Haai van bijna 5 meter te ATLETIEK 'Voor mij waren al die spaarrentepercentages één pot nat; lotdat ze me bij de NMB wegwijs maakten' De NMB denkt met u mee. Probeer 't. DAMMEN Structuurplan Tholen kan bouwstenen leveren De trekpleister van vishandel Schot Donderdag 22 januari 1976 EENDRACHTBODE 7 Slem men Geen tanden van betekenis Klasse kraakbeenvissen Reuzenhaai MODEBRILLEN Voorzitter Kajner van Koophandel: Op 'n dag, toen ik wat geld van m'n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMB Spaarautomaat gaat zoiets zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan, hoe hoger de rente wordt die je kunt krijgen. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen, maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening.Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van io% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle spaarrentepercentages NEDERLANDSCHE één pot nat zijn. MIDDENSTANDSBANK Zaterdag 17 januari had een groot deel van Tholen haaievinnensoep kunnen eten. Zover kwam het niet. De „soep" bleef beperkt tot een kiji^je van dichtbij naar een visje van om en nabij de vtyf meter. Een visje dat zo'n 400 kilo woog. Een zeldzaam gebeuren in Tholen. Daar is wei een tjjd geweest dat men 400 kilo bot bij elkaar zag, maar nooit een reuzenhaal van dat gewicht. Een trekpleister was het wel. Hoe kwam Vishandel Schot aan zo'n uniek „etalagestuk"? De haai werd niet zo dichtbij Tholen gevangen, maar anderzijds voor dit soort ook weer niet zo ver af. Ret was de viskotter Kortgene 8 die vrijdagmorgen met deze reuzenvangst bij de vismijn in de Vlissingse binnenhaven arriveerde. De vissers kregen het gevaarte in de nacht van donderdag op vrijdag in hun netten, toen de Kortgene 8 zich veertig mijl ten noordwesten van Westkapelle bevond. Het dier was met zijn kop tot aan zijn kieuwen tussen de overige gevangen vis in het net terecht gekomen. De haai had daardoor al veel kracht verloren en kon geen onverhoedse klappen met zijn staart meer uitdelen. Met een strop om de haai wist men het visje aan boord te krijgen. Vishandelaar Arie Schot kocht de kanjer op de Vlissingse vismijn om 7holen ook eens te laten zien wat 3e zee biedt; behalve wat al in zijn winkel te krijgen is. Het vervoer bracht wel enige zorgen mee, maar het lukte en zaterdag hebben velen op de hoek Eendrachts weg kunnen zien, hoe een reuzenhaai er in werkelijkheid uitziet. De heer H. Venekamp, leraar aan de gemeentelijke Mavo te Tholen, die er als de kippen bij is, als hij weet dat er ergens een bijzondere diersoort te bewonderen is, adviseerde visser Schot er de ingewanden te laten uithalen om de vis wat langer goed te kunnen houden, zodat er maandag ook nog de mogelijkheid was het dier in Bergen op Zoom te exposeren. Voor een onder zoek nam de heer Venekamp dat inge wandenkarweitje op zich. Hij deed ons ook wat meer wetenswaardigheden toe komen over deze interessante vissoort. Met dank aan de Thoolse Mavo-leraar namens velen die zijn verhaal met Marien van Prooijen uit Sint-Maartens dijk behaalde een fraaie tweede plaats in de Wallenloop te Goes. Zijn tijd was 23.12.05. De Belgische Olympische kandidaat Mare Nevens werd eerste en de als favoriet gestarte Belg André Boonen derde na een fel duel met Van Prooijen Heieen van Vliet uit Tholen werd zesde bij de dames in 5.16 min. Bij de prestatielopers was Rien Hommel uit Tholen vierde, terwijl de 48-jarige Izaak Quaak uit Sint-Maartensdijk (verzorger van Marien van Prooijen) een fraaie 35e plaats voor zich opeiste. Nico van Vliet uit Tholen werd 50e, Wim van Vossen uit Tholen 105e van de ruim 200 deel nemers. Klaartje de Looze uit Oud-Vossemeer zorgde voor een fraaie tweede plaats bij de junioren B in Utrecht. De 50 m horden indoor liep ze in 8.8 sec. Bij het verspringen kwam ze tot 4.50 m. Jan de Leeuw uit Oud-Vossemeer werd derde in de derde clubcross van Olympia Halsteren. Zijn 12.45 min. was een nieuw persoonlijk record. Winnaar Dieriks uit Hoogerheide deed 12.39.6 over de 4 km voor Kees Zuiderveld, die 12.42 min. nodig had. FOTOWEDSTRIJD Naar aanleiding van een ingezonden stuk van de heer A.C. Hoek te St. Maartensdijk betreffende de winnende dia van de foto- en diawedstrijd in het kader van het Monumentenjaar het volgende. Om de schrijver (en U?) niet langer in het ongewisse te laten kan ik meedelen dat het inderdaad de knip van het fototoestel is geweest. De bekroonde kleurendia, formaat 24 x 36 mm is gemaakt op de Zoetemelkseweg/opril Eerste Dijk aan de noordzijde van St. Maartensdijk met een têlélens. De foto die in de krant was te bewonderen, is tot stand gekomen via een zwart/wit foto van de dia. De doelstelling van de fotowedstrijd was, om door middel van het fototoestel een actieve belangstelling voor de monumenten in de gemeente Tholen te wekken. Helaas getuigt het ingezonden stuk van de heer Hoek meer van een passieve belangstelling. Het zou leerzamer geweest zijn om de tijd die hieraan is besteed te gebruiken voor het maken van een foto -1/100ste seconde, de knip van het fototoestel, in bijna zeven maanden dat er voor de wedstrijd ingezonden kon worden moet wel vrij te maken zijn - en/of een bezoek aan de tentoonstelling van het voor deze wedstrijd ingezonden werk, waaraan in de plaatselijke pers ruime aandacht is besteed. J.P.B. Zuurdeeg jurylid. Hoogaarsstraat 15 Tholen interesse zullen lezen volgt hier die toe lichting. Het feit dat juist in deze tijd de met veel Tam-Tam aangekondigde film „Jaws" (naar het boek van Peter Benchley „De zomer van de witte haai, een Amerikaanse bestseller) in veel Neder landse bioscopen draait, hoeft niet pers& de oorzaak te zijn, dat de haai van Vishandel Schot in Tholen de nodige opschudding verwekte. Immers, haaien hebben de naam gevaarlijk te zijn en daarom spreken ze zo tot de verbeelding van jong en oud. Het was dan ook een teleurstelling voor velen, toen ze zo'n gevaarlijk monster van dichtbij konden zien, dat het beest geen tanden van enige betekenis had. Dit artikel heeft daarom de bedoeling wat wetenswaardigheden over deze interessante vissen te vertellen en daarmee ook wat misverstanden uit de weg te ruimen. Haaien behoren tot de klasse van de kraakbeenvissen, waartoe ook de roggen en de prikken behoren. Ze worden gekenmerktdoor een skelet van kraakbeen, bezitten geen kieuwdeksel, doch onbedekte kieuwspleten en de vinnen kunnen niet worden samen gevouwen, zoals bij andere vissen, want ze zijn stijf en vlezig. Kraakbeenv - ?n hebben voorts geen schubben, maar huidtandjes, die de huid zo ruw als schuurpapier maken en als zodanig wordt haaiehuid dan ook wel gebruikt. Ook wordt gladgemaakte haaienhuid gebruikt voor het inbinden van boeken. De meeste haaien hebben enkele rijen doornachtige tanden. Het zijn roof vissen. Enkele haaiesoorten zijn plankton-eters. Die hebben kleine tandjes langs de bekrand. Tot deze laatste behoren de reuzenhaai en de walvishaai, de grootste haaiensoorten. Veel kleiner zijn de doornhaai en de hondshaai, die ook wel in de Ooster- schelde voorkomen. Ze zijn echter schuw en voor de mens ongevaarlijk. Voor de mens gevaarlijke haaien zijn de blauwe haai, de tijgerhaai en de witte haai, die zeer vraatzuchtig en niet kies keurig zijn. Deze leven echter in warme zeeën. De meeste van de ongeveer 250 haaie soorten zijn eier-levendbarend, dat wil zeggen dat de wijfjes inwendig bevrucht worden en volledig ontwikkelde jongen werpen. Enkele soorten leggen kussenvormige eierkapsels, die met draden aan stenen of zeewier bevestigd worden. Deze spoelen soms aan. Het verschijnsel „eierlevendbarend" kennen de aquariumliefhebbers wel van guppies, zwaarddragers, plaatjes en andere tandkarpers. Trouwens, ook in de Oosterschelde veel voorkomende puit aal, hier lomp genoemd is eier levendbarend en werpt in januari/- De haai trok vrijdag voor de viswinkel van Schot aan de Eendrachtsweg in Tholen heel wat bektyks van jong en oud. februari 3040 kant en klare jongen, die na enkele ogenblikken hunnen weg zwemmen. Haaien krijgen maar enkele jongen, maar deze zijn bij sommige grote soorten al meer dan een metez lang biü de gehccote. Vissen voedea hun jongen niet, maar deze moeten vanaf het begin voor zichzelf zorgen, ze krijgen voor de eerste dagen wel een „lunchpakket" mee in de vorm van een dooierzak aan de buik. Dit geldt ook voor vissen die normaal uit de eitjes komen, die vrij in het water gelegd worden. De meeste vis soorten planten zich op deze wijze voort: eierlevendbarend zijn maar weinig soorten. Dit was een vrouwelijk exemplaar van ongeveer 4.80 m, behorend tot de soort reuzenhaai. Volwassen vrouwtjes kunnen 8,5 meter, volwassen mannetjes 12 meter worden. Samen met zijn neef, de walvishaai, die de 15 meter kan bereiken, behoort de reuzenhaai tot de grootste haaie soorten. Het zijn de vreedzaamste soorten, die van plankton leven. Zij hebben hiertoe een speciale kieuwzeef ilttwabafBMWMt T«L M22S taffM op advertentie IM ontwikkeld. Hun manier van eten is simpel. Ze zwemmen met hun bek open met een matig gangetje rond, waardoor het planktonrijke water de bek binnen dringt en via de wijde kieuwspleten verdwijnt. De hoornachtige uitsteeksels aan de voorkant van de kieuwbogen vormen een zeef die het plankton kleine kreeftachtigen, slakjes enz. tegenhoudt. Dit wordt ingeslikt en komt via slokdarm en maag in een korte darm met een spiraalplooi. Op deze wijze „verwerkt" de reuzenhaai enorm veel water om aan de voor hem benodigde hoeveelheid voedsel te komen. Deze wijze van voeding komt overeen met die van de baleinwalvissen, waarbij de kieuwzeef te vergelijken is met de baleinen van hoornstof in de walvisbek. De reuzenhaai komt ook voor in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan, dus ten noorden van Schotland en rond IJsland. Hier wordt er ook op gejaagd door middel van harpoenen. Het gaat hierbij om de lever, die eruit gesneden wordt; waarna de rest weer overboord gaat. Deze haaiensoort wordt daardoor met uitroeiing bedreigd. Bij volwassen exemplaren vormt de lever 25-30 procent van het totale gewicht en dat betekent, dat uit zo'n lever 600-1500 liter traan gewonnen kan worden. De lever geeft drijfve3rmogen, ten zwemblaas ontbreekt bij haaien en roggen. Haaien moeten in beweging blijven om te kunnen ademhalen. Door het ont breken van een kieuwdeksel kan hij geen ademhalingsbewegingen maken. Door voortdurend te zwemmen stroomt zuurstofrijk water langs de kieuw plaatjes, waardoor de zuurstof in het bloed kan worden opgenomen. De kieuwen van planktoneters hebben dus een tweeledige funktie: zuurstof- en voedselopname uit het water. Bij het verwijderen van het inwendige van de haai in kwestie, bleek mij, dat de maag en darmen volkomen leeg waren. Dit is logisch. In de winter zit er niet of nauwelijks plankton in het water, in elk geval te weinig voor deze grote dieren. Zij eten dan niet, doch teren op hun reservevoedsel, o.a. het vet uit de lever. De lever van deze haai was ook het grootste orgaan. Dit is bij de meeste vissen het geval. De beide leverkwabben samen wogen kilo. Doordat het dier al een tijdje in het kabeljauwnet had gezeten, waar bij de bek gesloten zal zijn geweest, was het al gestikt, toen het werd opgehaald. Het was dan ook niet meer te redden. Enerzijds is het te betreuren, dat dit exemplaar zo onge lukkig is geweest in het net van de Kortgene 8 te zwemmen, omdat het om een zeldzaam wordende soort gaat. Anderzijds hebben nu veel mensen van zeer dichtbij een haai kunnen bekijken. Bovendien heeft het Natuurhistorisch Museum belangstelling voor een kieuw boog. De hoornachtige uitsteeksels hierop, die samen de kieuwzeef vormen, nemen ,s winters af in lengte, doordat ze dan niet funktioneren bij gebrek aan voedsel. Het bovengenoemde museum in Leiden wil zo'n kieuwboog prepa reren. Tenslotte zullen de leerlingen van de Mavoschool in Tholen nog wel wat onderdelen van de haai kunnen bekijken, want er valt nog wel wat uit te snijden, wat een blijvend leermiddel kan zijn en tegelijkertijd een souvenir van de haai in Tholen. De Thoolse Damclub „De Eendracht" speelde 5 januari in de Gasthuiskapel tegen Bergen op Zoom. Tholen - Bergen op Zoom: 1. P. Nieuwenhuizen - J. van Zielst 2-0, 2. P. van der Velde - R. Dusebout 0-2, 3. J.A. van Akkeren - P. Noordijk 2-0, 4. C. Droogers - Drs. S. Hoornweg 2-0,5. J.A. Lindenberg - J. van Tongeren 2-0, 6. I. Lindhout - J. de Jongh 1-1, 7. S. Schot - C. Foppe 2-0,8. J. de Rijke - N. Mustan 0-2, 9. A. van Akkeren - C. Dijkwel 2-0, 10. n.o.g. n.o.g. 1-1. De uitslag kwam dus in het voordeel van Tholen met 14- 6. Inmiddels is op maandag 19 januari weer een thuiswedstrijd gespeeld, en wel tegen onze streekgenoot D.S.V.F. uit St. Philipsland. Het werd in het voordeel van Tholen beslist met 12-8. Toch een club waar behoorlijk rekening moet worden gehouden. In een paar jaar tijd hebben zij zich behoorlijk opgewerkt. Wij zijn blij met deze aanwinst in onze streek. Donderdag 15 januari hebben de D.S.V.F.-dammers de uitwedstrijd tegen B.D.V. uit Bergen op Zoom met 14-6 gewonnen, waardoor een 50% score werd bereikt (6 punten uit 6 wed strijden). Gedetailleerde uitslag: R. Dusebout - J. Joppe 1-1, J. v. Zeist - J. v.d. Velde 0-2, J. de Jongh - A. Verwijs jr. 2-0, J. Hoornweg - J. den Braber 1-1, J. v. Tongeren - L. v.d. Velde 0-2, C. Dijkwel - L. ten Hove 0-2, W. Musters - M. Fonteijne 0-2, C. v. Tongeren - J. Suurland 0-2, n.o.g. - n.o.g. 1-1, n.o.g. - n.o.g. 1-1. Voor de huishoudelijke competitie werden de laatste weken enkele partijen gespeeld: A)-senioren: J. Suurland - A. Verwijs jr. 0-2, L. ten Hove - L. v.d. Velde 1-1; B-senioren: P. v.d. Est - A. Verwijs sr. 0-2; Junioren: W. Kempeneers - A. Kunst 2-0, A. Kunst - J. Walpot 1-1, J. Walpot - W. Kempeneers 0-2. Verder is gestart met een zgn. beker competitie, waarbij de A- en B-senioren één keer tegen elkaar uitkomen. De uitslagen hiervan zijn: J. v.d. Velde - J. Joppe 0-2, L. v.d. Velde - P. Reijngoudt 1-1, J. v.d. Velde - P. v.d. Est 2-0, A. Verwijs jr. - J. Suurland 2-0, J. Joppe - A. Verwijs sr. 2-0. Alle ploegen van Emergo Sint- Maartensijk hebben dit weekeinde gespeeld. Emergo A 1 kwam uit tegen Kieviten A uit Zevenbergen. ,t Zat de Brabanderes erg mee: z versloegen Emergo met 12-1. Emergo A 2 werd met 1-0 verslagen door Keep Fit A 2 Roosendaal. Emergo P verloor eveneens van Kievitten P 2. De senioren kwamen uit tegen B.K.C. uit Wagenberg. Al spoedig bereikte Emergo een voorsprong door een strafworp van Rini Suurland. Met een overvloed van strafworpen voor beide partijen werd de stand gelijk: 5-5. Zaterdag 17 januari speelde Emergo P tegen Terheyden P 2. Ze waren aan elkaar gewaagd, maar alleen Terheyden scoorde: 0-1. Emergo A 2 deed het tegen Springfield A 3 heel wat beter dan de pupillen. Wilco Brevet, Peter Opree en Leo Overbeeke wisten te scoren, zodat het weer een mooie 3-0 overwinnning voor de adspiranten werd. Bij Emergo A 1 tegen Springfield A 1 zat het niet erg mee. De ruststand was al 0-2 en het werd eerst 0-3, voordat Frans Gabriels en Addie Stoutjesdijk met strafworpen de achterstand verkleinden: 2-3. De senioren speelden ook tegen Springfield en begonnen zoals altijd goed. Huib Glerum scoorde twee keer van grote afstand, maar Dicky v.d. linden miste twee strafworpen. De laatste mocht overgenomen worden en Goos Roeland benutte de kans: 3-0. Toch scoorde even later ook Dicky v.d. Linden nog: 4-0, de ruststand. Kees Klomps maakte er onder de korf 5-0 van, voordat Springfield wat terugkwam5-2. Emergo was nog steeds niet tevreden en Dicky v.d. Linden (onder de korf), Rini Suurland (doorloopbal) en Kees Klomps (onder de korf) zorgden voor de eindstand 8-3. Een grote dag voor Emergo, want de senioren hadden hun eerste wedstrijd gewonnen. In zijn nieuwjaarsrede tijdens de ver gadering van de Kamer van Koop handel te Middelburg zei voorzitter J.J. Gaas dat het structuurplan voor Tholen belangrijke bouwstenen kan leveren voor de ontwikkelings schets die gedeputeerde staten van Zeeland dit jaar willen aanbieden tegelijk met het streekplan Midden-Zeeland. Een commissie uit de Kamer zal dit jaar de studie van de structuurschets Midden Zeeland afronden. Gedeputeerde Staten willen pas later Tholen en Sint Philipsland onder de loep nemen, indien meer bekend is over de daar bestaande onzekerheden (Ooster- schelde, eventuele Tweede Luchthaven, energiecentrales, enz.). De Kamer voorzitter meende dat in het ruimtelijke beleid tot dusver het begrip economie weinig ingang vond. Vandaar dat het bestuur van de Kamer de gemeentebesturen in zijn gebied via een brief wees op de faciliteiten die de Kamer kan bieden, dank zij deelname aan het automatiseringsprojekt van de gezamenlijke Kamers van Koophandel in Nederland. Bekend is dat de gemeenten (o.a. Tholen en Sint Philips land) aan de Kamer ook advies vragen met betrekking tot bestemmings plannen, voorzover daarbij het bedrijfsleven betrokken kan zijn. Bij zijn belichting van de economische situatie zei de heer Gaas ondermeer dat in de jaren 1973 t/m 1975 de reële arbeidskosten met 18 stegen, de arbeidsproduktiviteit nam echter slechts toe met 7 De gevolgen van deze ontwikkeling waren voor de werk gelegenheid ernstig. Vele arbeidsplaatsen gingen verloren, maar door onvoldoende winst bij het bedrijfsleven konden niet de nodige initiatieven worden ontwikkeld voor nieuwe investeringen om ook weer nieuwe arbeidsplaatsen te creëren. Door stijgende prijzen was er achteruit gang van de internationale concurrentiepositie. De regering weet hoe het bedrijfsleven er voor staat. Door middel van kunstmatige adem haling kan men niet in leven blijven. Overigens wees de Kamervoorzitter er op, dat de ontwikkeling van de Zeeuwse werkgelegenheid in 1975 minder ongunstig was dan het Nederlands gemiddelde (4 tegenover 5,3 De arbeidsmarkt voor vrouwen blijft zich in ongunstige zin ontwikkelen. Verder herinnerde de heer Claas aan de ingebruikneming van het Schelde Rijn kanaal en de nog steeds discutabele af sluiting van de Oosterschelde. Voor wat de milieu-aspecten betreft zei de heer Gaas: „Ikzou er dan ook met klem op willen aandringen dat de verant woordelijke waterbeheerders de nodige zorgvuldigheid in acht nemen bij het bepalen van de prioriteiten in de uitvoering van de noodzakelijke saneringsmaatregelen. Het komt mij voor dat de Waterschappen in Midden- en Noord-Zeeland via hun sanerings tempo de door de belastingplichtige als onrechtvaardig aangevoelde verschillen in zuiveringslasten in belangrijke mate kunnen egaliseren. Hiermede zal tevens een einde komen kunnen komen aan de schadelijke verstoring van concurrentieverhoudingen tussen de in de verschillende regio's gevestigde bedrijven." Uit de in 1975 gehouden enquête regionale bedrijfsontwikkeling van het Midden- en Noord-Zeeuwse bedrijfs leven blijkt dat de geldomzet in 1975 ten opzichte van 1974 slechts in 24 van de bedrijven is toegenomen met meer dan het inflatiepercentage. Bij 76 werd dat niet gecompenseerd. Ook maar 17 van de bedrijven zagen een reële stijging van de netto bedrijfs resultaten. De verwachting is dat deze situatie in 1976 nog zal verslechteren. De heer Claas vroeg in het bijzonder aandacht voor de economische functie van het midden- en kleinbedrijf. Tussen 1968 en 1974 verminderde het aantal detailhandelsvestigingen in Zeeland van 8817 tot 3282 (ruim 500).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7