"DE HEERE ONZE GOD ZIJ MET ONS" LAPJESMODE VOOR DEZE ZOMER BESTRI JDINGSPLAN WATERVERONTREINIGING Yvonne jubileerde met modeshows Ds. G. Mouw intrede Geref. Gemeente Tholen: Prijs Rode Kruis puzzel in Anna Jacobapolder ONGELUKKEN VOETGANGERS Wild- en vogelschade Vervolg plaatselijk nieuws Donderdag 1 april 1976 EENDRACHTBODE 9 "ISSE SjSINTPHlLlPsiAND Benauwd ogenblik Demonstratie de Flippers Subsidie voor brandweerauto Raad in beroep Beheerscommissie Ons Dorpshuis Bestrating Langeweg/Noordweg Hij begeve en verlate ons niet Dankbaar Welkom VARIA THOlf/ïSr STAVENISSE «Bstxtt» foo»iviiEr\^«w-M 3 ANNA jacobapold contacten nog steeds niet zijn gelegd. Voorzitter Remmelzwaal zei dat al van alles geprobeerd was, doch dat de medewerking van andere verenigingen gering is. Tijdens deze vergadering werd ook besloten Koninklijke goedkeuring aan te vragen. De statuten werden gewijzigd, waarvoor net de vereiste stemmenmeerderheid aanwezig was: 28 van de 41. Dammen A-senioren: J. den Braber - L. ten Hove 0-2, J. den Braber -1. urland 2-0, A. Verwijs jr. - J. den Braber 2-0, J. Joppe - L. ten Hove 2- 0. Junioren: A. Beurkens - H. Wagemaker 0-2, A. Noorthoek - A. Kunst 2-0, H. Wagemaker - H. Quist 2-0, R. Neele - W. Kempeneers 1-1, P. Wagemaker - J. Walpot 2-0, H. Wagemaker - W. Kempeneers 0-2. Beker: P. Reijngoudt - P. v.d. Est 2-0, P. Reijngoudt - J. v.d. Velde 1-1, J. Noorthoek - P. v.d. Est 2-0. Bij de A-senioren zijn de eerste drie plaatsen nu verdeeld: J. v.d. Velde is kampioen met 18 punten, A. Verwijs jr. is tweede met 17 en J. Joppe derde met 15 punten uit 12 partijen. Mej. W. G. en haar nichtje beleefden donderdagavond omstreeks tien uur een benauwd ogenblik toen zij per auto over de Krabbenkreekdam van Tholen naar huis reden. In plaats van linksaf te slaan ging zij recht door de rood-witte verkeersplanken, waardoor ze van de dijk reed en met de wielen naar boven op de Rijksweg terecht kwam. Gelukkig waren er geen persoonlijke ongelukken, maar de betrekkelijk nieuwt auto was vernield. Overigens zou door enkele eenvoudige voorzieningen de afrit veiliger gemaakt kunnen worden, zoals door het plaatsen van reflectors op de verkeersplanken. Daarnaast zou het door de automobilisten gewaardeerd worden dat ook bij de Broekseweg enkele paaltjes met reflectors geplaatst werden, zodat men in het donker tijdig en veiliger kan afslaan richting Sint- Philipsland. INENTING TEGEN HONDSDOLHEID vrijdag 9 april sa. 's avonds van 7 tot °.30 oor in de brandweerkazerne aan de ichoolstraat te Sint Pbillpsland. kis gevolg van het in ons land 'oorkomen van hondsdolheid (N.B. hondsdolheid b niet hetzelfde als hondeziekte), bestaat de wettelijke verplichting tot het Inenten van nw hond voor 1 mei a.s. Om u in de gelegenheid te stellen aan deze verplichting te voldoen wordt in Sint Philipsland zitting gehouden 9 april a.s. van 7 - 8.30 uur in de brandweerkazerne, aan de Schoolstraat. De dierenartsen: H. J. van der Hammen en P. J. Mangnus advertentie IM De gymnastiekvereniging De Flippers gaf maandagavond in het dorpshuis De Wimpel een demonstratie. Voorzitter dr. H. Menger vond het fijn dat beide wethouders er waren (de burgemeester was verhinderd) en de nieuwe gymleraar Stan Kint uit Steenbergen. De zaal was goed gevuld en dat het gaf het bestuur weer moed om door te gaan. Daarna leidde dhr. Kint de demonstratie in. Op verschillende toestellen kon elke groep een kwartier zijn kunnen laten zien. De kleuters van 4 tot 6 werden op speelse wijze met de toestellen vertrouwd gemaakt. Ook bij de andere drie groepen konden de ouders en andere belangstellenden genieten van de prestaties. Beide leraren - ook Piet den Braber die al jaren assisteert - werden voor hun voortreffelijke leiding hartelijk bedankt. In de pauze was er een verloting, die 180,- opbracht. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de middenstand. Uit het jaarverslag van secretaresse mevr. de Jager bleek dat de vereniging 100 leden telt: 70 kinderen, 10 volleyballers en 20 trimleden. Deze laatste groep oefent iedere week een uur o.l.v. dhr. Ronner. De Flippers zijn ook van de partij op de jaarlijkse jeugddag van het K.N.G.V. Het bestuur bestaat nu uit vijf leden: voorzitter dr. Menger, secretaresse mevr. M. de Jager, penningmeester A. van Dijke en de leden S. J. van Dijke-Stehouwer en R. Wisse-Kleppe. Dankzij de jaarlijkse subsidie van de gemeente kon de vereniging ongeveer weer rondkomen. Het tekort was 116 gulden. Bij de bestuursverkiezing zei de voorzitter dat de vereniging 14 jaar bestaat en dat de 5 bestuursleden soms met moeilijke problemen te kampen hadden. Doordat er geen belangstelling was voor een jaarvergadering, vertegenwoordigde al die jaren het huidige bestuur de vereniging. De dames Sj. van Dijke en R. Wisse stelden zich nu niet meer herkiesbaar. De voorzitter bracht hen veel dank voor hun inzet. Als drie nieuwe bestuursleden werden dhr. M. Schenk, dhr. A. Mol en mevr. N. Boudeling-de Visser voorgesteld. De laatste was wegens ziekte verhinderd, maar de twee nieuwkomers werden onder applaus aan de bestuurstafel genodigd. De voorzitter hoopte op een goede samenwerking, dhr. Smulders uit Oud- Vossemeer kreeg daarna het woord over de zomerkampen van het K.N.G.V. voor de jeugd van 10 t/m 13 en van 14 t/m 16 jaar in Beekbergen. Zelf is hij altijd een week bij de leiding betrokken. De kosten zijn 80 gulden, waarbij de kinderen worden gehaald en thuisgebracht. Zondags kunnen ze onder leiding op verzoek naar de kerk. Verder is er iedere dag sport en spel en zelfs is de mogelijkheid aanwezig om voor 1 gulden een zwemdiploma te halen. Op een film konden de aanwezigen zien wat er allemaal te genieten valt. Op zaterdag 8 mei wordt er in Scherpenisse een kleuterdag georganiseerd voor 4 tot 8 jarigen. Bij voldoende deelname gaan de Flippers daar ook naar toe. Dhr. Smulders liet tenslotte nog shirts zien, die men in alle maten en prima kwaliteit voor 8,50 kan krijgen. Tenslotte sprak de voorzitter een dankwoord. Het gemeentebestuur heeft de toezegging gekregen dat uit de pot voor aanvullende werkgelegenheid 50% of 80.000 gulden subsidie wordt gegeven voor de aanschaf van een nieuwe brandweerauto. In de begroting is er al 20.000 gulden voor gereserveerd, maar de raadsfracties hadden de brandweerauto bij het bespreken van het prioriteitenschema niet hoog in hun vaandel. Voorwaarde van de subsidie is, dat voor 1 mei opdracht moet zijn gegeven tot aankoop van de brandweerauto. De huidige wagen dateert van 1958. In de laatste raadsvergadering werd duizend gulden uitgetrokken voor de regionale brandweerwedstrijden op 8 mei, waaraan 24 korpsen meedoen. In principe kost een dergelijke activiteit geen geld, maar het gemeentebestuur wil een programma uitgeven en zich goed presenteren. Raadslid de Jager vond de duizend gulden erg veel om als gastheer op te treden. Temeer daar het niet nodig is. Hij pleitte ervoor de nodige soberheid te betrachten. De burgemeester beloofde dat het bedrag niet overschreden wordt. Hij wilde zelfs de grootst mogelijke soberheid betrachten, maar voor het maken van een wedstrijdreglement met advertenties van de middenstand, de aankoop van een beker en eten voor het wedstrijdcomité is geld nodig. Raadslid de Engelsman had bij de begrotingswijziging ontdekt dat de vuilnisophaaldienst ook nogal wat vergt. Nadat eerst de post met 38.000 gulden was verhoogd, kwam er nu weer 20.307 gulden bij. In verband met de huurverhoging per 1 april pleitte dhr. den Engelsman voor het sturen van een folder over huursubsidie aan de bewoners. Raadslid den Braber kreeg een bevestigend antwoord van de burgemeester op zijn vraag of de woning in de Voorstraat ook bij de huurverhogingen was betrokken. De gemeenteraad is bij de Kroon in beroep gegaan tegen de afwijzende beschikking van de minister van Onderwijs om de O.L.S. buiten beschouwing te laten bij de vaststelling van het bedrag per leerling. Dit volgens artikel 55 quater van de L.O. wet 1920. De burgemeester zei dat de gemeente dit vorig jaar ook gewonnen heeft, zodat raadslid den Engelsman de moed er maar inhield. De gemeenschappelijke regeling de Betho werd zodanig gewijzigd, dat behalve handen landarbeiders nu ook hoofdarbeiders via de Betho geplaatst kunnen worden. Voor 2500 gulden mag Speijer van der Vijver en Zwanenburg B.V. naast het slibveld een terrein huren in verband met het wassen van zilveruien op de haven. Ook het havenplateau wordt aan Speijer verhuurd. Het slibbed moet naar gebruik met 20 cm. grond worden afgedekt. Volgens de inspecteur van de Volksgezondheid is het bedrijf hinderwet plichtig. Raadslid den Engelsman noemde deze verhuur een goede zaak omdat het een beetje leven in de brouwerij houdt. Hij zou echter graag willen, dat de vrachtwagens met zilveruien via de Oostdijk rijden in plaats van door de Stationsstraat. Rijkswaterstaat liet het gemeentebestuur weten geen aanleiding te zien voor instelling van een maximum snelheid op de Rijksweg van ongeveer de Stationsstraat tot de Oostdijk. De raad ging accoord met de rekening 1973 en 1974 en de begroting 1976 van het Kanaalschap de Eendracht. Ook tegen verhoging van de wethouderswedden had men geen bezwaar. Raadslid de Jager was niet bar gelukkig met de vijf aanbevelingen voor de beheerscommissie van ons dorpshuis. Het is niet zo erg democratisch dat de mensen op persoonlijke titel zijn gevraagd. De verhoudingen hadden we moeten handhaven zoals ze al twintig jaar tot ieders genoegen hebben gefunctioneerd. Jammer dat dit nu niet gebeurd is. Redelijke argumenten zijn opzij gelegd en dat is niet zo verschrikkelijk elegant. Ik heb geen behoefte aan een wethouder in de beheerscommissie, maar ik wil geen spelbreker wezen. Niettemin is dit voorstel niet erg tactisch, niet erg democratisch, niet juist, aldus dhr. de Jager tijdens de maart raadsvergadering. Hij had liever gezien dat aan de verenigingen die ons dorpshuis gebruiken was gevraagd een vertegenwoordiger kandidaat te stellen. De burgemeester zei dat de suggestie van de Jager pas in tweede instantie was gekomen, nadat al kandidaten waren benaderd. In de beheerscommissie kwamen via schriftelijke stemming: mevr. A. P. van Herk-Beurkens (N.C.V.B.), mevr. J. v.d. Velde-van Wensveen (oudercommissie kleuterschool), L. I. Bolier (diverse instellingen), C. Quist (zangvereniging) en L. Walpot (namens de raad). De laatste kreeg zes van de zeven stemmen, aangezien er 1 blanco was. Naar aanleiding van de notulen van de vorige raadsvergadering kwam dhr. den Engelsman nog terug op de langdurige zaak met de overdracht van ons dorpshuis aan de gemeente. Dit loopt al vanaf november 1974 en het is nu al minstens zeven keer in de raad geweest. De burgemeester erkende dat het een dorpshuis met een baard geworden is' maar een broedende kip als het Groene Kruis moet je niet storen. Dit betreft het onderhoud van een deel van ons dorpshuis. Verder is de overname in juni pas goedgekeurd door G.S. het bestuur van ons dorpshuis wachtte bovendien totdat de beheerscommissie benoemd was. Raadslid de Jager meende dat het bij de notaris ook lang geduurd heeft. Nu leek het hem, dat de zaak in april rond gemaakt kan worden. Uit Anna Jacobapolder zijn klachten bij het gemeentebestuur gekomen dat de pas aangelegde klinkertrottoirs kapot gaan omdat er auto's op geparkeerd worden. Aangezien er parkeerstroken zijn, is het niet de bedoeling dat de trottoirs voor auto's bestemd worden. De burgemeester kwam in de laatste raadsvergadering ook nog terug op de vragen van raadslid de Jager over de problemen bij de bestrating. Hij zei dat er heel veel toezicht is geweest bij dit werk en dat er zoveel mogelijk hulp aan de bewoners is geboden, meer dan in het bestek was voorgeschreven. Bovendien werd het 23 oktober pas gegund, terwijl de riolering 31 december in de gr?nd moest zitten. Op 12 november startte het werk. De burgmeester wees erop dat de bewoners tijdens het karwei ook wel een& „geleend" hebben. Zo werden de tegels uit het plein bij ons dorpshuis gehaald. ,t Was heel moeilijk werken en de aannemer was beslist niet over tijd. Dhr. de Jager constateerde dat de tijd de meeste problemen oplost. Hij wilde wel lering trekken uit dit werk en er rekening mee houden dat een volgende keer een kern niet geheel afgesloten wordt. Bovendien moeten er voor de kerk geen stenen weggegooid worden zodat die bijna onbereikbaar wordt. Modehuis Yvonne in de Bosstraat te Bergen op Zoom bestond op 10 maart 25 jaar, wat reden was tot een feestelijke jubileumviering. Ten eerste was er woensdagmiddag 17 maart een open dag, waar relaties onder het genot van een drankje en een hartig hapje en gezellige achtergrondmuziek de collectie konden bekijken. Donderdag, vrijdag en zaterdag konden de klanten profiteren van speciale jubileum aanbiedingen. Tijdens deze speciale verkoopdagen kregen de 250 eerste kopers bovendien een jubileum banketbakkerstaart. Tenslotte waren er donderdag 25 maart in de Korenbeurs twee modeshows waarbij als lady speaker de bekende medewerkster van het N.O.S.-journaal Eugenie Herlaar optrad. De vele belangstellenden volgden met aandacht de zes beroepsmannequins die de sportieve en elegante modelijnen voor het voorjaars- en zomerseizoen toonden. De Nederlandse driekleur, rood-wit-blauw, geeft de kleuren weer die ook bij modehuis Yvonne de voornaamste tinten in de nieuwe collectie zijn. De overall werd natuurlijk ook getoond, evenals vele variaties regenmantels. Ook „lang" toonde Yvonne een gevarieerde collectie draagbare mode voor jong en oud. Een grote schare van eigen gemeenteleden, uit de Ring, Classis en vanuit Genemuiden, vulde woensdagavond de Rehobothkerk van de Geref. Gemeente te Tholen, toen ds. G. Mouw zich aan deze kerkeltyke gemeente als herder en leraar verbond. De bestaande zitplaatsen waren in het ruime kerkgebouw niet eens vol doende, zodat stoelen werden aangerukt om allen een plaats te bieden. Met de prediking uit 1 Koningen 8: 57, met een begroetingswoord na die prediking door ds. Mouw en wederkerig welkomstwoord van enkele sprekers werd het een goede dienst. begeleid en hopen dat het zo ook zal mogen blijven. Ouderling J.M. Geluk was de tolk van kerkeraad en gemeente toen hij zich tot ds. en mevrouw Mouw richtte. Het verheugt ons allen, dat zo snel in de vakature is voorzien. Hij hoopte dat Gods zegen op het werk van ds. Mouw en zijn vrouw zou mogen rusten en bepleitte extra herderlijke zorg tegen over jongeren, zieken en bejaarden. Op zijn verzoek werden ds. en mevr. Mouw staande toegezongen Ps. 132: 6. Een grote schare spoedde zich daarna huiswaarts. Voor een zo groot aantal auto's moesten parkeermogelijkheden tot in wijde omtrek van de Rehoboth kerk worden benut. De bevestiging had in het middaguur plaatsgevonden door ds. G.A. Zijderveld uit Middelburg met als tekst: Jesaja 62: 6 en 7. Het thema hierbij was de Wachter op Sions muren. Ds. Zijderveld belichtte daarvan 1 de komst van de wachter, 2 de arbeid van de wachter en 3 het loon van de wachter. Na voorlezing van het formulier werd de bevestiging een feit door de wat men kan noemen herderlijke eedsaflegging: Ja, ik van ganser harte. Staande werd de nieuwe Thoolse predikant hierna toegezongen Ps. 134:3. ,s Avonds waren er nog meerdere predikanten aanwezig van de particuliere synode Zuid. Bij de bevestiging was dat het geval met ds. Snoep uit Vlissingen, ,s avonds waren ook aanwezig de predikanten ds. Molenaar van Biezelinge, ds. Van der Poel uit Yerseke ds. Driessen van Oost- kapelle, evenals weer de bevestiger ds. Zijderveld. Verder waren af gevaardigden van vrijwel alle kerken uit Tholen en Sint Philipsland van de Geref. Gemeenten aanwezig, evenals die van de plaatselijke kerken in Tholen-stad. De burgerlijke gemeente werd door burgemeester J.E. van Boeijen vertegenwoordigd, terwijl ook wethouder L.J. Koopman onder de luisteraars was. De entreedienst werd geopend met het zingen van Ps. 150:1 tot 3, het lezen van 1 Petrus 5 van 1-11, gebed en de zang voor de prediking Ps. 119: 1-3-4 en 5. Bij de inleiding stelde de nieuwe Thoolse predikant, dat er geen bijzondere mensen zijn op de wereld, wel bijzondere tijden en bijzondere gebeurtenissen. Voor mij en de mensen hier, voor Tholen is het vanavond een bijzonder ogenblik. God heeft ons van een geliefde gemeente Genemuiden los gemaakt en wil ons nu aan Tholen ver binden. Voor alles is daarbij Gods begeleiding nodig. Daarvan spreekt ook Salomo in 1 Koningen 8: 57. Hij zegende het volk Israëls na vooraf God lof te hebben gebracht en laat die lof toch ook weer volgen door de bede „De Heere onze God zij met ons, gelijk als hij geweest is met onze vaderen. Hij verlate en begeve ons niet." De tempel van Salomo was ingewijd en dat leidde tot verootmoediging voor God. Niet alleen van het volk, maar ook van de koning. Er was door dit alles blijdschap Dhr. C. v.d. Reest, Noordweg 2, Anna Jacobapolder was in ronde 7 van de marathon Ro(n)de Kruiswoord Puzzel Actie de gelukkige winnaar van een Jago shawl ter waarde van twintig gulden. Hij was een van de 26.111 inzenders die de oplossing „Wees wijs, pak een prijs" ook werkelijk in de praktijk bracht. Maar dan moet je bij de loting natuurlijk wel geluk hebben. Dhr. A.M. Rykens uit Hilversum had dat ook, want hij won de kleuren T.V. De platenspeler ging naar Schoon hoven, de naaimachine naar Wester voort. De stand van de actie is momenteel 344.562,00, dus blijf meedoen. Deze week vindt u de nieuwe puzzel in de E.B. Veel plezier ermee. in Israël, er was ook blijdschap in het hart van Salomo, de wijze Salomo. Maar veel kennis, grote wetenschap is nog geen zelfkennis en zeker nog geen Gods kennis. Wie het laatste mag ontvangen zal bij grote daden, zal bij droefheid en blijdschap het oog op God richten en met Salomo bidden: Hij verlaat en begeeft ons niet. In de nu begonnen Thoolse periode zal het voor u en mij ook zijn dagen van blijdschap en dagen van droefheid. Daarbij is die bede van Salomo onmisbaar, daarom moeten we ook deze avond getuigen dat Hij heeft gedacht aan Zijn genade, zo besloot ds. Mouw de korte prediking Na het zingen van Ps. 118: 8 richtte ds. Mouw zich met een toespraak tot genodigden en gemeente. Hij dankte ds. Zijderveld als bevestiger en als consulent. Gelukkig maar een korte periode. Spijtig vond hij dat de vorige Thoolse predikant ds. Hegeman om gezondheidsredenen verhinderd was. Mevrouw Hegeman was wel aanwezig. Gedacht werd voorts het overlijden van de 46-jarige predikant der Geref. Gemeente in Krimpen ds. Van Noort. Erkentelijk was ds. Mouw eveneens voor de aanwezigheid van de andere predikanten uit de Synode uid, voor de afgevaardigden van plaatselijke en zusterkerken elders op Tholen en Sint Philipsland en voor een grote af vaardiging uit Genemuiden. Die erkentelijkheid was er eveneens voor de aanwezigheid van het burgerlijk bestuur. We hopen ons onder u te stellen en voor u te bidden, zo zei ds. Mouw tot de vertegenwoordiger van de burgerlijke gemeente. In het houden van Zijn geboden ligt groot loon en kan het een leven in liefde en vrede zijn. Er was reeds kennis gemaakt met schoolbesturen en aanwezigheid bij een kleuterschoolvergadering. „Het duurt niet zo lang, had men mij gezegd", zo voegde ds. Mouw er aan toe. „Ik weet niet wat men in Tholen tot een lange vergaderingsduur rekent, maar dit s in elk geval een bijeenkomst die tot half twaalf duurde. „Voorts richtte hij zich tot catechisanten, verenigingen, organisten, kostersechtpaar, schoon- houders, kerkeraad en gemeente. „Geef ons een plaats in uw midden en in uw gebed," verzocht de nieuwe Thoolse predikant, die ook blij was met de aan wezigheid van zijn 2 dochters met schoonzoons. Gesproken werd vervolgens door ds. Molenaar namens de Classis en parti culiere synode Zuid. Hij wees er onder meer op, hoe ook de mooie tempel van Salomo werd verwoest. Bij verhindering van ds. De Reuver sprak ouderling C. van Gerven van de Chr. Geref. Kerk namens de plaatselijke kerken. Hij hoopte en verwachtte goede samen werking. Ouderling Van der Spek voerde het woord namens kerkeraad en gemeente van Genemuiden en burge meester Van Boeijen sprak een welkom namens de burgerlijke gemeente. Hij hoopte dat het nieuwe predikanten echtpaar zich spoedig in de gemeente zou thuis voelen. Met uw voorganger waren de contacten weliswaar niet zo veelvuldig, maar wel goed, zei de burgemeester. Vele bestuurders weten dat ze door gebed in de kerken worden Nog midden in de belangstelling staat de Japanse modeontwerper Kenzo Takada. Hij brak met de Parijse show traditie in vergulde salons en frêle stoeltjes en toonde zijn voorjaars modellen in Parijs op een open stuk land in een circustent. Hij was het, die vorig jaar de folklore in de mode bracht. Voor het komend seizoen heeft hij zich laten inspireren door Afrika en Indonesië. Materiaal: canvas, afgezet met leer; rokken en mouwloze vestjes, waaronder truitjes. De broeken die hij heeft ontworpen hebben nauw toelopende pijpen. Daarover laat hij tunieken dragen met lange zijsplitten en daarover weer een klein herenvestje. Hij werkt erg veel met sjaals, sjaalkragen en enorm veel met doeken, die om de heupen zijn gedrapeerd. De verlaagde taille is vaak gecombineerd met lange bloezende lijfjes. Soms lijkt het wel of zijn kleding alleen uit losse lappen bestaat, maar dat is bedriegelijk. Het zijn toga- en sarong achtige gewaden die, zo lijkt het, door banden en andere lappen op hun plaats worden gehouden. Op verzoek van de Internationale Federatie van Voetgangersverenigingen is een onderzoek naar ongelukken van overstekende voetgangers verricht. Dit onderzoek werd in Keulen-West door het H.U.K.-Verband (Verband der Haftpflicht-, Unfall- und Kraft- verkehrsversicherer) uitgevoerd. Het onderzoek leverde de volgende resultaten op: - Gedurende de periode van 3 jaar gebeurden er in Keulen-West ruim 900 ongelukken met overstekende voetgangers: bij meer dan 45% der ongevallen werd de voetganger gedood of zwaar gewond. - 60% van het aantal ongevallen vond plaats op de eerste helft van de rijbaan, dus wanneer de voetgangers net beginnen (of zijn begonnen) over te steken; 40% van de slachtoffers valt gedurende de tweede helft van het oversteken. - Er vonden in Keulen-West rond 80 ongelukken plaats op zebra's. Hierbij gebeurde 65% van de ongevallen op het eerste deel en 35% op het tweede gedeelte van de zebra. - Deze cijfers tonen aan dat op niet gescheiden rijbanen voor overstekende voetgangers het van links komende verkeer duidelijk gevaarlijker is dan het van rechts komende verkeer. - Overdag vond 18% der ongevallen plaats bij nat wegdek; bij duisternis daarentegen 46%. Het slechte zicht bij regen heeft ,s avonds en ,s nachts een duidelijk groter nadelig effect dan overdag. De vaste commissie van advies en Als de kinderen slapen Dan rust gewoonlijk ook de foto-kamera. Overdag is er al zoveel te fotograferen. Kinderen in hun spel, lekker ontspannen aan het kleuren met hun vilt stiften... ze zijn een dankbaar onderwerp. Maar kijk ook eens naar die rechterfoto van een slapend kind. Het lievelingsbeest in de armen... het haar uitge spreid op het kussen... dat volledig ontspannen ge zichtje... het is een foto waard. Een foto die later erg veel aandacht zal krijgen van die kleine slaap ster, want een mens, die slaapt, is helemaal zichzelf. Daarom: pak ook de fotokamera als de kinderen slapen. En maak eens een foto. Als het te donker is: een flitslichtje kan dat probleem oplossen. Al raden we u aan om niet van te dichtbij te flitsen en als het kan de reflektie-flits toe te passen. Daarover zal uw fotohandelaar u graag informeren. bijstand voor het milieubeheer van de Zeeuwse staten bespreekt woensdag middag 14 april om vijf uur de bestrijdingsplannen waterverontreini ging en een voorlichtingsprogramma milieuhygiëne. Het waterschap Tholen heeft al een ontwerp bestrijdingsplan gereed. In het uitvoeringsschema zuiveringstechnische werken staan Scherpenisse, aansluiting Sint-Annaland op installatie Scherpenisse met eventueel een eigen installatie, Sint-Philipsland/Anna Jacobapolder, aansluiting van Oud- Vossemeer op de installatie Tholen en tenslotte Stavenisse. De gereedkoming van deze werken is gepland van 1977 tot 1984, afhankelijk van de plannen met de Oosterschelde. Het waterschap Tholen komt niet voor op de lijst van zeer urgente werken (6). Bij de urgente werken.(9) staat op de tweede plaats Scherpenisse. De moti vatie van deze urgentieverklaring is: ongezuiverde lozing 1500 i.e., in het zomerseizoen komt daar een belangrijke lozing van de rekreatie bij van vermoedelijk 2000 A 3000 i.e., opheffing van de overbelasting zuiveringsinstallatie Sint-Maartensdijk. Na Scherpenisse heeft gezien ligging, aard en bestemming de bescherming van de waterkwaliteit in de Krabben- kreek relatief de hoogste prioriteit, mede in verband met de recreatieve ontwikkeling. Bij Kenzo geen tubelijn meer. Hoe meer lappen om de heupen, hoe beter. Overigens is het geen slankmakende mode en ook niet erg practisch. Er is nog een Japanner, die helemaal in is. Issey Miyake. Ook hij brengt een soort wikkelkleren, die toch een enigszins slank silhouet geven. Een voorbeeld: een pofbroek, daaroverheen een kortere rok, een wijde blouse, smockwerk voorzien, en daarover een heel klein schortje. Je moet natuurlijk wel van nature een soort dennefiguur hebben, wil je er niet dik in blijven uitzien. Wat minder silhouetproblemen geeft is een andere creatie: een knielange katoenen broek, vrij nauw met een blouse van hetzelfde materiaal en daarover een gestreept hes, in felle kleuren, dat ook weer een rechte lap lijkt, waarvoor knopen en knoopsgaten zijn en waarin verder alleen maar een opening voor de armen is uitgespaard. Broeken weer in een andere variatie bij Kenzo Takada. Hij heeft een avondoverall ontworpen, een soort strapless geval met op de rug een cape. Een bijzonderheid van Kenzo is, dat al zien zijn kleren er ingewikkeld uit, de basislijnen vrij eenvoudig zijn. Hij werkt ook niet met ritssluitingen. Katoen is zijn favoriete materiaal. Hij gebruikt meters en meters stof, die op z'n Afrikaans op de meest ingenieuze manieren om het lichaam worden gewikkeld. De basis zijn vaak T-shirt- jurkjes, korte sarong-rokjes, maar ook wordt er veel gecombineerd met mouwloze schorten, zoals chirurgen en slagers die dragen. Al met al geen mode om over in zak en as te zitten. Kleurencombinaties kiezen van effen stof met strepen en bloemetjes is een uitdaging op zichzelf. De bloemetjes doen het vooral goed als garnering langs de naden en pasjes en langs de splitjes van de korte jasjes met lange wijde mouwen. Een doorgestikte pas of manchetten geeft een heel apart effect. Voor wie het allemaal een beetje tè is, de tuniek is een heel belangrijk modeonderdeel. De jasjes zijn meestal 7/8, gedragen op een nauwe rok of broek. Broeken zijn er in alle mogelijke variaties, rechte kortere pijpen, tuinpakken en pofbroeken. Vooral de overalls hebben wijde poffende pijpen. Wat de lengte van de japonnetjes betreft: iets korter dan vorige zomer, op de knie, of net erboven. En dat is gewoon prettig, een lengte die een seizoen kan overleven! In verband met de steeds weerkerende klachten over wild- en vogelschade heeft de Gewestelijk Raad voor Zeeland van- het Landbouwschap dezer dagen een bespreking georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door de dienst Faunabeheer, de Wildschade- commissie, de afdelingen van de Kon. Ned. Jagersvereniging en de besturen van de Verenigingen van Postduivenhouders. Tijdens deze bespreking zijn de problemen, die zich op dit terrein voordoen, uitvoerig aan de orde geweest, waarbij de noodzaak tot een zo doeltreffend mogelijke bestrijding van schadelijk wild en gevogelte werd onderschreven. Door de Kon. Ned. Jagersvereniging zal, evenals in voorgaande jaren, in georganiseerd verband op houtduiven worden gejaagd, waarvoor reeds diverse data zijn vastgesteld. Met de Verenigingen van Postduivenhouders werd de bestrijding van verwilderde postduiven, tijdens de verplichte ophokperiode voor postduiven, besproken, waarbij bleek dat daartegen in principe geen bezwaren bestaan. Het werd door de vertegenwoordigers van de postduivenhouders echter noodzakelijk geacht deze zaak eerst goed in eigen kring voor te bereiden, teneinde moeilijkheden te voorkomen, zodat werd besloten dit jaar geen georganiseerde actie tegen verwilderde postduiven te houden, maar tijdig de nodige maatregelen te nemen om in 1977 met een dergelijke actie te kunnen starten. Aan de gemeentebesturen is inmiddels geadviseerd de ophokperiode voor postduiven in 1976 te willen vaststellen van 29 maart t/m 8 mei. Door de dienst Faunabeheer werd gewezen op de noodzaak bij eventuele schade direct de jachtgerechtigde te waarschuwen en bij ernstige schade de Wildschadecommissie op de hoogte te stellen. Overigens is de dienst Faunabeheer uiteraard steeds gaarne bereid tot het verstrekken van alle gewenste informatie op dit gebied. Adres Faunabeheer en Wildschadecommissie: Landbouwcentrum, Westsingel 58 te Goes, telefoon 01100 - 16440.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 9