ZLM kring Tholen/Sint-Philipsland over planologische ontwikkeling SHOW VAN TH00LSE INDUSTRIE Zeeuwse tarwe kankerwerend Ir Adriaansens: Regelend optreden Mr Schlingemann: Soepelheid in open Delta Burgemeester van Boeijen: Zeker landbouwbelangen beschermen DEZE WEEK slings is'n zeldzame^eischijning op woongebied HUIVER ZWEMBADBEZOEK OP ZONDAG Levering meubilair drie dorpshuizen ZILVEREN AMBTSKETEN Donderdag 19 februari 1976 32e jaargang no. 12 Hoe hou je het open? Het Overleg Orgaan Industrie gemeente Tholen (O.O.I.) heeft vrijdagavond voor de vijfde keer de jaarlijkse feest avond gehouden in Haestinge te Sint-Maartensdijk. De bijna 400 personeelsleden en andere belangstellenden genoten van een modeshow, bingo, een hapje, een drankje en een dansje. Recreatie Soepele hantering Vervolg op pag. 5 UIENVEILINGEN Nieuwe eigenaar van Poortvlietse molen vl 7 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Pblllpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Arai al and Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dns dag middag 16.00 uur. Adver- tentieprljs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. j Hoof cfcedacteur - uitgever G. Heiboer. Van de Z.L.M. Kringvergadering eergisterenavond vallen goede dingen te vermelden. Niet alleen omdat deze grote ledenkring van Tholen en Sint- Philipsland het spits kon afbijten met gebruik van het gloednieuw dorpshuis Oud-Vossemeer, maar zeker ook wat betreft de agenda-afwerking. Er werd een voor dit gebied en zeker voor Tholen aktueel probleem behandeld met de belichting van de planologische aspecten. Daarbij had men zich weten te voorzien van inleiders, die het voor zijn raap, zo niet boeiend wisten te formuleren. Ze droegen vervolgens een extra steentje bij tot een boeiende aantrekkelijke forumdiscussie, waarbij de zaal evenmin verstek liet gaan. Ondanks die pluspunten was er op zeker moment enige huiver bij ons. Huiver toen naast de onzekerheid van de huidige Oosterscheldefactor, terecht werd geopperd dat afsluiting van deze zeearm volgens het oorspronkelijk plan ook kan betekenen, een Wemeldingedam. Vervolgens dat zo'n Wemeldingedam kan inhouden een nieuwe snelverkeersweg dwars over het eiland Tholen. Dat nu veroorzaakte enige, mogelijk voortijdige huiver. Enthousiaste burgemeester of statenleden ten spijt voor wat een vaste verbinding met overig Zeeland betreft, hebben wij daar nooit wakker van kunnen liggen. Temeer niet, omdat we juist door ver keer s ver storing het middel erger achten dan de kwaal. Toegegeven, een groot deel van de bevolking vond en vindt het misschien nog wel gewenst een nauwere aansluiting te krijgen bij overig Zeeland. Dat wordt dan vaak ingegeven door een vrees voor de Brabantse invloed. Maar die invloed is nimmer zo sterk geweest, dat het heeft kunnen tornen aan het Thooise Calvinisme. Die invloed was nimmer zo groot, de eeuwen door niet, dat Tholen en Sint- Philipsland niet Zeeuw met de Zeeuwen is gebleven. Men voelde zich soms wat tekort gedaan door Middelburg „terecht of ten onrechte", maar was zich blijvend bewust met die band, bij welke goede Brabantse nabuur en integratie ook, bleef bijvoorbeeld Zeelands gouverneur ook in het hart van de Tholenaar en Sint-Philipslander de leidsman. Zou de Oosterschelde worden afgesloten volgens het oorspronkelijk plan, dan betekent zulks voor de bewoners rondom die zeearm een offer. Een offer, dat nauwelijks kan worden voorgesteld door de van verreroepers van open blijven. Een offer ook, dat het overgrote merendeel -en wij noodzakelijk acht voor de veiligheid van mens en dier en goed. Als het gevolg voor Tholen een snelverkeersweg dwars door het gebied zou inhouden, zou het een dubbel offer zijn. Die gedachte deed ons dinsdagavond in het warm- sfeervolle Vossemeerse dorpshuis toch huiveren. B. en w. hebben aan de Thooise gemeenteraad cijfers verstrekt over het zwembadbezoek op zondag in Haestinge te Sint-Maartensdijk en De Spetter in Tholen. In Haestinge zijn er op 16 zondagen vorig jaar 2694 bezoekers geweest, dus gemiddeld 168. In De Spetter kwamen er op 17 zondagen 2981 zwemmers dus 175 per keer. Haestinge 27 april 142, 11 mei 110, 18 mei 145, 25 mei 32, 1 juni Haestinge 53, De Spetter 298, 8 juni 431-458, 15 juni 52-61, 22 juni 25-89, 29 juni 56-106, 6 juli 297-336, 13 juli 214-92, 20 juli 351- 63, 27 juli 147-185, 3 augustus 325-471, 10 augusti* 136-312, 17 augustus 178- 39. 24 augustus De Spetter 67, 31 aug. 213, 7 september 121, 14 sept. 12, 21 sept. 58. De tafels en stoelen voor de dorpshuizen in Poortvliet, Scherpenisse en Oud-Vossemeer zijn rechtstreeks door de fabriek geleverd. Dit maakte het mogelijk een belangrijke korting te bedingen. B. en W. van Tholen delen dat mee in antwoord op schriftelijke vragen van het S.G.P.raadslid M. Dijke. Het college erkent dat door een middenstander uit Scherpenisse een verzoek is gedaan voor levering van het meubilair voor het Holland Huis. In overleg met de beheerscommissie is besloten om hetzelfde model tafel en stoel aan te schaffen als in Poortvliet. Dit wordt ook voor Oud-Vossemeer gedaan. Voor het overige te leveren materiaal zoals serviesgoed enz., zijn diverse middenstanders uit Scherpenisse ingeschakeld. Hiervoor is advies van de beheerscommissie gevraagd. Het was een aktueel onderwerp op de Z.L.M. Kringvergadering, dinsdag in een goed bezet dorpshuis Oud- Vossemeer: de Infrastructuur van Noord-Zeeland. Het wijds onderwerp werd teruggebracht tot belichting van de toekomstige planologische ontwikkeling in dit gebied en tenslotte nog wat meer omlQnd, tot het bestemmingsplan Buitengebied Tholen. Met deskundigen als ir. R. M. Th. Adriaans ens, directeur Planologische Dienst voor Zeeland te Middelburg, met gedeputeerde mr. J. F. G. Schllngemann, tevens oud-secretaris van de ZXJVI. te Goes en met burgemeester J. E. van BoeQen van de gemeente Tholen had men niet alleen deskundige inleiders, maar ook een forum dat van wanten wist. Toch leefde er onder aanwezige ruim 75 Z.L.M.-ers uit deze kring nog enige bezorgdheid, dat een bestemmingsplan Buitengebied opnieuw enige aantasting van de ondernemersvrijheid zou kunnen betekenen. Ir. Adriaansens beet de spits af met een korte visie op de toekomstige planologische ontwikkeling in en om het gebied van deze Z.L.M. kring. Hij begon met er op te wijzen, dat er hier relaties zijn met West-Brabant als gevolg van de geografische ligging, waaraan misschien zelfs een Wemeldingedam -verbinding Gorishoek -Yerseke - minder zal veranderen dan wordt vermoed. Met al de onzekerheden van dit ogenblik -met name inzake de Oosterscheldebeslissing - vond hij het toch sen goede zaak, dat de gemeente Tholen met een gedegen structuurschets komt, waarmee men momenteel nog in het vooroverleg zit. Het algemeen beeld van de eilanden Tholen en Sint-Philipsland is dat ze buiten de grote industriële ontwikkeling valt. Ze maakt een onderdeel uit van wat we de open Delta noemen, een gebied tussen Rijnmond en de Belgische/Zuid-Zeeuwse industrieont wikkeling. Van het open Delta principe moet dus hier worden uitgegaan. Er kan de vraag bijkomen of de nieuwe Schelde-Rijnverbinding voor Tholen en Sint- Philipsland een goede ontwikkeling is of kan zijn. Zeker is dat er met dit kanaal goede oeverver bindingen kwamen en die kunnen van belang zijn voor een verdere ontwikkeling, zoals uitbouw van wegen. Dat betekent een dichter bij de Randstad worden betrokken. In de derde plaats is daar de Oosterschelde afsluiting, op welke wijze dan ook. Met altijd consequenties. Uiteraard wel verschillende consequenties. Een „Open afsluiting": met Oester- en Philipsdam met dan mogelijk vooral recreatieve ontwikkelingen zij het niet in-dan toch extern. Recreatieve ontwikkelingen die duidelijk minder vanuit de Noordfalf (Randstad) dan wel uit het Brabantse Dhr. J.G. de Vlet van Belgo Dutch B.V. uit Sint-Maar tens d(jk nam vrijdag avond In Haestinge de wisselbeker in ontvangst voor het mooiste werkstuk Bovendien werd de uitslag van een wedstrijd bekend gemaakt waarbij elf bedrijven uit dezelfde afvalprodukten dat uit afvalprodukten van twintig Thooise bedrjjven was gemaakt. Links jurylid C.G. Meijer (directeur LTS), achter de microfoon jurylid P. Blom (tekenleraar uit Tholen) en geheel rechts OOI-voorzltter A. van Gurp. Adrie Zwagemaker uit Sint- Maartensdijk (kapper in Bergen op Zoom toont een fantas iestreeppantalon met rundlederen spencer van Belgo Dutch. van twintig Thooise bedrijven een werk stuk hadden gemaakt. Het resultaat was bijzonder gevarieerd en de jury leden C.G. Meijer en G. Blom hadden er een ochtend en een middag voor nodig om alles te beoordelen. Dhr. Blom vond dat er op een bijzonder slimme manier oplossingen waren gevonden. Met weinig materiaal waren er verschrikkelijk goede dingen gemaakt. Dhr. Blom noemde het een erg goede gedachte van het O.O.I. om deze wedstrijd te houden. De eerste prijs met 67 punten ging naar Belgo Dutch Sint-Maartensdijk, waar dhr. J.G. de Viet een molen had gemaakt waaraan de verschillende Thooise industrie-activiteiten zichtbaar waren. In het juryrapport stond, dat dit werkstuk z'n waarde kreeg door een goed idee gecombineerd met een zorg vuldige uitvoering. Heel goed zijn de straaljager, het kwade oog, de ketting van spijkers en het vrachtwagentje, aldus de jury. Alle deelnemende bedrijven kregen een herinnerings vaantje. Het O.O.I. organiseert nu een fotowedstrijd met als thema „Het produkt in het bedrijf'. De winnaar krijgt volgend jaar de wisselbeker. De uitslag van de werkstukken was: 1. Belgo Dutch St. Maartensdijk 67 p 2. Elvina St. Maartensdijk 65 p 3. De Waal Tholen 63 p 4. T.B.I. St. Maartensdijk 58 p 5. Van Beek Oud- Vossemeer 56 p 6. Van Lammeren St. Maartensdijk 55 p 7. Goedhart St. Maartensdijk 54 p 8. Polderman St. Maartensdijk 53 p 9. Van Beek Sint- Annaland 52 p 10. De Pluumpot St. Maartensdijk 51 p 11. Elenbaas Poortvliet 47 p. MODESHOW Voor deze vijfde feestavond van het O.O.I. was er een gewijzigd programma met de wedstrijd van de werkstukken en een modeshow. De voorgaande vier keer was er alleen bingo en dansen, welke twee onderdelen ook nu niet ontbraken. Alle ruimten van Haestinge waren nu echter ook benut met eet tentjes. De Waal had een stand met soezen met drie hartige vullingen. In de kleine zaal had Haestinge-beheerder dhr. Boxce een rustig hoekje ingericht met kaarslicht, wijn, diverse soorten kaas, slaatjes k la Haestinge en andere hartige hapjes. Tussen twee ronden bingo gaven Belgo Dutch en Elvina een modeshow waarbij Thooise mannequins 3 en dressmen 37 creaties toonden. Mannequins waren Corrie Moeliker (Goedhart) en Joan van der Male (De Waal) uit Tholen, Hanna Wielaard en Mieke Martens beiden van Elvina St. Maartensdijk, Nellie Oostdijk (Goedhart) uit Stavenisse, Jacqueline Priem-de Visser, Trudy Ten Cate-Priem en Jan Ten Cate, allen Belgo Dutch St. Maartensdijk, mevr. Geluk uit St. Maartensdijk, Adrie Zwagemaker (kapper in Bergen op Zoom) en Ab van Zetten (kok hotel De Ram Halsteren) beiden uit Sint- Maartensdijk. Dhr. J.R. Weinberg van Elvina Steenbergen trad op als speaker. Pianist was dhr. J. van Elsacker uit Tholen. De getoonde kleding was afkomstig van Belgo Dutch en Elvina. De show werd beëindigd door Jacqueline in een lange avondjapon en Jan in smoking. Het publiek gaf tussen tijds blijk van zijn waardering, terwijl men bij de finale de met bloemen toegeruste mannequins een laatste applaus meegaf. Het O.O.I. h lustrum. ad een geslaagd eerste Jacqueline Prlem-de Visser uit Sint- Maar tensdfjk laat hier een trois plèces zien van Elvina: een mouwloze blouse, een jasje met lange mouw, kragen over elkaar, en een vierbaansrok. komen. Of een definitieve afsluiting met de mogelijkheden van Wemeldingedam en ook de mogelijkheden van een snelverkeersweg dwars over het eiland. De vraag blijft wel, hoe hou je hier de open Delta open? Tholen en Sint- Philipsland kennen noch spectaculaire industriële ontwikkeling, noch spectaculaire inwonergroei. Waarop kan men een gedachte ontplooiing richten? a. Wonen, b. werkgelegenheid, c. recreatie, d. verkeer, aldus ir. Adriaansens. Hij wees er op hoe er de laatste eeuw in elk geval niet van een spectaculaire groei van het inwonertal kan worden gesproken. In de Thooise structuurschets is er de prognose van 20.000 inwoners in 1985. Misschien wat geflatteerd, maar men moet er toch zo ongeveer rekening mee houden. Het is van belang dat de groei gelijkmatig plaatsvindt. Men praat hier wel over kwantiteitsgroei, maar moet ook de kwaliteitsgroei erbij betrekken. Wie komen er wonen, alleen bejaarden? Dat is weer een andere kwaliteitsgroei dan als het jonge gezinnen zijh. Voor wat de schoolvoorzieningen betreft, kan bejaardengroei geen invloed uitoefenen, om een voorbeeld te noemen. Tholen en Sint- Philipsland zouden wel moeten zorgen 'oor uitbreiding van hun woonkernen, maar vooral mogelijkheden scheppen voor hen die daar nu al wonen en vanuit dat gegeven geleidelijk uitbouwen. Voor wat de industriële bedrijvigheid op Tholen betreft, moeten we spreken van kleinschaligheid. Het zijn mogelijk heel goede bedrijven, maar ze zullen nimmer volledig de werkgelegenheid kunnen opvangen. Voor een deel van Tholenaars en Fliplanders blijft altijd wel de pendel noodzakelijk. Ho^ielijk een niet te lange pendel. Als dan moet worden vastgesteld, dat de landbouw hoofdzaak is en blijft, moet ook in die richting een consequent beleid worden gevoerd. De recreatieve ontwikkeling is van bescheiden aard, maar is er wel. Concentratie daarvan is op deze schaal een goede zaak. Sint-Philipsland heeft aan die recreatie geen behoefte, zoals duidelijk werd, maar men kan weinig invloed uitoefenen op de komst van de dagrecreant Wel op verblijfsrecreatie door geen voorzieningen te treffen als campings, jachthavens, enz. Met een woon- of industrieel- of recreatie ontwikkeling komt automatisch een volgende zaak aan de orde: het verkeer. Vooral in dit opzicht kunnen er door de manier van Na gunstig advies van de commissie bestuurlijke aangelegenheden, stellen b. en w. de Thooise gemeenteraad voor een zilveren ambtsketen te kopen bij de Schoonhovense zilverfabriek H. Hooijkaas B.V. Het is een keten met rijkspenning, voorzien van een tweemaal ingegraveerd wapen van de gemeente, inclusief etui. De kosten zijn 2320 gulden inclusief BTW. Om de herinnering aan de wapens van de voor malige gemeenten op Tholen levendig te houden, kunnen de kleine schalmen van de keten door die wapens worden vervangen Om een even getal te komen, kan het wapen van de provincie Zeeland er nog bij. De kosten voor het graveren van deze wapens zijn 8 x 75 gulden BTW is 6% gulden, dus totaal 3016 gulden. Oosterschelde afsluiting verschillende consequenties zijn. Nu de gemeente Tholen een structuurplan in behandeling heeft, is het streekplan wat minder urgent, temeer door de nog vele onzekerheden. In de toekomst kan in dat opzicht (streekplan) best Schouwen Duiveland/ Tholen/Sint-Philipsland een eenheid vormen, zo stelde ir. Adriaansens het in zijn korte causerie. De volgende inleider mr. Schlingemann toonde zich duidelijk voorstander van een soepele hantering van de regels in de open D lta. Hij achtte het noodzakelijk dat scherp wordt toegezien in een dichtbevolkt land als het onze voor wat betreft de ruimte besteding. In grote delen van Zeeland is er echter nog wel ruimte en dat maakt een andere benadering van ruimtelijke regels wenselijk dan in bijvoorbeeld de zo dicht bevolkte Randstad. We hebben hier zelfs meer ruimte gekregen, zien althans minder mensen in de landbouw door de mechanisatie. Dat minder mensen wonen heeft zijn goede kanten, zeker in vergelijking met onze dichtbezette steden, maar roept voor kernen ook problemen op van leefbaarheid. Op Tnolen en Sint- Philipsland bijvoorbeeld hebben de jongeren onvoldoende emplooi, trekken weg en dat betekent weer gevaar voor bestaande onderwijsvoorzieningen, enz. Daarom moeten planologische regels voor steden ook anders zijn dan voor een open Delta zoals hier. Met dezelfde a Huiver voor verkeersader Ziekenhuisbus niet uitbreiden Z.L.M .-Kring over planologie Actie voor Guatemala In FUpland (Mode)show van Thooise industrie 239 werklozen op Tholen Bezwaarschriften tegen plan Gorishoek niet inwilligen De Korenbloem ln Scherpenisse maalt Thooise tarwe Nieuwe eigenaar Poortvlletse molen Waar komt uitbreiding Smerdlek? Gemeente verhuurt jachthaven St. Annaland mogelijk zelf Peuterspeelzaal Vossemeer In Oud- Thoolse Schutterskring en Bond van Muziekgezelschappen stelden programma 1976 vast Steun voor sporthal op Tholen Vosmeer hield Goes op nul WEE VERLANGENS HEEFT EN HOOPT, LEEFT REEDS IN DE TOEKOMST. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Sint-Annaland, 17 februari 1976 63 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 69,50 per 100 kg 2 ton drielingen 30/40 55.70. Sint-Maartensdijk, dinsdag Uien 40 opw 2 nl 67.45, binnenland 45.50, drielingen 55.70, aanvoer 85 ton. Volgens gegevens van de Landbouwhogeschool uit Wagenlngen is tarwe, geteeld in het Zeeuwse zeeklimaat, kanker genezend en kankerwerend. Die mededeling deed de nieuwe eigenaar van de Poortvlletse molen de Korenaar, dhr. Christtaanse uit de Meern (stafmedewerker van de Nederlandse Spoorwegen), donderdagavond tfydens een vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening van de Thooise gemeenteraad. Dhr. Christiaanse was aanwezig vanwege een nadere toelichting op zijn bezwaarschrift tegen het plan kom Poortvliet. Hij heeft onlangs van dhr. L. A. Verhage de molen de Korenaar gekocht. De nieuwe eigenaar liet weten dat hij van plan is de korenmolen in produktie te gaan brengen door volle Zeeuwse tarwe te malen. In Hulst gebeurt dat ook reeds en de molenaar daar heeft de medewerking van het gemeentebestuur voor het onderhoud van de molen. Dhr. Christiaanse jjleitte met bestuurslid Versluis van de vereniging De 2^euwse molen voor wat meer ruimte rond de molen. Zij wilde in elk geval voorkomen dat er door realisering van plan Kom meer bebouwing rond de molen komt. Dit in het belang van een vrije windvang alsmede een goed uitzicht. Burgemeester J. E. van Boeijen zei dat er in plan Kom naast de gevestigde belangen rond de molen niets aan bebouwing is toegevoegd. Ten opzichte van het eerste plan is er zelfs een stukje bebouwing teruggenomen. Van de Thooise molenaars liet dhr. Verhage zijn molen het meeste draaien en de situatie verslechtert niet, aldus de burgemeester. Verder gaven nog drie inwoners van Poortvliet een toelichting bij hun bezwaarschrift. Dhr. M. J. de Groen wilde dat zijn pand in de Achterstraat onaangetast blijft, terwijl dit vólgens het plan in de weg staat in verband met geprojecteerde nieuwbouw. Een bestaande schuur heeft hij nodig voor zijn landbouwbedrijf. Dhr. H. van IJsseldijk heeft achter zijn winkel in de Langestraat een graanpakhuis staan, dat hij nu tegelijk kan runnen. Volgens het plan zou dat graanpakhuis moeten verdwijnen. Op een andere plaats zou dhr. van Usseldijk dan iemand in dienst moeten nemen. De financiële gevolgen zouden niet te overzien zijn. Kunnen eventueel de autoboxen niet weg, zodat daar een nieuw pakhuis gebouwd kan worden? vroeg dhr. van IJsseldijk. Dhr. Linden had bezwaar tegen de norm „slecht" die door Volkshuis vesting aan zijn pand Langestraat 28 was gegeven. Die waardering was van 1974, terwijl hij nu I 1/2 jaar aan zijn pand heeft gewerkt. Verder wees dhr. Linden op de historische waarde en het feit dat hij hoge kosten heeft gemaakt om het perceel op te knappen. Bij de koop was hem niets van het bestemmingsplan Kom verteld. De burgemeester deelde mee dat B. en W. de bezwaarschriften zullen bekijken, waarna de commissie R.O. ze zal behandelen voordat er in de gemeenteraad over beslist wordt. 4000 m2 woonideeèn onder één dak Dankzij Slings, is het eindeloze geloop van de ene zaak naar de andere, voor goed verleden tijd! Meubelen en slaapkamers in alle stijlen en prijzen.Vloerbedekking, gordijnen, verlichting, oosterse tapijten.matrassen en cadeau-artikelen Iedere dag van 9 tot 6 uur geopend en op vrijdagavond tot 10 uur. i Er is volop parkeerruimte vlak voor de. deur. -... iï'4-r-* 01672-2544

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1