PREDIKBEURTEN THOLEN OUD- VOSSEMEER POLLIE ZOON SINT-ANNALAND STAVENISSl 2 EENDRACHTBODE Donderdag 5 februari 1976 Benoemingen Bazar Tholense boys De Eendracht damde gelijk Muziekavond bejaarden Plattelandsvrouwen en de Oosterschelde Verzuim in de oesterschelp Diefstal bij sluitingsfabriek Laat POLLIE het doen!! Z.LM. afdeling vergaderde Atletiek Amigos Biljarten Rik-en wipconcours Schaken Speelveldjes Schaatsongelukken Geslaagd Dertig jaar Tryfosa Orgelfonds tachtig mille Auto's zwaar beschadigd Verboden stortplaats Vijftig jaar ijsclub Schaatswedstrijden Nieuwe correspondent Reconstrutie Voorstraat Vervolg op pag. 9 Burgemeester J.E. van Boeijen is met algemene stemmen herkozen tot lid van de raad van commissarissen van de N.V. Watermaatschappij Zuid-West-- Nederland. De burgemeester is verder benoemd in een commissie die in Zeeland nieuwe vormen van samenwerking tussen rijkspolitie en gemeentepolitie stimuleert. Zaterdag is er een bazar met verloting gehouden voor de voetbalvereniging Tholense Boys. In het begin zag het er niet zo naar uit dat het een succes zou worden, maar in de late avonduurtjes trok het rad van avontuur grote belang stelling. Er waren prachtige prijzen te verdienen. Voorzitter J. Kuipers verrichtte de trekking van de loterij. De organisatoren gingen tevreden naar huis, want de totale opbrengst had de drieduizend gulden netto ruim overschreden. Het bestuur hoopt dat de feestavond met o.a. André Moss en de Ice Cream Band en bingo vrijdagavond a.s. in Hof van Holland ook zo succesvol zal zijn. De Thoolse damclub de Eendracht heeft maandagavond met veel moeite een gelijkspel behaald tegen Goes. Niettemin houdt men in de Zeeuwse damcompetitie nog steeds de leiding met 18 punten uit 10 wedstrijden. Maandagavond is de laatste wedstrijd tegen rivaal Middelharnis. Winnen en gelijkspelen brengt de Eendracht op de eerste plaats. Bij de uitslagen stond vorige week Boogerd - van Dijke 2-0, maar dat moest 0-2 zijn in het voordeel van Dijke. De Vrouwenraad organiseerde vrijdagavond in het heerlijk verwarmde Hof van Holland een muziekavond voor 65 plussers. Presidente mej. L. Deurloo heette de talrijke aanwezigen welkom, waaronder een aantal belangstellenden uit Oud-Vossemeer. Ook familie en vrienden waren aanwezig. Jammer dat er zo weinig oudere Tholenaren waren, mogelijk door de kou. De vrouwenraad doet een beroep op autobezitters om in voorkomende gevallen zich beschikbaar te stellen voor het ophalen en thuisbrengen van de ouderen onder ons. De accordeonclub The King Corns speelde op deze mooie, gezellige avond o.l.v. mevr. J. Zwaan-van Duivendijk bijzonder fijn. Na ieder nummer werden ze dan ook beloond met een hartelijk applaus. In de pauze was er een verloting ter bestrijding van de onkosten en ten bate van het bejaardenwerk. Mej. Deurloo sprak een dankwoord en gaf een tastbaar bewijs van waardering aan de accordeonclub in de vorm van een couvert. De leidster kreeg een ftuitbakje. De Plattelandsvrouwen hebben dinsdagavond 27 januari hun eerste bijeenkomst in 1976 gehouden. Het thema Oosterschelde werd belicht door dr. Parma, medewerker aan het Delta- Instituut te Yerseke, en A.R.P.- Statenlid Balkenende. Beiden hielden een inleidend praatje waarbij dr. Parma aan de hand van dia's liet zien wat er bij een eventuele afsluiting van de mooie arm verloren dreigt te gaan. Dhr. Balkenende toonde zich voorstander van een afgesloten Oosterschelde. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door de aanwezige dames en heren druk gebruik werd gemaakt. De presidente bedankte de inleiders voor hun duidelijke uiteenzetting en de aanwezigen voor hun belangstellling. Directrice mej. S. de Reus signaleert in de nieuwste schoolkrant van de Oesterschelp dat er de laatste weken vrij veel verzuimd wordt op de huishoudschool. Er zijn leejlingen die zomaar een dagje en soms langer thuis blijven omdat ze bijvoorbeeld geen zin hebben om naar school te gaan, hun moeder thuis helpen of gaan winkelen. Onlangs werd hierover met een klas waar ook nogal veel verzuimd wordt, gesproken. Daarbij kreeg de directrice de volgende antwoorden: Wij vinden de vrijdag een vervelende dag, ik moest mijn moeder helpen, ik moest oppassen, mijn ouders schrijven geen briefjes. De schoolleiding ziet zich genoodzaakt tot strengere maatregelen over te gaan wanneer dit zo blijft, bijvoorbeeld vrijdag 23 januari 24 leer lingen afwezig (van 9 reden bekend), dinsdag 27 januari 14 afwezigen (van 5 ouders hoorde de schoolleiding wat er aan de hand was). Een tekening in de schoolkrant laat zien, dat de scholieren ook nog eens "eisvrei ijssen". Niettemin zijn er weer een groot aantal artikelen in De Oester te lezen en misschien dat de schrijfsters daarvoor vrij hebben genomen. Anneriet Geluk vertelt over de T.V. Baretta, alias Robert Blake; mevrouw Hoffman heeft het over kneuzen, ontwrichten en verstuiken, terwijl vier leerlingen over apen schrijven. Ook het vervolgverhaal ontbreekt niet. Wilma Kwist en Addy Kamel beschrijven het monster van Loch Ness. Mej. Blaas meldt weer de nieuwe aanwinsten van de bibliotheek, terwijl arbeidsbureau- directeur J.P.M. van der Male over ontslag schrijft. J. Suijkerbuijk vermeldt de meisjes met de meeste j conditie, kracht en doorzettings- vermogen aan de hand van een wed strijd touwhinken. Jacolien Bogert heeft een kruiswoordraadsel en L. Stevens schrijft over vergif in planten. Verder zijn er bijdragen over dromen, het veulen, de excursie naar Ten Anker en de kerstmaaltijd. Rini de Viet geeft regels voor de docent en de leerling en Jannie Lindhout schrijft over ver schillende huisdieren. Dhr. L. Stevens introduceert de nieuwe rubriek proza, waar de huishoudschool-leerlingen hun gedichten, verzen en goede teksten in kwijt kunnen. In de nacht van 30 januari is het kantoor opengebroken van sluitingsfabriek van Beek aan de Molenweg. Kasten werden geforceerd en overhoop gehaald, maar aan geld was er niet veel te halen, omdat men daar nauwelijks met contanten werkt, de financiële middelen zich beperken tot koffiegeld. Een bedrag van rond de 60,werd meegenomen, maar met de achtergelaten ravage betekende het toch weer maar narigheid. Bij de politie werd aangifte gedaan. OUD-VOSSEMEER Tel. 01667-365 Laat uw woning vakkundig en betaalbaar inrichten. Keuze uit honderden soorten en kleuren VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD!! advertentie IM. De Z.L.M. afdeling Oud-Vossemeer vergaderde in café De Reus onder leiding van voorzitter M. M. Punt. Met weliswaar wat meer optimisme dan vorig jaar voor de ondernemer is er in wezen aan de landbouwstructuur nog altijd niet veel ten gunste veranderd. De voor een aantal boeren goede financiële uitkomsten zijn te danken aan toevallige omstandigheden zoals het kunnen profiteren van gunstige vlees-, aardappel- of uienprijs. De huidige landbouwpolitiek van de regering baart evenwel nog grote zorgen door de golf van kostenstijgingen en dat biedt geen soulaas voor de toekomst. Hij raadde de leden aan zoveel mogelijk gebruik te maken van de Z.L.M. specialisten, die kennis en deskundigheid graag wat dienste van de leden inzetten om tot een zo goed mogelijke bedrijfsvoering te komen. Secretaris-penningmeester M, Boonman wees er in zijn financieel verslag op, dat de inkomsten de uitgaven nog iets hadden kunnen overtreffen. In de kascommissie werd de heer A. Duine benoemd in de plaats van het niet herkiesbare lid W. Timmermans Jzn. en werd de heer P. van Tilburch gekozen als plv. lid. Bij acclamatie werden benoemd de aftredende bestuursleden M. de Winter en J. L. van Gorsel. De contributie voor de afdeling werd verhoogd van 7,50 naar 10,-. Voorzitter Punt ging hierna wat dieper in op verschillende op handen zijnde festiviteiten, waaronder de op 26 februari te houden gezinsavond van de Z.L.M. afdeling in het nieuwe dorpshuis. Dan zal notaris mr. Loof uit uit Tholen praten over erfrecht en na de pauze is er via bingo wat ontspanning. Vervolgens was het woord aan de heer IRemein van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst, die een praatje hield over het leven en boer zijn in Amerika. Met dia's, gemaakt tijdens zijn reis naar de nieuwe wereld werd het een indruk van land en volk en werk. Zo kreeg men beelden van een rondrit door New York, een bezoek aan een proefboerderij in Washington van 240 ha. en 4000 stuks vee, 'n kijkje ook in de landbouwgebieden van Pensylvenië met demonstraties van landbouw machines, o.a. hakselaars en oprolpersen. In Amerika komt men landbouwgebieden tegen die nog maar 150 jaar ontgonnen zijn. De gebruikte landbouwmachines zijn doorgaans veel groter dan in ons land. De kavelomvang ligt op 240 hectare, terwijl er opvallend weinig mensen in de landbouw werkzaam zijn. Dat kan door veel eenzijdige teelt als bijvoorbeeld mais, dat men er voor 70% aantreft. Het gaat dus enkel om zaaien en oogsten en dat gaat alles machinaal. De werktuigen zijn aangepast aan rijsnelheden van zo'n 10 kilometer per uur. Daardoor wordt zo'n 9 hectare per uur ingezaaid. De opbrengsten liggen gemiddeld zeer hoog, nl. tussen de 6 k 10.000 kg. korrelmais per hectare. Vaak is de grond voor 2/3 deel eigendom van de ondernemer, de rest in het bezit van particulieren. Het was een boeiende causerie, mede ook door de vertoonde dia's. Daarna sprak voorlichter L. N. Bax over "Boer zijn en blijven". Ook hij begon met een dia-serie die de veranderingen van de laatste jaren aantoonde door de mechanisatie, bijvoorbeeld bij aardappel- en bietenteelt. De heer Bax maakte vervolgens een financiële vergelijking tussen een landbouwer die 23 jaar geleden op een bedrijf van 25 hectare een inkomen had van 13.000,-, hetgeen neerkwam op driemaal het bedrag dat een werknemer bij hem verdiende, terwijl hij nu aan 16.000,- komt, wat de helft is van de werk» nemersverdiensten. Een ondernemer die met zoon van een bedrijf moet leven kan dat pas bij een bedrijf van 40 hectare. Het technisch vakmanschap beslist vandaag of men boer kan zijn en blijven. Bij een goed gevoerd beleid zijn immers de opbrengsten beduidend hoger. Ook een arbeidsintensief bouwplan kan voordelen geven om tot een beter bedrijfsresultaat te komen. Men zit dan wel met een grondont- smettingsplicht. Er kwamen na het praatje nog heel wat vragen los, zodat de avond al vergevorderd was, eer de heer Punt met dank aan de sprekers en een attentie voor hen, eveneens met dank aan de leden voor de opkomst de vergadering sloot. Eerder was nog een dankbetuiging voorgelezen van landbouwer A. van Westen voor de spontane hulpaktie bij het opruimen van de resten van zijn verbrande land- boüwschuur. Bij die dankbetuiging was een cadeaubon voor de afdeling ingesloten. De junior B atlete Klaartje de Looze is bij de Ned. Indoor Kampioenschappen in Arnhem als 9e geëindigd op de 60 meter horden. Haar tijd was 9.9 seconden. Op 2 februari speelden de dames van Amigos tegen de dames Brevok 3 te Breda. De setstanden waren 15-13, 15- 12 en 15-8. Alleen het doorzetten speelt nog wat parten. Het team bestond uit Ankie Pipping, Thea Niemantsverdriet, Jacquelien Niemantsverdriet, Anja de Wit, Jannie Oostdijk, Marjan Klippel, Marian Verhees, Jeanette Vos. Volgende week wordt tegen Set Up te Bergen op Zoom gespeeld. Krijt op Tijd: J. Hommel verbeterde z'n record hoogste serie met 3 tot 27 caraboles, J.Schetters verbeterde met 5.50 hoogste gemiddelde van J.M. v.d. Logt 5.14, J. van Daalen speelde z'n partij zonder poedels. A. Verhees blijft met 39 p. uit 22 w. leider voor J. Schetters met 38 p. J. Vaders - A. Brusselaars 2-0, F. Hommel Jzn. - A. Aarnoudse 0-2, D. Polderman - G. Minheere 2-0, A. Verhees - C. Wessels 2-0, M. Goudzwaard - W. de Leeuw 1-1, M. Voormeulen - A. Hommel Fzn. 0-2, J. Schetters - A. Goudzwaard 2-0, C. Timmermans - A. Douw 0-2, J. Rijstenbil - A. van Daalen 0-2, J. van Daalen - H. van Daalen 2-0, M. v.d. Logt - H. Zeeman 2-0, J. Hommel - L. Havermans Jzn. 2-0, F. Hommel Abrzn. - I. Berkeij 2-0. Bekerfinale 11 feb. A. van Daalen - A. Verhees, v. Daalen won van M. Goudzwaard en Verhees van A. Aarnoudse. De Treffers: J.N de Reus hoogste serie 20 en beste gemiddelde 5.14 in partij tegen J. Etienne (72 caramboles in 14 brtn) P. Vis - B. den Hollander 0-2, A. Goosen - F. Hommel Mzn. 0-2, G. Havermans - M. Lindhout 2-0, H. Hommel - P. Hommel Jzn. 0-2. De Poedelaars: J. Kouwen - A. Heijboer 0-2, J. Plandsoen - W. Bevelander 0-2, J. van Gorsel - Abr. van Poortvliet 2-0, P. van Gastel - J. Heijboer 0-2, M. Pipping - T. Schot 2-0. In de kantine van de voetbalvereniging Vosmeer streden zaterdagavond 36 rikkers en 6 wippers om vele mooie prijzen. Bij de Wippers won L. Hoek 137 p 2. M. Tholenaar 130 p 3. M. van Poortvliet 129 p 4. G. Timmermans 118 p 5. Mevr. Tholenaar 92 p 6. M. Oostdijk 80 p. Rikkers 1. J. Heijboer 198 p 2. P. Etienne 187 p 3. A. Brusselaars 181 p 4. Sj. Istha 169 p 5. Jac. Plandsoen 168 p 6. A. Goudzwaard 168 p 7. L. Havermans 163 p 8. Jac. Havermans 163 p 9. J. Voormeulen 162 p 10. A. Havermans 159 p. Competitie Senioren: K. Heijboer - S. Voorhagen 1-0, dr. A. W. A. de Looze - T. van Maanen 1-0, J. Mosch«M. de Looze 0-1, J. Smits - J. W. Slager afg., Junioren: Margot Bril - Antoon de Koning 1-0, Torendiploma geslaagd Wim Douw, Piet Bevelander, Kees Heijboer. Michiel de Looze leverde zaterdag bij de Liga-Simultaan in Roosendaal een uitstekende prestatie door tegen meester B. Worthuis remise te bereiken. Queenie Bril en J. Lindhout zijn nieuwe junioren, zodat nu zeven meisjes lid zijn, wat opvallend veel is. De leeftijd daalt ook steeds: twee jaar geleden was 8 en 9 jaar een bijzonderheid, terwijl de schaakclub nu over verschillende 6 en 7-jarigen beschikt die in de toekomst een grote rol kunnen spelen in de vereniging. Nieuwe leden zijn nog steeds welkom. Door de stichting "Ruimte Voor de Jeugd" te Rotterdam is aan het gemeentebestuur advies uitgebracht over de door B. en W. voorgenomen plannen tot aanleg van speelveldjes in de zeven kernen van de gemeente's. Daarbij zou dan Oud-Vossemeer en Scherpenisse eerst aan bod komen. Uitgangspunten zowel van B. en W. als van genoemde stichting is, dat de voor zieningen vooral afgestemd dienen te worden op de jongere kinderen. Gedacht wordt aan de leeftijdsgroep van 0 tot 10 jaar, waarbij het college zich bewust is, dat de maximum genoemde categorie meer uitwijk mogelijkheden hebben, hetzij door voetbaljeugd training, gymnastiek of andere ontspanning. Men heeft echter ook met de kleintjes te maken,zodat de geplande voorzieningen in elk geval moeten voldoen aan voorwaarden van veiligheid, intimiteit en beschutting, afwisseling, hoogteverschillen en tolerantie. Voor wat de speelveldjes te Oud-Vossemeer betreft wordt gedacht aan een ruimte in de omgeving School- straat/Bou Kooymanstraat. In de bocht van de Schoolstraat ligt een grasveld waar op kleine schaal reeds aanleiding tot spelen is gegeven. Vanwege de ligging in de bocht van de weg en de relatie met de aan de overkant van de weg gelegen scholen, lijkt het raadzaam, zo vindt de stichting Ruimte voor de Jeugd, het motorisch verkeer ter plaatse af te remmen. Het pad, aansluitendvp het gangpad, geeft een goede verbinding met het achtergelegen woongebied. Een kleine speelplek, zo vindt de stichting, die als het ware in een beschermende beweging wordt opgenomen door middel van pallisades, bomen en een aarden wal. Als tweede punt wordt genoemd de Secretaris Rijstenbilstraat. Daar een klein grasveldje, ingesloten tussen woningen, dus verkeersvrij te bereiken. Aan een zijde beplanting van dichte hoge stuiken. Dit terreintje is eigenlijk te klein om het speelplaats te noemen, maar kan toch een zeer belangrijke functie vervullen om de allerkleinsten (peuter en kleuter) mogelijkheden te bieden. Een klein zandbakje, zitmogelijkheid voor de ouders en enkele houten speelwerktuigen vormen de totale inrichting. Bij 't inrichten is zoveel mogelijk rekening gehouden met de aangrenzende woning met voor- en achtertuin. Het tussenliggende pad, de ronde pallisade, het plukje groen en de bielzenconstructie houden het spel zoveel mogelijk van het privé-gebeuren af, meent de stichting Ruimte voor de Jeugd. Bij het schaatsen zijn zondagmiddag twee kinderen gevallen en met een enkel- en polsbreuk naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. Sjaak van Daalen (13) brak z'n pols en Jacqueline de Klerck (13) een enkel bij het schaatsen op de Kreek aan de oostkant van Nieuw-Vosse- meer. Zij kreeg eerste hulp var dokter van Herel en mocht na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Wil Boogaard is aan de landbouw hogeschool in Wageningen geslaagd voor het kandidaatsexamen B in de afdeling Plantenziekten. Op 28 januari heeft de Hervormde vrouwenvereniging "Tryfosa" tijdens haar jaarvergadering het dertigjarig bestaan gevierd. Voor de leden kreeg het zesde lustrum extra cachet door reeds om 4 uur samen te komen in het verenigingsgebouw en de gezamenlijke maaltijd te gebruiken. In december 1945 werd de vereniging opgericht door de toenmalige predikantsvrouw,die ook presidente werd, mevr. Van Griethuysen-van Kooten. De laatste jaren staat de vereniging onder leiding van mevrouw Moerland-van Vossen. Na de koffie met gebak las mevrouw C. Duijzer-van Dijke een verhaal en tijdens de gezamenlijke koffiemaaltijd las de presidente psalm 92. Ook werden toen de leden gehuldigd, die sinds de oprichting lid waren, namelijk de dames H. Bruijnzeel, E. Kurvink- Rijnberg, J. Weijler-van der Jagt (erelid en vml. presidente), J. Goedegebuurê, A. Dormaar-Fase en E. den Engelsman- Goedegebuure, die kort voor deze jaar vergadering door omstandigheden moest bedanken. De jubilerende leden kregen een envelop met inhoud, aan gezien men al zo vaak kosten maakte om kleding te vervaardigen, enz. Tijdens de meer openbare bijeenkomst 's avonds was er een volle zaal met een groot aantal gasten. Ds. Codèe opende met gebed en Schriftlezing, terwijl mevrouw Moerland-van Vossen het welkomstwoord sprak. Mevrouw Codée had voor deze keer de bijbelinleiding. Het onderwerp van haar was "de bezetene van Gadarene" (Lukas 8: 26- 39). Na de pauze vertoonde de heer Koppert uit Doorn dia's over de kerk in Hongarije. Achter het IJzeren Gordijn wordt nu meestal gesproken over "De ondergrondse kerk". Via de geluids* band was er een toelichting op de dia's door ds. Van Rootselaar en de heer De Ruiter. Er werd voor de gelovigen achter het IJzeren Gordijn ge collecteerd en dat leverde 526,- op. De aanwezigen konden verder een jubileumverslag op rijm van de secre taresse mevr. Van Winkelen-Duijzer beluisteren. Het was een bijzonder goed overzicht waaruit onder meer bleek dat de vereniging 40 leden telt en er in 1975 weer 144 ffuitbakjes waren uitgereikt aan zieken of aan hen die uit het ziekenhuis mochten terugkomen. Ondanks de niet geringe onkosten wist mevrouw Overbeeke-van Zetten in haar financieel verslag melding te maken van nog een batig saldo. Bovendien werd de kaspositie weer wat verstevigd via een collecte van 250,-. Na het afgewerkte programma was mevrouw M. v.d. Weel- Boon tolk van de leden in haar dank woord tot het bestuur en mevrouw M. van Vossen-van Zetten onderstreepte dat nog eens via een gedicht over het dertig jarig bestaan van Tryfosa. Mevrouw J. Fase-Goedegebuure, die voor koor begeleiding had gezorgd kreeg een geschenkenbon. Onder de aanwezigen was ook oud-burgemeester en mevrouw Baas en vertegen woordigers van een aantal zustervereni gingen van Tholen en Yerseke evenals van plaatselijke verenigingen. Het Hervormde orgelcomite heeft deze week mogen noteren, dat de ontvangst, respectievelijk toezeggingen voor het orgelfonds de 80.000,— passeerde. Volgens besluit van de kortgeleden gehouden ledenvergadering gaat het orgelcomite een tweede circulaire onder de inwoners bezorgen, waarin nieuwe mogelijkheden worden aangegeven voor bijdragen of toezeggingen om op korte termijn de 100.000,te bereiken. Dan immers kan volgens besluit van de kerkvoogdij de bestelling voor een nieuw orgel worden geplaatst. Inmiddels zijn al prijsopgaven gevraagd bij verschillende leveranciers voor een nadere oriëntering. Bij een botsing op de kruising Kloosterstraat/Schoolstraat zijn vorige week woensdagmiddag twee auto's zwaar beschadigd. De beide bestuurders konden na behandeling van hun lichte verwondingen in Lievensberg, naar huis. Het ongeluk gebeurde doordat C. J. M. vanaf de Kloosterstraat geen voorrang gaf aan de van rechts, uit de Schoolstraat komende J. K. uit Halsteren. De laatste kon vanwege een technisch gebrek aan z'n auto niet tijdig remmen om de botsing te voorkomen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal inwoners die op de voormalige stortplaats in de Bosweg toch ondanks het verbod nog vuil hadden gestort. Bij onderzoek van de afval kwamen verschillende namen tevoorschijn. De oude stortplaats is opnieuw met prikkeldraad afgesloten en van een verbodsbord voorzien. De politie zal er nauwlettend op toezien dat er niet meer gestort wordt. Huis- en grofvuil kan men elke donderdag meegeven met de gemeentelijke vuilnisophaaldienst, terwijl men voor bedrijfsafval op 't Tuttelhoekje bij Scherpenisse terecht kan. Iedereen kan eraan meewerken om het landschap schoon te houden. "Op 3 februari 1926 werd ten huize van de heer M. Boogaard een openbare ver gadering gehouden. De heer A. Paape die was aangezocht om deze vergadering te leiden en zich daartoe bereid had verklaard, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij zeide verder, dat hij het onnodig achtte het doel van deze bijeenkomst nader uiteen te zetten omdat het bij alle aanwezigen al bekend zal zijn. Daar zich reeds een paar honderd personen hebben opgegeven om lid te worden, stelt hij voor, om direct over te gaan tot oprichting. Daar niemand hier iets tegen in te brengen had, wordt aldüS 'bëslofëh eri'is de vereniging dus opgericht": Het al wat vergeeld notulenboek van de 50-jarige ijsclub Sint Annaland is een halve eeuw later bijna goud waard vanwege de historische gegevens. Punctueel staat er in fraai gekruld goudschrift het eerste ledenregister per dorpsstraat gerangschikt: M.J. Boogaard, J. Boogaard-Heijboer, Cornelis Hartog, Corn, van Vossen, Anna Theunisse, Elizabeth N. Slager Wd., Neeltje E. Slager Wd., Jacob Slager Wz., E.J.P. Sonneveld Pz., Cornelis Verhoole... en ga zo maar door. Tweehonderd namen van inwoners uit het dorp in 1926. Met zo'n belangstelling bij de oprichting is de vraag van een voortbestaan nauwelijks meer te stellen. Alleen moeten er telkens wel voormannen zijn, zoals die halve eeuw geleden - A. Paape, de eerste voorzitter, Abr. Gunst, H. Overbeeke, J. den Haan en F. Burgers. Het was op initiatief van Witte Goedegebuure van de Molendijk, dat dit bestuur bij acclamatie werd benoemd. De contributie werd 50 cent per jaar en dat is nu nog maar 2 gulden. Het salaris van de bode werd op een tientje bepaald met zonodig een gratificatie als de vereniging het goed maakte. Witte v. d. Boogaard werd de eerste bode, al waren er voor dat tientje bijna tien kandidaten. Tenslotte was er op de oprichtingsvergadering de vraag van dhr. W.A. Dormaar of de nieuwe ijsclub al een naam had. Het werd "IJsclub Sint-Annaland". Het uitgangs punt van de oprichters om er een vere niging van te maken die zoveel mogelijk dé gehele gemeenschap omvatte, is een halve eeuw onveranderd gebleven. Een zo laag mogelijke contributie en 'n zo groot mogelijk ledental hield de ijsclub Sint-Annaland vijftig jaar lang op de schaats. Men deed nimmer een beroep om financiële steun van de overheid, al had men daarvan altijd wel volop medewerking indien dat werd gevraagd. Men reed om zo te zeggen, zijn eigen schaats. Het werd geen scheve schaat$, al beweren nageslachten, dat er op de eerste ijsbaan (de aanwas, maar in de volksmond d'annewas) zo nu en dan toch een scheve schaats werd gereden omdat noodlottigerwijs aan de overkant van de watergang een cafeetje zich niet beperkte tot warme chocolademelk. Maar daar moeten we wel gauw vanaf stappen, want dan pas komt de oude ijsclubgeneratie los over die goeie ouwe schaatstijd op de aanwas. Met een Arietje Dekker, die tot op 70-jarige leeftijd "beentje over" reed. Met het vol dragen van de baan via emmers water. Met hulp van een handbrandspuit en al die jeugdheimwee oproepende krasse verhalen meer. Niettemin, het gebeurde. Altijd waren er de tenthouders, altijd waren er de baan vegers, altijd waren er de wedstrijden en altijd was er de pret, de ontspanning van jongeren en ouderen. Er werden armen en benen gebroken, maar ook grondslagen gelegd voor een langdurige echtverbintenis. Er werd aan tonnetje stèken gedaan of als de dooi inzette, wedstrijden op de prikslee georganiseerd. Kortom, de gemeenschap vond elkaar tijdens ijswinters op de schaats, want arm en rijk, jong en oud kregen dezelfde accommodatie van moeder natuur. De Sint-Annalandse ijsclub behoort tot de grootste van de plaatselijke verenigingen. Ze kon nauwelijks in ledental worden overtroffen door die van de algemene gezondheidszorg: het Groene Kruis. Nu uitgerekend vijftig jaar na het bestaan en de oprichting een ijsweek mo gelijk was, groeide het ledental weer met een honderd inschrijvingen en staat men tegen het record van 900 betalenden. Voor 2 gulden kan men de gehele winter rijden of soms in zes jaar niet op het ijs komen als de temperaturen niet ver genoeg dalen. Altijd weer zijn er mensen voor gevonden die een bestuursfunctie op zich namen: Bram Boon, Frans Burgers, de namen hebben zich in hun zoons als ijsclubbestuurders voortgezet, Hubrecht Overbeeke, W.A. Dormaar en daarna kreeg men het vervolg: Adriaan Burgers Fzn., Jac. Boon Azn., Izak de Wilde, Jan Kurvink, Briel Heijboer. Tenslotte het huidige bestuur: A. Burgers voorzitter (32 jaar bestuurs functie), J. Kurvink (sinds 1945) penningmeester, J. Boon (sinds 1954), I. Vroegop, secretaris, W. Mosselman en de voormalig secretaris (sinds 1945) nu nog plaatsvervangend bestuurslid G. Heijboer. Van de oprichters zijn nog ereleden oud-burgemeester F. M. Boogaard (destijds commissaris IJsclub) en Corn. Dijke. Na vertrek uit het bestuur werd ook Iz. de Wilde erelid. Na Witte van den Boogaart is vele jaren Willem Rijnberg bode van de IJsclub geweest, die tenslotte werd opgevolgd door de huidige beheerder Adriaan Burgers Johzn. Vijftig jaar na de oprichting van de IJsclub - dinsdag 3 februari 1976 - werden er schaatswedstrijden gehouden voor de leerlingen van de kleuter- en lagere scholen. Met vrijwel windstil weer, temperaturen nauwelijks onder het vriespunt, werd het voor jeugd, kijkers en organisatoren een unicum op de schaats. Zelden komt het voor, dat men zo'n temperatuur op de schaats beleeft met zo weinig wind en geen sneeuw. Met behulp van het personeel van de scholen was het een plezierige ijsmiddag. De jeugd was een echte of een troost prijs rijker, de ouders hadden er geen kind meer aan toen het bedtijd was en het ijsclubbestuur was erin geslaagd precies op de oprichtingsdag jubileum wedstrijden te organiseren. Overigens wordt het vijftigjarig bestaan pas op de vijftigste jaarvergadering ge vierd, want het bestuur meent dat een ijsvereniging z'n jubileum als het maar even kan vooral op het ijs moet houden en daarbij dan vooral de jeugd betrekken. Dat was 50 jaar geleden het uitgangs punt, nu is dat nog onveranderd. Het betekent dat er tientallen Sint-Anna- landers die naar elders vertrekken toch lid blijven van hun ijsclub, waarvoor vader of moeder of een ander familielid de jaarlijkse contributie voorschiet. Het is de erkenning voor het feit dat men als kind tot z'n twaalfde jaar gratis op de ijsbaan mocht. De jaarstukken wijzen uit, dat ledenverlies zich hoofdzakelijk beperkt tot overlijden. 900 leden, wel een top, maar de generaties door, van de aanwas tot de plaatweide of het huidige, niet zo grote terrein aan de Langeweg, bleef Sint-Annaland zijn ijsclub een halve eeuw trouw. De uitslagen van dinsdag zijn voor wat de eerste prijswinnaars betreft: kleuter school Jos van Popering, Corina v.d. Boogaart, Peter Klein veld, Robert van 't Hof, Annet Goedegebuure. Lagere scholen meisjes klassen 1 en 2: Sarina Smits, jongens Rinus Scherpe nisse. Klassen 3 en 4 jongens Willem Jan Ligtendag. Klassen 5 en 6 meisjes Connie Boot, jongens Jaco Boogaart. Woensdag kwamen de jongeren van het voortgezet onderwijs aan bod en woensdagavond was het hardrijden voor schaatsers boven de 16 jaar. Voor zaterdag staat er nog schoonrijden op het programma, maar dat is niet alleen onzeker vanwege het ijs, maar ook omdat inmiddels de ijsclub Scherpenisse eilandelijke wedstrijden heeft uitgeschreven. In dat opzicht zal er dus nog wel worden overlegd. Op zijn verzoek heeft Dhr. G. de Moed het correspondentschap van de Eendrachtbode wegens drukke werkzaamheden overgedragen aan Dhr. B. van Oudenaarde. Verenigingssecretarissen kunnen dus voortaan hun uitnodigingen voor vergaderingen e.d. en verslagen aan Dhr. van Oudenaarde doorgeven. Zijn adres is Schoolstraat 33, zijn telefoonnummer 335. Houdt onze correspondent van uw activiteiten op de hoogte zodat Stavenisse verzekerd is van wekelijks plaatselijk nieuws. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. Zaterdag 7 februari om 10 uur wordt er ou^jjagleiMjjjgehaal^oor^j^endtag. advertentie IM. De reconstructie van de Voorstraat is gegund aan het straatmakersbedrijf N. de Rijke uit Sint-Maartensdijk. De bedoeling is half februari met het werk te starten. Het verkeer zal zo min mogelijk overlast worden bezorgd, maar toch zal het onvermijdelijk zijn voor 8 februari THOLEN: NED. HERV. KERK 9.30 u. ds. H. Talsma 6.30 u. ds. H. A. Samsom GEREF. KERK 10 en 5 u. ds. Tj. v.d. Haauw, Roosendaal GEREF. GEMEENTE 10, 2.30 en 6.30 u. leesdienst CHR. GEREF. KERK 10 en 6.30 u. leesdienst NED. PROT. BOND 10.45 u. ds. H. N. Bierman, Breda N.H.B.W.I.W. 10 u. kand. Visser, Halsteren R.K. KERK za. 7 feb. 19 u. H. Mis zo. 10 u. H. Mis OUD VOSSEMEER: NED. HERV. KERK 10 en 6.30 u. ing. A. de Jong, Hoogerheide GEREF. KERK 10 en 3 u. ds. J. J. v.d. Hoek, Zuilichem CHR. GEREF. KERK 10 en 2.30 u. leesdienst 6.30 u. ds. Tanis, Sliedrecht CHR. GEREF. GEMEENTEN IN NED. 10, 2.30 en 6.30 u. leesdienst R.K. KERK za. 19 u. H. Mis zo. 8 en 10 u. H. Mis SINT ANNALAND NED. HERV. KERK 6 u. ds. J. Codée GEREF. GEMEENTE 9.30, 2 en 6 u. leesdienst GEREF. GEMEENTE IN NED. 9.45, 2.15 en 6.15 u. leesdienst STAVENISSE: NED. HERV. KERK 10 u. ds. J. Codée 6 u. kand. H. Fr. Klok, Woerden OUD GEREF. GEMEENTE 9.30 en 6 u. ds. J. van Prooijen 2 u. leesdienst wo. 11 feb. 19.30 u. Bijbellezing SINT MAARTENSDIJK: NED. HERV. KERK 9.30 en 2.30 u. ds. J. Blom wo. 11 7.30 u. Bijbellezing in "Calvijn" do. 12 7.30 u. Bijbellezing voor de kerktelefoon OUD GEREF. GEMEENTE 9.30, 2 en 6 u. leesdienst GEREF. GEMEENTE IN NED. 9.30, 2 en 6 u. leesdienst N.H.B.W.I.W. REHOBOTHKERK 10 u. ds. G. J. Voortman, Oud Vossemeer (H.A.) 7 u. ds. J. H. Renting R.K. KERK za. 7 feb. 19 u. Avondmis, in Haestinge SCHERPENISSE: NED. HERV. KERK 9.30 en 2.30 u. dhr. G. J. Damen, Schelluinen GEREF. GEMEENTE 9.30, 2 en 6.30 u. leesdienst wo. 11 feb. 19.30 u. ds. v.d. Poel, Yerseke (bev. ambtsdragers) POORTVLIET: NED. HERV. KERK 10 en 6 u. ds. G. H. Abma (H.D.) GEREF. KERK 10 en 3 u. ds. P. Boes, Hilversum GEREF. GEMEENTE 10, 2 en 6 u. leesdienst SINT PHIUPSLAND NED. HERV. KERK 9.30 (bev. ambtsdragers)en 2.30 u. ds H. Harkema GEREF. GEMEENTE do. 5 feb. 19.30 u. ds. Elshout, Slikkerveer zo. 9.30, 2.30 en 6 u. leesdienst OUD GEREF. GEMEENTE 9.30, 2.30 en 6 u. ds. L. Gebraad ANNA JACOBAPOLDER: 10.45 u. ds. P. H. van Gilst Papendrecht 4 u. ds. Saraber, Ossendrecht WEEKENDDIENSTEN ARTSEN: Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer en Scherpenisse (patiënten van dokter Padt). Dr. R. Padt, Poortvliet, tel. 01662 - 400. Sint-Annaland, Sint-Maar te nsd(jk, Stavenisse en Scherpenisse (patiënten van dokter van der Bel). Dr. P. van der Eist, Stavenisse, tel. 01663 - 400. Slnt-Phlllpsland en Nleuw-Vossemeer. Dr. Menger, Sint-Philipsland, tel. 01677 - 500. WEEKENDDIENSTEN WIJKVERPLEEGSTERS: Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer en Slnt-PHllpsland mevr. van Strien, Anna-Jacobapolder, tel. 01677 - 682, b.g.g. 514. Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse. Zr. Kuzee, Sint-Annaland, tel. 01665 - 756. DIERENARTS: Dr. A. Rinses, Provincialeweg 2, Scherpenisse, tel. 01666 - 2596. Sprk.uur: vr. 18.30 -19.00 u., zat. 8.30 - 9.30 u. ALARMNUMMER 0011 AMBULANCE RODE KRUIS 01666 - 2467 WEEKEND AUTO HULPDIENST 01640 - 40888 STORJNG ENERGIEVOORZ; VERBRUIKERS PZEM BUJTEN KANTOORUREN 01184 - 19191 KAMER VAN KOOPHANDEL: midden en nrd. Zeeland zitdagen gemeentehuis Sint-Maartens- dijk: 'elke 2e en 4e maandag van de maand van 9-12 u. HOOGWATERSTANDEN van 8 t/m 14 feb. zondag 8 8.27-21.00 maandag 9 9.18-21.58 dinsdag 10 10.27-23.18 woensdag 11 11.57-00.10 donderdag 12 0.39-13.15 vrijdag 13 1.49-14.20 zaterdag 14 2.46-15.09 zondag 8 feb. eerste kwartier. dat een of meer dagen de kruising Voorstraat/Stoofdijk wordt afgesloten, waardoor het verkeer van en naar Sint- Annaland door de polder moet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 2