Is de dure aardappel werkelijk een drama? 10% KORTING Ziet onze streek belang van inspraakmogelijkheid wel voldoende? STEENBERGEN ZTZH VERGEETACHTIG! ZEEUWSE COLLECTE Hebt u wel eens een diëtiste nodig gehad? hendrick is top merkwaardig Een hartig praatje AFSCHIETEN WILDE DUIVEN Komende exposities hendrick heerema herenmode Hoe vol moet Zeeland worden? PAK EVEN U\N ZAKBOEKJE Donderdag 11 maart 1976 EENDRACHTBODE 9 Aanbod blijft achter bij vraag Goede export-faam te grabbel gooien Piepers tikken zeer matig door UW MENING Zout OOSTERSE TAPIJTEN Onze inkopers deden in Perzië weer goed hun best, daarom geven wij IN DE MAAND MAART OP AL ONZE PERZEN Wij hebben PERSJES vanaf9a50 Ook zeer exclusieve beleggingskleden GHOM - NAIN BIDJAHR - KESHAN KIRMAN SHIRAZ - enz. IEDERE VRUDAG KOOPAVOND Filialen: Nieuwstraat 30a, TERNEUZEN Sint Domusstraat 40, ZIERIKZEE Streekmuseum nog volop plannen Menig Nederlander ligt wakker van de aldoor stijgende kosten van levensonderhoud. Het leven wordt steeds duurder; enkele uitgavenposten zitten goed vastgebonden in de prysilft. De overheid loopt voorop met haar tarieven van openbaar vervoer, gas, water, electriciteit, post- en telefoontarieven, benzine-accyns. Het bedryfsleven laat zich niet onbetuigd; men kyke bijvoorbeeld naar verzekeringspremies en groente en fruit. Nederland staat zowat op zyn kop omdat uitgerekend de dure aardappel voor het „gewone volk" onbetaalbaar is. Je leert zo langzamerhand leven met inflatie en kosten- of prijsstijgingen. Er is een groep van produkten en diensten die voortdurend met de prijsspiraal meegroeien. Het wordt als een vanzelfsprekendheid ervaren dat bij tijd en wijle de tarieven van het openbaar vervoer, gas, benzine, P.T.T. en alcoholica opgekrikt worden. Andere produkten hebben het aardig kunnen uitzingen zonder noemenswaardige prijsverhogingen. Eén van de goederen is een volksvoedsel, de aardappel, die nu plotseling als een prijsraket gelanceerd wordt. Deze uitschieter heeft groot alarm teweeg gebracht. De consumentenorganisaties zijn op kruistocht gegaan tegen het dure „gepieper". Waar komt nou die dure aardappel vandaan en wat betekent dat nu voor onze Nederlandse familie Doorsnee? Als de vraag naar een goed groter is dan het aanbod, zal in normale t omstandigheden de prijs van het produkt stijgen. Wat de aardappel Sint-Philipsland heeft met Wissenkerke, Veere en Kortgene een speciale vermelding gekregen omdat vorig jaar voor de Zeeuwse collecte meer dan vijftig cent per inwoner is ingezameld. Wissenkerke stond aan de top met 69 cent (in 1974 was dat 64 cent), gevolgd door Sint-Philipsland met 62 (54). Dankzij de vrouwenorganisaties, die onder leiding van dé Zeeuwse Vrouwenraad de collecte hebben georganiseerd, bereikte men in onze provincie het mooie resultaat van bruto 56.597,69:18 cent per inwoner (in 1974 16). Daarvan ging 3657,35 op aan administratie-organisatiekosten, 18% of 10.221 gulden aan plaatselijk sociaal-culturele doeleinden en 2% of 1132 gulden naar de Zeeuwse Vrouwenraad. De netto opbrengst van f 41.587,34 ging naar: vakantie bejaarden en gehandicapten 26.000 gulden, Anjerfonds Zeeland 13.000 gulden, reserve 2587,34. Sint-Philipsland bracht totaal 1282,25 binnen, Tholen 4306,46 (25 cent per inwoner, in 1974 24,3). betreft: er zijn heel wat minder piepers geoogst dan in voorgaande jaren. In de E.G. liep deze oogst terug van ruim 41 miljoen ton in 1974 naar 33 miljoen ton in 1975. De grote boosdoener van de opbrengstverlaging is de droge en hete zomer geweest. In Engeland daalde de opbrengst met 33%, in Duitsland met 25%. Die twee landen zijn grote afnemers van de Nederlandse aardappel. In Frankrijk liep de opbrengst met 5 k 6% terug, terwijl het Nederlandse aardappelveld zo'n 12 tot 15% minder aardappelen opleverde. Ook buiten de Gemeenschap is de pieperoogst flink tegengevallen. In Amerika en ook Oost-Europa (bijv. Polen) bleef de opbrengst ver beneden het normale niveau. Waar heeft deze lagere oogst nu toe geleid? Twee jaren geleden betaalde de consument ongeveer 0,40 voor een kilo bintjes. Deze aardappelsoort maakt ongeveer 80% uit van de gehele vaderlandse oogst. Verleden jaar betaalde de huisvrouw gemiddeld 0,52 per kilogram. In dat jaar kwamen al enkele dure aardappelmaanden voor (namelijk november en december). Het ziet er naar uit dat de consumentenprijs voor de eerstkomende maanden flink hoog zal blijven. Dat is volgens de consumentenorganisaties en enkele vakbondsleiders een flinke slok op een borrel. Toegegeven: de prijs yan aard appelen is hoog, misschien wel te hoog. Nederland is de grootste aardappel exporteur ter wereld. Ons land heeft op dat gebied een naam hoog te houden. Dat brengt dan ook aardig wat deviezen in ,s Rijks laadje. Bijna de helft van onze normale aardappeloogst is bestemd voor de export, waarbij West- Duitsland en Engeland de belangrijkste afnemers zijn. Nu zijn er het afgelopen jaar een paar honderdduizend ton (netto) minder geteeld. Het aanbod in het binnenland is desondanks aardig op peil gebleven. In de afgelopen jaren gingen veel consumptieaardappelen naar de aardappelmeelindustrie. In de veenkoloniën staan namelijk enkele flinke fabrieken die aardappelen verwerken tot zetmeel en zogenaamde derivaten. Dit jaar is de situatie precies andersom: de aardappelmeelindustrie heeft ongeveer honderdvijftigduizend ton goede consumptieaardappelen afgestaan voor menselijk verbruik. Bovendien is er dit jaar veel minder uitschot, zodat er praktisch geen aardappelen naar de voederbak gaan. Enkele jaren geleden heeft het landbouwschap met Verenigde Aardappelhandel en blauwdruk gemaakt voor een goede afzetbundeling. Via zogenaamde pools worden aardappelen verzameld en afgezet. Daarmee wordt de voorziening gespreid en gegarandeerd. Deze stroomlijning in de afzet betekent overigens niet dat de prijzen vooraf vastgelegd zijn in de overeenkomsten tussen telers, collecteurs en groothandel. Zelfs nu men zo van leer trekt tegen de dure pieper is het een belang van de consument dat hij ook de komende maanden aardappelen kan kopen. Zou men - zoals sommige kruisvaarders tegen de pieper wensen - nu alle aardappels afzetten en misschien consumentenprijs kunnen drukken, dan staat een aardappelloos tijdperk voor de deur. Dat zou een onaanvaardbare situatie betekenen. Het veel gehoorde verwijt geldt de exportkraan die maar niet dichtgedraaid wordt. Wat de uitvoer naar derde (niet E.G.) landen betreft, is alle export stopgezet. De uitvoer naar de E.G.-landen kan onmogelijk afgeremd worden. Dat is allereerst in strijd met het Verdrag van Rome, „de grondwet van de Gemeenschap". In de tweede plaats gooit Nederland zijn eigen ruiten in door de export naar traditionele afnemers-landen dicht te knijpen. Juist bij onze grootste afnemers (West- Duitsland en Engeland) zouden we dan te boek staan als onbetrouwbare leveranciers. Als de afnemerslanden hun vertrouwen in onze exportgarantie verliezen, krijgt de aardappelteler in de toekomst een fikse rekening gepresenteerd. Men mag de trom roeren over de dure Stemmen van lezers THOOLSE GEMEENTERAAD Geachte hoofdredacteur, Het in uw blad van 26 februari jl. opgenomen verslag van de openbare vergadering van de gemeenteraad noopt mij tot het maken van enige kant tekeningen. In de eerste plaats gaat het mij om „het beroep door burgemeester Van Boeijen en weth. Koopman op de raad gedaan voortaan de uitdaging te weerstaan- om over bepaalde punten uit te weiden". „Dat doet aan de ernst van de zaken tekort en bovendien worden de vergaderingen te langdurig," meenden b. en w. Gelet op de reacties tijdens en nè de raadsvergadering naar aanleiding van hetgeen ik met name omtrent de uitbreiding van Sint-Maartensdijk en de trieste situatie van de dorpskern in genoemde raadsvergadering te berde heb gebracht waren de opmerkingen van b. en w. ditmaal naar mijn indruk in het bijzonder voor mij bedoeld. Het is uiteraard het goed recht van leden van het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen pogingen te doen om raadsleden te bewegen tot een beperking van hun betogen, maar als het gaat om een zo belangrijke zaak als het wel en wee van de als centrale bestuurszetel aangewezen kern St.- Maartensdijk, dan is het m.i. gewoon onverantwoord als voor dit geval aan gewezen woordvoerder van mijn fractie de voor mijn gevoel terzake zinnige beschouwingen achterwege te laten. Daartoe reken ik ook het verband, dat m.i. moet worden gelegd met de leefbaarheid van andere kernen op Tholen, die blijkens de nota van Ged. Staten van Zeeland „Bewonings- patroon" meer centraal zal worden gesteld en op welke nota de gemeentegemeentebesturen vóór 1 maart jl. op- en aanmerkingen konden maken. Een ander punt wat ik ter sprake heb gebracht was mijn teleurstelling omtrent het in een middagvergadering aan de orde stellen van een dergelijk onderwerp, waardoor de gelegenheid voor werkende burgers de behandeling van een dergelijk onderwerp mee te maken tot een minimum wordt beperkt. Ook het houden van een tijdige hoor zitting met een kaart van voldoende afmetingen heb ik als een noodzakelijk heid betoogd. Met een bestuurs- en ambtelijk apparaat als in deze gemeente aanwezig moet het zeker mogelijk zijn in niet-ingewikkelde bewoordingen de bevolking duidelijk te maken waar het om gaat. Uit de gesprekken die ik met verscheidene personen uit eigen kring en daarbuiten uit de kern Smerdiek heb gehad is mij overtuigend gebleken, dat de mensen wel degelijk een visie hebben. Of deze op een te houden hoorzitting door hen ten beste zou worden gegeven is een andere zaak. Men voelt zich nog (te) vaak geremd door een soms onwezen lijke vrees voor de „over hen gestelde plaatselijke overheden". Maar de kans had m.i. geboden moeten worden! Daarmede wordt op geen enkele wijze tekort gedaan aan ,s raads verantwoordelijkheid. Dat het zwaarste toch van de raad moet komen, zoals door de burgemeester Van Boeijen is gesteld is natuurlijk waar. Maar ik neem aan, dat men van mij niet verwacht dat ik die verantwoordelijk heid niet zou voelen en vreesachtig ben een eigen standpunt te bepalen. I .Vragen en opmerkingen omtrent beschikbaar te stellen kredieten ten aardappel. De eerlijkheid gebiedt echter de gestegen pieperprijs in de juiste verhouding te plaatsen. Als men de kassa's hoort rinkelen loopt men gemakkelijk over de hogere benzineprijs, de gestegen alcoholprijzen, de gas- en electri- citeitsrekeningen heen. Men struikelt uitgerekend over de aardappelprijs. Wanneer men de kosten van de huishouding in 1969 op honderd stelt, is het pakket van de gezinsconsumptie nu op 162 punten beland. Het voedingsaandeel steeg daarin met 49 punten. Het pakket voedingsmiddelen weegt voor 32% mee in de kosten van levensonderhoud. Alle drama's over de hoge pieperprijzen hebben betrekking op een produkt dat slechts voor 0,6% (ja: zestiende procent) meeweegt in het pakket van de gezinsconsumptie. Wanneer de aardappel een halfjaar lang rond de gulden in prijs doet, scheelt dat per Nederlander ongeveer drie tientjes. De gemiddelde landgenoot eet namelijk 65 kilogram aardappelen. Natuurlijk mag men flink protesteren tegen de export. Eerlijk gezegd hebben we nooit het protest gehoord dat de aardappelprijs schandalig laag was. Nog niet zo lang geleden kon de teler maar 0,06 per kilogram maken. Zijn we nu met zijn allen vergeetachtig of incons' /equent geworden? behoeve van de betaling van opdrachten als de rapportage over de toekomstige uitbreiding van de Smalstad behoorden m.i. eveneens te worden gemaakt. Ook mijn visie, dat „naarmate de geplande bouw over de provinciale weg geringer van omvang zal zijn, de kans op het verkrijgen van medewerking van hogerhand zal toenemen", kon m.i. niet achterwege worden gelaten. Met de beperkte groei van het inwonertal is concentrische bouw een vereiste met hoge prioriteit voor het dorpshart. Wat dit onderwerp betreft wil ik het bij het vorenstaande laten. N.B. De gemaakte foto's in de dorps kern - waarvan in het verslag van de raadsbijeenkomst melding is gemaakt - zijn niet van mij alleen afkomstig. Hierbij is medewerking verkregen van dhr. J. Dorst, secretaris van de fotoclub „Ons Eiland" mede vanwege de van het schaatsen overgehouden polsblessure. Tenslotte nog een opmerking n.a.v. het raadsverslag onder het kopje „Nieuwe ambtsketen". De geplaatste opmerking over de PvdA-staatssecretaris, die het herindelingsvoorstel heeft aangekaart, verdient aanvulling in deze zin, dat de CHU-minister Beernink het betreffende wetsontwerp in de Staten-Generaal van regeringswege heeft afgehandeld en als verantwoordelijk minister van Binnen landse zaken de aangenomen wet diens handtekening draagt. J. de Bres, PvdA raadslid St. Maartensdijk Het kan na eerdere persberichten algemeen bekend zyn, dat er rond het tweede deel van de derde nota over de rulmteiyke ordening volop bevolkings inspraak mogeiyk is- Daartoe worden in de regio's gespreksgroepen gevormd, waarvoor zich elders ln onze provincie 1 een behooriyk aantal deelnemers meldden. Tholen en Slnt-Phlllpsland komen echter in dit opzicht nog niet te best voor de dag. Ziet men het niet zitten? Moet er zonder ons over ons worden beslist? Er zyn wel enkele opgaven tot eelname, maar ln feite toch te gering om een brede Inspraak te kunnen verwachten. De mogeiykheld voor anderen is nog altyd aanwezig. Voor onze regio (Tholen en Slnt-Phlllpsland) wordt vrydagavond 26 maart as. voor de eerste maal door de werkgroep vergaderd. Zorg dat u er ook bykomt. Is de Randstad vol? Moeten open ruimten, zoals het midden van het Deltagebied en natuurgebieden worden beschermd? Moeten mensen dichter bij hun werk gaan wonen? Moeten sommige delen van het land economisch worden versterkt? Dit soort vragen komen aan de orde in de onlangs verschenen Verstede- lijkingsnota van de regering. Deze nota is opgesteld om in de toekomst de groei van steden en dorpen in de hand te houden. Om te zorgen dat onze Voor wat de planning van exposities betreft kan het Streekmuseum Tholen en Slnt-Phlllpsland nog wel enkele jaren vooruit. Een jaariykse historische expositie uit elk van de acht woon kernen ln de twee gemeenten betekent al, dat men nog geruime tyd onder de pannen kan zyn met een wisseltentoon stelling. Daartussendoor is er dan ook altyd nog wel een of ander dat de aandacht vraagt. In het museum blfjft het winkeltje uit de oude tyd een trek pleister. Nu wordt ook gestreefd naar het inrichten van een „oude kamer", waarvoor reeds waardevolle attributen aanwezig zyn. Komend zomerseizoen zal er een tentoonstelling zyn: „Jacoba van Beieren en de Smalstad." Het waren vorige week woensdagavond mededelingen van ir. M.A. Geuze, voorzitter van het streekmuseum „De Meestoofwaarvan in het stadhuis te Tholen de algemene ledenvergadering werd gehouden. Daarvoor was een behoorlijke belangstelling tot zelfs uit Kloetinge (de heer en mevr. P.W.C. van Westen) toe. Eveneens burgemeester en mevrouw Van Boeijen' de wethouder van culturele zaken A.J. Scherpenisse en een 25-tal leden uit de Thoolse en Sint-Philipslandse contreien. Secretaris J.G. Bijl bracht een uit gebreid jaarverslag, waarvan we in ons vorig nummer al het voornaamste hebben voorgelegd. De rekening 1975 werd met een totaal bedrag van 18.240,40 goedgekeurd. Bij de ontvangsten zat een post van ruim 3000,- contributies, bij de uitgaven, aankopen tot een bedrag van 10.395,74. Daaronder een bijbel uit 1661. Men heeft afgelopen jaar ook een serie van 8 dorpsgezichten van monumenten (uit elke woonkern van Tholen en Sint Philipsland 1) laten vervaardigen in het kader van M'75. De uitvoering was echter te laat om nog tot grootscheepse verkoop te kunnen overgaan. Komend seizoen zal dat wel het geval zijn, waarbij de 8 monumenten-gezichten in 'een mapje worden aangeboden. De vergadering kon eveneens akkoord gaan met de begroting 1976, die bij een totale raming van 16.750,een post onvoorzien heeft van 850,-. De geraamde subsidie is dan 10.000'-. De afdeling Tholen en St. Philipsland van de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging zal weer wilde duiven afschieten ter voorkoming van schade aan de ingezaaide gewassen. Daar het uiteraard niet de bedoeling is om ook postduiven af te schieten, heeft men vijf avonden gepland, waarop de jagers erop uit zullen trekken. Wanneer de postduivenhouders hun vogels binnenhouden, kan men zonder elkaar te duperen een verantwoorde afschieting van wilde duiven houden. Vrijdag 12 maart vanaf 18.30 uur, dinsdag 23 maart vanaf 19.00 uur, zaterdag 3 april eveneens vanaf 19.00 uur en dinsdag 13 april en zaterdag 24 april beide avonden half acht. Het afschieten zal volgens de weidelijke normen gebeuren, zodat de wilde duiven niet geheel uit de polders verdwijnen maar op beperkte schaal blijven voortbestaan. kinderen straks in een leefbaar Nederland kunnen wonen. Deze nota is ook voor Zeeland van belang. De regering vindt bijvoorbeeld dat de Randstad niet te vol is. En dat het dus niet meer nodig is, dat er een grote trek naar minder bevolkte delen van het land - zoals Zeeland - plaats vindt. De regering vindt ook, dat het midden gebied van de Delta groen moet blijven. Voor het noordelijk deel van Zeeland betekent dat, dat de groei daar gericht zal worden op Zierikzee als streek- centrum. De tegenwoordige groei van de Zeeuwse bevolking - in de nota gesteld op ongeveer 1/2% per jaar - vindt de regering voor de toekomst aanvaard baar. Die groei zal vooral moeten worden opgevangen in en nabij Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Hulst en Oostburg. Dan worden de bestaande voorzieningen zoveel mogelijk benut en het landschap gespaard. Van belang is, dat deze standpunten van de regering voorlopig zijn. Voordat de Verstedelijkingsnota in de Tweede Kamer wordt behandeld, krijgt dé Nederlandse bevolking de gelegenheid om haar mening te geven. Inspraak heet dat. Het standpunt van de regering kan nog veranderen als de kritiek uit de bevolking daar aanleiding toe geeft. De kaspositie is wel teruggelopen en vooral wat mogelijke aankopen betreft moet men tering naar nering schikken. In de financiële commissie werd de heer A.J. Scherpenisse uit Sint-Annaland vervangen door verkiezing van de heer H. Timmers uit Sint-Philipsland. In het bestuur werden herkozen de heren J. G. Bijl uit Sint-Maartensdijk, M.A. Geuze uit Poortvliet, H. Dekker uit Sint- Annaland, J.J. Bevelander uit Oud- Vossemeer en B. van Gils uit Tholen. Hij herinnerde voorts aan de intense belangstelling die werd getoond door leden van de geschiedkundige kring uit Bergen op Zoom, Waarbij een schilderij werd aangeboden met een impressie van de rampdagen 1953 door een thans in de U.S.A. beroemd schilder. Dat geeft dan de museumburger weer moed, vond de voorzitter van „De Meestoof'. Hij kon ook zeggen, dat er aardig groei zit in de schelpencollectie, Er zijn weinig mensen die nog nooit dieet moesten houden. Zo'n dieet geeft soms allerlei problemen: wat mag wel en wat niet? - hoe verdeel je de toegestane voedingsmiddelen over dag of week? - hoe maak je er smakelijke maaltijden van? etc. Voor leden van de Kruisverenigingen is dat geen punt: zij stappen naar de diëtiste, die regelmatig in het wijkgebouw spreekuut houdt. Over het hele land werken er zo'n 70 diëtisten in dienst van de Kruisverenigingen. Maar daarnaast zijn er duizenden wijkverpleegsters, wijkziekenverzorg- sters, artsen districtsverpleegsters, fysiotherapeuten, kraamverzorgsters, gezondheidsvoorlichters, etc. bij de Kruieverenigingen werkzaam. „Daar betaal ik contributie voor" zult u misschien zeggen. Dat is wel waar, maar uw contributie dekt slechts een kwart van de werkelijke onkosten van het Kruiswerk. De rest komt voor een deel uit subsidies. Er blijft echter steeds een ongedekte rest onkosten. Bovendien moet de Kruisvereniging steeds opnieuw aan geld zien te komen als zij iets nieuws in uw belang wil opzetten. Daarnaast is er nog de tuberculosebe strijding, in vele plaatsen óók het werk van de Kruisvereniging, maar soms ook van een aparte stichting of een consultatiebureau. Om in deze tekorten een beetje te voorzien is er elk jaar Emmabloemcollecte: voor Kruiswerk en tuberculosebestrijding. Volgende week is het weer zo ver. Woensdag op TV Woensdag 17 maart kunt u er op Nederland 2 om 20.25 uur een kort filmpje over zien. Dat filmpje gaat vooral over de diëtiste en wat zij voor u kan betekenen. Misschien krijgt u volgende week ook een collectebus voorgehouden of een intekenlijst. Misschien vindt u een girokaart in uw brievenbus. Denk dan even aan het vele werk dat de Kruisvereniging voor de gezondheid van u en uw gezin doet en wees royaal. In Zeeland wordt de inspraak georganiseerd door de Stichting Zeeland, het provinciaal opbouw- orgaan. Daarvoor worden door de hele provincie werkgroepen samengesteld, n.l. in Goes, Hulst, Middelburg, Oostburg, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Iedereen, die dat wil, kan aan deze werkgroepen meedoen. Daarbij zorgt de Stichting Zeeland voor vergaderruimte, gespreksleider en verslaggevers. De meningen van de werkgroepen worden - na enkele bijeenkomsten - gebundeld en onder de aandacht van de regering en parlement gebracht. De werkgroepen komen voor het eerst bij elkaar in de tweede helft van maart. Ook wanneer u zich nog niet heeft op gegeven, kunt u deze vergaderingen bijwonen en er uw mening naar voren brengen. Het is dan wel belangrijk dat u de Verstedelijkingskrant heeft gelezen. Deze liggen voor u ter inzage in de openbare bibliotheek en in het gemeentehuis. De nota is voor 10,bij de erkende boekhandels leverbaar. Zo mogelijk vóór 15 maart a.s. zullen alle aangemelde deelnemers nog dokumentatie ontvangen, die beoogt de toegankelijkheid van de nota te vergemakkelijken. De eerste vergadering van de werkgroep is: Tholen St. Philipsland: 26.3.1976, Welzijnsorgaan Tholen, Hoogstraat 12 te Tholen Tholen. Aanvang van de bijeenkomst om 20.00 uur. welke permanent ter beschikking zal k&men. Aankoop van enkele vitrines bieden weer andere mogelijkheden. Geïnformeerd werd vanuit de ver gadering waar het Zeeuwse schuurtje komt te staan, dat dienst zal doen voor het onderbrengen van grotere werk tuigen uit de landbouw en voor oude drukkerij-apparatuur. De heer Geuze zei dat het een typisch Zeeuws schuurtje gaat worden van 6 x 10 meter compleet met „mendeuren en klinket". Het zal een drievaks verdeling zijn en bereikbaar via klinkerpad vanaf de achteruitgang museumgebouw. Uiteraard houdt het bestuur zich aan bevolen voor suggesties met betrekking tot inrichting, enz. De schuur komt dwars in de achtertuin te staan met wat groen rondom, zo besloot de voorzitter zijn mededelingen. Na de pavze hield ir. Geuze een hartig praatje, want zijn onderwerp was: „Zout als eeuwenlange bestaansbron in onze streken". Hij belichtte in de eerste plaats dit van oeroude tijden belangrijke artikel in het „levens middelenpakket", een pakket dat zich bijvoorbeeld in het westen vele jaren beperkte tot de zoute haring. Denk ook maar aan de scheurbuik van Oostindië- vaarders. Naast de zoutwinningen in de oudste vormen kwam vooral wat ons land betreft ook de handel in de causerie van de heer GeUze naar voren. Een volgend hoofdstuk in het aan trekkelijk praatje Het zout en de taal, vaak tegenkomend in de bijbel en in spreuken (o.a. vader Cats) Niet zoveel van de aanwezigen waren er van op de hoogte dat het salaris (het woord afkomstig is van zout Grieks sal en het Franse sel. In de oude tijden werd met hoeveelheden, later staafjes zout betaald. Zo kwamen er meer interessante bijzonderheden rond het zout uit het hartige praatje van de heer Geuze. Toen zoutproduktie, verwerking en handel in ons land een dieptepunt bereikte, kwam daar toch onverwacht weer het reddend Boekelo met mogelijkheden voor lange tijd. Uiteraard is het in wezen van Boekelo eigenlijk Hengelo geworden en kreeg het eerstgenoemde dorpje (een goede 1000 inwoners) inplaats van de industriële taak een recreatieve compensatie, omdat voor de zout- verwerking ligging aan het Twente Kanaal noodzakelijk was. Wie in de buurt komt, zal best verpozing kunnen vinden in en rond het hotel Boekelo nieuwe stijl (o.a. golfzwembad). De aanwezigen op de ledenvergadering van „De Meestoof' waren na het praatje van de heer Geuze heel wat zoutrijker aan kennis en de museum voorzitter kreeg dan ook applaus niet alleen voor zijn plezierige causerie, maar ook omdat er duidelijk diepgaande studie over het onderwerp aan voorafgegaan was. ...een uit de reeks topmerken die hendrick voor u voert bergen op zoom, lortuinstraat 18 Tholen: wo. 17 mrt. 14.30 u. ZVU kinderfilm „Jungle Cat", Walt Disney, Hof van Holland vr. 19 mrt. 19.30 u. Accordeonclub The King Corns, Hof van Holland t/m 18 mrt. Kunst uit Zeeland, ma t/m za. 14- 17.30 u. vr. 19-21 u. Gasthuiskapel. Poortvliet vr. 12 mrt. 19.30 u. De Wichgelaar, film „Maciste" ,t Ouwe Raed'uus Sint Annaland: wo. 17 mrt. Ledenvergadering school met de Bijbel Sint Maartensdyk: za. 20 mrt. 20 u. Internationaal folkloristisch danstheater, Haestinge Bergen op Zoom: di. 16 mrt. 20.15 u. St. Gamma, opera de „Parelvissers", G. Bizet, Luxor di. 23 mrt. St. Gamma 20 u. het Brabants Orkest, Stoelemat 13 mrt.-4 apr. Tentoonstelling grafiek Anton Heijboer en Stanley Broqwn, dag. 14-17 u. Markiezenhof zo. 21 mrt. 12 u. Koffieconcert, hofzaal Markiezenhof THOLEN Vr. 12 mrt 19.30 u Hotel Zeeland jaarvergadering Helpt Elkander met dr. Boddeke over garnalenvisserij. OUD-VOSSEMEER Za. 19.30 u kantine V.V. Vosmeer rik- en wipconcours. OUD-VOSSEMEER Vr. 12 mrt 19.30 u Dorpshuis jaarvergadering en 60 j. bestaan Agrar. Bond NKV Dl. 16 mrt 20 u Cafe de Hoop bingo NKV Vrouwenbond Vr. 19 mrt 19.30 u ouderavond School met de Bybel. SINT-MAARTENSDIJK Ma. 15 mrt 19.30 u Haestinge jaar vergadering Plattelandsvrouwen met causerie zr. W. M. de Smit. SCHERPENISSE Vr, 12 mrt 19.30 u de Gouden Leeuw jaarvergadering PJZ Tholen en Sint- Philipsland. SINT-PHILIPSLAND Di. 16 mrt 19.30 u De Wimpel buiten gewone alg. ledenvergadering D.S.V.F. BERGEN OP ZOOM Za. 13 mrt 11 u Gageldonk zwemdiploma's ZPC De Eendracht. Vr. 12 mrt 20 u de Koren beurs C.D.A. over grondpolltiek. Roxy: De Klokkenluider van de Notre Dame 14 j. dagelijks 20 u„ za. 18.45 en 21.45 u, zo. 16, 18.45 en 21.45 u. Woody Woodpecker festival aj. za, zo., wo 14 u. Wie is bang Woolf vr. 22.30 u. Luxor: Julia 18 j. do., vr, za 20 u, zo 16.30 en 20 u. Magdalena minnares van de duivel za. 23.30 u. Samsom en Delilah 14 j. zo. 14 u. 1001 Nacht 18 j. ma en wo 20 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 9