Storm en vloed brachten onrust Start 1976 Schade aan zeeweringen op Tholen en Sint-Philipsland buitengewoon meegevallen E. VAN TUYN IwLi DEZE WEEK NIEUWJAARS-RECEPTIES Het oog en de risico Groei-stop i a ii'% BISAMRATTEN TERUGGEDRONGEN Europese ruimtevaart- tentoonstelling in Bergen op Zoom Veel kijkers Zandzakken bij Sint-Philipsland B.B. ingeschakeld Dak van bungalow Blunder van de eeuw UIEIMVEILIIMGEIM Vervolg op pag. 7 Donderdag 8 januari 1976 32e jaargang no. 7 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Ann al and Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50, Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. De eerste januari-zaterdag 1976 zal' iedereen die met zee-water van doen heeft, heugen. In ons gebied zijn er dat velen, zo niet allen. Deskundigen, maar ook lekenstreekbewoners kunnen storm en watergetij van 2 januari en 3 januari 17.00 uur kwalificeren als ,jiet oog van de naald". Dat wil zeggen een toch weer bijzonder groot risico voor mens, dier en goed. Temidden van de giertijden een zuidwesterstorm, die binnen het etmaal ruimt naar de noordwestelijke richting met windstoten als in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gemeten, maakt de Zeeuw onrustig. Daarvoor was ook alle reden. Er waren nog gunstige bijkomstigheden. De nacht verliep zonder dat de wind rechtstreeks op de kust stond. Het daglicht maakt het allemaal wat minder onvriendelijk en gemakkelijker, Dat was belangrijk, maar niet doorslaggevend. Doorslaggevend was het feit, dat in tegentstelling tot februari 1953 de wind in de laatste vloeduren niet aanwakkerde, maar zelfs wat temperde, zeker voor wat het laatste uur betreft. Daarmee is verklaard, dat ook Tholen en' Sint-Philipsland, dat in bijzonderheid Stavenisse „veilig" door het oog van de naald zijn gekropen. Er mag bovendien aan worden toegevoegd, dat niet alleen het K.N.M.I. tijdig z'n waarschuwingen kon geven, maar dat voorzover het ons gebied betreft en voorzover we het hebben kunnen overzien, een vloeiende samenwerking tot stand is gebracht. Mogelijk voor de eerste maal in de water-nood- geschiedenis. Een behoorlijke coördinatie Waterschap-Gemeente- B.B. een tijdige beslissing van waarschuwing van de bewoners in het buitengebied (fase I,. raadpleegt u nu meteen eens even de gemeentegids Tholen). Er waren zoals altijd nog risico-nemers, een schare kijklustigen, een andere schare bezorgden, die het alles op de voet wensten te volgen. De lering voor ons gebied moet niettemin zijn, dat Stavenisse al sinds 1953 - en nog altijd - een onverantwoordelijk risico loopt. De vele .tienduizenden guldens, die sinds 1953 in de zeeweringen werden gepompt zijn, zoals zaterdag nog eens duidelijk mocht worden geconstateerd, niet tevergeefs aangewendN. Zwakke punten als de oord, voormalige havens bij kernen als Sint-Maartensdijk, SintAnnaland, Strijenham, het Scheldt zijn duidelijk verbeterd, zowel in hoogte als in breedte. We blijven echter al die jaren door het hart vasthouden voor de woonkern Stavenisse met zijn nog steeds te gering beveiligd haventje. Niet alleen de schuld van hogere instanties, ook die van ons. Niet vergeten mag worden, dat wé twintig jaar geleden wel hartstochtelijk pleitten voor dijkverbetering daar, maar ons evenzeer vastklampten aan behoud van het haventje, in tegenstelling tot wat Rijkswaterstaat voorstelde. Het dient eerlijk erkend. Dat neemt niet weg, dat de risico's werden verhoogd, naarmate zich andere afsluitingen van zeearmen hebben voltrokken. Eerder en zaterdag 3 januari 1976 opnieuw, hebben we met z'n allen op Tholen moeten vaststellen, dat het oog van de risiconaald in Stavenisse nu meer dan ook te klein is. Bewust van het duperen van enkelen daardoor, moet de conclusie nu zijn: gooi direct een dam in die vaargeul op het eind van ,t Veer. Het risico moet verder van de kern af komen te liggen dan nu het geval is. Dat op zichzelf verhoogt al de veiligheid (zie maar Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland). Voor ons gevoel kunnen we geen jaar langer het risico lopen, dat er voor Stavenisse was, zoals zaterdag 3 januari 1976 omstreeks 16.00 uur. Het oog van die veiligheidsnaald is nog nauwelijks waarneembaar. Het bevolkingsbeeld 1975 Tholen en Sint-Philipsland, maar dan vooral eerstgenoemde gemeente blijkt de evenknie te zijn van de nationale economische situatie 1975. De groei is eruit. Voor beide mogelijk aanwijsbare oorzaken, maar een toch vaststaand feit. Al kan men ons nu van buitenaf tegenwerpen, dat de groei boven de 300 onwoners had kunnen zijn, indien we genegen zoude? zijn geweest dat aantal Surinamers op te vangen. Je zou je wel tegelijkertijd kunnen afvragen, wat we dan zaterdagmorgen 3 januari met die mensen in Stavenisse hadden moeten doen, toen de eb bijna vloed was. Maar los daarvan blijkt dat wel als een der oorzaken moet werden gezien het feit, dat het bouw contingent 1975 niet kon worden gerealiseerd. Dat kan dus voor 1976 wat hoop bieden. Overigens is die er nauwelijks, nu van overheidswege de woningtoewijzing 1976 voor dit gebied werd verminderd. Ga er dan maar eens aanstaan om er toch meer inwoners bij te krijgen. Van de geboorte moet je het nauwelijks meer hebben, want gezinnen met twee kinderen is in onze tijd al volop een gezin met een hoofdletter. Sint-Philipsland toonde dat extra Een zware Noordwesterstorm en hoge waterstanden hebben in de eerste dagen van het pas begonnen jaar 1976 de nodige onrust veroorzaakt onder de inwoners van Tholen en Slnt-PhDips- land. Als de orkaan van vrijdagnacht zaterdag had aangehouden, was er volgens het hoofd van de technische dienst van het Waterschap Tholen dhr. J.D. Jagt, niet veel overgebleven van ons eiland. Nu ging de wind zaterdag middag wat liggen, zodat het water bij de vloed van vijf uur niet verder werd opgestuwd. „We zijn er net doorge kropen", aldus dhr. Jagt, die constateert dat de schade aan de 70 km zeewering uitzonderlijk is meegevallen. De zware storm van vrijdagnacht hield velen uit de slaap. Zaterdag werd met spanning de vloed van rond vijf uur afgewacht, waarvoor uitgebreide dijkbewaking was ingesteld. Ook de gemeentelijke stormvloed- waarschuwingsdienst trad in werking. Loco-burgemeester C.J. Moerland nam de beslissing om de Polderbewoners telefonisch attent te maken op de te verwachten hoge waterstand. De gemeentehuizen van Tholen en Sint- Philipsland waren bezet, evenals het Polderhuis in Sint-Maartensdijk, waar ook de B.B. o.l.v. commandant C. Meertens paraat was met twee mobilofoons. Van daaruit werden verbindingen onderhouden met Stavenisse, Tholen en Goes. Ter plaatse waren er portofoons om regelmatig de waterstand door te geven. De hoogste stand werd in Oud- Vossemeer gemeten: 4.35 boven N.A.P.. op 14 december 1973 was dat 4.75 m, maar toen was er een kunstmatige verhoging van zo'n 40 cm omdat het Schelde-Rijnkanaal nog niet was gegraven. De op de kruin van de Dijk aangebrachte kistdammen bewezen toen hun nut. Tijdens de lebruariramp van 1953 was de waterstand bij Oud- Vossemeer 4.50 m. Bij Tholen werd 3 januari 1976 een waterstand van 4.30 boven N.A.P. gemeten(tijdens de ramp 4.70), bij Scherpenisse 4.25, bij Sint-Annaland 4.20 (in '73 4.30, in '54 4.35 en in '53 4.70),. Sint-Philipsland 4.15 en Stavenisse 3.90 (tijdens de ramp 4.50). Zondagochtend was de uitgebreide dijkbewaking nog van kracht, maar aangezien toen de wind ging liggen, viel het allemaal mee. Zondag heerste er inderdaad een grote stilte na de storm, zoals ieder Van achter zijn vuile ramen kon constateren. De hoge waterstand werd zaterdag middag op de verschillende havens en bij bepaalde dijkgedeelten door veel inwoners gevolgd. Verschillenden pakten de auto en reden langs diverse dorpen. Zo stond de Stoofdijk, de Voorstraat en de Molendijk in Stavenisse vol met auto's van nieuws gierigen. Het doorgaande verkeer van de Stoofdijk naar de Voorstraat was onmogelijk door de vloedplanken die aan weerszijden van de haven waren geplaatst. Vanachter de ramen in het oude gemeentehuis volgden veel jeugdige kijkers de situatie. Enkele mensen die in Stavenisse bij familie gelogeerd waren, gingen naar huis terug, de nerveuze klachten na een TANDARTS, THOLEN Spreekuur in Tholen Door rook-, water-, en vuurscha- de is de praktijk Hoogstraat 15, te Tholen tijdelijk niet mogelijk. De aangegeven spreekuren Tholen worden gedurende enkele dagen te Sint Maartensdijk ge houden. Met ingang van maandag 12 ja nuari wordt het spreekuur op de normale uren hervat in het pand HOOGSTRAAT 28, boven de Bondsspaarbank, tel. 2699 adv. IM. bouwactiviteiten resultaat opleverden, want in die gemeente werd eindelijk de teruggang tot staan gebracht. Wat Tholen dus minstens te doen staat bij de geringere woningtoewijzing is zoveel als mogelijk de dorpskommen te herstellen. Om meerdere redenen. Hopelijk krijgt dat dit jaar extra impuls. Zonder happig te zijn op groeistuipen is een groei-stilstand ook niet het ideaal. De gulden middenweg is vaak wel te vinden, maar niet altijd te volgen. Het streven zal er wel op gericht moeten zijn. stormachtige, veelal slapeloze vrijdag nacht hoopten zich op. Bij ,t Veer spatten de golven over de dijk, maar verrassend genoeg waagde zich nog af en toe een schip op het onstuimige water. Ook op de Thoolse haven waren de vloedbal ken in de twee coupures geplaatst. Er was heel wat graafwerk voor nodig om de ruimten tussen de vloedbalken tijdig met zand te vullen. Van de meerpalen in de haven waren nog slechts de witte koppen zichtbaar. Van enkele schepen die dreigden "zichzelf op te hangen" konden dankzij vrijwilligers in motorbootjes, tijdig de touwen worden opgelost door ze ruimer vast te leggen, Het steiger leed op verschillende plaatsen danig van het water. Een bootje werd door het water uit de haven getild tot over de meerpalen en kwam op het steiger terecht. De Contr'escarpe kwam over de hele lengte blank te staan, maar in tegenstelling tot december 1973 was er nu geen schade aan de langs deze weg gelegen dijk. Ook de hele haven van Sint-Annaland stond onder water. De schepen kon men al in de Voorstraat zien liggen. Het restaurant De Lagune bij de jachthaven kreeg veel water binnen, waardoor schade ontstond. Na het vallen van de vloed zaterdag middag controleerde de dijkwacht de zeewering. Daarbij bleek dat in de Prins Hendrikpolder bij Sint-Philips land, aan de Brabantse zijde van het Schelde-Rijnkanaal een paar flinke gaten in de berm van de dijk zaten. Het ging hier om de verbinding tussen de oude en nieuwe dijk. De dijkwacht begon zaterdagavond om negen uur met het herstel, waarvoor 600 a 700 zandzakken nodig waren. Het werk duurde tot twee uur. Ook bij de Noordpolder te Sint- Maartensdijk werden zaterdagavond rond half twaalf zandzakken gelegd omdat de vooruitzichten niet zo best waren. Als er echter totaal van de 70 km zeewering 0 op Tholen en Philipsland 15 m3 grond is weggespoeld, een paar honderd vierkante meter bezoding en dertig vierkante meter glooiing is beschadigd, d an is het veel, zegt dhr. Jagt. Door het bijzonder gunstige najaar waren er goede graszoden. Van de klei die aannemer van Oord Werkendam al tussen de Muye en het Oudeland bij Sint-Maartensdijk had aangevoerd voor de dijkversterkingen, spoelde een deel weg. Op het Polderhuis in Sint-Maartensdijk werd de hele dijkbewaking gecoördineerd. Behalve Dijkgraaf H. van Gorsel, hoofd technische dienst dhr. J.D. Jagt, griffier J.D. de Korte was ook het hoofd van de provinciale Waterstaat op Tholen, dhr. P.J. Baars aanwezig. Naast het hoofd van de Thooslse B.B. dhr. C. Meertens, waren de mobilofonisten W.J. Brevet en J. Wesdorp present voor de communicatie. Volgens dhr. Jagt heeft de inschakeling van de B.B. prettig gewerkt. Dit is erg goed bevallen omdat men goed op de hoogte was van de situatie in de verschillende plaatsen. Bovendien vernam men bijvoorbeeld ook de water standen in Bruinisse. *Met spanning werd afgewacht hoe De inwoners staan achter de Voorstraat. Links de huizen aan de hoog zaterdagmiddag de vloed kwam vloedbalken aan de kant van de Molendijk, bij de haven van Stavenisse. ♦De haven van Stavenisse, vlakbij de laaggelegen bebouwde kom, is by hoog water een van de meest bedreigde plaatsen van het eiland Tholen. Vele inwoners en eilandbewoners volgden zaterdagmiddag de stand van zaken. Ook vanachter de ramen van het voormalige gemeentehuis werd de watermassa gadegeslagen. Voor het Polderhuis stond de geluidwagen van de B.B. gereed om zonodig inwoners te waarschuwen. Door de storm werd een deel van het platte dak van de bungalow van de familie Steendijk in de Ooststraat te Stavenisse vernield. In Sint-Maartensdijk moesten de bouw keten van aannemer van Oord en bouwbedrijf Uijtdewilligen het ontgelden. Diverse t.v. antennes en een groot aantal dakpannen stormden van woningen. Ook diverse schuttingen bezweken door de storm. Vele ruiten en dakramen van de in afbouw zijnde bejaardenwoningen aan de Westvest werden beschadigd. De fabrieksgebouwen van Goedhart ondervonden eveneens dakschade, terwijl diverse tuinders glasschade hadden. In Sint-Annaland kwam enkele leden van de vrij;willige brandweer in actie om hulp te bieden bij kapot gewaaide schuurtjes in de Anna van Bourgondiestraat. Van het Groene Kruisgebouw sneuvelden vele dakpannen, wat de omwonenden uit de slaap haalde. Ook op het dak van de N.H. Kerk moesten verschillende pannen het ontgelden. In Oud-Vossemeer werd de bloemenkas van J. Kouwen ernstig beschadigd. De bloemen werden door het vele glas onverkoopbaar. In de Voorstraat ontstond veel schade vaneen houten schuur van dhr. S. Rijstenbil. In de Pr. Willem Alexander straat waren veel dakpannen vernield. In Sint-Philipsland was er eveneens schade aan t.v. antennes en dakpannen, voornamelijk in de Julianastraat. Bij A. Ver kerke in de Gladiolenstraat waaide het golfplatendak van zijn schuurtje. Verschillende inwoners in Anna Jacobapolder ondervonden ook last van de storm. Vanwege de riolering en bestrating drong het opgewaaide zand de huizen binnen. In de berm van de Zuid- en Westdijk ontstonden enkele kleine gaatjes. In Stavenisse sijpelde de dijk in de buurt van de molen door. Zondagochten rond vier uur werden de inwoners van Tholen en Sint- Maartensdijk nog opgeschrikt door de sirene. Verschillenden dachten aan de storm en het water, maar er bleek brand te zijn in Tholen. De storm liep alles bij elkaar op Tholen en Sint- Philipsland nog goed af. De media besteedden veel aandacht aan de storm en het hoge water. Op Tholen waren o.a. reporters van de Haagse v M Posten de nieuwe Revu aanwezig, zodat in die bladen deze of volgende week wel verhalen zullen verschijnen over de storm op Tholen.. Dinsdagmiddag was in de actualiteitenrubriek Echo van de K.R.O. radio dhr. E.C. Boissevain uit Tholen te horen als vertegenwoordiger van de gezamenlijke actiegroepen Oosterschelde open. Hij discussieerde met burgemeester E. Baerends van Middenschouwen. Dhr. Boissevain noemde het nog steeds een schandaal dat mensen 23 jaar na de ramp nog in psychologische moeilijk heden verkeren bij een storm als vrijdagnacht/ zaterdag. Afsluiting van de Oosterschelde in de huidige situatie zou volgens dhr. Boissevain echter wel eens de blunder van de eeuw kunnen worden, dat staat gelijk aan een natuurramp, want dan gooien we ontzaggelijk veel overboord. Ik ben voor goed wonen, gecombineerd met veiligheid, aldus dhr. Boissevain, die voor heroverweging van het Deltaplan was. Dhr. Boissevain uit Tholen, is bestuurslid van het 2^eeuws coördinatie- orgaan voor natuur- landschaps- en milieubescherming, voorzitter van de P.v.d.A. eiland Tholen en voorzitter van de watersportvereniging Sint- Annaland. Het te kleine oog van de veilig heids naald Groeistop op Tholen in 1975 Storm en vloed brachten onrust Het bevolkingsbeeld 1975 in tekst en statistiek Schippers Sint-Philipsland willen afsluiting Oosterschelde Een monster-or gel actie in Sint- Annaland Een Hoogstraat4>rand in Tholen Nieuwjaarsrecepties De nieuwe pastoor Nieuw-Vossemeer zag mislukte Thoolse herindeling Een CH U-motie in de Statenzaal Vosmeer begon niet zo slecht, maar verloor de punten NAKS pleit voor sporthal Zwemvereniging De Eendracht groeide ALLE BEGIN IS MOEILUK Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Maandag verwachten we de advertenties balansopruiming Sint-Annaland, 6 januari 1976 180 ton uien maat 40 opw 63,70 per 100 kg, 3 ton drielingen 51.30. Sint -Maartensdijk, dinsdag Uien 40 opw. 63,95, drielingen 51.30, aanvoer 55 ton. In december zijn er op Tholen en Sint- Philipsland 210 bisamratten gevangen. De vangst ondervond veel hinder van de slechte weersomstandigheden. Niette min was rijksrattenvanger J. Meyll uit Poortvliet tevreden daar de bisamrat steeds verder teruggedrongen wordt. In het le t/m 3e kwartaal 1975 werden er totaal 4538 muskusratten gevangen die als volgt verdeeld waren: Oud- Vossemeer 712, Poortvliet 1336, Scherpenisse 351, Sint-Annaland 555, Sint-Maartensdijk 404, Sint-Philipsland 175, Stavenisse 233, Tholen 772. In de Stoelemat te Bergen op Zoom wordt vanaf zaterdag 10 januari tot en met zondag 1 februari een Europese ruimtevaarttentoonstelling ge organiseerd door het Europees ruimte vaartcentrum Estec. Medewerkenden zijn de gemeente Bergen op Zoom, Fokker Ruimtevaart VFW en de Volks sterrenwacht Simon Stevin te Hoeven. Openingstijden maandag t/m vrijdag 10-22 u., zaterdag 10-18 u., zondag 14- 18 u. De toegang is gratis. Volgens gebruik waren er aan het begin van het nieuwe jaar weer de gebruikelijke provinciale- en gemeentelijke nieuwjaarsrecepties, waarbij zich ditmaal ook het Overleg orgaan Industrie schaarde. Aan het prille begin van 1976 startte het gemeentebestuur van Sint-Philipsland, dat op nieuwjaarsavond zelf kans ziet nog een groot aantal nieuwjaarswensers naar het gemeentehuis te trekken. Een compleet gemeentebestuur, want zelfs raadslid G.J. de Jager bekortte het afscheidsbezoek in Schouwen aan de tot burgemeester benoemde drs Zijlstra, die allemaal ook met de dames waren om te beginnen van de partij. Daarbij schaart zich alles wa gemeentelijk dienstverband staat, inclusief de bij het dorp op andere wijze betrokkenen, zoals directeur en stafleden gemeente werken Tholen, waterschap, banken verenigingen, maar ook dokter en mevrouw Menger, ds. Harkema, brandweerlieden en havenmeester, beheerders dorpshuis en nog menig particulier. Voor een enkeling een wat haastig bezoekje omdat de kinderen thuis wachtten of omdat een andere afspraak op die nieuwjaarsavond is gemaakt, voor meerderen een gezellig contact, waarbij zelfs zo hier en daar ook nog de eerste spijkers met koppen in 1976 worden geslagen. Dat kan dan tussen neus en lippen of tussen sherry en brokje kaas door. Toch wel aantrekkelijk zo vers van de jaar- meet de mogelijkheid van wens, contact en kennismakeing. Dat laatste was er zaterdag 3 januari ook ir de Middelburgse statenzaal, waar dr en mevrouw Boertien de mogelijkheid boden wederkerige wensen te wisselen op provinciaal niveau. Aangezien ook die zaterdag middag nog hoge windsnelheden werden gemeten en omstreeks 5 uur de hoogste waterstand van het nieuwe jaar en daarmee hopelijk van geheel 1976 werd bereikt, moest menig ge meent el ijk provinciaal en water schapsbestuurder verstek laten gaan. Het betekende een vrijwel ontbreken van Zeeuws Vlaanderen, Tholen en Sint Philipsland. Uit Poortvliet kwam nog wel even ir Geuze een vliegend bezoekje brengen, voorts wethouder

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1