Ook geen eensgezindheid over Pedagogisch Centrum Zeeland De beslissende demarrage Tholen wel, Sint-Philipsland niet voor jachthaven in Krabbenkreek Prijswinnaar bij Rode Kruis puzzel DEZE WEEK Achtergronden B en W Tholen en Sint-Philipsland verdeeld Gemeente Tholen koopt bulldozer B en W doen voorstellen aan gemeenteraden Flipland: dwang Meer huisvuil- zakken verkocht Bevorderingen Donderdag 22 januari 1976 32e jaargang no. 9 Onvoldoende gewaarborgd Sint-Philipsland voor Bouwverordening UIENVEILIIMGEIM 5 \^\JJ Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dnsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm -f btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Op gemeentelijk5 bestuurlijk gebied is de winterpauze ook weer voorbij. Komende week treedt achtervolgens zowel het Thoois als Sint-Philipsland bestuur voor het eerst in 1976 weer in de openbaarheid. Althans via een raadsvergadering, die nog altijd de volksvertegenwoordiging bij uitstek mag worden genoemd. Filosoêferend rond een jaarwisselings periode is het altijd weer opvallend, dat aan de vooravond van Kerst bestuur lijke activiteiten als het ware in elkaar ploffen. Particulieren en tenslotte het bedrijfsleven volgen wat trager, maar komen ook vrijwel tot stilstand. In omgekeerde volgorde is er dan een nieuw begin. Wat schuchter, maar snel aanzwellemd tot een weer op volle toeren draaiende gemeenschaps machine. Naar buiten dan tenslotte het bestuursapparaat, dat intern overigens ook al eerder van start ging. Wat na de telkens weer opvallend stagnerende periode bij dit prille begin nu in onze streek ook minstens wat aandacht mag krijgen, is het feit dat zich meteen nogal wat contrasten voordoen tussen de twee gemeenten die onze streek zijn. Dat blijkt overigens alleen nog maar uit de raadsstukken, zodat de discussies straks misschien wel veel dichter bij elkaar liggen dan de voorstellen doen e verwachten. Er zijn namelijk voor die eerste raadsvergadering van beide gemeenten punten aan de orde die beiden in vrijwel gelijke mate aangaan. Om te beginnen de kwestie jachthaven Sint-Philipsland, met daarbij niet alleen die gemeente nauw betrokken, maar ook het naburige Tholen kan er zijn zegje over doen omdat het voor beiden wordt overkoepeld door een „eendrachtelijk" Kanaalschap' al heet het dan Kanaal schap De Eendracht. De feiten zijn bekend. Flipland als kanaalschaps- partner wenst geen kanaalschapsjacht haven in haar gebied, althans niet onder de kanaalschapsvocrwaarden: openstelling op zondag. B eide gemeenten moeten in dit stadium beslissen om de zogenaamde artikel 18 procedure in werking te stellen. Dat houdt in, dat de gemeente Sint- Philipsland uiteindelijk door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant wordt gedwongen medewerking aan het jachthavenplan te geven. Om dat artikel 18 toe te passen is er in beide gemeenten een verschillend voorstel van b en w. In Tholen wil de meerderheid van het college het Kanaalschap volgen, in Sint-Philipsland daarentegen is daarvoor alleen een minderheid te vinden. Voor wie de achtergronden kent is dat niet onduidelijk. Het zijn de SGP- fracties in beide gemeenten die er anders over denken dan de respectievelijke meerder- en minderheid. Daarmee zijn de contrasten tussen beide buren in feite volledig gesignaleerd. In Tholen met de grootste fractie toch een - wat men kan noemen principiële minderheid vormend, in Sint-Philipsland daarentegen sinds de jongste verkiezingen een meerderheid. Nu kan men daaromheen allerlei bijkom stigheden halen, maar die zijn nauwelijks medebepalend. Zo kan men het opvallend noemen, dat in een eerder stadium wel een Fliplandse meerderheid bestond om in principe tot aanleg van een jachthaven te besluiten, terwijl er voor het doorvoeren van de art. 18 procedure nu een minderheid is. Het verschil hierin wordt bepaald door de raadsvoorzitter. Men kan echter moeilijk vergen, dat een eerste burger tegen zijn eigen gemeente gaat „procederen". Verwijten hebben zich al eerder geuit tegen de Fliplandse SGP-fractie dat men op principebesluiten terugkomt,. Denk ook aan het gebouw op het sportterrein, maar dat is toch niet helemaal zo. Men komt alleen terug op de gevolgen van de principebesluiten. In dat opzicht vaart de SGiP nu inderdaad een wat andere koers dan destijds onder burgemeester van Velzen. Toen had men echter ook geen meerderheid in de raad. Wie democratisch wil blijven denken, ook als hij verliezer is, ook als hij de minderheid vormt, zal het een goed Fliplandse recht noemen uit te komen zoals men denkt dat goed is. Het gaat alleen maar om die hoofdzaak. Bijkom stigheden kan men er aflaten, want dan verzwakt men eerder het standpunt. Bijvoorbeeld als het gaat om overlast, zouden we het Thoolse collega volop gelijk kunnen geven, dat een Fliplandse jachthaven op de plaats waar ze komt te liggen, de inwoners vrijwel geen overlast zal bezorgen, evenmin als Schuttevaer- leden, zolang er geen speedboten komen. Een voorbeeld daarvan is gemakkelijk uit de buurt te halen. De Sint-Annalandse jachthaven, die overigens tot stand kwam door een positieve beslissing van een SGP- wethouder, heeft de jaren van haar bestaan de inwoners niet de minste overlast bezorgd. Dat was ook de reden van het voorstemmen door die SGP- wethouder. Hij sprak toen van beter te begeleiden dan het over ons te laten komen met meer nare gevolgen. Nogmaals, dat zijn bijkomstigheden, die voor sommigen weliswaar doorslag gevend zijn, maar in het Fliplandse Behalve over de jachthaven van het kanaalschap spreken de Thoolse en Fliplandse gemeenteraad volgende week u allebei ook over het regionaal pedagogisch Centrum Zeeland. Het gaat om de vaststelling van een gemeen schappelijke regeling voor subsidiering van de Stichting RJ'.C.Z. Eenals by de achthaven, zijn ten aanzien van het RPCZ de colleges van b en w op Tholen en Sint-Philipsland verdeeld. De door de Provinciale Onderwijscommissie opgestelde ontwerp gemeenschappelijke regeling is uitsluitend ter financiering van het RPCZ wel wens het Stichtingsbestuur te overwegen een vertegenwoordiging van de gemeente in de kwaliteit van bevoegd gezag van het openbaar onderwijs in het Stichtingsbestuur op te nemen, teneinde tegemoet te komen aan de door een aantal gemeenten geuite wens ook een reële invloed binnen het Stichtingsbestuur te krijgen. B en w van Tholen stellen voorop, dat het werk van het RPCZ voor het onderwijs van zodanige waarde is gebleken, dat voortzetting aanbeveling verdient. De gemeentera heeft in de begroting 1976 ook 12,70 per leerling voor dit doel beschikbaar gesteld. De meerderheid van b en w van Tholen meent echter dat in het ontwerp gemeenschappelijke regeling de belangen van de Gemeenten onvoldoende gewaarborgd zijn. Daarom kan men er niet mee instemmen. Het is noodzakelijk dat, of de Gemeentebesturen een meerderheid krijgen in het algemeen- en dagelijks bestuur van de Stichting, of dat krachtens een op te stellen regeling tenminste een stemmenmeerderheid van de gemeentelijke rcrT :~;:.^oordigers vereist is voor besluiten met financiële consequenties. De meerderheid van ons college acht de toezegging van het Stichtingsbestuur, de mogelijkheid te onderzoeken tot het opnemen van een Gemeentelijke vertegenwoordiging in het Stichtingsbestuur niet voldoende. De verantwoordelijkheid van de besteding van Gemeentegelden berust bij de Gemeentelijke vertegenwoordigers, waaordoor het nodig is dat gemeentelijke bestuursleden in de Stichting een stemmenmeerderheid behoren te bezitten voor alle beslissingen van financiële aard. De onderwijsvertegenwoordigers dra gen ten aanzien van het aanwenden van een deel van het Gemeentelijk budget geen enkele verantwoordelijkheid. Zonder Gemeentelijke inspraak beslissen zij in de nu voorgestelde constellatie over de grootte van het bedrag dat de Gemeenten beschikbaar moeten stellen. De meerderheid van ons college kan de vrees van het bijzonder onderwijs niet delen, dat door deze manier van inspraak de vrijheid van onderwijs in het geding komt. Zij acht een reeële inspraak in het Stichtings bestuur noodzakelijk, zonder te treden in de inhoudelijke taak van het centrum. De minderheid van ons college kan zich met de ontwerp gemeenschappelijke regeling verenigen, aldus b en w van Tholen. De Gemeenteraad spreekt er maandagavond om half acht over. In Sint-Philipsland is hetcollge van b en Vanmiddag, donderdag 22 januari, om vier uur houdt de commissie Openbare Werken van de Thoolse gemeenteraad een spoedeisende vergadering in het gemeentehuis te Tholen. Iedere belangstellende is welkom. Op de agenda staat de aankoop van een bulldozer, die voornamelijk voor de vuilnisstortplaats het Tuttelhoekje gebruikt zal worden. Daar is nu reeds een tweede hands, machine in gebruik, maar vanwege grote onkosten moet er een andere bulldozer komen. De agenda geeft verder nog aan: wat verder ter tafel komt en rondvraag. De marathon ro(n)de kruiswoord puzzel aktie is een groot succes. De eerste ronde bracht het prachtige resultaat van maar liefst 56.288 gulden op en de stanJ van de actie na de tweede ronde is 133.474 gulden. Uit de duizenden inzenders was er ook uit onze streek een gelukkige prijswinnaar: M. A. van der Reest, Bierensstraat 47, Sint-Ann al and. Hij won in de tweede ronde een ra'ra puzzelwoordenboek van 12,90, wat goed van pas zal komen om ook de volgende puzzels met een goede oplossing te kunnen inzenden. In de le ronde waren er 34.866 inzendingen. De oplossing was: „Wij rekenen weer op uw hulp". De le prijs een kleuren t.v. ging naar mevr. J. Har tog uit Zaandam, de afwasmachine ging naar Nijmegen, het vliegbiljet van duizend gulden naar Meppel, de platenspeler naar Enschede, de filmcamera's naar Zevenaar en Monster en de naaimachine naar Barendrecht. In de 2e ronde waren er 35.866 geval niet opgaan. Daar komt het neer op een voor of tegen de recreatie in de verwachte vorm. In Tholen denkt men daar, althans bij het college, in meerderheid anders over. Nog een ander contrast doet zich die eerste raadsvergaderingen in 1976 voor en wel op geheel ander terrein. Het regionaal pedagogisch centrum Zeeland is al enige tijd in beweging vanwege een grotere financiële bijdrage van de gemeenten en daaraan vastgekoppeld de medezeggenschap en bestuursvorm. Als we moeten betalen, willen we ook wat te vertellen hebben, redeneren de gemeenten. Anderzijds is er van confessionele zijde enige angst dat het een domineren wordt van het openbaar onderwijs. Dat wordt dan altijd niet zo openlijk gezegd, maar het komt er op neer. Ook weer een niet te ontkennen recht van degenen die vrezen. Opvallend is echter dat ten aanzien hiervan een Thoois college in meerderheid die vinger in de pap wil hebben en in Sint-Philipsland een meerderheid dat niet noodzakelijk acht. Politiek gezien zou het voor de hand hebben gelegen, dat de Fliplandse minderheid ook voorkeur zou hebben voor een aparte stichting. Zo zijn er op die eerste raadsvergade ringen in Tholen en Sint-Philipsland nogal wat contrasten, die overigens niet overdreven moeten worden,. Ze zijn terug te brengen tot politieke principiële opvattingen. Daardoor is in ons goede landje zo'n pril begin ook meteen boeiend. inzendingen. De oplossing was: „Uw deelname is ons doel". De le prijs een kleuren t.v. ging naar dhr. H. J. W. Hondorp uit Den Helder, de platen speler naar Deventer, de grill naar Anderen, de naaimachine naar Lekkerkerk en twee autoradio's naar Breda. De volgende keer kunt u de gelukkige zijn. Stuur alsnog de oplossing van puzzel 3 in als u dat nog niet gedaan had. Het kan nog tot uiterlijk 30 januari. Vandaag vindt u puzzel 4 in de EB. Veel plezier ermee. w ook verdeeld over het RPCZ, maar daar is de meerderheid (de wethouders Rijstenbil en Walpot) voor ket ontwerN van de Provinciale Onderwijscommissie. Een aparte gemeenschappelijke regeling dus uitsluitend ter financiering van de Stichting RPCZ Over het onderwijs technische programma van het RPCZ spreekt het overlegorgaan niet, dat doet het stichtingsbestuur, De Fliplandse raad stelde voor 1976 feeds 12,70 per leerling voor het RPCZ beschikbaar. De burgemeester neemt een minderheidsstandpunt in. Hij vindt dat men niet bang moet zijn voor aantasting van de onderwijsvrijheid als er gemeentelijke vertegenwoordigers in het Stichtingsbestuur zitten en de meerderheid vormen. Hij gaat van het SGP-principe uit dat de overheid God's dienaresse is en dat bijvoorbeeld ook Gemeentelijke vertegenwoordigers in het RPCZ-bestuur God's geboden dienen te eerbiedigen. Aangezien men vooral in kringen van het Chr. onderwijs beducht is vcor 1 RPCZ-orgaan waar zowel financiële als onderwijs-technische zaken beslist worden, is het standpunt van de Fliplandse burgemeester opvallend. Hij is het in feite eens met de meerderheid van b en w van Tholen. SGP-wethouder L. J. Koopman vormt in Tholen de minderheid. Aan de andere kant is de Liberale Fliplandse wethouder A. A. Rijstenbil (tevens Provinciaal bestuurder van de vereniging voor openbaar onderwijs) juist voor een apart orgaan uitsluitend voor de financiën. Zowel in Tholen als Sint-Philipsland wordt ook de 11e wijziging van de bouwverordening behandeld. Het gaat om een uniforme regeling van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Een belangrijk deel van de wijzigingen heeft betrekking op de bereikbaarheid, de toegankelijkheid en de bruikbaarheid van voor het publiek bestemde gebouwen voor invaliden, in het bijzonder voor rolstoelgebruikers. Het gaat hier o.a. om nadere regels voor hellingbanen. Ook zijn er nieuwe bepalingen opgenomen inzake de splitsing van woningen. Verder liggen er drie moties van Gemeenteraden met het verzoek die te steunen. De raad van Vlissingen heeft een motie gestuurd inzake de opwekking van elektriciteit door middel van kernsplitsing en een motie inzake de toekomstige structuur van het RPCZ; De gemeenteraad van Hulsberg heeft een motie aangenomen inzake de betaling van de 3% Kalkarheffing ten gun- e ste van een ander fonds dan het fonds ontwikkeling snelle kweekreactor. Thijs Fase uit Sint-Annaland plaatste vrijdagmiddag de beslissende demarrage door in het huweiyk te reden met Lucy Kilppel uit Oud- Vossemeer. Voor de bekende amateur wielrenner van de Storm ploeg uit Bruinisse zouden collega's een erehaag vormen bij het stadhuis tn Tholen, maar dat feest ging niet door. Niettemin was het toch een gezellig huwelijksfeest in een vol Dorpshuis te Sint-Amaland,. Na de huwelijksvol trekking In het gemeentehuis volgde de kerkelijke inzegening in de Hervormde Kerk te Oud-Vossemeer door ds. G. J. Voortman. Bestuurscontrasten brij pril begin Tholen wel, Sint-Philipsland niet voor jachthaven in Krabben- kreek Ook geen eensgezindheid over pedagogisch centrum In Tholen benoeming van be heerscommissie voor drie dorps huizen Meer vuilniszakken verkocht De winter van de (witte) haal' in Tholen Tien weken gevang na vechtparty NVV'ers in Haestinge gehuldigd Bruidsparen op de gevoelige plaat Bijdrage voor molenaarsgilde Een prijswinnaar Kruis puzzel van de Rode Een grote variatie aan plaatselijk en streeknieuws Amigos betere volleyballers dan Veronica Onplezierig slot by match Vosmeer-Jong Ambon LIEFDE KENT GEEN ARM EN RIJK: ZU SLUIPT EVENZEER HUT TEN BINNEN ALS PALEIZEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. De gemeenteraden van Tholen en Sint- Philipsland behandelen volgende week een verzoek van het kanaalschap De Eendracht om voor de aanleg van een jachthaven in de Krabbenkreek de zogenaamde artikel 18 procedure te starten. Hierdoor wordt voor de gemeente Sint-Philipsland een bindende, onherroepeiyke richtlijn vastgesteld om planologische medewerking te verlenen. De Fliplandse raad weigerde dit zelf te doen: een meerderheidsvoorstel van b. en w. werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen omdat de jachthaven ook op zondag geopend zal zyn. Maandagavond half acht behandelt eerst de Thoolse gemeenteraad het Op de gure woensdagmiddag 14 januari gaven Han van Popering en Leuntje van Winkelen uit Sint-Annaland elkaar het ja-woord in het gemeentehuls te Tholen. Vandaar gingen ze naar hun woonplaats, waar in de Hervormde Kerk het huwelijk werd ingezegend door cfc J. Codee. Voor de kerk stonden eerllngen van de Hervormde Boogerdschooi uit Loplk met erebogen omdat hun onderwijzeres deze feestelijke dag in het middelpunt stond. Voor de kerkdienst bestond grote belangstelling. Aan ,t begin van de dienst zongen kinderen van de Hervormde school uit Lopik, aan ,t eind zongen kinderen van de Sint- Annalandse Zondagschool, waarvan Leuntje van Winkelen onlangs afscheid nam als leidster. De tekst van ds. Codee was Numerl 6: 22 t/m 27. Ook de bruidegom was byzonder actief in het Hervormde jeugdwerk. Hy had een belangryk aandeel in de knapen- vereniging, jongelingenvereniging en de nu bestaand4e jeugdvereniqbig. Verder was hij bibliothecaris van de Chr. ibliotheek. Hoewel Han van Popering onderwyzer is, waren er voor hem geen leerlingen met erebogen gekomen omdat hij niet meer voor de klas staat. Hy studeert aan de Ryksuniversitelt in Utrecht voor predikant, zodat verwacht mag worden dat hy over enkele jaren in Sint-Annaland op in plaats van voor de preekstoel zal staan. Het bruidspaar gaat in Utrecht wonen. verzoek van het kanaal schap, dat reeds positief is beantwoord door de gemeenteraad van Nieuw-Vossemeer. In Tholen gaat het om een meerder heidsvoorstel van b. en w. om eveneens accoord te gaan met het verzoek. S.G.P.-wethouder L. J. Koopman is om principiële redenen teqen. De meerderheid van b. en w. vindt, dat de totstandkoming van de jachthaven leidt tot een verbetering van de toeristische infrastructuur in de regio. Men meent bovendien dat dit project van betekenis is en een stimulans vormt voor een geleide recreatieve ontwikkeling op het eiland. Verder mag worden veronder steld, dat van de jachthaven een economische impuls uitgaat die van betekenis is voor de dorpsge meenschappen van Sint-Annaland en Oud-Vossemeer. Tenslotte en bepaald niet in de laatste plaats zijn wij van mening dat de behoefte aan deze voorziening niet alleen op Tholen, maar ook in de regio groot is. Contractueel zijn de belangen voor de watersporters in de regio veilig gesteld. Het jachthavenproject is bovendien qua maat- en boxvoerinq zodanig samen gesteld dat van een sociaal-water- toerisme kan worden gesproken. Verder is de opzet zodanig dat van een feitelijke overlast aan de gemeenschap van Sint-Philipsland geen sprake is. Daarom menen wij dat als ultimum remedium moet worden gekozen voor toepassing van artikel 18 van de regeling van het kanaalschap de Eendracht, aldus de meerderheid van b. en w. van Tholen. De Thoolse raadsleden krijgen naast het voorstel nog vier velletjes toelichting van het kanaalschap. De gemeenteraad van Sint-Phlipsland spreekt woensdagavond om acht uur over het jachthavenvraagstuk. De meerderheid van b. en w. steltvoor geen maatregelen te nemen onder verwijzing naar de disussie in de raadsvergadering van 19 september. Wethouder A. A. Rijstenbil is wel voor het geven van een bindende richtlijn aan zijn eigen gemeente. Op 12 september stelde hij samen met de burqemeester voor rechtstreeks planologische medewerking te geven door het bestemmingsplan te wijzigen. Dat werd Sint-Annaland, 20 januari 1976 130 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 70,10-70,90 per 100 kg, 5 1/2 ton drielingen maat 30/40 48,70. Sint-Maartensdijk, dinsdag Uien 40 opw kl 2 nl 67,52, drielingen 48,70, aanvoer 50 ton. met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Nu staat de burgemeester aan de zijde van wethouder L. Walpot om geen medewerking te verlenen. De meerderheid van b. en w. vindt de „dwang van het kanaalschap De Eendracht een te grote aantasting van de gemeentelijke autonomie". De eveneens bij het kanaalschap aangesloten gemeente Steenbergen moet zich ook nog uitspreken over de artikel 18 procedure. De gemeente Tholen heeft meer plastic huisvuilzakken verkocht, zo blijkt uit vergelijkende cijfers over 1974 en 1975. Tijdens de periode 1 januari 1974 tot 12 augustus 1974 zijn 108.400 plastic huis vuilzakken verkocht. In dezelfde periode van 1975 was dat aantal 126.600, dus 18.200 meer. Daarentegen hadden B. en W. de verkoop in augustus vorig jaar minder optimistisch beoordeeld door de raming van de opbrengst met 8000 gulden te verlagen. Per 1 januari zijn de volgende medewerkers van de gemeente Tholen bevorderd: Hoofdcommies A werd A. G. van de Sande, chef afdeling Sociale Zaken. Hoofdcommies werden J. A. van Akkeren (Financiën) en C. H. J. M. Nuijten (Ruimtelijke Ordening). Commies A werden F. W. Keur uit Stavenisse en L I. de Graaf uit Scherpenisse (beiden Financiën). Adjunct Commies A werd P. van Dijke uit Scherpenisse (Ruimtelijke Ordening). Adjunct Commies werd A. Steenpoorte. Schrijver A werden H. van Vossen (Financiën) en mej. I. G. Hage (typekamer) uit Stavenisse, J. H. de Kok (archief) uit Sint-Philipsland, mevr. F. Berrevoets-Jansen (Bevolking) uit Tholen, A. B. Visser en M. L. van Poortvliet (beiden Ruimtelijke Ordening) uit Sint-Annaland en mej. A. H. de Rijke. G. W. Kraaijpoel en M. W. Snoep uit Sint-Annaland werden bij Gemeentewerken bevorderd tot technisch ambtenaar. Mevr. J. H. Bazen-Roukema is per 1 februari a.s. eervol ontslag verleend als schoonhoudster in tijdelijke dienst van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Mej. G. Kalle is per 1 maart a.s. eervol ontslag verleend als typiste bij Gemeentewerken in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1