Voor verkeerde inhaal manoeuvre f BELG0 DUTCH boete voorkomen voorkomen Schooljeugd plantte bomen KAA BEE Vier maai proces verbaal voor overtreding cafes/uiting is beter dan Donderdag 25 maart 1976 EENDRACHTBODE 5 Schrikreactie VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Sloten niet voldoende geschoond Vervolg van pag. 1 Sleepnet in oesterperceel Vier maal sluitings verordening genegeerd Tachograaf Vissersgeluk In Pdortvliet, Tholen, Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder Bosplan Dalem polder Krenteboompjes Na een eis van 350,boete kwam de chauffeur van het expeditiebedrijf Steketee te Poortvliet, D.C.S. er met een boete van 250,af of 10 dagen hechtenis. De chauffeur was met zijn vrachtwagencombinatie van de Thoolse brug richting Poortvliet gereden en was bij een aanvankelijke poging tot inhalen op de iinker- weghelft gekomen. CJ.R., eveneens uit Poortvliet, kwam met zijn personenauto, waarin naast hem zijn echtgenote en achterin 2 kinderen, uit tegenovergestelde richting. Hij zag de inhaalpoging van de vrachtwagenchauffeur en sloeg remmend rechts tegen een lantarenpaal. Geen botsing met de vrachtwagen, maar wel een auto totalloss en nog wat letsel was het gevolg. De officier van Justitie Mr. Besier rekende het als een ernstige fout van de vracht wagenchauffeur. Kantonrechter Mr. A. Veenhoven hield er rekening mee, dat het nog goed was afgelopen. De echtgenote van de heer CëJ.R., die met haar man als getuige optrad, dacht nog met schrik aan het gebeuren. „Wat was er van ons overgebleven, als het een frontale botsing was geworden," huiverde ze. Ze vertelde hoe hun auto de Thoolse vbrug naderde, toen ze plotseling de vrachtwagen combinatie op de linkerweghelft zagen komen en al zo dicht bij, dat er gehandeld moest worden. De verdachte wees erop dat de afstand zeker nog wel 100 125 meter was. Er zou niets zijn gebeurd, als de getuige gewoon was doorgereden, want zodra S. de tegenligger ontdekte, had hij zijn inhaalmanoeuvre gestaakt en was achter de voor hem rijdende auto gebleven. Hij had ook niet gezien dat R. van de weg was geraakt en tegen een lantarenpaal was gereden. Hij hoorde het later en bood zijn verontschuldiging aan dat hij de indruk van een verkeerde manoeuvre had gewekt, zo bleek uit zijn getuigenverklaringen. Via de WA- verzekering was de schade nog niet betaald. De officier van Justitie zei niet graag 2 inwoners van Poortvliet als getuigen te horen, want dat is vervelend in zo'n ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM advertentie IM kleine gemeenschap waar men elkaar zo goed kent, maar dat kon in dit geval moeilijk anders. Objectief bekeken heeft de vrachtwagenchauffeur een fout gemaakt. Bij een afrit wilde de vrachtwagen wel snelheid krijgen en de chauffeur daarvan heeft ook hier gedacht: dat gaat nog wel. Daardoor kwam hij met zijn voertuig op de linkerweghelft. Een manoeuvre die gevaar of hinder kon betekenen voor de hier toch duidelijk aankomende tegenligger. Dat de chauffeur van de personenauto bij het plotseling op zijn weghelft zien aankomen van een vrachtwagen een schrik reaktie kreeg, is niet zo verwonderlijk. Hij kwam in de berm terecht en tegen de lantaarnpaal en zoals de mannelijke getuige opmerkte, doe je zoiets niet voor je lol. De auto is onherstelbaar, de lantaarn paal van een 2.000,kapot en er is nog letsel opgelopen. Ik reken het dan ook als een ernstige fout van een vrachtwagenchauffeur. Een zó ernstige fout, dat je er over zou denken de rij bevoegdheid voor een tijd te ontzeggen. Zover wil ik ditmaal nog niet gaan aet de eis; zaar het houden op 350,a- of 15 dagen, zo eiste de officier. De kantonrechter was blij dat het nog zo was afgelopen, maar vond ook dat een chauffeur die zoveel op de weg is met een vrachtwagen ook bijzonder moet uitkijken voor hij op een tweebaansweg gaat inhalen. Het vonnis luidde 250,boete of 10 dagen. De landgebruiker A.P.B. uit Sint Maartensdijk stond terecht omdat bij een schouwing vanüdoor het waterschap was geconstateerd, dat de het Hertenkamp met ongeveer 180 m2, zei de heer De Bres dat het in zo'n geval altijd wat riskant is de zaken in het persoonlijke vlak te trekken, maar dat is zeker niet de bedoeling van de P.v.d.A. fractie. Gezegd wordt door het college dat de diepte van het terrein bij de ambtswoning erg beperkt is. De zaak is behandeld in de besloten commissie onroerende zaken. Met die tuinuitbreiding moet wel een andere verkaveling voor het bestemmingsplan Buitenzorg worden gemaakt. Het kan zijn, dat er voor wat dit bestemmingsplan betreft in zoverre een ander beleid moet worden gevoerd, dat verkoop van kleinere kavels mogelijk is. Toch mis ik die argumentatie in het B. en W. voorstel en in het verslag van de commissie onroerende zaken. Ik meen dat het toch moet worden bekeken in het kader van een toekomstig grondver- koopbeleid in dit bestemmingsplan. Gaat het hier om een grondreservering? B. en W. vragen geen krediet voor onderhoud van de extra tuin en dat zou in het kader van een overheidsversobering ook te ver gaan. Bij dit voorstel tot begrotings wijziging komt echter onvoldoende uit de verf waarom het gewenst is, vond de heer De Bres. Wethouder Koopman kon het antwoord daarop wel geven. Als het college de indruk zou wekken dit er door te willen drukken, heeft de raad het mis, zo zei de S.G.P. wethouder. Het is ook geen B. en W. voorstel tot grondaankoop, maar slechts een voorstel tot begrotingswijziging. Als het tot gronduitgifte komt in het uit breidingsplan Buitenzorg is er voor de gemeente geen verdere mogelijkheid meer. Nu kan het nog wel en de commissie onroerende zaken achten een 5 meter verdieping gewenst. Zijn de kavels eenmaal uitgegeven, dan is het te laat. Daarom willen we een 180 m2 reserveren voor bij de bestaande ambtswoning. Onderhoud toepassen is van overheidswege streng verboden. Door deze begrotingswijziging zal echter elke kavel in dat gebied niet kleiner moeten worden dan 12 m2. We stellen dit niet voor terwille van de voorzitter, maar terwille van het behoud van de ambtswoning. De heer De Korte vroeg zich af waarom dit beperkt moest worden tot een voorstel begrotingswijziging. De voorzitter zei het met de heer De Bres volkomen eens te zijn, dat men ten aanzien van een ambtswoning niet voorzichtig genoeg kunt zijn. Er zijn daartoe al te veel voorbeelden in den lande. In dit uitbreidingsplan moet men het echter minder zien gaan om een kavel dan wel om de pi-ijs per m2. De heer De Bres vond dat B. en W. voor betere argumentatie bij dit voorstel hadden kunnen zorgen, zoals dat door deze discussie duidelijk werd. Het gaat er om dat men nu nog de kans heeft wat aan uitbreiding rond de ambtswoning te doen en straks niet meer. Mevrouw J. M. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.) vroeg zich af of er nog niet wat meer moet worden gereserveerd dan die 180 m2. De voorzitter antwoordde dat de commissie o.z. het voldoende acht. De heer De Korte zag ook niet één-twee- drie een rij gegadigden opdoemen, die 50.000,- voor een kavel willen neertellen. De voorzitter verklaarde persoonlijk heus geen behoefte te hebben aan die meerdere grond bij zijn ambtswoning. Voor de toekomst kan het toch wel nodig blijken te zijn. De raad had er verder geen moeite mee om met deze begrotingswijziging in te stemmen. sloten rond zijn percelen aan de Kasteleinweg niet voldoende waren gezuiverd zoals bij waterschapsregie ment is voorgeschreven. Verdachte verklaarde dat hij alles op dezelfde manier had bespoten en maakte bezwaar dat er schouwing wordt gepleegd, zonder dat men daarvan zelf afweet of bij is. De kantonrechter wees er op dat het tijdig wordt gepubliceerd en dat in het onderhavige geval pas 14 dagen na de schouwingsdatum proces verbaal was opgemaakt. Er was dus volop tijd geweest voor de landbouwer om maatregelen te nemen. Als getuigen werden gehoord de voormalig gezworene van het Thoolse waterschap (want het heeft zich al in de zomer van 1974 afgespeeld) J.H. uit Scherpenisse en technisch hoofdambtenaar M.J.G. De verdachte B. was verantwoordelijk voor een slootgedeelte en dat was onvoldoende schoon in vergelijking met de andere kant, zo bevestigde de voormalig gezworene. De technisch hoofdambtenaar beklemtoonde, dat vooral de bodem van de ene sloot onvol doende was. Bij de twee andere was dat wat beter uitgevoerd, fficier van Justitie constateerde uit proces verbaal en getuigenverklaringen, dat alle drie de sloten onvoldoende, maar één daarvan zeer onvoldoende, gezuiverd waren. Hij eiste 2 x 10,en één naai 25, boete of één dag hechtenis. De landbouwer wees er nog op dat hij maar een boete van lx/ 10,had gekregen van het waterschap en hij dus heus niet naar het kantongerecht was gekomen als hij zich ook maar van enige schuld bewust was geweest. De kantonrechter sprak B. vrij voor dé eerste twee feiten (sloten) en vonniste 6 hechtenis, voor de derde sloot 20,of één dag De Bergenaar G.W.A. had pas een bootje en was daarmee de Ooster schelde opgevaren met een sleepnet. Uitgerekend boven een oesterperceel in de omgeving Yerseke, had hij het net uitgegooid. Daarbij had hij geen vergunning voor sleepnetvisserij. Verdachte verklaarde het allemaal onwetend te hebben gedaan, maar hoorde toch 50,boete eisen. De kantonrechter voegde er nog een waarschuwingsboete aan toe: 250, waarvan 200,voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Horeca-exploitant B. de M. te Numansdorp moest voor de groene tafel verschijnen omdat hij zowel 6 als 7 december zijn café Havenzicht te Sint 4Annaland na het wettelijk sluitingsuur nog open had en er bezoekers aan de bar zaten. De Qfficier van Justitie waarschuöwde de eigenaar, dat hij het niet al te moeilijk moest gaan maken, anders zou het gemeentebestuur wel eens andere maatregelen kunnen gaan nemen. Hij had reeds eerder een paar proces verbalen voor dezelfde overtreding per schikking betaald en nu meende verdachte misschien er toch nog wat economisch voordeel uit te kunnen halen. De gemeentelijke verordening ligt er en daaraan dient men zich te houden. De eis was 2 x 125,of 5 dagen. Verdachte weerde zich door erop te wijzen, dat aen voor de zomer wel vergunning krijgt tot 1 uur en dat het door de Horeca bedrijven ook voor de wintermaanden is aangevraagd. Het leek erop dat het in orde zou koren. Waaror in de zomer wel en in de winter niet? De kanton rechter begreep uit het verweer, dat verdachte alleeM zaterdagsavond langer open wilde zijn. Verdachte vond dat er van bepaalde zijde een antipathie is tegen het Horeca-bedrijf. De officier vond dat men bij het zich vestigen in een gemeente of in een kleine gemeenschap zoals deze vooraf kan weten waar men aan toe is. Dat zult U in Numansdorp toch ook moeten doen? „Daar is het geen probleem," antwoorde de M.,"want daar gaan de openingstijden tot 4 uur ,s morgens."De kantonrechter vond dat het de spuigaten was uitge lopen met daarbij ook nog een vechtpartij, al was het buiten het bedrijf en al wordt dat hier niet meegeteld. De verdachte kreeg het voorlaatste woord en vond het een wat vreerde maatschappij, waarin men probeert wat geld te verdienen en daarvoor nog wordt beboet ook. De kantonrechter maakte er 2 x ƒ100,van of 4 dagen. M.S. te Sint Annaland had met een vrachtwagen met aanhang gereden, die door zijn afmetingen verplicht voorzien moet zijn van een zogenaamde tachograaf, dat is een rijtijdenmeter. Verdachte wees er op dat hij die wagen van een ander had overgenomen, die er waarschijnliM het apparaat jk uit haalde. Het was wel besteld, maar nog niet aangebracht, toen hij werd aangehouden. Later is het weer een keer stuk gegaan, want die apparatuur is nog erg gevoelig. Het ding kost ook nog 800,S. beklemtoonde dat het in elk geval geen moedwil was, want zijn andere wagen is ook van het apparaat voorzien. De officier wees er op, dat het sinds 1 november 1974 verplicht is bij die vrachtwagens en dat zijn toch ook geen voertuigen van een paar dubbeltjes. Hij eiste een boete van 250,of 5 dagen. Verdachte begreep niet waarom hij geen schikkingsvoorstel had gekregen. De kantonrechter wilde wel aannemen dat het geen moedwil was, maar het apparaat ontbrak en dat mag niet, vandaar 125,of 5 dagen. Voor eenzelfde geval stond G.A.S. uit Poortvliet terecht. Het waren twee proces verbalen vanwege overtreding rijtijdenbesluit. Ook daarbij ging het om een tachograaf. In het ene geval was het apparaat stuk, terwijl hij toch met de vrachtwagen liet rijden en dat kostte conform de eis 50,of twee dagen. Het tweede geval werd aangehouden voor het horen van de verbalisant. Oorzaak was het verweer van de verdachte, die er op wees tussen Vught en Boxtel door de verkeerspolitie te zijn aangehouden, die hea naar zijn werkboek (rijtijdenboekje) had gevraagd. „Dat heb ik niet nodig," had de verdachte geantwoord, maar verder niet geattendeerd op de wel aanwezige tachograaf. „Dat moet zo'n ambtenaar dan maar zelf constateren," vond de Poortvlietse expediteur. Men zal nu eerst de verbalisant horen. L.C.J.P. te Stavenisse was op de Voorstraat in zijn woonplaats verbaliseerd, omdat hij zonder richting verlichting reed met trekker en aanhanger. Het bleek dat de stekker niet in het stopkontakt zat. Verdachte zei wel richting te kunnen aangeven met zijn arm en alles goed had kunnen overzien. Bovendien moest hij helemaal niet afslaan op het moment dat hij werd verbaliseerd. Alles goed en wel, maar de zaak dient toch in orde te zijn, vond de officier die 50,boete of 2 dagen hechtenis eiste. Dat vond verdachte bar hoog. De kantonrechter vonniste 40,of 2 dagen. Mevr. v. H. uit kdlsteren kreeq vooK het fijden oN de brommer zonder valhelm op de Oudelandsedijk een boete van 15,of 1 dag. Op een keel qoede dag rijd je met je visgerei in e auto ket eiland Tkolen op om in rijk gevulde wateren je geluk te beproeven. De polderwegen zijn nauw en nock ket haasje, noch het konijntje heeft dan veel uitwijkmogelijkheid als een auto met normale snelheid aan komt snorren. Zo had sportvisser J.M.G. uit Bergen Op Zoom geheel buiten zijn doel en buiten zijn wil plotseling twee hazen en een konijntje in ziln auto. De dierengroep stak zo plotseling over, dat de visser geen kans Leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen hebben ook op Tholen en Sint-Phillpsland hun bijdrage geleverd aan de nationale boomfeestdag op woensdag 17 maart. Op Tholen waren er 5 deelnemende scholen met 10 klassen en 234 leerlingen. Op Sint- Philipsland kregen de leerlingen van de negen klassen van de drie lagere scholen een krenteboompje mee naar hals om in de tnln te planten. Volgend jaar wordt bekeken wie de beste kweker is. In Poortvliet stopten vijfde en zesde klassers van de openbare lagere school de Eevliet en de school met de bijbel woensdagochtend om negen uur vijftig wilgebomen en wat bosplantsoen de grond in. Dat gebeurde op het in aanleg zijnde sportveld aan de Deestraat. Wethouder C.J. Moerland wees er in een korte toespraak op, dat het gemeentebestuur toekomstige volwassenen op deze boomfeestdag iets wil bijbrengen van wat groeit en bloeit. Poortvliet is de laatste in de rij van kernen waar aandacht aan de boomplantdag is besteed. Tholen is weer de eerste van de volgende reeks. We fleuren ons landschap op met groen en dat heeft verzorging nodig. Het komt nog te dikwijls voor dat bloemen en beplanting vertrapt worden. We moeten met z'n allen proberen de natuur mooi te houden en zorgvuldig te bewaren. Jullie vaders belastingcenten zit ook in deze beplanting, aldus wet houder Moerland. Hij reikte de beide schoolhoofden een herinneringsvaantje uit, terwijl zes prijswinnaars van de tekenwedstrijd die ter gelegenheid van de boomplantdag was gehouden, een jeugdflora kregen. De jury bestond uit tekenleraar P.H. Blom en gemeentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg,' beiden uit Tholen. Gewapend met schoppen en laarzen gingen de leerlingen daarna enthousiast aan de slag, waarbij personeel van gemeentewerken en de Ned. Heide Mij. een handje hielpen. Dit onderdeel van meer zag tot ontwijken of ket zou met groot persoonlijk levensgevaar zijn geweest, kij wist helemaal niet, dat je die toch al dode beestjes dan niet mockt meenemen. Met vissersgeluk was ten halve gekeer&, want de autoestuurder was door de politie aangehouden, het wild was meegenomen, hij had een proces verbaal gekregen en moest nu ook nog de Thoolse trouxzaOl komen bewon&eren. Een of/icier van justitie kan goed gelovig zijn, maar dit vissersgeluk ging mr. Besier toch wat al te ver. Dat kan geen puur toeval zijn, was zijn oordeel: 2 hazen en 1 konijn in één klap voor de auto. Met verbeur&Verklaring van het wild bovendien 100,- boete of 4 dagen hechtenis. Ook de kantonrechter kon het vissersgeluk niet delen en hield het op die honderd piek. de boomfeestdag werd verder gade geslagen door burgemeester J.E. van Boeijen, wethouder L.J. Koopman, de heren P.A. Boot en J. Blaas sr. van gemeentewerken, de heren C. van Erp en Schepe van Staatsbosbeheer en boomfeestdag-organisator W.A.M. Verschueren van de gemeente secretarie. Na het werk kregen de kinderen nog limonade. Vervolgens ging het gezelschap naar Tholen, waar in het bosplan Dalem polder 150 iepen werden geplant. Dit bosplan wordt aangelegd door het Thoolse bedrijf v.d. Berge. Het was nogal drassig, zodat nog wel eens een laars in de modder bleef steken. Wethouder L.J. Koopman sloeg buiten zijn schuld een modderfiguur, maar overigens was het ook in Tholen een plezierige boomfeestdag; waarvan ook mevr. Van Boeijen getuige was. De vijfde en zesde klassers van die o.l.s. Ter Tolne, de chr. nat. school en de Eben Haëzerschool kregen limonade en dertien prijswinnaars van de teken wedstrijd bovendien nog een jeugdflora. De scholen ontvingen ter herinnering een vaantje. Op Sint-Philipsland had men van de boomplantdag een geweldig feest gemaakt door er een wedstrijd versierde schoppen aan te verbinden. Onder wijsinspectrice mevr. drs. Bouwman beoordeelde op het school plein de fraaie creaties van de 4e, 5e en 6e klassers van de openbare lagere Koningin Julianaschool en de school met de bijbel. Daarna werden er in plan Noord bij het speelterrein een paar lijsterbessen en wat bosplantsoen geplant. Vervolgens was er in het dorpshuis De Wimpel een tractatie, waarbij alle leerlingen ook een krente boompje in ontvangst namen. Iedereen mocht die in z'n eigen tuin planten en volgend jaar wordt bekeken wie het beste krenteboompje heeft gekweekt. V(jfde en zesde klassers van de twee lagere scholen in Poortvliet leverden woensdag 17 maart op de boomfeestdag un bijdrage aan de stoffering van het landschap. B(j het in aanleg zijnde sportveld aan de Deestraat werden wilgebomen geplant. Dhr. Noom van gemeentewerken, de wethouders LJ. Koopman en CJ. Moerland en directeur P.A. Boot van gemeentewerken slaan de verrichtingen gade van Jan Overbeeke, Rla Moerland en Marjanne Meljll. Burgemeester G. van den Berg deed in een toespraak tot de leerlingen de suggestie een jeugdnatuurwacht Tholen en Sint-Philipsland op te richten. Het hoofd van de plantsoenendienst gemeentewerken Tholen dhr. M. van Loenhout gaf de kinderen nog aan wijzingen voor het kweken van de krenteboompjes. Later op de morgen gebeurde hetzelfde in Anna Jacobapolder, waar in de Lange weg 17 essebomen werden geplant. Ook hier waren enkele raadsleden, leden van het schoolbestuur en gemeentesecretaris A. Verbree aan wezig. Bovendien kwam directeur gemeentewerken P.A. Boot nog een kijkje nemen. Ook in Nieuw-Vossemeer droeg de schooljeugd op plezierige wijze z'n steentje bij tot stoffering van het landschap. Bij het bejaardentehuis De Vossemeren werden bomen en heesters geplant waarna er in de bejaardensoos een tractatie volgde met filmvertoning. De kinderen kregen verder een lineaaltje met opschrift boomfeestdag en een sticker. Bovendien zongen ze een speciaal lied over de boomfeestdag. In Anna Jacobapolder droegen leerlingen van de chr. schooi op de boomfeestdag hun steentje b(j aan de verfraaiing van de Langeweg door essebomen te planten. Na de riolering en bestrating is er al heel wat vernieuwd in de polder. Voor de versierde schoppen de grond in gingen werden ze beoordeeld door onderwtyslnspectrice mevr. drs. Bouwman. Ze bespraken het nog enige tijd, maar vonden geen betere oplossing. Die middag werd Cor Deetman van het werk, waar hij al's opzichter zijn taak had, naar het kantoor geroepen. Deze was terstond bereid het opzicht op het bouwwerk in Brasemsveld op zich te nemen. Het enige probleem was de auto, want Deetman had slechts een tweedehands eend, niet bepaald geschikt voor grote afstanden. Bovendien bijna tien jaar oud. Grote kans, dat ze zijn wagen op de autoweg er eens uitpikten voor controle, want aan een tien jaar oude wagen vind je doorgaans altijd wel wat. Gert dacht na. Van Matsers dochters had hij toestemming gekregen de grote Mercedes van wijlen Kees te gebruiken: „Je bent nu directeur, Gert; de wagen is tevens een soort statussymbool. Een directeur van een groot bouwbedrijf heeft zijn wagen als visitekaartje, denk daar goed aan," had Jopie op een morgen gezegd, toen ze even aanwipte om te kijken hoe het ging. Gert was het er maar half mee eens. Tenslotte had hij zelf een goeie wagen, waarmee hij toch ook wel voor de draad kon komen. Maar wat het zwaarste was, moest het zwaarste wegen. Daarom zei hij kort en bondig tegen Deetman: Jij neemt voorlopig mijn wagen, Cor. Die is betrouwbaar. We gaan morgenvroeg samen naar Brasemsveld, zodat ik je kan introduceren bij Diephuis. Wellicht heb ik daar ook een kosthuis voor je." Zo reden Gert en Cor de volgende morgen in de vroegte naar het werk in Brasemsveld. Gert was nieuwsgierig, hoe het met de vorderingen stond. Weliswaar had de oude Diephuis een paar keer via de telefoon het verloop uiteengezet, maar hij wilde het nu zelf wel eens met eigen ogen zien. Tien voor zeven waren de beide mannen op het werk. Deetman liep naar het bouwproject, bekeek het met kritische blikken, maar knikte toch tevreden. De muren van de silo waren nu alle opgetrokken, terwijl men bezig was met de fundering van de directeurswoning. Druppelsgewijs kwam het personeel aanrijden: per auto, brommer en fiets. Om zeven uur was de helft van de mannen er nog niet, terwijl Piet Diephuis eveneens ontbrak. Deetman had zich weer bij zijn direkteur gevoegd, die met opgetrokken wenkbrauwen bij de keet stond te wachten. Hij wendde zich tot zijn nieuwe hoofdopzichter. „Nu zie je eens, wat er van terecht komt, als er van onze zijde geen toezicht is, Cor. Veertien dagen zijn wij er niet geweest en wat is het resultaat? Dat ze er, voor wat het tijdstip van de aanvang betreft, er met de pet naar gooien, want er is immers geen baas aanwezig? Enkel de voorman, maar dat is een hunner. Daarom ga jij hier voorlopig aan het werk. En houd de teugels strak; je ziet, dat het nodig is." Tussen zeven uur en half acht kwam op een tweetal metselaars na, de rest aanrijden. Meestal schrok men, toen ze opeens twee bazen op het terrein zagen. Gert had geen zin zich nijdig te maken, maar bepaalde zich tot het noteren van namen en tijden. Om kwart voor acht waren de beide late metselaars er eindelijk. Gert noteerde ook hun namen en aankomsttijden. „Presentje voor onze vriend Diephuis, als hij straks komt," zei Gert grimmig. „Ga maar es opteljen, hoeveel tijdveriet dit samen is. Kom je op bijna twee uur. En tel dat eens op in een week? Een maand?" """"x Deetman knikte begrijpend. „Waarom komt Diephuis hier niet op tijd?" „Probeer jij hem dat maar eens aan het verstand te brengen. Apropos, straks praat ik wel met hem. Mijn positie is nu enigszins anders geworden. Ergens kan het goed zijn, dat ik nu directeur ben. En hij zal het straks weten, dat ik het ben, reken maar!" Toen iedereen aan het werk was, pakte Gert uit het kantoortje de tekeningen en met zijn nieuwe hoofdopzichter liep hij langs de werkzaamheden, af en toe wijzend, af en toe een aanmerking makend. „Denk er vooral om, dat je voor honderd procent de hand houdt aan het bestek, de voorwaarden en de tekeningen. De gemeente-opzichter hier is een geschikte vent als we ons werk goed doen. Ik heb ,m op mijn hand. Aan jou de taak het zo te houden, Cor." „Ik zal m'n best doen, meneer. Daar kunt u van opaan." Het was al over negenen, toen de wagen van Piet Diephuis het terrein kwam oprijden. De man die uitstapte, keek geschrokken naar de twee, die bij het werk stonden te kijken. Langzaam kwam hij naderbij. Gert deed net, of hij geen erg in hem had, beklom een steiger, waar hij het metselwerk bekeek. Een steen, die hem niet aanstond, werkte hij persoonlijk los en gooide hem voor de voeten van de metselaar. „Enkele gave stenen, waarde heer, zoals in de voorwaarden staat beschreven. Geen misbaksels, begrepen?" De man was verbluft en antwoordde: „Ik zal er beter op letten, meneer." Langzaam zakte hij weer af naar de begane grond, waar Piet Diephuis met een lach op zijn gezicht en uitgestoken hand hem verwelkomde: „Ha, die Gert! Da's een poos geleden, jo. Enne.... proficiat met je promotie. Nou moet ik zeker voortaan meneer Treep zeggen, he?" Gert drukte zwijgend zijn hand en wees op Deetman. „Mijn opvolger hier: Cor Deetman. Hij wordt hier hoofdopzichter en heeft van mij alle volmachten. Mijn adjunct en ik komen op gezette tijden kijken. Zo, dat is dat. En laten we nu maar naar het kantoortje gaan, want ik heb het een en ander te bespreken." Enkele minuten later vlogen de vonken eraf. Gert toonde het briefje met de namen van de te laat gekomen arbeiders en hun aankomst tijden. „Waarom ben jij er ,s morgens niet om zeven uur, als er van ons niemand kan zijn? Ben je zelf in deze weken wel eens één keer vroeg hier geweest? Vast niet. Nu zie je het resultaat. Dat waren jouw mensen, Diephuis, die vanmorgen te laat waren. Van ons was iedereen op tijd. Dat gaat veranderen en anders zeg ik de overeenkomst op wegens wanprestatie. Bekijk daarover maar eens ons kontrakt! Samen bouwen, uitstekend, maar dan ook samen werken. De volle veertig uren. Daar worden je mensen voor betaald. De onze eveneens, maar die komen niet te laat!" Piet Diephuis verontschuldigde zich! „We hebben meer werken onderhanden, Treep. Ik kan niet overal tegelijk zijn."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5