Waterschap Tholen moest geschot met een tientje verhogen Meester Lindhout...45 jaar voor de klas Gemeente Tholen stelt commissie bedrijfsleven in MODECENTRUM 50 van de 68 km zeedijk verbeteren PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 11 december 1975 EENDRACHTBODE Grote rijkssubsidies nodig Oosterschelde EVERS nappa-, suede-kleding en bont Haven Stavenisse Delfwerk Gaande en komende man v. d. RIJTSTRAAT 5-9 BERGEN OP ZOOM TEL. (01640) 3 43 47 Exclusieve herenkleding - modes Verandering direkt en gratis Vervolg van pag. 1 Dorpshuis Oud-Vossemeer Wijziging A.P.V. Structuurnota recreatie Stemmen run lezers Moderne Brilmonturen BRUNING „Het is met spijt dat het bestuur voor 1976 wederom moet komen met een noodzakelijk voorstel om de Waterschapslasten voor ongebouwde eigendommen met 10,per hectare te verhogen. Dat geldt percentagewijze ook voor de gebouwde eigendommen". Dat zei gistermiddag dijkgraaf H. van Gorsel tijdens de algemene vergadering van het Waterschap Tholen in het Holland Huis te Scherpenisse. Begrijpelijk maakte hij allereerst melding van de oeverval te Scherpenisse op dinsdagmiddag. Daarover meer op de voorpagina. Behalve een tientje meer geschot krijgen de inwoners van Tholen - en Sint-Philips land ook de zuiveringsheffing op het bord. Voor 1975 91,-, voor 1976 108,-. Er kwam echter nog steeds geen goedkeuring van het hefflngsbedrag 1975 binnen en dat maakt de kans groot, dat er volgend jaar twee aanslagen voor de zuiverlngshefflng binnenrollen. De verhoging van het geschot achtte dhr. Gorsel beslist nodig om de toegewezen taken naar behoren te kunnen blijven vervullen. Zonder die verhoging is het risico te groot dat de rekening 1976 met een groot nadelig saldo moet worden afgesloten, terwijl niet zoals voorgaande jaren uit de saldoreserve kan worden geput. Die pot is al te ver leeg. De dijkgraaf was van oordeel, dat de aan het Waterschap door de overheid opgedragen zuiveringstaak alleen kan worden waargemaakt als er bij de noodzakelijke bouw van installaties grote subsidies worden verstrekt. Naast een aanvaardbare heffing is instelling van een landelijk maximum bedrag dringend nodig. Tholen en Sint- Philipsland zijn door hun dunne bevolking en geringe industrie op het gebied van de waterzuivering onrendabel gebied. Met de gewijzigde norm worden vooral de ondernemers- vervuilers zwaarder belast. Op Tholen komen we een flink stuk boven het landelijk gemiddelde. Ook in dit openingswoord kwam de Oosterschelde aan de orde, zeker na de recendte oeverval te Scherpenisse. Regelmatig kan men over de Ooster schelde-afsluiting weer commentaren beluisteren van voor- en tegenstanders, maar ook van de Minister van Verkeer en Waterstaat. Die heeft verklaard, dat hij de ontbindende voorwaarden in werking zal laten treden als een storm- stuwcaissondam financieel niet verantwoord is. Dat betekent afsluiting Tholen: do. 11 dec. commissie R.O. gemeenteraad do. 11 dec. 20 u. trio fluit, violoncel en claYecimbel, Gasthuiskapel za. 13 dec. orgelconcert Frans van Tilburg, M.H. kerk di 16 dec 20 u~ Hof van Holland kerst viering Eilandelijke Plattelandsvrouwen Oud Vossemeer vr. 12 dec. 19.30 u. feestavond buurtver. „Onder de molen" met cabaretier P. Knoops, café de Hoop vr 12 dec 20 u cafe Saparow feestavond Eendrachtrijders. Sint Ann al and: do. 11 dec. ZLM 7.30 u. alg. vergadering spr. 4hr. Mar kus se, „sociaal economische aspecten in bedrijf eh gezin", de Gouden Leeuw vr. 12 dec. 20 u. boerenpartij, 2e kamerlid Honig-v.d. Bossche, de Gouden Leeuw do. 18 dec. kerstfeest school met de Bijbel vr. 19 dec. 20 u. 49ste alg. vergadering ijscldb, de Gouden Leeuw Sint Maartensdijk: vr. 19dec. 7.30 u. ZLM alg. vergadering spr. Dhr. van Gorsel en dhr. van Iw aarden, café P. van Houdt, NoOrdpoort Poortvliet: vr. 12 dec. jeugdver, de Wighelaar, ,„t Ouwe R4ed,uus" ma. 15 dec. 19.30 u. ZLM afscheid voorzitter, Tolrust wo. 17 dec. 7.30 u. CHU. statenkring, gem. p&ov. en landelijke politiek, Tolrust Bergen op Zoom vr. 12 dec. St. Gamma, 20 u. Brabants orkest, keuze concert, Stoelemat wo. 17 dec. St. Gamma 20.15 u. toneel „Thuis" Hmgo Claus, Luxor Poortvliet: do 18 dec 20 u Tolrust voorlichting voorjaarsgrondbewerking C.I.L. Zand ijk. Bergen op Zoom: Roxy Histoire do 18 j dagelijks 20 u, za 18.45 en 21.15 u, zo 16, 18.45, 21.15 u. Pippi zet de boel op stelten a.l. za, zo, wo 14 u. Luxor Blood Money 14 j do, vr. za 20 u, zo 16.30 en 20 u. Liefde die voor het grijpen ligt 18 j za 23.30 u. Anzio 14 j zo 14 u. Cabaret 18 j ma en di 20 u. Oud-Vossemeer ma 15 dec 20 u kantine ledenver gadering V.V. Vosmeer do 18 dec do 18 dec 20 u. die Heenetrechtschool Kerstviering Scherpenisse vr 12 dec 19.30 u. de Gouden Leeuw jaarvergadering de Zeebaars vr 19 dec. 19 u. Holland Huis feest avond toneelvereniging ,t Centrum en S.P.S. Zuivelitraat 17-21 Bxoan o» Zoom 'advertentie TM zoals aanvankelijk was gepland. Ons bestuur vindt dat nog steeds de enige goede oplossing. Met betrekking tot de dijkverzwaring verklaarde dhr. van Gorsel, dat er van de 68 km. zeedijk meer dan 50 km. moet worden aangepast. Dat is geen geringe opgaaf. Het eerste gedeelte over 6 km. is aanbesteed. Dat betreft de dijkvakken van de polders Muye, Oudeland en Noord te Sint- Maartensdijk. Van Oord Werkendam zal in 1976 starten. Verder zullen volgend jaar nog worden aanbesteed de uit te voeren dijkversterkingen vanaf de Thoolse stadswallen, 1500 gemeten polder, Deurloo en Razernij tot waar de muur op de dijk begint. Dat gaat om 3300 meter met een verhoging van tussen de 30 cm. en 1 m. Dan komt te Sint-Philipsland de Oude Polder, Abram Wisse en de Willempolder aan de beurt en verder gedeelten te AnnaJacobapolder tot aan de veerhaven: 7500 m. Tenslotte in dat jaar nog de haven van Stavenisse. Het Waterschap Tholen is het met de Zeeuwse zusters eens om de suggestie in het Diepdelversrappoït tot het vormen van hoofdwaterschappen, af te wijzen. In Zeeland hebben al belangrijke concentraties van Waterschappen plaatsgevonden. Een nieuwe bestuurslaag is niet nodig. Voor belanghebbenden wordt het alleen maar ondoorzichtiger en voor de binnenwaterschappen blijft dan geen werkelijke taak meer over en wordt het niet meer dan een uitgehold bestuurslichaam. Met de zuiveringstaak ligt dat anders, vandaar de gemeenschappelijke regeling en de oprichting van de technologische dienst. Hetdelfwerk kon dit jaar door een toch wat late oogst wat vertraagd op gang komen. Nogmaals doe ik een beroep op de land gebruikers zich aan de voorschriften te houden: Een brede strook met vroege vruchten inzaaien, produkten op tijd ruimen, een brede strook niet ploegen, de sloten goed en tijdig schoonmaken, de wegen vrijhouden van grond en vuil na afvoer van produkten en de bermen niet stukrijden en bevuilen met allerlei afval. Dhr. van Gorsel deed tenslotte mededeling van een ook dit jaar weer gaande en komende man bij het Waterschap. Per 1 december kreeg technisch hoofdambtenaar M. Moerland uit Oud-Vossemeer eervol ontslag door vervroegd pensioen. Dhr. Moerland was vanaf 1 januari 1959 in dienst van het Waterschap Tholen na al eerder als waterbouwkundig ambtenaar te hebben gewerkt bij het voormalig Waterschap Oud-Vossemeer (1942-1959) en nog eerder bij de voormalige Broek en Roolandpolder. Het Waterschap dankt dhr. Moerland voor de lange periode van dienstverband en de manier waarop het werd gedaan. Eveneens om gezondheidsredenen gaat per 1 januari a.s. de ontvangergriffier A. K. Kievit met vervroegd pensioen. Hij was sinds de concentratie in die functie aan het Waterschap verbonden. Als derde gaande man de kantonnier Lindhout te Sint-Philipsland, die per 1 januari in ruste gaat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ook voor hem waren woorden van dank, niet alleen voor het Thoolse maar eerder ook voor het Fliplandse Waterschap. De dijkgraaf deelde tenslotte mee, dat per 1 februari 1976 als kantonnier is benoemd dhr. W. Potappel uit Tholen. GUS „Marietje vrijt.... met één huzaar, al een hele t(jd, al haast een jaar Met deze „hh" 1930 ontving een Sint Annalandse schoolklas v(Jf en veertig jaar geleden haar nieuwe „meester Lindhout". Een jong onderwijzer, met de Inkt van z(jn pas behaalde akte nog nauwelijks gedroogd in de binnenzak. Wat kan men als jeugd samenzweren tegen.... gezag. Want het ongepaste, welkomstlied in de Sint Annalandse school - er was toen een Hervormd catechisatielokaal bi gebruik wegens ruimtegebrek - was duidelijk het gevolg van een samenzwering. De afspraak hoe men de nieuwe meester zou ontvangen. Meester Lindhout had een afdoende remedie. Hoe onbekend ook in het lokaal, hij had de kaartenstok in een mum van tijd in zijn handen. Draalde zich omhet lied stokte. Meester Lindhout had voorgoed zjjn gezag gevestigd. Het is 45 jaar later. Op 19 december neemt de eertijds Sint Annalandse schoolmeester afscheid na een 45 jarige onder wijsperiode, met het bereiken ook van de 65-jarige leeftijd. Een afscheid en receptie in de chr. mavoschool te Schoonhoven. De hit 1930 is voor de huidige generatie een onbekend lied. De kaartenstok toe gepast als in 1930 eveneens. Maar meester Lindhout hield het wel vol. 45 jaar lang. Proficiat vanuit Sint Ann al and. De 14 schoolgeneraties, die meester Lindhout te Sint Annaland het nodige bijbracht herinneren zich hun jonge meester als een met stevige hand regerend onderwijzer, waar echter bij viel te leren. Zou men in onze tijd de pedagogische draad opnemen, zou men kunnen stellen, dat in die periode de zwakkere broeders en zusters het niet zo gemakkelijk bij hem hadden, maar die meekon, kon ook extra van zijn les gaven profiteren. Bij alles toonde hij zich een sportief onderwijzer, die ook in. die tijd vernieuwingen niet schuwde, maar duidelijk onderscheid maakte tussen het oude wat goed en het nieuwe wat nodig was. De heer M.L Lindhout uit Tholen afkomstig - en we hebben ons laten vertellen, dat hij nog maandelijks zijn hoogbejaarde moeder in Tholen bezoekt en dan ook nog wel eens een doortochtje Sint Annaland maakt - was tot de evacuatie februari 1944 in Sint Annaland, werd daarna benoemd in Waddinxveen tot 1954, werd tussen 1954 en 1957 hoofd van de basisschool te Meeuwen ,in Noord-Brabant en is sedert 1957 tot heden verbonden aan de „Ichtusschool" te Schoonhoven. Op viijdagavond 19 december wordt hem daar een receptie aangeboden door het schoolbestuur in de chr. mavoschool „Willem de Zwijger", Willem de Zwijgerstraat 3 te Schoonhoven. Een oud-leerlinge van hem uit Sint Annaland, die nu ook in Schoonhoven woont' poogt wat reacties uit zijn eerste standplaats op te roepen voor die jubileumviering (zie ook Stemmen van lezers). Ons leek het zowel voor de jubilerende „meester" als voor zijn inmiddels ook al Sint Annalandse „oud-gedienden" wel zo leuk nog een schoolfoto uit die tijd op te zoeken. Met de beste wensen voor meester Lindhout. gulden voor de kleine zaal. Uren korter of langer 5,00 en 2,50. Voor gebruik van 14.00 - 23.00 u is respectievelijk 45 en 25 gulden verschuldigd. Verenigingen e.d. die de Gasthuiskapel eenmaal per week gedurende maximaal 4 uur gebruiken, betalen per jaar respectievelijk 300 en 150, voor tweemaaal per week 500 en 25Q gulden. De gemeenteraad stelt tegelijk de tarieven voor het nog in aanbouw zijnde Dorpshuis in Oud-Vossemeer vast. Voor de grote zaal en het podium gelden dezelfde tarieven als voor het dorpshuis Sint-Annaland. Voor de foyer en de zaal op de tweede verdieping zijn de tarieven toegepast die nu voor het verenigingsgebouw Oud-Vossemeer gelden. Voor vergaderruimten op de eerste ver dieping gelden de bedragen die nu voor 1 zaal in het verenigingsgebouw Tholen betaald worden. Het verenigingsgebouw aan de Voorstraat in Oud-Vossemeer verliest na de ingebruikname van het Dorpshuis zijn functie. Particulieren, instellingen en ver enigingenzonder commercieel oogmerk betalen in het nieuwe Dorpshuis Oud- Vossemeer voor een avond (19.00 - 23.00 u. huwelijksfeest, jaarver gadering, uitvoering, e.d.) 25 gulden voor de grote zaal, 10 gulden voor het podium, 15 gulden voor de zaal 2e verd. of foyer en 10 gulden voor de zalen op de le verd. naar gelang het korter of langer duurt, moeten die bedragen ver minderd of vermeerderd worden met respectievelijk 6,00, 2,50, 4,00 en 2,50. Dezelfde tarieven gelden voor bijeen komsten van 14.00 tot 18.00 u. Voor gebruik van 14.00 tot 23.00 u zijn de tarieven respectievelijk 55.00, 25.00, 35.00 en 25 gulden. Voor commercieel gebruik (modeshows, winkelbeurzen, filmvertoningen anders dan met cultureel doel) zijn de tarieven hoger. Verenigingen die eenmaal per week gedurende maximaal vier uur het dorpshuis gebruiken, betalen per jaar respectievelijk 400 (voor 2x per week 700), 300 (500), 240(400), 150 (250) gulden.. De raad beslist maandagavond verder over een aantal wijzigingen van de algemene politie verordening. De hoogte van voertuigen in verband met hinderlijk parkeren wordt verhoogd van 2.25 naar 2.50 omdat anders een groot aantal typen bestelwagens en kleine personenbusjes onder deze bepaling zouden vallen. In de A.P.V. is ook een artikel opgenomen over voertuigen die voor zien zijn van reclame. Dit is in strijd met artikel 7 van de grondwet (vrijheid van meningsuiting) zodat voor het woord reclame het woord commerciële gezet moet worden. Voorts zijn er nog enkele admini stratieve wijzigingen nodig in bepalingen over een kermisinrichting, ventverbod en aangifte nachtverblijf. De inspecteur der belastingen heeft bezwaar gemaakt tegen de hoogte van de onkostenvergoeding voor brand- dweerlieden. Na overleg is over eengekomen dat de zogenaamde 40% regeling toegepast mag worden met uitzondering van de vergoedingen voor wachtdiensten en consignatie(7,50 per uur). Voor opkomst bij brand en hulpverlening 15,00 p u) en deelname aan oefeningen en het volgen van cursussen 7,50 p u) bestaat de vergoeding voor 40% uit onkosten (vaktijdschriften, lidmaatschappen, vergader- en vervoerskosten, extra slijtage schoeisel, reiniging kleding, enz). De bijdrageregeling karakteristieke gebouwen gaat gelden met terug werkende kracht tot 1 januari 1975, zo willen b en w wijzigen, daar er nu 21 november als ingangsdatum stond. De structuurnota recreatieve ontwikkeling xordt als een goed uitgangspunt beschouwd voor een nadere uitwerking in bestemmings plannen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dit aan de gemeenteraad laten weten, zo blijkt uit de ingekomen stukken. Voor 1976 willen b en w een rekening courant over een komst met de Rabobank Sint-Maartensdijk aangaan van 500.000 (was 250.000) gulden. Dit in verband met de sterke stijging van salarissen en bijstandsuitkeringen. Het maximum krediet in rekening- courant bij de bank voor Nederlandse gemeenten willen b en w voor 1976 bepalen op 4 miljoen gulden (was 3 1/2 miljoen). Het college wil ook de mogelijkheid hebben volgend jaar kasgeldleningen op te nemen tot een maximum bedrag van 5 miljoen gulden. Dit jaar is hiervan in het 2e t/m 4e kwartaal op ruime schaal gebruik gemaakt. Op 28 oktober werd nog een kasgeldlening van een miljoen gulden opgenomen tegen 51/4 rente looptijd 3 maanden. De raadsvoorzitter overweegt om de raadsvergadering in 1976 beurtelings ,s avonds en ,s middags te houden. Desgewenst wordt die kwestie nog in de commissie bestuurlijke aangelegen heden besproken. Uit de geplande data blijkt, dat in 1976 afgeweken wordt van de vaste vergaderavond 3e maandag van de maand.: 26 jan, 23 feb, 22 maart, 26 april, 24 mei, 21 juni, 9 aug, 6 sept, 12 okt, 15 nov, 13 dec. MEESTER LINDHOUT Een voor velen in Sint-Annaland bekend onderwijzer, want hij had daar tussen 1930 en 1944 standplaats, de heer M. L. Lindhout zal in deze laatste maand van 1975 niet alleen zijn 65ste geboortedag vieren, maar ook het feit dat hij 45 jaar bij het onderwijs is. In verbOnd daarmee zal het bestuur van de Chr. M.A.V.O.-school te Schoonhoven hem op vrijdag 19 december tussen 7 en 9 uur ,s avonds een receptie aanbieden. Als een spontane reactie kwam het bij ondergetekende op, dat het toch ook wel leuk zou zijn, als hij op die avond ook nog iets uit zijn eerste standplaats zou vernemen. Als oud leerlinge - ik zat biü hem in de 4e klas in 1944 - zou ik het leuk vinden om hem naast de felicitaties een klein aandenken te VOOR naar OPTIEK DROGISTERIJ v/h BESLING Fortuinstraat 12 BERGEN OP ZOOM tel. 33467 advertentie IM. overhandigen namens de oud-leerlingen van Sint-Annaland. Ik zit nu immers toevallig in dezelfde woonplaats als waar hij als M.A.V.O.-leraar afscheid gaat nemen. Er moeten in SintAnnaland heel wat oud-leerlingen zijn, want hij heeft er 14 jaar voor de klas gestaan. Er zijn nu ook weer niet zoveel schoolmeesters, die een 45 jarig jubileum mogen herdenken. Wie een bijdrage wil schenken, kan het afgeven bij Heijboer aan de Ring, die zich bereid verklaarde het zowel in ontvangst te nemen als aan mij door te sturen. Een snelle reactie is dan wel gewenst, want het is zo 19 december. Mocht u willen volstaan met een kaart te sturen, dan zou dat ook aan mijn adres kunnen, die ik dan op de avond van de receptie zou willen overhandigen tegelijkertijd met het eventueel cadeautje namens alle oud-leerlingen uit Sint-Annaland. Mijn adres is: Geertje Koudstaal-Jeroense, Kon. Julianastraat 1, Schoonhoven. ,t Wordt weer Kerstmis Sinds enige jaren vieren we het kerst feest in „Haestinge" te Sint Maartensdijk. Als ,t ware is het al een soort gebruik. Christenen van verschillende kerkgenootschappen nemen er aan deel. Het „Hervormde Kerkkoor" van Oud-Vossemeer luistert de viering van de nachtmis op en we weten dat ze het goed doen. De nachtmis begint op 24 december ,s avonds om 9 uur. Na de nachtmis is er 41 gezellige koffietafel met een broodje. Aangezien ,t aantal deelnemers steeds groter wordt, willen we graag in verband met die koffietafel weten, hoeveel gelovigen er komen. Daarom hieronder een stel adressen waar men zich kan opgeven(aantal). U bent heel hartelijk welkom. Pastoor Even Hier volgen die adressen: Fam. Bout - H. Dunantstraat 12 - tel. 01666-2805 Fam. Leemreijze, Prov. weg 11A tel. 01663-562. Fam. van Rooy - Bloemenl. 32 - tel. 01666-2964 Allen te Sint Maarensdijk. Poortvliet: Fam. V llmuller Kadijk 3. tel. 01662 -541 Oud-Vossemeer: Fam. van Driel, Bou Kooijmanstr. 3Q tel. 01667-383 Stavenisse: Fam. van Rossum, Buurtweg 18. tel. 01663-575 Tholen: Fam. Leemreijze - Julianastr. 122 tel. 01660-3194. „Alsjemenou..." De vrouw scheen nauwelijks van haar verbazing te kunnen bekomen. „Kom verder... alle mensen.... Zo, dus ze zijn me in Velp nog niet vergeten?" Gert betrad de woning, waarna de vrouw de voordeur sloot. Ze monsterde de jongeman van top tot teen. „Zo, dus jij bent Bep's zoon. Ik geloof, dat ik je wel eens gezien heb, toen je nog klein was. Kom verder. En kijk niet naar de rommel, want ik ben ook nog maar net thuis." Hij betrad de voorkamer en zag één oogopslag, dat de hele inboedel misschien honderd gulden waard was. Als men het er nog voor zou geven. Maar hij zakte neer op een der stoelen, waarna de vrouw tegenover hem ging zitten. ,>Hoe wist je, waar ik woonde?" „Moeder had uw adres, tante. En ik werk hier in de buurt. In Brasemsveld. Een kwatiertje rijden." „Wat doe je voor werk?" „Ik ben hoofdopzichter voor een Bouwbdrijf in Velp. We bouwen een silo met pakhuis en woning in Brasemsveld. Ik ben daar ook in de kost. De weekeinden ga ik naar huis." Ze kinkte „Hoofdopzichter nog wel. Nou ja, het is te begrijpen. Jullie zijn allemaal goed op jullie pootjes terechtgekomen, dus..." En daarna, hem scherp aankijkend, terwijl ze haar sigaret doofde: „Wat kom je hier eigenlijk doen?" „Moeder vroeg het, tante. Enne... als u eens een zondag in Velp wilt komen... u bent hartelijk welkom." Opnieuw keek ze verwonderd, „hij zegt wat... Man, ze hebben in geen jaren naar me omgezien! Krijgt je moeder soms wroeging?" Heel voorzichtig antwoordde hij: „U bent toch familie van ons? Ikzelf, ik zal het ook fijn vinden. Als u wilt, neem ik u op een vrijdagavond mee." Hij wees naar buiten. „Dat is mijn wagen." Ze dacht een poosjes na. ,Je moeder is misschien bijgedraaid, maar je vader... hij zal me zien aankomen!" „Als moeder het wil, vindt vader het altijd goed, tante." „Ach man, houd op met je tante. Zeg maar gewoon Gerda, hoor. ^Zoveel zullen wij in jaren niet verschillen. Hoe oud ben je?" „Acht en twintig." „Kijk eens aan. Ik nog niet een zes en dertig. Ja, daar schrik je van, he? Ik heb ,t ook niet kado gehad in mijn leven. Ik weet best, dat ik er uitzie als vijf en veertig." Hij begon te lachten. „Nu overdrijft u." „O. Werkelijk, neef? Dank je wel voor het compliment. Maar ik heb ook spiegels in huis." Ze kwam overeind. „Koffie? Of liever iets pittigers?" „Als ik rijd, drink ik niet, tante. Liefst koffie." „Barst met je tante. Gerda heet ik. En anders lazer je maar op. Ik heb je niet geroepen." „Zoals je wilt, Gerda. Ik vind het wel een leuke naam." Ze stond halverwege in de kamer, hem wantrouwend aankijkend. „Zeg, neem mij in de maling! Wat is er voor moois aan die naam?" „O, ik weet het niet. Klinkt leuk." „Nooit erg in gehad. Nou ik maak eerst maar eens koffie klaar. Ik ben er nog beduusd van. Nooit hoor je wat van je familie en daar staat opeens een neef voor m'n deur De buren zullen wel gedacht hebben: Gerda heeft weer een nieuwe prooi aan de haak geslagen..." Terwijl de vrouw in de keuken bezig was, stak hij een sigaret op en keek in het rond. De vloer was misschien in dagen niet gestofzuigd en op het kastje lag het stof zo dik, dat je je naam er wel in kon schrijven. Wat een verschil met zijn kosthuis, waar alles glom en blonk tot het overdrevene toe. Dit was dan weer het andere uiterste. De vrouw kwam terug met twee koppen, waarvan ze er één voor hem neerzette. „De koek moet je er maar bij denken." „Volgende keer neem ik wat mee, Gerda." Ze zakte tegenover hem neer in een stoel, hem onderwijl aankijkend. „Volgende keer? Hij zegt wat. Je bent natuurlijk geschrokken van de rotzooi hier. Nou, het zal me een zorg zijn. Sinds Piet er van door is, werk ik hele dagen:van negen tot zes. Nou ja, ik mag niet mopperen; ik verzorg de kantine van de veiling. De beste job, die ik tot nog toe heb gehad." Ze wees in het rond: „Maar hier heb ik enkel in het weekend tijd de rommel op te ruimen. Het zal je wel tegengevallen zijn, he?' Hij haalde zijn schouders op, van de koffie drinkend. „Waarom? Iedereen heeft het recht te leven, zoals hij zelf wil." Ze keek hem steeds onafgebroken aan. „Jij bent een knappe jongen. Heb je een meisje?" „Zo'n beetje. In Leiden. Een paar weken pas." Hij bleef anderhalf uur, dronk nog een tweede kon koffie en gaf haai een paar keer een sigaret. Maar toen kwam hij overeind en zei, dat het tijd werd om weer te gaan. Ze bleef nog even zitten. „Zoals je wilt. Ik jaag je niet weg. Maai misschieh is het wel beter zo. Mijn reputatie is niet bepaald vlekkeloos Dat weet jij natuurlijk eveneens. Je moeder zal je wel ingelicht er gewaarschuwd hebben, niet?" Hij keek op haar neer. „Gerda, jij hebt het een en ander in je lever meegemaakt, waardoor je verbitterd bent. Maar je moet niet altijc dingen denken, die niet bestaan. Moeder heeft enkel gezegd: Ga eens naar Gerda. doe haar mijn hartelijke groeten en als ze eens een zondag wil komen, zeg haar dan, dat ze welkom is. Zo staan de zaken, Gerda Er is helemaal niet gewaarschuwd of iets dergelijks. Misschien hebber wij allemaal fouten gemaakt door niets van ons te laten horen. Dat kar nu veranderen. Het zal van jou afhangen. Ik heb je al gezegd: als jt wilt, mag je met mij meerijden naar Velp. Breng ik je ook weer thuis Enneik heb je nu ontmoet, ik zal het ook prettig vinden." De vrouw kwam overeind. Haar trekken verzachtten. Ze stak haar arrr door de zijne, toen ze naar de hal liepen en saar vroeg ze, hem stevij vasthoudend: „Kom je nog eens een keer terug, Gert? Je doet het, he: ~f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 5