Uitbreiding Sint-Maartensdijk, plan Gorishoek en jachthaven St. Annaland Zeeuwse graanopbrengsten achtergebleven I bij Noord-Nederland j Tholen en Sint-Philipsland j Bond van Muziekgezelschappen Tholen en Sint-Philipsland LADY C/ Sr vera Eerste middagvergadering Thoo/se gemeenteraad duurde 4V2 uur Vereniging voor bedrijfsvoorlichting j Donderdag 26 februari 1976 EENDRACHTBODE Tot Woudhoekweg EVERS nappa-, suede-kleding en bont Temporisering woningbouw Goed in de markt Plan Gorishoek Camping de Zeester Verbetering wegen Jachthaven Sint-Annaland Tarieven haalbaar Er moet teveel geld bij i s In de eerste en vier en een half uur durende middagvergadering van de Thoolse gemeenteraad is maandag groen licht gegeven voor de uitbreiding van Sint-Maartensdijk over de provinciale weg, het bestemmingsplan Gorishoek en de liggeldverordening voor de jachthaven in Sint-Annaland. Deze drie onderwerpen zijn reeds uitvoerig in de e.b. beschreven aan de hand van de openbare vergaderingen van de commissie ruimtelijke ordening en financiën. Niettemin trok de raad er maandag nog een aantal uren voor uit. Wethouder L.J. Koopman en burgemeester J.E. van Boeijen riepen de raad aan het eind van de vergadering op, voortaan de uitdaging te weerstaan om uit te weiden over bepaalde punten. Dat doet aan de ernst van de zaken tekort en bovendien worden de vergaderingen te langdurig, meenden de b. en w. Om te beginnen de uitbreiding van Smerdiek. Het pvda-raadslid J. de Bres wierp om half zes de vraag op, of het nog wel verantwoord was in kort bestek dit onderwerp te behandelen. Wethouder Koopman vroeg zich af of uitstel, gezien de urgentie wel op z'n plaats is. De Tweede Kamer vergadert soms wel tot drie uur ,s nachts, grapte hij. De overige raadsfracties hadden slechts betrekkelijk korte opmerkingen en aangezien het tijdstip voor dhr. de Bres persoonlijk geen bezwaar was, stak hij van wal. De pvda-woordvoerder noemde de uitbreiding van Smerdiek een zeer belangrijke zaak die ontzettend veel kanten heeft en waarover men ontzettend van meniüg kan verschillen. Hij miste een belangrijk stedebouwkundig uitgangspunt in de discussienota van b en w, namelijk het streven om een afgerond plan te krijgen met zo weinig mogelijk verbindingswegen. Ten tweede wierp de Bres de vraag op, wat een plaats is zonder een goed centrum. Het hart van de bestuurszetel is om te huilen. Bij een wandeling heb ik van alle rotte plekken foto's gemaakt. Het is schrikbarend hoe de dorpskern erbij ligt. Als ik de zeer geringe bevolkingstoename zie, hou ik m'n hart vast dat we bij verdere uitbreiding woonwijken zullen hebben waar het hart ontbreekt. Niet één makelaar krijgt nog kans een huis te verkopen als ze aspirant kopers door het hart van Sint-Maartensdijk laten rondrijden, aldus de heer de Bres. Het pvda-raadslid koos overigens met b en w uit de zes uitbreidingsmogelijkheden voor plan i: over de provinciale weg ten noordoosten van de kom. Hij wilde echter het plan verkleinen en niet verder gaan dan de Woudhoekweg. In de nota van b en w was bebouwing gepland voorbij de veiling tot aan de molen van Robbe T in de Oudelandseweg toe. De Bres vroeg verder de molen van Heijboer en de weggetjes daar rondom te ontzien. Hij maakte ook bezwaar tegen de geplande afsluiting van Onder de Linden. „Met de Molendijk is Onder de Linden een mooie entree van Sint-Maartensdijk", vond de pvda-spreker. Hij wilde verder bebouwing van de Muyepolder op het eind van de Roenedijk bekijken. Het gebied tegenover de zuiveringsinstallatie aan de Provincialeweg achtte hij niet bewoonbaar. Ten aanzien van de dorpskern dacht de Bres aan Zuivelstraat 17-21 Bergen op Zoom 'adveitentie IM bebouwing van de Westvest bij de Rehobothkerk (in de plaats van geplande garages) en aan de Korte Vzst in samenhang met de uitbreiding van het gemeentehuis. Tenslotte pleitte het pvdaraadslid voor het inschakelen van de bevolking bij de plannen. Raadslid J. Versluijs (chu) zag de geplande bevolkingsontwikkeling in Sint-Maartensdijk niet en wenste die ook niet. Hij pleitte voor temporisering van de bouw, mede gezien de situatie bij de Smerdiekse industrie. Evenals de Bres wilde hij de grens van plan i bij de Woudhoekweg leggen. Ook de prachtige entree Onder de Linden wilde het chu-raadslid handhaven. Tenslotte sprak hij verder de wens uit de mooie omgeving van de molen van Heijboer goed in të passen in het plan. De heer J.L. van Gorsel (vvd) ging gezien de knelpunten bij de bouw van vrijstaande woningen akkoord met plan i, maar de molen wilde hij ontzien. Hij pleitte ook voor een globale berekening van plan iv. De heer van Gorsel vroeg rekening te houden met inspraak van de bevolking. Sgp-fractievoorzitter Th. Aarnoudse koos ook ,voor plan i als de meest gunstige uitbreidingsmogelijkheid. Zeer zeker voor de particuliere woningbouw, hoewel hij ook tot de conclusie kwam dat er in Sint-Maartensdijk geen behoefte is aan particuliere woningbouw. "De bestemming in lopende plannen is immers meermalen gewijzigd van bungalowbouw in woningwetbouw. Is dat volledig toe te schrijven aan de ongunstige ligging of zijn er nog meer oorzaken aan te wijzen die remmend hebben gewerkt op de particuliere bouw?", aldus de heer Aarnoudse. De burgemeester wees er in zijn beantwoording op, dat de uitbreiding van Smerdiek al geruime tijd speelt. „We zitten nu in een klempositie. Ik vraag me af, of er iets zinnigs komt uit een inspraakprocedure. Ik ben niet al te hoopvol gestemd gezien voorgaande hoorzittingen. Deze bijeenkomsten trekken een ontzettend hoge wissel op de interesse en deskundigheid van de mensen. Het zwaarste zal toch van de raad moeten komen. Het is moeilijk een zinnige inspraak te verwachten zonder in de problemen te komen^met de voortgang van de woningbouw. Vanuit de bevolking is gevraagd ten noordoosten van de kom te mogen bouwen. Dit gebied ligt goed in de markt: ,t heeft een betere image dan andere plannen. Natuurlijk zullen we plan i in fasen aanpakken, met in een later stadium het gebied rond de molen en andere tere punten.", aldus de burgemeester. In tegenstelling tot de heer de Bres zag hij nog niet direct problemen in verband met woningbouw in de zuiveringsinstallatie. Mogelijk wordt de industrie aangesloten op een nieuwe installatie bij Scherpenisse, zodat de zaak dan evenals in Tholen praktisch reukloos wordt. De voorzitter was met het pvda-raadslid eens, dat er in de dorpskern nog veel troep op te ruimen valt. Eindeloos heen en weer praten met volkshuisvesting over renovatieplannen ed.. belemmert echter in hoge mate de voortgang. Tenslotte ging de raad akkoord met plan i onder de voorwaarde dat er niet verder gegaan wordt dan de Woudhoekweg. Bij Gedeputeerde Staten zal nu op een positieve principe uitspraak worden aangedrongen. De raad hoopte dat G.S. over het bezwaar van de Provincialeweg zullen heenstappen. De burgemeester deed nog de toezegging dat de stedebouwkundige behalve over plan ii (ten noordwesten van de kom) ook over plan iv (ten zuidwesten van de kom, tussen Groenedijk en Pluimpotdijk) cijfers zal overleggen. De Thoolse raad verklaarde maandagmiddag verder zeven bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan Gorishoek bij Scherpenisse ongegrond of niet- ontvankelijk. Bovendien werd dit recreatieplan vastgesteld. De discussie spitste zich voornamelijk toe op de landbouwgrond van de heren Bijl en de camping „De Zeester" van de heer A.C. Rozendaal. De raadsleden van Kempen en van Gorsel pleitten voor compensatiegrond voor de landbouwers C. en L.A. Bijl. De heer M. Dijke (sgp) vond dat de landbouwers niet gedupeerd mogen worden door de recreatie. „Door het afstaan van grond in plan Gorishoek zouden beide landbouwbedrijven ernstig in hun levensvatbaarheid worden aangetast. De heren Bijl zouden hun hele bedrijven moeten opgeven ten behoeve van de recreatie", aldus Dijke. Hij uitte verder z'n twijfels over vergoedingenvolgensde onteigeningswet en bij schade aan gewassen. Het sgp-raadslid haalde nog een uitspraak van de burgemeester aan voor de zlm-kring, dat voor Tholen geldt dat de landbouw primair leefbaar moet blijven. „Waarom kunnen de gronden van de heren Bijl dan niet buiten het plan Gorishoek blijven?", aldus Dijke, die tenslotte nog wees op de toenemende verkeersonveiligheid op de smalle landbouwwegen. De burgemeester antwoordde dat bij strijdige belangen de landbouw niet altijd voorrang krijgt. Dan zou je geen huis meer buiten de bebouwde kom kunnen bouwen. In dit geval gaat het om de afronding van een recreatiegebied waarin campings geconcentreerd zijn. Vaststelling van het bestemmingsplan houdt in, dat de heren Bijl hun grond kunnen blijven beboeren, maar als ze eenlucratief aanbod krijgen, kunnen ze de grond ook Eventueel kunnen ze dan van de koper compensatiegrond eisen. Voorhands was de burgemeester er dan ook niet bang voor dat de heren Bijl gedupeerd worden. De gemeente zal de grond niet onteigenen en als ze dat in de toekomst wel zou doen, zou de raad dat beslissen. Wethouder Koopman wilde echter bij het zetten van de eerste stap zijn stem al verheffen voor de heren Bijl. Hij verwachtte een beroep op de raad van een toekomstige koper om via onteigening de grond te krijgen. De meerderheid van de raad zag dat niet zitten: een derde die via de gemeente grond onteigent. De sgp bleek niet te overtuigen en verklaarde zich tegen ongegrondverklaring van het bezwaarschrift van de heren Bijl. Raadslid van Gorsel pleitte ervoor camping „De Zeester" van de heer A.C. Rozendaal en de boomgaard van de heer G. van ,t Slot alsnog in het plan Gorishoek op te nemen. Ook de heer de Bres vond dat De Zeester er recht op had in het plan te worden opgenomen. De bestaande bedrijven moeten we legaliseren of er zouden bijzondere redenen moeten zijn om het niet te doen. De Zeester is ook geschikt te maken als camping. De heer Rozendaal wil aan de vereisten voldoen, bracht het pvda-raadslid naar voren. De burgemeester hield staande dat de bodem van De Zeester ongeschikt is voor beplanting. Bovendien wilde hij De Zeester als open zone handhaven om dit gebied af te stemmen op de Oosterschelde-ontwikkelingen. Dan hebben we een zekere reserve om daar alsnog recreatieve ontwikkelingen te plannen, zoals voorzieningen voor bootbezitters. Volgens raadslid Versluijs wijst de praktijk uit dat beplanting wel mogelijk is. De Recron Zeeland vergaderde maandagmorgen in de kantine van camping „De Pluimpot" en constateerde aan de hand van rapporten dat er maar één plaats buiten camping „De Zeester" niet geschikt is voor beplanting. Kunt U de toezegging doen dat, wanneer een alternatief grondonderzoek aantoont dat beplanting op camping „De Zeester" wel mogelijk is, dit gebied alsnog in plan Gorishoek wordt opgenomen? alsdus het chu-raadslid die een binnendijkse jachthaven zoals de burgemeester had gesuggereerd, niet zag zitten. „Onze adviseurs zien een buitendijkse jachthaven niet zitten, helemaal onbeschermd, tegen de westenwind", bracht de raadsvoorzitter naar voren. Versluijs vond dat 1 campinghouder niet de dupe mag worden van dit plan. De burgemeester wees erop dat je diezelfde vraag kunt stellen bij een dorpsuitbreiding waar een tuinbouwkas moet verdwijnen. De huidige bestemming van camping mag toch blijven, zei de raadsvoorzitter. Hij achtte planning van een botenvoorziening voor 5000 recreanten op Gorishoek verantwoord. De burgemeester wees tenslotte nog op de dijkverhogingen die van invloed kunnen zijn op dit plan. De Zeester ligt vlak onder de dijk en vanwege de dijkverhogingen zal men zo weinig mogelijk dure voorzieningen willen in de buurt van de zeewering. Raadslid van Damme vond het punt van de dijkverhoging steekhoudend, maar de argumentatie omtrent de beplanting vaag. Waarom is er dan wel vergunning verleend voor de bouw van het restaurant van de heer Rozendaal? Nu wordt het campingbedrijf plat gewalst of in elk geval langzaam gewurgd. De voorzitter maakte daar bezwaar tegen. De heer de Bres meende dat via grondverbetering best beplanting mogelijk is op de Zeester. Van Gorsel stelde tenslotte voor, na mei (wanneer de Oosterschelde-beslissing gevallen is) te bekijken of de zeester via een planwijziging alsnog tot recreatief gebied wordt bestemd. Iedereen ging daarmee akkoord. In die tijd kan een alternatief grond onderzoek gebeuren. De heren van Kempen en van Gorsel pleitten voor steun aan het waterschap bij de verbetering van wegen in plan Gorishoek. De laatste wilde hiervoor als gemeente zelfs een bijdrage geven. De burgemeester zag dat niet zitten. „We steunen het waterschap onvoorwaardelijk in de pogingen om van de rijksoverheid geld te krijgen voor wegverbetering". De heren de Bres en v.d. Linde wilden de strook beplanting rond het bestemmingsplan Gorishoek 10 in plaats van 5 m om de h.i.d. landinrichting en het Zeeuws coördinatieorgaan tegemoet te komen in verband met natuurgebied de Pluimpot. De burgemeester vermoedde dat de h.i.d. en het coördinatieorgaan zich onvoldoende gerealiseerd hebben dat er tussen camping „De Pluimpot" en natuurgebied de Pluimpot nog een dijk ligt. De voorzitter voelde niets voor de wens van raadO lid van Gorsel, de boomgaard van ,t Slot in plan Gorishoek op te nemen. Gezien de bezwaren van de h.i.d. zou dat een nadelige invloed kunnen hebben op goedkeuring van het bestemmingsplan. De raad stelde tenslotte plan Gorishoek met algemene stemmen vast. Unaniem schaarde de Thoolse raad zich ook achter de liggeldverordening voor de jachthaven in Sint-Annaland. Het liggeld is 30 cent per vierkante meter ingenomen ruimte per dag of bij abonnement van 16 april tot en met 15 oktober 15 gulden. Van 16 oktober tot en met 15 april 15 gulden. Volgens een lage raming zou er dit seizoen 60.000 gulden in het laatje van de gemeente kunnen komen. De sgp kreeg de aantekening tegen zondagopenstelling van de jachthaven te zijn. Bij de vaststelling van de liggeldverordening speelde op de achtergrond het feit dat de gemeente nog niet tot overeenstemming kwam met de watersportvereniging SintAnnaland over de verhuur van de haven voor 50.000 gulden (was vorig jaar 35.000). Desnoods exploiteert de gemeente de jachthaven nu zelf, hoewel b en w met de raad hoopte dat alsnog een huurder wordt gevonden. De heer van Schetsen verwachtte een enorm tekort bij het zelf exploiteren. De kosten zouden zeker 20 30.000 gulden zijn terwijl de gemeente maar 10 mille raamde. De havenmeester zal 4er kosten, het toiletgebouw zal onderhouden moeten worden en verder zal er telefoon mceten komen uit het oogpunt van veiligheid. Wethouder Moerland achtte voor exploitatie niet veel voorzieningen nodig. De aanwezigheid van telefoon in restaurant de Lagune achtte hij voldoende. De burgemeester erkende dat het beter is de jachthaven te verhuren dan zelf te exploiteren. Als de gemeente het echter moet doen, zal het toezicht niet arbeidsintensief zijn. Je kunt uitgaan van het standpunt dat het laatste dubbeltje eruit moet komen, maar dan moet er een hele dag iemand zijn. De bedoeling van b en w is, dat de havenmeester een keer per dag langskomt om te kijken wie er van de passanten overnacht en of er in de abonnement-boxen niemand verkeerd ligt. Op vragen van raadslid van Kempen zei wethouder Moerland dat b en w bij bepaling van het tarief afgegaan zijn op de kosten en het gemiddeld tarief in Zeeland. Vijftien gulden per m2 per seizoen moet dan haalbaar zijn in Sint- Annaland. De kosten zijn in 1976 globaal minimaal 70.000 gulden: afschrijvingskosten, verzekering, onderhoud en verlichting. Dit is een interimregeling. B en w hopen na 1976 een definitieve regeling te maken. De burgemeester antwoordde nog op vragen van de sgp, dat hij geen aanleiding zag om het gebruik van de jachthaven na tien jaar anders te regelen. Bovendien valt volgens de voorzitter een jachthaven niet te exploiteren als je een beperking van zondagssluiting instelt. Raadslid de Bres pleitte voor iets meer verschil in de tarieven voor sociaal toerisme. Hij wilde de huidige watersporters ook de voorrang geven bij eventuele rechtstreekse verhuur door de gemeente. Ten aanzien van de problemen met de watersportvereniging Sint-Annaland zei de burgemeester dat er bij b en w nooit de gedachte geweest is, dat het contract met de w.s.v. zou aflopen. Er moet teveel geld bij de jachthaven, zodat het gat overbrugd moest worden.Volgens de prijsindex komt de huur uit het contract van 1965 ook op 50.000 gulden uit, zoals we de wsv gevraagd hebben. In de begroting is dat bedrag ook geraamd. Aangezien we niet konden riskeren dat de jachthaven in 1976 zou opbrengen wat de gek ervoor geeft, moesten we een liggeldverordening hebben. Ik was verrast dat die er nog niet was. Er dreigt nu een verhouding tussen wsv en gemeente te ontstaan die ook door ons wordt betreurd. Ik hoop op een happy end. Er is tijdens de onderhandelingen geen situatie voorgevallen dat het tot zo'n groot probleem is opgeklopt. Ons aanbod van 50.000 gulden blijft geldig, aldus de burgemeester. De heer Versluijs stelde prijs op informatie in de commissie bestuurlijke aangelegenheden wanneer b en w een gegadigde voor de jachthaven zouden vinden. De heer van Schetsen zei dat de hoogte van de huur voor hem geen probleem was. Hij verklaarde achter het beleid van b en w te staan. Ook de heren van Kempen en van Damme schaarden zich achter het college. De burgemeester zegde tenslotte toe, dat de correspondentie met de wsv alsnog ter inzage zal worden gelegd voor de raadsleden. „We hebben het ons vanavond laten zeggen, we hebben er lering uitgetrokken, maar we zullen er wel alles aan doen de achterstand in te halen". Dat zeöa orzltter A. A. van Nleuwenhuijzen donderdagavond 12 februari tjjdens de algemene jaarvergadering in café Tolrust te Poortvliet. H(| haakte In op de causerie van Ir. B. A. ten Hag, medewerker bij het Proefstation voor de Akkerbouw te Lelystad, die was begonnen met er op te wijzen, dat Zeeland van ouds her graanland bij uitstek was, maar de laatste jaren niet is meegegaan met de stjjglng graanopbrengst, die ln het noorden van het land - met name in de nieuwe polders een normale zaak werd. Tien ton per hectare kan daar vlot worden gehaald en dat ligt ln het zuidwesten toch nog altijd nog een paar ton lager. Ik kom u geen panklare oplossing brengen, vervolgde Ir. ten Hag, maar wil toch wel enkele zaken naar voren halen, die van belang kunnen zjjn om naar het optimale te streven. De medewerker uit Lelystad wees er op, hoe de graanteler overal in de wereld te maken heeft met een aantal onbekende factoren, welke dan met name de weersgesteldheid betreft. Een zaak waaraan geen mensenhand te pas komt en waaraan dus als teler vrijwel niets te doen valt. Dat geldt echter niet voor een aantal andere factoren. Daarin zitten juist volop menselijke mogelijkheden. Ir. Ten Hag behandelde achtereen volgens de rassenkeuze, waarbij men niet moet zien naar een topoogst van één jaar, maar naar het gemiddelde over een aantal jaren. Vervolgens belichtte hij de zaaitechniek met voorbereiding, zaaibreedte, enz. Daarna de voorkomende ziekten en bestrijding daarvan en tenslotte de stikstof, c.q. bemesting in het algemeen. Voor wat het laatste betreft een belangrijke zaak. Tijdens de discussie na het behandelde onderwerp kwam o.m. ter sprake de invloed van vruchtwisseling, de klimatologische verschillen, tarweteelt op maïsstoppel, het nog ingrijpen bij het begin van de arenstand, de vier stik stofgiften en de waarschuüingen bij ziekten. Voorzitter A. A. van Nieuwenhuijzen had in zijn welkomstwoord herinnerd aan een jaar geleden, toen men nog in de natte misere zat. Hij hekelde de opposanten" tegen de huidige aardappelprijs, die niet willen aannemen, dat men over de laatste 10 jaar niet eens de kostprijs haalde. Een prijsstop noch exportstop achtte de heer Van Nieuwenhuijzen nodig, ja zelfs gevaarlijk voor een toekomstige afzet. Voorts herinnerde hij aan de begin van deze maand gehouden aardappel studiedag, aan de vorig jaar ontstane bietenrooicombinaties die in het algemeen bevredigend resultaat brachten, zowel voor loonwerkers als telers en wees er voorts op, dat de machines almaar groter en duurder worden. De gespreksgroepen draaien weer op volle toeren en het is ook vooral zaak de bedrijfsopvolging met zijn problemen te onderkennen of daaromtrent bij beschikbare De Bond van Muziekgezelschappen Tholen en Sint-Philipsland heeft zaterdag in Hof van Holland te Tholen een vergadering gehouden. Voorzitter M. van Damme memoreerde in zijn openingswoord het verlies van erelid M. P. Lanooij, oud-dirigent van Accelerando, en van dhr. van Driel van Oud-Vossemeers muziekvereniging. Euterpe en Accelerando werden gefeliciteerd met hun successen op de concoursen in 1975. De muziekavonden voor 1976 wefden als volgt vastgesteld: 8 mei Sint- Maartensdijk en 18 september Sint- Annaland. Dit laatste in verband met het a.s. 95-jarig bestaan van Accelerando. Als ensemble mars wordt „Over and out" vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing wordt dhr. H. L. Nelisse bij acclamatie herkozen. ^modehuis nta bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM Hij deelt als voorzitter van het comité samenwerkende muziekverenigingen op Tholen mee, hoever men is gevorderd met de voorbereidingen voor de feestweek van 19-22 mei in Tholen. Hiervoor komt een tent aan de Bosstraat. De bedoeling is dit feest jaarlijks te houden bij een van de deelnemende verenigingen: Concordia Tholen, Euterpe Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeers muziekvereniging. Ondanks het mislukte overleg om te komen tot een solistenconcours op Tholen of Sint-Philipsland, wordt geprobeerd dit begin 1977 van de grond te krijgen. Wethouder A. J. Scherpenisse deelt nog mee, dat ernaar gestreefd wordt rhet de Zeeuws? muziekschool tot overeenstemming te komen over algemeen vormend muziekonderwijs op de scholen. Er zou ook geprobeerd kunnen worden een leerkracht aan te trekken voor muziekles aan de verenigingen. Dit bij voldoende deelname in de verschillende kernen. Dit is echter al meerdere keren aan de orde geweest en steeds mislukt. De verenigingen hebben hierin nu zoveel mogelijk zelf voorzien. deskundigen adviezen te vragen. De heer Van Nieuwenhuijzen stelde vervolgens dat de prijzen van de gegarandeerde produkten niet voldoende meegaan, zodat de boer wel genoodzaakt is nog maar meer kilo's aardappelen, bieten, graan of melk te doen produceren. Bij overpeinzingen voor dit jaar kan men zich afvragen of de structuur nu echt goed zal zijn dit voorjaar, zich geen aardappelenopslag na de vorst zal voordoen, het zich afvragen of men z'n bieten al dan niet op rij-afstand gaat uitzaaien, of men al dan niet op termijn gaat verkopen, terwijl de boer zich ook kan afvragen of hij nu echt wel zo'n grote vervuiler is als men hem wil doen geloven. Er zijn dit jaar geen Landbouwaktuali- teiten verschenen, zei de voorzitter van de bedrijfsvoorlichting, die men anders rond de Kerstdagen thuisgestuurd krijgt. Nu zullen wat thema's in brochurevorm worden gedrukt en rondgestuurd. De winter- excursie gaat 19 februari niet door vanwege een te geringe deelname. De groep is te klein. Tenslotte wenste de voorzitter de 31 aanwezige leden een goede vergadering. Uitvoerig was het jaarverslag van secretaris-penning meester M. A. de Hond, die eveneens begon met het droevig begin 1975, maar ook opgewekter klanken bracht na een goede zomer een redelijke opbrengst van de produkten en goede prijzen, die voor 75% van de telers wat extra in de beurs brachten. Ook de veehouderij had een vrij goed jaar en voor de tuinbouw was het niet ongunstig. Wel zit de boer tegen steeds hogere investeringen aan te kijken. Bij de veehouderij bleek de melkopbrengst in dit gebied aan de lage kant te zijn in vergelijking met het Zeeuws gemiddelde. Normaal moet er 5000 liter melk per koe per jaar te halen zijn, maar dat lag vorig jaar hier maar op 4500 liter. Voorts werden nog talrijke aktiviteiten vermeld, die door de vereniging afgelopen jaar werden georganiseerd. De afdeling landbouw van de bedrijfs voorlichting telt 230, die van de tuinbouw 75 leden. Wel kwam er een vrij behoorlijk nadelig saldo uit de financiële bus. Bij ruim veertienduizend gulden aan ontvangsten was er toch een nadelig saldo van 1180,69. De tuin bouwafdeling had bij 1502,20 aan ontvangsten nog een goed tientje over kunnen houden. Weliswaar bestaat de totale financiële positie nog uit ruim 7500,-, maar men kan niet de volledige reserve gaan opsouperen alvorens de contributie wordt verhoogd, zo meende voorzitter Van Nieuwenhuijzen na het door de heer De Hond gebrachte financiële overzicht. Hij meende er vast op te moeten attenderen, dat er voor komend jaar wel een contributiestijging inzit. Voor de heer Lindhoud uit Sint Maartensdijk kwam de heer Bazen in de financiële commissie. In het bestuur werden her- of benoemd respectievelijk de heren M. J. Stoutjesdijk uit Tholen, M. v.d. Weele uit Sint Annaland en M. Suurland te Stavenisse met L. Boudeling te Anna Jacobapolder. Aftredende commissielid en bestuursleden werden dank gebracht voor een 3 of 9 jarige leidinggevende periode. FOUNDATIONS LINGERIE BADMODE TOONAANGEVEND IN WEST BRABANT WOUWSESTRAAT 20 BERGEN OP ZOOM ..DE ZAAK MET DE RODE PUI Advertentie IM „Nadat de motor uitgevallen was, vroeg hij: „Sigaret?" Ze schudde het hoofd. „Nu niet," antwoordde ze met vreemde stem. „Je hebt gelijk. Dat heeft nog de tijd". Gelijk draaide hij zich naar het meisje en trok haar in zijn armen. Misschien streefde ze eerst nog even tegen, maar hij had zijn mond al op de hare gedrukt en begon haar te kussen. Aanvankelijk lag ze apathisch tegen hem aan. Hij voelde, hoe ze trilde. Was het van emotie? Angst? Of verlangen? Het kon hem weinig schelen. Af en toe liefkoosde bij haar en telkens opnieuw berperde haar lippen. Opeens sloeg ze haar armen om zijn hals en drukte wild haar lippen op de zijne. Het was een passievolle kus. Ze slaakte een diepe zucht. „Gert...." prevelde ze zacht. En nog eens: „Gert". Rustig begon hij de bovenste knoopjes van haar jurk los te maken. Even later legde hij zijn hand op haar borst. In de grote wagen lag ze nu helemaal tegen hem aan. Hij hoorde haar hijgen. Opnieuw kuste hij het meisje. Ditmaal beantwoordde ze zijn kussen, wild en verlangend. Maar toen zijn hand verder ging, werkte ze zich los en ging rechtop zitten, „Jullieallemaal zijn jullie hetzelfde," stotterde ze, haar jurk dichtknopend. „Waarom kunnen we het niet leuk houden? Ben ik nu zo'n begijntje, dat ik het niet wil? Hoe zijn andere meisjes? Laten ze het tegenwoordig allemaal maar toe? Alles? Waar blijft je dan als vrouw? Ik., ik vind het minderwaardig. Als je soms denkt, dat ik Hij liefkoosde haar over de wang. „Ik denk, dat je een schat van een vrouw bent en ik zal de laatste zijn om je verdriet aan te doen, kleine meid. Geen haar op m'n hoofd...." „Nou wil ik naar huis. Ga zelf alsjeblieft eerst nog een straatje om....:" „Ben je bang?" „Ja. Lach me nou maar uit. Ik zal blij zijn, als mama maandag weer thuis is." Hij starte de wagen en ontstak de lichten. „Je bent een kleine dwaas, Rienie. Ik zal nooit iets doen, wat jij niet wilt. Hier niet en thuis niet. Ik breng je voor de deur. Zelf ga ik meteen door naar Velp." Ze reden dicht bij Leimuiden. Geschrokken keek het meisje hem aan. „Idioot.... midden in de nacht... je bent de hele dag al in touw, achter het stuur. Je maakt ongelukken!" „Lieve Rienie.. ik wil, dat jij vanacht rustig kunt slapen, snap je? Daarom ben ik er vannacht niet. Het is nu rustig op de weg en ik doe het kalm aan. Ga jij straks maar lekker pitten. De boze opzichter is dan ver weg van je bed." Ze greep zijn arm. „Sorry, Gert. Maar ik was echt bang. Je weet van een man nooit, of hij zich kan beheersen op het kritieke moment." „Ik wel, Rienie. Tenminste „Zie je nu wel? Zelf begin je te twijfelen. Is het dan zo gek, dat ik angst kreeg?" Hij grinnikte. „Vrouwen... Jullie hebben vast een zesde zintuig, dat je waarschuwt voor op de loer liggend onheil. Ik kom niet binnen, dus... zet ip angst maar opzij." Voor de deur, eer ze uitstapte, greep ze zijn hoofd en kuste hem nogmaals. „Dank je heel erg, Gert, voor deze fijne middag en avond. Ondanks alles heb ik genoten." „Niet meer bang?" vroeg hij, haar even in zijn armen houdend. Ze schudde haar hoofd. „Zelfs niet, als je mee naar binnen ging. Gek, ergens vertrouw ik je toch wel." „Dank je, Rienie. Tot ziens. Slaap lekker, droom maar fijn en we doen het nog eens een keer over. En ehdoe dan maar een een japon aan, waar geen knoopjes aan zitten van voren." Een klein half uur later had hij bij Bodegraven de autobaan bereikt. Het was nu ruim één uur. In de richting Den Haag was er nog tamelijk veel verkeer: in omgekeerde richting lag de weg vrijwel geheel verlaten. Gert Treep drukte het gaspedaal diep in. De snelheidsmeter wees bijna honderdvijftig. De weg was kurkdroog. Binnen het uur had hij het Velperbroekcircuit bereikt. In Velp aangekomen, zette hij de wagen voor de deur en liep, zoals altijd achterom naar binnen. Terwijl hij zijn schoenen uittrok, met de bedoeling zo zacht mogelijk naar zijn eigen kamer te gaan, hoorde hij gerucht in huis. Geschrokken keek hij rond. Iemand kwam de trap af. De deur ging open. Meteen stond zijn vader in pyjama voor hem. De man keek hem met gefronste wenkbrauwen aan en vroeg: „Waar heb jij al die tijd gezeten? Waarom ben je gisteravond niet bijtijds thuisgekomen, zoals je gisteren door de telefoon beloofde?" Gert keek zijn vader verontwaardigd aan. „Waarom niet? Nou, ik ben toch zeker jong? Ik ben uit geweest met een aardig meisje. Mag ik alsjeblieft?" „Natuurlijk. Sorry, maar je zei zelf, dat je voor middernacht thuis zou zijn. Nu ja, het had toch niets gegeven." „Wat is er dan? Is er iets gebeurd?" „Je baas heeft enkele uren geleden een beroerte gehad. Om half één is hij overleden." 9 Een begrafenisstoet verwekt tegenwoordig weinig reaktie bij het overige verkeer. Sommige automobilisten zetten hun wagen aan de kant, als de lijkauto passeert en sommige passanten nemen uit eerbied de hoed af, zo men die nog draagt. Doch de meeste mensen razen voort. Het leven gaat verder. En dagelijks sterven er mensen. Daar kun je niet meer bij stil blijven staan. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Cornelis Matsers, in leven aannemer van grote bouwwerken, geschiedde onder grote belangstelling, want nu bleek wel, dat Kees Maters heel wat vrienden had, zowel onder zijn collega's als zijn ondergeschikten en anderen, waarmee hij zaken deed. De aula, die een kleine honderd mensen kon bevatten, was tot de nok toe gevuld en ook op het kerkhof was er nauwelijks voldoende gelegenheid om het slot van de droeve plechtigheid te kunnen volgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5