Goedhart hoopt op orders uit het Midden Oosten r n 4 Kobus Quist begrip voor de Stelberg Markt Sint-Maartensdijk aantrekkelijker en Rabobank breed front Top vier van de Oesterschelp DEZE WEEK slings is'n zeldzamg-verechijning op woongebied Koeltechnische Industrie uit Sint-Maartensdijk actief op de markt g 'g Aki SVJ Bij bevordering onderscheiden met zilveren medaille o.n. Van 1 naar 100pk Gouden horloge Oorkonde CBTB E.VAN TUYN Thoolse SGP-raadsfractie legde verantwoording af 0 01 Donderdag 4 maart 1976 32e jaargang no. 15 Politiek kwetsbaar Oost Europa Werktijdverkorting TANDARTS AFWEZIG UIEIMVEILIIMGEIM SLINGS in hartje dinteloord Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschynt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dnsdag middag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofckedacteur - uitgever G. Heijboer. De verkoopafdeling van de koeltechnische industrie Goedhart B.V. uit Sint-Maartensdijk zoekt in het Midden Oosten, Oost-Europa en Scandinavië naar mogelijkheden om de export te waarborgen. „De consumpdejeconomie trekt wat aan, maar nog niet voldoende om grote kapitaalinvesteringen te doen. Het is nog afwachten", zegt chef verkoop J. P. C. Matthijssen. Intussen heeft Goedhart echter via Grenco uit Den Bosch wel de toezegging binnen dat men voor zes fruitkoelhuizen in Perzië 125 koelers voor een totaal bedrag van 600.000 gulden mag leveren. De aanlevering is gespreid van eind april tot begin augustus. Ongeveer acht weken voor die De klassen 4a en 4b van de huishoud school De Oesterschelp in Tholen hebben elk een Top Tien gemaakt, waaruit de volgende Top Vier te distilleren valt: 1. Love hurts van Nazareth 2. Bohemien rhapsody van Queen 3. Girls, girls van Sailor 4. Sleepwalkin' van Golden Eanring. Daarna lopen de smaken van 4a e 4b ver uiteen. Bij 4a is Mississippi van Pussycat nog favoriet, evenals Child in time van Deep Purple, Do you know van Diana Ross, Gipsy van Uriah Heep, Samba Pati van Santana en Roll over lay down van Status Quo. 4b houdt meer van Willempie van André van Duin, Operator van Long Tall Ernie and The Shakers, Lady Bump van Penny McLean, Rose Valley van Teach In, Als het gras... van Hydra and Motorcycle Woman Harpo en tenslotte de 5oesafoon van Corrie van Gorp. De Oesterschelp staat zelf donderdag 11 maart nummer 1, want dan is het open dag van 14.00 tot 16.00 en van 18.30 tot 21.30 uur. Er zijn vier mode shows en in elk lokaal is er een kleine tentoonstelling. Bovendien is er een restaurant. perioden komen de definitieve opdrachten, gelijk met de storting van een geldbedrag op een Nederlandse bank. De Perzische regering bouwt vijftig koelhuizen, dus Goedhart hoopt dat er nog meer opdrachten uit zullen komen via Franse of Engelse ondernemingen die de koelhuizen in Perzië bouwen. Het ziet er ook naar uit, dat er via deFranse agent van Goedhart een positief resultaat komt voor de levering van apparatuur voor acht aardappelkoelhuizen in Syrië. Het gaat hier om een order van een half miljoen gulden. Dhr. Matthijssen wijst er verder op, hoe een bedrijf als Goedhart ook kwetsbaar is bij regeringsbeslissingen. Zo zou men november van het vorig jaar een vrij grote opdracht krijgen van een brouwerij uit Portugal. De regering verhoogde de bierprijzen echter met 90%, waarna de brouwerij van haar plannen afzag. Tachtig procent van de produkten van Goedhart gaan via West-Europese installateurs naar het buitenland, vooral naar het Midden Oosten. In Libië staat er een project van tachtig kleine koelhuizen op stapel, waarbij er voor Goedhart een order van een miljoen gulden uit kan rollen. De aanstelling van agenten in Frankrijk, Griekenland en Engeland heeft al positieve resultaten opgeleverd. Zo verwacht Goedhart in Frankrijk een beter marktaandeel. Griekenland, een agrarisch land dat serieuze plannen heeft om bij de E.E.G. aan te sluiten, zorgde reeds voor twee order-. Het Smerdiekse bedrijf van Koel- en Luchttechnische Apparatuur heeft ook al een redelijk aandeel van Noorse markt. Uit Zweden zijn er een paar kleine opdrachten gekomen en over een paar weken komt er bezoek uit Zweden, dat mogelijk orders tot een totaalbedrag van een half miljoen gulden kan opleveren. Goedhart gaat voor de toekomst ook mogelijkheden zoeken in Oost Europa. Dhr. Matthijssen gaat in mei naar Hongarije, Roemenië en Joegoslavië. In de praktijk blijkt dat landen in het Midden Oosten en Oost Europa na vijfjaar zelf de know how hebben om koelhuizen e.d. te bouwen, zodat ze geen West Europese installateurs meer nodig hebben. Goedhart probeert dan wel de onderdelen rechtstreeks te leveren. De afzet in Nederland is beperkt. Men verwacht nog wel groeimogelijkheden bij de opslag van fruit en aardappelen. Onlangs werd voor 150.000 gulden apparatuur geleverd aan de slachterij Homburg in Cuyk, die door brand nieuwe investeringen moest doen. In eigen gebied leverde Goedhart apparatuur voor het grote bedrijf van aardappelhandel C. Meijer B.V. in Scherpenisse. Goedhart is op het ogenblik bezig aan de vierde week van de werktijd verkorting die men voor totaal zes weken gekregen heeft. Het gehele produktiepersoneel van ongeveer vijftig man en ongeveer tien man dienstverlenend personeel zijn hierbij betrokken. Men heeft vergunning om twee dagen per week niet te werken, maar een aantal keren is dat wel gebeurd zoals ook a.s. maandag het geval zal zijn. Goedhart-medewerker dhr. Vlug hoopt het met een periode van zes weken te kunnen stellen, Een eventuele verlenging is moeilijk voorspelbaar gezien de onzekerheden die er altijd zijn bij orders uit het Midden-Oosten. Als het nodig mocht zijn, zal er daarom weer een periode van werktijd verkorting worden gevraagd. De verwachtingen voor de toekomst zijn in elk geval niet pessimistisch, aldus dhr. Vlug. Hij deelde nog mee dat Goedhart financieel gezond is. Wat dat betreft is er geen enkel probleem. 1975 was een redelijk goed jaar met een bescheiden winst. Alles wat nu gemaakt wordt, gaat tegen de normale prijs weg. Goedhart verkoopt niet tegen kostprijs, ondanks dat de opdrachten nu wat stagneren. Goedhart volgt de ontwikkelingen op de markt nauwkeurig om alle mogelijk heden te benutten. Vijftig jaar by de boer is een zeldzaamheid. In de radio-uitzending Sint-Philipsland Centraal kon men het onlangs nog horen hoe er vroeger honderden landarbeiders waren, terwtyl ze nu byna op de vingers van twee handen te tellen zyn. Een van hen is de 63-jarige Jacobus Quist uit Anna Jacobapolder. Hy was maandag vyftlg jaar knecht op de Stelberg) het iandbouwbedryf van de firma van Strien en de Jager. Ter gelegenheid daarvan werd dhr. Quist by bevordering onderscheiden met de zilveren medaille in de Orde van Oraqje Nassau. Burgemeester G. van den Berg speldde het lintje maandagavond op ten huize van dhr. G. J. de Jager, een van de firmanten van de Stelberg, waar Kobus Quist zogenaamd om een borreltje kwam ter gelegenheid van zijn Gouden De percelen Markt 15 en 16 te Slnt-Maartensdyk kwamen december 1969 op de monumenteniyst te staan, juist toen het bestuur van de Rabobank had besloten die maar te verkopen, omdat men van mening was, dat men voldoende zou hebben aan Markt 14 om eventueel het bankgebouw uit te breiden. Dat op de monumenteniyst staan betekende staan biyven zoals ze waren. Er een paar monumentjes van te gaan maken, was het b ankbes tuur ondanks een monumentensubsidie al te gortig. Via het notariaat werden pogingen aangewend de beide percelen weer van de ïyst te krygen. Dat is zo maar niet voor de bakker, maar tot grote opluchting van het bestuur kwam er eind 1975 bericht, dat de percelen weer van de ïyst waren geschrapt. Dat geeft een belangrijk breder armslag en vanaf dat moment is naar een juiste oplossing gezocht. Een definitieve keuze is nu gemaakt. Men gaat het bankgebouw met Markt 16 en de twee bouwvallige percelen uitbreiden. Het zal al spoedig een bydrage zyn tot verfraaiing van de Markt te Sint-Maartensdyk. het Rabobankbestuur de percelen 14 - 15 en 16 te gaan vervangen door nieuwbouw. Het was in de jaren 1964/1965 dat het bestuur de grond kocht, waarop thans het bankgebouw staat. Bij deze koop was inbegrepen het huidige pand Markt 16 (de garage). Daar het bestuur met het oog op toekomstige uitbreidingsmogelijkheden toch wel graag de eigendom van de bebelendende percelen wilde verwerven, werden in daarop volgende jaren ook de panden Mart 14 en 15 aangekocht. Het perceel Markt 14 is nog lange tijd te Het is de bewoners en ieder die er op keek al lang een doorn in het oog geweest, dat midden in het hart van de Sm.dstad een paar krotten al die jaren bleven hangen. Zoals reeds onder plaatselijk nieuws gemeld in het nummer van 19 februari, besloot thans Op het plaatje dat deel van de Markt te Sint- Maartensdyk met links het huidige Rabobankgebouw en rechts de drie aansluitende panden, waarvan de bank al lang het eigendom verwierf, maar waarmee weinig viel te doen toen de twee meest rechtse percelen op de monumenteniyst werden geplaatst. Eind 1975 werd het beroepschrift om die panden weer van de ïyst af te voeren ingewilligd. Het nieuwe plan zal b|| uitvoering zeker geen blokkendoos worden en minder dan het uitzicht nu op die per bewoond geweest tot het ook een bouwvallige behuizing werd. Het bestuur meende, dat Markt 14 wel voldoende was voor uitbreiding, waarom eind 1969 het besluit werd genomen de panden 15 en 16 te verkopen. Samen met notaris Blindenbach werd in december 1969 door de voorzitter de advertentie opgesteld. De openbare verkoping zou 14 dagen daarna plaatsvinden. Toen de voorzitter na het overleg met de notaris over die verkoping terugkeerde op de bank lag daar een aangetekende brief, waarin de mededeling dat de panden Markt 16 en 15 op de lijst van beschermde monumenten werden geplaatst met onmiddellijke ingang. Het bestuur zat in de boot. De verkoop van beide panden kon wel als een onmogelijke zaak worden beschouwd. Direct is door notaris Blindenbach een beroepschrift bij de Kroon ingediend om de panden weer afgevoerd te krijgen. Zolang daarop geen beslissing kwam werden door het bestuur van de bank allerlei mogelijkheden onderzocht om te komen tot bouw, verbouw of gedeeltelijke verkoop. Maar alle inspanning was voor niets, omdat de oplossingen of onmogelijk óf onrendabel waren. Door afvoering van de lijst eind 1975 waren weer wel allerlei mogelijkheden aanwezig. Het bestaande kantoor was toch wat krap en besloten werd tot nieuwbouw van de drie andere perceler. voor uitbreiding van de kantoorruimte. Dat betekent dat er voorlopig wat overschot aan ruimte zal zijn, maar verwacht wordt dat men die binnen enkele jaren toch wel weer nodig zal hebben. Er is al een praatplan, het nodige overleg wordt gevoerd en het bestuur hoopt tot spoedige realisering daarvan te kunnen komen. Een riant bankgebouw in het verschiet en de Markt een daalder meer waard. jubileum. Hij voelde echter al gauw nattigheid, want de burgemeester met zijn wethouders A. A. Rijstenbil en L. Walpot waren er natuurlijk niet zomaar. Evenmin C.B.T.B.-secretaris mr. G. W. Smallegange, ds. J. Vermeulen, de families van Strien en de Jager, en de dochter met echtgenote en zoon van dhr. Quist. De burgemeester vond het heel wat in deze tijd van onrust, dat dhr. Quist de traditie in stand gehouden heeft van de familie Aarnoudse, de familie de Jager en nu de firma van Strien en de Jager. Velen hebben de landbouw door de mechanisatie moeten verlaten, maar u bent buitenman in hart en nieren gebleven. U bent geen prater, maar een doener. U bent heel handig, vooral in ,t timmeren, en knutselt veel. Men begint nu op een wat latere leeftijd te werken, maar vroeger begon je op 1 maart altijd op de boerderij. Vandaar dat we deze dag ook hier zijn en het is me een bijzonder voorrecht dat ik u namens Hare Majesteit de Koningin bij bevordering mag onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassaul aldus de burgemeester. Dhr. de Jager herinnerde eraan hoe dhr. Quist tien jaar geleden op de Stelberg de bronzen medaille kreeg uit handen van loco-burgemeester P. Mol. Toen de huidige Gouden jubilaris in 1926 begon, was dhr. de Jager nog maar een paar jaar oud. Jacobus Quist begon met de paarden en ontsnapte ternauwernood aan Bruin, die hem een tik gaf. In 1937-1938 reed dhr. Quist als enige op Sint-Philipsland met een rupstrekker, terwijl hij nu met 100 pk. rijdt. Het gehele mechanisatieproces in de landbouw heeft Kobus meegemaakt, aldus dhr. de Jager. Zijn echtgenote liet in een gedicht op alfabet weten dat Kobus een begrip is voor de Stelberg. In die vijftig jaar heeft hij het nooit verslapen, behalve als zijn vrouw Lena elders logeerde. Met zijn vader Willem Quist is hij begonnen en nu is Kobus met de Stelberg vergroeid. Ploegen doet hij zo recht als een lin4aal terwijl hij ook reeds voor het derde geslacht een zandbak timmerde, aldus mevr. de Jager. Oudste firmant Abr. van Strien vond allereerst dat de burgemeester een applausje verdiend had omdat hij wat aan Anna Jacobapolder doet. De beide wethouders moesten het m^J een minder luide ovatie doen omdat ze het niet altijd samen eens zijn. Dhr. van Strien wees erop dat hij de enigste is die Kobus van kindsaf aan kent. Samen met zijn broer ging hij naar school, terwijl Kobus een paar klassen lager zat. Als er een is die een lintje verdiend heeft, dan is het Kobus wel. Ik heb respect voor je en ik gun je deze Koninklijke onderscheiding van harte, aldus dhr. van Strien, die de jubilaris een gouden horloge aanbood met de inscriptie 1926 - 1976 fa. van Strien en de Jager. Ook de bloemen voor mevr. Quist ontbraken niet. Van zijn dochter en kleinzoon kreeg dhr. Quist nog een aansteker, een grote doos sigaren en het boek „De vossen hebben holen" van Rien Poortvliet. C.B.T.B.-secretaris mr. G. W. Smallegange bracht naar voren hoe zowel dhr. Quist als hij dezelfde baas hebben in de persoon van dhr. de Jager, aan-wie het nooit lukt een onopvallend vennoot of bestuurslid te zijn. Het feit dat u vijftig jaar op de Stelberg bent, is wel een bewijs dat u met plezier gewerkt moet hebben. De onderlinge verhoudingen moeten goed zijn geweest, tot beider profijt, geen vak is er zo ondergewaardeerd als agrarisch medewerker. Dat vergt zicht hebbenen vakmanschap. U ze enorm gewaardeerd, want vijftig jaar hebt u met grote kennis en grote kunde gewerkt. Lief en leed hebt u gedurende een lange reeks van jaren gedeeld op de Stelberg. 130.000 van de gezondste uren van uw leven hebt u in de buitenlucht doorgebracht. Vele medemensen kunnen jaloers op u zijn, ondanks de wind, koude en warmte waarin u werkte. U hebt een zinvolle taak. Namens de C.B.T.B. wil ik mijn grote dank betuigen voor wat u voor de Zeeuwse landbouw en voor de consument deed. Vanwege uw lange staat van dienst wil ik u de oorkonde van de Zeeuwse C.B.T.B. overhandigen, die alleen bij hoge uitzondering wordt uitgereikt, aldus mr. Smallegange. Zo werd deze stralende eerste maart» een extra feestelijke dag voor Jacobus Quist en zijn echtgenote en de families van Strien en de Jager. Goedhart exporteert Zilver na gouden dienstverband Dubbele zuiveringsheffing wekte weerstand Aardolie-verkenning op Sint- Philipsland Bedrijfsverzorglngsdlenst krygt meer grond onder de voet 2 1/2 jaar gevang voor Stavenissenaar Landbouwschap bezwaar tegen Fliplandse grondaankopen Rabobank St.-Maartensdyk kan vleugels uitslaan Streekmuseum trok merendeels bezoekers van buiten Zeeland Ook gemeente-archief happy op historische bescheiden De laatste terechtstelling te Tholen Districtsvergadering Waterschap WHS lijkt tweede klasserschap opnieuw te prolongeren Zaterdag muziekconcert in Haes tinge v Weer Rode Kruispuzzelwinnaars uit de streek Speelterreintjes op Tholen WAARHEID IS EEN STERKE DRANK, WIE ZE BROUWT, OOGST ZELDEN DANK. VERREWEG DE MEESTE MAGEN KUNNEN ,T SLECHTS VERDUND VERDRAGEN Dit nummer bestaat uit 10 pagina's is op maandag 15 en dinsdag 16 maart Ev. acute pijnklachten melden op de spreekuren. Adv. I.M. Sint-Annaland' 2 maart 1976 44 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 64,00 per 100 kg en 2 ton örielingen mt 30/40 45,40. Sint-Maartensdijk, dinsdag Uien 40 opw 2 nl 63,01, drielingen 45.40, aanvoer 20 ton. De gemeentelijke kiesvereniging Tholen van de S.G.P. heeft maandagavond in het dorpshuis te Oud-Vossemeer zijn jaarvergadering gehouden. Er waren een zestigtal leden aanwezig. Voorzitter L.J. Koopman opende na de samenzang met Schriftlezing en gebed. De aftredende bestuursleden A. Klippel uit Stavenisse, L.J. den Engelsman uit Sint- Annaland en L.J. Koopman uit Sint- Maartensdijk werden met grote meerderheid herkozen. De voltallig aanwezige raadsfractie bracht verslag uit van het werk in de gemeenteraad en in de verschillende commissies. Over de woningbouw, groenvoorziening, stratenreiniging en het onderhoud van de begraafplaatsen werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Vanuit de leden kwamen er woorden van dank voor het beleid van de raadsfractie, met name bij de belastingvoorstellen, de begraaf- rechten en de motie inzake afsluiting van de Oosterschelde. De afgevaardigden van Stavenisse waren hiervoor de raadsleden zeer erkente lijk en verzochten om deze zaak goed in de gaten te houden. De aanwezige vissers uitten enkele bedenkingen. Dé voorzitter benadrukte echter dat de SGP-fractie ten aanzien van de Oosterschelde de veiligheid laat blijven prevaleren, al heeft men ook terdege oog voor het milieu en de visserij- belangen. Jammer vonden fractie en bestuur het dat het voorstel tot uit breiding van de ziekenhuisbus weinig kans maakt in de Thoolse gemeenteraad. Men had in dit verband meer steun van de andere fracties verwacht. Fractievoorzitter Th. Aarnoudse sloot de jaarvergadering met dankgebed. 4000 m' woonideeën onder één dak Dankzij Slings, is het eindeloze geloop van de ene zaak naar de andere, voor goed verleden tijd! Meubelen en slaapkamërs in alle stijlen en prijzen. Vloerbedekking, gordijrten. verlichting, oosterse tapijten.matrassen en cadeau-artikelen Iedere dag van 9 tot 6 uur geopend en op vrijdagavond tot 10 uur Ër is volop parkeerruimte vlak voor de dëur. 01672-2544

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1