DE DRIE RAADHUIZEN VAN NIEUW-VOSSEMEER Steek uitdiehand Vervolg plaatselijk nieuws SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND NIEUW- VOSSEMEER Visserij op mosselzaad in Grevelingenmeer Donderdag 11 maart 1976 EENDRACHTBODE Thoolse reddingsbrigade Oosterscheldevissers Toneel voor bejaarden Burgerlijke stand Ledenvergadering Chr. Kleuterschool Dijbeenbreuk Gewond na bromfietsongeluk Burgerlijke stand Burgerlijke stand Verkeersexamen Veertien dagen vakantie Rode Kruisavond Overleden Den Braber was 44 jaar koster Voorjaarsbeurs Clubkampioen J. v.d. B J. v.d. Velde weer kampioen Burgerlijke stand Burgerlijke stand Grondaankopen 0"»' ^osstwttR ''ooRTvutry^i v^'-y Maartensdijk ANNA JAC0BAP0LDER A. de Haan en J.C. Geluk herkozen. In de plaats van de aftredende leden controle-commissie C. den Engelsman en A. Bos werden dhr. P. Verduit, St.- Maartensdijk en P. Lindhout uit Stavenisse gekozen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele klachten aan de orde die door distr.best. R. de Vries werden beantwoord. Ook kwam de ver scherping controle w.w. aan de orde, evenals het begrip passende arbeid Hierover werd uitvoerig gediscussieerd. Ook georganiseerden en ongeorgani seerden vormde een punt van discussie. Met een woord van dank voor de opkomst en de inbreng van mening werd deze geanimeerde vergadering door voorzitter de Haan gesloten. Twintig kandidaten van de Thoolse reddingsbrigade hebben zaterdag 28 februari in het zwembad Familyland te Hoogerheide meegedaan aan de KNBRD-examens voor de brevetten 2, 3 en 6. De examencommissie, bestaande uit de heren Godijn en v.d. Ketterij, vond de vaardigheden van de jonge ver eniging erg goed en dankte de heer Viergever voor zijn lessen. De examen commissie wees er verder op hoe belangrijk het voor onze streek zal zijn straks een reddingsbrigade te hebben. De TRB kan bijvoorbeeld, aan het bondsvlettenNroject deelnemen, een van de werkzaamheden van de vredes- rampenorganisatie. Bij een dijk doorbraak wordt er dan een beroep gedaan op de gespecialiseerde hulp van de TRB met bemande vletten. Ook wordt in het werk van de TRB de dijk bewaking opgenomen. Vooral op plaatsen waar ,s zomers duizenden mensen samen zijn, is dat van groot belang. Dhr. Bocxe werd bedankt voor zijn werk als voorzitter van de TRB en als bestuurslid van het district Zuidwest. De de Oosterscheldevissers had zaterdag de eerste wedstrijd voor de vrije competitie. Ondanks het koude weer verschalkten zij toch nogal enkele visjes. De spanning bleef tot de laatste minuut. 1. Johnnie Neele 588 p. 2. Johnnie Dane 510 p. 3. Michel Schipper 450 p. 4. Ko Polderman 440 p. 6. Arie Bogers 380 p. 7. Neleward Op den Brouw 330 p. 8. Henk Kwaak 316 p. 9. Jan Scherpenisse 316 p. 10. Maja Bos 314 p. Alle dertig deelnemers kregen een aardigheidje. Ter ontspanning van de bewoners en gasten is vrijdagavond in Sint- Maartenshof het toneelstuk Papa strijkt de vlag opgevoerd. Regisseur W. Moerland van A.I.O.S. sprak een openingswoord. In het stuk van twee bedrijven vertolkte Th. W. Moerland een hoofdrol. Papa Hagelslag had voor zijn dochter Els een huwelijkspartner uitgezocht, maar zij was verliefd op dokter Frits v.d. Bergen. Door een samenzwering met de huishoudster Dientje en het omkopen van de kandidaten door de dokter om zich abnormaal te gedragen, moest Papa Hagelslag de vlag strijken. Mede door het optreden van Dikman en Langhals en de winkeljuffrouw werd het voor Els een groot succes. De belangstellenden hadden genoten van deze zeer geslaagde opvoering en spraken de hoop uit dat A.I.O.S. hen nog eens zal verwennen met zo'n mooie toneelavond. Loop der bevolking over de maand februari 1976. Geboren: Adriaan Marinus z.v. G. M. van As en J. A. Scherpenisse. Grietje Geertruida d.v. P. C. Koopman en J. Scherpenisse. Miranda Pieternella d.v. M. D. Bentschap Knook en J. A. M. Soeters. Priscilla Jolina d.v. H. Krijger en J. J. van Oost. Overleden: Jozina A. Koeman geb. 1-8- 1909 geh. gew. met Adriaan J. W. Polderman. Huwelijken: Arie P. van de Ree geb. 15- 1-1952 en Helena J. de Graaf geb. 23-7- 1956. Marinus L. van Tiggele geb. 30- 12-1952 uit Poortvliet en Maria J. Pleune geb. 25-1-1957. Jacob Tijssen geb. 3-1-1953 en Laurina J. Rijstenbil uit Scherpenisse geb. 22-6-1956. Vestigingen: Jacob Tijssen uit Kesteren. Johannes A. C. Bokkers, uit Wouw. Maria W. Robbe-de Borst (4 pers.) uit Rotterdam. Bernardus J. C. van Rooij uit Tilburg. Eveliene H. Kerkdijk uit Suriname. Huibregt A. van Antwerpen uit Borsele. Otje M. C. Blokland uit Ophemert. Jacobus M. Hogendoorn (5 pers.) uit Canada. Marinus L. van Tiggele (2 pers.) uit Poortvliet. Laurina J. Tijssen- Rijstenbil uit Scherpenisse. Jan Geluk uit Tholen. Vertrokken: Marina J. Koopman naar Poortugaal. Willem J. N. Mast (2 pers.) naar Middelburg. Richardo C. Gemin naar ,s Gravenhage. Jan Koopman (3 pers.) naar Halsteren. Marinus Op den Brouw naar Apeldoorn. Johannes T. Boudewijn naar Rotterdam. Johanna H. Stouten-v.d. Zande naar Oud Vossemeer. Op woensdag 8 februari hield de Chr. kleuterschool haar jaarlijkse ledenvergadering in het verenigings gebouw van de Gereformeerde gemeente. Deze vergadering werd geopend met Efeze 6 de verzen 1 tot9 en gebed. De voorzitter riep allen een de Veerdijkseweg 21 februari een plaats, waarbij Braber uit Sint gecompliceerde Zijn auto was total hartelijk welkom toe, inzonderheid de nieuwe leidster Mej. Geense. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek o.a. dat er een batig slot over 1975 was. In zijn jaarverslag maakte de sekretaris gewag van het feit dat in het afgelopen verenigingsjaar het 2e lokaal in gebruik kon worden genomen en een tweede leidster kon worden benoemd.Verder bleek uit het verslag dat de vereniging thans 82 leden telt en dat er 43 kinderen op school zijn. De aftredende bestuursleden de Heren Bazen en Dijke werden beide herkozen. In de kascommissie werden in de plaats van H. Uijl en M. Giljam de heren W. Heijboer en M. Vroegop gekozen. Bij de rondvraag werd er nog geïnfor meerd waarom de kinderen op 5 mei niet met het feest hebben meegedaan, naar de instelling van een ouder- commissie en naar de verhouding tussen de leden met kinderen op school en de leden zonder kinderen op school. Op al deze vragen werd door de voorzitter uitvoerig ingegaan. Daar er verder niets meer te bespreken was sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering nadat de heer A. K. van Hemert met een dankgebed had geëindigd. Bij de veiling aan vond op zaterdag verkeersongeluk militair Abr. den Philipsland een dijbeenbreuk opliep. loss. Dhr. Boogaart is dinsdagavond met verwondingen opgenomen in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom nadat hij met zijn bromfiets bij Engelaarsdijk in de Watergang was gereden. De al bejaarde man was van Poortvliet op weg naar de rand toen hij op onverklaarbare wijze in de W3atergang reed. Daar lag ijs op. Gewond wist dhr. Boogaart uit de Watergang te komen waarna hij om hulp ging. Een dokter verwees hem naar het ziekenhuis. Loop der bevolking over de maand februari 1976. Geboren: Johannis Leendert z.v. M. P. Bijl en H. M. Jansens. Janna Maria d.v. J. Kloet en C. J. Minheere. Ronald z.v. S. C. Muller en P. C. de Looff. Overleden: Martja J. Feijtel geb. 1-10- 1891 geh. gew. met Daniel M. Bijl. Cornelis A. Goedegebuur geb. 20-9- 1911. Huweljjk: Jacob Tijssen geb. 3-1-1953 uit Sint Maartensdijk en Laurina J. Rijstenbil geb. 22-6-1956. Vestigingen: Klasina Bergman uit Rotterdam. Vertrokken: Armand C. Haring naar Veenendaal. Laurina J. Tijsen- Rijstenhil naar Sint Maartensdijk. Loop der bevolking over de maand februari 1976. Geboren: Cornelis Adriaan z.v. P. Jeroense en W. M. van Tiggele. Huibrecht en Elisabeth Neeltje z. en d. van M. L. Bolier en G. Hoogerbrugge. Hette Gerrit z.v. G. H. Abma en N. de Roon, Huwelijk: Marinus L. van Tiggele geb. 30-12-1952 en Maria U. J. Pleune geb. 25-1-1957 uit Sint Maartensdijk. Vestigingen: Cornelis van ,t Slot (2 pers.) uit Rotterdam. Pieter A. Fase (6 pers.) uit Sint Annaland. Vertrokken: Marinus L. van Tiggele (2 pers.) naar Sint Maartensdijk. Johannes L. Fase (3 pers.) naar Sint Annaland. Jacob L. Onderwater naar Sint Maartensdijk. Anthonie M. T. van Tilbeurgh (3 pers.) naar Goes. Alle 42 kandidaten uit de vijfde en zesde klas van de Chr. school slaagden dinsdag voor hun verkeersexamen. Met lof slaagden Francien Hooglander (5e klas), Marjo Ligtendag, Jacqueline Verwijs en Jan Walpot Gzn. (6e klas) allen met 40 punten. De plaatselijke ondernemers die onder voorzitterschap van de heer H. J. Bosman in de Druiventros vergaderden bespraken niet alleen voorjaarsbeurs en braderie, maar ook de vakantieregeling voor deze zomer. Het merendeel van de aanwezigen was voorstander van een veertiendaagse vakantiesluiting. Van de bestuurders moest de heer P. de Kok wegens ziekte uittreden. In zijn plaats werd de heer H. Kramer benoemd. Voor de inwoners van Sint Phlipsland en Anna Jacobapolder wacht vrijdagavond half acht in dorpshuis de Wimpel weer het jaarlijks Rode Kruisgebeuren. Op deze algemene ledenvergadering zullen niet alleen de jaarverslagen worden verwerkt en enkele andere huishoudelijke punten afgewerkt, maar is er ook weer de uitreiking van het landelijk en provinciaal ereteken vanwege de hoogste collecte- opbrengst. De nieuwe kringcommissaris (zie elders in dit nummer) zal daarbij aanwezig zijn en andere landelijke Rode Kruisvertegen- woordigers. Verder worden Landsteiner penningen uitgereikt en is er een verloting van Welfare- artikelen. Na een kortstondige ziekte overleed in de nacht van maandag op dinsdag in zijn woning de 81-jarige Abr. den Braber, in Sint-Philipsland eigenlijk beter bekend als „de koster". Die functie vervulde hij namelijk in de kerk van de Oud Geref. Gemeente 44 jaar tot zelfs vorige week zondag toe. De heer Den Braber was de oudste zoon van Janna Verwijs, die 102 jaar oud werd. Reeds op 13-jarige leeftijd moest Abraham den Braber mede de kost voor thuis gaan verdienen en zo kwam hij in 1907 in dienst bij landbouwer A. van Dijke op Bouwlust, een dienst verband dat 52 jaar zou duren. Daarvoor werd hij in 1957 koninklijk onderscheiden. Toen hij in september 1959 de pensioengerechtigde leeftijd bereikte had hjj op Bouwlust drie generaties Van Dijke gediend. Na die pensionering bleef hij wel de functie van koster vervullen en in 1972 werd in een door ds. Gebraad geleide dienst het 40- jarig kosterschap herdacht.. De begrafenis zal vrijdag plaats vinden vanuit de Oud Geref. Kerk waar hij meer dan 7000 diensten in zijn functie van koster meemaakte De plaatselijke middenstandsvereniging heeft besloten ook dit jaar weer een beurs te organiseren waarvoor als data 2 en 3 april zijn gekozen. Zoals voorheen wordt dan weer gebruik gemaakt van De Wimpel waar diverse stands worden ingericht en waar een keur van artikelen met extra aan biedingen te verwachten zijn. Voor wat de braderie betreft wordt aan 12 juni gedacht. Bram Geense is er voor de tweede achtereenvolgende maal in geslaagd het clubkampioenschap op zijn naam te brengen. Het betekende ook het West- Brabants kampioenschap, xaarvan de huldiging plaatsvond in hotel Griffioen te Woensdrecht. J. v.d. Velde is voor de derde achter eenvolgende keer kampioen van DSVF geworden. Hij speelde in zijn laatste partij remise tegen de sterke J. den Braber. Van de Velde raakte door een fout twee schijven achter, maar hij herstelde deze misser zo perfect dat Den Braber toch nog genoegen moest nemen met remise. Daarom ook is het kampioenschap verdiend. Bij de junioren stevent R. Neele met 20 punten uit 10 wedstrijden rechtstreeks op de titel af. De Zeeuwse competitie is enigszins teleurstellend afgesloten met een 9-11 nederlaag tegen Goes III. Van de zes deelnemende clubs eindigde DSVF op de vierde plaats met 8 punten uit 10 partijen. A-senioren: J. v.d. Velde - J. den Braber 1-1, B-senioren: M. Fonteijne - R. Tichem 2-0, junioren: A. Noorthoek-R. Neele 0-2, H. Quist -R. Neele 0-2, P. Wagemaker 0-2, beker: A. Verwijs jr.- P. Reijngoudt 2-0. De schaakjeugd van DSVF heeft op 26 februari met grote cijfers verloren van Oud-Vossemeer: K. Heijboer-M. den Braber 1/2-1/2, J. Vaders-J. Verwijs 1- 0, S. de Looze-J. van Oudenaarde 1-0, M. Bril-H. Wagemaker 1-0, M. Polderman-A. Noorthoek 1-0, W. Douw-J. v.d. Berg 0-1, P. Bevelander-M. Reijngoudt 1-0, B.A. Vroege-P. Wagemaker 1-0, A. Aarnoudse-G. Remmelzwaal 1?0' A. de Koning-G. Verwijs 1-0, R. Heijboer-E. Menger 1-0, K. Heijboer-L. Vermeij 0-1, J. v.d. Leur- A. Vaders 1-0. Totale competitie DSVF: Jelderda-A. Noorthoek 1-0' G. Verwijs-St. v.d. yelde 1-0, J. van Oudenaarde-E. Menger 1-0, P. Wagemaker-J. Verwijs 0-1, L. Vermeij-A. Vaders 1-0, G. Noorthoek- Mart. den Braber 0-1, P. Reijngoudt - H. Wagemaker 1-0, Jelderda-Mart. den Braber 0-1, E. Menger-P. Reijngoudt 1- 0, H. Wagemaker-L. Vermeij 1-0, P. Wagemaker-C. v.d. Berg 0-1, G. Verwijs-M. Reijngoudt 0-1. Opgaaf burgerlijke stand over januari en februari 1976. Geboorten: Abraham,zv H.S. van de Velde en M.H. Geense; Marinus Johannes, zv J. Potappel en J.E. Geuze; Gijsbert Jan, zv J. de Jager en N.G. Maris; Johannes Cornelis, zv F.J. den Braber en M. Verwijs; Willem, zv L.H.M. Kosten en P.J. Mol; Maatje Anthonia, dv W.J. Hoek en G. den Braber; Cornelis Willem, zv P.J. de Ruijter en E.S. Verwijs; Cornelis Joost, zv J. Quist en M.P. Wesdorp Huwelijken: C. Scherpenisse en G.A. Hoek; Vroegop, L. en K.P. van Dijke; C.M. Verwijs en J.C. Walpot. Overlijden: H.P. Kleppe, oud 89 jr., wedn. van A.E. Vernes; M. Quist, oud 85 jr., wed. van J. v.d. Ree. Huwelijksaangiften: Wouter J.W.M. van Fessem, oud 22 jr., bankwerker, Steenbergen en Cornelia M.J. van Tillo, oud 18 jr., modinette te Nieuw- Vossemeer. Huwelijken: Johannes F.W.M. van Steenpaal, stratenmaker te Bergen op Zoom en Johanna C.M. Mathijssen, bankbediende te Nieuw-Vossemeer. Overlijden: Jacobus P. de Koning, oud 60 jr.; Everardus F. van de Geer, oud 66 jr., echtgenoot van M. Overmaat, overleden te Bergen op Zoom; Henricus P.A. de Cocq, oud 72 jr., wed. van P. Thijssen, overleden te Bergen op Zoom; Maria van As, oud 79 jr., overleden te Bergen op Zoom; Hendrik C. Vergunst, oud 73 jr., echtgenoot van H.G. Bakker, overleden te Bergen op Zoom. Geboorten: Petronella C.A.J., dochter van J. Cools-Zantboer; Adriana J.J., dochter van Fr. Luijsterburg-Brouwers; Adrianus W.J., zoon van A. van Tilburg-Kraaijbeek. De gemeenteraad heeft van het Hoog heemraadschap De Brabantse Bandijk enige perceeltjes grond gekocht voor de uitvoering van bestemmingsplannen. Het gaat om 7% m2 volkstuin, berm en dijk die inclusief schadevergoedingen 1791 gulden kosten. De grond ligt aan De Hoogte en aan de Vletterstraat. Het gemeentepersoneel krijgt met terug werkende kracht tot 1 januari een salarisverhoging van 4 1/2% met een minimum van 66 gulden per maand. De gemeenterekening 1972 toonde een batig saldo van 381,11. Bij de rekening 1973 was er meer overschot: 30.260,65. De tekorten op de kapitaal- dienst waren respectievelijk 576.165,37 en 1.570. 715,58. Ook de rekeningen 72 en 73 van het gemeente lijk woningbedrijf en de Stichting Recreatie De Eendracht werden vast gesteld. De raad besloot per 31 juli de overeenkomst inzake psychologische dienstverlening op de lagere scholen met de Stichting Instituut voor Psychologisch Onderzoek te Rotterdam op te zeggen. In het streekgewest Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentehuis in Nieuw-Vossemeer op 8 mei schreef archivaris Albert Delahaye een verhaal over de drie raadhuizen. Van zijn hand verscheen ook deel 33 van de serie publicaties van het archivaat Nassau Brabant „Nieuw-Vossemeer tot 1809". Het boeltje heeft 71 bladzijden. De bedoeling is dat ook de Nieuw- Vossemeerse geschiedenis na 1809 nog in deze serie verschijnt. Voor zestien gulden per jaar kan men zich bij de gemeente Zevenbergen op deze serie abonneren, waarvoor men dan jaarlijks vier deeltjes van minstens vijftig bladzijden krjjgt. Toen de gemeente Nieuw-Vossemeer in 1809 zelfstandig werd, traden aanvankelijk de burgemeester en de secretaris van Oud-Vossemeer in dezelfde functie in Nieuw-Vossemeer op. Wel werd een raad benoemd. Waar die vergaderde is niet bekend; het zal wel in een herberg zijn geweest. Een gemeentehuis had men niet, evenmin een secretarie. De secretaris deed zijn werk thuis en bewaarde daar ook de stukken. Wat men dan bewaren noemtl Het is opvallend, dat het gemeente-archief maar heel weinig stukken van vóór 1850 bevat. In 1825 werd Delhez tot secretaris benoemd. Deze woonde in Bergen op Zoom en kwam slechts twee-è driemaal per jaar naar Nieuw-Vossemeer, „zijnde 2 1/2 uur afstand", merkte het gemeentebestuur verontschuldigend op. De administratie moest op zo'n manier wel in de soep lopen. Eén voorbeeld: in 1855 werd een jongen uit de gemeente door de auditeurmilitair als deserteur aangeklaagd en vervolgd. Met heel veel moeite kon hij eindelijk aantonen, dat hij zich volgens de regels bij de gemeente had aan- en afgemeld, maar dat de secretaris vergeten was dit af te werken. Gelukkig voor hem, liep het geval met een sisser af. De nieuwe gemeentewet van 1850 legde de gemeenten meer zorg op voor de administratie, de vergaderingen en het archief. Het is een teken van de bescheidenheid van Nieuw-Vossemeer, dat het klein begon. In augustus 1852 bestelde burgemeester De Wit bij Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel „per omgaande" een klokje ter zwaarte van ongeveer 13 pond met een ijzeren klepel. De firma had een klokje gereed staan en zond dit de 30e augustus af. Met vracht en al kostte het 32,25. Het zal wel bedoeld zijn geweest als officiële klok van de gemeente voor het afroepen van diverse aankondigingen, misschien voor het bijeenroepen van de raad. Toentertijd was de gemeente in een geschil geraakt met de Hervormde gemeente, die, tegen het oude gebruik in, de kerkklok niet langer voor het gebruik door de gemeente wilde afstaan. Onbekend is, waar dit klokje gehangen heeft, misschien aan of bij de school, die zich toen in het centrum van het dorp bevond, naast het huidige gemeentehuis. Het klokje bestaat nog en hangt in het torentje van het oude raadhuis. In februari 1854 verhoogde de raad de hoofdelijke omslag met 500 gld. Hoofdelijke omslag was een persoonlijke belasting van alle gezinshoofden. De gemeente had dit geld nodig om enige buitengewone werken te laten doen, zoals het uitdiepen van de haven, het verbeteren van wegen, het dichten van een sloot en het leggen van een stenen goot langs de nieuwe grindweg door het dorp. Een en ander was samen met de polder ondernomen om in de winter werk te verschaffen aan een 40-tal arbeiders, meest hoofden van kinderrijke gezinnen, die geen andere inkomsten hadden „en bijgevolg tot volslagen gebrek ja zelfs hongers- „dood zouden moeten vervallen". Terloops mogen wij constateren, hoe weinig nieuws er onder de zon is! Op 21 april 1854 wilde raad een nieuwe school met onderwijzerswoning bouwen, en een raadszaal boven de school, maar omdat de grond achter de school slecht was, een hellend en moerassig terrein, besloot men een huis met erf en moestuin naast de school aan te kopen, en daarvoor een geldlening te sluiten van 1130 gulden. In één adem nam de raad tevens het besluit, vanwege de slechte tijd en de te vrezen onordelijkheden en verkwistingen, dat jaar de kermis niet te laten doorgaan. Enkele maanden later voteerde de raad weer een bedrag van 120 gulden voor werkverschaffing. In november 1854 is het plan de nieuwe school met daarboven de raadkamer goedgekeurd. De gemeente vroeg daarvoor aan de provincie eeh subsidie van 2.500,-. Het bewuste huis is in 1854 aangekocht. Het was voor afbraak bestemd om ter plaatse de school met raadkamer te bouwen. Maar vóórdat het zover was, veranderden de bouwplannen nog enkele malen. In de loop van 1855 maakte H. van Son, opzichter van de Waterstaat te Bergen op Zoom, de plannen voor de school en het raadhuis. In 1856 werd besloten de oude school en de onderwijzerswoning af te breken en op dezelfde plaats deze nieuw te bouwen. Dit werk werd op 26 november aanbesteed: „ten raadhuize" heet het in de stukken, maar waar dit was staat er niet bij. Op 1 mei 1857 volgde de aanbesteding van het raadhuis. Het werd voor 2.250,- aangenomen door Johannes Schoutens uit Lepelstraat, die inmiddels met de bouw van de nieuwe school bezig was. Eerst moest het oude huisje naast de Hervormde kerk worden afgebroken. Het nieuwe raadhuis was 10 x 6.50 meter groot. Het had een raadszaal van 5x6 meter, een secretarie van 4 x 2.33 meter en een archiefruimte van 3 x 2.33 meter, bovendien een gang, een trapgat en een bordes. Oude foto's laten zien dat het goed in Madurodam gepast zou hebben. De oplevering geschiedde op 1 augustus 1857. Met dit raadhuisje heeft de gemeente het een halve eeuw moeten doen. In augustus 1916 liet burgemeester Van der Wielen in de raad hoge woorden vallen. Het is een „irremonstrabel" feit, zei hij (hij had ook gewoon kunnen zeggen: een onweerlegbaar feit), dat het gebouw, waarin wij thans vergaderen en dat de naam raadhuis draagt, als zodanig totaal ongeschikt is. De administratie is uitgegroeid; het is primitief ingericht; er is geen plaats voor het archief, dat in grote wanorde en volkomen verwaarloosd op de zolder van de school ligt. De secretarie schijnt rop ingericht te zijn iemand reeds op jeugdige leeftijd reumatiek te bezorgen. Zou men de eisen van de Woningwet erop toepassen, dan werd het afgekeurd. De ligging vlak bij de school was bovendien zeer hinderlijk voor het werk. De raadsleden gaven de burgemeester groot gelijk. Slechts één liet een kritisch geluid horen en vreesde, dat de burgemeester de gemeente zou verlaten als het nieuwe raadhuis klaar was. Hij bedoelde, dat de burgemeester dan misschien met succes naar een andere plaats zou solliciteren en de gemeente met de schuld zou laten zitten. In september 1917 bracht de commissaris van de Koningin een bezoek aan de gemeente. Hij droeg het college van burgemeester en wethouders op een plan voor een nieuw gemeentehuis te laten maken en de raad een formeel besluit te laten nemen. Dit gebeurde op 2 oktober. De meeste leden waren wel vóór een nieuwbouw, maar wilden liever het einde van de oorlog afwachten. Stel eens, zei er een, dat wij nu gaan bouwen en het raadhuis misschien platgeschoten wordt! De meerderheid was ervoor, om nog even uit te stellen. In de raadsvergadering van 1 juli 1918, toen men algemeen wel de overtuiging had dat Nederland niet meer in de oorlog betrokken zou worden, kwam de burgemeester met het voorstel terug. Met vier tegen drie stemmen werd besloten een nieuw raadhuis te bouwen op de plaats van het oude. De burgemeester bleef het jammer vinden, dat men aan de plaats naast de school vasthield, maar was van de andere kant dankbaar dat de raad eindelijk de knoop had doorgehakt. De bouw is in mei 1919 aangenomen door J. Smits, een aannemer uit de gemeente, voor de som van 15.500,-. Het plan was ontworpen door architekt J. F. Hageman uit Steenbergen. In augustus besloot de raad tot aankoop van 3 nieuwe kachels en een tafelkleed voor de raadszaal. De oude stoelen zouden in gebruik blijven; alleen werden vier nieuwe stoelen voor de burgemeesterskamer aangekocht. Het gebouw moest in november 1919 opgeleverd worden, maar het kwam pas veel later klaar. De raad wilde de boete-clausule van 5,- per dag toepassen, temeer omdat de gemeente huur moest betalen voor het tijdelijk gemeentehuis. De architekt bleef er echter bij, dat Smits als nasleep van de oorlog moeilijkheden had gehad met zijn materiaal-voorziening en dat hij niet aansprakelijk kon worden gesteld. Het nieuwe raadhuis is op 7 april 1920 zonder enige feestelijkheid in gebruik genomen. Burgemeester Van der Wielen sprak bij de aanvang van de vergadering enige toepasselijke woorden uit, onder andere dat hier alle belangrijke besluiten van de gemeente genomen zouden worden. De raad ging meteen over tot de orde van de dag en nam direkt daarna het inderdaad belangrijke en kostbare besluit tot aansluiting van de gemeente op de waterleiding „West-Brabant". Het raadhuis heeft nadien enkele verbouwingen en uitbreidingen ondergaan. Er is een aanbouw en een archiefkluis bij gekomen. Het derde gemeentehuis, dat nu klaar is, heeft tot voor kort de Bijbelse naam van „Nazareth" gedragen. Het werd in 1910 gebouwd als klooster voor de Zusters Franciskanessen van Oirschot, die in dat jaar hier kwamen om het bijzonder onderwijs voor de meisjes te verzorgen. Het was eigendom van de R.K.- parochie en werd aan de Zusters verhuurd. De Zusters van Oirschot bleven hier tot aan de watersnood van 1953, maar keerden daarna niet meeri terug, omdat de Congregatie geen voldoende personeel had om haar huizen en scholen te bedienen. Daarna hebben de Zusters van Barmhartigheid uit Ronse (België) het klooster en de school overgenomen, todat deze in 1968 ook naar elders vertrokken, d.w.z. uit het klooster verhuisden om zich elders in de gemeente te vestigen. Intussen zijn ook deze zusters uit de gemeente vertrokken. Inmiddels was het R.K.-schoolbestuur van het kerkbestuur afgescheiden en waren nieuwe scholen tot stand gekomen. De oude meisjesschool, die achter het klooster lag, is in 1970 afgebroken. In 1970 rees bij de gemeente het voornemen om het klooster aan te kopen. Het gebouw, dat goed van constructie en redelijk onderhouden was, kon voor allerhande doeleinden dienen. Voor een niet onbelangrijk deel heeft het motief meegesproken, dat het karakteristiek was voor een bepaalde periode van de gemeente en dat het behouden diende te blijven, zo dit maar enigszins mogelijk was. In eerste instantie schijnt men niet de bedoeling te hebben gehad, er het gemeentehuis te vestigen. De raad van de gemeente besloot op 8 oktober 1970 tot aankoop over te gaan. De gemeente vroeg een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds. De financiële moeilijkheden leidden ertoe, dat de notariële akte pas op 1 juli 1972 kon worden verleden. Spoedig daarna drong de bestemming van het voormalige klooster tot gemeentehuis zich sterker op de voorgrond. In februari 1974 werd de verbouwing aangemeld bij de D.A.C.W. (Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken), teneinde in aanmerking te komen voor de subsidies, die in het extra-werkge- legenheidsprogram van 1974 in het vooruitzicht waren gesteld. Inmiddels gaf de gemeente aan „Bouw- en Woningtoezicht West-Brabant" opdracht om plan en bestek gereed te maken. In oktober 1974 waren de plannen gereed. Op 7 januari 1975 kwam het bericht af, dat de subsidie werd verleend en dat het werk vóór 1 april moest zijn aanbesteed. De aanbesteding volgde op 27 maart 1975. De verbouwing werd gegund aan Hoppenbrouwers Aannemingsbedrijf B.V., te Bergen op Zoom, voor de som van 552.740,-. Met het werk werd op 21 april 1975 begonnen. De eerste oplevering vond plaats op 12 december 1975. Het nieuwe raadhuis werd tussen Kerstmis 1975 en Nieuwjaar 1976 in gebruik genomen. De officiële opening, door de commisaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, de heer J. D. van der Harten, zal op zaterdag 8 mei 1976 plaatsvinden. Westelijk Noord-Brabant komt er namelijk een schoolbegeleidingsdienst voor het kleuter-, basis- en buiten gewoon onderwijs. De kosten bedragen mogelijk tien gulden per inwoner. Inmiddels is het nieuwe gemeentehuis in het voormalige klooster Nazareth in gebruik genomen en het afgelopen weekeinde door verschillende inwoners bezichtigd. Commissaris der koningin J.D. van der Harten verzorgt op zaterdag 8 mei de officiële opening. Teneinde een tekort te voorkomen van mosselzaad dat naar verwachting is ontstaan door januari-stormen en strenge vorst begin dit jaar op de „vrije banken", zal de visserij op mosselzaad in een beperkt gebied van het Grevelingenmeer gedurende vier dagen in de periode 8-12 maart worden toegestaah. De directeur der visserijen van het ministerie van landbouw en visserij heeft hiertoe ontheffing verleend. Hierover is overeenstemming bereikt tussen de belanghebbende partijen, enerzijds Zevibel en de Vissersvereni ging Yerseke namens de mosselvissers, anderzijds de Deltafederatie (sportvisserij) en de Beroepsvissers vereniging Grevelingen (palingvisserij), terwijl de Dienst der Domeinen hiertoe vergunning heeft verleend. Het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek zal deze visserij, die als een proefvisserij moet worden gezien, op haar gevolgen voor de huidige visstand in het Grevelingenmeer bestuderen. Stemmen van [ezers M. de r. Met heel veel genoegen heb ik het ook in uw krant besproken boek van de heer Jobse „Uit een Zeeuws dorpsleven" gelezen. Ik ben daar veel dingen in tegen gekomen uit mijn kinderjaren en hoewel ik reeds 74 jaar van het eiland ben leef ik nog altijd mee met het wel en wee. Dan kun je in zo'n boek ook enkele schoonheidsfoutjes ontdekken, omdat je het zelf meemaakte en het of als vast staand feit weet of het van een andere kant benadert. Dat is dan geen verwijt aan de auteur, want die zal wellicht in die tijd ook nog geen dagboek hebben bijgehouden. Zo kwam ik in het boek op bladzijde 63 tegen dat Jan Groenewege was gehuwd met juffrouw Van Arkel, die apothekeres zou zijn geweest. Juffrouw Van Arkel was echter onder wijzeres. Ik weet te herinneren dat ze voor het eerst op school was, we haar in het bijzonder aanstaarden omdat ze heel kort haar droeg en dat zag men toendertijd nog vrijwel nooit. Toen ik óp de schildersschool in Tholen les kreeg van de heer De Lange, gingen we af en toe naar haar toe om katjesdrop, want ze dreef daar een winkel. Van Beveren en Kees de Koop - blz. 66 - heb ik eveneens goed gekend. Die kwamen vaak op Smerdiek. Adriaan Poot en zijn zuster heb ik eveneens goed gekend. Martine Poot was ongetrouwd. Jan Groenewege had een heel grote neus. Op bladzijde 90 staat bij de afgebeelde soldaat wat in het Engels geschreven. Wat betekent dat, want ik ken geen Engels. Wat ik eigenlijk niet kan begrijpen is dat meester Van Rooyen niet wordt genoemd. Die was hoofd van de school op Smerdiek en die had een dochter, die naderhand trouwde met Bram de Wilde. Z'n moeder woonde in de Kaaistraat. Het versje van De Feijter zing ik nog wel eens. Toen ik lootte trok ik nummer drie, maar werd voor mijn ogen afgekeurd. Later wel goedgekeurd voor politieagent in Amsterdam, maar ik ben schilder gebleven tot mijn 80ste jaar en woon al lang in Langezwaag bij Heer en veen. Ik zou nog een heleboel kunnen schrijven uit mijn jeugd, maar ben met mijn 14e jaar de deur al uitgegaan om te werken. Mijn eerste baas woonde in Sint-Philipsland en heette Zaltbommel. Hij was gehuwd met een dochter van een kastelein uit Oud-Vossemeer. Die meneer Zaltbommel is overleden, want ik zag vorig jaar zijn overlijdensbericht in de Eendrachtbode. Nogmaals, van het boek heb ik genoten. O. Gaakeer Langezwaag by Heerenveen. Naschrift redactie: B(j navraag bleek ons dat u wel eens gelijk kon hebben omtrent de apothekeres, die onder wijzeres was. In het oorspronkelijk verhaal van dhr. Jobse stond ook onderwijzeres, maar dat werd vanuit Scherpenisse toen gecorrigeerd tot apothekeres. Het by de foto voorkomende Engels luidt vertaald: Welkom thuis, vader soldaat (opschrift) en links onder de tekst: Soldaat AJ. Duinhouwer uit Kilburn krygt een enthousiaste ontvangst van zyn driejarig dochtertje Deborah nadat hy gisteren terugkeerde van een twee-weeks kamp by El Alamein.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7