Oeverval bij Stavenisse Dure aardappel kost hooguit f 20,- meer per jaar DEZE WEEK VUF EN VIJFTIG Confectiebedrijf Belgo Dutch b.v. in Sint-Maartensdijk failliet Telegram naar Westerterp over Oosterschelde Landbouw haalt de nullijn niet Werkgroep werklozen Tholen in oprichting Donderdag 26 februari 1976 32e jaargang no. 14 Klap in leer en suede Nieuwe kans costuum Bereidheid te over Verwijt Oplossing? Crediteuren in de boot Verplaatsing Prijsslag en Emmerzeel UIENVEILINGEN Vervolg op pag. 7 Het enige nieuwsblad voor d^ streek Tholen en Slnt-Phillpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 Incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Voor 55 werkneemsters en werknemers of - als men dat liever hoort - voor medewerksters en medewerkers in onze streek klinkt de nationale profetie dat een economische verbetering gloort, als een schrijnende dissonant. Zij ervaren, dat met grote inspanning, met liefde voor het werk, met de bereidheid de directie in haar ijver te volgen,voor beiden partijen het deksel op de neus kan vallen. Belgo Dutch moet haar poorten sluiten en dat betekent in 55 gezinnen misère. Niet omdat men in onze tijd van de ene dag op de andere brodeloos zit, maar men kan bij brood alleen niet leven. Waar moeten in deze tijd werknemers heen, die 20, 25 of 30 jaar in hetzelfde vak hebben gewerkt als er in dat vak geen boterham meer te verdienen valt? Hoe erg voor betrokkenen zelf ook, het zou voor de gemeenschap nog draaglijk zijn als het zich tot een geval beperkt. Zeventig procent van de bevolking is altijd nog wel in staat de andere dertig een draaglijk leven te bezorgen. Wee als de juiste verhouding wordt verstoord. Dat laatste nu is in ons land het geval en er is met name voor ons zorg, dat het ook in ons gebied moeilijk wordt. Zal het dit jaar bij Belgo Dutch blijven? Hoe staat het met onze pendelende havenarbeiders? Met onze pendelende Heide Mij. werkers in Rotterdam? Of zij die daar in gemeentelijke dienstverband een werkkring vinden? Geruchten gaan, dat er drastische, maar tegelijkertijd voor onze streek negatieve veranderingen op komst zijn. Bovendien zullen straks tienduizenden jongeren hun studie afsluiten. Welk percentage daarvan kan een betrekking vinden? De zorgen nemen toe. De optimistische klanken klinken vals. Uit grote economische crises zijn al eerder oorlogen ontstaan. Het klinkt weinig opgewekt in een week, dat er Biddag wordt gehouden in ons gebied. Weinig opgewekt in een tijd dat de trekkers en de chauffeurs klaar staan om akkers in te zaaien of daartoe (kunstmest) voorbereidingen treffen. Maar een gebeuren als bij Belgo Dutch drukt extra op de realiteit van het moment. Als klein gebied met beperkte werkgelegenheid is men nu eenmaal extra gevoelig. Een schuldvraag zoeken, zelf vinden, brengt geen oplossing. Ongeacht politieke overtuiging zal men nationaal moeten pogen uitkomst te zoeken. Temidden van slachtoffers. Deze week 55. Ontslag voor vijf en vijftig medewerkers Terwijl vorige week het Overleg Orgaan Industrie (O.OJ.) Tholen in Haestlnge zijn personeelsavond vierde, was het pleit voor een van haar leden beslecht! voor Belgo Dutch B.V. uit Slnt-Maartensd(jk was het faillissement aangevraagd. Directeur P.W. Priem en niet minder zjjn vrouw zagen een vijfjarige Inspanning de mist ingaan. Tegelijkertijd staan ook 55 medewerkers op straat. Er was by hen, die vandaag voor de w.w. in aanmerking komen, wel een eensluidende conclusie: aan onze werkgever ligt het niet. Die heeft van vroeg tot laat geploeterd om zyn bedryf en daarmee ook ons werk in stand te houden. Hun volgend standpunt was ook unaniem: economische zaken had dit bedrijf beter een financiële handreiking kunnen doen dan sociale zaken er met nog meer gemeenschaps3geld voor laten opdraaien. De oppositie van de medewerkers van Belgo Dutch richtte zich met geen enkel woord in de richting van de directie. „Wij waren bereid mee te doen, maar onze directeur Priem en zijn vrouw gaven deze jaren wel het voorbeeld om te pogen dit bedrijf te runnen" zeiden een aantal werknemers ons dinsdag avond in het confectiebedrijf aan de Nijverheidsweg in Sint-Maartensdijk. In ons gebied is de geschiedenis volop bekend. Eertijds begon dhr. PW. Priem als kleermaker op de Smerdiekse Markt een zelfstandig ambachtelijk bedrijf. Door vakmanschap groeide het al snel uit en toen de Smalstad sub-kern faciliteiten kreeg, was dhr. Priem bij de eersten om zich op het industrieterrein te vestigen. Binnen een jaar kon hij de overheidstegemoetkoming al inlossen. Het bedrijf, toen Mayfair Kleding industrie, groeide tot een maximum van 170 personeelsleden. Een associatie met het grote concern Borsumij Wehry schakelde tenslotte de oprichter van Mayfair uit, maar met nog 90 mede werkers ging enkele jaren geleden ook dat bedrijf aan de kant. Dhr. Priem had inmiddels zelf weer nieuwe inh .tieven genomen' vooral op het gebieu vaa ieer- en suèdeverwerking. Het personeels bestand breidde zich gestaag uit en in het jaar dat Mayfair zijn poorten moest sluiten, had dhr. Priem zich met zijn bedrijf Belgo Dutch al weer zover ont plooid, dat hij op zijn basis kon terug keren: de gebouwen. voormalige Mayfair Maandag bespreekt de technische dienst van het Waterschap Tholen met Rijks- en provinciale Waterstaat welke voorzieningen moeten worden getroffen voor de oeverval by Stavenisse. Hieruit biykt dat er geen direct gevaar Is voor de zeewering van de oud Kempenshofstedepolder De oeverval werd vorige week donderdag door het Waterschap geconstateerd, nadat men was afgegaan op geruchten. Eerder had landbouwer Smits in de Keetenweg al gezien dat er een stuk van de slikken was verdwenen. Aan de hand van stukken veen zag hij dat er iets niet klopte. Uit peilingen van het Waterschap werd vrijdag duidelijk dat er van de vooroever maar liefst 375.000 m3 zand was weggeschoven. Over een oppervlakte van 25.000 m2 was er een verdieping ontstaan van 10 tot 20 m. Dit alles vond echter 170 m. uit de teen van de dijk plaats, zodat er Op voorstel van Anth. de Wilde heeft het Waterschap Tholen dinsdagmiddag op de districtsvergadering in Sint- Annaland besloten een telegram naar minister Westerterp te sturen. De minister wordt eraan herinnerd dat hij zich aan zijn afspraak moet houden dat de Oosterschelde volgens het oorspronkelijke Deltaplan wordt afgesloten, als in mei een van de ontbindende factoren in werking treedt wanneer een of andere doorlaatbare dam technisch onmogelijk of te duur is. Voornaamste punt van bespreking op deze districtsvergadering was de dubbele zuiveringsheffing voor bedrijven die meer dan 155 m3 water verbruiken. Hierover ontstond een pittige discussie tussen enkele veehouders en dijkgraaf H. van Gorsel. De dijkgraaf beklemtoonde dat iedereen die meent dat hij kan aantonen dat de aanslag ten onrechte is opgelegd, een bezwaarschrift kan indienen. Van de 140 ingediende bezwaarschriften zijn er nu honderd afgehandeld. De overigen krijgen binnenkort bericht nadat het Waterschap de bedrijven heeft bezocht. Volgende week komen wij hierop nog nader op terug gezien de grote hoeveelheid kopij en de beperkte plaatsruimte in dit nummer. geen direct gevaar voor de zeewering was. Dergelijke vallen treden vooral op bij rustig weer en lage waterstanden wanneer door overdruk en uitschuringen zand verdwijnt. De oeverval is nu precies tussen twee zinkstukken ontstaan, op de grens van de Margarethapolder en de calamiteuze Oud Kempenshofstedepolder. Dit laatste houdt in, dat het Rijk vermoedelijk alle kosten zal dragen. Voor het Waterschap kwam de val op deze plaats niet als een verrassing. In 1970 stelde het Waterschap al voor, gelijk met het aanbrengen van de zinkstukken op ,de plaats van de val steen te storten. Rijkswaterstaat wilde dat toen echter niet en de vraag is of men het gat ook nu vol zal gooien met fosforslakken omdat de val 170 meter van de zeedijk ligt. Mogelijk verwacht men een opzanding zoals ook elders is gebeurd. Het hoofd van de technische dienst van het Waterschap Tholen, ing. J. D. Jagt, zei dat dinsdagmiddag tijdens de districtsvergadering in het dorpshuis te Sint-Annaland. Dhr. B. Suurland verklaarde geschrokken te zijn van de vermaring van de slikken voor de Oud Kempenshofstedepolder. Dhr. Jagt onderschreef dat. Hij meende dat er bestortingen bij de teen van de zeedijk nodig zijn. Bij de oeverval op 9 december voor het Tuttelhoekje bij Scherpenisse ging het om 1 1/2 ha. en 200.000 m3 zand. De verdieping was toen 10-15 m. en beneden de teen van de dijk 6 m. Aangezien de dijk was aangetast moesten direct maatregelen genomen worden, waarbij voor de eerste keer de calamiteitenregeling Oosterschelde in werking trad. ANTON HEYBOER MARKIEZENHOF. IN Grafiek van Anton Heyboer is van 13 maart tot 4 april te zien in het Bergse gemeentemuseum het Markiezenhof, dat dagelijks geopend is van 14.00 tot 17.00 uur. Diezelfde periode zijn er tekeningen, teksten en foto's te zien van Stanley Brouwn. In het Markiezenhof verder tot 7 maart tjeppe en plakke, tentoonstelling over het bouwen voor de carnavalsoptocht (gesloten 28 feb., 1 en 2 mrt.), 21 maart 12 u. Koffieconcert orkest Jacob Obrecht m.m.v. Anne Marie Dur sopraan, 28 mrt. 12 u. Koffieconcert Baltazar Benitez gitaar en Gerard Dekker clavecimbel. De sprong was vrij groot, maar het betekende in elk geval dat naast het eigen personeel, ook een deel van de ontslagenen bij Mayfair weer kon worden opgevangen. Bijgelovigen kunnen aannemen dat er op het gebouw een vloek rust. Feit was in elk geval, dat de leer- en suèdeproduktie eind 1974 in elkaar plofte; zoals zoveel aan mode onderhevige bedrijven moeilijke tijden doormaken. Het gehele economische klimaat van de Nederlandse textiel- en confectie-industrie is echter de laatste jaren ongunstig door een nauwelijks te bevechten concurrentie vanuit andere werelddelen of het Oostblok. De leer - en suèdeklap kwam voor Belgo Dutch hard aan, maar de directeur was flexibel genoeg om een nieuwe kans te wagen door weer tot de oorspronkelijke fabricage te komen: het costuum. Nog temidden van die nieuwe opbouw periode heeft Belgo Dutch het niet kunnen redden. Zorgen waren er al eerder, waren er in feite onmiddellijk al met de klap in de leermode. Toch kon weer op bescheiden schaal een nieuwe klantenkring worden opgebouwd in de costuumfabricage, die vooral door het vakmanschap en de service nog mogelijkheden leek te bieden. Het was niet alleen de directie, maar ook iedereen in de fabriek die poogde verloren terrein te herwinnen. Maar ondertussen gaan met een 55 personeelsleden (21 mannen, 34 vrouwen waarvan 26 part-time) wel alle voor een ondernemer in zo'n situatie veel te hoge lasten gestaag door. Pogingen om via economische zaken elke bestaansmogelijkheid uit te buiten mislukten. Via een gestencild briefje liét men uit Den Haag weten dat het verzoek van Belgo Dutch niet kon worden ingewilligd. Die mogelijkheid zou er wellicht nog zijn geweest als er ook van particuliere of andere zijde nog drie ton op tafel zou worden gelegd. Een trieste zaak, die overigens wel tekenend is voor onze huidige economie, zeker in de confectiesector, die vrijwel voor ons land als opgeheven kan worden beschouwd. Bereidheid om een bedrijf als Belgo Dutch qua werklust in stand te houden, was er te over. De ijver van dhr. Priem en zijr. vrouw alsmede allen die erbij betrokken waren. Het werd schier een gezamelijk gevecht op leven en dood. Dinsdagavond werden we vooral met de personeelszorgen geconfronteerd. Wat daarbij opviel was de als het ware angstvallige bescherming van de directie door de personeelsleden. Dat is niet zo dikwijls in den lande waar te nemen. Bij dat personeel klonk het verwijt dat de landelijke overheid weliswaar bij hoog en laag zweert te zullen helpen de werkgelegenheid te bevorderen, maar dan moeten het industriereuzen zijn en niet de kleineren die dag en nacht proberen hun krachten in te zetten. Een bij het CNV aangesloten personeelslid deelde mee, zijn vakbond inmiddels te hebben ingeschakeld Hoop was er ook nog voor een bemiddelingspoging van een in deze samenleving hoog genoteerde rijksconsule3nt voor handel, ambacht en diensten in Zeeland. Of economische zaken nu uit de rijks- gelden vijf ton bijdraagt en daarmee ons als 55 werknemers voor dit jaar werk laat houden of dat sociale zaken straks per maand een ton aan ons kwijt is in de w.w., maakt nog wel verschil uit, vonden de woordvoerders van het Belgo Dutch personeel. In de eerste plaats omdat we werk houden waarin we plezier hebben, in de tweede plaats omdat we niet zo aanvoelen op die gemeenschap te moeten teren. Zag de directie de steun van economische zaken als een oplossing? Niet direct, want de mogelijkheden in de confectiesector zijn voor ons land nu eenmaal niet groot. Maar wel een kans. De kans omdat er duidelijk weer een laag van de bevolking is die het goede costuum prefereert, een kans omdat er altijd een marktje overblijft voor een goed fabrikaat. Die kans is niet geboden, is vooral voor het personeel een grote teleurstelling. Daaronder is immers een behoorlijk deel dat uitsluitend in dit vak naar ander werk moet omzien en in dit vak heerst juist de grootste malaise. Een ander deel dat op een leeftijd is waarbij niet meer aan omscholing kan worden gedacht. Het is een trieste zaak dat er deze week 55 mensen op straat staan. In een gebied waar iedereen het werk volop meetelt en waar iedere nieuw in geschreven werkloze het percentage schrikbarend doet stijgen. Vaak klinkt dan in den lande dat er een onjuist ondernemersbeleid is gevoerd. Kom daar maar niet aan bij de medewerkers van Belgo Dutch. Integendeel, alles is gedaan, dag en nacht om ons in ons werk te laten. Dat het niet lukte ligt buiten de macht van de directie. Dat ligt aan de economische situatie, waar tegen „werkkruid" nauwelijks is gewassen. Maar de overheidsschreeduw van alles te doen om het werk in stand te houden, wil er deze week bij de 55 werknemers van Belgo Dutch niet in. Laat ze dat maar voor zich houden vindt CNV-lid Laven en zijn collega's. Daar denk je wel even anders over als je graag wilt werken, ook plezier in je baan hebt, maar toch aan de kant komt te staan. Het faillissement heeft uiteraard niet alleen gevolgen voor het personeel. Curator mr. W.H.J. Ravens uit Bergen op Zoom had weinig verwachting voor de crediteuren. Wat er uitkomt aan opbrengst door mogelijke verkoop van de gebouwen, gaat naar de eerste hypotheekgever de Algemene Bank Nederland. De werknemers zullen deze week het laatste loon ontvangen en kunnen misschien nog een half jaar het volle loon uitgekeerd krijgen via een bepaalde regeling van de confectie- industrie. De bedrijfsvereniging is de grootste schuldeiser vanwege de sociale verzekeringspremies. De directie van Belgo Dutch heeft het faillissement overigens zelf aangevraagd. Ook mr. Ravens toonde zich verrast over de uitzonderlij4ke samenwerking tussen directie en personeel en betreurde het eveneens dat een zo actief bedrijf weer aan buitenlandse concurrentie ten onder gaat. Direc Directeur J.P.M. van der Male van het arbeidsbureau in Tholen ziet de plaatsingsmogelijkheden voor de 21 mannen en 26 vrouwelijke part-time krachten somber in. De situatie in de confectie is niet gemakkelijk en zeker op Tholen zijn er vrijwel geen mogelijk heden. Voor een tiental modinettes zou er misschien nog wel werk te vinden zijn bij Timpa in Tholen of bij de vestigingen van Elvina in Sint- Maartensdijk of Steenbergen/- Halsteren. Dhr. v.d. Male vindt het hard nodig dat er nieuwe arbeidsplaatsen komen op Tholen, anders is onze streek straks bijna helemaal op de pendel aan gewezen. Als er geen voldoende uitwijk mogelijkheden zijn en de zaak verder stagneert (ook de grote bedrijven in Bergen op Zoom hebben weinig plaatsingsruimte) ziet dhr. v.d. Male een tendens van een vertrekoverschot op het eiland Tholen. De mensen zullen verhuizen naar plaatsen waar nog wel werk te vinden is. Hoewel de geruchten reeds lang de IP De zesjarige Miranda Schot (rechts) en de tienjarige Natascha Beets (links) hebben respectievelijk een eerste en tweede prijs gewonnen bij een tekenwedstrijd van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels. Het waarnemend hoofd van de openbare lagere school Ter Tolne in Tholen, dhr. F. Kousemaker, kon de twee leerlingen daarvoor een waardebon van 75 en 50 gulden uitreiken. Miranda Schot - haar opa kon ook goed tekenen had met een viltstift een molen getekend. Als eerste klasser kwam zij in groep A uit.. Natascha Beets - haar vader is kunstschilder had met krijtjes een stad op papier gezet. Zij deed mee in groep B. Er waren totaal drie categorieën waarbij in Zeeland elf elf prijzen vielen waarvan twee op de O.L.S. Ter Tolne in Tholen. Het doel van de tekenwedstrijd was om te zien of er bij de ingezonden ronde deden, is het volgens het jaar verslag van Jac. Hermans Prijsslag B.V. nu toch zeker dat het distributie- en opslagbedrijf in Tholen in 1977 wordt gesloten. Dit werd vorig jaar reeds gehalveerd door de opening van een nieuw distributie- en opslagcentrum in het Brabantse Gilze Rijen. Verschillende Thoolse werknemers gingen toen mee. Volgend jaar gaat de vestiging bij het transportbedrijf D.C. Schot en Zonen aan de Postweg dus helemaal dicht. Ook voor het Thoolse trans8ortbedrijf zal dat gevolgen hebben. Schot verhuurt namelijk niet alleen de gebouwen, maar zorgt ook voor het transport van alle Prijsslag artikelen. Inmiddels heeft men echter reeds een garage met woning in aanbouw bij het nieuwe distributie centrum in Gilze Rijen. Emmerzaaal Handels- en Transport onderneming B.V. („uw grootste vervoerder te water") verhuist per 1 april van Sint-Philipsland naar Sint- Annaland, waar op de hoek Spuistraat/Havenplein de voormalige panden van Jafri Tricotage betrokken worden. Emmerzaal heeft de activi teiten in de Fliplandse werkhaven bij de Krabbenkreekdam helaas moeten staken omdat de huur per 15 februari afliep. De scheepvaart en overslag worden nu zoveel mogelijk geconcen treerd op de haven van Sint-Annaland. Mensen op straat Belgo Dutch met 55 personeels leden failliet In Thoolse mlddagraadi Uitbrei ding Smalstad, Gorishoek en Slnt-Annalandse Jachthaven. Onderw(js kwam aan zyn trekken Landbouw haalt de nuliyn niet met lnterventiepryzen Ouderavonden by de vleet RIJstenbll trekt van leer tegen de Uyl Een werkgroep werklozen Muzlekfederade stelt gramma 1976 vast pro- Oeverval by Stavenisse Slnt-Phillpsland centraal by VARA radio Tekenpryzen in Ter Tolne Winst- en verllespunten In her nieuwde voetbalcompetitie UIT IERLAND: LACH EN DE WERELD LACHT MET U, SNURK EN GE SLAAPT ALLEEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Gerekend naar het gemiddelde gebruik per hoofd van de bevolking en gesteld dat men gedurende een halfjaar twee kwartjes meer moet betalen per kilo dan normaal, dan kost die dure aardappel hoogstens in een jaar 20,- meer per persoon. Dit rekende vorige week de ZLM kringvoorzitter Tholen en Slnt-Phillpsland de aan wezige leden voor in het nieuwe dorpshuls van Oud-Vossemeer. Het was wellicht minder voor die leden bedoeld dan om de huidige aardappelprys-opposant aan te tonen, dat het boerenmeevallertje van dit jaar niet direct de consument ten gronde zal richten. Daar is de boer trouwens ook niet mee gediend, hoe meer aardappel eters er zijn, hoe beter. Kringvoorzitter M.CJ. Kosten toonde ook de keerzyde van de boerenmedaye. Gezien de prijsvoorstellen door de Europese Commissie van slechts 7 1/2 procent stijging, terwijl de reële kostenstijging op 10,6 procent wordt geschat, zal de boer komend oogstseizoen de nuliyn weer niet die de vakbonden voor hun leden minimaal eisen, althans niet via de garantieprijzen. De nog vrye aardappel- en uien- markt zullen dan weer een stevig handje moeten helpen om die nuliyn te bereiken, stelde de heer Kosten en daar kan een boer zeker niet elk jaar op rekenen, zoals in 1975/76 het geval is. Bovendien, eer je aardappelen-pootgoed In de grond zit ben je zo-wie-zo al 4000,- per hectare kwyt. tekeningen geschikt materiaal zit om er in 1976 de vijftigste serie kinderzegels van te maken. Over deze vraag buigt zich momenteel de dienst Esthetische Vormgeving van de P.T.T. Los daarvan heeft een jury ruim 60.000 tekeningen beoordeeld naar kwaliteit, creativiteit en originaliteit. In totaal waren er 99 prijswinnaars waarvan 5 landelijke onder wie de elfjarige Marijn Wildeboer uit Zaamslag. Voor de twee leerlingen van Ter Tolne was de deelname een succes Een goede opkomst was er wel, zo hebben we vorige week reeds gemeld bij het verslag over wat zich na de pauze op de ZLM kringvergadering afspeelde, eerst echter had voorzitter Kosten burgemeester Van Boeijen en in hem het gemeentebestuur gecomplimenteerd met het fraaie Dorpshuis dat Tholen rijker werd en waarvan dan zeker ook de inwoners van Oud-Vossemeer kunnen profiteren. Hij vond het wel plezierig dat de ZLM- kring met het gebruik daarvan de spits kon afbijten. Hij belichtte vervolgens in vogelvlucht de landbouwstart in 1975 en de unieke situatie dat men in de maand april op het ene perceel doende was de aardappelen te rooien en op het naburig stuk land om aardappeBlen te poten. Beziet men tegen die achtergrond de opbrengsten, dan mag men over het resultaat zeer tevreden zijn. Niet minder over de prijs van de aardappelen en uien. Maar die hoge aardappelprijs heeft al heel wat tongen losgemaakt en pennen in beweging gebracht.Het lijkt wel of de consument daardoor bankroet gaat. Kijkt men nu ten aanzien van de luxe artikelen ook zo kritisch naar de prijs? De binnenlandse consumptie komt heus niet in gevaar, stelde de kringvoorzitter, integendeel, er kunnen nog vlot driedriehonderd- of misschien zelfs wel vierhonderdduizend ton aardappelen worden geëxporteerd om bij het begin van het nieuwe seizoen de voorradige aardappelen te hebben geruimd. Men zal bovendien de buitenlandse afnemers in ere moeten houden, want de Nederlandse aardappeln doenteler kan dat alleen blijve+ als de export ook volgende jaren groot blijft. De door de Nederlandse regering inmiddels genomen maatregelen zouden best al repercussies kunnen geven voor komend seizoen. Wil de overheid nu de consument beschermen, dan zal men in de toekomst met slechte aardappel prijzen toch ook de producent moeten helpen, vond de heer Kosten Bij de niet vrije produkten komt de consument deze grote prijsschomme- Sint-Annaland, 24 februari 1976 65 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 68,20, 2 ton drielingen 55,90. Sint-Maartensdijk, dinsdag Uien 40 opw 2 nl 68,28, drielingen 55,90, aanvoer 35 ton. lingen niet tegen, anders zou vorig jaar bijvoorbeeld de suiker in de winkel vier maal zo duur zijn geweest. De consument mag ook wel eens wat meer stilstaan bij het feit dat de Nederlandse landbouw nog altijd voor zo'n 30 procent bijdraagt in de Nederlandse betalingsbalans (export). De heer Kosten noemde nog wat maatregelen die door de Europese commissie zijn genomen, welke de landbouw niet in dank kan afnemen, zoals het doen aantonen van het verschil in tarwe voor brood of voer, het mengen van melkpoeder in varkens- en pluimveevoer, wat weer kostenstijging betekent. De land- en tuinbouw zal verder moeten zoeken naar rentabiliteitsverbetering. In dit kader wordt zeer betreurd dat de Tweede Kamer niet akkoord ging met instandhouding van de technische voorlichting. Er zullen in Zeeland nog wel een 5-tal personen van de voor lichtingsdiensten Afvloeien. Het Kring bestuur vindt dat moet worden bekeken of door samenvoeging van consulent- Na vele gesprekken tussen werklozen en instanties die het initiatief steunen, is op het eiland Tholen een werkgroep werk lozen in oprichting. Doel is o.a. het verlenen van hulp bij het indienen van bezwaarschriften in verband met de w.w. en/of w.w.v. Er wordt ook informatie verstrekt over de rechten en plichten van de werklozen. Verder zijn er plannen om, naar behoefte, cursussen en creatieve bezigheden te starten. Ieder werkloze die in dit verband mee wil denken en mee wil praten en de behoefte heeft om in deze werkgroep een eigen inbreng te hebben, is donderdagavond 26 februari (vanavond) van harte welkom in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk. Aanvang vergadering 19.15 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1