V Nieuwjaarsstemming Jan Overeenkam... afscheid van momenten en monumenten Betrokkenheid Betrokkenheid II Eerste E.B. in 1976 Deze week in het oudejaarsnummer 1975 Dinsdag 30 december 1975 32e jaargang No. 6 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Tboolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Anna] and Telefoon 01665 - 375. Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halQaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Advertentieprijs 0,23 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 incl. btw. contant, op rekening 5,20 lncl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heyboer. Nog enige momenten en 1975 is verleden tijd. Het is voorbij. En nooit komt het terug. Dat heeft niets te maken met uitspraken van minister presidenten of politici, niet met mooie liedjes, tophits, noch met tekorten hier en overschotten daar. Het is een simpel feit, zowel voor de mensheid in de totaliteit als voor ieder mens persoon lijk.-Het jaar 1975 wordt opgeborgen in de historie en we beginnen met een nieuwe periode, met het jaar 1976. De afsluiting van iedere periode in een mensenleven en het begin van een nieuwe tijd is altijd belangrijk. Van grote betekenis, in goede of kwade dagen. Laten we toch nuchter blijven. Al is een periode nog zo belangrijk - vaak heel betrekkelijk door de belichting en de benadering van ver schillende partijen in elke gemeen schap, groot of klein - er komt een eind aan. Het leven van de mens op aarde is nu eenmaal geen eeuwig en on veranderd leven. Ook voor onze gemeenschap komt 1975 niet terug. Er zijn belangrijke gebeurtenissen geweest. Maar dacht u, dat het overlijden van een dierbare, misschien bijna on bekende in deze gemeenschap, minder belangrijk was dan de opening van een gerestaureerde kerk of de ingebruik neming van een zwembad? Ja, dat lijkt wel een gekke vergelijking, maar het enige wat we daarmee willen aantonen is, dat het er alleen om gaat wie het betreft en hoe je erbij betrokken bent. Die betrokkenheid is bepalend. Men kan als gemeenschap met een tragisch of met een vreugdevol gebeuren mee leven. Zolang men er toch nog van buiten tegenaan kijkt, ligt het zo heel anders dan wanneer men er zelf bij betrokken is. Dan is het niet meer over, maar uit het leed of uit de vreugde spreken. Het was er ook in 1975 allebei. Naarmate men daarbij betrokken was, zal het nu te moeilijker of te gemakke lijker zijn te zeggen: het is voorbij. Dat toont immers opnieuw de al of niet betrokkenheid. Daarom ook zo'n groot verschil in het voorbijgaan. Mozes zegt van voorbijgaande jaren dat de meeste daarvan moeite en verdriet waren. Hij was ook zo vaak bij dat verdriet direct betrokkene. Hij maakte die negentigste psalm niet toen hij nog in zijn jeugd periode was of op middelbare leeftijd, hoezeer hij ook toen bij zorg werd betrokken. Een jongere of iemand op middelbare leeftijd kan wel zorgen, soms zelfs veel zorgen hebben, maar bij een langdurige gezondheid ook nog veel reden tot dankbaarheid hebben. Die grote leider van Israël had zoveel meegemaakt en zoveel ervaring op gedaan, maar toch moest ook hij nog leren. Leren de dagen te tellen en daarbij hopen een wijs hart te bekomen. Een betere wens is er nauwelijks bij het voorbijgaan van 1975 en de komst van 1976. Van dat voorbijgaan en die betrokken heid heeft ook de krant in 1975 verteld, er de lezerskring over ingelicht. Zij heeft, waar het pas gaf, ook getracht lezer en lezeres te helpen zich over zoveel wat in onze omgeving gebeurde, een verantwoorde mening te vormen. Want te leven in deze tijd is minder dan ooit iets vrijblijvends. En het lezen van een krant is evenmin een vrijblijvende zaak als het maken van die krant. Lezen is weten en elk weten is een klop op ons geweten. Een jaar lang vielen vreugdevolle en verdrietige gebeurtenissen te ver melden. Opnieuw rijst de vraag in hoe verre men daarbij betrokken was. Datzelfde geldt voor de betrokkenheid bij de krant. Het kon ook in 1975 nog het eigen streekblad zijn. Met wel dezelfde trend als de gehele nationale economische situatie. Daar is na dertig jaar de groei uit. Dat geldt ook voor onze krant. Niet zozeer wat het lezerstal betreft. Dan zijn er inderdaad nog plussen te melden, maar de zo sterke kostenstijgingen hebben de financiële groei overwoekerd. Weliswaar geen alarmtoestand, maar wel een signaal. Zoals in 1975 voor het gehele economische leven de bel rinkelde. Als waarschuwing. Een waarschuwing moeten we ter harte nemen. Dan bestaat de mogelijkheid dat het weer ten goede keert. Dat wensen we voor 1976 ieder persoonlijk, de gehele gemeenschap, ook u en onze krant, toe. NU NOG SLECHTS 2 DAGEN guldens goedkoper Jonge Bokma - Jonge Bols 10,95 Slijterij de Prijsbreker BOTERMARKT 13, THOLEN advertentie IM. levert Betrokkenheid (bij wat gebeurde) Betrokkenheid (bij de krant) Jan Overeenkam.. van mmenten en monumenten in 1975 75 jaar geleden.... vroor het dat het kraakte 50 jaar geleden... ramp aan het Thooise veer 25 jaar geleden... kwestie Zuid Molukkers 1975... ook in een streek-beeld 119 Thooise bruiden in 1975 Poortvlietse kerkvoogdij en Thooise burgemeester onderscheiding M*75 Woningtoewijzing 1976 C.D.A. motie in Zeeuwse staten C.H.U. statenkring over nationale-, provincialeen gemeentelijke aktualiteiten Begraafrechten en V.M.Z. subsidie in financiële commissie Een miljoen gereserveerd voor Thools gemeentehuis Sint Philipsland... 20 keer Rode Kruistop Oud-burgemeester van Oeveren overleden Vrouw in raad Nieuw-Vossemeer Gemeentehuls-meubilair Thooise middenstander belangrijk goedkoper Sint-Anna land... leesgierig 4- Voorzieningen scholen in Sint- Philipsland Raadsdata Tholen en Sint- Philipsland Kerstfeestvieringen en ander plaatselijk nieuws variatie Thijs Fase won Schelde-delta klassement Een moeiiyk raadsel is hoeveel uren de redactionele- en technische vervaardiging van dit oudejaarsnummer vergde LAET HET KOSTELUCKST VAN AL U NIET ROECKELOOS ONTSLIPPEN. DAT*S DE TUD, DIE SNEL GAET GLIPPEN ZONDER DAT HU KEREN ZAL. VONDEL. Dit itoudejaarsnummer bestaat u 22 pagina's. De eerste Eendrachtbode in 1976 ver schijnt op donderdag 8 januari. Geef tydig berichten en advertenties op. De officiële sluitingstijd voor het in zenden van advertenties is steeds dinsdag 16.00 uur. Denk aan de opruimingsadvertenties. Lezers van de Eendrachtbode, lezers, velen in getal ,k wou u thans wat nieuws vertellen maardat nieuws dat weet u al. Dat we nu weer met z'n allen, ouder zijn dan vorig jaar. Zou je achterom gaan kijken zeg je misschien: hoe speel ik 't klaar. Is er reden tot voldoening? heb je het zo goed gedaan? nou zet dan het raam maar open 't stinkt erger nog dan levertraan. Iedereen maakte weer schulden niet altijd in het winkelboek, wel ongetwijfeld bij de naaste, want liefde bleek weer vaak ver zoek. Jazeker, er is wel gegeven voor die naaste in de nood, maar dan toch maar tot zeekre hoogte eerst zorgden we voor het eigen brood. We achten ons toch zeker beter, dan terrorist of moordenaar maar ondertussen schraapten w' alles wat mogelijk was, weer bij elkaar, We stonden met het doek te zwaaien, waarop kritiek of fel protest gebeurde het bij u niet openlijk achter d'elleboog is ook niet best. Wat kan veel in een jaar gebeuren, men kan bevrijd zijn of geknecht. Verheugd zijn of ook om iets treuren .tging deze goed en die ging ,t slecht. Geboren zijn eromgekomen er waren bladzijde's wit en zwart er was werkelijkheid en mooie dromen hier heerste vreugde en daar was smart. Een korte blik teruggeworpen op het afgelopen jaargetij hetzij in ,t land of eigen dorpen ik zet het voor u op een rij. Onrust in het Midden-Oosten ,t is jaren al hetzelfde lied wanneer zal daar de vrede komen voor Palestijn, Israëliet. Rumoerig ook bij Portugezen de Rus en de Amerikaan hadden rendez-vous in de ruimte men liet dit jaar de maande maan kapers lieten van zich horen, in Wenen en in Amsterdam. Veel Surinamers zijn geboren toen dat land op z'n eige kwam. Ook dat bracht weer heel wat problemen tot zelfs in Stavenisse toe. Nog waren w'er niet uitgekomen of weer was ,t mis, u weet wel hoe. De Zuid-Molukkers, vrijheidsstrijders, voor een eigen vaderland, namen, dat is niet goed te praten, het recht en ,t zwaard in eigen hand. Den Uijl, het zat hem lang niet lekker, veel werkelozen in de rij. De broekriem maar wat strakker halen, jazeker hoor!!, eerst jij..... dan wij. De boeren moesten ,t zwaar verduren na het natste, natte jaar men pootte en rooide zelfs de piepers op eenzelfde dag, da's raar, niewaar? Gelukkig keerde het ten goede de zon steeg hoger zelfs dan ooit en na dit goede jaargetijde is de boer ook nu minder berooid. In Middelburg, ,t was januari, „Ik heb er moed op", zei Boertien. We kregen toen een Commissaris, ik heb ,m hier ook al gezien. Gewestvorming in Zeeuwse staten ,n vierde bestuurslaag, niet in tel bij de Welzijnsstichting Tholen vertrok, u weet het, van der Stel. De brandweer-reorganisatie gaf nogal wat rep en roer soms dacht ik dan ook bij m'n eige hou op met dat ge-ouwe-hoer. De Oosterschelde is nog open de dijk verhoogd, zei Westerterp volgend jaar gaat het gebeuren dan gaat de kogel door de kerk. Een nieuw woord is nu zuiveringslasten, wel ja, dat kan er nog wel bij een slechte weg naar ,t Tuttelhoekje en de Eendracht cup gespeeld in mei. De politie bij de „Blauwe blomme" greep kaasdieven in de kraag. Boersma zei: in kleine kernen huizen bouwen, „Ik zie ,t niet graag. Een fotowedstrijd monumenten en bisamratten bleven trouw in de Thooise sloten paren. Het was het jaar ook van de vrouw. Rabobanken maakten fusies er kwam een eigen Thooise vlag in de raadszaal nieuwe meubels toen sloeg de middenstand z'n slag. Het begrotingsstuk besproken met volop reservesnu dan ook maar geen cent verhoging zei de Korte van de C.H.U. De Meestoof vol activiteiten zag Isrels ambassadeur en Elenbaasde V.V.D.'er wil een dam naar Zeelandgeen gezeur. Tholen met zijn Dalempolder met zijn stank nog van de Vest zag zijn brug voorgoed wegvaren maar het zwembad deed het best. Met de oudste monumenten bijvoorbeeld... als de visfabriek en de Gast huis kapelle wie ,t goed gaat, krijgt steeds kritiek. Poortvliet met de alleroudste inwoner daar van de streek zag zijn postkantoor verdwijnen dat rijwielpad helpt ook geen steek. Een Rabobank met tien miljoenen en een jachthond als raskampioen in Poortvliet zou ,k best willen wonen als jij ,t niet wil, zal ik ,t wel doen. Scherpenisse is niet te misse heeft het strandje Gorishoek Meijer zal het daar wel rooien Jobse schreef een heel mooi boek. Er was een diamanten bruidspaar maar ook een dodelijk ongeval een afscheid: mevrouw van der Slikke en een kort geding, dat weet u al. Sint-Maartensdijk.... das ook Euterpe een eerste prijs voor de muziek maar de weekmarkt ging verdwijnen ging dat niet zonder kritiek. De kleuters kregen nieuwe scholen en Smal stads mannenkoor een prijs de B.L.O. wel wat verscholen moet nu een vast-bestaans-bexijs. De wegen zijn nu goed verbeterd op het industrieterrein en zwem-examens afgenomen de volley kampioen, da's fijn. Stavenisse.:... met zijn haven zag Coen Moulijn en Sjakie Swart maar wilde toch geen Surinamers met de aanleg sportveld is gestart. Arjaan van Driel, de vrachtvervoerder zei: Ik stop er nu maar mee. Erger was dat ook de veiling hetzelfde zei: Dat viel niet mee. Sirtt-Annaland.. vijfhonderd jaren zette een aardig feestje op hoepeld' als in vroeger jaren en speelde zelfs „Koppeltje nop" zag ook industrie verdwijnen voetbalt op de gr adat ie lijn maar voor Wik een erebeker en duizenden bij ,t Eeuws-festijn. De jachten liggen in de modder een Ridderorde voor: meester Boot de veiling beurde weer miljoenen het zwembad staat nog steeds op rood. Oud-Vossemeer had gouden feesten nee, van het Dorpshuis kon nog niet maar wel van de muziekvereniging en het oude pontje ging failliet. Lia Duine, die kan zwemmen een brand toen in de Gankelweg veertig jaar de dorpsomroeper en Thijs Fase... fietsen zeg. De leeuw zag ook „De Vossemeren" ja, da's voor bejaarden een tehuis en volleybal met kampioenen de brandweer is nu ver van huis. Sint-Philipsland... ,n onderscheiding jaarlijks weer van ,t Rode Kruis heeft nog geen tehuis voor jachten maar bouwde dit jaar menig huis wenste ook een busverbinding naar de Smerdiekse L. T.S. Had een goede braderie, zeg maar recreatie: No of yes. Een voorjaarsbeurs van middenstanders het dorp kwam zelfs op de T.V. het heeft veertig jaar al bloed gegeven da's twintig liter, doe je mee? De polder: Rehabilitatie kreeg de kleuterschool terug zuster Uijl vertrok naar Tholen het aardgas komt er nu al vlug. Zo ben ik ,t jaar weer langs getrokken veel opgesomd, maar veel ook niet want er kan zoveel gebeuren in een jaar, in ons gebied. Het nieuxe lonkt ons al weer tegen niemand weet wat ,t worden zal. Hopelijk zonder gijzelingen ,t is toch nog vaak een tranendal. Laat ons pogen goeds te brengen in ,t nog onqerepte jaar meer tijd en liefde voor de naaste. want dat is een gebod, nietwaar? Moge de streek voorspoedig leven ook iedere lezer, ver of dichtbij de krant goed nieuws u door mag qeven sta niet te dringen in de rij. Tenslotte dan: Veel Heil en Zegen houdt de moed er weer maar in tracht het goede na te leven dan heeft dat leven ook weer zin.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1