Een grote bolus voor de mmissaris Commissie financien Stormvloedwaarschuwing Thooise kampioenschappen schoonrijden VVD neemt geen genoegen met verder uitstel afsluiting Oosterschelde Thooise kampioenschappen junioren V DEZE WEEK Inenting tegen hondsdolheid Sint-Philipsland centraal in VARA programma slings is'n zeldzamaverschijning op woongebied Dr. C. Boertien en zijn echtgenote brachten dinsdagmorgen een bezoek aan Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder Proef met discobus in Tholen Ir Donderdag 12 februari 1976 32e jaargang no. 12 Bespreking met raad UIENVEILINGEN Voorzitter L. A. M. Eienbaas op bijeenkomst Thooise VVD met Tweede Kamerlid Keja Het kabinet rammelt Kiezersbedrog Ondernemingsraden Vervolg op pag. 5 SLINGS in hartje dinteloord Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thooise Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver- tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofckedacteur - uitgever G. Heijboer. De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, en zjjn echtgenote hebben dinsdagmorgen bjj een kennismakingsbezoek aan Sint- Philipsland een grote bolus en een taart gekregen. Ze werden verder in de Rozeboom onthaald op Psalmgezang van het bejaardenkoortje, waarbjj de commissaris en mevr. Boertien-Velema op verzoek van dirigent Jan Neele Ps. 25:2 meezongen: „Heer, maak mij Uwe wegen door Uw Woord en Geest bekend". De commissaris kwam overigens al voor de derde keer in Flipland na zijn eerste bezoek met het college van G.S. aan het gemeentebestuur en zijn tweede tijdens een vergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond in dorpshuis De Wimpel. Maandagmiddag om drie uur houdt de commissie Financiën van de Thooise gemeenteraad een openbare ver gadering in het gemeentehuis te Tholen. Op de agenda staan o.a. subsidiever zoeken, vaststelling tarieven liggeld plezierboten jachthaven Sint-Annaland en het kostenoverzicht van de ziekenhuisbus. Vanavond, donderdag 12 februari, om half acht vergadert de commissie Ruimtelijke Ordening over plan kom Poortvliet, plan Gorishoek en plan Achter ,t Bos Sint Maartensdijk. Ook hier zijn belangstellenden welkom. 193 BISAMRATTEN GEVANGEN. In de eerste maand van 1976 zijn er op Tholen en Sint-Philipsland 193 bisamratten gevangen waarvan slechts drie op Flipland. Vanwege de weersomstandigheden heeft de vangst gestagneerd. Voor deze maand zijn de verwachtingen van Rijksrattenvanger J. Meijll uit Poortvliet gunstiger. Nu het jachtseizoen voorbij is, hoeft men ook geen rekening meer te houden met gepachte jachtgebieden. Dinsdagmorgen om tien uur werd het gezelschap in het gemeentehuis ontvangen. Daarna gingen de dames naar de ambtswoning van de burgemeester waar een prettig gesprek plaatsvond met de echtgenotes van de schoolhoofden. Behalve mevr. Boertien en v.d. Berg waren ook de echtgenote van secretaris Verbree en mej. J. de Kok van het gemeentesecretarie aanwezig. De dames gingen vervolgens naar Anna Jacobapolder, waar een van de kleuters van leidster arbara Dekker bloemen aanbood aan mevr. Boertien. De kleuters hadden verder voor een feestelijk programma gezorgd. Vervolgens werd de chr. lagere school met een bezoek vereerd, waar de onder wijzers Boogaards en Ronner het gezelschap ontvingen. Ook de handwerkonderwijzeres was aanwezig, aangezien een deel van de leerlingen die dinsdagmorgen juist handvaardigheid had. De dames volgden alles met belangstelling. In het derde lokaal gaf loco-secretaresse mej. J. de Kok vervolgens een uiteenzetting over het ontstaan van Anna Jacobapolder en de plannen voor rehabilitatie en uit breiding. In de Langeweg waren duidelijk de tekenen van het gemeentebeleid te zien in de vorm van opgebroken of reeds gedeeltelijk verbeterde straten. In Anna Jacobapolder hingen er ook vlaggen, terwijl op de hoek Langeweg/Noordweg enkele belangstellenden het gezelschap gadesloegen. De dames gingen verder naar het bejaardencentrum de Rozeboom, waar alle echtgenotes van de raadsleden aanwezig waren. Het bejaardenkoor o.l.v. Jan Neele deed met accordeonbegeleiding v<£u Jacob Reijngoudt uitstekend z'n best bij het zingen van efen aantal psalmen. Ook de commissaris en de burgemeester waren daarvan nog getuige. Intussen had de commissaris een ander programma afgewerkt in gezelschap van zijn kabinetschef mr. v.d. Heijden. Na de ontvangst volgde eerst een In de januari raadsvergadering te Tholen heeft de SGP fractievoorzitter Th. Aarnoudse een schriftelijke vraag gesteld over de stormvloed waarschuwing. Hij wees er daarbij het college van burgemeester en wet houders op, hoe hem was gebleken dat de bevolking in de meest bedreigde gebieden van onze streek niet weet waarheen zij moet vluchten bij een eventuele dijkdoorbraak. Zijn informatie was of het college bereid was daartoe een plan op te stellen en te publiceren. Verder verzocht hij te willen nagaan, hoe een toeloop van publiek op de meest bedreigde plaatsen is tegen te gaan, omdat deze belang stelling bij gevaarlijke hoogwaterstand hoogst riskant kan zijn. Op 4 februari heeft het college daarop geantwoord dat de regeling van het stormvloedwaarschuwingssysteem voor de gehele gemeente bekend is gemaakt in de EB van 24 april 1975. Daarbij werd vermeld de hoogstgelegen gebieden in alle kernen waarheen de bewoners zich zo nodig Hunnen begeven. Die bekendmaking kan jaarlijks worden herhaald. Een nadere aanwijzing naar welke hooggelegen woning elk gezin uit de buitenpolders en de lage gedeelten van de kernen moeten gaan, is naar de mening van b. en w. niet te realiseren. De burgemeester kan ter beperking van gevaar algemene voorschriften uit vaardigen en afkondigen. Bedreigde De Stichting Zeeuwse Centrale Muziek bibliotheek neemt vrijdagmiddag in Oostburg de discobus officieel in gebruik. Ook het eiland Tholen en Sint Philips- land zal van deze voorziening kunnen profiteren. De discobus komt voorlopig als proef elke woensdagmiddag van twee tot vier uur op de Markt in Tholen, ingaande 18 februari a.s. Wanneer dat een beetje behoorlijk loopt, gaat de discobus ook Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland aandoen. De uitleen van grammofoonplaten in de drie Thooise bibliotheken is vanwege de discobus nu gestaakt. plaatsen bij gevaarlijk hoog water zijn alle polders direkt gelegen achter de zeewering. B. en w. verwachten geen goede uitwerking van een verbod tot het betreden van die plaatsen, omdat er maar korte tijd ligt tussen de mogelijkheid van waarschuwing en er bovendien gewoonlijk vele toegangs wegen naar die plaatsen leiden. De algemene waarschuwing dat het bij gevaarlijk hoogwater overal direct achter de zeewering riskant is, moge voldoende zijn. In een definitief rampenplan zullen de straten en panden vermeld worden, zo voegen b. en w. er in hun antwoord aan toe, welke bij watersnood hoog gelegen en open gesteld zijn. Overigens hadden b. en w. de indruk dat de grote toeloop op de eerste januari zaterdag verband hield met de vrije dag. Het college wil overwegen bij wijze van noodmaatregel een tijdelijk verkeersverbod in te stellen voor de daarvoor in aanmerking komende wegen als dit euvel zich herhaalt. bespreking met de gemeenteraad. Ter sprake kwamen o.a. de rehabilitatie van Anna-Jacobapolder en een deel van Sint-Philipsland en de middenstands- problematiek. Wethouder A. A. Rijstenbil sprak over rehabilitatie en renovatie, wethouder L. Walpot over de ontwikkeling van de gemeente en raadslid G. J. de Jager over Anna- Jacobapolder. De haven was het volgende onderdeel van het programma. Schepen en molen waren ft aai versierd ter gelegenheid van het bezoek van de commissaris. Molenaar C. G. Meijer zorgde ervoor dat dr. Boertien in de fraai gerestaureerde molen getuige kon zijn van een oud stukje vakmanschap door graan te vermalen tot meel. In de bakkerij van de bakkers combinatie D.E.S. aanschouwde het gezelschap een keur van artikelen die van dit meel gemaakt waren. De commissaris werd getoond hoe bolussen worden vervaardigd. De bakkerij was voor deze gebeurtenis feestelijk versierd. Daarna ging men weer terug naar de haven, waar een van de grootste schepen van de Fliplandse vloot, de 500 ton metende Philipskercke van P. Faasse met een bezoek werd vereerd. De commissaris toonde grote belangstelling voor de problematiek van de binnenscheepvaart en vond de Philipskercke een indrukwekkend schip met een prima woonruimte en een mooie stuurhut. Ook de machinekamer werd bekeken. Het schip heeft een huis telefoon in intern communicatiesysteem en een eigen hijsinstallatie. Aan boord van de Philipskercke vond een heel ongedwongen gesprek 'plaats, waarbij het gezelschap verwend werd door het echtpaar Faasse-van Duuren. Tenslotte was er in het dorpshuis de Wimpel een ontvangst van alle betrokkenen bij dit bezoek van commissaris Boertien en zijn echtgenote. De bakkerscombinatie D.E.S. bood daar een grote bolus en een taart aan, terwijl alle raadsleden een pak witte speculaas kregen, die de Fliplandse bakkers ook fabriceren voor het eiland Tholen en Schouwen- Duiveland. Tijdens het lopend buffet werd de commissaris nog een lectuurmand met produkten van de warme bakker aangeboden. Burgemeester G. van den Berg karakteriseerde het bezoek wederzijds als gezellig. Alles verliep in een prettige sfeer. Om kwart over twee ging het gezelschap via het veer Anna- Jacobapolder-Zijpe naar Brouwershaven. Sint-Annaland, 10 februari 1976: 60 ton uien maat 40 opw. kl. 2 N.L. 72,40, 1500 kg. drielingen 60,90. Sint-Maar tensdjjk, dinsdag: uien 40 opw. 2 N.L. 72,20, drielingen 69,90, aanvoer 45 ton. Zaterdagmiddag werden op de grote Ijsbaan de Pluimpot te Scherpenisse de Thooise kampioenschappen schoon rijden voor paren en individuelen ver reden. Bestuurslid A.L.G. van Doorn heeft zojuist de wisselbeker uitgereikt aan mej. C.H. Priem uit Sint- Maartensdijk die zowel individueel als met haar partner dhr. C.M. Lindhout uit Sint-Maartensdjjk met de eer ging strijken. Links het tweede paar mevr. Kloet/A. de Graaf, rechts het derde paar dhr. Abr. v.d. Jagt en mevr. Slager-Potter. Commissaris der Koningin be zocht Sint-Philipsland. Woensdag Centraal". „Sint Phillpsland Kamerlid Keja in Poortvliet. WD-Statenlld Eienbaas: Belof ten Oosterschelde waarmaken. Thooise dagen en wielerronde ln hetzelfde weekend. Een plezierige schaatsweek met Thooise kampioenen. Ook been- en armbreuken op het ijs. Tarwe naar Engeland. Snljmais weer In de belangstel ling. Emergo boekte 50ste korfballld. ER BESTAAT GEEN FANTA IE DIE DE WERKE LIJKHEID OVERTREFT. Dit nummer bestaat uit 10 pagi na's. „Toegezegd is, dat wanneer de stormstuwcalssondam te duur zou worden, de Oosterschelde definitief af gesloten wordt. Dit is een uitspraak van het kabinet. Hieraan willen wjj de regering houden. Wjj nemen geen genoegen meer met verder uitstel. Wanneer de regering terugkomt op haar standpunt zou ik willen spreken van woordbreuk. Ons vertrouwen, dat toch al niet groot is, zal dan opnieuw beschaamd worden". De Thooise WD- voorzitter L.A.M. Eienbaas zei dat maandagavond ln ,t Ouwe Raed'uus te Poortvliet op een bijeenkomst met het liberale kamerlid Keja. Dhr. Eienbaas wees erop dat het kabinet in belangrijke Zeeuwse zaken (vaste oeververbinding Westerschelde en afsluiting Oosterschelde) geen beslissingen genomen had. Het laatste noemde hij een nog moeilijker geval dan het eerste. „Natuurlijk zijn er een heleboel recreanten, dikwijls van buiten de provincie, en ook nog wel een aantal Zeeuwen; waaronder zich veel import bevindt, die van mening zijn dat de Oosterschelde maar open moet blijven wanneer een stormstuwcaissondam toch te duur blijkt te zijn. Zouden zij ook nog wel eens denken aan de mensen die de ramp" van 1953 daadwerkelijk hebben meegemaakt en het overleefd hebben? Zouden zij in de nacht van 2 op Voor één mei moeten alle honden boven de leeftjjd van 5 maanden Ingeënt zjjn tegen hondsdolheid. Voor deze enting, uiteraard van gezonde hondei^ kunt U steeds terecht op de spreekuren van 's middags van 13 u tot 1330 u en H avonds van 1830 u tot 19 u., uitgezonderd zaterdag, dan van 8.30 u tot 930 u. In Iedere woonplaats op Tholen zal nog de gelegenheid gegeven worden uw hond te laten enten. Per woonplaats zal tijdstip en plaats In deze krant bekend gemaakt worden. A. RINSES, DIERENARTS Prov.weg 2, Post Scherpenisse, Tel. 01666-2596 WWWWWYWAWAWAWMWWWWVWWMMAWi advertentie IM. De Thooise schaatstitel hardrijden junioren ging zaterdag ln Scherpenisse naar Jacky v.d. Hoek uit Stavenlsse, links de tweede rjjder Wlm Poot uit Sint-Maartensdijk en rechts de derde prijswinnaar Peter Noordjjke uit Kerkwerve, wiens vader bij de senioren met de tweede prjjs ging strijken. 3 januari toen de storm over onze Zeeuwse wateren raasde nog wel eens aan deze zelfde mensen gedacht hebben? De actiegroep Oosterschelde Open mag dan in een open brief aan regering en parlement schrijven dat paniek en emoties slechte raadgevers zijn, maar zij vergeten dat het om mensenlevens gaat. Wanneer eerst een stormstuwcaissondam en nu een doorlaatbare dam op pijlers te duur zou worden, willen zij de dijken verhogen en de Oosterschelde openlaten. Het is weer erg gemakkelijk gezegd. Inderdaad is men bezig om de dijken te verhogen. Men heeft die zwakke plaatsen uitgezocht waar men geen moeilijkheden had met onteigeningen, maar ik kan u verzekeren dat dit een kwestie wordt van een twintigtal jaren. Ondanks het feit dat onze bevolking beloofd was dat in 1978 de Ooster schelde afgesloten zou worden, is ook onze statenfractie accoord gegaan met uitstel omdat door de stormstuw caissondam zowel de veiligheid gewaar borgd zou worden terwijl de getij werking zo weinig mogelijk verstoord zal worden. Ook wij voelen met onze vissers mee", aldus dhr. Eienbaas. Hij vond dat de Zeeuwse stem en de Zeeuwse meningen harder in het parlement moeten doorklinken. Daarom rekende dhr. Eienbaas na de verkiezingen in 1977 op een of twee Zeeuwse VVD'ers in de Tweede Kamer. De Thooise VVD-voorzitter bracht verder naar voren hoe we de afgelopen weken hebben kunnen constateren dat het kabinet rammelt. Hij citeerde het blad Vrijheid en Democratie waarin stond dat de VVD natuurlijk hoopt op een breuk tussen de socialistische door drammers en de christen democratische gedogers. In het debat over de ondernemingsraden hebben zowel de katholieken als de A.R. opnieuw toegegeven. Wij vragen ons wel af hoelang zij dit nog zullen doen zonder hun gezicht volledig te verver liezen", zei dhr. Eienbaas. In zijn openingswoord behandelde hij verder de economische situatie en de landbouw. „Het ziet er niet naar uit dat in 1976 ook maar iets van de achterstand van de landbouwinkomens ingelopen zal worden. De Copa heeft de EEG om 10.63 prijsverhoging gevraagd, maar ir. Lardinois wil maar 7.53 geven. In verband met monetaire aanpassingen betekent dat voor Nederland gemiddeld slechts 63. De melkveehouderij komt er wel heel slecht af: een werkelijke verhoging van 23 van een toch al te lage melkprijs is toch wel een schriele vertoning. Aangezien ieder mens voor zijn gezin een inkomen wil verdienen waarmee hij rond kan komen, zal hij meer produceren. Wanneer er dus overschotten ontstaan, zoals op het ogenblik met de melkpoeder, is dat het gevolg van een te krenterige Brusselse politiek. Een dergelijke miskleun mag niet afgewend worden naar het bedrijfsleven. Ik zou hier nog wel mee accoord kunnen gaan wanneer de boer ook had kunnen profiteren van een tekortsituatie (tarwe en suiker), zo besloot dhr. Eienbaas zijn openingswoord. De VVD-bijeenkomst werd o.a. bij gewoond door de Thooise raadsleden M. van Damme en J.L. van Gorsel, wet houder A.A. Rijstenbil uit Sint- Philipsland en de oud-JOVD-voorzitter E. Nijpels uit Bergen op Zoom. Kamerlid Keja uitte in zijn betoog felle kritiek op de regering Den Uyl. Hij sprak van kiezersbedrog door de socialisten omdat ze voor de ver kiezingen uitriepen dat ze niet met de confessionelen zouden reregeren en dat Keerpunt '72 onaantastbaar was. De liberaal nam verschillende ministers op de korrel en zei dat ons land aan de rand van de afgrond gekomen is door het uitvoeren van partijhobbies zoals het potje van twee miljard voor ont wikkelingshulp. Cuba, een dictatoriaal geregeerd land, wordt daardoor in staat gesteld 12.000 man in een ander werelddeel te laten vechten. De uitgaven zijn eerst als een gek opgeschroefd en nu moet er de komende drie jaar 10 miljard gesneden worden. Iedereen gaat er op achteruit, ook de laagste inkomens. De overheid is bezig met klakkeloos te nivelleren en datgene te doen wat het bedrijfsleven niet mag: prijzen verhogen. Dhr. Keja ging ook in op wat hij noemde, de klucht van de onder nemingsraden. „Er is geen enkele werknemer die iets van dit dwaze compromis begrijpt. Dat is ook de bedoeling, want dan kan iedereen roepen dat ie gewonnen heeft. De meerderheid van de Kamer is voor de huidige ondernemingsraad, maar PvdA, PPR en D'66 zoeken het conflictmodel. Ze willen het arbeids- zelfbestuur zoals in -Joegoslavië, maar dat is zeker niet in het belang van de werknemers. De socialisten zitten ver naast het pad van de arbeiders. Ze lopen als een dwaas achter de stok paardjes van de vakbonden aan; zei het liberale kamerlid, refererend aan bezoeken aan Joegoslavië en de onder nemingsraad van Nijverdal Ten Cate. Ook las hij een brief voor van een groep werknemers uit Utrecht die zich afzetten tegen links. Uiterst links is gevaarlijk en heeft niets met arbeiders te maken die met hard werken welvaart hebben gekregen. Het kapitalistische systeem is voor de arbeiders nog altijd het beste. Er ontstaat een steeds grotere kloof tussen socialisten en arbeiders. In de kamer heb ik over technische zaken nog wel beminnelijk overleg met socialisten, maar enig begrip van wat een werknemer is, hebben ze niet meer. Ze komen allemaal van universiteiten of pedagogische academies; aldus het Vara radio heeft al geruime tijd frequent het programma „Centraal" vanuit een of ander dorp of stad. Een goed jaar geleden was er zo'n uit zending van een uur uit Stavenisse, zoals menig lezer zich nog zal weten te herinneren. Het Vara-team heeft ditmaal het oog laten vallen op Sint Philipsland en dat gaat volgende week woensdag - 18 februari - gebeuren. De uitzending vindt rechtstreeks plaats vanuit hotel „De Druiventros" tussen 12 en 13.00 uur. De reporters zijn evenals in Stavenisse Hans Zoet en Huib van Stipriaan. Er worden gesprekken gevoerd met mensen uit het dorp, waarbij dan de geïntervieuwde in een rechtstreeks uitzending aan het woord komt. Voor wat Sint Philipsland betreft zullen onderwerpen aan de orde komen als de ontvolking, middenstands problemen, tweede woning, Oosterschelde, enz. Het gaat bij deze uitzending niet om grote tegenstelligen te accentueren, maar een veel meer vriendelijke rubriek van wat er onder de bevolking leeft. Ongetwijfeld zal menig streekbewoner, zoals destijds het geval was bij de uitzending vanuit Stavenisse, komende woensdagmiddag tussen 12 en 1 uur willen volgen wat inwoners van Sint Philipsland vanuit „De Druiventros" te vertellen hebben. Uiteraard is iedereen daar op dat uur ook welkom, ongeacht of men al of niet aan de uitzending persoonlijk deelneemt. 4000 m2 woonideeën onder één dak. CL. verlichting, oosterse tapijten.matrassen Dankzij Slings, is het eindeloze geloop en cadeau-artikelen van de ene zaak naar de andere, voor- Iedere dag van 9 tot 6 uur geopend en goed verleden tijd! op vrijdagavond tot 10 uur. Meubelen en slaapkamers in alle stijlen Er is volop parkeerruimte vlak voor de en prijzen Vloerbedekking, gordijnen. deur. 01672-2544

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1