5 Jan Overeenkam... lege handen SCHERPeHISse $£fSINTPHiLif>sum Vervolg plaatselijk nieuws toOBAPOLDE* w ïA: SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND THOLEN SINT-ANNALAND OUD- VOSSEMEER SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET EENDRACHTBODE Kerkdiensten in lts Oosterscheldevissers Bedrijfsafval Kerstzangdienst De groene kaart Nieuwe pachten Oogstcollecte to Kerst-geitje Kerstfeestviering Duivententoonstelling Kerstzangdienst Kerkelijke verkiezingen Bram Groenewegeweg Parkeerruimte Oliebollenaktie Winnaars winkelweekprijzen Ijsbaantje Op t.v. Dam-spanning bij DSVF Kerstzang Expositie De Reisduif Voor de zending Donoravond Bouwactiviteiten Burgerlijke stand Burgerlijke stand Burgerlijke stand Burgerlijke stand Burgerlijke stand Burgerlijke stand to to to to fa to to to to to 7 STAVENISSE 0U0" co VOSSEHttR WOtlVLIET5 besproken. Ook de verbeteringen in de C.A.O. voor jeugdige werknemers passeerden de revue, evenals het leerlingstelsel en het vormnigswerk. De prestatiebeloning en reisurenver- goeding bleef ook niet onbesproken. Men meende dat hiermee het loon versierd wordt. De Bouwbond vond dat werkgevers hiermee te gemakkelijk spelen ondanks bepalingen in de arbeidsovereenkomst. Gehoopt werd, dat de onderhandelingen in mei 1976 zullen slagen, ook al zal dan nog de nullijn gehanteerd worden. De vakbeweging wil echter meewerken aan bestrijding van de inflatie en vergroting van de werkgelegenheid. Na aanneming van de ontwerp C.A.O. voorstellen dankte districtsbestuurder de Vries de leden voor hun inbreng. Na lang beraad heeft de Kerkvoogdij van de Hervormde gemeente besloten tijdens de restauratie van het pleisterwerk van de kerkmuren, de wekelijkse erediensten in de kantine van de L.T.S. te houden. Hier is ruimte voor ongeveer 350 mensen. De kerkrestauratie zal 75 werkdagen duren,. Wanneer men tijdens die werkzaamheden de zondagse diensten bleef houden zoals met de grote restauratie het geval was, zou dat 15 20.000 gulden kosten. Voor extra voor zieningen. Bovendien zou het werk dan twee maanden langer duren. Vermoedelijk wordt de eerste dienst in de L.T.S. op 1 januari gehouden. De Oosterscheldevissers sloten hun seizoen zaterdag af met een bout- wedstirjd. De 96 deelnemers hadden wel mooi weer, maar weinig vis. Na afloop was er echter voor iedereen bout, levend of uit de diepvries. 1. A. v.d. Ree 2. Fr. Jansen 3. Bert Koopman 4. J. de Graaf 5. W. van Dijke 6. C. Landa 7. Johnnie Dane 8. Joh. Vroegop 9. G. van Ham 10. G. Oosdijk. Dit was voorlopig tevens de laatste wedstrijd in de Noord, aangezien in januari de dijk verzwaring start. De nieuwe visplaats wordt vanavond op de ledenvergadering in café Smerdiek besproken. Raadslid J.D. de Korte heeft in de commissie ruimtelijke ordening klachten doorgegeven van kleine bedrijven dat hun bedrijfsafval niet wordt meegenomen door de vuilnisauto. Directeur gemeentewerken P.A. Boot antwoordde dat de gemeente Tholen een huisvuilophaaldienst heeft en geen bedrijfsafvaldienst. Dat moeten de bedrijven volgens hem zelf zien weg te krijgen. Dhr. De Korte wees erop, dat wanneer de kleine bedrijven het afval niet voor hun deur zetten maar elders in de straat, het dan wel meegenomen wordt. De burgemeester zei dat de grenzen moeilijk te bepalen zijn. De capaciteit van de vuilnisophaaldienst is echter moeilijk uit te breiden. Misschien kunnen de kleine bedrijven gezamenlijk van een container gebruik maken. Zaterdagavond om half acht wordt er in de Hervormde Kerk een Kerstzang- dienst gehouden m.m.v. het Hervormd Kerkkoor o.l.v. J. Wesdorp. De algehele leiding berust bij ds. J. Blom uit Sint- Maartensdijk. Bezorgabonnees vinden vandaag een groene kaart in hun krant voor automatische betaling van het abonnementsgeld per 1 januari 1976. Steeds meer wordt het gemak van deze automatische betalingen ervaren voor bijvoorbeeld de PZEM, telefoon, maar vooral ook tijdschriften- en kranten abonnementen. U doet er u zelf en onze bezorger een plezier mee, want dhr. Jasperse hoeft dan niet meer ver schillende keren terug vanwege „niet thuis". Zet uw naam en handtekening op de groene kaart en lever deze in op de Rabobank in de Laban Deurloo- straat, ook als u elders een bank rekening hebt. Hebt u helemaal geen bankrekening maar een rekening bij de postgiro, haal dan op het postagent schap een witte machtigingskaart en lever deze ingevuld in bij dhr. Jasperse. Het abonnementsgeld wordt dan steeds in januari en juli automatisch bijge schreven, zonder dat u er verder iets aan hoeft te doen. Van eventuele wijzi gingen stellen wij de banken'en giro op de hoogte. Mogen wij op uw aller mede werking rekenen? Bij voorbaat dank. De waterkering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse heeft in verband met het overlijden van dhr. Adr. Bolier een nieuwe pacht- overeenkomst gesloten met diens zoon P. Bolier. Het gaat om twee percelen grasland van 1.93.70 ha en 49.40 are aan de Scheldeweg. In verband met het overlijden van dhr. Joh. Hagc werd een nieuwe pachtovereenkomst gesloten voor 2.19.30 ha bouwland aan de Engel weg met diens zoon C.W. Hage. De oogstcollecte in de Hervormde Gemeente heeft de grote som van 6345 gulden opgebracht. 'Tv;* i i^i Terwijl de geboorte van lammeren om deze tijd van het jaar niet meer als een zeldzaamheid wordt vermeld, is het toch wel bijzonder vroeg dat er om deze tijd een geitje wordt geboren. Dat was toch woensdag het geval op de hoeve Steil April van de familie Koese. Begrijpelijk dat de Koese-juioren het diertje, dat toch wel een bijzonder kerstgeitje is, behoorlijk vertroetelen. De zondagsschool „Kleine Kracht" hoopt eerste Kerstdag om half drie in de Herv. kerk het kerstfeest te vieren. Er is ruimte genoeg, zodat ook iedereen welkom is. Duivenliefhebbers kunnen zaterdag in ,t Ouwe Raed'uus terecht waar De Reisduif uit Scherpenisse een tentoon stelling houdt. De toegang is vrij en behalve de duiven zijn er nog ver schillende attracties. Zaterdagavond om half acht wordt in de Hervormde Kerk een Kerstzang dienst gehouden met medewerking van de zangverenigingen Crescendo Poortvliet en Oud-Vossemeer. De Hervormde Gemeente heeft vrijdag gestemd voor een nieuwe diaken en ouderling wegens aftreding van de heren M.J. de Groen en C.M. Geuze. De laatste was gezien z'n leeftijd niet meer herkiesbaar. Er werden 49 geldige stemmen uitgebracht. Dhr. M.C. van Oudenaarde kreeg 36 stemmen voor de functie van ouderling, dhr. J. Hage 35 stemmen als diaken. Raadslid J. D. de Korte heeft er in de commissie Ruimtelijke Ordening voor gepleit langs de Paasdijkweg en de Bram Groenewegeweg aan één kant een fietspad van een meter aan te leggen. De burgemeester antwoordde dat men een broedende kip niet moet storen, want gemeentewerken maken reeds becijferingen terwijl er op de gemeentesecretarie naar subsidiemogelijkheden worden gezocht. Raadslid M. van Damme dacht aan subsidie uit de D.A.C.W.-pot of uit de fietspadenpot van minister Wester terp. De resultaten zullen in de commissie openbare werken worden besproken. Raadslid W. C. van Kempen bracht in de commissie r.o. de burgemeester onder de aandacht, dat door de reconstructie van de Smidsstraat/Markt een behoorlijk stuk parkeerruimte is verspeeld. Hij pleitte ervoor in het vervolg hiermee rekening te houden. Het Chr. gem. zangkoor „Maranatha" heeft het voornemen op dinsdag 30 december de inwoners te verrassen met verse oliebollen. De niet door de gemeente gesubsidieerde vereniging heeft voor de lopende onkosten enige i versteviging van de kaspositie nodig en poogt dat tegen dit jaareinde nog te realiseren met een oliebollenaktie. Verschillende dames en jongeren zullen die 30ste december met oliebollen langskomen, ook bij de bewoners van Jacobapolder in de hoop dat u op die dagen verse oliebollen lust en daarmee tegelijkertijd het koor een steuntje verleent. Ook de middenstandsvereniging te Sint Philipsland kon nu de prijswinnaars van de winkelweek bekend maken. De eerste prijs, een gasfornuis was voor G. Remmerswaal. Het dames of herenrijwiel was voor M. Geuze, de radio-T.V. kast voor de fam. van de Velde-Hoogstrate. Een friteuse voor R. RENTEBUSCHRUVING MIDDENSTANDSSPAARBANK POORTVLIET over de periode 16 november 1974 tot 15 november 1975 Zitting maandag 22 december van 2 - 5 en 7 - 9 uur Dinsdag 23 december van 2 - 5 uur Moerland. Een Smyrna tafelkleed voor M. Moerland, een kapstok voor A. Kot. Een grill voor R. Reijngoudt,. Een slaap kamerstoel voor Lia v.d. Berg, een lektuurbak voor C. Mol en een bureautje voor W. Quist. Van jeugdzijde was er grote belang stelling, toen deze week op verzoek van de schoolhoofden het speelterrein onder water werd gezet om snel een ijsbaantje te hebben. Uiteraard komt dat ook nog bij de Tram put, maar dat is een ijsclub aangelegenheid. De kans bestaat dat op 19 december Brammie Geense tijdens training te Sint Willebrord onder leiding van Rini Wagtmans op het scherm te zien zal zijn. De drie kampioenskandidaten dammen van DSVF speelde remise, zodat de eindspurt enorm spannend belooft te worden. Bij de B-senioren behaalde P. v.d. Est een verrassend resultaat door remise te spelen tegen P. Reijngoudt. Hij heeft toch echt wel meer in z'n mars dan zijn plaats op de ranglijst doet vermoeden. De junioren hadden een vrije avond genomen. A-senioren: L. v.d. Velde - A. Verwijs jr 1-1, J. Joppe - J. v.d. Velde 1-1, B-senioren A. Verwijs sr - J. Noorthoek 2-0, P. Reijngoudt - P. v.d. Est 1-1, C. v.d. Berg - J. Noorthoek 0-2. Tussenstand B-senioren: R. Tichem 8 5 1 2 11 A. Verwijs sr 6 4 2 0 10 P. Reijngoudt 8 3 4 1 10 M. Fonteijne 5 4 10 9 J. Noorthoek 8 3 0 5 6 W. ten Hove 4 2 115 P. v.d. Est 10 2 1 7 5 C. v.d. Berg 7 0 0 7 0 Schaken juioren poule A: M. den Braber - H. Wagemaker 1-0, J. v.d. Berg - J. Verwijs 1/2-1/2, poule B: W. Kempeneers - Gre Verwijs 0-1, Jaap Walpot - Jan Walpot 0-1, G. Remmerswaal - Gre Verwijs 1-0. Zaterdagavond om half acht is er in De Wimpel een kerstviering m.m.v. Maranatha en het Fliplands mannenkoor o.l.v. C. den Braber, Crescendo uit Anna Jacobapolder o.l.v. Jac. Moerland, Concordia o.l.v. C. Rombouts en organist D. van Weezei uit Steenbergen. Dinsdagavond om acht uur is er opnieuw in DeWimpel kerstzang m.m.v. VZOS Sint-Philipsland, VZOS Sint-Maartensdijk, het Smalstads mannenkoor en organist J. Hage uit Scherpenisse. Op beide bijeenkomsten is iedereen hartelijk welkom. De Reisduif heeft zaterdag een goed geslaagde tentoonstelling gehouden. Er waren 317 duiven en de mooiste doffer was van Abr. de Zwart. De mooiste duivin kwam van J.P. Kruf uit Oud? Vossemeer. De verkoopmiddag van het vrouwen zendingsthuisfront in Anna Jacoba polder heeft ten bate van de zending in Roewanda 1725 gulden netto opgebracht. Het Rode Kruis houdt vrijdagavond in de Druiventros de halfjaarlijkse donor avond, waar men weer een halve liter bloed kan geven. Van de twaalf in aanbouw zijnde woning wtdetwoningen, heeft bouw bedrijf Uijewilligen B.V. er zes aan de Volkerakstraat opgeleverd. De bewoners hebben vrijdagmiddag de sleutel gekregen, de volgende zes huizen aan ,t Keeten kunnen op 23 december ,s middags om half twee door de bewoners betrokken worden. In Anna Jacobapolder is aannemer v.d. Velde uit Bruinisse intensief bezig met de riolering, die er feitelijk op 31 december in zou moeten zitten. Door grondwater en welzand ondervonden deze werkzaamheden nogal wat strubbelingen, terwijl nu ook de vorst spelbreker is. Het werk wordt in drie etappes uitgevoerd: eerst de Langeweg vanaf het Dorpshuis tot de hoek Noordweg, vervolgens de Noordwegfdie deze week gereed komt) en tenslotte het resterende gedeelte van de Langeweg. Voor de bestrating moet eerst de nieuwe waterleiding en gasleiding aangebracht worden. Op de haven in Sint-Philipsland zijn al enkele schepen zand gelost voor de bestrating. Hopelijk verloopt de uitvoering verder vlot, zodat het ongerief voor de bewoners beperkt bl ijft. Advertentie IM Loop der bevolking over de maand novembeör 1975 Geboren: Cornelia Anna Celia d.v. E.A.A.M. van Doeselaar en P.G. Baaij; Maria Jannetje d.v. N.W. van As en M.J.W. Otjens; Jan z.v. D. v.d. Velde en J.M. v.d. Werf; Laurina Mariska d.v. J.W. Aarnoudse en A.C. van Zetten; Cornelié Cyrille d.v. C. de Wilde en H.C. Quist; Johannes Petrus z.v. A.J. Havermans en A.P. Kwust; Sylvia d.v. J. v.d. Heijden en A.W. ter Stege. Overleden: Jacob C. van Bruggen geb. 6-3-1901 geh.gew. met Leentje Boers; Geertruida Hage geb. 27-4-1892; Paulina Pleune geb. 2-9-1954 geh.gew. met Johannis A. v.d. Berge; Jan de Bue geb. 7-2-1913 geh.gew. met Antonia E. Westerweel; Pieter Kornelis Baaij geb. 20-1-1922 geh. met Geertje de Jonge; Gerhard Kammin uit Duitsland geb. 16-3-1939 geh. met Ingrid Riecken. Huwelijken: Marinus J.A. Geuze geb. 16-6-1954 uit Scherpenisse en Trijntje D. Priem geb. 17-7-1958; Wessel van Setten geb. 20-3-1948 uit Rotterdam en Margriet Roggeband geb. 18-5-1949; Martinus C. v.d. Zande geb. 15-12-1952 uit Oud Vossemeer en Elizabeth M. Moerland geb. 30-12-1958. Vestigingen: Mogthar A.M. Boudou uit Amersfoort; Catharina J.J. Christiaens- Nelisse (3 pers.) uit Rotterdam; Willem J. v.d. Berge uit Bergen op Zoom; Tona J.A. v.d v.d. Berge-Hoving uit Tilburg; David K. Bloke uit ,s-Gravenhage; Johannes M. van Ling uit Arnhem; Mirjana Bcuker-Ramic uit Roosendaal; Kay Ling-Shockleij uit Duitsland; Henricus G.J. Masseurs (4 pers.) uit Bergen op Zoom; Johanna Uijl uit Sint Philipsland; Leendert Dane uit Stavenisse. Vertrokken: Petrus Hoppenbrouwers naar Bergen op Zoom; Cornelis Vermeij (4 pers.) naar Schiedam; Leonarda J.N. Stoové naar Zeist; Cornelis Hegeman (2 pers.) naar Veenendaal; Cornells Schot naar Maassluis; Francisca C.L. Tamminga (2 pers.) naar Delft; Leendert J. de Lang (6 pers.) naar Har melen; Richard H. de Bats (5 pers.) naar Bergen op Zoom; Johannes P.M. Spek (2 pers.) naar Bergen op Zoom; Adrianus P.A. v.d. Steen (3 pers.) naar Bergen op Zoom; Jan Filius naar Boxtel; Pieter A. Landa (2 pers.) naar Bergen op Zoom; Irene Verhage naar Bergen op Zoom; Leo j Marcusse naar Oud Vossemeer; Pieter Poot (2 pers.) naar Scherpenisse; Elizabeth M. v.d.Zande-Moerland naar Oud Vossemeer; Izaak M. Oostdijk naar Sint Maartensdijk. Loop der bevolking over de maand november 1975. Geboren: Simon Cornelis Adrianus z.v. M.A. Wessels en J.P.A. Asscheman; Jan Cornelis z.v. A< Ligtendag en M.C. Verhagen. Huwelijken: Adrianus C.M. Kerbusch geb. 18-3-1952 uit Bergen op Zoom en Dingena A. Schoep geb. 4-8-1950; Cornelis W. Droogers geb. 27-10-1947 en Willeminade Groen geb. 24-11-1950 uit Poortvliet; Martinus C. v.d. Zande geb. 15-12-1952 en Elizabeth M.Moerland geb. 30-12-1958 uit Tholen; Abraham F. v.d. Zande geb. 23- 5-1951 en Theodora M. van Dijke geb. 31-5-1954. Vestigingen: Johannes P.C.M. Konings uit Standaar buiten; Anna H.G.E.W. Jansen uit Oudenbosch; Leo Marcusse uit Tholen; Willemina Droogers-de Groen uit Poortvliet; Elizabeth M. van der'Zande-Moerland uit Tholen. Vertrokken: Cornelis Pipping (3 pers.) naar Dordrecht; Dingena A. Kerbusch- Schoep naar Bergen op Zoom. Loop der bevolking over de maand november 1975. Geboren: Pieternella Machelina d.v. J. Polderman en A.C. Hartog; Machelina Johanna d.v. W.C. Pleune en B. v.d. Hoek; Leendert Johannes z.v. L.M. v.d. Ouden en J.M. den Engelsman; Dingena Marina Petra d.v. J.J. Quist en C. den Haan; Francina Johanna d.v. J. Gunter en N.A.C. Scherpenisse. Overleden: Leendert Theunisse geb. 23- 2-1875 geh.gew. met Neeltje Buijs; Neeltje van Vossen geb. 6-1-1903 geh. met Matthijs Goedegebuure; Engel J. van der Male geb. 13-9-1902 geh. met Maatje J. Polderman. Huwelijken: Jan den Braber geb. 2-12- 1952 uit Stavenisse en Cornelia den Engelsman geb. 1-2-1955; Pieter Suurland geb. 22-7-1953 uit Scherpenisse en Jannetje M. Burgers geb. 1-5-1954; Jan W.C. Heijboer geb. 27-1-1955 uit Vlissingen en Pieternella S. van Dijke geb. 11-6-1955. Vestigingen: Catharina P. Bergholz uit Maastricht; Adriaan Muller (3 pers.) uit Sint Maartensdijk. Vertrokken: Cornelia den Braber-den Engelsman naar Goes; Arij J. Koedood naar Rotterdam; Pieternella S. Heijboer-van Dijke; Maatje van Iwaarden naar Sint Maartensdijk; Johannes Kaashoek (3 pers.) naar Sint Maartensdijk; Jannetje M. Suurland- Burgers naar Scherpenisse. Geboren: Elisabeth Adriana en Dingena Mariad.v. H. J. M. Hoek en A. M. Bijl, Jacoba d.v. J. Bevelander en M. L. Uijl, Krina Paulina d.v. P. op den Brouw en E. M. Bijl, Ewoud z.v. A. C. v.d. Sande en A. Sinke, Cornelia Jacoba d.v. W. A. Anthonisse en C. J. v. Popering. Overleden: Marinus van den Hoek geb. 1-8-1902 geh. gew. met Jobje Knuist, Pieter van Zeist geb. 20-1-1902. Vestigingen: Annetje Brinkman uit Rheden, Gommert J. J. Burger (3 pers.) uit Roosendaal, Agnes A. C. Mentzij uit Middelburg, Cornelis Kouwenhoven (4 pers.) uit Rotterdam, Adriana C. van Dijk-v.d. Werff uit Rotterdam, Narindresing Nanhoe uit Suriname, Hadi Marigh uit Marokko, Jacob Murre uit Poortvliet, Maatje van Iwaarden uit Sint Annaland, Johannes Kaashoek (3 pers.) uit Sint Annaland, Izaak M. Oostdijk uit Tholen. Vertrokken: Asse Zwennis naar Amsterdam, Albert J. Boogaart naar Bergschenhoek, Marinus den Engelsman naar Halsteren, Jan W. van Oost (2 pers.) naar Rotterdam. Hendrik C. G. Bos naar Montfoort, Johannes A. Weggemans <3 pers.) naar Stavenisse, Adriaan Muller (3 pers.) naar Sint Annaland. Loop der bevolking over de maand november 1975 Geboren: Cornelis Willem z.v. C. M. Kieppe en M. J. Eerland. Overleden: Leendert M. van der Werff geb. 13-61894, Pieternella C. Kieppe geb. 5-2-1891 geh. gcw. met Cornelis L. Tholenaar. Huwelijken: Marinus J. A. Geuze geb. 16-6-1954 en Trijntje D. Priem geb. 17- 7-1958 uit Reimerswaal, Pieter van Dijke geb. 12-2-1952 en Maria W. van Oudenaarde geb. 28-1-1957 uit Poortvliet, Pieter Suurland geb. 22-7- 1953 en Jannetje M. Burgers geb. 1-5- 1954 uit Sint Annaland. Vestigingen: Trijntje D. Geuze-Priem uit Reimerswaal, Pieter Poot (2 pers.) uit Tholen, Maria W. van Dijke- van Oudenaarde uit Poortvliet, Jannetje M. Suurland uit Sint Annaland. Vertrokken: Jaoomina van As- v.d. Slikke (2 pers.) naar Goes, Teunie Hop naar Driebergen. Loop der bevolking over de maand november 1975 Overleden: Eliza Kurvink geb. 3-3- 1899. Huwelijken: Marinus C. Goudzwaard geb. 20-8-1950 en Lena C. Anthonisse qeb. 17-6-1954, Cornelis W. Droogers geb. 27-10-1947 uit Oud-Voesemeer en Willemina de Groen geb. 24-11-1950, Pieter van Dijke geb. 12-2-19^2 uit Scherpenisse en Maria W. van Oudenaarde geb. 28-1-1957. Vestiging: Willem Ojevaar uit Rotterdam. Vertrokken: Jakob van ,t Verlaat (2 pers.) naar Ede. Jacob Murre naar Sint Maartensdijk, Willemina Droogersde Groen naar Oud Vossemeer, Maria W. van Dijke- van Oudenaarde naar Scherpenisse. Sinds 1970 funktioneert in Zeeland ons inlichtingenburo voor dienstplichtige jongeren, uit.gaande van verschillende kerken en het Humanistisch Verbond. Het verschaft informatie betreffende: - militaire dienst - gewetensbezwaren daartegen - dienst in ontwikkelingslanden. De inlichtingen worden in eerste instantie gegevenNdoor Maatschappelijke Werk(st)ers vanwege de objektiviteit en deskundigheid ten aanzien van de te geven inlichtingen en de problemen, waarmee de jongeren komen. In de loop. van de jaren is gebleken dat regelmatig jongeren op de hoogte gebracht dienen te worden van de mogelijkheid van ons buro. Een keer per jaar verzenden wij aan allerlei jongerengroepen, scholen, kerken etc. een affiche. Verder zijn folders beschikbaar. Voor veel jongeren geldt, dat zij pas gaan denken aan problemen rond militaire dienst wanneer zij hun oproep krijgen. Namens de begeleidingscommissie van het inlichtingenburo voor dienstplichtige jongeren. D. E. Hiensch. Kontaktadres: Singelstraat 17 Middelburg - telefoon 01180 - 13412. HUISDAMMERS- EN SCHAKERS. In dit stukje wil ik mij richten tot alle liefhebbers van het dam- en/of schaakspel, jong en oud. Als je ziet hoeveel inwoners Tholen, St.- Philipsland en Nieuw Vossemeer samen hebben, bevreemd het mij ten zeerste dat zo weinigen zich hebben aangesloten bij een dam- of schaakvereniging. Er zijn slechts twee damclubs (Stad Tholen en St.- Philipsland) en twee schaakclubs (Oud- Vossemeer en St.-Philipsland). Het aantal leden van deze verenigingen is net voldoende om onderling een leuk partijtje te kunnen spelen, doch als tegen een andere vereniging gespeeld moet worden - bijv. in het kader van de Zeeuxse Dam com petitie is het meestal zeer moeilijk om een tiental te formeren. Het is mij bekend dat zeer velen in onze streek wel eens een partijtje dammen of schaken met familieleden en kennissen. Je kunt je daarom afvragen hoe het komt dat zeer velen zich niet aansluiten bij een vereniging. De volgende redenen zijn mij bekend: 1. Studie; 2. Niet tegen verlies kunnen; 3. Niet één avond per week wegmogen van vrouw of verloofde; 4. Godsdienst; 5. Contributie; 6. Er is geen club in de buurt. Deze punten kunnen als volgt weerlegd worden: 1. Iemand die studeert heeft echt wel ontspanning nodig, het is zelfs zo dat het de studieresultaten gunrtig kan beïnvloeden; 2. Als alle bedrijven die soms eens verlies maken zouden stoppen, zag het er niet best uit. Winst is weggelegd voor ieder die er serieus naar streeft; 3. Pantoffelhelden zijn er al genoeg in deze wereld; 4. Iets wat je thuis mag doen, mag je ook doen in verenigingsverband; 5. Contributies zijn niet hoog. Bij D.S.V.F. een gulden per week, beneden 16 jaar slechts twee kwartjes; hiervoor kan dan zowel gedamd als geschaakt worden; 6. Helaas is het zo dat er te weinig clubs zijn. Dit is echter terug te voeren tot het uitgangspunt dat er geen animo is. Neem het initiatief en richt een club op! Ik weet dat een heleboel mannen en jongens en meisjes in hun hart best lid zouden willen zijn van een dam- en/of schaakvereniging. Waarom dan nog langer gewacht? Vanuit Nieuw-Vossemeer is het een kleine afstand naar Oud-Vossemeer. Tholen of St. Philipsland. In St.Annaland zitten minstens 70 liefhebbers; er is daar een vereniging van die omvang geweest, doch deze is om onbegrijpelijke redenen ontbonden. Stap in de auto en rij dan 10 of 15 kilometer! In Anna Jacoba Polder is ook eens een damclub geweest; slechts drie zijn nu lid van D.S.V.F. Een clubavond is gezellig, leerzaam, ontspannend. Bewijs door lid te worden dat de mentaliteit van de meeste van onze streekgenoten niet is zoals ik denk dat ze is. Met vriendelijke groeten, A. Verwijs jr., secretaris D.S.V.F., p/a Gladioienstraat 11, St.-Philipsland. ADVENTSAKTIE SOLIDAR1DAD Als provinciale werkgroep vredesweek willen wij u graag vragen in de komende dagen steun te verlenen aan de interkerkelijke adventsaktie Solidaridad. Gelukkig krijgen steeds meer mensen een open oog voor wat er in Latijns- Amerika gebeurt. Solidaridad kreeg het afgelopen seizoen - 1974-1975 - 1,7 miljoen gulden binnen voor bewust- wordingsprojekten, die door Latijns- amerikanen werden gerealiseerd. U wordt door één van hen - Dom Helder Camara, onlangs aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot ere doctor benoemd - persoonlijk bedankt: „Hulp is welkom, hulp is goed. Dank u wel voor wat u voor ons doet. Maar laten we één ding niet vergeten: het gaat erom een situatie te bereiken, waarin die hulp niet meer nodig is; het gaat om gerechtigheid." Omdat: - bij hen een waardevast inkomen onbekend is - kinderen door ondervoeding geestelijk onvolwaardig opgroeien -de werkloosheid enkele malen hoger is dan hier - stijging van het bruto nationaal inkomen niet aan het volk ten goede komt -een dag arbeid slechts enkele guldens oplevert - ondanks hoge kindersterfte vee! kindermonden gevuld moeten worden - onderwijs boven 12 jaar een luxe is -zij over „vrijheid" alleen maar kunnen zwijgen vragen Latijnsamerikanen ons: Geef om gerechtigheid! Namens provinciale werkgroep vredesweek, D. E. Hiensch - voorzitter, J. Schout - sekretaris. Gironummer Solidaridad 180 44 44 Den Haag. HOE LANG NOG? Tussen de vleespakhuizen onbewust van haat spelen kinderen blank en zwart. In ,t kleuterbestaan geen discriminatie vingertjes strelen eikaars warme huid. Ze dartelen als vlinders op het bedauwde gras de lange hete zomer gaat hen nog voorbij. Een jaar, een maand een week misschien dan offeren ook zij op het rassen-altaar. Jan de Bres Jac. van Beierenstraat Sint-Maartensdijk Spraakverwarring en begripsverwarring. In het laatste nummer van de Eendrachtbode kom ik een groot aantal keren hetzelfde woord tegen dat door verschillende gemeentebestuurderen is gebezigd in diverse de batten.j In verband met Sint Annaland wordt daar voOrtdurend gesproken over een zogenaamde jachthaven. Onaer een jachthaven verstaan we tot nog toe een ligplaats voor jachten. Een schip ligt in een haven en &taat op de kant (bijv. in de winter). Er wordt ook wel gesproken: „een schip zit op de plaat." Maar dat is dan als regel ongewild. Een gestrand schip „zit" op de plaat. In Sint Annaland nu „liggen" de schepen weliswaar gedurende korte tijd per dag, maar gedurende lange tijd tussen de perioden van hoog water, staan of zitten ze. Dat nu is geenszins de bedoeling van de beoefenaars vam de edele watersport. Het staan en zitten van schepen ls ook bezwaarlijk in overeenstemming te brengen met het steeds weer misbruikte en verwarring brengende woord jachthaven. Immers bij dat begrip verstaat men dat de schepen er liggen (-in ,t water) en niet staan of zitten (op het droge). Om aan te sluiten aan de veel gehoorde uitdrukking duidelijkheid in de politiek, zou ik de vroede vaderen dan ook willen voorstellen, om verdere ver warring te voorkomen, het woord jacht haven in verband met Sint Annaland in het vervolg te wijzigen tot Sint Anna- landse slikbak voor jachten. In tram en bus zijn zit- en staanplaatsen evOn duur, ligplaatsen zijn daar als regel niet. In Sint Annaland kon een schip vroeger liggen tegen een redelijke prijs. Zoals het er nu uitziet bij de doldrieste pachtverhogingen (voorlopig als interiumoplossing 47%), die de gemeente wil doorvoeren, zullen de zit- en staanpldatsen in Sint Annaland heel wat duurder worden dan de ligplaatsen. Het zal stil worden in Sint Annaland als all8n die niet heel erg duur willen zitten of staan, elders goedkoper gaan liggen. Bern, van Gils Postweg 11 Tholen. Hoort de kerstklok kieppe klanken Over stad en over veld. Kondet weer die oude boodschap In een wereld van geweld. Vredes-enqelen van hier boven Zien weemoedig op ons neer. Naar ons zielig onvermogen Telkenjare. keer op keer. Waar de wijzen uit het oosten. Naarstig volgden Beth'lems ster. Leidend naar die kleine kribbe Staan wij altijd nog van ver. Voor ,t Vrede hier op aarde, met voor velen overvloed wordt al eeuwen strijd gestreden, Zie die lijdensweg vol bloed. Ondanks ,s werelds voorraadschuren. Volgetast met kostelijk graan. Zijn er velen, die nog hongeren. Vechtend voor hun naakt bestaan. Vrolijk kerstfeest, lichtjes branden. kerst-menuënoveral Stemming, sfeerdoch lege handen Bij de krib. in Bethl'ems stal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 7