Thoolse raad geeft 90 mille voor restauratie 't Huys Vermuyden Thoolse werkloosheid 4.3% MODECENTRUM Als gemeente snelle betaling wenst moet ze het zelf ook doen v. d. RIJTSTRAAT 5-9 BERGEN OP ZOOM TEL. (01640) 3 43 47 Exclusieve herenkleding - modes PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Raadslid van Schetsen pleit voor goede informatie over Kanaalschap Donderdag 18 december 1975 EENDRACHTBODE Nog eens ziekenhuisbus Leges geweigerd Verandering direkt en gratis Bijdrageregeling Aannemers Belastingschade Voorstraat Stavenisse Binnenpleisterwerk Maartenskerk Niet voorspelbaar hoe Sint-Philipsland reageert door Cees Giesbeek 27 De Thoolse raad bleek maandagavond bereid een begrotingswijziging aan te brengen van 87361,- als bijdrage in de restauratiekosten van de boerderij ,t Huys Vermuyden. Een waardige afsluiting van het jaar M'75 op de laatste raadsvergadering. Zoals reeds gemeld is het ministerie van C.R.M. bereid aan de eigenaar van deze hoeve, de heer W. A. Kloetinge om in de restauratiekosten van het pand Kettingdijk 5 voor 30 procent te subsidiëren in de op 291.204,- vastgestelde subsidiabele kosten. Dan moet ook de gemeente voor 30 procent meedoen, wat neerkomt op 87.361,- B. en W. stelden maandaqavond voor om die begrotingswijziging goed te keuren. De heer J. de Bres (P.v.d.A.) lag het bedrag wel wat zxaar op de maag. Is er de mogelijkheid, zo informeerde hij, om na de verbouwing wat van dat gemeenschapsgeld terug te krijgen. Kan de regeling in zoverre worden gewijzigd, dat er onderscheid wordt gemaakt tussen woning en schuur? Is het onderste uit de subsidiebus gekomen? Mevrouw J. M. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.) informeerde wat er met het pand gaat gebeuren als het gerestaureerd is, want momenteel staat het leeg. De heer J. L. van Gorsel (V.V.D.) vond het wel een gelukkige oplossing. Het is wel veel geld, maar ook de moeite waard. Deze boerderij op te knappen is zinvol, vond de heer van Gorsel, ook als daarbij gemeenschapsgelden worden gebruikt, want anders komt het er toch niet van. Er moet nu eenmaal een keuze worden gemaakt of het al of geen monument is. Blijkt dat laatste het geval, dan moeten we ook proberen het te behouden. Hij wist dat monumentenzorg wel een boel geld heeft, maar toch onvoldoende om aan de vraag te kunnen voldoen. Daardoor duurt het gewoonlijk wel een jaar of vijf, eer men aan bod komt. Kan dat niet eerder en moet de gemeente of de eigenaar voorfinancieren? De voorzitter antwoordde dat er voor subsidiëring van monumenten nogal wat voorwaarden zijn. Men kan zo maar niet aan vernieuwing beginnen. Er is voor dit pand dan ook nogal wat moeite gedaan om het Rijk zover te krijgen, maar dat is die mooie boerderij ook wel waard. Het kan wellicht meespelen in het kader van werkge- legenheidsinjecties. Bekend is dat het dakgedeelte is ingewaaid en ingestort, zodat het wel een snelle oplossing behoeft. Via de Rijksregeling komen de gelden weer in de gemeentekas en de gemeente behoeft ook niet voor te financieren, maar de eigenaar. Na deze toelichting had de raad geen bezwaar tegen de begrotingswijzi gingen. De voorzitter had nog meegedeeld, dat de thans in Kloetinge wonende eigenaar voornemens is de boerderij na restauratie te gaan bewonen. Bij de vaststelling van de notulen was nog gevraagd of er al inzicht bestaat over het verschil in grondprijzen Dalempolder, waarop de voorzitter antwoordde dat een verhaaltje ter inzage lag voor de commissie onroerende zaken en men dat ook wel voor de raadsleden bij de stukken ter inzage wil leggen. Naar aanleiding ook van de notulen kwam S.G.P. woordvoerder Th. Aarnoudse nog even terug op de ziekenhuisbus en de S.G.P. suggestie om op de middag een bus in beide eiland richtingen te laten rijden. De voorzitter vermoedde daarbij dat het wel 20.000,- extra zou gaan kosten. De heer Aarnoudse had nu het laatste overzicht van de ziekenhuisbus nog eens bestudeerd en was tot de conclusie gekomen, dat de zaterdag en zondag bijzonder zwak bezet zijn voor wat die bus betreft. Het beperkt zich soms tot 1 of 2 mensen tijdens het weekend. Mogelijk zouden de mensen dus toch wel meer profijt hebben van een door de weekse in 2 richtingen rijdende bus en het laten vervallen van de weekenddiensten. Dan zouden mogelijk de totaal kosten niet zoveel hoger liggen. De heer Aarnoudse vraagt het college dat eens te willen onderzoeken. De voorzitter doet de toezegging nog eens alles op een rijtje te zullen zetten. Er kwam van Gedeputeerde Staten bericht dat de struktuurnota recreatieve ontwikkeling als een goed uitgangspunt mag worden beschouwd voor een nadere uitwerking in de bestemmingsplannen. De heer de Bres had in die provinciale brief belangrijke dingen gelezen en aangegeven richtlijnen, waarbij men bij de bestemmingsplannen toch rekening mee zal moeten houden. Hij vraagt zich daarom af of men die brief maar zonder meer voor kennisgeving moet aannemen. Met name de campingexploitanten zouden daarvan toch ook wel op de hoogte dienen te zijn. Voorts worden voorzieningen aangegeven voor dagrecreatie, voor uitbreiding terreinen en dat laatste is dan niet mogelijk als het terrein niet op de riolering is aangesloten. Het zijn toch wel bindende richtlijnen, waarvan ook de recreatiebedrijven kennis zouden moeten nemen, zo vindt de heer de Bres. De voorzitter antwoordde dat het merendeel van de door G.S. gemaakte opmerkingen wel vrijwel algemeen bekend zijn. Ik verschil overigens niet met u van mening, wanneer u de recreatieve ondernemers daarvan op de hoogte wilt stellen, maar het zijn wel bindende richtlijnen voorzover er ook mogelijkheden zijn. G.S. zijn ook bereid geval voor geval te beoordelen en zonodig van die algemene regels af te wijken. Bijvoorbeeld, wanneer zoals op Tholen de rioolzuiveringen nog niet zover zijn, dat volledige mogelijkheden aanwezig zijn. Uiteindelijk komt dit alles ook nog in de commissievergade ring om daarover in de brede te praten. Bij de ingekomen stukken was er het verzoek van de heer C. van Haaften uit de Kerkstraat 15 te Scherpenisse om de leges die hij betaalde voor aanvraag van een bouwvergunning te willen terugstorten nu die bouwvergunning is geweigerd. B. en W. vragen de raad dit verzoek in handen te stellen van B. en W. en verzoeker te antwoorden volgens een conceptbrief die ter inzage lag. B. en W. herinneren er hierbij aan, dat tijdens de begrotingsbehandeling is GUS toegezegd een voorstel te zullen doen tot wijziging van de legesverordening. Overigens kan aan een wijziging van een belastingverordening geen terugwerkende kracht xorden verleend. De heer M. van Damme (V.V.D.) heeft er geen bezwaar tegen dit in handen te stellen van B. en W. en hij 'vond de conceptbrief, bestemd voor de heer van Haaften formeel ook wel juist, maar het is toch allemaal wat koeltjes. Verdient het toch geen aanbeveling het verzoek nog eens in de commissie bestuurlijke aangelegenheden te brengen. De voorzitter meent dat dit een verwachting bij betrokkene zou kunnen wekken, die ook weer een teleurstelling kan opleveren. Aanvrager kan immers wel terecht in het bestemmingsplan, maar niet in de vorm die hij wenst. De heer J. Versluijs (C.H.U.) constateert dat betrokkene weer eens op het verkeerde adres was en dat maakt het hoog nodig die verordening te wijzigen. Ik kan het afwijzen van een bouwvergunning maar moeilijk zien als een verleende dienst, waarvoor leges betaald moet worden. Daar heb ik toch wel de grootste moeite mee, verklaarde de heer Versluijs. De voorzitter: zodra de aanvrage er ligt, moet er ook aan worden gewerkt, al of niet later goedgekeurd. De heer Versluijs: toch zal de burger het moeilijk ervaren als een aan hem verleende dienst. De voorzitter: toch moet ook dat worden voorbereid. Het is natuurlijk niet geheel vergelijkbaar, maar als aan iemand medische hulp wordt verleend zonder baat, moet toch ook worden betaald. De heer Versluijs: het komt vooral omdat de burger niet voldoende op de hoogte is. Die de weg weten en dat zijn dan meestal aannemers - komen er gewoonlijk beter af. De voorzitter: het is hier al zo vaak gezegd, dat men voor een bouwvergunning altijd beter kan beginnen met even zijn licht op te steken bij de dienst Gemeentewerken. De heer M. van Gorsel gaf het ei van Columbus: voeg bij de aanvraagformulieren een stenciltje, dat men zich beter eerst tot Gemeentewerken kan wenden alvorens in te vullen. De heer P. van Schetsen (P.v.d.A.): er lijkt inderdaad wat willekeur in te zitten. Men zou het inderdaad nog eens in de commissie kunnen bespreken. De voorzitter: daar ben ik het niet mee eens. Het is een duidelijk geval, dat meteen kan worden afgewerkt. Daar legt de raad zich dan ook maar bij neer. Aan de heer J. C. Geuze kan in principe een bijdrage worden verstrekt voor de verbetering van het pand Cromvliet 10 te Tholen in het kader van de bijdrageregeling karakteristieke gebouwen. De heer van Damme had van B. en W. een wat uitgebreider toelichting verwacht, waarom eerder xas gevraagd. Dan komt dan alsnog, verzekerde de voorzitter. De heer Rijnberg (S.G.P.) verklaarde dat zijn fractie erkentelijk is voor de medewerking van B. en W. van de eigenaar van bedoeld pand in Cromvliet. De S.G.P. fractie hoopt dat er vanuit de bevolking een flinke belangstelling zal ontstaan. Daardoor kan worden bevorderd dat de oude stads- en dorpskernen in leefbaarheid aanmerkelijk toenemen. Voor riolerings- en bestratingswerken in het bestemmingsplan „Achter ,t Bos" enz. te Sint-Maartensdijk, bestemmingsplan West te Poortvliet en reconstructie Voorstraat Stavenisse, stellen B. en W. voor te besluiten de werken onderhouds aan te besteden tussen de daarvoor in aanmerking komende aannemers uit de gemeente en de wegenbouwmaatschappij Aug. van Dijck-Petit B.V. te Bergen op Zoom. De heer van Schetsen informeert waar het college de grene stelt van de bedragen, waarin ook een aannemer uit Bergen op Zoom wordt ingeschakeld. Wethouder L. J. Koopman antwoordde dat die grens in het college zo ongeveer op een ton is gesteld, waarbij de voorzitter meer denkt aan tussen de 75 en 100 mille. Medio 1973 kocht de gemeente het pand Blauwstraat 25 te Sint- Maartensdijk van de heer W. G. Robbe. De eigenaar bedong dat de uit de over eenkomst voortvloeiende belastingschade door de gemeente zou worden vergoed. Ongeveer 2 jaaar later deelt de inspekteur van de belastingen te Bergen op Zoom mee, wat die belastingschade is. B. en W. vinden dat het bedrag nu aan de heer Robbe moet worden uitgekeerd. De gemeente krijgt weer 80 procent terug van het Rijk. De heer van Damme ziet het meer als belastingnadcel dan belastingschade en hoort van de voorzitter dat zoiets maar zelden voorkomt. De heer van Damme kan niet goed begrijpen waarom dit zo lang moest duren. Men heeft hemel en aarde moeten bewegen dit van de grond te krijgen inclusief met inroeping hulp advocaten. Dan ben je toch nog een jaar verder na vaststelling door de belastinginspecteur. Als het gemeentebestuur van de burger verwacht dat men tijdig aan zijn verplichtingen voldoet, moet de burger dat ook van de gemeente kunnen verwachten. Wethouder Koopman geeft toe dat zo'n procedure lang duurt. In Oud- yossemeer zit men al een paar jaar met soortgelijke gevallen. In het geval Robbe heeft de notaris de akte iets anders opgesteld dan de raadsbeslissing inhield. B. en W. zaten toen als het ware met 2 overeenkomsten. Nu kan het echter worden opgelost. De voorzitter voegt er nog aan toe de schuld van het gemeentebestuur in deze af te wijzen. Het verschil tussen notarisakte en raadsbesluit is pas wat later aan het licht gekomen. Via onze juridisch adviseur bleek dat de heer Robbe redelijke kans had aanspraak te maken en dus lieten we de zwakste voorgaan. Na nog een opmerking door de heren W. C. van Kempen (A.R.P.) en de Bres zei de voorzitter dat het college nu in elk geval op scherp staat voor wat de akten betreft. De gemeente zal nog een bedrag krijgen van 66.864,- uit de 150,- miljoen die het Rijk nogmaals beschikbaar stelt ter bevordering van de werkgelegenheid. Dat wil het college bestemming voor gedeelte dekking kosten reconstructie Voorstraat Stavenisse. De heer M. A. J. van der linde (P.v.d.A.) zag dat de gemeente niet in aanmerking komt voor de zogenaamde bijzondere sociale subsidie. Wat houdt dat in? De voorzitter: dat geldt voor de gemeenten met meer dan 5 procent werkloosheid en die is er gelukkig in Tholen niet. De heer van Kempen zag bij begrotings wijziging 191 dat men het werk aan de- Voorstraat te Stavenisse toch onderhands wil aanbesteden. Wordt het dan toch geen A.C.W. werk? De voorzitter antwoordt dat de pot op dit moment leeg is en men toch met het werk vooruit moet. De heer van Damme vernam dat er nog reactie was gekomen op het voornemen tot verbetering Voorstraat Stavenisse. De voorzitter antwoordde dat er van dhr. Roozemond een brief werd ontvangen waarin wordt gewaarschuwd het karakteristieke te behouden. De briefschrijver kan gerust zijn, want dat is volop de bedoeling van B. en W. De gemeente zal 30 procent bijdragen in de restauratiekosten van het binnen pleisterwerk van de Maartenskerk. De heer de Bres informeert of men er nu uitkomt. Hij zou voorts willen dat men in de zomermaanden de kerk ook voor bezichtiging zou openstellen. De heer van der Linde informeert of men al geslaagd is in een juiste samenstelling van het pleisterwerk om de salpeteruitslag in de toekomst te voorkomen. De voorzitter zegt op de laatste vraag dat Monumentenzorg daar ook al jaren mee bezig is en telkens nieuwe proeven neemt. Men zal er toch wel een keer mee uitkomen. Overiqens is het de ,t Huys Vermuyden, ook wel de Kettinghoeve genoemd krijgt overheidssubsidie (Rijk, provincie en gemeente) voor de noodzakelijke werkzaamheden. Het is zoals burgemeester van Boeijen zei: nu of nooit, want het dak is reeds gedeeltelijk ingestort. De raadsvoorzitter noemde het een van de belangrijkste monumenten in de gemeente, die o? de lijst voorkomen. voorzitter al wel bekend, dat men niet zal uitkomen met de totaalkosten van 198.810,voor dat binnenpleisterwerk. Een aanvullende subsidie zal dus wel nodig zijn. In antwoord op de vraag van de heer de Bres zegt de voorzitter, dat opening van de kerk met de kerkvoogdij moet worden opgenomen. Overigens is men doende een eilandelijke monumentenroute uit te werken, waarin de kerk te Sint-Maartensdijk opgenomen zou kunnen worden. De heer van Kempen vult nog aan hoe de Hervormde kerk te Poortvliet na de restauratie in de zomermaanden op de zaterdagmiddag opengesteld is voor bezichtiging. Tholen za. 20 dec. 20.00 u. ZVU film „Teorema" 18 jr. Pier Paolo Pasolini, Gasthuiskapel Oud Vossemeer: vt. 19 dec. 20 u. première Rederijkerskamer Eendracht: „De ruwe bolster" in café Saparow, za. 20dec. 7.30 u. rik- en wip avond v.v. Vosmeer, kantine Sint Ann aal and: do. 18 dec. kerstfeest school met de Bijbel vr. 19 dec. 20 u. 49ste alg. vergadering ijsclub, in De Gouden Leeuw vr. 2 jan. ontspanningsdag jeugdverenigingen in ver. gebouw Sint Maartensdijk: vr. 19dec. 7.30u. ZLM alg. vergadering spr. dhr. v. Gorsel en dhr. v. Iwaarden, café van Houdt Scherpenisse: vr. 19 dec. 19 u. feestavond toneelver. „,t Centrum" en SPS, Hollandhuis. Bergen op Zoom t/m 6 jan. tentoonstelling Neyens, Hens, Lie en Buitema dag. 14-17 u. Markiezenhof Sint-Maartensdijk do 18 dec cafe Smerdiek 19.30 u alg. ledenvergadering Oosterschelde- vissers. Poortvliet za 20 dec 19.30 u N.H.Kerk kerstzang- dienst Sint-Philipsland za 20 dec 19.30 u de Wimpel gezamenlijke kerstavond vr 19 dec de Druiventros Rode Kruis doóor avond di 23 dec 20 u de Wimpel kerst zangavond za 20 dec 13.00 u Zuiddijk wildwedstrijd de Makreel Bergen op Zoom Roxy Histoire do 18 j dagelijks 20 u behalve wo, za 18.45 en 21.15 u zo 16, 18.45 21.15 u Asterix en Cleopatra a.l. za, zo 14 u. Luxor voor een paar dollars meer 14 j do.za 20 u, zo 16.30 en 20 u. From Beyond the grave 18 j za 23.30 u De geregistreerde arbeidsreserve van mannen steeg tijdens de maand november op het eiland Tholen van 100 tot 132. Dit komt overeen met 4,3% van de afhankelijke beroepsbevolking. Het gemiddelde percentage in de provincie Zeeland ligt nu op 4,6 en 5,5 landelijk. Per beroepsgroep gezien is de toename van het aanbod nog vrij gering te noemen. Als oorzaken van de toegenomen werkloosheid kunnen o.a. worden vermeld: a) Ontslagen van bouwvakarbeiders m.n. timmerlieden, die laatstelijk elders werkzaam waren; b) Het aflopend seizoen in de landbouw en visserij. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer. Beroepsgroepen okt. 74 nov. 74 okt. 75 nov. 75 Bouwnijverheid 21 18 11 16 Grondwerken 7 26 24 22 Metaalnijverheid 6 10 13 16 Landbouw 1 3 3 5 Visserij 1 4 1 6 Horeca 2 2 5 6 Niet varend verkeerspers. 4 5 6 7 Kantoorpersoneel 9 9 10 8 Los arbeiders 8 5 12 16 Overige beroepsgroepen 39 37 15 30 Geregistreerde arbeids reserve 98 119 100 132 Werkloos 112 94 126 Vraag 34 27 31 6 Als gevolg van inkrimping der werkzaamheden bij aannemers buiten het rayon Tholen, werd een aantal timmerlieden ontslaéen. Op het eiland Tholen zelf vonden nog geen ontslaqen plaats. Incidenteel is er nog vraag naar vakbekwame timmerlieden en metselaars. In vergelijking met vorig jaar ligt het aanbod van bouwvakarbeiders nu iets lager. Toch dient men er rekening mee te houden dat het aanbod in de komende maand verder zal toenemen. Grondwerken: Het aanbod van grondwerkers nam iets af. Ten opzichte van nov. 74 ligt het aanbod in deze sector nu lager. De vraag is nihil. Door de vermindering van de werkgelegenheid zal het aanbod in de komende maand verder stijgen. Beton- en houtverwerkende industrie: Bij de gevestigde bedrijven werd geen personeel ontslagen. De vraag bij deze bedrijven is nu van zeer geringe omvang. Het aanbod van betonfabriekarbeiders en machinale houtbewerkers is nihil. Metaalnijverheid: Tijdens de verslagmaand konden vrijwel alle aanvragen worden afgevoerd. Het aanbod van metaalbewerkers nam iets toe. In vergelijking met de overeenkomstige data van het vorig jaar is er een duidelijke vermindering van de vraag naar metaalbewerkers waar te nemen. Landbouw en visserij: Het seizoen bij deze sectoren loopt ten einde. Enkele personen werden daardoor werkloos. Niet varend verkeerspersoneel: In het aanbod van transportarbeiders en chauffeurs deden zich vrijwel geen veranderingen voor. Het huidige aanbod ligt iets hoger dan op eind november 1974. Kantoor- en onderwijzend personeel: Bij deze categorie ingeschrevenen was een lichte daling van het aanbod te zien. De vraag is en blijft van zeer geringe omvang. Los arbeider: Het aanbod vertoonde een verdere stijging en ligt aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Door de gunstige weersomstandigheden zijn de werkzaamheden vroeger gereed gekomen. Tevens zijn de plaatsingsmogelijkheden nu geringer dan in 1974 De laatste kruistocht 14 j zo 14 u. Les valseuses 18 j ma, di 20 u. Tholen Stadhuis t/m. 2 jan. fototentoonstelling mo(nu)mentopname dagelijks ma. t/m. vr. 9-12.30 en 13.30-17.00 u. beide kerstdagen en nieuwjaar gesloten. Oud-Vossemeer do. 18 dec. 19.30 u. N.H. verenigings gebouw kerstviering Liefde vindt werk. do. 18 dec. 20 u. zaal Saparow kerst viering vrouwenbond NKV. vr. 19 dec. 19 u. o.l.s. kerstviering, do. 18, vr. 19 dec. 14 u. kersteest school met de Bijbel. vr. 19 dec. 16 u. bejaardensoos kerst feest. di. 23 dec. 19.30 u. R.K. kerk kerst- zangdienst. wo. 24 dec. 24 u. R.K. kerk nachtmis, vr. 26 dec. 17 u. N.H. kerk zondag school kerstfeest. Sint Maartensdijk vr. 26dec. 18.30 u. N.H. kerk kerstfeest zondagschool De Zaaier. Poortvliet za. 20 dec. 19.30 u. N.H. kerk kerstzangdienst. 13 januari: veehouderij avond in Tolrust, 19 januari: Z.L.M. avond in Tolrust, 30 januari: feest van de Stoofstraat in Tolrust, 5 februari: veehouderijavond Cebeco in Tolrust, 9 februari: Z.L.M. x gezinsavond in Tolrust, 12 februari: ledenvergadering bedrijfsvoorlichting in Tolrust, 19 februari: excursie bedrijfsvoorlichting naar de Slagersvakschool, 3 februari: studiedag bedrijfsvoorlichting in samenwerking met Z.L.M. over aardappelteelt. Raadslid P. van Schetsen heeft donderdagmiddag in de commissie Ruimtelijke Ordening een beroep op burgemeester J. E. van Boeijen gedaan voor goede informatie te zorgen wanneer het jachthavenplan van het Kanaal schap de Eendracht in de Thoolse gemeenteraad behandeld wordt. Persoonlijk vond de P.v.d.A.-fractie voorzitter de beantwoording van het dagelijks bestuur tijdens de vergadering van het Kanaalschap totaal onbevredigend. Met een goede uitzondering voor de secretaris, was de beantwoording door de voorzitter teleurstellend, zoals over de motie van de Fliplandse raad met betrekking tot de werkhaven en de duur en financiële gevolgen van de procedure, aldus dhr. van Schetsen. V.V.D.-fractievoorzitter M. van Damme viel zijn collega bij. De burgemeester zei dat misschien op een paar vragen na, overigens toch veel informatie werd gegeven, met name in het voorstel. De duur van de artikel 18 proprocedure (die is gestart nu de Fliplandse raad geweigerd heeft planologische medewerking te verlenen) is op voorhand uitermate moeilijk te bepalen. Hoe de instanties reageren is niet voorspel baar. Hoe reageert de raad van Sint-Philipsland? Legt men zich neer bij de democratische beslissing of benut men elke mogelijkheid van beroep en appel? Hoelang hebben G.S. van Noord-Brabant en Zeeland nodig. Dat is een slecht voorspelbare zaak, een schot in de ruimte. Daarop kan een weinig bevredigend antwoord geqeven worden, want het is een novum dat artikel 18 wordt toegepast. Sint- Philipsland zou kunnen zeggen, we zitten in het Kanaalschap, we wisten dat artikel 18 er was, dus we legqen ons neer bij de meerderheid, maar distanciëren ons van de consequenties. Of anders gaan ze tot de laatste adem dwarsliggen. De Thoolse raad krijgt voor de behandeling een uitgebreid voorstel met alle informatie", aldus advertentie IM Je laat me niet in de steek, hoor! Ik heb niemand meer en..." Ze draaide zich om, hem loslatend. Er welde een snik uit haar keel op. Haar bij de schouders pakkend, draaide hij de vrouw naar zich toe en drukte een kus op haar wang. „Volgende week kom ik weer een avond, Gerda. Al wil je dan geen „tante" genoemd worden, je bent familie van me. Wat er achter je ligt, interesseert me niet. We leven enkel bij het heden." Ze beantwoordde zijn kus. Er lag een blijde schittering in zijn ogen. „Dank je, Gert. Ik houd je aan je woord en verheug je er op." Op de stoep keek ze hem na, tot hij weggereden was. Gert zag enkele de brutale blikken van de buren in de huizen bij het raam. Nieamand kent me hier, dus wat kan het mij schelen? dacht hij. 7 In Velp bracht Gert vrijdagavonds verslag uit van zijn bezoek aan „tante" Gerda. „Voorzover ik het heb bekeken, is ze een eenzame vrouw, mam. We moeten wat geduld met haar hebben. Te zijner tijd zal ze wel over haar wantrouwen heenkomen en neem ik haar een keer mee. Voor een lang weekeind. Vader vindt het toch zeker goed, he?" De man knikte. „Ja, allicht. Als ze zich behoorlijk weet te gedragen, zullen wij haar accepteren. Ze is moeders zuster en als we het goed bekijken, draagt Gerda niet enkel schuld." „Ze had het er over, dat ze weer voor hele dagen werkt, sinds die Piet er vandoor is. Dat was zeker de man, waarmee ze samenleefde?" „Waarschijnlijk wel, Gert. Ga de komende week nog maar eens naar haar toe. Je hebt in elk geval een goede daad verricht." Dinsdagsavonds parkeerde hij de wagen opnieuw voor de woning van tante Gerda, zonder zich iets aan te trekken van de blikken der buren. Hij liep naar de voordeur om aan te bellen, maar waarschijnlijk had de bewoonster hem al gezien, want op hetzelfde ogenblik werd de deur geopend en keek zc hem glimlachend, kennelijk blij verrast, aan. „Je bent gejkomen," fluisterde ze. Gelijk duwde ze met haar voet de deur achter hem dicht en sloeg haar armen om zijn hals, hem op beide wangen kussensd. „Wat fijn. Gert... en wat zeiden ze in Velp? Heb je ze mijn groet overgebracht. Ik weet niet meer,+ of ik het je gevraagd heb.." Hij maakte zich rustig los en knikte. „Vanzelf, Gerda. Moeder en vader groeten je hartelijk en het aanbod blijft gehandhaafd. Als je wilt komen, ben je welkom." Samen liepen ze naar de kamer, waar hij ging zitten, doch de vrouw- bleef voor hem staan. „Het lijkt allemaal als een droom, Gert. Na al die jaren. Nu ja, het was natuurlijk ook mijn schuld. Ik heb eigenlijk nooit gedeugd en deugnog niet. Kijk maar uit met me, Gert. Jij bent een knappe jongen, en ik...." Hoofdschuddend ging ze naar de keuken. Gert haalde na deze ontboezeming zijn schouders op en keek rond. De kamers was nu netjes opgeruimd en nergens lag er meer stof. Ze had de armen flink uit de mouwen gestoken. Ergens was zijn eerste bezoek toch nog goed voor geweest. Wat later zaten ze tegenover elkaar. De vrouw had een kop koffie voor hem neergezet, maar zelf dronk ze een glas goudkleurig vocht, dat hij niet kon definiëren. „Ik heb vanJaag al zoveel koffie op," verontschuldigde ze zich. „De hele dag maak ik het klaar voor de mensen en dan drink je automatisch mee. Ik heb op dit moment een hartversterking nodig. Ik dacht na je vertrek: Hij komt toch niet weer, want hij is zich natuurlijk eenongeluk geschrokken, toen hij de rotzooi hier zag. Maar als je denkt, dat ik een smeerpoets ben, vergis je je. De kantine blinkt als een spiegel. Ik wordt goed betaald, dus ik doe nauwgezet mijn werkzaamheden. Mijn baas is over me5 tevreden. Ik ben iedere dag dankbaar, dat hij me genomen heeft, want hij wist alles van me. Tenminste van de laatste jaren. Van Piet en mij. Daarom zorg ik ervoor, dat hij nooit aanmerkingen kan maken. En ik ben vriendelijk tegen de klanten. Maar hier kan het me doorgaans geen barst schlen.. Nu ja, ik heb nu wat opgeruimd en afgestofd. Ik dacht: Als hij komt, moet het er een beetje net&jes uitzien." Na haar tweede glas kwam de tong los en vertelde ze van haar leven. „Met Bertus ging het aanvankelijk goed. Ik was in die dagen dolverliefd en hij gaf me, wat ik wilde. Als kind al was ik gek op jongens, wat kan ik er aan doen? Zo ben ik nu eenmaal. Je zult thuis wel het een en ander over me gehoord hebben. Ik was altijd het zwarte schaap in de familie. Het is een feit en het is ook mijn eigen schuld. Ik had nooit zo vroeg moeten trouwen, maar het was nodig, dat zul je wel gehoord hebben. Enfin, het werd uiteindelijk een miskraam. Maar goed ook, achteraf bekeken. Bertus deugde niet. Hij heeft een keer alles kort en klein geslagen en mij ook een pak op m'n falie gegeven. Toen hij te weten was gekomen, dat ik wilde scheiden. Daarna ging het verkeerd met me. Nadat de scheiding uitgesproken was. Want ik kan niet buiten een man. Wat kun je er aan doen? Je hoort het, ik ben eerlijk. Af en toe kreeg ik kennis aan een knul. Dan dacht ik: als het eenleuke vent blijkt te zijn; wil ik wel opnieuw trouwen. Maar dat was er nooit bij. Ze wilden wel met me naar bed. maar nooit naaj- het gemeentehuis. Met Piet evenzo. Vier jaar waren we samen en iedere keer beloofde hij me te zullen trouwen. Verleden jaar ging -ie er opeens van door. Hij werkte hier in de bollen en verdiende goed. We nadden het uitstekend. Hij was hardstikke fijn voor me en ik dacht: op een keer gaat hij echt met me naar het gemeentehuis en trouwt met me. Op een ochtend, vroeg, ging hij de deur uit. Hij bracht nog thee boven en gaf me een zoen. Ik hoorde hem wegrijden. Die avond kwam hij niet thuis. De hele week niet. Ik informeerde bij de veiling, maar daar had men hem ook niet meer gezien sinds zijn verdwijning. Pas een maand of drie geleden hoorde ik van een bollenkweker, die bij me in de kantine kwam. dat hij ergens in het noorden zat met een rijke boerenweduw." Ze zuchtte en wees in het rond. „Het is nu meer dan een jaar geleden, dat ik hem kwijt raakte. Eigenlijk is dit alles vanhem.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 5