Boerenpartij wil regerings steun voor Zuid Molukse zaak De Zeester en boomgaard ook in recreatieplan Gorishoek Hoe schadelijk is wild? Landbouwschap kan a/s kiespijn worden gemist Kunst uit Zeeland Winkelsluiting Donderdag 18 december 1975 EENDRACHTBODE Lachende derde Uitslagen van de Thoolse damclub „De Eendracht" Alleen ijdelheid Zomerhuizen Boomgaard voor de Pluimpot Op 23 februari Landbouwschap De Zeeuwse logieslijst 1976 is verschenen Veranderde omstandigheden Wildschade is vogelschade Tweede kamerlid Roels aktief rond rampenplan Schelde-Rijnkanaal, Ooster- en Westerschelde Geven en nemen De stroperij Het minste wat de Nederlandse regering kan en moet doen, is de Zuid Molukse zaak aanhangig maken by de Verenigde Naties. Dat zei vrydagavond mr. B. W. Maris, Statenlid voor de Boerenparty in de provincie Utrecht tydens een politieke vergadering van de Zeeuwse Boerenparty in hotel De Gouden Leeuw te Sint Annaland. Het kan zijn, dat zo'n Nederlandse inbreng niet te best wordt ontvangen door Indonesië, maar wij zyn behartiging van de Zuid Molukse zaak eigeniyk verplicht tegenover een volk, dat ons volk en de Nederlandse zaak altijd heeft gesteund. Het ïykt er wat op, dat de heer Den Uyl en consorten dat volk te weinig links vindt om er zich bijzonder voor in te spannen, zo vervolgde het Utrechtse B.P. statenlid. Mogelijk dat de aanwezigen eerder gekomen waren om een oplossing te horen over landbouwproblemen, de suggestie tot het opdoeken van het landbouwschap of dergelijke, maar mr. Maris vond dat met een die vrijdagavond nog altijd voortdurende gijzelingsdrama's daaraan toch evenmin voorbijgegaan mocht worden. Hij belichtte de doelstelling der Molukkers en vond dat Nederland met het oog van de gehele wereld op haar gericht, een niet te beste beurt maakt. Hij verheelde overigens niet dat het een moeilijk probleem was, zoals hij ook de terreur bij die gijzelingen scherp veroordeelde, maar we moeten nu ook willen toegeven, dat de zaak door de regering verkeerd of liever gezegd, helemaal niet is aangepakt. Spreker liet overigens in het verdere van zijn betoog uitkomen, dat de huidige overheid maai op heel weinig terrei iets goeds;: en/ doet. Hij belichtte de huidige problematiek aan de hand van het boek van prof. Lorentz over de 8 doodzonden. We kunnen onze eigen problemen niet eens oplossen, laat staan die van de Zuid Molukkers. We zitten met een regering die zich niet houdt aan de wetten die ze zelf maakt. Keerpunt '75 wil spreiding van macht en kennis, maar deze overheid trekt juist de macht naar zich toe. Op alle gebied indoctrineert men socialisme. Met de mond vol over inspraak laat men het straks zelfs niet meer toe, dat gemeenten worden gehoord over een herindeling. Men doet aan vernieling van het natuurlijk mileu. Alles moest aan stedebouw, aan flats worden opgeofferd, waarin de mensen niet willen wonen, want je kent je eigen buurman niet eens meer. Men werkt in de richting van een linkse dictatuur met Rusland als de lachende derde. Via indoctrinatie laat het Nederlandse volk zich maar alles aanleunen en is zo'n politiek van de heer Den Uyl en de zijnen nog te verwachten, de grootste schuldige dat het steeds verder doorvreet is de K.V.P., zo vond het Utrechts statenlid. Het minste wat de Nederlandse regering kan en moet doen is de Zuid Molukse zaak aanhangig maken bij de Verenigde Naties. Dat zei mr. B. W. Maris, Statenlid voor de boerenpartij in de provincie Utrecht, die vrijdagavond in hotel De Gouden Leeuw een politiek praatje hield voor de afdeling Zeeland van de B.P. Met een wel scherpe afkeuring voor het De landelijke winkelsluitingsregeling is, dat maandag, dinsdag en woensdag de xinkels tot negen uur geopend kunnen zijn. Wel mag er in onze streek rekening mee worden gehouden, dat waar zich woensdagavond 24 december Kerstzangdiensten voordoen, ook menige winkel gesloten zal zijn om zes uur. Dinsdag 30 december blijft de winkel eveneens tot negen uur geopend, maar op Oudejaarsavond 31 december wordt om zes uur gesloten. De bakkers hebben landelijk bepaald dat er zaterdag 27 december niet gebakken wordt. Uiteraard zijn dan de winkels wel open. Groep A: C. Droogers-A. van Akkeren 2-0 W.A. Boogerd-A. Linde nberg 0-2 P.C. van der Velde-J. de Rijke 1-1 P. Nieawenhuizen-J.A. van Akkeren 2-0 W.A. Boogefd-A. van Akkeren 1-1 I. Lindhout- J.A. van Akkeren 2-0 Tussentijdsestand groep A: ges. gew. rem. verl. punt. aant. P.C. van der Velde 8 6 2 0 14 C. Droogers 8 5 2 1 12 I. Lindhout 9 4 3 2 11 P. Nieuwenhuizen 7 5 1 1 11 J.A. van Akkeren 9 3 2 4 8 A. Lindenberg 7 3 13 7 W.A. Boogerd 9 2 16 5 A. van Akkeren 10 1 3 6 5 J. de Rijke 8 12 5 4 S. Schot 5 113 3 Uit deze tussenstand blijkt dat Lindhout, tot de topspelers gaat behoren. Wij juichen dit toe, en hopen dat hij daar voor de nodige spanning gaat zorgen. Groep B:C. van Splunter-A. Schot 0-2 T. Baay-J. de Koning 2-0 J. de Koning-A. Schot 0-2 A. Schot-T. Baay 2-0 A.s. vrijdag naar ,s Gravenpolder. Om half zeven bij de bushalte en zet je schrap. gebeuren in Drenthe, hekelde mr. Maris anderzijds de achteloosheid van de Ned. Regering ten aanzien van de Zuid-Molukse zaak. Het kan natuurlijk ook zijn, dat de Zuid Molukkers niet links genoeg zijn voor de heer Den Uyl, zo veronderstelde het Utrechte B.P. statenlid. Hij hield zijn causerie aan de hand van het boek van prof. Lorentz over de 8 doodzonden. Daarbij constateerde mr. Maris dat onze huidige regering zich niet aan de wetten houdt die ze zelf maakt. Met Keerpunt 75 in de hand zouden de linkse partijen aan macht- en kennisspreiding gaan werken, maar juist die linkse regering doet niet anders dan de macht naar zich toe trekken. Men heeft kunnen horen, dat gemeenten zelfs niet meer gehoord zullen worden als het om herindeling gaat. De tradities moeten overboord, maar ondertussen gaat het in de richting van dictatuur met Rusland als lachende derde. Vervolgens is er een zodanige indoctrinatie dat het volk zich alles maar laat aanleunen. Nu kon men dit alles van de heer Den Uyl en de zijnen verwachten, meende mr. Maris, maar de grootste schuldige in deze is toch wel de K.V.P., die hinkt op twee gedachten. Aan de vrijheid van het onderwijs wordt inmiddels ook al getornd via de heer Van Kemenade vond het B.P. statenlid, die met de huidige terreur bewaking en optreden het zachte eitje noemde. Ik verwacht dat terroristen er nog eens in zullen slagen zich van kernwapens meester te maken, profeteerde mr. Maris, want de bewaking van munitiedepots, enz. is ontzettend slap. Men kan door dit alles ook als regering medeplichtig zijn aan moord. Tenslotte wenste mr. Maris met het boek Prediker te eindigen, dat alles in feite ijdelheid is. Tijdens de discussie kwam de grondpolitiek van de regering ter sprake, het landbouwschap en de wet op de aardappelmoeheid. Voor deze vergadering liet Tholen verstek gaan, want van de 40 aanwezigen was driekwart uit Zuid- Beveland afkomstig. De heer J. M. J. van der Sande, die de leiding had deelde in zijn openingswoord mee, dat het Tweede Kamerlid V. A. Honig van den Bossche verhinderd was om als tweede spreker op te treden. Ook mr. Maris arriveerde zover over tijd, dat de bijeenkomst pas om 9 uur inplaats van de aangekondigde 8 uur begon. Die hinkt op 2 gedachten. De 8ste doodzonde zag dhr. Maris in de terreur. Er komt nog een dag dat de terrosten zich van kernwapens meester maken, profiteerde hij, want in de bewaking van munitiedepots zijn we zelfs zeer slap geworden. Dat kan betekenen dat men ook als regering medeplichtig is aan moord. Men geeft De commissie ruimteiyke ordening van e Thoolse gemeenteraad heeft donderdagmiddag het verzoek gekregen camping de Zeester en de boomgaard van dhr. G. van ,t Slot naast camping de Pluim pot ook in het bestemmingsplan Gorishoek op te nemen Die wensen kwamen op tafel, via de mondelinge toelichting van de heren A. C. Roozendaal en G. van ,t Slot bij hun bezwaarschriften tegen het ontwerp-be- stemmingsplan Gorishoek. Dhr. Roozendaal liet zich bijstaan door een medewerker van advocaat mr. Vreijling uit Bergen op Zoom. Deze bracht naar voren dat het gemeentebestuur erg laconiek is voorbijgegaan aan de belangen van dhr. Roozendaal. Er is gewoon geen rekening mee gehouden, terwijl mijn cliënt zware investeringen heeft gedaan in het nieuwe café-restaurant. Als hij met de camping zou moeten stoppen, zou dat buitengewoon ernstige financiële gevolgen hebben. Ik zie niet in waarom deze belangen ondergeschikt gemaakt moeten worden. Het is niet duidelijk wat de bezwaren zijn tegen deze camping. Dhr. Roozendaal wenst voor zijn camping, waarop zijn gehele inkomen is afgestemd, een plaats in het bestemmingsplan. Hij zou wel willen voldoen aan de eventuele wens van een beplanting, aldus de vertegenwoordiger van dhr. Roozendaal. Stede bouw kundige J. Klederman dacht dat het caftieé-restaurant een verder strekkende func heeft: heel Gorishoek en niet alleen de Zeester. Uitbreiding van het recreatiegebied Gorishoek zou daarom volgens hem juist gunstiger zijn voor dhr. Roozendaal. Deze zei echter dat er al zoveel kantines en café's op Gorishoek zijn dat hij wordt doodgedrukt. Hij moet het vooral hebben van zijn vaste campinggasten die komen vissen en ,s avonds in het café-restaurant zitten. Ik vind het onredelijk dat ik met m'n camping moet ruimen voor iemand die daar huisjes wil bouwen. Versluijs gaat met mijn campingvergunning lopen, aldus dhr. Roozendaal. Burgemeester J. E. van Boeijen antwoordde dat het terrein van dhr. Roozendaal helemaal niet bestemd is voor huisjes aangezien het gewoon niet in het bestemmingsplan ligt. Dhr. Kelderman vulde aan dat de juridisch eigenaar van de aangrenzende grond die wel in het plan ligt, (landbouwer J. Versluijs die de grond van het Waterschappacht), zomerhuizen wil. Dhr. G. van ,t Slot grenst met zijn grond aan de Gorishoeksedijk aan camping de Pluimpot. Van het perceel is een 1/4 ha. direct naast de camping gewoon land en 3/4 ha. boomgaard. Hieruit wordt echter ontzettend gestolen, zodat eigenlijk geregeld de politie gewaarschuwd zou moeten worden. Daarom is het niet doenbaar j de boomgaard te handhaven. Camping de Pluimpot heeft belangen bij dit perceel vanwege uitbreidingsmogelijk heden, maar dan moet ook de 3/4 ha. boomgaard in het bestemmingsplan Gorishoek opgenomen worden en niet alleen de 1/4 ha. land. Anders kan ik mijn grond niet aan dhr. Zwikker van camping de Pluimpot verkopen, zo bracht dhr. van ,t Slot naar voren. Stedebouwkundige Kelderman antwoordde dat de strook van 1/4 ha. eigenlijk abusievelijk in het plan is opgenomen. De grens zou 10 meter naar het zuiden kunnen schuiven zodat het gehele perceel van dhrvan ,t Slot buiten het bestemmingplan valt of er zou een andere oplossing moeten komen. ,t Gaat er hier echter om de mate van verblijfsrecreatie te beperken. Raadslid J. D. de Korte dacht aan een strook bossage, maar zijn collega M. van Damme vond dat een luchtkasteel omdat het er gewoon om ga'at de boomgaard zo economisch mogelijk te benutten als camping. De burgemeester meende dat als de boomgaard in het plan opgenomen wordt, het daarnaast gelegen perceel landbouwgrond weer last van diefstal kan hebben. Bovendien zouden de bezwaren van andere zijde wel eens kunnen toenemen als de plangrens noordelijker verlegd wordt. Er waren totaal acht bezwaarschriften tegen plan Gorishoek, maar slechts txee werden mondeling toegelicht. Op voorstel van de burgemeester zal de commissie medio januari de bezwaar schriften met een ontwerp-voorstel van B. en W. behandelen, waarna de gemeenteraad op 23 februari een beslissing neemt om wel of niet aan de bezwaarschriften tegemoet te komen. als het ware gelegenheid tot terreur op het bord. Toch nog even op de landbouw inhakend en haar problemen stelde mr. Maris, dat deze sector de basis van de maatschappij is. Hij eindigde zijn betoog met het citeren van het boek Prediker, dat alles ijdelheid is, maar dat Salomo ook heeft voorgehouden: Vreest God en houdt zijn geboden, dat betaamt alle mensen. Tijdens de discussie kwam vanzelfsprekend het landbouwschap ter sprake. De aanleiding daartoe was een vraag van de heer Bras uit Sint Maartensdijk, een van de weinige Thoolse aanwezigen, want driekwart van de 40 toehoorders kwam uit Zuid Beveland. De heer Bras wilde wel eens weten wat het landbouwschap nu voor de boer doet. Volgens mr. Maris mag het schap worden geliquideerd, want de landbouwpolitiek wordt toch in Brussel uitgemaakt. Daarom betaal ik ook de heffing niet, zo liet dhr. Bras manmoedig horen. Voor wat het instellen van een grondbank betreft was er bij de Boerenpartij ook duidelijk de vrees dat het weer om versterking van het staatssocialisme gaat. De doelstelling is immers de grond aan de staat te brengen. De overheid krijgt een voorkeursrecht en de boer is ook die vrijheid dan weer kwijt. De wet op de aardappelmoeheid die geen teeltherhaling binnen de 4 jaar toelaat, noemde de heer Bras een schande en schade voor de kleine boer. De tweede voor deze -avond aangekondigde spreker het tweede Kamerlid van de B.P. fractie V.A.- Honig van den Boss-che was verhinderd. Wel was het Zeeuwse Statenlid De Jonge aanwezig. De vergadering, die een uur later kon beginnen dan de aanqekondigde 8 uur aanvangstijd stond onder leiding van de heer J. M. J. van der Sande uit Vlissingen. Bij goed faönabeheer andbouw niet te lijden behoeft de Van alle in het wild levende zoogdieren is er niet één dat de boer voordeel De jaarlijkse uitgave van Provinciale V.V.V. Zeeland, waarin vermeld zijn de hotels, café's, restaurants, pensions en kampeerterreinen in geheel Zeeland, is dezer dagen verschenen. Van de bedrijven worden door gebruikmaking van beeldtekens vele bijzonderheden verstrekt, zoals de capaciteit, de prijzen en gedetailleerde gegevens over de accommodatie; van een aantal bedrijven is een foto opgenomen, terwijl van enige kampeerterreinen de ligging is verduidelijkt door middel van een situatiekaartje. De lijst bevat voorts beknopte algemene informatie, een lijst van V.V.V.- adressen en een overzichtskaart van de provincie Zeeland. Het geheel is voorzien van een foto-omslag met een fleurige oranjekleurige band, voorzien van het Holland-logo, hetgeen betekent, dat dit drukwerkje geschikt is voor verspreiding in het buitenland. Bij de samenstelling is gebruik gemaakt van de meest recente instructies ten aanzien van de samenstelling van accommodatiegidsen. De oplaag bedraagt 50.000 stuks, te verspreiden via de Nederlandse V.V.V.'s en de kantoren van het Nationaal Bureau voor Toerisme in het buitenland. Onlangs verscheen een losbladige uitgave in ringband (A4-formaat) met gegevens over en foto's van 121 beeldende kunstenaars uit Zeeland en hun werk. Voorzien van een index naar techniek en andere werkzaamheden. Prijs 23,- (bij toezending per post 28,-). Het plan voor een dergelijke uitgave is al enkele jaren geleden opgevat door de Zeeuwse Culturele Raad. Dankzij subsidies van het provincieaal bestuur van Zeeland, het ministerie van CRM en het Anjerfonds Zeeland is dit plan nu verwezenlijkt. Soortgelijke dokumentaties verschenen eerder in de provincies Groningen, Overijssel, Friesland, Utrecht en de agglomeratie Eindhoven. In andere provincies bestaan er plannen voor. De dokumentatie is ook een vervolg op de losbladige katalogi bij de reizende kollekties Kunst uit Zeeland (1973) en Kunst uit Zeeland (grafiek). De bladen van laatstgenoemde katalogus zijn er in opgenomen. Door middel van jaarlijkse aan vullingen zal de dokumentatie zoveel mogelijk volledig en bij de tijd worden gehouden. De uitgave is bedoeld voor musea, galeries, kunstinstellingen, biblio theken, overheid, onderwijs, architekten, kunstenaars, bedrijfsleven en ieder die belangstelling heeft voor de beeldende kunst. De dokumentatie beoogt: -in en buiten Zeeland meer bekendheid te geven aan het werk van de beeldende kunstenaars in deze provincie. - potentiële opdrachtgevers een eerste indruk te geven van wat de beeldende kunstenaars in Zeeland te bieden hebben. -materiaalte verschaffen voor studie en onderzoek. - een - indirekte - bijdrage te leveren aan de konfrontatie tussen kunst en publiek. - bij te dragen aan de totstandkoming van een landelijke dokumentatie van de beeldende kunstenaars en hun werk. KUNST UIT ZEELAND/dokumentatie beeldende kunstenaars, is verkrijgbaar bij afd. Interne Zaken, Gemeentesecretarie, Markt 1, St. Maartensdijk. brengt. Er zijn er wel die naast de schade die zij aanrichten óDk nog wel wat goeds doen, maar in de moderne landbouw overweegt de schade. Een klein voorbeeld zal dat aanstonds duidelijk maken. Vroeger had de boer geen hekel aan de kleine roofdieren, zoals wezel, hermelijn, marter enz. Pas bij de vos en de bunzing begon de schade, want deze dieren vergrepen zich telkens aan kippen en eenden. De kleintjes, zoals wezel en hermelijn, zag hij eigenlijk wel graag: ze ruimden heel wat muizen uit de weg. Maar de dorsmachine betekende voor goed het einde van alle muizenplagen. Want het graan werd opgetast in schuren, mijten en hooibergen en zo snel afgedorst dat zeker driekweart van alle muizen de dood vonden in de machine. Daar kon de veldmuis niet tegenop. De maaidorser voorkomt, dat zelfs in de graanopslagplaatsen het ongedierte een kans krijgt. Wezel en hermelijn doen daarom geen nut meer. Ze vergrijpen zich nogal eens aan de siereendjes of de krielkipjes en zo is de schade groter dan het nut. Bezien wij de planteneters, zoals konijnen, hazen, reeën en herten, dan kan eveneens gesteld worden dat de boer er alleen maar schade van heeft. De kwestie is dat de akkerbouw geen nut meer heeft van het afgrazen van bouwland. Vroeger was dat anders,. Bij de oude, inlandse rogge ging het er om, een plant te krijgen die voldoende uitstoelde om veel aren te vormen. Deze rogge werd vroeg gezaaid, soms al in september. Bij een zacht najaar ontwikkelde het gewas zich flink en dan joeg de boer soms een koppel schapen het veld op om de rogge vóór de winter af te weiden. Dit kwam het gewas ten goede, zei men. Intussen zijn nieuwe roggerassen gekweekt, die minder uitstoelen en daarom dichter gezaaid worden. Deze werden op tijd gezaaid, namelijk in oktober en deze rassen zijn zó gevoelig, dat ieder bladverlies tot verminderde opbrengsten leidt. Dit is het mis verstand dat bij de jagers nog steeds heerst. Want als vroeger schapen op de rogge geweid werden, dan was het óók niet slecht wanneer een koppel reeën of herten de rogge afgraasde. Dat is nu echter uitermate schadelijk en dat weten de meeste jagers niet! Het grote wild, zoals reeën, herten en wilde zwijnen, is dus uitermate schadelijk, maar het is hoofdzakelijk gebonden aan de zandgronden. En juist daar heeft zich in de laatste 20 jaar een grote verandering voltrokken: zeer veel bouwland is in gras gelegd. Een goede grasmat is een zo overvloedige ver zameling plantendelen, dat wildschade feitelijk geen rol meer speelt. De uitzonderingen vindt u op de boerderijen tussen de bossen, waar men nog granen (inklusief snijmais) en voederbieten teelt. Daar is nog sprake Rond de behandeling van de begroting verkeer- en waterstaat vorige week in de Tweede Kamer was met name het PvdA Maak uw eigen kerstwenskaart Hierboven ziet u een geijkte kerst- en nieuwjaars kaart: kersttakje, brandende kaarsen en een kerk raam. Leuk! Maar zo gaan er per jaar wel enkele miljoenen de bussen in. En de prullebak in, direkt na de feestdagen. Weet u, wat een origineler wens kaart is? Dat is een zelfgemaakte kleurenfoto van uw gezin. Of van de kinderen. Of van uw huisdier of huis. Of van iets anders, dat een stukje is van uw leven. Kies zo'n foto uit uw verzameling of maak hem speciaal voor dit doel. Overleg daarna met uw fotohandelaar hoe u daar een zeer persoon- lijke fotowenskaart van kunt laten maken. Kom- ft pleet met tekst en bijpassende envelop. Alleen één 5 tip: bestel die wenskaarten wèl tijdig, want er is in ft de drukke decembermaand veel werk te doen in de P ontwikkelcentrales. Maar als u er vroeg bij bent, 1» dan zult u dit jaar een wenskaart verzenden, waar- ft mee de ontvanger echt verrast zal zijn. Een kaart, die niet in de prullebak verdwijnt, maar die zal ft worden opgeborgen in de fotoverzameling van veel vrienden en bekenden. lid P.A. Roels uit Sint Maartensdijk aktief. Zo antwoordde minister Wester terp positief op door hem gestelde vragen voor ministeriële steun aan een rampenplan voor het Schelde- Rijnkanaal. Uiteraard kwam dit al eerder ter sprake in de Thoolse- en Sint Philipslandse gemeenteraad bij de behandeling van de begroting 1976. Minister Westerterp is voornemens hiertoe contact op te nemen met zijn collega van binnenlandse zaken. De minister was het met de vraagsteller eens, dat op het Oosterscheldetraject van deze vaargeul lastige dwarsstromen kunnen voorkomen, met name bij de kruising Bergse Diep onder Tholen. Woensdag werd door de Tweede Kamer een motie aanvaard nog dit jaar te beslissen over een vaste oeververbinding Westerschelde. Tevoren had de heer Roels daarvoor een vurig pleidooi gehouden. Het is nu of nooit, zo klonk het uit de mond van de heer Roels in de Residentie. De heer Roels kreeg echter geen voet aan de grond bij minister Westerterp voor wat beveiliging Oosterschelde door dijkverhoging betreft. De PvdA fraktie wenst als de doorlaatcaisson te duur zou zijn te bekijken of beveiliging door dijkverhoging realiseerbaar is. Minister Westerterp bleek echter niet bereid daarnaar een onderzoek te laten instellen. Een ampele meerderheid in de kamer heeft vorig jaar beslist te bestuderen of een stormstuwcaisson- dam tot de financieel verantwoorde mogelijkheden behoort, maar als dat niet zo zou zijn, de Oosterschelde volgens het oorspronkelijk plan wordt afgesloten. van wildschade. Op de kleigronden bestaat de wildschade voornamelijk uit vogelschade. Deze overheerst alle andere schadegevallen. Ook op vele zandgronden is dat het geval. De kwestie is, dat goed zaaizaad duur is. Men past daarom precies af hoeveel zaaizaad per ha nodig is. De boer móet dat doen. Want zowel bij gebruik van te veel als van te weinig zaaizaad daalt de opbrengst sterk. En u voelt het al: wanneer de boer de juiste hoeveelheid zaaizaad heeft gebruikt en er strijkt een koppel duiven, patrijzen, fazanten of kraaien op neer en zij peuzelen een deel van het zaad op, dan loopt de schade meteen in de honderden guldens per ha! Hoe men het wendt of keert, dit is een kwaad dat de boer om zijns levenswil niet kan dulden. Hij heeft daartegen echter een machtig wapen, want alle zaaizaad wordt tegenwoordig onsmet en de daarbij gebruikte spullen liggen wél zwaar in de vogelmaag. Wanneer dan duizenden vogels sneuvelen is de boot aan en regent het protesten van de niet- agr ariërs. Er zijn gelukkig ook lichtpunten. Wat het grote wild betreft, bestaat een prettige samenwerking tussen de grondeigenaren en de direktie van het ministerie van landbouw en visserij. Dit laatste regelt de jacht. Voor schadelijk wild (schadelijk dan in de zin van de voorschriften) zoals konijnen en vossen is de jacht het hele jaar open. Voor het edele wild, waartoe ook de hazen behoren, is een open en gesloten jacht tijd, maar voor reeën en herten is het aantal dieren dat afgeschoten mag worden vastgesteld. Hierbij schiet men de oude en verzwakte exemplaren af om de wildstand te verbeteren. Principiëel is de zaak nog niet voor honderd procent wettelijk rond, omdatmen zich op het standpunt kan stellen, dat wie wild belieft te houden ook maar moet zorgen dat het aan de kost komt en dat het niet opgaat dit op andermans kuituur grond te laten weiden. Dat is het standpunt van sommige boeren. Daar staat dan tegenover, dat er een aantal wildschadekommissies is, één in Zeeland, in Utrecht, in Zuid-Holland, in Noord-Brabant en in Limburg en één voor Friesland-Groningen plus éénvoor Overijssel-Gelderland. Daar kan de boer terecht als hij klachten heeft en schade lijdt. Afgezien van de vogelschade kunnen we zeggen dat de wildschade ver terug gedrongen is. Bij de vogels gaat het er om dat zaaizaden worden behandeld met spullen waarvan de vogels een afkeer hebben. Zo voorkomt men grote afslachtingen. De direktie Faunabeheer voert een beleid, dat gericht is op instandhouding van het wild, maar tevens op zo gering mogelijke schade voor land- en tuinbouw. Het is echter onmogelijk wild over te laten blijven zonder schade. Dat de wildschade voor land- en tuinbouw geen groot vraagstuk meer is, blijkt ook wel hieruit, dat de ouderwetse stroper praktisch heeft afgedaan. Tot aan de tweede wereldoorlog kende het platteland zijn beroepsstropers, die, hoewel een beetje a-sociaal, tcch de vrienden van de boeren waren omdat de boer vanwege zijn pachtcontrakt zelf niet stropen kon. Uit dat gilde rekruteerden handige grootgrond bezitters voorheen wel eens hun jacht opzieners. Dat is allang voorbij. De moderne stroper is een stedeling of dorpsbewoner, die er met auto, lichtbak en geweer klandestien op uittrekt en schiet wat hij schieten kan. Dit type wilddief opereert tot in de parken van onze grote steden toe! Het gaat daarbij meer om de „sport" dan om de verdienste en ook wel om het avontuur. Sportief is dit optreden echter helemaal niet. Allereerst omdat men zich toeeigent wat aan een ander toebehoort en ten tweede omdat men zich niet stoort aan tijden dat de dieren paren, jongen hebben of eieren uitbroeden. Tenslotte bekommert de stroper zich ook niet om de vraag of er dieren overvblijven. Hij is een roofdier geworden. In het algemeen kan men zeggen, dat Nederland thans, zó door snelwegen wordt doorkruist, dat het wild veelal teruggedrongen is in uithoeken. Onder de wielen van snelle auto's sneuvelt bijna net zoveel als door jagerstoedoen. Kippen lopen niet meer los, maar zitten in gesloten hokken. In de echte akker-1 bouwstreken is het wild bijzonder schaars. Willen wij in ons land nog een restje natuur overhouden, mét de fauna die daarbij behoort, dan zullen wij zeer voorzichtig met het wild moeten om springen. Dat wild heeft alleen wetenschappelijke en rekreatieve betekenis, afgezien van de liefde tot het dier. Dat is echter ruim voldoende om niet verder te gaan met uitroeien! (nadruk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 17