In Thoolse raad komt onderwijs weer volop aan bod Commissaris Boertien in Sint-Philipsland 239 Thoolse mannen zonder werk mm ZLM kring Tholen/Sint-Philipsland Bedrag per leerling 1976 PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Achterstand jeugdtand verzorging blijft nog 2 a 3 jaar bestaan Donderdag 19 februari 1976 EENDRACHTBODE 5 Percentage 7,7% nu hoger dan provinciaal gemiddelde 5,8% Brandweer Vakatures EVERS nap suede-kleding en bont r" Vervolg van pag. 1 grondbeleid Theodorushaven, Bergen op Zoom tel.:01640-36910 Bescherming Hoever met planning Forum en discussie Sinds de herindeling van Thoolse gemeenten heeft het gemeentebestuur altijd nog in de avonduren vergaderd, behoudens een enkele uitzondering tijdens behandeling van de begroting. Aanvankelijk was er nogal wat publieke belangstelling, maar dat is het laatste jaar toch wel behoorlek gereduceerd, al zat dan de laatste keer wel een afdeling van de Plattelandsvrouwen op de publieke tribune. Er kunnen enkele mogelijkheden z(jn waarom men het laat afweten, zoals het duurt te lang, men ieest het toch wel in de krant of men houdt het na een paar maal aanwezigheid wel voor gezien. Hoe dan ook, b. en w. behoefden het avonduur niet persé meer aan te houden vanwege een volle publieke tribune. Daarom wil men dit jaar eens proefstomen met een wisselende avond- en middag vergadering. By het laatste kunnen dan mogeiyk bejaarden- en misschien ook wel eens schoolklassen aan bod komen. Men krygt na een keer de vergadering te hebben bygewoond toch wat meer direct contact, ook als men het dan later toch maar weer via de krant gaat volgen. Die indruk was er in eik geval de laatste keer by leden van de plattelandsvrouwen. Voor de hogere klassen van lagere scholen en voor leerlingen van het voortgezet onderwjjs kan dat eveneens een „les" zyn, waartoe het middagvergaderuur dan misschien meer perspectief biedt. Wat het onderwys betreft komt men in elk geval dan komende maandagmiddag wel aan zyn trekken, want het bedrag per leerling komt aan de orde. Een jaarlijks weerkerend gebeuren. Belangrijk voor het onderwijs, dat met name vorig jaar schrok van de sterk gestegen papierprijs. De gemeenteraad moet voor 1 maart het bedrag per leerling van dat jaar vaststellen. Voor 1975 was het vastgesteld op 221,13 voor het gewoon lager onderwijs (openbaar) en op 183,16 per leerling voor de zogenaamde bruikleenscholen. Voor leer- en hulpmiddelen werd in 1975 geraamd 54,23. Daarbij ging men wel zo te werk, dat aan de hogere vaste lasten per leerlingen van de kleine scholen wat werd tegemoetgekomen ten opzichte van de grote scholen. Daarom werd 1500,- per school en 43,- per leerling geraamd. Voor 1976 nu wordt een bedrag voor het openbaar onderwijs voorgesteld van 259,52 en voor bruikleenscholen 215,02. In dit bedrag zit 70,10 voor leer- en hulpmiddelen. De rest is voor verlichting, verwarming, onderhoud gebouw, enz. Om ook nu weer aan de kleinere scholen tegemoet te komen gaan b. en w. uit van 1800,- per school en 57,50 als maximumbedrag per leerling. Het dagelijks bestuur licht in haar pre advies nader toe, dat het bedrag voor leermiddelen van 54,23 tot 70,10 stijgt of met 30%. Het totale bedrag per leerling wordt met ruim 17% verhoogd. In 1975 zaten we, zo schrijven b. en w. gemiddeld 40 cent boven het landelijk gemiddelde. De nu voorgestelde verhoging is nog 2,- per leerling hoger dan aan de schoolraad is voorgelegd. Met dit voorstel 1976 komen b. en w. geheel tegemoet aan de wens van de school raad, al betekent dat niet, zo schrijft het college, dat men ook instemt met de motivering van de schoolraad. Die schoolraad is van oordeel, dat de verhoogde uitkering uit het gemeente fonds ten behoeve van het onderwijs ook aan het onderwijs ten goede moet komen. Die motivering vindt b. en w. absoluut onjuist, want zegt het college, die verhoging gemeentefonds heeft ten doel de gemeentelijke tekorten op het onderwijs te verlagen. Zoals de school raad wil wordt een verlaging van het gemeentelijk tekort onmogelijk, stelt het college. Vermeld wordt tenslotte nog dat het bedrag per leerling voor bruikleenscholen lager is, omdat voor De geregistreerde arbeidsreserve op het eiland Tholen steeg tijdens de maand januari 1976 van 193 tot 239 mannen. Uitgedrukt in een percentage van de afhan kelijke beroepsbevolking bedraagt dit 7,7. Het provinciaal gemiddelde ligt op 5,8. De toegenomen werkloosheid is een gevolg van: a. voortgaande vermindering van de werkgelegenheid in de water-, spoor- en wegenbouw; b. einde seizoen in de landbouw en bij loonwerkersbedrijven; c. einde campagne bij de suikerfabrieken; d. de zeer geringe plaatsingsmogelijkheden. De vraag naar mannen daalde van 7 tot 5. In vergelijking met eind januari 1975 steeg de geregistreerde arbeidsreserve van 225 tot 239. De vraag daalde t.o.v. vorig jaar van 25 tot 5. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer in vergelijking met de overeen komstige data van het vorig jaar. Beroepsgroepen dec. 74 Jan.75 dec. 75 Jan. 76 Bouwnijverheid 37 38 26 17 Grondwerken 58 42 38 59 Chemische nijverheid 1 2 3 5 Metaalnijverheid 14 15 16 17 Landbouw 9 26 22 25 Visserij 10 10 10 10 Handel 4 4 6 8 Horeca 2 3 6 6 Niet varend verk. pers. 9 25 8 13 Kantoorpersoneel 10 9 10 12 Los arbeiders 8 15 23 32 Overig los personeel 9 7 6 10 Minder geschikten 16 10 11 16 Overige beroepsgroepen 18 19 8 9 Geregistreerde arbeidsreserve 205 225 193 239 Openstaande aanvragen 24 25 7 5 De situatie op de Thoolse bouwmarkt ontwikkelde zich in gunstige zin. Verscheidene werkzoekenden konden geplaatst worden of konden weer terug in dienst treden bij hun vorige werkgever. In vergelijking met het aanbodcijfer van januari 1975 is er nu aanzienlijk minder aanbod. Bij de sector water-, spoor- en wegenbouw nam het aanbod m.n. van grondwerkers aanzienlijk toe. Een en ander is een gevolg van het inkrimpen der werkzaamheden. Nu ligt het aanbod hoger dan op eind januari 1975. De vraag naar dergelijk personeel was wegens de weersomstandigheden nihil. Bij de aanverwante bedrijven (bouw) is nog steeds sprake van grote bedrijvigheid. Incidenteel is er vraag naar machinale houtbewerkers en betonfabrieksarbeiders. Bij de metaalbedrijven vonden geen ontslagen plaats. Het aanbod onderging dan ook weinig verandering. Een 13-tal pendelaars dat werkzaam is bij een scheepswerf in de omgeving van Dordrecht werd ontslag aangezegd. Tevens is er bij een metaal industrie sprake van enige leegloop in verband met het uitblijven van orders. De vraag naar metaalbewerkers is van zeer geringe omvang. Vorig jaar lag de vraag hoger. Bij de sectoren landbouw en visserij bleef het aanbod vrij constant. Het aanbod ligt op gelijk niveau als januari 1975. Door ontslagen bij autotransportbedrijven nam het aanbod van chauffeurs toe. Bij de handelaren in aardappelen en uien heerst volop bedrijvigheid. Nu zijn er dus minder transportarbeiders in geschreven. Eind januari 1975 was het aanbod groter. Door de vermindering van de werkgelegenheid bij de diverse bedrijfstakken zijn de plaatsingsmogelijkheden geringer. Een en ander betekent dat het aanbod van los arbeiders kon stijgen, aldus directeur J. P. M. van der Male van het arbeidsbureau in Tholen. die scholen de kosten van instand houding buiten beschouwingen dienen te blijven. De insiders was dit ongeongetwijfeld al bekend. Een ander voorstel is de voorlopige vaststelling exploitatievergoeding bijzonder lager onderwijs 1975. In februari van dit jaar werden al voorschotten verleend op basis van het leerlingental 1974. Nu moet een ver rekening plaatsvinden. Uitgegaan wordt van 25,- administratiekosten per leerling en 183,16 voor bruikleenscholen en 221,13 voor nietniet-bruikleenscholen. Na het ontvangen voorschot krijgt de chr. school te Sint Annaland nog 69,38, moet die in Sint Maartensdijk 82,05 terugbetalen, heeft de Sch.m.d.B. te Oud-Vossemeer aan voorschot precies het bedrag gekregen wat ze toekomt en zal de R.K. lagere school daar nog 5858,83 moeten terugbetalen. Voor de chr. school Poortvliet wordt het een terugbetaling van 738,40 en die in Scherpenisse heeft nog een tegoed van 69,38. De chr. nat. school te Tholen krijgt er nog 2081,58 en de Eben Haezerschool moet 1040,80 terug betalen of zoals b. en w. aangeven ver rekenen. Voorlopig vastgesteld kan ook de vergoeding vakonderwijs 1974 voor „De Toetssteen". Dat komt dan op 9368,06, er is aan voorschot 8504,10 ontvangen, zodat het schoolbestuur nog 863,% krijgt. Behalve onderwijsbedragen zullen er ook bedragen voor het vrijwillig brand weerpersoneel worden genoemd. De bedragen worden nu vastgesteld volgens de regeling in Bergen op Zoom. Men onderscheidt jaarvergoedingen en uur lonen bij aktie. De centraal commandant krijgt een jaarvergoeding en uurlonen bij aktie. De centraal commandant krijgt een jaarvergoeding van 2515,als de raad met het voorstel van b. en w. instemt. De korps commandant krijgt 2215,- de onder commandant 1550,-, adspirant officier 250,-, brandmeester 319,-, onderbrandmeester 250,-, adspirant onder brandmeester 220,-, hoofd brandwacht 247,50, brandwacht 1ste klasse 225,50, brandwacht 2e klasse f 209,- en adspirant brandwacht 192,50. Voorts wordt toegekend voor opkomst brand en hulpverlening 16,50 per uur, voor het deelnemen aan oefeningen en cursussen 8,25 per uur en voor wachtdiensten eveneens 8,25 per uur. Instructeurs krijgen 26,15 per uur als les wordt gegeven door een officier en 22,36 per uur als dat gebeurt door een functionaris in lagere rang. Vanwege het aftreden door de heer J.D. de Korte als fraktievoorzitter van de CHU wordt voorgesteld om in de daardoor ontstane commissie-vakatures te voorzien door benoeming van de nieuwe CHU fraktievoorzitter J.J. Versluijs. Plaatsvervangend lid kan J.D. de Korte zijn. TWEE GROTE PRIJZEN RODE KRUIS PUZZEL „Heeft u al een keer gewonnen" was de oplossing van de 4e ronde van de marathon ro(n)de kruiswoord puzzel actie. Die vraag kan nu met ja beantwoord worden door L. van Haaften, derde Dijk 2, Sint-Maartens dijk en M.A. Mol, Pr. Hendrikstraat 37, Sint-Philipsland. De eerste won een Blaupunkt autoradio ter waarde van 577,00, de tweede een luchtkussen droogkap ter waarde van 79,50. Het aantal inzendingen was 31.652 briefkaarten en giro- overschrijvingen. De stand van de actie is nu 216.409,00. De kleuren T.V. werd gewonnen door Marja Dijkstra uit Roden Dr., de platenspeler door A. v.d. Ruit uit Krimpen a/d IJssel, de naai machine door A.F.W. Vliegen uit Maassluis. Vandaag vindt u de nieuwe puzzel 6 in de E.B. Als u nog vergeten bent de oplossing van puzzel 5 op te sturen, doe het dan vandaag nog, in elk geval voor 27 februari. Zulvalatraat 17-21 Bwflin op Zoom 'advertentie IM Tholen: vr. 20 feb. 20 u. concert, zangkoor en jeugdkoor, Geref. kerk za. 21 feb. Z.V.U.-film „Huil niet met je mond vol", 18 jr., Gasthuiskapel Poortvliet: vr. 20 feb. 19.30 u. De Wichgelaar, toneelavond met verloting, ,t Ouwe Raed'uus Sint Maartensdyk: vr. 20 feb. 19.30 u. gezinsavond Z.L.M., toneelstuk, musical en Z.L.M. journaal, Haestinge za. 21 feb. 20 u. toneelavond P.J.Z. „Haestinge" Sint Annaland: vr. 20 feb. 19.30 u. Z.L.M. jaarverg. hr. Punt en dhr. Bax, zaal H. Rijnberg vr. 27 feb. jaarverg. V.Z.O.S. in N.H. ver. gebouw Oud Vossemeer: vr. 20 feb. 20 u. toneeluitv. „St. Joseph", dorpshuis do. 16 feb. 19.30 u. jaarverg. Z.L.M. spr. notaris Loof, huwelijks en erfrecht, dorpshuis Steenbergen: do. 19 feb. 19.15 u. jongerencontact Cebeco, ,t Cromwiel Bergen op Zoom: ma. 23 feb. St. Gamma 20.15 u. toneel „Vechtpaar", J. Mortimer, Luxor. Poortvliet di 24 feb 19.30 u ,t Ouwe Raed'uus Alg. verg. Besturenbond N.V.V. Tholen Tholen wo 3 mrt 19.30 u Stadhuis Alg. leden vergadering Streekmuseum Tholen en Sint-Philipsland vr 5 mrt Repetitielokaal Kruittorenstr. Uitvoering Concordia Oud-Vossemeer ma 1 mrt 19.30 u Dorpshuis SGP eiland Tholen jaarvergadering Poortvliet vr 20 feb De Wigchelaar m.m.v. toneel vereniging ,t Centrum Tholen do 26 feb 20 u Gasthuiskapel Vereniging Contactraad Anna Jacobapolder vr 20 feb 19.30 u Ons Dorpshuis Ned. Rode Kruis Film verloting Bergen op Zoom Roxy Jaws 14 j dagelijks 20 u, vr -f za 18.45 en 21.15 u, zo 14.16, 18.45 en 21.15 u Toni en de Groene Draak a.l. za wo 14 u Luxor Bruce Lee Een vuist vol karate 18 j do, vr, za 20 u, zo 16.30, 20 u Jonge speeltjes 18 j za 23.30 u Jailhouse rock 14 j zo 14 u Flesh Gordon 18 j di wo 20 u De Commissaris der Koningin in Zeeland, en mevr. Boertien-Velema brachten dinsdag 10 februari een kennismakingsbezoek aan Sint-Philips land. Zoals wij vorige week reeds konden melden, werd het bejaardencentrum De Rozeboom, de Chr, School en kleuter school in Anna Jacobapolder, de molen, het binnenvaartschip de Philipskercke en bakkerij D.E.S. met een bezoek vereerd. In de hal van het dorpshuis De Wimpel kreeg de Commisraris een grote bolus cadeau, terwijl mevr. Boertien een taart ontving van de bakkerscombinatie D.E.S. uit Sint- Philipsland. De foto geeft een beeld van de ontvangst in de Wimpel. regeling moet men dan wel uiterst voorzichtig zijn. Voorzichtig bijvoorbeeld om een dorpssmid in Tholen en Sint-Philipsland, die zich poogt te ontwikkelen tot een klein constructiebedrijfje, planologische belemmeringen op te leggen. Daar kun je maar niet tegen zeggen: verhuis maar naar het Sloegebied. Zo weinig mogelijk belemmeren, vond mr. Schlingemann. Uiteraard is er ook nog een Hinderwet, die overbodig overlast kan intomen. Ook voor een open Delta is een zekere regeling nodig, maar anders, zeker soepeler dan in een dichte Randstad. In deze kring zal met name rekening met landbouwbelangen moeten worden gehouden. In dat opzicht wacht landbouwschap en standsoga.is ties nog heel wat werk. Niet in alle lichamen is men even goed vertegenwoordigd. Soms is het een wat te ambtelijke opbouw. Tenslotte zei mr. Schlingemann ook nog iets over het grondbeleid. Hij zag vooralsnog weinig extreme gevallen voor wat de grondprijs betreft in Zeeland. Speculaties met grond gaat de perken hier heus niet te buiten. Als door een nieuwe regeling de gebruikswaarde door gemeente moet worden vastgesteld, moet men zich wel afvragen wat die waarde dan wel is, hoe ze wordt benaderd? Misschien een waarde naar de financiële opbrengst door tarweverbouw? De gedeputeerde toonde zich in dat opzicht wat terughoudend om aan gemeenten voorkeursrecht te geven. Zal het geen meten uw keuken op plannen 'n voorstel monteren alles kompleet apparatuur en staan ook daarna nog beschikking inklusief tot uw aanbouwkeukens advertentie IM prikkel zijn voor gemeenten om zoveel mogelijk grond in bezit te krijgen? Men zal de waarde moeten betalen, zoals die in werkelijkheid bestaat. Mr. Schlingemann vatte zijn betoog samen met de conclusie dat planologische regels goed zijn, maar verschillend geinterpreteerd dienen te worden tussen stad en platteland. Landschapsparken mogen in Frankrijk gewenst zijn om plattelandsontvolking tegen te gaan, voor Tholen houdt dat geen steek. Met een overwegend agrarisch belang zal dat ook voorop moeten staan. Daarom, zo meende mr. Schlingemann zal lanbouwschap en standsorganisatie ook in de toekomst hard nodig blijven om die specifieke belangen te verdedigen en te bepleiten. De laatste inleider, burgemeester van Boeijen zei het met vorige sprekers eens te zijn, dat regels nodig zijn, maar voorzichtig gehanteerd dienen te worden. Voor wat het bestemmingsplan Buitengebied Tholen betreft weet ook het gemeentebestuur drommels goed, dat de landbouw daar een grote plaats inneemt. Vandaar ook al een zeer vroeg contact met de organisaties op dat gebied over dit bestemmingsplan. Voorts zit daarin recreatie, natuurgebied, landschappelijke elementen. We gaan er om te beginnen vanuit wat er is en wat vermoedelijk de toekomstige ontwikkeling kan zijn. Dan zit er in een nog verdere verroting van de landbouwbedrijven, misschien ook nog wat uitbreiding glascultuur. Alles wat er nu is, vindt men ook in het bestemmingsplan Buitengebied terug. Met wel een wat gedetailleerder regelstelsel. Dat betekent echter ook beschermingsmogelijkheid voor de landbouw. Er is een plan van eisen opgesteld voor wat de gronden betreft, die onmiddellijk aan de woonkernen grenzen, ten aanzien van specifieke landbouwbestemming, ten aanzien van een niet-agrarische bestemming (recreatie, natuurgebieden) of openbare voorzieningen. Voor wat Gorishoek betreft is een begin gemaakt met een recreatiegebied. Er zijn ook nog vele onbekende factoren, zodat het niet raadzaam is nieuwe ontwikkelingen op gang te brengen of te stimuleren, met name ook in de recreatiesector. We willen als Tholen en Sint- Philipsland niet alleen langs de Oosterschelde. Burgemeester van Boeijen zette vervolgens qiteen in welk stadium het plan Buitengebied thans is gevorderd. In maart 1975 was er reeds overleg met de landbouworganisaties, een eerste ontwerp werd aan geopperde bezwaren aangepast in een tweede tekening. Thans is het zover dat het laatste advies van organisaties op het ontwerp binnen is. Met die adviezen wordt opnieuw in het plan ingegrepen. Daarna komt het in de commissie Ruimtelijke Ordening en we mogen verwachten, dat het nog dit jaar ter visie komt te liggen voor burger-inspraak. Als dat is afgerond komt het ter vaststelling in de gemeenteraad. Voor Tholen geldt dat de Thoolse landbouw primair leefbaar moet blijven. Aldus burgemeester van Boeijen. Met de kringvoorzitter vormden de inleiders na de pauze het discussieforum. Vanuit de vergadering werd gesteld, dat bijvoorbeeld een silobouw wel eens beperkingen en daardoor bezwaren voor de landbouw zou kunnen opleveren. Voorts dat het totstandkomen van een streekplan een langdurige zaak is en ook dat kan wel eens vertragend werken voor een bepaalde ontwikkeling. Door het forum werd gesteld dat voor wat silobouw betreft het wel eens een geven en nemen zal moeten worden. Een streekplan bindt niet, maar geeft aan, en een bestemmingsplan bindt meer. Het forum was van mening dat voldoende inspraak zal worden geboden. Vragen waren er verder rond schadevergoedingen en zorg over uitbreiding van het wegennet. Voorzitter M. C. J. Kosten concludeerde tenslotte dat een aktueel onderwerp was behandeld. Daarover zal men in deze contreien in de nabije toekomst nog wel meer horen. DKE KOMENDE 2 i. 3 jaar worden de Thoolse basisscholen evenals in 1975 slechts een keer door de schooltandarts bezocht. Na deze tijd hoopt de jeugdtandverzorging door de achterstand in behandeling heen te zijn, mede door de aanschaf van een nieuwe wagen. B. en W. van Tholen antwoordden dat op schriftelijke vragen van S.G.P.- raadslid Th. Aarnoudse. De problematiek wordt veroorzaakt door uitbreiding van de sanering. Sinds 1975 wordt naast het blijvende gebit ook het melkgebit behandeld. Deze hogere saneringsgraad vergt extra tijd. Ten tweede is het rayon uitgebreid met Bergen op Zoom en Roosendaal. Ten derde heeft de stichting slechts twee dentalcars met elk twee stoelen. Door ziekte van personeel was de bezetting slechts 2/3. Het is wel mogelijk de scholen twee keer per jaar te bezoeken, maar dan zou de behandeling niet optimaal kunnen gebeuren. De stichting geeft er daarom de voorkeur aan, dat de behandeling volledig en goed gebeurt, omdat juist daardoor schade aan de gebitten wordt tegengegaan. ^modehuis rita bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM Gert begreep haar. „Je bent nog jong," troostte hij het meisje. „Als je moeder weer thuis is en voldoende aangesterkt, gaan we met z'n tweeën nog wel eens vaker ergens eten. Of ,s avonds samen uit. Weet je wat, Rienie? Nadat we straks je moeder bezocht hebben, gaan we naar de bioscoop. In de Lido draait een machtig mooie film." Ze keek dromerig voor zich uit, het eindje sigaret in het water gooiend. „Ik ben in maanden niet in een bioscoop geweest. Mama houdt er niet van. Ze is van huis uit erg christelijk en bioscoop was iets, wat met zonde te maken had, zeiden ze vroeger." „Hoor je bij een kerk?" „We zijn Hervormd. Soms ga ik wel eens zondags. Maar de laatste tijd niet meer. Ik heb er niets aan en kom opstandig thuis. De dominee zal wel een goed salaris hebben en dan is het erg gemakkelijk om te praten over de liefde tot de naaste en al die dingen meer. Wat komt er in de praktijk van terecht? Onze buren links en rechts bemoeien zich helemaal niet met ons. De ene is een felle anti-militarist en beschouwt iedere beroeps-officier of onderofficier - als iemand, die te lui is om normaal werk te verrichten, een parasiet, die leeft ten koste van het belastinggeld. Toen ze hier pas kwamen wonen, heeft vader ze uit genodigd voor een kennismaking, maar toen de buurman zag, dat vader beroepsofficier was, liep-ie rood aan. Nu ja, je begrijpt het al: ze kwamen niet. Ze lieten het niet eens afweten. Aan de andere kant wonen katholieken. Ze hebben negen kinderen en mama vindt een groot gezin in deze tijd a-sociaal. Dat is ergens niet reëel. Toen die mensen begonnen, dacht men er, ook in onze kringen, heel anders over. Een groot gezin was vijf en twintig jaar geleden immers heel normaal? Nu is het vanzelfsprekend anders, maar dat kunnen die mensen toch niet helpen? Die mag je er niet lelijk om aankijken. En het is echt een leuk gezin." „Je had eigenlijk een paar broers of zusters moeten hebben. Waarom heb je eigenlijk geen vriendin?" „Had ik tot een paar jaar geleden. Maar moeder vond het nooit prettig, als ik naar Bep ging, dus kwam Bep doorgaans bij ons. Maar de stemming bij ons was altijd iets gedeprimeerd en Bep kon er niet tegen. Bij haar thuis is altijd plezier. Ze zijn met z'n vijven en nu hebben ze allemaal verkering, dus je begrijpt wel, dat de stemming daar altijd hemelsbreed verschilt met die bij ons thuis." Gert had met haar te doen. Hij boog zich naar het meisje en zei zacht: „In elk geval zal ik ervoor zorgen, dat je vandaag een fijne dag hebt, Rienie." Mevrouw Schollenberg keek verrast op, toen Rienie en Gert de zaal betraden en bij haar bed kwamen. „Wel, wel, meneer Treep... niet naar huis dit weekend?" Hij drukte haar zacht de uitgestoken hand. „Ik had er niet veel zin in, mevrouw, en omdat het zulk mooi weer is, zei ik vanmiddag tegen Rienie: Kom mee, stap in m'n wagen, dan rijden we ergens heen en eten buitenshuis." „Dat is heel aardig van u, meneer." „Overigens hebt u een voortreffelijke dochter, mevrouw, want al die dagen heeft ze uitstekend voor me gezorgd. Ze kookt prima. Ik ben niets tekort gekomen." „Kjjk eens aan, dat valt me bijzonder mee. Rienie is niet zo erg huishoudelijk aangelegd, begrijpt u?" Gert kneep een oog dicht. „Ik denk toch, dat u zich vergist, mevrouw. Enfin, dat zult u volgende week zelf wel bemerken, als u thuis bent. Want de eerste dagen zal ze de honneurs nog wel waarnemen. Apropos, hoe laat mag u naar huis?" „Om negen uur, heeft de zuster gezegd. Rienie, denk er om, dat je het ziekenfonds waarschuwt voor een auto." „Niet nodig, mevrouw, ik haal u op met mijn wagen. Negen uur ben ik hier." De vrouw in bed keek verbluft. „Dat is geweldig," antwoordde ze hakkelend, maar kan dat wel met uw werk?" Gert lachte, „Mevrouw, ik deel mijn werktijd zelf in. Achter mij staan betrouwbare mensen, dus kan ik best een paar uurtjes gemist worden." Toen ze het ziekenhuis verlieten, zei Gert: „Zo, en nu naar de Lido. Gaan we fijn naar de bios. En daarna gaan we nog een hartig hapje eten en wat drinken. Tot besluit van deze dag. Is het tot hog toe naar je zin?" Hij ontsloot de wagen en maakte ook het portier aan de andere kant los. Ze ging naast hem zitten. Even haar hand op zijn arm leggend, antwoordde ze: „Het is gewoon een openbaring voor me. Zo'n fijne dag heb ik in lange tijd niet gehad, Gert." „Ik evenmin," zei hij, de motor startend. In de bioscoop legde hij zijn arm om haar schouders, het meisje dicht tegen zich aan trekkend. Toen ze even naar hem keek, boog hij zich naar haar toe en drukte zijn lippen op de hare. Hij voelde, dat ze beefde. Maar toch ging ze iets dichter tegen hem aanzitten. Hij greep haar hand en drukte die. Ook ditmaal ging de film gedeeltelijk langs hem heen, hoewel hij uit de kranterecensies wist, dat het een der beste films van de laatste tijd was. Het meisje genoot kennelijk, dus was hij tevreden. In een klein restaurantje, een eindje buiten Leiden, aten ze nog wat en dronken een glas frisdrank. Waarna ze een sigaret rookten. Hij keek op zijn horloge en constateerde, dat het bijna half twaalf was. „Wat verder?" vroeg hij. „Al naar huis, of zullen we nog een eindje omrijden?" „Ik laat het aan jou over," antwoordde ze. Met een schok realiseerde Gert zich, dat ze enige vrees had bij de gedachte, dat ze beiden weldra thuis zouden zijn. En wat dan? Ze is opnieuw bang, begreep hij. Aan de intonatie van haar stem onderkende hij angst. Hij liet evenwel niets merken. „Goed," zei hij op kalme toon, „dan gaan we langs een omweg richting Brassemsveld." Dicht bij Leimuiden zette hij de wagen op een stille weg aan de kant. Ze waren geen verkeer tegengekomen. In wijde omgeving scheert ook geert huis te zijtl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5