Kanaalschap De Eendracht start procedure voor doorzetten jachthavenplan Krabbenkreek Waterschap Tholen benoemt nieuwe griffier Wachtmeester Bogerd.... met pensioen kan nog heel wat verenigingswerk doen Grote diefstal bij Fliplandse melkboer DEZE WEEK Scheepsramp op Oosterschelde Verrassing door verrassing Zitting K.v.K. in Sint-Maartensdijk NATRAS Tholen nu definitief opgericht Veel bezwaren tegen plan Gorishoek Lastenverhoging bedrijven Donderdag 4 december 1975 32e jaargang no. 3 Opstelling gemeenteraad Sint-Philipsland wordt uitermate betreurd Tijdrovende wijziging niet nodig Drie ton subsidie Zondagsrust Bindende richtlijn Algemene vergadering woensdagmiddag in het Holland Huis Uienveilingen Hulpgriffier Overlevende in Anna Jacobapolder aan wal VIGNETWEDSTRIJD A.B.N.. Mens van goede wil In elke kern politieman Enerverend en gejaagd Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 Sint Annaland - Telefoon 01665 375' Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 10,25 per halfjaar. Per post 12,00 Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5 20 incl. btw Hoofdrede r-teur - uitgever G. Hetyboer. Aan de vooravond van verwachtingsvol kloppende kinderharten, heeft de Thoolse gemeenteraad toch ook de oudere Sinterklaasgelovers een surprise bezorgd. Geen verhoging van de gemeentelijke belastingen in 1976. Een voor de burger onverwacht douceurtje in een tijd dat loonstijgingen in wezen niet meer haalbaar zijn, dat menigeen het ook moet doen met het lagere W.W. percentage dan het reële loon oplevert. In een tijd dat A.O.W.'ers weliswaar nog voor een deel in de welvaart mogen delen, maar alleen op die inkomsten toch ook de eindjes in de dure tijd aan elkaar moeten knopen. In feite kan niemand het Thoolse college betichten van buitensporige belastingvoorstellen. Weliswaar had men aanvankelijk de toch meer reële tien procents verhoging voor ogen, maar men bleek na overleg met de commissie financiën bereid dat percentage te halveren. Een beslissing wel met enige huiver voor eventuele represailles van de Rijksoverheid, maar met anderzijds voldoende besef dat de tering naar de nering moet worden gezet. Met dat niet onwezenlijk percentage voor ogen, hebben we ook in deze kolom beweerd dat de bel astingnot a 19 76 geen onoverkomelijke moeilijkheden zou opleveren. Ook wij hadden, evenals de raadsleden geen rekening gehouden met Sinter klaassurprises. Die verrassing kwam er wel door een fikse meevaller uit de gemeenterekening 1972. Voor die verrassing waren allerlei nuchtere factoren aan te voeren. Het inhalen van de achterstand in onderwijsbetalingen door het Rijk, een betere algemene uitkering uit het gemeentefonds, het profiteren van een aantal verfijnings regelingen door de in 1971 gevormde nieuwe gemeente en een hogere belastingopbrengst door de gelijktrekking bij de herindeling. Bij elkaar leverde de rekening 1972 het aardige batig saldo van vijf ton op. Die surprise nu was reden voor de raadsleden om de verrassing door te geven aan de burger. De aanvankelijke bezwaren tegen de belastingvoorstellen door de oppositie lag wat voor de hand. Met als aanvoerder financieel expert de Korte. Maar met welke goede argumenten ook zou die oppositie geen voet aan de grond hebben gekregen, indien de vijf ton verrassing zou zijn uitgebleven. De Thoolse raad herinnerde zich te goed, dat men vorig jaar ook op het laatste nippertje tot de ontdekking moest komen dat er ergens een meevaller van een ton was. Dit keer kwamen men evenzeer op het laatste moment tot de ontdekking dat er meer was dan aanvankelijk was becijferd. Door die verrassing werd het resultaat van het omvangrijke begrotingsdebat ook een verrassing. Met een handig gebruik maken door de oppositie van het feit dat het Rijk de eerzame burger ditmaal ook weinig extra in het loonzakje kan aanbieden. Daarom moet men ook niet via hogere gemeentelijke belastingen aan dat loonzakje gaan kluiven. Dat temeer niet omdat de broekriem van de gemeente er nauwelijks verder door aangehaald moet worden. Zeker, het kan een half jaar of in het ergste geval een jaar uitstel betekenen van een realisering van een overdekt zwembad of een nieuw sportveld. Maar van dat overdekte zwembad zijn we nu al 1975 jaar lang verstoken, zodat dat jaartje er nog wel bij kan. Immers, dat moet wel goed worden gerealiseerd, als we met zijn allen de tering naar de nering moeten zetten, past zwijgzaamheid als er wensen -kriebels opkomen. De verrassing 1972 bleek echter voor alle partij voldoende om nu veel meer in het oppositiestraatje te komen dan men van plan was te doen. Het gevolg kan men elders in dit nummer naslaan. De les voor het dagelijks bestuur moge zijn, dat welke goed bedoelde verrassingen er ook uitkomen, dit ook wel eens averechts kan werken. In de Thoolse begrotingsbehandeling volgde in elk geval de ene verrassing op de andere of nog wat meer de werkelijkheid benaderend: was de laatste verrassing een gevolg van de eerste. Het blijft ook in 1975 goed (begrotings) surpriseavond te houden. Ter vergroting van de service aan het bedrijfsleven in de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland worden iedere tweede en vierde maandag van de maand ,s morgens van 9 tot 12 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk zitdagen gehouden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor midden- en Noord-Zeeland. Nu de gemeenteraad van Sint- Philipsland geweigerd heeft de nodige medewerking te verlenen voor de aanleg van een jachthaven In de werkhaven in de Krabbenkreek, begint het kanaal schap de Eendracht een procedure om dit bindend op te leggen. Dit gelet op de verantwoordelijkheid ten opzichte van de regio en de grote behoefte aan deze voorziening, zo laat de meerderheid van het dagelijks bestuur In een voorstel weten. Het algemeen bestuur van het kanaalschap vergadert dinsdagavond om acht uur over deze zaak in het stadhuis van Steenbergen. „Het behoeft geen betoog, dat wij de opstelling van de Sint-Philipslandse gemeenteraad uitermate betreuren. Niet alleen staat die opstelling een aanleg van het jachthavenproject op korte termijn in de weg, maar ook lijkt de mogelijkheid uitgesloten dat op korte termijn alsnog een subsidie in het vooruitzicht gesteld wordt. Het eerste bezwaar geldt te meer nu ten gevolge van de aanleg van de Schelde- Rijnverbinding een aantal plezier- vaarders van Oud - en Nieuw-Vossemeer niet meer de beschikking hebben over de vanouds bestaande havenvoor zieningen. Met alle respect voor het gevoelen van de gemeenteraad van Sint-Philipsland menen we ook dat van een feitelijke overlast geen sprake is; nog afgezien van de vraag of een dergelijke opstelling in strijd is of zich verdraagt met de geest en de strekking van de zondags wet. Op grond van artikel 7 van de zondagswet mogen plaatselijke ver ordeningen bijvoorbeeld geen verbods bepalingen inhouden omtrent sport beoefening of andere vormen van ont spanning op zondag." aldus het dagelijks bestuur van het V nsalschap. In februari besloot het kanaalschap (waarbij de gemeenten Tholen, Sint- Philipsland, Nieuw-Vossemeer en Steenbergen zijn aangesloten) in de voormalige werkhaven in de Krabben kreek bij Sint-Philipsland een jacht- Als laatste deel van Zeeland heeft ook Tholen/ Sint-Philipsland nu zijn afdeling van de Nationale Reserve. De oefenklas bestaat voorlopig uit twintig man, die donderdagavond op een bijeenkomst in ,t Ouwe Raed'uus in Poortvliet veel enthousiasme toonden. Het slechte weer heeft de opkomst mogelijk nog beinvloed. Zo was er uit Sint-Philipsland maar 1 belangstellende, zodat de oefenleiding nog graag wat meer vrijwilligers uit Flipland/Anna Jacobapolder wil hebben. Ook van het eiland Tholen kan men zich nog melden bij luitenant J. Mabelis in Tholen. Hij gaf in Poortvliet voorlichting over de taak van de Natres en stond ook stil bij de financiële consequenties. De opleiding omvat per jaar 7 uur theorie, 70 uur praktijk gericht op gebieds- of objectbewaking en 20 uur schieten. In tijden van bijzondere omstandigheden of oorlogsgevaar kunnen de vrijwilligers ingezet worden. De commandanten van de Natres-peletons uit Goes en Zierikzee verduidelijkten nog verschillende vragen. De deelnemers worden nu gekeurd, waarna ze kleding krijgen. De vrijwilligers zijn allemaal oud-militairen waaronder gegradueerden. haven aan te leggen. Met de staat der Nederlanden werd een pachtcontract aangegaan en met de jachtclub de Eendracht te Tholen een huurcontract. De Grontmij. zou het jachthavenplan aanbestedingsgereed maken, ware het niet dat de gemeente Sint-Philipsland geen planologische maatregelen wilde treffen,. Volgens het kanaalschap kon op grond van de gebruiksvoorschriften bij het bestemmingsplan buitengebied een in grijpende en tijdrovende plan- wijzigingsprocedure voor komen worden, volgens de wet op de ruimte lijke ordening konden b. en w. toestemming verlenen voor het gebruik van de werkhaven als jachthaven. Dit standpunt leek het kanaalschap gewettigd omdat met name ten tijde van de vaststelling van plan buitengebied was gesteld, dat de gebruiksvoor schriften van het bestemmingsplan een gebruik als jachthaven toelieten. Gezien uitspraken van de kroon en de hoge raad was bekend dat het jachtjacht- havenproject niet onder de woningwet valt zodat er geen bouwvergunning vereist was. In augustus liet het regionaal coördinatiecollege voor openbare werken in Zeeland weten, dat men in het kader van de aanvullende werk gelegenheid 300.000 gulden rijks subsidie aan het kanaalschap zou geven voor uitvoering van het jachthaven plan. De reactie van het gemeente bestuur van Sint-Philipsland liet uit eindelijk op zich wachten, maar op 1 september werd een onderhoud gevoerd met b. en w. Daarbij bleek dat het Fliplandse gemeentebestuur na verkregen in- en externe adviezen met het kanaalschap van mening verschilt over de wijze van legalisering van het jachthaven project. B. en w. stelden zich op het standpunt dat een dergelijke essentiële planwijziging niet zou kunnen worden gerealiseerd volgens het verzoek van het kanaalschap. Middels een voorbe voor bzreidings besluit zou een wijziging van het bestemmingsplan aanhangig moeten worden gemaakt, eventueel met een beroep op artikel 19 van de wet r.o. en art. 50 van de woningwet. Dit voorstel werd in september met vier tegen drie stemmen door de Fliplandse raad verworpen. De meerderheid is van mening dat een jachthaven die op zondag geopend zal zijn, ernstige verstoring teweeg zal brengen van de ter plaatse nog heersende zonzondagsrust en meent om die reden geen medewerking te mogen verlenen. Als het kanaalschap garanties kon geven dat de haven op zondag niet geopend zou zijn, zou zeker een meerderheid voor het jachthavenplan in de raad gevonden kunnen worden, zo lieten b. en w. aan het kanaalschap weten. De watersportvereniging de Eendracht werd de vraag voorgelegd of zij in principe bereid zouden zijn om met in achtneming van de door de Fliplandse raad aangegeven restrictie - sluiting op zondag - tot huur van de jachthaven Krabbenkreek over te gaan. Deze vraag werd zonder meer ontkennend beantwoord. De regeling kanaalschap de Eendracht bevat de mogelijkheid om een richtlijn op te leggen als een aangesloten gemeente weigert de nodige plano logische medewerking te verlenen. Dit staat in artikel 18. Hiervoor moet eerst overleg met de raden der deelnemende In de nacht van donderdag op vrijdag zijn er uit het magazijn van S.R.V.- zuivelhandel gebr. Verwijs in de Wilhelminastraat te Sint-Philipsland voor ruim drieduizend gulden aan voedingswaren gestolen. De inbrekers moeten goed van de situatie op de hoogte zijn geweest. Ze klommen over een deur aan de straatzijde, waardoor zij in een slop terecht kwamen waar het lege fust staat. De deur, die aan de binnenzijde gesloten was, kon toen worden geopend. In het slop bevindt zich ook een deur van het magazijn, maar deze wordt nooit gebruikt. Met een breekijzer werd deze toegang toch geforceerd, waardoor ze in het magazijn kwamen. De dieven -hebben zich zeker moeilijk moeten behelpen, want de ruimte was beperkt vanwege de twee rijdende winkels die binnen stonden. Niettemin namen ze de grote voorraad koffie (die juist donderdag was binnengekomen), de gehele voorraad vleeswaren uit de vriescel, rollen boter, kaas en suiker mee. Gezien de grote hoeveelheid is het zeer waarschijnlijk dat de produkten per auto zijn afgevoerd. De diefstal werd vrijdagochtend om vijf uur bij het naar buiten rijden van de rijdende winkels ontdekt. De politie werd direct gewaarschuwd. Ook de technische recherche stelde een onderzoek in, maar tot nog toe ontbreekt elk spoor van de daders. Hoewel die zelfde nacht ook in de Wilhelminastraat uit een geparkeerd busje van A. Noorthoek ongeveer twintig liter benzine werd gestolen, is het onbekend of dit verband houdt met de diefstal bij de gebr. Verwijs. Twee weken geleden werden uit een in aanbouw zijnde bungalow in de Mastgatstraat 250 dure wandtegels van het aannemersbedrijf Ligtendag gestolen, evenals een boormachine en een zaag. Uit dit alles blijkt dat de dieven de laatste weken behoorlijk actief zijn in Sint-Philipsland. gemeenten plaatsvinden. De richtlijnen worden dan meegedeeld aan ge deputeerde staten van Noord-Brabant en Zeeland en aan de raden der deel nemende gemeenten. Wanneer een gemeenteraad zich met een gegeven richtlijn niet kan verenigen en nader overleg met het algemeen bestuur niet tot herziening van die richtlijn leidt, kan hij binnen drie maanden de zienswijze vragen van g.s. van Noord-Brabant. De gemeenteraad richt zich dan naar de zienswijze die g.s. van Brabant na overleg met g.s. van Zeeland hebben kenbaar gemaakt. De meerderheid van het dagelijks bestuur van het kanaalschap stelt nu voor dit overleg met de vier betrokken gemeentebesturen te openen. De penningmeester (burgemeester G. van den Berg van Sint-Philipsland) kan zich niet met deze zienswijze verenigen. Hij meent zich als vertegenwoordiger van de gemeente Sint-Philipsland te moeten conformeren aan het standpunt van deze gemeente. Gêzien de geschetste omstandigheden is het pachtcontract met de staat en het huur-contract met de Eendracht, niet aangegaan. Wel is de Grontmij opdracht verstrekt het jachthaven plan aanbestedingsgereed te maken. Voorzitter van het dagelijks bestuur is burgemeester A.G.O.A. Remery uit Nieuw-Vossemeer, secretaris Het ziet er naar uit, dat de vaststelling van het bestemmingsplan recreatiegebied Gorishoek te Scherpenisse niet van een leien dakje zal verlopen. Tegen brontwerp zijn namelijk acht bezwaarschriften ingediend. De betrokkenen krijgen donderdagmiddag 11 december om drie uur gelegenheid hun bezwaren toe te lichten voor de commissie Ruimtelijke Ordening van de Thoolse gemeenteraad. De vergadering is openbaar en wordt in het gemeentehuis te Tholen om drie uur gehouden. Bezwaren zijn er van de landbouwers L. A. en C. Bijl die hun grond niet willen afstaan voor de recreatie. Campinghouder A. C. Rozendaal maakt er bezwaar tegen dat zijn kampeerterrein de Zeester niet in het bestemmingsplan is opgenomen. Dhr. G. van ,t Slot van de Camping de Oude Hoeve wil graag dat zijn naast camping de Pluimpot gelegen boomgaard in het bestemmingsplan opgenomen wordt. Het landbouwschap vindt, dat er in het ontwerp onvoldoende aandacht is besteed aan de ontsluiting van dit recreatiegebied, met name het verbreden van wegen. Vanwege mogelijke aantasting van het natuurgebied de Pluimpot zijn er bezwaren van de consulent natuurbehoud van Staatsbosbeheer, de hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting en het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming. De commissie R.O. bespreekt donderdagmiddag ook nog de resultaten van de hoorzitting over voorontwerp-bestemmingsplan Buitenzorg II in Tholen. De algemene vergadering van het Waterschap Tholen gaat woensdagmiddag om twee uur In het Holland Huis te Scherpenisse een nieuwe griffier-ontvanger benoemen. Tegelijk wordt aan de huidige griffier dhr. A. K. Kievit ontslag verleend in verband met vervroegde pensionering om gezondheidsredenen. Of er meerdere kandidaten voor deze functie zijn, was wegens het ontbreken van een voorstel van het dagelijks bestuur gisteren nog niet bekend. Wel zou waarnemend griffier J. D. de Korte (Cü.U.-raadsUd In de Thoolse gemeenteraad) een kans maken deze vacature te vervullen. Belangrijk agendapunt is woensdagmiddag verder de vaststelling van de begroting 1976 met dijkgeschot en zuiveringslasten. Zoals reeds eerder gemeld, stelt het dagelijks bestuur van het Waterschap voor het dijkgeschot in 1976 te bepalen op 105,- per ha. opgebouwd en 35% van de gebouwde eigendommen op Tholen. Voor de oude polder op Sint-Philipsland is dat 108,8Q en 36,3%, voor overig Sint- Philipsland 101,- en 33,7%. Dit is een verhoging van tien gulden per hectare ten opzichte van 1975 en 3% voor het gebouwd. De zuiveringslasten gaan ook met een tientje omhoog: van 26 naar 36 gulden per inwoner equivalent (I.E.). Een woning, die in 1975 nog voor 3 1/2 I.E. telt, wordt volgend jaar echter maar voor 3 I.E. aangeslagen, wat dus een 1/2 I.E. of 18 gulden voordeel oplevert. Voor alleenwonenden is het voordeel in 1976 nog veel groter, aangezien die maar voor 1 I.E. in plaats van nu 3 1/2 I.E. worden aangeslagen. Deze verlaging wordt echter alleen toegepast wanneer hierom schriftelijk wordt verzocht. Men hoeft zich hiervoor nu nog niet tot het Waterschap te wenden, aangezien het wel in de tweede helft van volgend jaar zal zijn voordat men de zuiveringsheffing 1976 in huis krijgt. Momenteel heeft zelfs nog geen enkele inwoner van Tholen en Sint-Philipsland de zuiveringsheffing 1975 binne. Het Waterschap heeft uitgerekend dat er van de 20.005 inwoners op Tholen en Sint-Philipsland 980 alleenwonenden zijn. De gemiddelde woonbezetting van alle huizen in 1975 bedraagt 3.18 en van de gezinswoningen (dus niet bewoond door alleenstaanden) 3.58, dus ruimschoots boven de norm van 3 die in 1976 voor de huishoudelijke vervu41er aangehouden wordt. Men zou geneigd kunnen zijn op gronden van billijkheid het aantal inwoner equivalenten voor gezinswoningen te handhaven op 3.5 I.E. Een andere factor is bovendien dat voor de industriële vervuilers, als ook voor de overige bedrijven, een lastenverhoging het gevolg zal zijn. De kleinere bedrijven worden nog geconfronteerd met het verleggen van de heffingsgrens van 20 naar 10 I.E. Verwerping van dit voor alle Zeeuwse Waterschappen gelijkluidende voorstel zal zeer zeker tot gevolg hebben dat voor de heffing 1976 de Koninklijke goedkeuring zal worden onthouden. Dat betekent geen geld en dus geen uitvoering van de zuiveringstaak. Het zou voor ons Waterschap een kwalijke zaak zijn wanneer op deze wijze de taakvervulling zou worden belemmerd. Daarom verzoeken wij de algemene vergadering, met begrip voor de eventuele bedenkingen, over te gaan tot wijziging van de heffingsverordening zuiveringslasten, aldus het D.B. van het Waterschap Tholen. Op de agenda staan verder voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening tot maximum zeven ton, een rekening- courant of kasgeldlening tot maximum 2 1/2 miljoen gulden voor 1976, verhuur jac-htrecht aan Fr. Verduit in Halsteren, ruilingen overdracht beheer wegen te Anna-Jacobapolder, afkoop erfpachten en salarismaatregelen. Verrassing na verrassing Thoolse raad keldert voorstel belastingverhoging Overlast na bar bezoek niet toestaan Wethouder Koopman wenste geen portefeuille-bezuiniging Wethouder Moerland, de Thoolse Drees met bejaardenpas Wethouder Scherpenisse hoger bedrag per leerling In de maak Burgemeester van Boetyen: zonder belastingverhoging geen verantwoordelijkheid voor beleid Motie rampenplan Schelde- Rljnkanaal Wachtmeester Boogerd met pensioen Winkelweken resultaten met goede Jan Overeenkam.... kinderzorgen Smerdlek bijna zeker van prolongatie derde klas SINTERKLAASGELOOFt KLEINE KINDEREN, KLEINE ZORGEN, GROTE KINDEREN, GROTE ZORGEN. -F Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Sint-Annaland, 2 december 1975 60 ton uien 40 opw. kl 2 nl 48,90, 3 ton drielingen 30/40 38,00, 88 kisten irene 48,90. Sint-Maartensdijk, dinsdag Uien 40 opw kl 2 nl 49,00, drielingen 38,00. aanvoer 20 ton. „Ik voel me best bij dit moment van afscheid", zei burgemeester J. E. van Bodjen vorige week In een voor hem vertrouwde omgeving, de Thoolse vierschaar, waar de wachtmeester der Rijkspolitie W. A. Boogerd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftjjd (60 jaarafscheid nam temidden van collega's en superieuren. Biy als geen ander omdat het politioned sluitstuk voor dhr. Boogerd tevens kan betekenen, dat hij nog veel meer ttyd overhoudt voor gemeenschapswerk. Daarmee was tegelijkertijd deze scheldende politieman gekarakteriseerd. Niet alleen waardig uitgeluid na een onberispelijke staat van dienst In het dagelijks werk, maar zeker niet afgedaan voor wat In de samenleving als het ware even nuttig en effectief kan zijn: deelname aan het verenigingsleven: De Thoolse damclub De Eendracht, waarvan dhr. Boogerd voorzitter van is. De door het gemeentebestuur aangeboden receptie onder leiding van groepscommandant A. W. van Zweden begon met een afscheidswoord van plaatsvervangend districtscommandatn luitenant F. L. Haers. Hij schetste de scheidende wachtmeester als een politieambtenaar met twee dominerende eigenschappen, ten eerste een man die steeds orde op zaken stelde en ten tweede iemand die een punctueel werkrapport maakte. Een afscheid mag dan twee kanten hebben, het is toch prettig te mogen constateren dat men in zijn beroep is geslaagd. Dat geldt dan zeker voor wachtmeester Boogerd, vond luitenant Haers. Hij doorliep de staat van dienst met een begin in Kortgene in 1945, vervolgens Schoondijke, Poortvliet, Colijnsplaat en tenslotte toch weer een negenjarige Thoolse periode. Namens de districtscommandant bracht dhr. Haers zijn erkentelijkheid over voor dhr. Boogerd en zijn echtgenote. Hij hoopte dat ze samen nog een goede toekomst in Tholen tegemoet zouden gaan en overhandigde de gebruikelijke envelop met inhoud. Een felicitatie was er eveneens bij monde van vertegenwoordiger van de bond van Oir. politieambtenaren en daaruit bleek, dat de wachtmeester een tijdlang penningmeester en nog langer actief bestuurslid van deze afdeling was. U hebt de zaak van het bondswerk veel meer aangetrokken dat het gemiddelde lid dat doet en daarom hopen we ook dat u nog menig jaartje daadwerkelijke belangstelling blijft tonen. We zullen u de komende jaren nog hard nodig hebben, meende de bondsbestuurder, die naast een envelop met inhoud ook een bloemstuk voor mevr. Boogerd had meegebracht. In zwaar weer is vrijdagavond op de Oosterschelde het Zwitserse binnenvaartschip Uetliberg vergaan, waarbij drie van de vier opvarenden zijn verdronken. De 24-jarige stuurman H. Luthart uit Delft kwam In Anna- Jacobapolder aan wal. Het schip, dat met 450 ton natriumloog was geladen, is tussen half negen en kwart voor negen in het Engelse gat gezonken. Volgens de stuurman ging dat zeer snel. Hij riep nog naar beneden dat het schip verging, maar even later dreef hij al in het water. Op drie balken beleefde dhr. Luthart op de ruwe Oosterschelde angstige uren, voordat hij aan de zuidkant van het Zijpe in Anna-Jacobapolder aan land kwam. Uitgeput en overstuur strompelde de stuurman binnen bij de fam. Zaat in de Commandostraat. Met droge kleren en koffie kwam hij enigszins op verhaal. De politie werd gewaarschuwd, waarna onmiddellijk een uitgebreide zoekactie begon. Dhr. Luthart overnachttte in hotel de Druiventros te Sint- Philipsland, waar hij zaterdagmorgen door de politie te water werd opgehaald voor het lokaliseren van de gezonken boot. Bij Stavenisse spoelde zaterdagmorgen het stoffelijk overschot aan van de 36-jarige Duitse kapitein uit Feuchtwangen. Hij werd door rouwonderneming Schot uit Tholen naar zijn woonplaats gebracht, een rit van 1600 km. heen en terug. De 66- jarige loods B. Daman uit Dordrecht en matroos H. M. Kentz uit Zevenbergen worden nog vermist, maar aangenomen wordt, dat ook zij verdronken zijn. .Het goede aantal woorden ABN in de vignet-wedstrijd van de Algemene Bank Nederland in de Eendrachtbode van 6 november, was 53 stuks. Er waren 50 losse woordjes ABN en 3 keer ABN in de advertentie- De gelukkige prijswinnaars ontvangen bericht over de door hen gewonnen prijs. De gepensioneerde adjudant N. V. Eekman, voormalig Thools groepscommandant, was woordvoerder van de oude garde. Die was in ruime mate vertegenwoordigd met als Nestor de voormalige adjudant Griep, adjudant A. M. Westdorp uit Kortgene, voormalig opperwachtmeester van Rijswijk en nog meer andere oud collega's. Met wachtmeester Boogerd in actieve dienst nemen we ook afscheid van de hulpgriffier bij het kantongerecht Tholen, zo hield dhr. Eekman de aanwezigen voor. Ook deze voormalige chef van de scheidende wachtmeester gewaagde van de preciesheid en juistheid der rapporten die uit de pen van wachtmeester Boogerd vloeiden. Dhr. Eekman hoopte dat dhr. Boogerd met zijn gezin nog lang van de rust zou kunnen profiteren. Een rust in zoverre betrekkelijk dat er van de scheidende wachtmeester ongetwijfeld blijvende belangstelling zal zijn voor het plaatselijk en streekgebeuren. Adjudant van Zweden verklapte dat dhr. Boogerd met stille trom had willen vertrekken, maar daar moest toch een stokje voor gestoken worden. We hebben u daarom maar voor het blok gezet, zei de adjudant, die zijn medewerker schetste als een mens van goede wil. Alleen overkwamen hem nogal wat bromfietsdepressies, maar anderzijds was de groep Tholen nog de enige met een hulpgriffier. Of dit nog wel politiewerk was? Voor Boogerd zeker wel, meende dhr. van Zweden, die nog een (achteraf) plezierig voorval vertelde van een stierenconflict. Het tweetal was er op zeker ogenblik op uitgetrokken en ontmoette een stier met kwade bedoelingen. Dat het vege lijf uiteraard gered kon worden, bewees de aanwezigheid van beiden op de afscheidsreceptie. De man van de klok gaat ons verlaten, maar we hopen hem toch nog vaak te zien, zei adjudant van Zweden. Ook van de collega's was er een envelop met inhoud en een bloemstuk voor mevr. Boogerd. Burgemeester van Boeijen bracht dank namens het gemeentebestuur. Hij hoopte op nog heel wat dienstverlening van dhr. Boogerd als lid van de beheerscommissie van de Gasthuiskapel. Er valt in die functie nogal wat te doen en we willen eerlijk bekennen, dat we nog graag van uw inzet willen profiteren. De burgemeester deed verder nog een beroep op de politietop medewerking te verlenen bij het in elke kern stationeren van een politieman. Er gaan niet zoveel raadsvergaderingen voorbij of we hebben het op een of andere manier over de politie. U hebt daarbij mij op de hand, want voor de burger is het nu eenmaal een bepaalde zekerheid wanneer er politie is, al is het dan niet meer de veldwachter van weleer. Het gemeentebestuur hoopt dat u nog een fijne tijd in Tholen tegemoet gaat, zo wenste burgemeester van Boeijen de scheidende wachtmeester tenslotte toe. In zijn wederwoord zei dhr. Boogerd een enerverende en gejaagde tijd te hebben beleefd met ontwikkelingen die zich in steeds sneller tempo voordoen. Ik wil nu wel graag even een pas op de plaats maken, maar ik ben erkentelijk voor de goede geest van samenwerking die er bij de groep Tholen is. Dankbaar ook voor de tegenwoordigheid van zovelen uit het dienstverband. Naast overleg was er ook en moet er ook besluitvaardigheid zijn. Het is ook de periode geweest van het per fiets of te voet patrouilleren tot het steeds maar groeiend autopark toe. Inmiddels hebben heel wat jongeren hun intrede gedaan bij de groep Tholen en ze weten zich best aan te passen. Moge het Je politie ook in de toekomst goed gaan, in het bijzonder de groep Tholen. Iedereen hartelijk dank voor de woorden en geschenken, zo besloot wachtmeester Boogerd het afscheidsfestijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1