If" STAVENISS C?7 SCH£RpEHlSSE G. HEIJBOER- SINT ANNALAND Boekennieuws KAA BEE Subsidieregeling bouw eigen woningen Vervolg plaatselijk nieuws m c* SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE 8 POORTVLIET NIEUW- YOSSEMEER Warmte-isolatie te bouwen woningen Aankoop eigen woning met steun Donderdag 3 februari 1976 EENDRACHTBODE 9 wsswtt» ||j nwhvuetV^avi \j^ hcoBapolder Smerdiek naar Londen N. C. V. B. Inbraak Stratenloop Vuilnisstortplaats Been gebroken OPENINGSTIJDEN BIBLIOTHEEK Speelterreintjes IJswedstrijden Voetbal Been in 't gips Nieuwe notabel Exotische vruchten Begraafrechten SINT-PHILIPSLAND Vat olie leeggepomt Schaatsen op de tram put Hormoonpreparaten Uitslagen D. S. V. F. Leuning voor trap Bestrating Anna Jacobapolder Voor kennisgeving Opening gemeentehuis Nieuwtjes van Boekhandel Terlouw OOSTERSCHELDE WINDKRACHT 10 JAW'S. de kleine, eendelige en Grote W.P. Atlas van Zeeland Jobse: ZEEUWS DORPSLEVEN ZEELAND BU GASLICHT DE CRONUCK VAN ZEELAND FkmkVissgr VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Vakantieverblijven Zeeland 1976 Evenals vorig jaar organiseert de voetbalvereniging "Smerdiek" voor werkende of rustende leden, donateurs of supporters, allen met echtgenote of verloofde weer een reis naar Londen. De vertrekdatum is bepaald op 25 maart (nachtboot). Men kan twee dagen doorbrengen in Londen met logies in het Tower Hotel. Bestuurs leden kunnen verdere inlichtingen ver strekken. Men moet zich wel voor 13 fe bruari opgeven. De N.C.V.B. afdeling Sint Maartens dijk hield de eerste bijeenkomst in 1976. De presidente mevr. J. Scherpenisse- Hage leidde de vergadering en hoopte in haar welkomstwoord wèer op een goede ledenopkomst in dit jaar. Na samenzang van Ps. 95: 14 was er schriftlezing uit Joh. 10. De presidente verzorgde de meditatie uit het gelezen schriftgedeelte onder het thema: de goede Herder. De plaatselijke predi kant ds. J. Blom sprak daarna over "Het verbond". Na de discussie werd nog gezongen Ps. 25: 7 en dankgebed door ds. Blom. Aan de "Derde dijk is ingebroken in 'n tweede woning van W. van P. uit Rotterdam. Via de achterdeur kon men binnenkomen. Meegenomen werd een grasmachine, stofzuiger en wat linnengoed. De technische recherche stelde in samenwerking met de rijkspolitie een onderzoek in. Eind juli of begin augustus wordt een stratenloop georganiseerd om atleet Marien van Prooijen gelegenheid te bieden voor eigen publiek zijn kunnen te tonen. Bestuurders van de middenstandsvereniging, sportvereniging Naks en wielercomité hebben hierover maandagavond in café De Sport 'n oriënterende bespreking gevoerd. Voor het parcours heeft men een zestal straten op het oog. De middenstand wil de organisatiekosten opvangen met medewerking van de consument. De stratenloop wordt opgenomen in de toeristische attracties voor aanstaande zomer. Jn het verslag van de commissie Openbare Werken over het storten van bedrijfsafval in 't Tuttelhoekje, werd vermeld dat Meijer B.V. eens 1500 ton per dag had gebracht. Dit is onjuist, aangezien dat 1500 ton per seizoen moet zijn. Voor mevr. V.d. Werf-Gunter duurde de ijspret maar kort, aangezien ze bij een val tijdens het schaatsen haar been brak. In het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom werd een gipsverband aangebracht. De uitleenbibliotheek in de Oude Openbare Lagere School aan de Schoolstraat is geopend Vanaf woensdagmiddag 11 februari van 14.00 -15.00 uur Jeugd. Vrijdagsavonds: 18.30 - 19.30 uur, uitsluitend boven de 12 jaar. advertentie IM. De Stichting Ruimte voor de Jeugd uit Rotterdam heeft advies uitgebracht over de speelterreintjes die binnenkort aangelegd worden aan de Laban Deurloostraat en Beatrixstraat. De geplande voorzieningen zullen in de eerste plaats afgestemd worden op kinderen van 0 tot 8 10 jaar. De inrichting moet voldoen aan eisen van veiligheid, intimiteit en beschutting, afwisseling, hoogteverschillen en tolerantie beplanting. In de Laban Deurloostraat gaat het om een langwerpig, driehoekig terrein tussen de straat, de lagere school en een rijtje eengezinswoningen.' 't Geeft aansluiting op het pad naar de kleuter school en de ingang van de lagere schoolspeelplaats. Dit gebiedje wordt gekenmerkt door een reusachtige imponerende boom: in het driehoekige stuk wordt het spel zoveel mogelijk van de weg en de eengezinswoningen afgehouden. Ondanks dat valt sterk te overwegen het motorisch verkeer ter plaatse af te remmen omdat hier ook vier keer daags een hele horde kinderen de straat overgaat (kleuter- en lagere school), aldus de Stichting Ruimte voor de Jeugd. In een geplande groenstrook van een nieuw bestemmingsplan ligt het veilige en goed bereikbare speelterrein aan de Beatrixstraat. Aan de noordzijde is het door bomen omzoomde pad richting centrum in de totaalsituatie opgenomen. Het pad waaiert uit tot een betegelde speelruimte. Een bestrating patronen, waar de allerkleinsten gemakkelijk met hun fietsjes en over kunnen rijden, zou hier ïlijk zijn. Tussen het gedeelte vooral voor de kleuters is ingericht de door de aarden wallen omgeven plek is een verbinding gemaakt als soort gangetje. De aarden wal ter plaatse door twee muurtjes len, aldus het advies van de ruimte voor de jeugd aan B en. van Tholen. met toch stepjes toepasselijk dat en speelplek een wordt doorsneden stichting W Nadat zaterdag 31 januari de ijsbaan was geopend, organiseerde de Ooster-. scheldeschool dinsdag ijswedstrijden voor de scholieren. De uitslag daarvan is van de 8 - 10 jarigen jongens: 1. Peter Bijl, 2. Piet v.d. Gouwe, 3. Christian Bevelander. Meisjes: 1. Anneke Kleppe, 2. Ria Suurland, 3. Maja Slager. 10 en 11 jaar jongens: 1. Jan v.d. Reest, 2. Ad Dane, 3. Dave van Haaften. Meisjes: 1. Rianne Bevelander, 2. Lenie Jagt, 3. Arja Steketee. Ook de kleinsten leverden goede prestaties met nummer 1 Cobie Suur land, 2 David Bevelander, 3. Herberien Noom, 4. Sjaak Poot, 5. Maja Meijnderts. Er waren prijzen beschikbaar gesteld door de Rabobank ter plaatse, P. Beve lander de Kok en Zeelands Welvaren. Als een van de weinige voetbal verenigingen slaagde SPS er afgelopen zaterdag toch nog in op de groene mat te komen. Bij Chrislandia werd zowel door het eerste als tweede team een oefenpartij gespeeld. De Heijningers wonnen met respectievelijk 6 - 2 en 4 - 2. De bespeelbaarheid van het veld viel mee. Dhr. J. van As moest een gipsverband rond zijn zwaar gekneusde been laten leggen, nadat hij zaterdagavond bij het uitstappen uit zijn auto kwam te vallen. Als het vrijdag nog schaatsweer is, houdt de „Wichelaar" geen clubavond. advertentie IM. Dhr. J. W. Hage is gekozen als notabel van de Hervormde Gemeente. De Plattelandsvrouwen hielden maandagavond 26 januari hun eerste bijeenkomst in 't nieuwe jaar. Mevr. Janvier van de huishoudelijke voorlichting ten plattelande gaf in Tolrust een demonstratie met exotische vruchten. Ze had allerlei vruchten meegebracht en vertelde uit welke landen ze kwamen en hoe men ze kon gebruiken. Aan de hand van enkele eenvoudige recepten mochten de dames overal van proeven. Niet alleen gezond, maar ook goed voor de lijn. De overgebleven vruchten werden verloot. Mevr. van Dalen bedankte de spreekster heel hartelijk voor de prettige voordracht. Aan 't begin van de bijeenkomst sprak mevr. Visser nog een nieuwjaarswens uit. Het alternatief bestuur verzorgt 19 februari de volgende bijeenkomst in Tolrust. In het raadsverslag over de verhoging van de begraafrechten is abusievelijk vermeld dat dhr. W. C. van Kempen voor het voorstel De Bres stemde om de begraafrechten met tien procent te verhogen. Verder zou dhr. J. D. de Korte hebben tegengestemd. Dit moet net andersom zijn, zoals ook uit het verdere verslag bleek. In de commissie financiën had raadslid van Kempen zich reeds met zijn mede-commissie- leden M. van Damme en M. A. J. van der Linde voor het voorstel van B. en W. verklaard. Ook tijdens de raadsver gadering handhaafden zij dat standpunt, hoewel de fracties van de confessionele vier en de P.v.d.A. uiteen vielen. C.H.U. en K.V.P. stemden voor het amendement (103) van de socialist J. de Bres. Twee weken geleden werd het vat bij het bejaardenverblijf aan de haven 's nachts leeggepompt. De vorige dag was juist 200 liter in het vat gegaan. Voor de bejaarden was deze diefstal een hele teleurstelling, daar ze in de kou moesten zitten. Bovendien was ook de leiding nog geforceerd. Door bemiddeling van de politie werd het defect snel gerepareerd en nadat nieuwe olie was gearriveerd, kon de kachel worden ontstoken waarna een behaaglijke warmte ontstond. Zes jaar liet koning winter verstek gaan. Het bestuur van de ijsvereniging De Tramput zette in die jaren ook wel eens tevergeefs de baan onder water, maar vrijdagmiddag was het toch zover: de jeugd en de ouderen konden de gezonde schaatssport beoefenen. Er heerste dan ook de afgelopen dagen een gezellige drukte op de Tramput, al liet de kwaliteit van het ijs nog wel te wensen over. Het bestuur probeerde dit steeds te verbeteren door 's avonds water op de baan te spuiten. Hopelijk kunnen de schaatsliefhebbers nog enige tijd aan hun trekken komen. Ook op de Bruintjeskreek bij Anna Jacobapolder werden de schaatsen ondergebonden. Mevr. Den Braber had de pech haar arm te breken. Op woensdag 28 januari hield de Nederlandse Bond van Plattelands* vrouwen afdeling St. Philipsland haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar, in het Dorpshuis "De Wimpel". De presidente heette allen een hartelijk welkom in 't bijzonder Dhr. Koenen uit Oss, die deze avond een lezing zou hou den over het onderwerp: "Een bedrijf in dienst voor de Gezond heid "Organon". Na het voorlezen van de notulen en en kele mededelingen werd het woord ge geven aan Dhr. Koenen. Hij vertelde dat de mogelijkheden die in het begin van deze eeuw ontstonden om geneesmiddelen, en dan met name hormoonpreparaten, te bereiden uit dierlijke organen, de aanleiding was tot de oprichting van de N.V. Organon te Oes in 1923. Hoewel het produktiepakket van Orga non momenteel zeer gevarieerd is ligt de nadruk nog steeds op hormonen en hiervan afgeleide geneesmiddelen. Hormonen worden gemaakt uit klieren. Een heel bekende is de hormoon insuline, welke wordt gemaakt uit de al vleesklier en wordt toegediend aan patiënten, die aan suikerziekte lijden. Ook ging hij in op de industriële berei ding van de hormoonpreparaten. Na de pauze werden er dia's vertoond, welke een beeld gaven van de laborato ria en fabrieken van de N.V. Organon. Hierbij werd een aantal interessante aspekten aangaande de bereiding van geneesmiddelen verteld. Na deze diavertoning dankte de presidente Dhr. Koenen voor zijn uit eenzetting die avond en wenste tot slot een ieder wel thuis. Op 20 en 27 jan. werden door kampioenskandidaten kostbare punten verspeeld. Zo verloor A. Verwijs jr. van de sterk spelende L. ten Hove, waardoor J. v.d. Velde vrijwel zeker voor de derde maal kampioen zal worden. In de B-poule bewees J. Noorthoek dat hij de goede vorm na lang zoeken heeft teruggevonden.Hij versloeg M. Fonteijne wiens kampioensaspiraties nu sterk zijn verminderd. Bovendien versloeg hij in de bekerpoule de sterke A. Verwijs sr. P. v.d. Est speelde verrassend remise tegen A. Verwijs jr. A-senioren: J. den Braber -L. v.d. Velde 0-2, A. Verwijs jr. - L. ten Hove 0-2. B-senioren: J. Noorthoek - M. Fonteijne 2-0. Beker: A. Verwijs sr. - P. Reijngoudt 2- 0, P. v.d. Est - A. Verwijs jr. 1-1, J. Noorthoek - A. Verwijs sr. 2-0, P. Reijngoudt - J.Joppe 0-2, J. v.d. Velde- J. Suurland 2-0. Junioren: R. Neele - H. Quist 2-0, W. Kempeneers - A. Noorthoek 2-0, A. Kunst - H. Quist 1-1, A. Beurkens J. Walpot 0-2. Raadslid C. den Braber heeft woensdagavond via een schriftelijke vraag gedaan gekregen, dat er een leuning aan een trap komt. Hij wees' erop dat enige tijd geleden an de Oostdijk/Mastgatstraat een overgang is bijgekomen door het plaatsen van een trap. Voor oudere mensen die moeilijk ter been zijn, is het echter gevaarlijk deze te gebruiken. Daarom aan beide zijden graag een leuning, aldus raadslid den Braber. De burgemeester antwoordde dat er nog wel een of ander postje zal zijn waarvan dit betaald kan worden. Raadslid C. den Braber heeft woensdagavond het tempo van de bestr atingswerken in de Langeweg/Noordweg te Anna Jacobapolder allertreurigst genoemd. Hij zei dat er maar 20 meter per week wordt gedaan. De burgemeester antwoordde dat dit punt niet aan de orde was (den Braber bracht dit naar voren bij een voorstel tot het aanbrengen van beplanting) maar hij deelde nog wel mee dat de aannemer binnen de termijn werkt. Nader vernemen wij dat de riolering op 24 december 1975 in de grond zat. Van de 350 m. Langeweg is nu 110 m. bestraat, terwijl de kleine 200 m. bestrating in de Noordweg nog helemaal aangebracht moet worden. Ongeveer twintig procent van de bestrating zit er dus in. Ook een groot gedeelte van het aardgas (de buizen komen in de trottoirs) zit er nu in. De 5 m. brede rijbaan, die voorheen uit asfalt bestond, wordt nu gemaakt van klinkers. Links en rechts komen er verspreid parkeerplaatsen van zwarte steen. In de trottoirs komen geen tegels, maar rode steen. Alles bij elkaar zit aannemer v.d. Velde uit Bruinisse binnen het schema, want na de eerste oplevering op 19 januari staan er 60 werkbare werkdagen voor de bestrating. Zonder vorstverlet of ander onwerkbaar weer zou het werk 12 april klaar moeten zijn. Gezien het huidig vorstverlet wordt dat dus eind april. Een eventuele optocht op Koninginnedag kan dan over nieuwe straten gaan. De gemeenteraad heeft verschillende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, terwijl men op verzoek van de Nationale Nederlanden accoord ging met verhoging van de verzekerde sommen en toepassing van de indexclausule. Voor kennisgeving- aangenomen werden 't verzoek van de Fliplandse afdeling van Schuttevaer om te bevorderen dat de werkhaven voor de binnenscheepvaart behouden blijft en de motie van de gemeenteraad Tholen inzake de rampenregeling Schelde- Rijnkanaal. Datzelfde gebeurde met de moties van de gemeenteraad Vlissingen inzake de structuur van de stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (R.P.C.Z.) en de motie inzake kernenergie. Ook de motie van de gemeenteraad Hulsberg inzake de Kalkarheffing werd voor kennisgeving aangenomen. G.S. van Zeeland onthielden hun goedkeuring bij de grondverkoop aan A. Steijn. Ze gaven wel twee verklaringen ex artikel 19 van de wet Ruimtelijke Ordening voor de bouw van twee woningen door M. E. Feleus en vier woningen van aannemingsbedrijf Ligtendag B.V. G.S. gaven verder ontheffing ex artikel 105 van de gemeentewet voor het gelijk uitoefenen van de functie van gemeentesecretaris en waarnemend comptabele. Bij de ingekomen stukken was verder de Koninklijke goedkeuring van de 5e wijziging van de Legesverordening, de benaming van onderdelen van het Schelde-Rijnkanaal door Rijkswater staat, de jaarrekening 1974 van de Betho, de le wijziging begroting 1975 van de Schoolartsendienst Schouwen- Duiveland en het jaarverslag 74/75 van de stichting Jeugdtandverzorging West- Brabant. De gemeenteraad van Nieuw- Vossemeer heeft voor het eerst vergaderd in het nieuwe gemeentehuis, het voormalige klooster Nazareth. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, dhr. J. D. van der Harten, zal het nieuwe gemeentehuis op zaterdag 8 mei officieel openen. Belt U als een jubileumcadeau nodig is op boekenterrein. Legio van soorten. Vorige week ontvangen Voorradig Elke encyclopedie leverbaar. Nog: Hollestelle's geschiedkundige beschrij ving van Tholen 2-delig Zeeuws verleden U kunt intekenen op een heruitgave van door Smallegange. En tenslotte, bestelt U vast onderstaand boek, dat nog voor de komende boeken week (eind maart) verschijnt: een tele foontje (01665 - 375 of 752) is voldoen de. KR99 £en waar gebeurd streekverhaal Het heengaan van Marien - de smid van Schou wen - op 4 oktober 1974, viel samen met alweer^ een natuurramp in Zeeland. Ook ditmaal was water; een bron van ellende, nu regelrecht uit de hemel.: Met het water had Marien nooit op goede voet; gestaan. Marien en zijn vrouw kwamen oorspronkelijk van St. Annaland op Tholen. Als piepjong echtpaartje, amper volwassen, trokken ze in 1928 naar een al honderd jaar oude smidse in Serooskerke op Schouwen. De huwelijksreis van het jonge paar bestond uit de overtocht per zeilboot - met hulp motor - over Het Zijpe naar het toen volkomen geïsoleerde Schouwen-Duiveland en vandaar van Bruinisse per elektrische tram naar eigen huis en werkplaats. Hij werd op zijn eenentwintigste jaar eigen baas Dit was ook het begin van een interessante levens loop, waardoor de publicist Frank Visser (van zijn hand verscheen bij ons 'De zaak Antonius van der Waals') geïnspireerd werd tot het schrijven van een streekroman - zó onderhoudend, dat beslist niet uit sluitend lezers in Zeeland geboeid zullen worden. Omvang: ±.216 pagina's Omslag: P. A. H. van der Harst Prijs: f 22.90 B.fr. 365 geb. A Advertentie IM HONIG: LAATSTE VRIJHEID Dat is het verhaal van 4 jaar en 4 oceanen in een klein zeiljacht. „Het meest geschikte zeilschip voor lange oceaanreis is het grootste schip waarvan de bemanning onder alle omstandig heden het tuig kan hanteren. De volg orde waarin de keus moet worden bepaald is daarom bêmanning-tuig- schip en niet omgekeerd, zoals meestal gebeurt...." Met deze conclusie kan men in het verhaal van de gebr. Honig 215 boeiende pagina's lezen over hun reis in vier jaar in een zeiljacht rond de wereld. Voor iedereen die nu en dan op zijn schip ronddartelt boeiend, maar ook bijzonder leerzaam. Een uitgave van Hol land ia te Baarn dat in paper back 16,90 kost en verkrijgbaar is in de erkende boekhandel. MET HAND EN HART Hannah Green, de schrijfster van ,,Ik heb je nooit een Rozentuin beloofd" heeft een nieuwe ontroerende roman geschreven onder de titel „Met hand en hart." In het verhaal wordt de stille wereld van de dove mens behandeld. Abel en Janice Ryder zijn beiden jong en onervaren, als zij een slecht aan gepaste kostschool voor gehandicapten verlaten, trouwen en samen de wereld van de horenden binnentreden. Een verhaal over een vijftig jarig huwelijk. Jaren van armoede, geldgebrek, onbegrip van sloven en slaven, maar ook van vreugde rond de opvoeding van hun horende dochter. „Ze zaten samen op de bank te wachten. Mensen liepen af en aan, gehaaste dienaren van de Wet. Als ze passeerden keken ze naar hen, eerst verstrooid, dan met een glimlachje dat ze onmiddellijk weer van hun gezicht veegden. Ze zaten al meer dan een uur op die bank en langzamerhand begon het Abel duidelijk te worden waarom ze zo nieuwsgierig werden opgenomen. Janice en hij zaten kaarsrecht, omdat ze bang waren." Dat is het begin van het boeiend verhaal. 243 pagina's voor 18,90. Een Hollandia uitgave. Een boek van Hannah Green. Dat is voldoende voor een bijzonder verhaal. BIOLOGISCHE GROENTETEELT EN BEMESTING Wat is de biologische bemesting? Voeden wij de grond? De grond is de keuken van de plant. Zijn biologische produkten kleiner? Zeewier als mest stof. Ziedaar de onderdelen van het leerzame boekje van Ewald Könemann, dat bij Hollandia te Baarn het licht zag. De auteur bewijst dat met de natuur lijke of biologische bemesting goede resultaten behaald kunnen worden. Huis-tuinder, probeer het ook eens aan de hand van dit boekje. Met tekeningen en tabellen 9,90. HET KLEINE BOLLEN- EN KNOLLENBOEK In oktober verscheen bij Zomer Keuning b.v. te Wageningen weer een boekje van Rob Herwig, die in de „Groenboekerij" zijn bijdragen toch al volop leverde en daarom ook al grote bekendheid heeft, vooral door zijn kamerplantenboeken. In 100 fraaie kleurenfoto's worden alle belangrijke bollen, knollen en wortelstokgewassen in bloei afgebeeld. Telkens 4 op een pagina met daarnaast de bijzonder heden. Kort, krachtig, deskundig. Een register achterin maakt het naslaan ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM gemakkelijk. Slechts 5,90 bij de boekhandel. 350 KAMERPLANTEN Als het dan toch over Rob Herwig gaat, dan nog maar een boek uit Zomer Keunings groenboekerij onder de loep genomen. Als het om kamerplanten gaat is voldoende bekend, dat Herwig tot de beste Nederlandse auteurs op dit gebied mag worden gerekend. In deze nieuwe uitgave behandelt hij 350 kamerplanten en dat zijn dan niet alleen alle bekende-, maar ook zeld zame soorten. Als men oordeelt dat er al zo veel is uitgekomen over kamer planten, mag dit boek toch een uitspringer worden genoemd, vooral om de snelle oriëntatie die daardoor mogelijk is. Naast elke foto een beschrijving van de afgebeelde kamer plant en uitgekiende aanwijzingen voor de verzorging, algemene regels voor de behandeling, inclusief de ver meerdering van kamerplanten. Aandacht wordt voorts besteed aan de flessetuin en de hydrocultuur (planten laten groeien op water, dus zonder aarde). Het gaat niet alleen maar over kamerplanten, maar tegelijkertijd over hun toepassing in het interieur. 190 pagina's met alfabetisch register en een bijzonder goede grafische verzorging. Hou het in de gaten voor moederdag. Geb. 22,50 bij de boekhandel. HET OFFER IN HET SCHAAKSPEL Het begrip „offeren" onderscheidt zich in zoverre van andere begrippen die in het schaakspel gehanteerd worden, dat er zeer veel totaal verschillende handelingen mee bedoeld worden. Vladimir Vukovic heeft het „schaak offeren" behandeld in 166 pagina's, dat in paperback is verschenen bij Hollandia te Baarn en verkrijgbaar in de boekhandel 18,9Q. JULIANA REGINA 1975 Hollandia te Baarn vervolgde de jaar lijkse Juliana Regina met ook van 1975 weer een exclusief foto-album. Het jaar ook, dat er opnieuw een vorste+lijke bruiloft in ons land was (Prinses Christina). Ook het jaar van de (Lands)- vrouw op de fiets, het naar school gaan van Prinsjes, van Prins Bernhard die weer terug was op zijn geboortegrond, van kerstfeestviering en zo gaat dat 64 pagina's door. Pracht foto's voor 8,90. Uiteraard vorig jaar al ver schenen, maar voor de liefhebbers zijn er ongetwijfeld nog exemplaren bij de boekhandel verkrijgbaar. KROONPRINSES BEATRIX Een ander Oranje-boekje dat vorig jaar nog het licht zag is eveneens van F.J. Lammers, die al 27 fotoboeken Juliana Regina verzorgde. Die nieuwe uitgave is een geschreven portret van prinses Beatrix, hopelijk eens vorstin der Nederlanden. Fred J. Lammers had voor de samenstelling van dit portret gesprekken met velen die de prinses goed kennen. Een boeiend verhaal over haar jeugd, schooltijd, studentenjaren en de prinses als moeder van drie zoons op Drakensteyn. De 112 pagina's met 32 pagina's foto's, waaronder vele nog niet eerder gepubliceerd met op de omslag het kroonprinsesselijk gezin, zal door velen worden toegevoegd aan de verzameling oranjeboekjes, vooral ook omdat het volop aktueel is. 16,50. EEN VRAAGBAAK HONDENLIEFHEBBERS VOOR In toenemende mate zijn ze er, de hondenbezitters, de hondenliefhebbers. Men kan zoveel meer plezier van zo'n huisdier of waakhond hebben, als men er ook meer van afweet. In wezen hebben ook honden liefde nodig van „de wieg tot het grafEr zijn nogal wat hondenboeken op de markt. Maar is daarin ook gemakkelijk te vinden, wat men op zeker moment wil weten? In de subsidieregeling voor de bouw van eiqen woningen zijn, in verband met de gestegen stichtingskosten, met ingang van 1 januari jj. o.m. de volgende wijzigingen aangebracht: Het bedrag aan stichtingskosten waarbij nog de maximale jaarlijkse bijdrage kon worden rerkregen is verhoogd van 90.000,- tot 95.000,-. Het hooéste bedrag aan stichtingskosten waarbij nog een jaarlijkse bijdrage wordt verstrekt is verhoogd van 110.000,- tot 115.000,-. De stichtingskostengrens voor deelneming van het Rijk in gemeentelijke garanties van rente en aflossing van geldleningen voor het verwerven van nieuwe eigen woningen is verhoogd van 154.000,- tot 160.000,-. Het maximum van de jaarlijkse bijdrage voor het eerste jaar is verhoogd van 5.000,- tot 5.200,- per woning. In een gemeentelijke garantie van een lening onder medeverband van een polis van levensverzekering zal het Rijk in het vervolg ook kunnen deelnemen, als het schema van de jaarlijks door de belanghebbende te betalen rente en aflossing van die lening een stijgende ontwikkeling te zien geeft. De extra-hildrage, die sinds november 1974 voor de bouw van eigen woningen door h'et Rijk kon worden verstrekt, zal niet meer worden toegekend. Het bedrag, dat voor die extra subsidie beschikbaar was in het kader van de werkloosheidsbestrijding, is thans besteed. Subsidieregeling huurwoningen. Met ingang van 1 januari 1976 is, in verband met de gestegen stichtingskosten, de tabel gewijzigd voor het berekenen van de jaarhuur van woningen die met Rijkssubsidie tot stand komen en waarvoor op die datum de beschikking voor toekenning van die subsidie nog niet was afgegeven. Ten opzichte van de thans geldende tabel ajn voor het eerste halfjaar van 1976 de stichtingskosten - bij de onveranderde percentages voor het berekenen hiervan - verhoogd met 2.000,- voor de kleinere woningen en met 3.000,- voor woningen van meer dan 3 1/2 verblijfseenheden. Ook de tabel voor het berekenen van de jaarhuur voor verzorgingstehuizen voor bejaarden is gewijzigd. De maximale stichtingSkosten die het Rijk in het erst eerste halfjaar 1976 aanvaardt zijn op 44.500,- per bed gesteld. Bovendien is de grens voor het toekennen van de bijzondere bijdrage van 400,- voor woningen voor bejaarden verruimd, zodat nu ook duurdere voor die bijdrage in aanmerking komen. Dit betekent, dat de huurprijs ervan ruim 33,- per maand lager uitkomt. Barbara Woodhouse, de schrijfster van „Het honden ABC" dat bij Hollandia te Baarn is verschenen had veel gesprekken met twee Engelse dieren artsen. Het Honden ABC van Woodhouse mag beschouwd worden als een naslagwerk. Een boek van 246 pagina's, waarin letterlijk alles te vinden is wat men voor het leven en de vriendschap van een hond zou moeten weten. Dieet, fokken, opvoeding, ziektes. Niet elk antwoord zal op iedere hond van toepassing kunnen zijn, want net als mensen hebben honden hun eigen karakter. Op heel veel vragen zal men via dit honden a-b-c een passende oplossing vinden. Geïllustreerd met wat foto's is dit boek van blijvend belang voor de bezitters of bezitsters van het meest voorkomend huisdier. P.b. 19,75. Een bijdrage ten behoeve van voor zieningen voor verbeterin van de warmte-isolatie zal voortaan voor ge subsidieerde woningen alleen nog worden verstrekt als die voorzieningen uitgaan boven de nieuwe voorschriften met betrekking tot de warmte-isolatie zoals die zijn vastgelegd in de Voorschriften en Wenken. In het algemeen komt het er op neer, dat thans alleen voor het aanbrengen van dubbele ramen een bijdrage ineens kan worden verstrekt. Deze rijksbijdrage kan ook worden toegekend voor in aanbouw te nemen ongesubsidieerde woningen. Die woningen moeten dan wat de warmte- isolatie betreft ook aan eerder genoemde voorschriften voldoen. De bijdrage bedraagt é&n derde deel van de kosten, maar niet meer dan 1.000,- per woning. Als de kosten minder dan 500,- per woning bedragen wordt geen bijdrage ver strekt. Aanvraagformulieren voor deze subsidie en nadere inlichtingen daar over zijn verkrijgbaar bij de kantoren van de Directies van de Volkshuis vesting in de provinciale hoofdsteden.- De afdeling Bemiddelingscentrale van de Provinciale V.V.V. Zeeland heeft de nieuwe Vakantieverblijvengids 1976 ge- pbuliceerd in een Nederlandse- en Duitse editie. De gids bevat 77 aanbiedingen van vakantieverblijven in totaal omvattende plm. 500 eenheden. Van alle woningen, appartementen en caravans is een beschrijving opgenomen van de ligging, terwijl door middel van beeldtekens de bijzonderheden zijn aangegeven van de vakantieverblijven. Een opgaven van prijzen en bijkomende kosten in de verschillende perioden van het jaar maken het geheel kompleet. De gids geeft voorts een beknopte toeristische beschrijving van Zeeland, verdeeld per regio. Aangegeven is, op welke wijze de woningen kunnen worden gereserveerd en hoe te handelen in geval van annulering. De oplaag van de Nederlandse editie is 10.000 stuks; in het Duits zijn er 8.000 gedrukt. De regeling voor de aankoop van eigen woningen met steun uit het Bezits vormingsfonds is met ingang van 1 januari 1976 gewijzigd. Voor het verkrijgen van een renteloze lening van 2.400,- mogen de verwervingskosten voor reeds eerder bewoonde woningen niet meer bedragen dan 60.000,- (was 55.000,-) en voor nieuwe woningen niet meer dan 90.000,- (was 80.000,-). Voor bestaande eigen woningen zal het Rijk, evenals voor nieuwe woningen, vanaf 1 januari 1976 ook kunnen deelnemen in een gemeentelijke garantie voor een lening onder medeverband van een polis van levens verzekering als het schema van de jaarlijks door de belanghebbende te betalen rente en aflossing van die lening een stijgende ontwikkeling te zien qeeft. Bij de gemeenten zijn zowel een vouwblad met uitvoerige inlichtingen als aanvraagformulieren gratis verkrijgbaar. De formulieren moeten vóór het in eigendom verwerven van de woningen bij de gemeenten worden ingediend. geen adver tentie advertenties plaatsen wij voor u op de daarvoor bestemde pagina's telefoon 01665-375

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 9