lërhorst Erkenning voor vakbondsjubilarissen R1VATO' Ruimt op Tien weken cel voor messteek bewaar Stavenisse PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Sint-Annaland Oud-Vossemeer Voor de monumenten REORGANISATIE KADASTER delta Begraafrechten Vakonderwijs Rampbestrijding Schelde-Rijn UIEN vooreen beter resultaat Donderdag 22 januari 1976 EENDRACHTBODE 5 Thoolse gemeenteraad beslist maandagavond voor Stavenisse, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer reinigt goedkoop zie maar kostuum4,75 mantel4,75 pantalon 2,35 rok2,35 japon3,15 en nog goed ook probeer maar Tholen Stoofstraat 12 Koopjes in alle afdelingen o.a.: Vi Speciale aanbieding herenkostuums in 4 dessins en kleuren nu169.50 JONGENSPANTALONS15 en 25,— JONGENSCOATS nu allemaal 50,enz. enz. Nog belangrijk terrein Toneelgroep A.I.O.S. ROYAL SLUIS i Beheerscommissie voor drie dorpshuizen In navolging van Tholen, Poortvliet en Scherpenisse willen b. en w. van Tholen maandagavond ook voor de dorps huizen in Stavenisse, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer een beheerscommissie benoemen. De commissies beheren de dorpshuizen, waarvoor een speciale verordening wordt vastgesteld. De potentiële gebruikers van de dorps huizen hebben kandidaten genoemd voor de commissies. De gemeenteraad benoemt ze maandagavond om half acht. De beheerscommissie bestaat uit tenminste vijf leden en kiest uit haar midden een voorzitter en een secretaris penningmeester. De zittingsperiode is gelijk aan die van de leden van de raad. De commissie vergadert tenminste twee keer per jaar en kan desgevraagd of uit eigener beweging b. en w. adviseren omtrent de inrichting, onderhoud+sV toestand en accommodatie van het dorpshuis en de benoeming van de beheerder, alsmede omtrent alle andere zaken betreffende het beheer en de exploitatie van het dorpshuis. Voor de beheerscommissie in Stavenisse ziet de aanbeveling van b. en w. er als volgt uit: C.G. van den Hoek (Veilig Verkeer)' H.J. Vermaas (gymnastiek vereniging Kwiek), M. Potappel (schiet vereniging Prinses Beatrix), D.J. Letzer (middenstandsvereniging), A. van Haaften (S.C. Stavenisse voetbalver- Tholen: za. 24 jan. 20 u. Z.V.U. film „Casino Royale", 14 jr. Gasthuiskapel, vr. 23 jan. rikavond R.K. parochie, Gasthuiskapel, vr. 30 jan. 19.30 u. uitvoering accordeonclub, Hof van Holland. Poortvliet: do. 29 jan. 19.30 u. fok- en contr. ver. Tolrust, vr. 30 jan. feest van de Stoofstraat in Tolrust, do. 5 feb. veehouderijavond Cebeco, Tolrust, ma. 9 feb. Z.L.M. gezinsavond in Tolrust, do. 12 feb. ledenverg. bedrijfs- voorl. in Tolrust spr. B. ten Hag (moderne tarweteelt). Scherpenisse: vr. 23 jan. 19.30 u. ledenverg. S.P.S., Gouden Leeuw. Sint -Maar te nsdtyk: dl. 3 feb. 10 u. studiedag Ver. bedryfs voorl. „kwaliteitseisen aardappelen", Haestinge. Stavenisse: wo. 11 feb. 19 u. alg. verg. Z.L.M. spr. Mr. Oggel „Aktuele landbouwaangelegenheden" Z.L.M. journaal '75, café Smits. Sint- Annaland:^ 23 jan. 19.30 u. C.B.T.B. dhr. Smallegange, ver. gebouw, vr. 23 jan. 20 u. jagersavond, Dorpshuis, met Capritholen, wo. 28 jan. jaarverg. Vrouwenver. „Tryfosa", N.H. ver. gebouw, vr. 6 feb. donateursavond Accelerando, ma. 9 feb. jaarverg. Accelerando. Oud-Vossemeer: dl. 20 feb. jaarverg. Z.LJVIvr. 23 jan. 20 u. rolleravond Eendrachtrjjders, Sap ar ow, ma. 2 feb. 19.30 u. jaarverg. Z.LJVI., café Reus. Slnt-Phllipsland: vr. 23 jan. 19.30 u. alg. verg. Z.L.M. spr. mr. Oggel, „Aktuele landbouwaange legenheden" De Wimpel. Bergen op Zoom: t/m 1 feb. tentoonstelling ruimtevaart ma. t/m vr. 10-22 u., za. 10-18 u., zo. 14-18 u. in de Stoelemat, di. 27 jan. toneel St. Gamma „Het kind van de buurvrouw", Luxor, do. 5 feb. 20.15 u. St. Gamma Seth Gaaikema „Familie Willekeur", Luxor. Roxy - Once upon a time in the West, 14 j., dagelijks 20 u., zondag 16 en 20 u., Pirn Pandoer in het nauw a.1. za., zo., wo. 14 u. Luxor - Bruce Lee in N.A.T.O. 14 j., do., za. 20 u., zo 16.30 en 20 u., Meisjes die om een beurt vragen 18 j., zo. 23.30 u. Duivels van de grote weg 14 j., zo. 14 u. Woodstock a.l. ma., wo. 20 u. Tholen: Wo 4 febr. 20 u ZV.U. leden vergadering Oud-V ossemeer Vr. 23 jan. 20 u de Vogelvrienden, jaar vergadering cafe Saparow Poortvliet: Ma. 9febr. ,t Ouwe Raed'uus V.V.D. 2e kamerlid Keja Bergen op Zoom: Markiezenhof gemeentemuseum 24 jan. t/m 15 febr. dagelijks 14-17 u Schering en inslag (wandkleden van 10 kunstenaars) en sieraden van 18 kun stenaars. Tholen wo 11 feb 9.30 u De Oesterschelp Leer krachtendag HNO Tholen Sint -Maartensdijk vr 23 jan 20 u Haestinge Uitvoering Euterpe mmv The Gold Stars eniging), W.M. Oosdijk (IJsclub Eendracht Bindt). Aangezien Stavenisse geen raadslid heeft (alleen wetö-houder C.J. Moerland) moest uit een ander dorp een raadslid aan de beheers commissie toegevoegd worden. Vanuit het verenigingsleven is de naam van raadslid M. van Damme uit Sint- Maartensdijk genoemd, met welke aan beveling b. en w. accoord gaan. Voor het dorpshuis te Sint-Annaland ziet de aanbeveling voor de beheers commissie er als volgt uit: J. Vroegop (voetbalvereniging WHS), T.J. Heijboer (EHBO), P.J. Dekker (middenstandsvereniging Activa), J.C. Kooijman (ZLM), M.C. Polderman (gymnastiekvereniging WIK), A.J. Boogaard (Koninklijke fanfare Accele rando), P. van Schetsen (raadslid). In eerste instantie was raadslid M.P. van Dijke gevraagd, maar deze bedankte voor zijn kandidaatstelling wegens drukke werkzaamheden. Oud-Vossemeer krijgt nog voor de opening van het nieuwe dorpshuis een beheerscommissie. De stichting dorps huis neemt de nodige stappen om tot opheffing over te gaan om daarmee plaats te maken voor de beheerscommissie-. De Thoolse gemeenteraad beslist maandagavond over zetels. B. en w. attenderen erop, dat het een aanbeveling betreft, zodat het de raad vrij staat andere personen te benoemen dan de volgende: Mevr. J.A. van Tilbeurgh-Gunst (vrouwen raad), A.A.J. Hommel (muziekvereniging), A.W.A. de Looze (schaakvereniging), A.L. de Rijke (toneelvereniging De Rederijkers), F.P. Hommel (toneelvereniging Sint Joseph), A.H. Ridderhof (chr. gem. zangvereni ging), J.L. van Gorsel (raadslid). B. en w. vragen de Thoolse raad maandagavond verder om uitvoering van de aanbevelingen van het comité Monumentenjaar 1975. Het comité M '75 heeft destijds tien aanbevelingen gedaan om meer aandacht te vragen voor de monumenten. Er zijn er inmiddels een aantal uitgevoerd zoals de fotowedstrijd ,n Moment voor een Monument. B. en w. vragen nu een principe uit spraak van de raad of gegadigden van gemeentewege de opleiding voor molenaar volgen. Exclusief reiskosten bedragen de kosten van deze opleiding momenteel 107,50 per persoon. Door het interesseren van jongere in gezetenen voor het gilde van vrijwillige molenaars kan voor de toekomst een voldoende deskundige bediening van de molens verzekerd worden. Een in volle gang zijnde interne reorganisatie bij het Kadaster vertraagt de werkzaamheden. Daardoor zit er een lange periode tussen een aanvraag om opmeting van percelen grond en de uitvoering. De reorganisatie zal echter op korte termijn verwezenlijkt zijn, zodat verwacht mag worden dat het optreden van stagnaties weldra tot het verleden behoort. dry- cl B. en w. willen bij 28 Thoolse monumenten een bordje aanbrengen met een korte beschrijving van die monumenten met vermelding van de mogelijkheden tot bezichtiging. De kosten hiervan zijn 2100 gulden, 75 gulden per bordje. Het college is voornemens de verlichting van het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk te zijner tijd op te nemen in een voorstel tot reconstructie van de Markt. Over de andere aanbevelingen van het comité M'75 willen b. en w. van Tholen graag een intentie-uitspraak van de raad. Met het oog op de sterke inflatie willen b. en w. de van januari 1973 daterende begraafrechten herzien. Na overleg met de commissie financiën komen zij tot het volgende voorstel: Verhoging van het begraafrecht van 60 naar 70 gulden per begrafenis, luiden van de klok 12,50 in plaats van 10,00, verzorgen begrafenis door de gemeentelijke begrafenisdienaar 200,00 in plaats van 150,-, opbaren van een lijk in de aula's 12,50 in plaats van 10,- per dag, tarief voor het van gemeentewege schoonhouden van voorwerpen op graven 25Jn plaats van 20,- per jaar, recht uitgifte eigen graven in andere kernen dan Tholen 150,- in plaats van (25,-, ruimen van graven )25,- in plaata van X)0 en het tarief voor het op graven van een lijk 200 in plaats van 150 gulden. Daarnaast wordt een afkooprecht voor het onderhoud van graftekens ingeverd. De voorgestelde afkoopsom is 500 gulden. Een andere wijziging is een verder uitgewerkte regeling voor het plaatsen van urnen met as van een over ledene op de begraafplaatsen en het hiervoor kopen van een nis. Het tarief is de helft van het tarief voor begraven. Wethouder L.J. Koopman is tegen de nieuwe tarieven en wijzigingen. Zijn partijgenoot M. Dijke heeft in de commissie financiën ook reeds het neen laten horen. B. en w. willen het aantal wekelijkse uren vakonderwijs voor de openbare lagere scholen voor 1976 bepalen op 1 1/120. Dit getal wordt verkregen door het totaal aantal per week te geven uren vakonderwijs aan alle Thoolse openbare scholen te delen door het aantal onder wijzers: 30 1/4 uur gedeeld door 30 ver plichte leerkrachten. Per o.l.s. zijn die getallen: Tholen 9-7, Poortvliet 5-3, Sint-Maartensdijk 4 1/2-7, Stavenisse 3- 5, Sint-Annaland 5-5, Oud-Vossemeer 3 3/4-3. Aan de o.l.s. in Scherpenisse wordt geen vakonderwijs gegeven. Voor de chr. blo-school De Toetssteen willen b. en w. het bedrag per leerling vaststellen op 704,25, tien procent meer dan vorig jaar; zonder kosten van instandhouding van het schoolgebouw. De vergoeding administratiekosten wordt gesteld op 57 gulden. B. en w. stellen ook voor in te stemmen met een wijziging van de gemeen schappelijke regeling de Betho, zodat dit schap naast handarbeiders ook hoofdarbeiders kan omvatten. De eaning advertentie IM Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom I.M. Betho sluit dan voor hoofdarbeiders aan bij het administratief dienstencentrum Midden-Zeeland te Vlissingen, die voor geheel Zeeland gaat werken en in Goes een dependance heeft. Tenslotte bieden b. en w. de gemeente rekening 1972 aan. De gewone dienst vertoont een batig saldo van 31.371,33. Rekening houdend met nog te verhalen en nog te betalen posten wordt dat voordelig saldo zelfs nog 32.740,83. Het nadelig saldo van de kapitaaldienst is 510.317,31. De rekening van baten en lasten éan het woningbedrijf sluit met een nadelig exploitatiesaldo van 19.048,31. De commissie financiën zal de rekeningen onderzoeken. ^modehuis nta bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft de Gemeenteraad van Tholen een brief gestuurd over de be strijding van calamiteiten op het Schelde-Rijnkanaal. Tijdens de begrotingsbehandeling nam de Thool- seraad een motie aan waarin werd aangedrongen op een snelle rampen regeling voor het Schelde-Rijnkanaal. Bij de omliggende Gemeenten werd om steun gevraagd, wat van de gemeen teraad van Woensdrecht reeds is ge komen. De Commissaris der Koningin wijst er op, dat voor het Schelde-Rijnkanaal dezelfde rampenregeling geldt als voor de Westerschelde. Wel wordt gewerkt aan een aparte regeling voor het Schelde- Rijnkanaal. De Middelburgse politierechter heeft de 22<jarige T. de B. uit Sint-Annaland veroordeeld tot 14 weken gevangenis- stra+f waarvan 4 voorwaardelijk wegens zware mishandeling van zijn 19- jarlge dorpsgenoot C.K. In de nacht van 6 op 7 december werd K. levensgevaar lijk gewond door een messteek in z'n maag In de keuken van caf& Haven zicht te Sint-Annaland. De officier van justitie had tegen De B. 4 maanden (17 weken) onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Van de tien weken heeft De B. er inmiddels ruim zes weken opzitten wegens voora3rrest, zodat het nu nog om krap vier weken gaat. Na een avond van onenigheid tussen De B. en andere cafébezoekers was De B. kwaad geworden omdat K. zich teveel met zijn meisje zou hebben bemoeid. Na sluitingstijd ontstond buiten het caf& een vechtpartij, waarbij De B. weer naar binnen zou zijn geslagen. Hij ging naar de keuken, waar hij door K., diens vader en broer werd achtervolgd. De B. pakte in de keuken een mes en stak daarmee K. in z'n maagstreek. De advocaat van De B. sprak van nood weer en ging zelfs zo ver dat de schuld van De B. volgens hem wegviel omdat de gebroeders en vader K. de verdachte, onnodig, wraaklustig hadden achtervolgd. In paniek had De B. zich toen met de rug tegen de muur verdedigd, aldus de advocaat. Volgens de officier had De B. op ,t gemak een mes gepakt in plaats van te vluchten. Hij achtte hem volledig toe rekeningsvatbaar. De rechter verlaagde tenslotte de eis tot 14 weken waarvan 4 voorwaardelijk. De B. kreeg nog een straf omdat hij op 18 mei vorig jaar een Belgisch jacht uit de haven had gestolen en in een dronken bui gevaarlijk, met een on verlicht schip, had gevaren. Van de eis van 250 gulden bleef bij de uitspraak van de rechter 125 gulden over: 50 gulden voor het gevaarlijk varen en 75 gulden voor diefstal van bier. Vier andere betrokkenen uit Sint- Annaland kregen alleen boete voor diefstal van bier, allemaal 75 gulden: A.D.B. (28), H.D. (26), J.A. van V. (24) en C.W. (23). M. van D. uit Sint-Philipsland kreeg 150 gulden boete en drie maanden ont zegging van de rijbevoegdheid voor waardelijk omdat hij op 26 september Eeen week gratis vakantie in een van de N.V.V .vakantieoorden. Dat was de erkenning voor het 45-jarlg lidmaatschap van de bouwbond N.V.V. van dhr. J. G Geluk uit Sint- M aar tens dijk; Hij was destyds een van de oprichters van de plaatselijke afdeling en daarom ook 45 jaar bestuurlid, waarvan 40 jaar secretaris- penningmeester. Dat gaf een enorme hoeveelheid werk ln verband met de betaling van vakantiegeld en W.W. uitkeringen, maar u deed het altfjd bijzonder nauwkeurig. Vandaar deze erkenning, zei districtsbestuurder R. de Vries uit Goes. Dhr. Geluk was bijzonder inqenomen met de huldiging en het geschenk. Bovendien kreeg hij van de plaatse, de ook lijke afdelinq nog een enveloppe met inhoud. Voor in Thoolse zang- en muziekkringen goed bekende vakbondsbestuurder Geluk (hij was vele jaren dirigent) werden nog een vijftal leden met de zilveren speld onderscheiden vanwege hun 25-jarig lidmaatschap. Dat waren de heren J. Bazen en D. Vermeulen van de industriebond en de heren J. Moerland, G Lindhout en M. Bazen van de bouwbond. De dames kregen een bloemetje. Ook dhr. G Moerland uit Stavenisse had een zilveren jubileum'bij de bouwbond N.V.V., maar hij was verhinderd. De districtsbestuurder van de industriebond N.V.V., dhr. H. Bijvank, wees er in een toespraak op, dat de kracht van de organisatie bepalend is voor het al of niet realiseren van een stuk welzijn en medezeggenschap. Ook niet-actieve leden leveren een bijdrage in deze kracht, alleen al door hun lidmaatschap. De industriebond is 90 jaar jong en heeft 90 jaar strijd geleverd. Het N.V.V. probeert elke dag haar positie te versterken, want de schaalvergroting gaat door. Bij de oprichting was de vakbeweging maatschappelijk noodzakelijk voor datgene wat de werknemers werd onthouden. Er zijn in die 90 jaar aanzienlijke verbeteringen doorgevoerd Hulde was er vrijdagavond in Haestinge te Sint-Maartensdijk voor jubilerende NVV4eden, ln 4 bijzonder voor dhr. J. Geluk (knielend), de 45 jaar geleden een afdeling van de Bouwbond op richtte en 40 jaar secretaris-penning meester was. HU mag op kosten van het NVV een week op vakantie. Staande de zilveren jubilarissen vJ.n.r. M. Bazen, C. Lindhout, J. Moerland, D. Vermeulen en J. Bazen. in het maatschappelijk bestel, inkomen en arbiedsomstandigheden. Toch is er nog veel maatschappelijk onrecht. Voor mensen die van het minimum inkomen moeten leven is het geen vetpot. Hun kooplust wordt door de Ster-reclame opgewekt, maar die mensen wordt nog een stuk welvaart onthouden. Daarom ligt er voor de vakbeweging nog steeds een belangrijk terrein voor de onderliggende groepen. Als we aan de grens van de groei zitten, dan mag dat niet ten koste gaan van de laagst betaalden. Negentig jaar geleden hebben velen de noodzaak ingezien om zich te organiseren. Dank voor die ondersteuning. Blijf die steun ook geven want de vakbeweging wil nog meer doen: verbetering van de positie van de laaqst betaalden, verbetering van de maatschappij, verbetering van de spreiding van kennis, macht en inkomen, verbetering van de totale positie van de werkende bevolking. Probeer onze organisatie sterker te maken gezien de tegenkrachten van de ondernemers. Zij zeggen, het rendement komt in gevaar. Als de lasten echter verdeeld moeten worden omdat de grens van de groei bereikt is, dan moet de steun niet naar ondernemingen die het niet nodig hebben en mensen die het eigenlijk wel kunnen missen, aldus districtsbestuur der Bijvank. De propaganda-feestavond stond onder leiding van dhr. D. G Kaashoek, die er in zijn openingswoord op wees dat deze bijeenkomst vanweée de kosten in samenwerking met de toneelvereniging A.I.O.S. (Applaus Is Ons Streven) was georganiseerd. Hij verwelkomde in ,t bijzonder een aantal bewoners van Sint Maartenehof en de districtsbe stuurders, onder wie ook dhr. F. de Roo van de voedingsbond en oud-bouwbond bestuurder B. Wink. Dhr. Kaashoek bedankte de chauffeurs voor het afhalen van de bejaarden en de middenstand voor het gedeeltelijk beschikbaar stellen van de pr8jzen voor de verloting. Na de pauze kwam A.I.O.S. aan bod met het toneelstuk „Papa strijkt de vlag". Een zakenman in een klein provinciestadje had voor zijn dochter een man van goeden huize uitgekozen, maar dat kwam toch anders uit. Zij trouwde met de door haar begeerde jonge arts. Uit het applaus bleek, dat dit uit twee bedrijven bestaande stuk, bijzonder in de smaak viel. De koopman werd gespeeld door Tom Moerland, zijn dochter was Lonny Cras, de jonge arts Victor Cras, Hanny Hoppenbrouwers was de huishoudster, Lenyde Graaf het winkelmeisje, Henny Bungener en Kees Rijnberg artiesten. Souffleur was Ger van Dijke, regisseur Willem Moerland. De Top Hits uit Bergen op Zoom besloten daarna de feestavond, die zeker voor herhaling vatbaar is. vorig jaar na een aanrijding op de Halsterseweg was doorgereden. Hij was ook niet naar de politie gegaan. In de andere auto zaten volgens Van D. twee jongens die teveel gedronken hadden, waarom hij een pak slaag vreesde. De twee gingen wel naar de politie. Een pleidooi van Van D's advocaat om ontslag van rechtsvervolging omdat er tijdens de weekenden agressieve wild west toestanden gebeuren, haalde niets uit bij de rechter. Stemmen can lezers Foto monumentenwedstryd. Geachte Redactie, Met stijgende verbazing heb ik kennis genomen van het ingezonden stuk van de heer A. C. Hoek in de E.B. van 15 jan. j.l. Het ingezonden stuk betrof de in het kader van de „fotowedstrijd Monumentenjaar 1975" door mij gemaakte dia van de drie molens van St. Maartensdijken Scherpenisse, zoals die als foto in het oudejaarsnummer van de EB. stond afgedukt. Ik heb mij afgevraagd uit welk motief de heer Hoek betreffend stukje geplaatst heeft. De heer Hoek heeft in de zeven maanden die de wedstrijd geduurd heeft kennelijk geen kans gezien om een enkel plaatje voor de wedstrijd te schieten. Zijn daarom de druiven zo zuur? Overigens zit de heer Hoek dit jaar kennelijk beter in zijn tijd, daar hij direkt in ,t nieuwe jaar al kans ziet een ingezonden stuk te plaatsen over de wedstrijd waar hij zo graag(?) aan mee had willen doen. Ik weet dat er in St. Maartensdijk over mijn foto gepraat is, maar zover mij dat ter ore gekomen is, was dit alleen in positieve zin. Ook ben ik door verschillende mensen benaderd, die graag wilden weten vanuit welk standpunt ik de foto genomen had. Dit vond ik plezierig en ik heb deze mensen dan ook gezegd waar ze moesten zijn om te zien wat ik op de gevoelige plaat heb vast gelegd. De heer Hoek is echter van een ander slag, die belt mij niet op om te weten te komen wat hij zo graag wil weten, nee, die schrijft een stuk in de krant en zegt even keihard dat de foto niet origineel is. Steek in je zak krant (daar stond immers: „Met één knip"). Steek in je zak jury (jullie hebben je toch maar mooi in de maling laten nemen). Steek in je zak mijnheer Verburgh (U hebt de heleboel prachtig voor de gek gehouden). Wat moet ik de heer Hoek nog voor antwoord geven op zijn ingezonden stuk? Valt er tegen zoveel wantrouwen en betweterigheid nog iets in te brengeh? De heer Hoek zoekt het maar uit. Hij is immers toch zo goed ter plaatse bekend? Hij heeft de opname punten toch al gevonden? Waarom overigens die twijfel aan het slot van het stukje? Als de heer Hoek begint met de stellige zekerheid dat de foto het resultaat is van een knip met de schaar, moet hij aan het slot niet vragen: „wat was het eigenlijk voor knip?" Hiermee laat hij iedere lezer er kennis van nemen dat hij wel een grote mond heeft, maar in zijn hart toch aan zichzelf twijfelt. Unfair is het ook dat hij zijn eigen twijfel ook nog eens projecteert op de hele bevolking van St. Maartensdijk. Tenslotte weiger ik te geloven dat de heer Hoek representatief is voor de hele bevolking van St. Maartensdijk. Tot slot zou ik de heer Hoek voor de toekomst willen meegeven: Bezint eer gij begint, dan valt ge ook niet in de put die ge voor de ander gegraven hebt. Met dank aan de redactie voor de plaatsing. J. P. Verburgh, Pres. Rooseveltstraat 34, Sint-Maartensdijk. POSTBOX 22 - ENKHUIZEN HOLLAND -TEL "2280-27 4. Advertentie IM „O, Kamer... dinges. In de buurt van Woerden is het. Je kent mijn wagen immers? Waar je die ziet staan, ben ik in de buurt..." „Houd je gemak, Gert, en drink niet meer. Je bent in Kamerik in een café aan de Baambrugse Zuwe. Ik kom meteen naar je toe en vind je wel. Vraag een kop koffie..." „Barst met je koffie... kri3g ik elke dag... het kan me geen bliksem meer..." „Stil maar, dat weet ik. Je hebt groot gelijk. Ik haal je op, maak je maar geen zorgen. Met een kwartier of drie of zo hoop ik bij je te zijn..." „Altijd al gedacht, dat jij een fijne meid bent, Gerda... Eén om mee uit vissen te gaan. Ik betaal alles, hoor je? Alles." „Dat weet ik, Gert. Ik hang op. Tot straks. En doe geen gekke dingen. Ik kom er aan en neem je mee naar mijn huis." „Fijne meid ben jij, Gerda... op jou kan ik..." Maar Gerda van Woerden had de hoorn al neergelegd en zocht in het telefoonboek naar een taxiadres. Tien minuten later reed ze, gezeten in een huurwagen in snelle vaart richting Nieuw-Vennep. De chauffeur kende het dorp en wist de weg dwars door de Haarlemmermeer. „Het is nu rustig op de binnenwegen, mevrouw, en ik kan zodoende goed opschieten." Drie kwartier later zag ze op een smalle weg zijn wagen aan de kant staan. „Hier is het," zei ze tegen de chauffeur. „Zeg maar, je krijglt. En hard- stikke bedankt, dat je meteen wilde komen." „Dat is ons vak, mevrouw. Het is... laat es kijken.... zeven en dertig gulden tachtig." Ze haalde vier briefjes van tien uit haar tas en gaf ze hem. „Laat de rest maar. Bedankt." „De dank is'geheel aan mij, mevrouw." Ze stapte uit en belde aan bij het reeds gesloten café. Op haar horloge kijkend, constateerde ze, dat het bijna half twee was. De idioot om zich te bezatten. Er is natuurlijk iets gebeurd' wat hij zich heeft aange trokken. Het duurde enige tijd, voor de deur werd geopend. „Ik kom meneer Treep halen," legde ze uit. Zwijgend liet de man haar verder komen. Bij de tapkast stond nog een vrouw. Gert keek de binnenkomende met lodderige ogen aan en begon te lachen. „Tante komt me halen," hakkelde hij. „Toch maar fijn, als je zo'n leuke tante hebt." Hij haalde zijn autosleutels te voorschijn, probeerde overeind te komen, maar viel weer terug in de stoel. „Rustig aan, jongen," antwoordde ze, de sleutels pakkend. „Ik ben er nu en we gaan samen naar huis." Ze trachtte hem overeind te krijgen, hetgeen niet lukte, waarna café houder haar een handje hielp. „Heeft hij alles betaald?" informeerde Gerda. „Jazeker, mevrouw. En hij was helemaal niet lastig, hoor." „Helpt u hem even in de wagen te zetten?" Met veel moeite kregen ze Gert Treep in de auto. Gerda dankte, vriendelijk knikkend en nam achter het stuur plaats. Dat ze zeker twee jaar niet meer gereden had, ging niemand wat aan. Het was al ver na middernacht, dus zo druk zou het op de wegen niet zijn. Als ze het kalm aan deed, kwam ze best heelhuids in Hillegom. De straat lag uitgestorven, toen ze de wagen voor het huis stopte. Na de voordeur geopend te hebben, liep ze op het portier toe en opende het. Gert was in slaap gevallen. Bezorgd vroeg ze zich af: Hoe krijg ik hem binnen en boven? In het uiterste geval leg ik hem op de rustbank in de achterkamer. Maar Gert werd, nadat de vrouw hem enkele malen door elka r had geschud, wakker en keek haar slaperig aan. „We zijn er, Gert. Probeer es overeind te komen." Zwaar leunend op de vrouw zag hij kans uit de wagen te komen. „Is dit Hillegom," vroeg hij, enigszins ontnuchterd door de kille nachtlucht." „Allicht. Je bent nu bij me thuis. Veilig en wel. Ik zal wel voor je zorgen." Hij knikte voldaan. „Lieve meid ben je. Hardstikke fijne meid. Laten ze geen kwaad woord van je zeggen, want dan neem ik ze in de heup zwaai. Ach, wat kan het schelen, meid... Ze kunnen allemaal de zenuwen krijgen, weet je dat?" „Dat weet ik, Gert. Je hebt groot gelijk. Kom, we gaan naar binnen. Anders vat je kou." Hoe ze hem boven heeft gekregen, wist ze zich de volgende dag niet te herinneren, doch na veel gehijs en getrek had ze hem in de logeer kamer en trok hem zijn schoenen en enige kledingstukken uit. Daarna sloeg ze het dek over hem heen en keek hem nog enige tijd aan. Maar Gert was binnen enkele ogenblikken opnieuw in slaap, zwaar snurkend. Ze boog zich over hem en drukte een kus op zijn wang. „Lieve jongen," prevelde ze, „al was het enkel, dat je het eerst aan mij gedacht hebt..." Nog een keer liep ze naar beneden en sloot de wagen zorgvuldig af, waarna ze in huis het licht uitdraaide en naar boven ging. Nogmaals de logeerkamer betredend constateerde ze, dat Gert nu rustig sliep. Ze streek hem met haar hand over zijn gezicht. „Arme jongen, wat zul jij morgen een kater hebben," zei ze zacht, waarna ze zich omkeerde en haar eigen kamer weer opzocht. Maar het duurde lang, voor ze voor de tweede maal weer in slaap raakte. 8 Gert knipperde tegen het gedempte licht, dat in de kamer scheen en kreunde. Werktuiglijk ging zijn hand naar het hoofd. Barstende koppijn... hoe kwam dat nou? Had-ie anders nooit last van. Opeens keek hij in het rond. „Verrek... dit was zijn kamer niet. Waar ben ik in ,s hemelsnaam terecht gekomen? In een hotel? Langzaam kwam hij overeind en ontdekte, dat hij slechts gedeeltelijk uitgekleed was. Hoe kon dat nou? Wat was er met hem gebeurd? Wankelend stapte hij uit bed en voelde opnieuw aan zijn hoofd. Wacht eens... gisteravond had hij toch ruzie gehad met Riek? Riek van Oss? Dat zwarte dienstertje? Wat was er daarna gebeurd?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5