Zaterdag Thoolse schaatskampioenschappen Ingenieursbureau onderzoekt mogelijkheden voor beveiliging van haven te Stavenisse DEZE WEEK Studiedag vereniging voor bedrijfsvoorlichting en ZLM-kring Tholen en Sint-Philipsland Inzamelingsactie restanten bestrijdingsmiddelen/ medicijnen Openbare vergadering commissie R.0. Tholen Geslaagde Rode Kruis helpers en helpsters Verhuizen kost bedstro Depot met materiaal calamiteitenregeling bij werkhaven Krabbenkreekdam Rode Kruis puzzel Donderdag S februari 1976 32e jaargang no. 1^ Marktordenings organisatie Alleen kwaliteitsprodukt Kwaliteitsgebreken Transportkosten stijgen UIENVEILINGEN Grotere spreiding export nodig Marktprijs gevoeliger Vervolg op pag. 5 Problemen niet onderschatten Calamiteitenregeling Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dns dag middag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 lncl. btw. contant, op rekening 5,75 inci. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heyboer. Kwaliteit visitekaartje aardappel "De kwaliteitsbewaking heeft centraal gestaan op deze studiedag en dat is zeer terecht, want onze concurrentiepositie wordt door andere landen aangetast Kwaliteit moet het visitekaartje van de Nederlandse aardappel blijven". Dat zei voorzitter A.A. van Nieuwenhujjzen van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint-Philipsland dinsdagmiddag in Haestinge te Sint-Maartensdijk, waar men in samenwerking met de ZLM-kring een studiedag hield over het thema "Hoe kunnen we een goede kwaliteltsaardappel telen". Natuurlijk kwamen ook de huidige hoge aardappelprijzen en de roep om een prijs- stop en exportbeperking ter sprake. ZLM-kringvoorzitter M.C J. Kosten zei dat in grijpen in de prijszetting door de regering in hoge mate onredelijk zou zjjn. VBNA- voorzltter G. Lodewjjk meende, dat als we de export van aardappelen iets in de weg zouden leggen, telers en handelaren dit vele Jaren zouden voelen. In zijn openingswoord wees ZLM-Kring voorzitter M.C.J. Kosten al op de belangrijkheid van het gewas aard appelen voor onze streek. In 1975 werden op Tholen 1672 ha consumptieaardappelen geteeld en 44 ha pootgoed, dat is 23% van 't akker - bouwareaal. Op Sint-Philipsland waren die cijfers 220 ha - 3 ha - 183. In de bouwplannen wordt de voor aard appelen geschikte grond vrijwel optimaal gebruikt. Men heeft immers te maken met de teeltregeling 1: 4, daarom ontsmetten verschillende bedrijven hun grond om het areaal te vergroten. Met A.M. rassen zijn er zelfs mogelijkheden voor 1: 2. Een vrij produkt als aardappelen kan goede tot zeer goede financiële resultaten geven bij een redelijk prijsniveau. Wat dit betreft is 1975 een extreem gunstige uitschieter. Daar staan een aantal aan zienlijk mindere jaren (o.a. 1974, 1973) tegenover. Blijft wel over dat de prijzen van aardappelen erg wisselend kunnen zijn. in dit verband vragen wij ons wel eens af, of het bezitten van een markt ordeningsorganisatie zoals enkele EEG- landen die hebben (Engeland, Ierland, Frankrijk, Nederland Stopa alleen voor pootaardappelen) niet een goede zaak zou zijn. Taak van zo'n organisatie zou moeten zijn: controle op produktie, fondsvorming in goede jaren om daarmee slechte jaren wat op te vangen. Een ander discussiepunt is, of er een EEG marktregeling moet komen. Nederland is daar bepaald geen voor stander van. Nederland wil vrije handel tussen de lidstaten en wil alleen praten over kwaliteitseisen. Toch blijft de drang, met name van Engeland en Frankrijk, aanwezig om wel zo'n Europese marktregeling in te stellen. Belangrijk voor de aardappelteelt is en zal ook altijd blijven: goede opbrengst, goede kwaliteit, goede prijs. Opvallend is nogal eens, dat een goede tot zeer goede prijs met zich meebrengt dat men minder streng is ten aanzien van kwaliteit. Dat is een gang van zaken die niet in het belang is van de aardappel afzet in ons land en daarbuiten. Hoe we optimaal resultaat kunnen bereiken, daarover zal naar wij hopen deze studiedag ons de goede weg wijzen, zo besloot dhr. Kosten zijn openings woord. De eerste inleider was de voorzitter van de Vereniging ter Behartiging van de Nederlandse Aardappelhandel (VBNA) dhr. G. Lodewijk uit Den Haag. Hij wees erop dat het aanbod van Nederlandse aardappelen, wat kwaliteit betreft, moet voldoen aan de vraag die daaraan door de binnenlandse en buitenlandse afnemers worden gesteld. Een slecht geproduceerde aardappel is niet of slecht verkoopbaar en levert niet alleen met veel kosten vaak nog een slechte prijs op, doch doet ook de naam van ons afzetapparaat en de afzet- kansen geen goedBijvoorbeeld de glazigheid in de oogst 1§73 en de In de week van 16 t/m 20 februari vindt de inzamelingsactie plaats van restanten bestrijdingsmiddelen en medicijnen. Alle middelen dienen zoveel mogelijk in de originele verpakking en samengevoegd in goed dichtgebonden stevige plastic zakken, met niet meer dan 30 kg. per zak, te worden ingeleverd. Tijd van inlevering: 's morgens van 9 tot 12 uur en 's middags van 14 tot 16 uur. Plaats van inlevering: Tholen, gemeentewerkplaats Bosstraat 20. Sint-Maartensdijk, gemeentewerk plaats Vijfzinnen.. Sint-Annaland, gemeentewerkplaats, Bierensstraat. Sint-Philipslandgemeentewerkplaats Schoolstraat. Overtollige bestrijdingsmiddelen en medicijnen hebben geen enkel nut en vormen een bedreiging voor mens, dier en plant,. Voorkom moeilijkheden en lever daarom alles in. blauwgevoeligheid van oogst 1974. De teler moet er zich goed van bewust zijn dat hij alleen nog maar een kwaliteit»» produkt kan telen als hij zich als aard appelteler wil handhaven. De bestaande kwaliteitseisen voor het binnenland zijn de minimum kwaliteits- en sorterings- eisen van het Produktschap voor Aard» appelen. De teler moet vanaf het rooien tot aan de verkoop aan de consument kunnen voldoen aan deze minimum eisen en de daarop uitgeoefende controle van de A.I.D. Eenmaal slecht geteelde aardappelen kunnen zelfs bij de allerbeste behandeling vanaf het rooien nooit goede aardappelen meer worden. Het blauwgevoeligheids- onderzoek en de nu in studie zijnde mogelijkheden en methoden om tot een uitbetaling naar kwaliteit aan de telers te komen, zijn voorbeelden van het groeiend besef dat de telers nog meer dan voorheen beslist een kwaliteits produkt moeten gaan leveren. Dit zowel voor levering aan de consument als voor levering aan de aardappelverwerkende industrie in binnen en buitenland.Ook de handel heeft tot taak door ver betering van de behandeling van het produkt een beter produkt te gaan af leveren. De belangrijkste kwaliteitsgebreken, waar met enige zorg gemakkelijk veel tegen gedaan kan worden, zijn rooi- beschadiging, mechanische beschadi- De commissie ruimtelijke ordening van de gemeenteraad houdt donderdag avond 12 februari om half acht een openbare vergadering in het gemeentehuis te Tholen. Iedere belang stellende is welkom. Op de agenda staat: a. gelegenheid voor het geven van een nadere toelichting door diegenen die een bezwaarschrift hebben ingediend tegen plan kom Poortvliet. b. Behandeling bezwaarschriften tegen ontwerp-bestemmingsplan Gorishoek c. Behandeling discussienota over toe komstige uitbreiding Sint-Maartensdijk d. Bespreking ontsluiting plan Achter 't Bos Sint-Maartensdijk ging en blauw. Het voorkomen van beschadiging is duidelijk een zaak waar teler en handelaar in hun bedrijfs voering door oplettendheid en ver betering van technische voorzieningen iets aan kunnen doen. Hetzelfde geldt voor het blauw tengevolge van behande ling van aardappelen bij te lage temperatuur, onzorgvuldige behandeling of gebreken aan de tech nische voorzieningen. In februari/maart 1975 verzamelde de Plantenziektenkundige Dienst (PD) gegevens over blauw in voor export inspectie aangeboden partijen. Van 183 partijen werden 2 monsters van 100 knollen genomen, waarvan 1 monster tegelijk met de exportinspectie en een vijf dagen later. Van de eerste monsters voldeden er 5 of 3% niet aan de export norm. Van de tweede bleken 112 van de 8183 of 61% niet meer aan de export norm te voldoen. Ook de 39 partijen die in de laadbak van vrachtauto's werden gestort werden bekeken. Daarbij bleek dat de valhoogte van 12 partijen 1/2 tot 1 m was, van 9 partijen 1-1 1/2 m, van 8 partijen 1 1/2 tot 2 1/2 m en 10 partijen 2 1/2 tot 3 1/2 m. Daar zowel de omvang van onze export als het prijspeil reeds ernstig kunnen worden geschaad door een relatief gering aantal partijen dat niet aan de verwachtingen van de buitenlandse afnemers beantwoordt, heeft de PD met ingang van deze oogst voorschriften ten aangezien van de valhoogte (maximum 75 cm) en temperatuur (12 graden) mi nimum bij de behandeling van aardap pelen gegeven. De A.I.D. controleert de aflevering voor het binnenland bij de kleinverpakkers en bij de kleinhandel. Voorbvertreding van de kwaliteitsvoor- schriften zijn reeds boetes van 1500 en 2000 gulden gevallen. Onze huidige afzet van verse aard appelen iri het buitenland, o.a. op de Westduitse markt als grootste afzet gebied, zal niet meer gehandhaafd kunnen worden als de kwaliteit van onze aardappelen niet aanzienlijk ver betert in vergelijking tot de kwaliteit van oogst 1973 en oogst 1974. Wij kunnen in het buitenland niet meer concurreren met de prijs, doch alleen nog maar met de kwaliteit van onze aardappelen in vergelijking met die van de inheemse of uit andere landen geïmporteerde aardappelen. De verplichte invoering van de tachograaf voor vrachtwagens en het nieuwe Sint-Annaland, 3 februari 1976 57 ton uien 40 opw 2 nl 67,60, 2 ton drielingen 30/40 53,00. Sint-Maartensdijk, dinsdag Uien 40 opw 2 nl 66;01, drielingen 53,00, aanvoer 33 ton. Nu kunnen de schaatsenrijders hun hart ophalen, maar in de laatste week van januari 1975 werden er aard appelen gerooid met een KRAKEI bij de heer J.P. Kloet te Sint-Maartensdijk door het loonbedrijf fa. J.L. Fase en Zn. uit Poortvliet. Deze reed met een Deutz Intrac 2003 beschikbaar gesteld door het landbouwmechanisatiebedryf C.I.L. Zandijk uit Tholen. Het vermogen is 60 pk. De rijsnelheid bedroeg 900 meter per uur in verband met de kwaliteits eisen. rijtijdenbesluit zullen de transport kosten voor het Nederlandse produkt naar 'tnbuitenland doen stijgen. De daaruit voortvloeiende hogere prijs voor ons produkt zullen wij alleen door een betere kwaliteit kunnen compen seren, indien wij onze bestaande afzet mogelijkheden in h"t buitenland willen behouden. Het zou të betreuren zijn wanneer de telers tengevolge van de gemakkelijke afzet in dit seizoen de teelt van de komende oogst zowel in de behandeling van hun grond en gewas als in het te investeren geld voor poot goed en bemesting de zaken te licht gaan opnemen. Ik doe een dringend beroep op de telers juist na dit seizoen het uiterste te willen doen om een prima en bewaarbare aardappel te produceren en af te leveren. De aardappelconsumptie wordt van jaar tot jaar minder en bedraagt nu in Nederland inclusief de verwerkte aard appelen 85 kg per hoofd. In Duitsland is dat 92, Engeland 102, Italië 38, Dene- Ook op Tholen en Sint-Philipsland kunnen de schaatsliefhebbers weer genieten. Aan de kranten die rond je schaatsen zaten, kon je zien hoelang het voor de meeste streekbewoners geleden was dat ze op het ijs stonden: zes jaar (1970). In Tholen had de ijsclub onlangs nog volop reden tot klagen over het gebrek aan belangstelling op de jaar vergadering, maar op De Veste was er flinke liefhebberij voor de schaatssport, zoals de foto toont. Ook in Sint-Philips land, Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, Stavenisse en Scherpenisse kon er op de banen geschaatst worden. Er werd ver lichting aangebracht, zodat er ook 's avonds kan worden gereden. De ijsclub Scherpenisse heeft het initia tief genomen zaterdag 7 februari, ijs en weder dienende, op de grote ijsbaan De Pluimpot wedstrijden te organiseren voor de streek Tholen en Sint- Philipsland. Het gaat zowel om hard- als schoonrijden. Voor het eerste is er een wisselbeker, voor het tweede onderdeel uiteraard ook prijzen. De ijsclub hoopt op grote deelname, want de goed geoutilleerde baan is uitermate geschikt voor dergelijke wedstrijden. Aanvangstijden: hardrijden 500 m 9.30 u., aanwezig 9.00 u. Starttijd 1500 en 3000 m afhankelijk van de eindtijd van de vorige nummers. Er zijn drie categorieën: 1. Heren tot en met 18 jaar, 2. Heren vanaf 19 jaar, 3. Dames De individuele wedstrijden schoon rijden beginnen om ongeveer twee uur 's middags. De starttijd voor paren is afhankelijk van het einde van de wed strijden individueel schoonrijden. Mogelijkheid tot opgave als deelnemers tot uiterlijk vrijdagavond negen uur aan het loket van de ijsbaan of telefonisch bij M.C. Hage, tel. 01666-2493. marken 69. De EEG-staten kunnen in hun eigen behoefte voorzien behalve West-Duitsland en Italië. Nederland produceert gemiddeld 800.000 ton consumptie- en industrie-aardappelen. In 1974 voerde ons land t/m einde oogst 675.000 ton uit naar de volgende landen: West-Duitsland 375.000, Italië 123.000, BsgWest-Duitsland 375.000, Italië 123.000, België 79.000 Azie 28.500, Amerika 25.600, Oostenrijk 11.000, Afrika 10.300, Zweden 4600, Denemarken en Noorwegen elk 1600 ton. Hieruit volgt dat 50% van de export naar Duitsland gaat en 20% naar Italië. Deze spreiding maakt onze afzetpositie en prijsvorming kwetsbaar als in Duitsland op een bepaald moment minder of geen vraag naar onze bintje consumptieaardappelen (35/50 mm) of aardappelen voor de voedingsindustrie (50 opw.) bestaat. Anderzijds zitten aan de export naar Italië financiële risico's vast door de politieke en economische situatie daar. Een grotere spreiding van onze huidige afzet is dus wenselijk. Daarbij komt dat de vraag naar aardappelen weinig elastisch is. Bij lage prijzen neemt de vraag niet toe, terwijl bij hoge prijzen het gebruik afneemt. Reeds bij geringe produktieover» schotten dalen de prijzen sterk en blijven de gemiddelde verkoopprijzen laag tijdens het gehele seizoen. Wanneer naar algemene verwachting in Nederland een niet te plaatsen over schot bestaat van 100.000 ton 4% van onze totale produktie of 12 1/2% van de export) heeft dit in de praktijk een prijsdrukkende werking van circa 5 gulden per 100 kg. Daar de bintjesprijs in ons land toonaangevend is voor de bintjesprijzen in de andere EEG-landen zal duidelijk zijn welke invloed de enkele verwachting van een overschot op onze afzet zowel in ons land als in andere landen heeft. Een ander punt is, dat het kwantum waarmee de consumptie van verse aardappelen de laatste jaren terugloopt, ruimschoots wordt over troffen door de toenemende consumptie van aardappelen in verwerkte vorm. Daar de afzet aan voedingsmiddelen- Op 31 januari werden in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet de examens afgenomen voor Rode Kruis helper of helpster Derde klas. De docenten waren dr. Padt uit Poortvliet en mevr. v.d. Kleiss uit Oud-Vossemeer. De geslaagden zijn: Uit Poortvliet de dames J. Andriesse, C. Bouman, M. C. Deurloo, M.J. Deurloo en C. M. Geuze en de heren C. I. en A. Niemantsverdriet. Uit Sint-Annaland de dames J. Kaashoek en A. Moerland-Koopman en dhr. M. P. v.d. Jagt. Uit Stavenisse dhr. P. I. Moerland. Uit Tholen mej. M. J. Bijl en dhr. G. Oostdijk. Uit Oud-Vossemeer de dames H. M. Klippel, C.P. Pipping en M.C. Quist. Uit Sint-Philipsland dhr. P. den Braber. industrie overwegend geschiedt middels langlopende contracten tegen een vaste prijs, wordt het beschikbare kwantum niet voorverkochte aardappelen op de Bij de gemeentesecretarieën van Tholen en Sint-Philipsland zijn de pas ver schenen vouwbladen "verhuizen kost bedstro" verkrijgbaar. Het ministerie van ruimtelijke ordening heeft hierin de voornaamste punten van de subsidie regeling voor verhuis- en her- inrichtingskosten bij woningverbetering en krotontruiming uiteengezet. Vlogen er spaanders in de Sint- Phillpslandse raad De jachthaven werd heftig discussiepunt Werkgroep bekykt scholenbouw Materiaal voor calamiteiten by werkhaven Krabbenkreekdam Onderzoek naar beveiliging haven Stavenisse Ook by aardappel is kwaliteit het visitekaartje Uspret was er overal in onze streek -F Sint-Annalandse ijsclub reed halve eeuw goede schaats Jan Overeenkam.... Us-ldylle Tafeltenniskampioenen in Oud- Vossemeer Na vorstperiode start reconstructie Voorstraat Stavenisse Een drukke vergadermaand gestart HUMOR IS DE ZWEMGORDEL OP DE RIVIER VAN HET LEVEN Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een ingenieursbureau heeft opdracht gekregen diverse mogeiykheden voor de beveiliging van de haven te Stavenisse te onderzoeken. Dit is meegedeeld op de een dezer dagen gehouden vergadering van de stuurgroep dykversterkingen Oosterschelde. Daar kwam verder naar voren, dat voor wat betreft Tholen, het vrij bochtige dijktracée vanaf stad Tholen tot aan de hoek Razernijpolder op het programma staat. Dat is een lengte van ongeveer 3.5 km. De verhoging zal tussen de één en de anderhalve meter liggen. Besprekingen zijn aan de gang over de wijze waarop - met behoud van de beplanting van de wallen van stad Tholen - de zeewering hier (met een lengte van 400 tot 500 meter) op de gewenste hoogte kan worden gebracht door "uitbouw" van de voorliggende dijk. Het voor 1976 opgestelde programma voor partiële dijkversterking heeft voor heel Zeeland totaal een lengte van 35.5 km. Daarbij is ook 2 km Augustua- en Stadspolder bij Bergen op Zoom. Op Tholen is in uitvoering genomen het 5.8 km lange dijkvak Muijepolder, Oudelandpolder en Noordpolder bij Sint-Maartensdijk. Van Oord Werkendam heeft hiervoor al klei aangevoerd. Bij bespreking van de verschillende projecten is de stuurgroep opnieuw gebleken, dat de problemen die zich hierbij aandienen, bepaald niet mogen worden onderschat. Zij zijn niet slechts van uitvoeringstechnische aard, maar liggen ook in de sfeer van de admini stratieve voorbereiding. Er moet niet alleen rekening gehouden worden met de zakelijke belangen van bij de dijk verzwaring betrokken personen en instellingen, maar ook met de op vattingen en verlangens van de natuur- en landschapsbescherming. De behandeling daarvan vraagt vaak veel tijd omdat tal van besprekingen op diverse niveaus moeten worden gevoerd en moet worden gezocht naar mogelijke alternatieve oplossingen die dan weer moeten worden doorgesproken. Ook de technische uitvoering van de werken als zodanig eist volgens de stuurgroep een zeer zorgvuldige voor bereiding. Daarbij is het nogal eens noodzakelijk speciale onderzoekingen in te stellen. De rechtszekerheid van belanghebbenden kan voorts met zich meebrengen, dat de - langdurige - procedure, die wordt voorgeschreven in de wet op de droogmakerijen en indijkingen van 1904, in werking wordt gezet. Nu bij deze partiële dijkversterkingen al tal van vertragingsfactoren optreden, mag niemand de illusie koesteren - aldus de stuurgroep - dat een verhoging van de dijken rond de Oosterschelde tot Deltahoogte omstreeks 1980 haar beslag zou kunnen hebben gekregen. Afgezien van dit alles moest de stuur groep vaststellen, dat haar werkzaam heden ernstig worden belemmerd door de onzekerheid die nog steeds aanwezig is ten aanzien van de wijze van defini tieve afsluiting van de Oosterschelde. Deze onzekerheid brengt met zich mee dat - met het oog op mogelijke consequenties - het soms bijzonder moeilijk is verantwoorde beslissingen te nemen. Het bureau dijkversterkingen heeft voor het Oosterscheldegebied in overleg met de Deltadienst van Rijkswaterstaat te Burghsluis een calamiteitenregeling opgesteld. Bij de werkhavens Schelphoek, Roggeplaat, Neeltje Jans, Noordland en Sophia beschikt men over een aantal materialendepots waaruit honderdduizenden tonnen stortsteen, staalslakken en fosforslakken alsede een voorraad mijnsteen kunnen worden betrokken. Bovendien heeft de combi natie dijksbouw Oosterschelde de beschikking over een enorm potentieel aan materieel. De waterschappen zijn belast met het in werking stellen van de hulporganisatie als een calamiteit dreigt of optreedt. De nieuwe regeling heeft voor het eerst tot grote tevredenheid van alle partijen gewerkt bij de oeverval voor het Tuttelhoekje bij Scherpenisse. Het is de bedoeling aan de regeling nog enige uitbreiding te geven door bij de werkhaven aan de Krabbenkreekdam te Sint-Philipsland een kleiner depot te vullen met enkele duizenden tonnen aan materiaal, zodat de eerste "klap" van een mogelijke calamiteit ook van de landzijde kan worden opgevangen. Bij de 32.761 briefkaarten en giro- overschrijvingen van Rode Kruis puzzel 3 zullen ook weer verschillende in zendingen van Eendrachtbode-lezers zijn geweest. Helaas is dit keer niemand van hen in de prijzen gevallen. De oplossing was "Blijf wagen, blijf in sturen". De stand van de actie is nu 165.184,-. De kleuren T.V. werd gewonnen door mej. W. Kotter uit Hengelo Ov, de platenspeler door mej. J.Y. Oostindien uit Amersfoort en de naaimachine door dhr. J. de Kok uit Epe Gld. De opbrengst van de Rode Kruis puzzels is bestemd voor het vakantiewerk van het Rode Kruis, dat in maart begint. Althans de deuren van de beide vakantiehuizen Huize de Valkenberg en Huize IJsselvliedt gaan dan weer open, terwijl ook het Rode Kruis hospitaal schip J.Henry Dunant zijn reizen start. Uiterlijk 13 februari dient de oplossing van puzzel 4 in het bezit van het Rode Kruis te zijn. Heeft u deze nog niet in gestuurd, doe het dan vandaag nog. Daarna kunt u beginnen aan de nieuwe puzzel 5.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1