De laatste terechtstelling te Tholen f Werkgroep werklozen vergaderde Cl Boekennieuws k rf TV-;-?-. Tf TH OI/TA'j Donderdag 4 maart 1976 EENDRACHTBODE 7 r: Wie het stadhuis te Tholen bezoekt en in de vierschaar het beulszwaard ziet hangen, zal zich afvragen of het ook gebruikt is. Gelukkig vonden er te Tholen, dat van ouds in het bezit was van de rechtspraak in alle criminele en civiele zaken, zelden zulke zware misdrijven plaats dat de dood straf werd uitgesproken door de vierschaar bestaande uit de bafjuw, een burge meester en acht schepenen. Uit de criminele registers van de stad Tholen blijkt dat in 1750 het laatste doodv-vonnis werd uitgesproken als gevolg van een ruzie in een herberg met dodelijke afloop, welke zich afspeelde in de herberg „Het groot Schuttershof' dat tegenover de hoofdwacht op de Kaay naast de Waterpoort lag. De ruzie ontstond toen timmermans knecht Jan van Valkenburg op maandagavond 13 april 1750 tussen 8 en 9 uur in zwaar beschonken toestand de kachel omgooide. Soldaat Christoffel Kluyt bebemoeide zich met de zaak en gaf de timmermansknecht een oorvijg, waarna Jan door herbergier Pieter Dane de deur werd uitgewerkt. Op zijn beurt kreeg de soldaat toen een woordenwisseling met de ongeveer 32- jarige in ,s-Gravenhage geboren Machiel van Rijswijk, die sedert twee maanden in de herberg logeerde en bij meester timmerman Jacobus de Hondt als knecht werkte. De woordenwisseling liep zo hoog op dat Machiel de soldaat een slag op het hoofd gaf, zodat zijn hoed afviel. Deze sloeg hierop terug met het gevest van zijn degen die nog in de schede stak. Direct hierna moet Machiel van Rijswijk met een tafelmes hebben toegestoken, hoewel de schoon zuster van de waard, die de twee trachtte te scheiden, en andere getuigen hiervan niets gezien hebben. De timmermansknecht vertrok direkt uit de herberg en liep via de Bebouwden- dam naar het huis van zijn werkgever aan de oostzijde van de Dalemsestraat, waar hij deze verzocht hem dead uit te helpen. De poorten waren echter al gesloten en Machiel verstopte zich toen op de houtzolder waar hij na enkele minuten door de gewapende soldaten van de hoofdwacht werd gevonden. Hij werd naar de hoofdwacht overgebracht, waar hij zijn roes heeft uitgeslapen. De volgende morgen is hij op steekwapens onderzocht en vond sergeant Willem Trainer een „bloot" mes in zijn broekzak. Machiel van Rijswijk werd toen ingesloten op de Waterpoort, die als gevangenis van het garnizoen was ingericht en is vermoedelijk later over gebracht naar de gevangenis onder het stadhuis. Het slachtoffer van de messteek overleed de volgende morgen aan zijn verwonding. Stadsdokter Pieter Bruinvisch en chirurgijn Pieter Servaes schouwden op 15 april het lichaam in de officierskamer boven de hoofdwacht Beulszwaard en de roede van justitie van de stad Tholen. (16de eeuw). De nscrlptle op het zwaard luidt: vim vl repellere licet wat betekent: Het is geoorloofd geweld met geweld te keren. onder toezicht van de baljuw, twee schepenen en de secretaris. Zij stelden vast dat de soldaat door een ruim duim brede opwaarts gerichte diepe (mes)- steek in de buik en door de milt aan een inwendige bloeding was overleden. Merkwaardig genoeg vinden wij zijn naam niet terug op de begraaflijst van de Ned. Hervormde kerk die wel andere militairen van het garnizoen vermeldt. Het is mogelijk dat hij is begraven op de door de magistraat in 1747 aangewezen begraafplaats voor de tijdens het beleg van Bergen op Zoom in het hospitaal te Tholen overleden militairen, bij de Kruittoren. DOODSTRAF Donderdag na de messteek, op 30 april en 22 mei werd Machiel van Rijswijk verhoord. De ververdachte verklaarde toen dat hij getrouwd was met Francina Herout en drie kinderen te ,s- Gravenhage had' die hij had moeten verlaten omdat hij de kost niet voor ze kon verdienen. Verder zei hij dat hij zich van het op 13 april or gevallene niets meer herinnerde. Uit de proces stukken proeft men het wantrouwen van de ondervragers. Als getuigen zijn op 17 april verhoord Anna Catharina Baltes, in de wandeling Zwarte Ka genoemd, die 20 jaar oud was en in het tweede huis vanaf de herberg woonde en Machiel op de bewuste avond, staande in de deur opening, had zien voorbijkomen, Jacobus de Hondt en zijn vrouw, de soldaten van de wacht, de herbergier en zijn vrouw, dêe op 15 april hun pas geboren zoon lieten dopen en Alida de Grauw, schoonzuster van de herbergier. Op 20 april werden nog een bombardier en twee timmermans knechten van Jacobus de Hondt, die eveneens in „Het groot Schuttershof' logeerden en die van de ruzie getuigen waren, verhoord. De rechtbank hield zich op 11, 17 en 22 juni met de zaak bezig. De verdediger van de gedachte, die pro deo was toegewezen, baseerde zijn pleidooi van 32 kantjes tekst onder andere op zelfverwonding door de degen, doordat geen der getuigen de verdachte met een mes hadden zien steken. Het slachtoffer had alleen tegen de wachtcommandant gezegd dat Machiel het had gedaan. Ook zijn toen een tweetal notariële verklaringen van goed gedrag overlegd. Op 6 juli verzochten de beide partijen uitspraak te doen, doch waarschijnlijk heeft men hiermee gewacht totdat de verdachte bekende. Op 21 augustus 1750 bekende van Rijswijk „uit zuivere gemoedsbeweging buyten pijne en banden", dus Zonder dwangmiddelen. De volgende dag velt de vierschaar het vonnis, enigszins geriteeird doordat de verdachte tijdens zijn verhoren steeds heeft gepoogd zijn misdaad te verbergen en zijn wel verdiende straf te ontgaan zoals duidelijk bleek door zijn bekentenis, aldus de rechtbank. Het vonnis luidde ongeveer als volgt: Burgemeester en schepenen, gelet op alle stukken en het gesprokene, veroor delen de gedetineerde tot afschrik wekkend voorbeeld voor anderen om op het schavot te worden gebracht en aan de scherprechter te worden over gegeven „om met den swaerde van ,t leven ter doodt te worden gebracht" met als aanvullende straf de kosten van de rechtspleging, Welwillend werd vergund het lichaam na de executie ter aarde te bestellen. Het stadsbestuur had in 1688 tegenover het stadhuis een woning aangekocht en afgebroken om de zo ontstane ruimte voor het uitvoeren van vonnissen te gebruiken, wat voordien op de Markt geschiedde. De magistraat kon nu gerieflijker van uit het stadhuis toezien. :./'SvSv mmmd -* I Tekening van de Waterpoort door C. Pronk. 1743. Rechts ligt de hoofdwacht aan de havenztyde met hier tegenover de herberg „Het Groot Schottershofmet trapgevel en nlthangbord. Links hiervan lag de watermolen. De Waterpoort werd gebruikt als gevangenis. Ook de uitvoer van het vonnis in 1750 vond op dit pleintje plaats. Doordat de rekeningen van de baljuw van Tholen verloren zijn gegaan, is niet meer na te gaan welke scherprechter - Tholen had er geen - het vonnis heeft uitgevoerd. Waarschijnlijk was het de „meester van den scherpe zwaarde" van het Markiezaat Bergen op Zoom, Hendrik Kleyn. De stadsrekeningen vermelden nog dat meester timmerman Jacobus de Hondt het schavot heeft opgesteld en afgebroken, waarbij de twee collega's van Machiel van Rijswijk wel geholpen zullen hebben. De kosten bedroegen 15.15 of ongeveer 100,-; de een zijn dood is de ander zijn brood. De bode Pieter Bruys ontving 11 schellingen en 8 groten voor wijn om vermoedelijk de magistraat tijdens de uitvoer van het vonnis te laven, terwijl op 13 december 1750 werd besloten de salarisposten van advokaat Rocus Heron en de advokaten Jacob du Bon en Cornelius Hunsius te Middelburg voor het onderzoek van de stukken en het opmaken van een advies vonnis uit te betalen. De klerk van de secretarie ontving voor het extra schrijfwerk 2.3.4. Voor Tholen was het de laatste terecht- stelling. Het Tholense stadsbestuur verloor met de scheiding van de drie machten, de wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht en de invoering van de op franse leest geschoeide rechterlijke organisatie in 1811 zijn rechterlijke bevoegdheden. Landelijk werd de dooddoodstraf in het burgerlijk strafrecht bij de wet van 17 september 1870 (Stbl. 162) afgeschaft. J.P.B. Zuurdeeg jan. 1976. Bronnen: Rijksarchief in Zeeland. Archieven van de rechtbanken enz. van de Zeeuwse eilanden, inv. nr. 5151 en 5163, Gemeentearchief Tholen. Archief van de stad Tholen, resoluties en stads rekening van 1750. Aanleg speelveldjes op Tholen het gemeentebestuur is van plan in Ov. diverse Thoolse kernen speelveldjes aan te leggen. Scherpenisse en Oud- Vossemeer komen eerst aan bod. De stichting „Ruimte voor de jeugd" uit Rotterdam heeft voor de tien ge projecteerde speelplaatsen advies gegeven aan b. en w. De geplande voorzieningen zijn in de eerste plaats afgestemd op de jongere kinderen: van 0 tot 8 10 jaar. De inrichting moet aan de volgende voorwaarden voldoen: veiligheid, intimiteit en beschutting, afwisseling in vormgeving en materiaalgebruik, hoogteverschillen die uitdagen tot bewegingsspelen en gevarieerde beplanting met stevige bosjes die tegen een stootje kunnen. Er komen bijna overal zandbakken die uit biels zijn op gebouwd. Een klein zandbakje, zitmogelijkheid voor de ouders en enkele houten speel- aanleidingen vormen de totale inrichting. Bij het inrichten is zoveel mogelijk rekening gehouden met de aangrenzende woning met voor- en achtertuin. Het tussenliggende pad, de ronde pallisade, het plukje groen en de bielzen constructie houden het spel zoveel mogelijk van het privé-gebeuren af. St. Annaland, Raiffeisenstraat Een perceel bouwgrond, met de korte zijde grenzend aan de straat, een lange zijde grenzend aan een pad met schuurtjes. Het is jammer dat dit terreintje alleen vanaf de straat bereikbaar is. Een toegang vanaf de andere kant zou het geheel aanzienlijk verlevendigen. Het terreintje heeft 3 sferen; het achterste gedeelte voor de allerkleinsten met zand speelhuisje en banken; het overgangsgebied heeft een voudige houten klim- en klauterdingen; het voorste gedeelte is zoveel mogelijk vrijgelaten en omsloten door het aarden walletje en de rand van biels. St. Annaland, Tienhoven Een oude verwaarloosde boomgaard, met daarachter een weitje. Er is een centrale doorgang gemaakt door de middelste rij bomen op zithoogte af te zagen en tussen elke 2 stompen een stevige zitplank te leggen. De afgezaagde bomen kunnen gebruikt worden als klimboom. Overige fruitbomen met onderbegroeiing zijn blijven staan. In het verlengde hiervan 2 stroken stevige dichte hoge struiken ter afscherming van de aangrenzende privé-tuinen. Geen grond geven aan de aangrenzende bewoners, anders, wordt het probleem alleen maar verplaatst ten koste van de resterende speelruimte. Achterin een beschutte plek (zand, zitten, glijen, klimmen) omsloten door groen en de aarden wal! Daarvoor een kleine open plek (ballen, rennen). kant van drie huizenrijen. Goed bereik baar vanaf 3 zijden en veilig t.o.v. het verkeer. Bij de inrichting van dit terreintje is ingehaakt op de vorm en richting die het pad eraan geeft. Het wat bredere gedeelte heeft weer een rustige hoek met zand en klauterdingetjes, het heuveltje wordt tegengehouden door een houten wandje, waardoor als het ware de kleuterhoek begrensd wordt. Aan de andere zijde van het heuveltje is voor zo ver mogelijk een uitloopruimte. Stavenlsse, Schoolstraat. Een van de drie grotere plekken, vanaf 2 zijden bereikbaar. Door de School straat gescheiden van de school schoolplein. Moet bet verkeer hier niet afgeremd worden, zeker gezien de mogelijkheid dat kinderen vanuit de school tussen de geparkeerde auto's door de weg zullen overschieten. Aan de kant van het plantsoen kan het bestaande hek eventueel verwijderd worden. De omringende struiken kunnen aan deze zijde doorgetrokken worden zodat een groter en meer beschut geheel ontstaat. Het terrein is ook voor wat oudere kinderen aantrekkelijk. In hoofdlijnen zijn weer drie sferen te onderscheiden, te weten, het bovenste rustige gedeelte voor de allerkleinsten (zand, zitten, lage klimdingen, een hut-achtige klimboom op z'n kop), het middelste meer avontuurlijke gedeelte (aarden wal, meer uitdagende klim- en klauter dingen) als overgang naar een open plek, te klein als echt trapveld, maar toch groot genoeg voor de iets ouderen om met een bal uit de voeten te komen. De speelmuur fungeert tevens als doel. Tholen, Bernhardstraat In een bocht van de zeer rustige Bernhardstraat (geen doorgaand verkeer) ligt een vierkant grasveldje in het verlengde van een zestal garages. In de nogal open situatie is d.m.v. bomen en struiken enige beslotenheid gebracht. De zandbak ligt opgesloten in een aarden walletje.Het open gedeelte wordt omzoomd door een rij bomen waaronder verschillende zit-, klim- en klauter-constructies staan. Dit heeft behalve de speelfunctie ook het effect dat auto's of aanhangwagentjes niet meer op het gras gereden kunnen worden. Poortvliet, Julianastraat Een smalle strook braakliggende grond, direct grenzend aan de achter- Tholen, Hoogaarsstraat/Kotterstraat. Ideaal gelegen gedeelte van een groen strook, van alle kanten goed bereik baar, volkomen veilig ten opzichte van verkeer, prettig van afmetingen en naast een trapveld. Indirecte verkeers vrije verbinding met een groot aantal woningen. Bij de inrichting van dit terrein krijgen naast de beschutte intieme plekjes ook de open ruimten een belangrijke functie. De peuter- kleuterhoek gaat over in een uitloop ruimte die begrensd wordt door de aarden wal met avontuurlijke kronkels en hoekjes. Hier is ook een (voorradige) klimtoren gepland. T' '3 yft SPEELPLAATS Donderdagavond werd een eerste bijeenkomst gehouden door de werk groep Werklozen in oprichting. Het ging vooreerst om oriënterende besprekingen. Daaraan werd mede werking verleend door de stichting Welzijnsorgaan Tholen in de persoon van de heer H. Walder en door de afdeling sociale zaken van de gemeente Tholen in de persoon van afdelings ambtenaar A. van der Sande. Door de initiatiefnemers van deze werkgroep, t.w. de heren J. Dane uit Sint-Maartensdijk, C. van der Weele uit Sint-Annaland en R. Pieters uit Scherpenisse was contact opgenomen met het gewestelijk arbeidsbureau en het G.A.K. om aan ingeschreven werk lozen een stencil met inlichtingen te sturen om de eerste vergadering tot oprichting van een werkgroep te steunen. Ook om in de vervelende situatie van leeglopen verandering te brengen. Eeft aantal w.w.-ers had aan die oproep gehoor gegeven. Er werd van gedachten gewisseld over het doel en de inhoud van de volgende bijeenkomsten. De bedoeling is er zoveel mogelijk w.w.- ers bij te betrekken. Gedacht wordt voorts om een film over de w.w. en de mogelijkheden te vertonen en een discussie-middag of avond te organi seren, waarin de problemen en oplossingen worden behandeld. Gesuggereerd werd daarbij ook W.A.O.-ers te betrekken. Een onderling sociaal kontakt en kreatief bezig zijn werd van groot belang geacht. Voorts het hulp verlenen bij moeilijk heden en informatie verstrekken waar nodig is. Wellicht kan zonodig ook rechtskundigehulp worden geboden. In de werkgroep, die nog geen bestuur koos zullen voorlopig de leiding nemen de heren Van de Houte en Vrieze uit Sint Maartensdijk en de heer Plomp uit Sint-Annaland. Op korte termijn zal de eerste officiële bijeenkomst worden gehouden, nadat dit oriënterend gesprek vorige week donderdag plaatsvond in de vml. kleuterschool te Sint-Maartensdijk. I Het Arthur Rackham Sprookjeeboek. Voor de peuters, die graag een verhaaltje horen voorlezen - en dat hoort ieder kind graag - zijn er heel wat sprookjes - en verhalenboeken verschenen. Beroemdheden op dit gebied zoals Andersen, Grimm, Perrault e.a. hebben de open weg naar het kinderhart gevonden. Misschien doet bovenstaande titel het daarom niet direct bij hen, die veel van sprookjes boeken afweten. Toch is het Rackham sprookjesboek in Enqeland al twintig maal herdrukt. Nu heeft uitgeverij Hollandia B.V. te Baarn voor een Nederlandse vertaling gezorgd. In 288 pagina's is een keuze gemaakt uit de vertellers Perrault, Andersen, Grimm, Washington Irving. Maar daarbij de prachtige tekeningen in zwart-wit en kleur door Arthur Rackham. Dat maakt deze uitgave van Hollandia dan ook tot een bijzonder sprookjesboek. Drieentwintig van de beste in de literatuur. Verkrijgbaar bij de boekhandel voor 24,90. DE LANDING Bij Hollandia in Baarn verscheen „De Landing" van Alan White, een roman over D-Day 1944. De zesde juni was de inleiding voor de bevrijding van Europa, zodat deze gebeurtenis al meer dan eens beschreven is. Niettemin speelde White het klaar er toch een boeiend verhaal van te maken met spanning, humor en romantiek. Wat wil je als je als gewoon soldaat de dochter van een Engelse majoor dansles mag geven. De maten waren maar wat jaloers. Op een van de Franse stranden komt hoofdpersoon Tom Wilkens op D- Day tot onverwachte heldenmoed. Zowel de voorbereidingen voor de zesde juni als de actiedag zelf leveren voldoende gegevens op om het goed opgebouwde verhaal in een adem uit te lezen. Paperback 14,90. Aan de ZELFKANT van het LEVEN De schrijfster Hannah Green richt zich in haar boeken vooral op de hulp- behOoevende mens. Ze werd met haar „Ik heb je nooit een rozentuin beloofd" in een klap een beroemd auteur. In dat eerste boek gaat het om een jong meisje, die drie jaar doorbracht in een psychia trisch ziekenhuis en haar weg terug vindt. Haar tweede boek „Met hand en hart" gaat over de stille wereld van de dove mens. Van haar eerste boek is al een derde druk verschenen. Ook met „Aan de zelfkant van het leven" wordt weer een beeld gegeven van de hulp behoevende mens. Van de mens die uit het spoor raakt, van geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Hoofd persoon is de sociaal werker Ralph Oakland die tegelijk als een soort kruis vaarder en diplomaat strijd levert met en voor deze mensen. Ze worden van de kant gehaald en vinden het spoor terug. Velen, niet allen. En ook daarover gaat het verhaal van Hannah Green. Voor Ralph Oakland schijnt het nooit op te t houden. Altijd weer vragen moeders, vaders, mensen zijn hulp. Dan bijt hij zich vast in een bepaald geval. Niet altijd met succes, soms toch wel: „Ralph maakte een notitie in het dossier: Ramirez, Bernardo, geslacht M, leeftijd 30 j. De wereld heeft je nodig, Bernardo! Ralph glimlachte. Deze ingewikkelde, vreemde, geletterde, gehaaste samenleving bood de nog steeds vreemde en ongeletterde Bernardo een plaats om zich te wortelen en te ontplooien. Het feit dat men behoefte had aan zijn bijzonder talent zou Bernardo zelfvertrouwen schenken. Trots en zelfvertrouwen waren bijzonder belangrijk voor Amerikanen, misschien wel belang rijker dan maatschappelijk aanzien of rijkdom, misschien zelfs wel belang rijker dan hun behoefte aan vrijheid...." (pagina 287). Ook déze Hannah Green is volop het lezen waard. Paperback 18,90, een uitgave van Hollandia B.V. te Baarn en verkrijgbaar in de erkende boekhandel. PLANTEN DIE ELKAARS GEZELSCHAP ZOEKEN Enige jaren geleden heeft Richard B. Gregg in zijn eigen tuin geëxperimen teerd met een aantal planten om na te gaan, welke het goed of minder goed doen in aanwezigheid van die andere planten. Een vraag die menigeen de eeuwen door bezighield. Hij beschreef het resultaat in een brochure, die werd uitgegeven door de vereniging voor Biodynamische Land- en Tuinbouw. Helen Philbrick, die elders in het land werkte, volgde gedeeltelijk de door Gregg aanbevolen methode en deed vervolgens eigen onderzoek over materiaal uit de hele wereld waarover zij beschikte. De bevindingen van die twee mensen zijn neergelegd in het boekje „Planten die eikaars gezelschap zoeken" dat bij Hollandia b.v. te Baarn is verschenen. Wetenschap werd aan praktijk getoetst en behalve veel wetenswaardigs stellen de auteurs de lezers voor zelf te gaan experimenteren waarbij men verrassende uitkomsten zal krijgen. Het boek is in elk geval een bijdrage tot duidelijker inzicht in een van de minst begrepen aspecten van de ecologie, namelijk het antagonisme en de symbiose van planten. Uiteraard wel voor de lief-hebbers, maar voor die ook de moeite waard (Paperback 13,90) Standpunt is belangrijk Toegegeven: 't is best een leuk plaatje, die linker foto. Zo'n lekker onverschillig joch met zijn fiets, handen stoer in z'n zakken. Hier sta ik! Maar 't is wèl een „gewoon" plaatje, recht toe, recht aan. Dan is die rechterfoto heel anders. Zelfde jongetje en zelfde fiets. Alleen is de fotograaf nu met de ka mera naar de grond gegaan. Door dat kikvors-pers- pektief - zo heèt dat - is een boeiender beeldopbouw verkregen, waar de jongen en zijn fiets een veel centraler plaats hebben, vrijstaand van de achter grond. Toch iets om te onthouden, zo'n „grond"- foto. U moet er inderdaad flink voor door de knieën gaan of zelfs voor op de grond gaan liggen. De kamera hoeft daarbij niet de grond te raken; die kunt u vóór uw oog houden, terwijl u zoekt naar de meest aantrekkelijke beeldopbouw.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7