Sint-Philipslandse raad voerde keiharde discussie rond jachthaven J Melkproduktie kan nog sterk omhoog fuaem Kampioensteam Velocitas Oud-Vossemeer ATLETIEK Volleybal Oud huis, wees jong.. Wethouder Walpot trok fel van leer Donderdag 5 februari 1976 EENDRACHTBODE 7 Verstandig begeleiden Onbehoorlijk bestuur Objectieve meningsvorming Zondagsheiliging Scherpe reactie Moeilijke situatie EVERS suede-kleding en bont Kanaalschap dwingt Vinger opgestoken Bloot Rectificatie Geen discussie op dit niveau Zelf wnd burgemeester dwingt Fok- en controlevereniging Tholen en Sint-Philipsland met ruim 1050 koeien Goede fokstieren LADY Blind melken kan niet meer Drastisch het mes erin Er vlogen vorige week woensdagavond spaanders af in de Sint-Philipslandse raadszaal tijdens de discussie over de jachthaven in de Krabbenkreek. Verwjjten over en weer, soms mild, soms ook zo hardaankomend dat een keer de raadsvoor zitter zelfs moest ingrijpen. Toch was tevoren eigenlQk al bekend, hoe het allemaal zou aflopen: 4-3 voor het meerderheidsvoorstel van B. en W. en daarmee tegen de aanleg van een jachthaven door het Kanaalschap de Eendracht. Acheraf kan men zich dan afvragen of zo'n discussie van scherpe tegenstellingen nodig is, maar vaak komt men ai doende verder dan men voornemens was te gaan. gebaat. Het gas op de plank is evenzeer onjuist. Is het dan zo gek, meende de heer De Jager, alles afwegend tot de derde weg te komen, nl. het verstandig begeleiden? Ik vind dat een wijze vormgeving van menselijke verant woordelijkheid. Je kunt ook zeggen: een streven om de naastenliefde een plekje te geven in onze spijkerharde samenleving. Dat klinkt wat positiever. Ik kies dan ook voor dit laatste. Hoe dat te bereiken? Door in samenwerking met anderen, in dit geval met het Kanaalschap een ontwikkeling te bevorderen, die uitwassen voorkomt. Zo worden waterskiërs en speedboten geweerd. Dan is er voor mensen gelegenheid te recreeëren, waarbij wij niet de onverdraagzaamheid moeten willen bezitten, anderen onze mening of onze opvattingen op te dringen. Als anderen de zondag op een andere wijze doorbrengen dan wij gewoon zijn, dan zij dit zo. De stelling dat daardoor hinder voor de bevolkig ontstaat is een onbewezen stelling. Het object ligt buiten de bebouwde kom. De argumentatie van Schuttevaer is eveneens een schot in de lucht en ingefluisterd met politieke motieven. De eerste spreker.de woordvoerder van de eenmansfractie der Prot. Chr. Groepering, de heer G. J. de Jager zei het zelf in de loop van zijn betoog, dat sommige feiten hard, scherp worden geformuleerd, maar dan ook alleen maar omdat het feiten zijn. Hij begon zijn betoog met erop te wijzen, dat er een soort jachthaven complex in de regio ontstaat. Als we niet oppassen, wordt het zelfs een obsessie en aanfluiting voor het gemeentelijk beleid van Sint- Philipsland. Voor wat de beslissing van deze avond betreft zijn ook de ogen van de naburige gemeenten op ons gericht. Het lijkt me daarom gewenst, zo vond de P.C.G. woordvoerder, om alles nog eens op een rijtje te zetten wat zich rond het jachthavenplan en Kanaalschap afspeelde. In het pre-advies van B. en W. een meerderheidsvoorstel - vindt men nauwelijks een argumentatie van het standpunt. De bijzin in dat voorstel wordt hoofdfactor. Er staat dat het opleggen van dwang (planologische richtlijnen voor Sint-Philipsland op te leggen door G.S. van Noord- Brabant) de gemeentelijke autonomie aantast Dat is mij uit het hart gegrepen, zei de heer De Jager, maar wat is de exegese van deze tekst? Als het algemeen bestuur van het Kanaalschap, waarin Sint-Philipsland participleert, richtlijnen wil geven voor de Ruimtelijke Ordening in dit gebied, dan is het dwang. Maar hoe noemt de meerderheid van het college de beslis singsbevoegdheid in deze van Gedeputeerde Staten van Brabant? Daarnaar hebben we ons als gemeente bestuur krachtens artikel 18 van de gemeenschappelijke Kanaalschaps- regelingen te richten. Wordt deze aantasting in de gemeentelijke autonomie minder zwaar gevoeld en waarom? Nu moet men zich niet verschuilen achter: Ja, maar dan staan we machteloos, dan wordt het ons opgelegd. Ik vind namelijk het nog steeds beter om mee te praten en gezamenlijk te beslissen, dan dat het opgelegd wordt. Dat is altijd een teken van zwak bestuur. Maar het is niet alleen zwak bestuur, het riekt naar onbehoorlijk bestuur. Vanaf de oprichting wist ieder wat de bedoeling was van het Kanaalschap, n.l. een stuk recreatieve ontwikkeling realiseren rond de werken van de Schelde-Rijn- verbinding. In alle vergaderingen is dat gebleken, maar nimmer zijn tegen strijdige opvattingen kenbaar gemaakt dan tot voor kort. Op het feitelijk gegeven heeft het bestuur van he Kanaal schap haar taktiek, haar beleid, uitgestippeld. Het is met bovenstaande voor ogen zacht gezegd, uiterst onelegant om op dit moment van zijn bezwaren blijk te geven. Ik ontken niemands recht cm van meninq te veranderen, maar dit had wel veel eerder moeten gebeuren. Veranderen van mening is juist als gefundeerd wordt aangetoond, dat gemeenschaps regels zijn of worden overschreden. Ik heb gemeend, zo ging de heer De Jager naar het slot van zijn betoog, omdat vele ogen kijken naar het besluit van deze raad en met betrekking tot een objectieve meningsvorming binnen en buiten de gemeente, deze zaken eens expliciet op een rijtje te zetten. Laat ons oppassen om door onbewezen stellingen en emotioneel geladen politieke inzichten een verkeerd beleid uit te stippelen. Mijn conclusie is dan ook het verzoek van het Kanaal schap voor inwilliging vatbaar is en derhalve steun ik het minderheidsstandpunt van B. en W., in dit geval van wethouder Rijstenbil, aldus de P.C.G. woordvoerder in eerste instantie. De S.G.P. woordvoerder L. den Engelsman maakte het korter, Hij verklaarde blij te zijn met de motie van Schuttevaar. Dat heeft ons gesterkt en we zijn er blij mee, dat het zo is gespeeld. Als de heer De Jager spreekt van beter begeleiden zou dat inderdaad kunnen. Het is eveneens te prijzen, dat van Kanaalschapszijde wordt betuigd, dat het geen bonte kermis gaat worden. Dat alles kan echter ons bezwaar niet wegnemen, omdat de zondagsheiliging er door wordt verstoord. Wij kunnen niet zoals dhr. De Jager wil Gods water maar over Gods akker laten lopen. We mogen er vanuit ons principe niet aan meewerken als de zondag in het geding wordt gebracht, zo besloot dhr. Den Engelsman een korte stemverklaring van de S.G.P. fractie. Door dit alles, merkte de heer de Jager verder op, is voor het Kanaalschap een uiterst moeilijke situatie ontstaan. Een kapitale subsidiebijdrage komt op de helling, een op gang zijnde ontwikkeling wordt uiterst krachtig en niet zeer elegant afgeremd. Dat is thans de situatie en wat zijn nu de mogelijkheden? Drie zaken: A krachtig remmen, wat dan een wildgroei kan betekenen in de recreatieve ontwikkeling. Zij die krachtig willen afremmen moeten wel bedenken dat ze zelf in tegenstelling tot de stedeling in ruime mate over stilte, natuurschoon,frisse lucht beschikken. Dat zijn zegeningen, die je anderen niet mag onthouden. Ik wens voor dit afremmen geen verantwoordelijkheid te nemen. In de tweede plaats kun je gasgeven. Dat kan een ongebreidelde ontwikkeling geven, die uit de hand loopt, ook voor wat een evenwichtige opbouw van de gemeentelijke samenleving betreft. Dat kan betekenen ontsporingen, waarmee niemand is Zuivalatraat 17-21 Borgan op Zoom 'advertentie IM Tot een veel scherpere persoonlijke reactie kwam zijn fractiegenoot en wethouder, de heer L Walpot. Hij had gehoopt dat bij dit onderwerp wat duidelijk zou worden, van hetgeen door de heer Den Jager bij de algemene begrotingsbeschouwingen was gezegd voor wat betreft de opvattingen van de Prot. Chr. groepering. Dat is nog maar een paar maanden geleden. De heer De Jager bracht toen naar voren, dat het niet past om anderen zijn mening op te leggen, dat noemde hij een teken van hoogmoed. Er zijn bij die algemene beschouwingen opmerkingen gemaakt, waarvan ik dacht dat ze waarde zouden hebben, maar dat is dan door dit betoog van dhr. De Jager grondig in elkaar gestort. De heer De Jager wil dan nog wel billijken dat men van mening kan veranderen. Maar wie is eigenlijk van mening veranderd. De burgemeester van Tholen beweert ook al datde S.G.P. van mening veranderde. Dat is echter zeer aanvechtbaar, zo zei de heer Walpot, die vervolgens notulen citeerde van de openingsvergadering van het Kanaalschap, althans van een bijeenkomst door een werkgroep die tot oprichting moest voorbereiden. Uit die notulen blijkt, dat burgemeester L. J. de Jonge van Sint-Philipsland toen reeds waarschuwde, dat men in zijn gemeente anders geaard was dan bijvoorbeeld in Nieuw-Vossemeer. Uit die notulen blijkt verder, dat niet de S.G.P. nu dwingt, maar het Kanaalschap. Immers daarin staat dat elke gemeente vrij is hetzij recreatie via watersport aan te trekken, dan wel zich wil beperken tot landschapsverbe tering. Sint-Philipsland gaf dus toen reeds te kennen niet voor watersport te zijn. Het moet ook de heer De Jager bekend zijn, dat dit indruist tegen de mening van de meerderheid van onze bevolking. Niet Sint-Philpsland heeft gedraaid, zoals de burgemeester van Tholen wil doen geloven, maar het Kanaalschap. Sint-Philipsland kon immers zelf beslissen, blijkens notulen van die werkgroep, of men alleen landschapsaankleding wenste dan wel recreatie. Een keuze zou steeds mogelijk blijven. Ik nodig ieder uit o in de ontwerpregelinq van de Kanaalschapsplannen detail^ zijn opgenomen als een jachthaven in Sint- Philipsland. Het was voorbarig de Grontmy dat pi an te laten maken. Besluiters als de heer De Jager zijn de draaiers in zo korte tijd. De heren komen steeds maar op de proppen: jullie hebben het geweten. Wat dan geweten? Angst is een slechte raadgeefster heeft dhr. De Jager opgemerkt. We beamen dat. Het zijn zij die zich aan gene zijde van de kloof opstellen, die dwang uitoefenen. Dat komt uit het boze hart, dat de mens meekreeg na de zondeval. We kennen allen het verhaal van David, die voor Saul vlucht, in Kehilla komt en later door de bewoners van die stad, die hij eerst van een vijand verloste, toch aan Saul zou worden overgeleverd. Een voorbeeld dat wel niet helemaal opgaat, maar zo kan men dit ook zien. Bij de S.G.P. gaat het om de zondagsheiliging. Wethouder Walpot zei vervolgens dat Sint-Philipsland een der eerste gemeenten van de Reformatie was. God heeft ons gezegend met veel van zijn volk hier te doen wonen. Zich tot de minderheid van het college bij dit voorstel richtend zei de heer Walpot, dat hij weth. Rijstenbil niet kan aanspreken op zijn Christelijkheid, zoals dat wel kan bij dhr. De Jager, omdat hij dat ten enemale niet is. Wel wil hij de vorm hoog houden. Er is niets erger, dan dat wij van God worden afgesneden door bewuste zonden. Dat ligt aan de verdorven aard, waarmee we ook zelf zijn behept. Dat niemand een vinger opstak, zoals dhr. De Jager wil doen voorkomen, is niet waar. Het is altijd weer gezegd en via de pers in de openbaarheid gebracht dat elke vorm van recreatie die de zondagsheiliging aantast door de S.G.P. wordt afgewezen. Er is dus wel degelijk een vinger opgestoken. Persoonlijk heb ik het nog eens herhaald bij de intrede van burgemeester Van den Berg, dat de S.G.P. niet meewerkt aan recreatie waarbij de zondagsheiliging is betrokken. Als er een draai is genomen, dan door hen die aan de andere kant van de kloof staan. Er is inderdaad goed vertrouwen geweest. Waren ftiijn voorgangers maar wat wantrouwiger geweest, dan was het niet zover gekomen. Zoals dhr. De Jager wil is niet begeleiden, maar volgen, slikken. Als men dan straks het onderbroekje wil uitdoen, zegt dhr. De Jager; het zij zo. Laat hij de c voor zijn partij maar laten vallen. Ik vind dat een magere opstelling: het zij zo, tegen alles te zeggen. Er hebben heren in het Kanaalschap gezeten, die zich anders voordeden dan ze waren, zo constateerde wethouder Walpot verder. Dat is een droevige zaak. Een reformatorische gemeente wordt nu opgelegd de zondagsheiliging aan te tasten. Als het ontkleders zijn, het zij zo. Begeleiding? Ik vertrouw het niet. Men zegt dan dat het sop de kool niet waard is, maar ondanks goede wil onzerzijds kiezen anderen voor het oonflictmodel met allerlei smoesjes, zo besloot weth. Walpot zijn ontboezeming. De voorzitter wenste in dat betoog een rectificatie aan te brengen bij de opmerking van dhr. Walpot dat wethouder Rijstenbil geen Christen zou zijn. U bedoelde, dat hij niet is aangesloten bij een kerk, vond burgemeester Van den Berg. Wethouder Rijstenbil: ik wil daar anders zelf wel even op reageren voorzitter. Om te beginnen, aldus de heer Rijstenbil, vergeet Walpot dat de raad het hoofd der gemeente is. Niet burgemeester De Jonge besloot tot aansluiting bij het Kanaalschap, maar de toenmalige gemeenteraad als hoofd van de gemeente. Ik meen dat de beslissing viel tijdens de periode burgemeester Van Velzen. Wat de opmerking van dhr. Walpot over het Christen zijn betreft, wil ik geen ellenlang verhaal gaan houden. Ik ben er wel door getroffen. Gelukkig mag iedereen in Nederland zijn overtuiging en zijn godsdienst op zijn eigen manier beleven. Ik zie niet zitten, dat we het op een conflictmodel aansturen. Gedeputeerden van Brabant zullen beslissen, hopelijk zo spoedig mogelijk. Ik hebherhaaldelijk mijn standpunt naar voren gebracht en ik had niet verwacht dat dhr. Walpot op deze wijze zou uitpakken. De voorzitter vond dat men het onderwerp zelf niet moest gaan vergeten. In de raad van Sint-Philipsland was er geen meerderheid voor een jachthaven. Het Kanaal schap wil dat doorzetten en dat is mogelijk via de aangegane regeling. Ik constateer dat ook nu de standpunten dezelfde zijn. De heer De Jager zegt vervolgens er niet veel meer over te willen zeggen, maar hij vindt het betoog van weth. Walpot wel op de rand van het oorbare en de opmerking dhr. Rijstenbil zelfs te vergaand, zodat hij al meteen een ingrijpen van de voorzitter had verwacht. Walpot heeft mij en anderen onbetrouwbaarheid aangewreven. Ik wil op zo'n niveau niet discussieren. Het is heel naar om publiekelijk tot zulke uitspraken te komen. Als Walpot het over de Bijbel heeft, weet hij ook dat daarin staat: oordeelt niet opdat ge niet geoordeeld worde. Maar ik wil op die principiële punten hier niet meer discussieren. Walpot moet niet proberen de Zwarte Piet aan anderen door te spelen. Als ik hoor hoe dhr. Walpot notulen citeert, is de S.G.P. meer dan eenmaal gedraaid. Ik zeg nomaals, dat er in mijn bijzijn tijdens de Kanaalschapsvergaderingen nimmer door de S.G.P. is gereageerd dan tot voor kort. De opvattingen van de S.G.P. zijn niet doorgetrokken in het Kanaalschap. Dit soort debatten is in elk geval zinloos. Wethouder Walpot: Ik laat me vanavond geen onwaarheden door de neus boren. Ik geloof er niets van, dat Rijstenbil is getroffen door mijn opmerking over zijn niet Christen zijn. En de heer De Jager kan ik ook weer „De produktie op de veehouderijbe drijven op Tholen en Sint-Philipsland kan nog sterk omhoog. Een van de pijlers voor produktieverhoglng is de meikcontrole. De melkcontrolegegevens vertellen ons welke koeien goed produceren met goede gehaltes enz." Dat zei voorzitter J. J. van der Slikke donderdagavond op de algemene vergadering van de Fok- en Controle, vereniging Tholen en Sint-Philipsland in Tolrust te Poortvliet. Er was aan de ene kant vreugde over het feit dat dankzij de groei met vier nieuwe leden het aantal gecontroleerde koeien op ruim 1050 kwam. Aan de andere kant drukten de gegevens van de voorzitter en ir. Hamming de pret een beetje, want 22 1/2% (9 bedrijven) produceert minder dan 4000 liter melk per koe per jaar. Onderstaande cijfers geven de situatie in Zeeland, Nederland en Tholen/Flipland weer: melkproduktie tot 4000 kg. 4000-5000 kg. 4500-5000 kg. vanaf 5000 kg. Zld. 11.4 25.1 31.3 32.2 Ned. Th./St. 8.1 22.5 22.5 35 21.75 Ph. 21.1 33.7 24.8 De voorzitter vond dat de Thoolse en Fliplandse veehouders wat dé fokkerij betreft toch op de goede weg zijn. Dankzij de federatie van K. I. verenigingen in West- Brabant kan men nu beschikken over best vererende stieren uit Utrecht en Brabant. Dit zal naar verwachting de melkproduktie en het exterieur in gunstige zin beïnvloeden. Dientengevolge ook een beter bedrijfsresultaat. Met een plaatje en een praatje belichtte ir. Hamming het probleem „hoe kunnen fokkerij en meikcontrole samengaan". Hij wees erop dat de melkproduktie in Zeeland ten opzichte FOUNDATIONS LINGERIE - BADMODE TOONAANGEVEND IN WEST-BRABANT WOUWSESTRAAT 20 - BERGEN OP ZOOM „DE ZAAK MET DE RODE PUI Advertentie IM niet over de tafel krijgen. Het kernpunt komt er weer niet uit. Ik acht het wel waardeloos, wanneer dhr. Rijstenbil altijd praat over vrijheid, vrijheid en nog eens vrijheid maar nu met dwang komt. Ik had van de Jager verwacht dat hij een ander standpunt zou hebben, nu de jachtclub op zondag de jachthaven gaat gebruiken. Weth. Rijstenbil is zelfs ook nog wnd. burgemeester en heeft als zodanig nog een bijzondere verantwoordelijkheid om zijn eigen gemeente te gaan dwingen tot aanleg jachthaven. Interumptie van dhr Rijstenbil: mag men in deze raad toch nog wel een eigen standpunt laten horen en innemen of niet? De voorzitter meende, dat de standpunten nu zeker wel duidelijk waren en bracht het meerderheids voorstel om niet in te gaan op het verzoek van het Kanaalschap tot het toepassen van artikel 18. De uitslag was 4 tegen 3. Voor waren weth. Walpot, L. den Engelsman, P. van Hekken, P. J. van der Reest, allen S.G.P. Tegen dit meerderheidsvoorstel was weth. A. A. Rijstenbil en C. den Braber (P.v.d. A) en G. J. de Jager (P.C.G.). Ad Vis, Gerrit Vis en Piet Ridderhof zorgden ervoor, dat de tafeltennisver eniging Velocitas uit Oud-Vossemeer kampioen werd van de vijfde klas in de competitie van de afdeling Noord- Brabant. Ze vormden steeds het wed strijdteam, hoewel Kees Droogers wel eens als invaller optrad. Vrijdagavond of zaterdagmiddag of -avond trekken ze erop uit of mogen ze in de Oud- Vossemeerse gymzaal blijven als het een thuiswedstrijd betreft. Velocitas telt zo'n dertig leden, maar de echte tafel- tenniskern is stukken kleiner daar er verschillende andere sporten als volleybal en voetbalfoeoefend worden. Öan kan fle HSfelTemïts wei eens in 't gedrang komen. Niettemin verzetten de leiders steeds veel werk om de ver eniging draaiende te houden. Naast vier gewone tafels, is er een prachtige wed strijdtafel. Op zaterdagavond kunnen de junioren en andere leden trainen, maar de belangstelling is veelal niet zo groot. Steeds blijkt dat het voor kleinere sporten als tafeltennis, een nioeilijke opgave is om zich staande te houden in onze streek. Veritas Poortvliet lukt dat pok nog, maar die kunnen geen competitieteam op de been brengen. Octavia Sint-Annaland sneuvelde enkele jaren geleden. Bij de Thoolse kampioenschappen voor junioren, senioren en dubbels zijn de meeste tafeltennissers dan weer van de partij, ook uit Tholen en Sint- Annaland. Velocitas pioniert verder, hoewel in de hogere, vierde klas niet meevalt. Ook de derde wedstrijd wist men zaterdag avond namelijk niet te winnen. Smash uit Noordhoek werd winnaar met 2-8: Ad Vis - A. Jongmans 21-0, 21-17, Gerrit Vis - A. Daas 20-22, 21-12, 17-21 Piet Ridderhof - R. Geers 9-21, 12-21 Gebr. Vis - Daas/Geers 19-21, 7-21 G. Vis - Jongmans 16-21, 24-26 A. Vis - Geers 15-21,15-21 Ridderhof - Daas 21- 19, 17-21, 6-21 G. Vis - R. Geers 8-21, 12-21 Ridderhof - Jongmans 18-21, 21- 17,16-21 A. Vis - Daas 21-15, 18-21, 21- 18. weer toe en zei dat nu 44 leden voor ruim 1050 gecontroleerde koeien zorgen. Drie jaar geleden leek men al op 1000 te komen, maar toen bedankte een bedrijf als lid. Nu ging de vereniging met 10% omhoog en daarmee is men op de goede weg, ook voor de opvang van de kosten. De controlekosten werden dan ook gehandhaafd op het peil van 1975. De helft van de Thoolse en Fliplandse koeien staat nu onder meikcontrole, zodat onze streek provinciaal niet op de laatste plaats staat. Secretaris De Hond deelde nog mee, dat in het kader van de Thoolse Dagen op 20 juli de jubileum fokveedag wordt gehouden. Hij hoopte op meer deelname dan vorig jaar. van het landelijk cijfer verslechterd is. Dhr. Hamming hield de veehouders aan de hand van voorbeelden voor hoe men meer inkomen kan halen door een betere produktie. Dat laatste is dan te bereiken via maatregelen in de fokkerij, met name wat betreft de fokstieren. De beste melkproduktie wordt in Noord- Holland bereikt. Ir. Beukeboom sprak over het gebruik van de melkcontrole gegevens. Hij zei dat de standaard- produktie op Tholen gestegen is en nu gemiddeld gelijk met Zeeland ligt. Aan de hand van grafieken kwam naar voren dat de daling van de melk produktie vanaf juli tot aan- de periode dat de koeien naar stal gaan, veel te snel is. De mindere kwaliteit van het weidegras is hiervan de belangrijkste oorzaak. Dat kan verbeterd worden door vroeg te maaien, zodat je in de slechtste periode jong gras hebt. Bovendien moet er in de zomer eiwitarm krachtvoer bijgevoerd worden. Ir. Beukeboom meende dat meikcontrole onontbeerlijk is. De kosten bedragen met 30 gulden per koe niet meer dan 1% van de totale kosten. Secretaris G. A. de Hond bracht de notulen en het jaarverslag, waarin hij liet uitkomen dat het blindmelken tegenwoordig helemaal niet meer kan. Men heeft dan immers totaal geen overzicht wat de koeien individueel aan melk produceren zodat geen selectie, vooral met de stierenkeuze, gemaakt kan worden. Uit de cijfers 74/75 blijkt dat Tholen/Flipland nog steeds onder het gemiddelde zitten met de produktie: Nederland 4902 kg. melk 3.98% vet 307 dagen 3.40 eiwit, gemiddeld per dag 15.99 kg. melk, vet en eiwitgrammen 1182 per dag. Zeeland 4759 kg. melk 3.93% vet 303 dagen '3.35 eiwitgemiddelde per dag 15.72 kg. melk, vet en eiwitgrammen 1145 per dag. Tholen/Flipland 4611 kg. melk 3.96% vet 299 dagen 3.31% eiwit, gemiddeld per dag 15.44 kg. melk, vet en eiwitgrammen 1124 per dag. Met de monsternemers verliep het niet zo gemakkelijk. Dhr. A. Vroegop zag zich genoodzaakt wegens lichamelijke omstandigheden te bedanken en dhr. G. Heijboer bedankte wegens andere werkzaamheden. In beide plaatsen is voorzien door de benoeming van de heren v.d. Jagt en Klippel. Dhr. M. Moerland stopte per 1 februari. Het bestuur was zeer erkentelijk voor zijn werk en hopelijk mag hij nog vele jaren met zijn vrouw van z'n pensioen genieten, aldus secretaris De Hond. Penningmeester A. C. Gaakeer meldde op een bedrag van 15.000 gulden aan ontvangsten een batig saldo van 4402,25. Het nieuwe lid P. Fase volgde dhr. A. Goorden op in de financiële commissie. De heren Gaakeer en De Hond werden elk met 26 stemmen als bestuurslid herkozen. Ook stamboekhouder Istha ging er in zijn jaarverslag niet aan voorbij dat de produktie van de Thoolse en Fliplandse melkkoeien niet zo gunstig is. Hij pleitte voor het kritisch bekijken van de gegevens. Zo zal de produktie aan dijken ongetwijfeld minder zijn. Selectie is van belang, maar niet iedere fokker is genegen direct drastisch het mes te zetten in de koeien gezien de hoge kosten bij aanschaf van nieuwe dieren. Voeding en verzorging en het gebruik van goed vererende stieren zijn natuurlijk ook belangrijke punten. Dhr. Istha deelde nog mee dat hij in tien dagen meestal zes tot acht dagen de kwaliteit van de melk moet verzorgen voor 4 4 5 fabrieken (koelmonsters en 3 4 4 busmonsters) zodat de kalveren niet direct kunnen worden geschetst. Gezien ook zijn andere werk voor de Gezond heidsdienst is tijdige opgave gewenst voor een goede routeindeling. In 1975 werden er 427 kalveren geschetst, 235 naar N.R.S. (7% minder dan in 1974). Er werden 206 runderen aangekocht waaronder 81 van de 4 nieuwe leden. Dhr. J. Stroo lichtte de produktiecijfers Lijst van de beste produktiekoeien drooggezet vanaf 1-12-74 t/m 1-12-75, vanaf 280 melkdagen. Het meisjesteam van Amigos, Oud- Vossemeer won zaterdag met 1-3 van West 2 Roosendaal: 15-10, 2-15 (vooral door erg goed serveren van Jannie Duine en Wilma Friderichs), 7-15 en 7- 15. Zaterdag 7 februari o.l.v. coach Gerrit Vis thuiswedstrijd tegen Krego Kruisland. De jongens wonnen thuis met 3-1 van Krego: 15-8, 16-14, 15-11 en 0-15. Coach Thea Niemantsverdriet, scheidsrechter Ton Keijzers, teller Ad Vos. Zaterdag 14 februari thuiswedstrijd tegen West Roosendaal. Het herenteam vAmigo& kwam maan dagavond tegen Olympus 2 in Halsteren niet best uit de verf, maar toch wofr men met 2-0: 15-4 en 15-5. De dames waren vrij. Maandag 2februari 19.30 u Breda dames Brevok 3 - Amigos, 21.00 u Steenbergen heren Amigos - Olympus 3. De heren van Amigos wonnen maandagavond in Steenbergen met 2-0 van Olympus 3. De eerste set was over tuigend (15-0), maar in de tweede set werd er te nonchalant gespeeld. Dat kostte veel punten: 15-11. Een aantal Thoolse atleten heeft zaterdag meegedaan aan de mini marathon te Apeldoorn. Er waren 700 deelnemers waarvan Rien Hommel 150e werd in 1.20 u. Nico van Vliet werd 350e in 1.37 u. en Heieen van Vliet- Hooflag 621e in 2.02 u. Bij de hele marathon waren 500 vertrekkers waarbij Jan de Leeuw uit Oud-Vossemeer 92e werd in 3.04.54 u. Dankzij 'n moderne Alno-aanbouwkeuken. voor elke ruimte fronten in kunststof en massief hout wij adviseren, plannen en monteren kompleet met inbouw-apparatuur. aanbouwkeukens ■VOHïV Theodorushaven. Bergen op Zoom tel 01640 - 36910 Advertentie IM Naam koe Eigenaar Rubriek t/m 2 jaar: 1. Rita J. L. Koese 2. Gerda J. L. Koese 3. 33 Sjoerdje 2 B. A. v.d. Hoek Rubriek 2.7 t/m 2.11 jaar: 1. Dora j, F. G. v. Oorschot 2. Aagje 23 p. j, Goordert 3. Lenie j. Potter kg- melk 6314 6086 5715 6521 5707 5544 Rubriek 3 t/m 3.11 jaar: 1. Nellie 2 J. F. G. v. Oorschot 6579 2. Rensk 22 J. J. v.d. Slikke 3. 58 Emma 179 B. A. v.d. Hoek Rubriek 4 t/m 5 Jopie 14 36 Afra 72 Renske 23 1. 2. 3. 4.11 jaar: B. A. v.d. Hoek B. A. v.d. Hoek J. J. v.d. Slikke Rubriek 5 t/m 5 1. Marina 2. Marie 3. Maartje 54 Rubriek oudere koeien: 1. Hilda 44 2. Jeltje 60 3. Dora 2 5.11 jaar: J. F. G. v. Oorschot A. Duynhouwer J. U. Klippel 6962 6517 7115 8592 6907 7731 7174 6386 vet 4.07 4.19 3.84 4.02 4.22 3.84 4.57 4.28 4.52 4.37 3.71 4.28 4.51 3.73 4.39 dagen kg- vet kg. gr. vet eiwit eiwit bi eiwi p. dag 320 326 304 337 309 280 312 323 301 280 318 301 292 312 308 257 255 219 262 241 213 301 298 295 311 319 2% 349 268 280 3.39 3.43 3.21 3.37 3.46 3.26 3.50 3.59 3.30 3.37 3.26 3.44 3.39 3.15 3.32 214 209 183 220 197 181 230 250 215 240 280 238 262 226 212 1472 1423 1322 1430 1418 1407 1702 1697 1694 1968 1884 1774 2092 1683 1597 J. J. v.d. Slikke J. J. v.d. Slikke J. L. Koese Levensproduktie: 1. Ida 2 J. 2. Truus 3 3. Renske 9 F. G. v. Oorschot S. de Jong J. J. v.d. Slikke Gemiddelde produktie: THOLEN 1974 ZEELAND 1974 THOLEN 1975 ZEELAND 1975 7589 4.38 301 332 3.39 257 1957 7825 4.20 300 329 3.14 246 1917 7743 3.89 320 301 3.26 252 1729 kg dagen kg.melk melk vet p. dag 71239 4.00 3699 19.26 65404 4.27 4137 15.81 58359 4.10 3015 19.36 4488 4.04 303 3.29 4729 4.00 305 3.32 4611 3.% 299 3.31 4759 3.93 303 3.35

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7