SGP: Is stijging bedrag per leerling wel voldoende? Dure aardappel kost hooguit f 20,- meer per jaar SINT-PHILIPSLAND CENTRAAL Gat den Uyl overtreft gat Witteveen SINT-PHILIPSLAND HERDENKEN Donderdag» 26 februari 1976 EENDRACHTBODE 7 SPS kan voor kleedlokaal nog wel lening-garantie krijgen Bestuur supportersclub Geslaagd Raadsvergadering Milieutuin Nieuwe ambtsketen Blij met hoger bedrag per leerling VVD-ER RIJSTENBIL: Progessieve betere opposanten dan regeerders Vervolg van pag. 1 Dijkverhoging duurt te lang Heffingen Greep uit fruitteeltrapport Naast enkele fikse discussie-happen had de Thoolse raad maandagmiddag ook nog wat kleinere toetjes te verwerken. In het algemeen was men wel content over het verhoogde bedrag per leerling voor het schooljaar 1976, waarop door vrijwel elke fractie tijdens de begrotingsbeschouwingen was aangedrongen. Voor de S.G.P. bleef het ook na deze verhoging nog de vraag of de kostenstijgingen voldoende zouden zijn opge5vangen. De voetbalvereniging S.P.S. wordt in zijn streven naar verbetering kleedaccommodatie en kantine beschouwd als zijn drie grotere broers in Thoien, Oud-Vossemeer en Sint- Annaland, maar krijgt dan nog de extra gunst dat de gemeente desgewenst garant wil staan voor rente en aflossing van een eventueel noodzakelijke geldlening. Het bestuur van de sportvereniging Poortvliet- Scherpenisse (S.P.S.) had 12 januari van dit jaar verzocht aan het gemeentebestuur om de bouw van een kleedaccommodatie van gemeentewege te realiseren inplaats van een financiële bijdrage van 26.000,- te verstrekken, zoals reeds was toegezegd en het fiat van de raad had gekregen. B. en W. wijzen er de raad op, dat met het verlenen van die bijdrage in de bouwkosten eenzelfde gedragslijn wordt gevolgd als in drie andere kernen op Thoien, waar destijds door de nog zelfstandige gemeente of via een bijdrage al een of ander (houten) gebouwtje was verrezen. S.G.P. woordvoerder Th. Aarnoudse informeerde maandagmiddag of er door B. en W. bij de sportvereniging geen bepaalde verwachting was gewekt, dat de gemeente het volledig voor eigen rekening zou nemen. Als dat het geval was, wanneer was er dan die toezegging en op welke wijze is dat meegedeeld. De heer W. C. van Kempen (A.R.P.) had dezelfde vraag als zijn S.G.P. collega en had die trouwens al in een eerder stadium gesteld. Die verwachting moet dan ook al geruime tijd geleden zijn gewekt. Hij kan niet direct het advies van B. en W. volgen om het S.P.S. verzoek maar voor kennisgeving aan te nemen. Hij kan nauwelijks het houten hokje wat er staat bestempelen als een eerste kleedgelegenheid. Daarom wil ik pleiten voor een herziening van de mogelijkheid, aldus de heer Van Kempen. Ook voor P.v.d.A. fractieleider P. van Schetsen bleef de vraag over of er door B. en W. toch verwachtingen zijn gewekt. Dan is het altijd een wat nare zaak als het anders uitpakt. In elk geval is dat de commissie financiën en openbare werken, die zich hierover gezamenlijk beraadden, niet bekend. Enkele leden waren aanvankelijk immers ook van mening, dat zowel Stavenisse als Poortvliet een kleedaccommodatie moesten krijgen van gemeentewege. Wethouder C. J. Moerland antwoordde dat het college in elk geval geen moeite had met Stavenisse. Dat was een duidelijke zaak. De vraag rees en is ook wel openlijk gesteld of men dat ook voor Poortvliet zo moest doen. In het college zou men het laten afhangen van de beslissing commissie financiën en die van openbare werken. Er kwam van die commissie een unaniem standpunt, nl. dat Poortvliet op dezelfde wijze behandeld zou worden als eerder drie andere kernen. Die commissiever gadering was in die tijd nog niet openbaar, maar niettemin werd ik prompt de andere dag door S.P.S. mensen opgebeld om opheldering. Ik heb toen geantwoord wat de commissie had besloten. De kwestie is ook besproken in de vergadering van de voetbalfederatie en door die federatie is wel gevraagd om voor Poortvliet volledig voor gemeenterekening te bouwen. Overigens had S.P.S. zelf inmiddels al een plan klaar om het zelf ter hand te nemen. Het is niet ondenkbaar, dat S.P.S. meende meer te zullen krijgen, maar door ons is dat in Maandagavond is in cafetaria Noad '67 het voorlopig bestuur samengesteld van de supportersclub Bram Geense. Voorzitter is Jacob Geense4, vice-voor- zitter Harry van Herpen, secretaris Rien Fonteijne, tweede secretaresse en verslaggeefster Nel Geense-van Oeveren, penningmeesteresse Sjaan Voshol, tweede penningmeester Jan Voshol, bestuurslid Piet v.d. Est. Op korte termijn wil men in het dorpshuis De Wimpel een ledenvergadering houden om het bestuur definitief te kiezen. De supportersclub heeft nu vijftig leden. Jaap Beneder is in Arnhem geslaagd voor de opleiding regionaal technisch sportcommissaris van de K.N.M.V. Donderdagavond 4 maart om half acht komt de gemeenteraad bijeen voor bespreking van een korte agenda. De avond ervoor vergaderen de drie fracties om de prioriteiten voor 1976 vast te stellen. Dit is bij de begrotings behandeling afgesproken. Op de raadsagenda staat een voorstel tot overname van een gedeelte Langeweg (gratis) en Noordweg (voor een tientje) van het waterschap. B. en w. willen op het industrieterrein grond verkopen aan de gebr. Reijngoudt voor de bouw van twee witlofschuren. Dhr. J.A.M. Mulders wil voor een tientje per m2 een stuk achterpad in de Gladiolen- straat van de gemeente kopen. Verder moeten de begrotingen 1975 en 1976 aangepast worden, waardoor o.a. de post onvoorzien 76 met 2500 gulden vermindert. Tevens moet beslist worden over de afrekening 1975 voor de kleuterscholen en het vakonderwijs op de twee chr. scholen. Tenslotte staat er nog een wijziging van de bezoldigings verordening voor het gemeente- personeel op het programma. elk geval niet toegezegd. Men was er nogal over gebeten en ik heb zelfs een keer de hoorn op de haak gegooid omdat men m.i. te ver ging. We hebben de andere verenigingen 21.000,- gegeven en bij S.P.S. volop rekening gehouden met de inflatie sinds die tijd. Vandaar de 5.000,- meer dan Oud- Vossemeer, Sint-Annaland en Thoien. De heer M. van Damme (V.V.D.) weet hoe de commissie unaniem besloot dezelfde bijdrage inclusief inflatietrend aan S.P.S. te geven als aan voornoemde 3 verenigingen. Wel was destijds nog gesteld om het kleedlokaal te bouwen in het kader van de werkgelegenheid, wat vanzelf een grotere subsidiemogelijk heid had opgeleverd. Misschien is het niet helemaal juist om Poortvliet op eenzelfde sport te plaatsen als de ladder van de drie grotere verenigingen. Misschien kan het nog ergens op gevonden worden om enig verschil te maken. Bij de heer V$n Schetsen kwam het wat raar over aan de ene kant te vernemen, dat B. en W. wel bereid was de gehele bouw voor gemeenterekening te nemen, maar niet weet wat er voor verwachtingen zijn gewekt. De voorzitter acht de wetenschap daarvan niet nuttig voor een besluitvorming. Hij vindt de gedachte van dhr. Van Damme om bijvoorbeeld een geldlening te garanderen nog niet zo gek. Het is toch weer een ruggesteuntje voor S.P.S. De heer Van Kempen erkent dat in relatie tot wat drie andere verenigingen kregen je wat moeilijkheden zou kunnen krijgen. Hij wil overigens wel met dhr. Van Damme meegaan om een garantie te geven voor een geldlening. Daarmee blijft men dan toch op dezelfde lijn zitten als eerder is gedaan. Zowel B. en W. als de raad nemen de suggestie Van Damme over. In een ander voorstel krijgt S.P.S. het recht van opstal voor de kantinebouw. Bij het overzicht van de ziekenhuisbus december was het de heer J. Versluijs (C.H.U) opgevallen, dat er een enorme stijging zat in de periode 8 - 19 december. Wat is daarvan de oorzaak. De voorzitter zou het ook niet kunnen zeggen, misschien weet men meer als men de weerberichten van die tijd nagaat, maar ter vergadering kon de voorzitter daaromtrent geen opheldering geven. Voor wat het garanderen van een geldlening betreft, aangegaan door J. H. J. de Rooij en M. Geluk informeert mevrouw J. M. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.) of de gemeente niet de kans loopt dat er te veel wordt betaald. Wethouder Moerland merkt op, dat de gemeente advies krijgt van een bemiddelend orgaan. De heer M. Dijke (S.G.P.) informeert of dit voor de gemeente dan nog verdere consequenties heeft, wat ontkennend wordt beantwoord. De mededelingen van B. en W. op de vraag van de heer M. A. J. van der Linde (P.v.d.A.) na te gaan of aanleg van een milieutuin mogelijk en gewenst zou zijn, doet de vraagsteller opmerken, dat het hem eigenlijk verbaast, dat het college adviseert geen milieutuin aan te leggen. Zoiets vraagt toch nauwelijks onderhoud. Bovendien zou het voor scholen een studieobject kunnen zijn. De heer Van der Linde meent dat de gemeente hiermee een kans laat liggen, die waard is te grijpen. Ik hoop toch dat de gemeente die idee niet te ver wegstopt, vervolgde de heer Van der Linde. Wethouder L. J. Koopman antwoordt dat de chef groenafdeling er evenmin voor geporteerd is. In de gemeente Terneuzen bleek dat er wel degelijk volop onderhoud nodig is. Voorlopig wil de gemeente er dus maar niet aan beginnen. De heer De Bres kan het niet waarderen, dat B. en W. in hun antwoord spreken over de vraag of de autochtone bevolking deze wijze van groen op prijs zal stellen. Hij zou liever zonder meer over de bevolking hebben gesproken. De voorzitter zegt dat het er hierbij vooral om ging dat de eigen burgers veelal met tuin of stukje land zijn opgegroeid, dus wel van wanten weten. Ten aanzien van een ander punt, het niet doorgaan van het opspuiten strandje bij Gorishoek, zegt de heer Van Kempen het voor de recreant toch wel jammer te vinden. Het zou een goede zaak zijn geweest als dat had gekund. De heer Van Damme vindt het in elk geval reeds een voordeel dat het strandje van stenen gezuiverd werd. De heer Aarnoudse heeft er op gewezen, hoe de schuur naast het gemeenteperceel aan de hoek Molen straat/ Cornelis Fr ankenstraat ook bouwvallig is. Wethouder Koopman zegt dat reeds onderhandelingen met de eigenaar over aankoop worden gevoerd. Voor wat het aanbrengen van reklameborden betreft had de heer J. de Bos (P.v.d.A.) gevraagd zodanige algemene regels te stellen, dat beroepszaken voorkomen kunnen worden. B. en W. wijzen er op, dat die algemene regels er zijn. Maar belanghebbende kan wel in beroep gaan tegen een genomen gemeentelijke beslissing. Door dë heer M. Dijke was nog een schriftelijk verzoek ingediend om bij de Rabobank te Scherpenisse een bord te plaatsen, dat men een school nadert, dit met het oog op het verkeersgevaar voor de jeugd. De heren Van der Linde en de Bres willen weten of door bouwbedrijf Caza genoemde (premie)cijfers in een verspreidde circulaire juist zijn en of B. en W. het ook juist vinden dat op deze manier met woningen wordt geleurd? Bij het voorstel tot begrotingswijziging voor aankoop nieuwe zilveren ambtsketen met Rijkspenning en wapens van 7 voormalige Thoolse kernen en plus het Zeeuwse wapen, vraagt dhr. De Bres zich af of men dit nu wel moet doen, waar men zich bij de keuze van de gemeentevlag wel beperkte tot die van Tholen-stad. Of die samenvoeging nu zo'n succes was, is een hoofdstuk apart, zo vervolgde de heer De Bres, die vond dat men in een tijd van bezuiniging het ook wel met een wapen aan de ambtsketting kon doen. De voorzitter weet niet of het de bedoeling van dhr. De Bres is om een van zijn partijgenoten, destijds staatssecretaris nog ter verantwoording te willen roepen over zijn herindelings- voorstel, maar in elk geval is het wel uit die hoek gekomen, als dhr. De Bres dit nog niet wist. Wethouder Moerland zegt dat de drie w's besloten om de voormalige gemeentewapens aan de nieuwe ambtsketen te verbinden en de voorzitter meent dat dit door grote groepen uit de bevolking nog wel op prijs wordt gesteld. De heer Aarnoudse vult aan, dat de commissie financiën ook een eensluidend advies gaf om die wapens aan te brengen. Het is een eenmalige uitgaaf. De heer Van Damme vraagt of er al wat is gedaan aan de wapenschildjes, die gemaakt zouden worden. Opdracht blijkt te zijn verstrekt. De heer De Bres informeert voorts, wanneer het Thoolse carillon laatst is gerestaureerd. De voorzitter weet het niet precies, maar nu gaat het meer om een grote onderhoudsbeurt dan om volledige restauratie. Verschillende raadsleden tonen zich verheugd over het hogere bedrag per leerling dat thans door B. en W. wordt voorgesteld, nadat hierop reeds tijdens begrotingsbeschouwingen was geattendeerd. De heer Van Kempen maakt tegelijk van de onderwijsge- legenheid gebruik te zeggen, dat het met de B.L.O. school in Sint- Maartensdijk voor wat het leerlingenaantal betreft weer de goede kant uitgaat. De heer M. Dijke zegt namens de S.G.P. fractie erkentelijk te zijn voor de behoorlijke stijging van het bedrag per leerling. Hij vraagt of 215,02 voor bruikleen- en 259,52 voor gemeentelijke scholen als bedrag per leerling in deze regio rond het gemiddelde draait. Hij vernam dat men van hogerhand een bedrag van 231,50 exclusief vergoeding admini stratiekosten nog wat laag vond. De vergoeding voor leermiddelen is met een 30% opgetrokken, maar het zou interessant zijn te weten met hoeveel de leermiddelen vorig jaar zijn gestegen ten opzichte van 1974. De S.G.P. hoorde dat er in naburige gemeente voor leermiddelen 90,- per leerling beschikbaar wordt gesteld. Een verhoging van 30% voor leermiddelen houdt hier in, dat de andere uitgaven, zoals onderhoud, verlichting en verwarming met 12 1/2% zijn gestegen. Is dat toch wel voldoende, zo informeerde de S.G.P. onderwijs- woordvoerder. De heer De Bres had het B. en W. voorstel met grote instemming gelezen. Hij is van oordeel, dat de schoolraad ook begrip zou hebben getoond voor het B. en W. standpunt dat de hogere uitkering gemeentefonds niet persé volledig in een hoger leer lingbedrag moet worden omgezet. Als B. en W. dan waarschuwen volgende jaren niet verder te zullen gaan, dan de trendverhoging, zal dat wellicht haalbaar zijn, maar het is een wel wat voorbarige stringente uitspraak. De heer Versluijs verklaarde dat de verhoging toch wel dringend nodig was voor het onderwijs. Er was nogal wat leermiddelen-achterstand. Met name de papierprijs is afgelopen jaren uitzonderlijk gestegen. Er is nu een mogelijkheid de achterstand in te lopen. De heer Van Damme verklaarde dat ook de V.V.D. met dit voorstel gelukkig is, zoals het ook een advies is geweest van alle fracties. Uiteraard zal vooral het onderwijs zelf met die forse verhoging gelukkig zijn. De heer Van Schetsen had wel verwacht dat bij de stukken de begrotingen van de scholen zouden liggen, zoals dat ook vorig jaar gebeurde. Het bleek vergeten te zijn. De voorzitter antwoordde dat het ook B. en W. duidelijk was, dat het bedrag hoger zou moeten zijn dan eerst was gedacht. Overigens had het college met de laatste paar gulden, die de schoolraad vroeg, nog wel wat moeite. Het moet niet op... al is het lekker. Met deze verhoging is het niet alleen een trendmatige, maar ook structurele stijging, maar wat de schoolraad wenste was niet haalbaar. Die wilde de verhoogde uitkering ook volledig naar het onderwijs. We hebben nu schoon schip gemaakt en we weten niet of het bedrag belangrijk boven dat van het landelijk gemiddelde ligt, omdat de cijfers nog niet bekend zijn. De kosten buiten de leermiddelen zijn volgens de trendmatige verhoging aangepast. We weten niet daarmee toe te zullen komen. Hogerhand geeft daartoe geen normen. De gemeente moeten het zelf uitmaken. Overigens is hiermee de pot onvoorzien van de gemeentebegroting wel duchtig aangesproken. De heer De Bres: als B. en W. direct met dit bedrag waren gekomen, zou er over dekkingsmiddelen ook gesproken kunnen zijn. Wethouder Moerland onderstreept nog eens, dat B. en W. teleurgesteld waren, toen men op 71,- stond voor de leermiddelen, dat de schoolraad er nog 2,- bij wilde hebben. De voorzitter vond ook dat er wel eens een haar in de soep kan zitten. Hilj is nog steeds van oordee, dat de begroting van de schoolhoofden lager zou kunnen zijn door gezamenlijk inkoop. Dat kan wel niet zo plezierig zijn, maar wel nuttig. Tien jaar ervaring elders heeft me dat wel geleerd. Overigens kon ieder instemmen met het voorgestelde bedrag per leerling, zoals ook de andere onderwijsvoorstellen unaniem werden aangenomen. Maandagmiddag werd in de Thoolse raadszaal aan het begin van de vergadering door burgemeester J. E. van Boeijen gememoreerd, hoe nog kortgeleden moest worden stilgestaan bij het overlijden van brandweercommandant van Stee en thans opnieuw een van de ambtenaren was overleden. Op 31 31 januari is plotseling heengegaan de administrateur van de dienst Gemeentewerken, dhr. Chr. Geurink. Hij was 15 maart 1953 in dienst gekomen bij de Cehtrale Dienst Noord- beland. Dat te moeten loslaten was bij de herindeling in 1971 geen eenvoudige zaak, waarbij nog persoonlijke familie omstandigheden kwamen die het allemaal nog moeilijker maakten. Verzoend met de nieuwe situatie gloorde voor hem vorig jaar nieuw levensgeluk, dat nu echter plotseling werd afgebroken. De raadsvoorzitter betrok in zijn herdenkingswoord vooral mevr. Geurink en de kinderen, die door het verscheiden het meest zijn getroffen. Met enkele ogenblikken stilte herdacht de gemeenteraad de zo plotseling uit het leven weggeroepen medewerker. Op deze raadsvergadering was dhr. J. C. Bevelander uit Poortvliet verhinderd vanwege zijn 25-jarige bruiloft, waarvoor de raadsleden een uitnodiging kregen. Dhr. J. D. de Korte was wegens werkzaamheden afwezig en wethouder A. J. Scherpenisse wegens ziekte. Aan het begin van de raadsvergadering ontstond er nog even een discussie over de kritiek van raadslid van Damme op de commissieraadsleden de Bres en de Korte in verband met de begraafrechten. Dhr. van Kempen verklaarde dat hij als invaller a titre personel in de commissie Financiën had Sint-Philipsland stond woensdag 18 februari van twaalf tot een centraal in een rechtstreekse uitzending van de V.A.R.A. radio. Wethouder A. A. Rijstenbil mocht als eerste spreker vertellen dat hij Zeeuw in hart en nieren is en manager op een landbouwbedrijf dat goed loopt. Het inwonertal van Flipland zag hij als een zorgelijke zaak gezien het aantal bejaarden, de pendel en het gebrek aan werkgelegenheid. Hij pleitte voor verbetering van de dorpskern in plaats van uitbreiding van Sint-Philipsland met nieuwe woonwijken. Kooiker van Herk uit Anna- Jacobapolder maakte er melding van dat het verdwijnen; van de rust ook zijn invloed heeft op de eendenkooi. Zijn vader en grootvader waren al kooiker en nu zou zijn zoon de traditie ook wel willen voortzetten, maar die woont in Canada. De 75-jarige Jacobus den Braber deed uit de doeken dat eigenlijk niemand hem kent onder die naam, maar wel als Kootje Poep. Hij had een berg eendeneieren uitgedronken die niet in de Druiventros konden. A.O.W.'er Thomas Bakker vertelde een sappig stropersverhaal waarbij Kootje en zijn vriend Geense van de boerderij De Zwarte Schouw van de vader ivan wethouder Rijstenbil, eenden wilden meenemen. Een vreemde eend in de bijt was een reisagent uit New York, die ,s morgens bij Sint-Philipsland met een luchtballon naar beneden was gekomen. Hij maakte een reis om de wereld om films te maken. Raadslid en dirigent C. den Braber zong ondanks de vele rook twee coupletten van het Zeeuwse volkslied. Hij zei ook dat de raad met 4 tegen 3 de jachthaven had afgewezen. Oud raadslid J. Verwijs wees erop dat dit kwam omdat er van de zittende raadsleden eerst een ja gezegd heeft, maar nu nee. Drs. E. C. Boissevain uit Thoien vroeg zich als watersporter af of de werkhaven wel geschikt is voor jachthaven gezien de slikken en schorren. Hij had ook z'n twijfels over de dure inrichting en het fenomeen snelle motorboten. Ten aanzien van de problematiek rond de jachthaven Sint- Annaland, bracht dhr. Boissevain naar voren dat in heel Nederland de gemeentebesturen bang zijn dat ze de boot gaan missen. Een jachthaven is echter geen kip met gouden eieren, want volgens een onderzoek van de Watersportbond heeft 70% van de watersporters een inkomen beneden de 30.000 gulden. Als coördinator van de actiegroepen Oosterschelde pleitte dhr. Boissevain voor snelle verwezenlijking van betere gezeten en dat de tijd tekort was geweest om met de confessionele vier te overleggen. Dhr. de Bres zei dat hij de zaak niet aan flarden schoot, maar dat hij juist een brug probeerde te slaan. Dhr. Aarnoudse liet weten dat de tegenstand van de S.G.P. tegen de verhoging van de begraafrechten geen principe kwestie was. Raadslid van Damme vond dat als er een goed advies ligt van de commissie Financiën, er geen koehandel meer in de raadsvergadering moet plaatsvinden. veiligheid, maar niet met degradatie van Zeeland tot plasjesland. Wethouder Rijstenbil sprong daarop naar de microfoon om mee te delen dat hij de ramp van 1953 had meegemaakt en de storm van 3 januari 1976 en voor afsluiting van de Oosterschelde is. Dhr. C. Kosten meende dat wanneer de oestermensen hun vergoeding volgens de Deltaschadewet binnen hebben, ze na afsluiting van de Oosterschelde weer binnen de kortste tijd voor het zeebanket zorgen. Dhr. J. Verwijs vertelde verhalen over de vroegere landbouw, armoe en werkeloosheid, waarmee hij nog wel een hele dag wilde doorgaan. Dhr. Kosten borduurde daarop voort. Hij zei dat er in 1935 nog 300 Fliplanders in de landbouw werkten en nu nog maar 12. De huidige sociale voorzieningen schreef dhr. Kosten toe aan de doorbraak van de vakbeweging. Dhr. Bakker vond dat de arbeider het niet eens is en dat het kapitalisme en de kerk teveel de baas gelaten zijn. Hij vertelde ook hoe hij uit het C.N.V. was getreden en destijds naar de Rooie Bond was overgestapt. De heren Kosten en Verwijs hoopten op het uitkomen van een P.v.d.A.-lijst bij de eerstvolgende gemeenteraadsver kiezingen. Wethouder Rijstenbil ontraadde dat omdat door aparte Een beeld van de rechtstreekse radio- uitzending Sint-Philipsland Centraal die woensdag 18 februari via de V.A.R.A. van twaalf tot een uur te beluisteren viel vanuit hotel de Druiventros in de Voorstraat. Links de presentatoren Henk van Stipriaan en Hans Zoet, rechts Kooiker van Herk uit Annadacobapolder, Jacobus dep Braber, wethouder A. A. Rijstenbil en mevr. van Herk. Rechtsachter zit de Gereformeerde predikant ds. J. Vermeulen uit AnnaJacobapolder. lijsten het evenwicht volgens hem nog meer verstoord wordt. Laten we als V.V.D. en P.v.d.A. gezamenlijk in de partij voor algemene belangen optrekken zoals we al jaren doen, zei dhr. Rijstenbil. Voor ds. J. Vermeulen was er maar een moment meer over om voor de Ster- reclame en het A.N.P.-nieuws van een uur te vertellen over de verschillen tussen Anna-Jacobapolder en Sint- Philipsland. De presentatoren vonden Sint- Philipsland centraal een leuk programma waarin iedereen zei wat hij op zijn hart had. Een dergelijke uitzending vond eerder plaats vanuit Stavenisse. „Een droom werd waarheid. Een droom dat Den Uyl en z(jn progressieven en radicalen, die vorige kabinetten te vuur en te zwaard bestreden, het wel beter zouden bakken. Kjjk nu wat twee jaar kabinet Den Uyl opleverde: een groter begrotingsgat dan by Witteveen, meer werklozen dan by Biesheuvel, minder woningbouw dan tevoren. Wordt men pas wakker als het puinruimen geblazen is? Die opmerkingen en vraag kwamen vrydag 13 februari uit de mond van de V.V.D. voorzitter, afdeling Steenbergen en omstreken, de heer A. A. Rijstenbil uit Sint Philipsland. Men hield in het „Cromwiel" de algemene ledenvergadering en daarna een openbare byeenkomst met als spreker de heer E. Nypels. Laatstgenoemde werd door de voorzitter ingeleid. Hij belichtte twee jaar kabinet Den Uijl vanuit zijn visie. Met genoegen constateerde de heer Rijstenbil eerst dat de V.V.D. uitgroeide tot 85.000 leden. Het vaderland wordt wakker, meende hij om vervolgens wat vergelijkings materiaal aan te dragen. Hij herinnerde er aan, hoe voorheen oppositieleider Den Uijl, als vorige kabinetten op momenten wat minder floreerden, bijvoorbeeld door minder woningen op te leveren dan was gepland, de oppositie het vingertje opstak om de verantwoordelijke minister als het ware in de haren te vliegen. Hij kwam pas goed op dreef, als de heer Den Uijl zijn economisch stokpaardje kon berijden. Het leek nergens naar. Men herinnert zich toch nog wel zijn lawaai rond het zgn. gat van Witteveen. Niets, maar dan ook niets deugde. Toen schijnt bij velen schappen een efficiënter inkrimping kan worden bewerkt. De ZLM kringvoorzitter stond ook nog even stil bij de storm van 3 januari met een vloed die de waterstand van 1 februari 1953 benaderde. Het is een on verantwoorde zaak die levensgevaarlijke situatie nog jaren te laten voortduren. De landbouw had wel vrede met een doorlaatbare dam, maar die blijkt duur en technisch mogelijk niet eens zo betrouwbaar te zullen zijn. Het verhogen van de dijken wijst dit kringbestuur af vanwege de lange tijds duur en de verder nare gevolgen voor land- en tuinbouw. Behalve andere kostenstijgingen zijn heffingen, zoals volksverzekering, straatbelasting, landbouwschaps- en waterschapsaanslagen niet van de lucht. Voor wat de nieuwe zuiveringsheffing betreft meende de heer Kosten dat de waterschapsbestuurders er goed aan zullen doen nog eens zorgvuldig de ver zorging van de milieubaby ter hand te nemen en de lasten zodanig te verdelen, dat zij die de baby niet op de juiste wijze behandelt daarvan ook de lasten draagt. Koppeling alleen via het water verbruik geeft een onbillijke verdeling. Tenslotte vestigde de heer Kosten de aandacht van de vergadering nog op de grondpolitiek die komende ja-en meer malen ter sprake zal komen. Het was ook min of meer reden tot het onderwerp van na de pauze te komen, nl. de infrastructuur van Noord- Zeeland. De landbouw heeft met bijzondere belangstelling kennis genomen van het kabinetsvoorstel om bij onteigening in beginsel slechts de gebruikswaarde te vergoeden en een voorkeursrecht te geven aan de overheid. De heer Kosten die zich met een bijzonder woord van welkom had gericht tot de inleiders,, tot het ook aanwezige statenlid L.A.M. Elenbaas en voorMichter M.A. de Hond meende voorts ook in het openingswoord voldoende stof te hebben aangedragen tot overdenking. Secretaris J.L. van Gorsel bracht een uitvoerig jaarverslag en belichtte daarbij alle onderdelen van land- tuinbouw en veehouderij. Ook van het onderdeel fruitteelt. Hij meende dat zo'n dertig procent van de aardappel telers kon profiteren van de hoge prijzen. Uit het struktuurrapport Zeeuwse fruitteelt noemde hij enkele van de voornaamste punten. Deze nog jonge bedrijfstak kwam eerst sedert 1930 als hoofdberoep naar voren. Een sterke uitbreiding volgde tussen 1947 en 1952 en tot 1967 had men als fruitteler een goed bestaan. Toen zakte de Markt door overproduktie in elkaar. Met rooi- premie werd het areaal sterk ingekrompen. Menig bedrijf is aan de fruitcrisis ten onder gegaan. Sinds 1972 kan er sprake zijn van weer enig herstel. In Nederland liep de fruit- oppervlakte terug van 66.950 ha tot 32.300 hectare. Een fruitteler met minder dan 5 tot 6 hectare zal het niet kunnen bolwerken zonder andere verdiensten. Voorts memoreerde de heer Van Gorsel in zijn jaarverslag alle aktiviteiten van de kring in 1975. Het bestuur onder ging een wijziging door het reglementair aftreden van de heer J.C. Kooijman uit Sint Annaland, in wiens plaats de heer M. Ph. van der Weele werd benoemd. Voor een periode van 4 jaar werd herbenoemd de heer A.C. Breure (vice-voorzitter) uit Sint Maartensdijk en als adviseurs A.C. van Heusden uit Scherpenisse en H.N.F.P. Brooijmans uit Sint Annaland. Het ledental verminderde met 1 tot 799. De secretaris verwachtte dat men ook in de nabije toekomst nog vele zaken zal moeten behandelen en bespreken, zoals grondpolitiek, landschapsparken, milieu, voer- of kleeftarwe, prijzen enz. In 1875, honderd jaar geleden, hield de ZLM kring zich druk bezig met na te gaan of Duitse klaver beter was dan Brabantse, of de paardenmachine kon worden gebruikt, of de paardenmarkt in Sint-Annaland of Thoien gehouden moest worden en toen werd het Sint Maartensdijk en tenslotte had men het toen ook druk met het organiseren van een rijtoer voor de Fliplandse vrienden door het eiland Thoien. De conclusie van de toenmalige secretaris was dat men een mooie en genoeglijke reize had. De heer Van Gorsel hoopte dat men dat straks ook van 1976 zou kunnen zeggen. Penningmeester A.M. Gaakeer bracht in zijn financieel verslag over 1975 een nadelig saldo van 2605,74 bij een ontvangst van 13.377,44.a. Het financieel bezit der vereniging bedraagt 6804,63 na over de twee laatste jaren een verlies van ongeveer 500,- te hebben geleden. De begroting 1976 sluit met 8275,-, waaronder een post onvoorzien van 575,-. In de financiële commissie kwam de heer C. Burgers uit Sint Maartensdijk de niet herkiesbare M.C. van Dijke uit Sint Philipsland vervangen. Bij de rondvraag werd nog eens geattendeerd op het verschil in zuiveringsaanslag door het waterschap Schouwen en Thoien. De heer Kosten zei dat aan het Waterschap een brief was geschreven, waarin opheldering werd gevraagd. Inmiddels schijnen de Zeeuwse waterschappen echter toch alweer naar elkaar toe te groeien wat de heffingen betreft, maar men kan daar over meer horen op de Waterschaps vergadering dinsdag te Sint Annaland. een droom te zijn ontstaan. De droom van Den Uijl als premier. Dan zeker 2000 woningen meer per jaar, minstens twintigduizend werklozen minder, geen begrotingstekorten, dus geen leentje buurspelen. Nou, die droom kwam uit. Mijnheer Den Uijl kwam op de stoel van Barend Biesheuvel, met behulp van Jaap Burger. Om het progressieve kabinet bij elkaar te krijgen was veelvuldige koehandel nodig, maar het lukte. Er bleek op elk potje toch een dekseltje te passen. De ploeg werd met veel fanfare den volke getoond. Men wachtte met in gehouden adem op de dingen die zouden komen. Het volk moest niet lang wachten. Geen van de goede plannen werden verwezenlijkt. Integendeel. Daarom begon men persoonlijke strubbelingen maar breed uit te meten. Nog altijd heeft mijnheer Den Uyl de vinger omhoog, maar nu om alles goed te praten wat goed mis gaat. Een deel van ons volk sluimert daardoor weer in en zal pas goed wakker worden als het puinruimen geblazen is, zo zei de heer Rijstenbil als inleiding tot wat de heer E. Nijpels zou gaan zeggen over twee jaar kabinet Den Uyl. TUTTI-FRUTTI BELEID De heer Nijpels vond, dat het huidige kabinet alleen maar voor grote onrust in het land zorgt. Overigens vond de VVD spreker de premier zelf wel een van onze grootste staatsmannen, een uitspraak die hij later wat corrigeerde door te spreken over een groot politiek kunstenaar. De heer Nijpels vond dat de minister-president een schier boven menselijke prestatie had geleverd door op uiterst bekwame wijze het kabinet bijeen te houden. Hij waarschuwde dat de vakbonden niet tevreden zullen zijn met de onder nemingsraden nieuwe stijl. Zij willen bedrijfsraden waarin de bonden groot overwicht krijgen. Levensgevaarlijk noemde de heer Nijpels de uitspraak van de voorzitter van de NKV Industriebond, dat vakbondsleden pas het laatst ontslagen mogen worden. Hij verweet die vakbonden een ondemocratische houding ten aanzien van de opzet van de onder nemingsraden. Vermogensaanwasdeling is in principe een goede zaak, mits zij niet ten koste gaat van de economische, positie van een bedrijf, meende de heer Nijpels vervolgens. Voor wat de komende kamer verkiezingen betreft verwachtte de heer Nijpels voor de VVD 32 tot 35 zetels. Voor de openbare bijeenkomst had een ledenvergadering plaatsgevonden, waarbij voorzitter Rijstenbil er op wees hoe in 1975 al het startschot is gegeven voor de verkiezingen in mei 1977. Hij attendeerde er verder op, dat de leden groei ook nu reeds effectueert in meer invloed. Bij een zetelaantal van 22, zoals thans voor de VVD, terwijl ARP en KVP het huidige kabine* blijven gedogen, heeft de oppositie on voldoende kracht om het kabinet ten val te brengen. Dat is recent en bij herhaling gebleken. Het kabinet kan weer even op adem komen, als zelfs via wereldpers de aandacht op andere Nederlandse situaties wordt gericht, zo besloot de VVD afdelingsvoorzitter zijn openingswoord. In het afdelingsbestuur werden mevr. J.S. van Nieuwenhuizen-Klapwijk en de heer H.J. de Geus herkozen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7