Benut Fliplandse werkhaven voor plaatselijk scheepvaartbedrijf Thooise belastingen 1976 Teksten en een t.v. uitzending in deze dynamische tijd Geen jachthaven vanwege zondagrust en milieu DEZE WEEK Euterpe met le prijs gepromoveerd School voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen Prins Claus in op Zoom Bergen Reinigingsrechten veertig gulden \S\ c\>0 Donderdag 27 november 1975 32e Jaargang no, Geduld gevraagd Laatste leesdienst SGP in motie aan DomeinenG.S., Kanaalschap en Zeeuws Coördinatieorgaan Werkgelegenheid Waarschuwing Een kreet Inzamelingsactie medicijnen en bestrijdingsmiddelen Dwangpositie Zondige onduidelijkheid Wie de schoen past.... KR0-tv in de raad Goede beeldvorming Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Philipsland. waarin opgenomen de Thooise Courant en het Advertentieblad Postbus 5 Sint Annaland - Telefoon 01665 375' Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs ^,25 per halfjaar. Per post 12,00 Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. He(|boer. Elk jaar opnieuw wordt bij menige begrotingsbehandeling de gelegenheid aangegrepen om wat aan verkiezings propaganda te doen. Propaganda meestal beperkt tot het de kiezer nog eens duidelijk voor ogen houden, dat men zijn uitgangspunt niet is vergeten. Dat het partijprogramma nog volop wordt gehanteerd. Aan die indruk kon men ook bij de Sint-Philipslandse begrotingsbehandeling niet ontkomen. Sinds de jongste verkiezingen beperkt het hoofdgevecht zich gewoonlijk tot enerzijds de SGP-wethouder, ander zijds het PCG-raadslid. De uitkomst blijft pnveranderd 1-1, want ieder voor zich weet al bij voorbaat dat de ander geen duimbreed wijkt. Tussenstanden geven weliswaar dan winst naar die, dan naar de andere zijde, maar bij het eindsignaal is men toch evenver als men begon. Met wel enige discussie variëteiten. Aan ene kant een spelletje dat meer de doorge winterde politicus tekent, anderzijds het niet zelden overbodig reageren op wat men vermeend krijgt toegespeeld. Rond deze twee hoofdmachten nog wat schermutselingen, maar dat veel meer als een gevoelde noodzaak niet geheel werkloos te moeten toezien, dan uit vechtlustige behoefte. Het kan momenten boeiend zijn, maar veelal constateren beide generaals na afloop dat het zwaard tevergeefs werd ge trokken. Bij een dergelijke discussie kan een raadsvoorzitter gewoonlijk lachende derde zijn. In zijn „neutrale" zetel kan hij glimlachend afwachten wanneer het gevecht afloopt, want zolang die degens worden gekruist, wordt de speer niet op hem gericht om hem niet alleen maar woorden, maar ook daden af te dwingen. Dan immers kan het voorkomen - overigens maar zelden in Sint-Philipsland - dat de twee legerscharen zich tot dén formeren. Ondertussen wordt van het publiek het nodige geduld gevraagd. Dat is toch al het geval als het gaat om bestuurs daden. Eer het tot daden komt, loopt het tegenwoordig immers over zoveel schijven, dat het burger-geduld al lang is uitgeput. Die zouden veelal het bekende strijdlied aanheffen dan het politiek gevecht te moeten aanhoren: Geen woorden, maar daden. Zoals. Je raad vaak over b. en w. oordeelt, dat daden veel te lang uit blijven en veel te veel woorden of beloften vallen, zo heeft dat de kiezer in nog veel sterkere mate. Niettemin kan zo'n begrotingsbehandeling een boeiende aangelegenheid zijn. Mits het nodige geduld voor daden wordt opge bracht. Een leesdienst is voor deze contreien geen onbekend begrip. Iedere bewoner van deze streek weet dat er menig kerk genootschap is, waar lang niet altijd en in enkele gevallen zelfs zelden een predikant de kerkdienst leidt. Een ouderling dient hem te vervangen en dan wordt het een preek lezen. Daarom wordt ook wel van leeskerk gesproken. Zo'n leesdienst beleefden we dan maandagavond in de Thooise raads zaal. „Ouderling" Aarnoudse had een preek van een uur, maar daarvoor behoort hij ook tot het meest rechtse deel van het aanwezige politieke kader. Niettemin kon de veel „lichter getinte" De Korte het er ook mee doen en in zijn kerkverband zouhijer een niet zo beste beurt mee hebben gemaakt omdat de koffie al koud zou zijn geworden. Trouwens, je kunt veel verder zwenken naar wat kerkelijk „lucht" maar politiek rechts VVD heeft om toch een niet minder langdurige leesdienst Van Damme te noteren. Zo kan worden doorgegaan om te eindigen bij de Mis van mevr. Deurloo, die dan zo ongeveer de juiste leesdienst proportie mag worden toegekend. Tegelijkertijd werd maandagavond ook duidelijk, dat hierin verandering gaat komen. Er is nu lang genoeg in dit opzicht Tweede-Kamertje-gespeeld. Men vindt deze leesdienst niet meer bij de tijd passen. In wezen immers is het jammer van het vele werk dat van de preek wordt gemaakt, want reken maar dat zulks menig uurtje kost voor deze „ouderlingen". Ieder voelt echter aan, dat het ook anders kan. Daarbij die „ouderlingen" voorop. In de betogen werd al gesuggereerd, in de toekomst de begrotingsbehandeling te beperken tot een hoofdstuksgewijze discussie. Wel rijst de vraag of dit in z'n totaliteit minder tijd gaat kosten. Het kan wel aantrekkelijker zijn, want men krijgt evenals in de kerk van de predikant in plaats van de ouderling-voorganger een betere voordracht. Waarom echter zouden algemene beschouwingen niet even goed tot zijn recht komen wanneer ze gewoon schriftelijk werden inge stuurd aan b. en w., daarbij via de pers eveneens dezelfde openbaarheid bereikend en dan bijvoorbeeld een week later het antwoord van het college en de hoofdstuks gewijze behandeling in de mondelinge discussie? Zo gaat het immers ook met het begrotingsonder- zoek van de commissie en de daaruit ontstane schriftelijke vragen en ant woorden van respectievelijk raadsleden en b. en w. Begrotingsbeschouwingen zijn op zichzelf niet oninteressant, maar men moet ze op ,t gemak in een luie stoel thuis kunnen lezen. De Thooise De gemeenteraad van Sint-Phillpsland heeft vrijdagavond by de begrotings behandeling 1976 voor het eerst kennis gemaakt met een motie. De S.GJP.-fractie zorgde voor deze primeur In verband met de werkhaven aan de Krabbenkreekdam, die voor 34.000 gulden wordt gehuurd door de handels- en transportonderneming Emmerzaal B.V. uit Sint-Phillpsland. De dienst der Domeinen heeft de huur echter per 15 december opgezegd omdat het Kanaalschap de Eendracht van de werkhaven een jachthaven wil maken. Overigens heeft de Fliplandse gemeenteraad ln september geweigerd hiervoor de nodige planologische maatregelen te treffen. belang van de gehele gemeente dient te worden gestimuleerd en gesteund, dat voor5tzetting van het gebruik als werkhaven mogelijk tevens emplooi kan bieden aan de plaatselijke schippers, dat activiteiten die op zondag S.G.P.-fr actievoorzitter L. den Engelsman bracht naar voren dat het met Emmerzaal niet gegaan is zoals hij gehoopt en gedacht had. (o.a. scheeps- reparatie en -sloopbedrijf bij de haven van Anna-Jacobapolder). Dit is zonder meer jammer, maar het is nog een jong bedrijf, dus kan er misschien in de toekomst nog wat voor onze gemeente inzitten. Temeer als je ziet waartoe het bedrijf in staat is. De werkhaven aan de Krabbenkreekdam naar Tholen is nu vanaf juni in gebruik. Dagelijks verlaten 4 5000 ton zand de haven, wat toch werk geeft aan gemiddeld tien schepen die dat vervoeren naar Standaar buiten, waar 210.000 ton nodig is. Dat is dus nogal wat. In het zanddepot zit ongeveer 1 miljoen km3 zand, dus is er nog maar 1/7 gedeelte weg. Volgend jaar komen er weer grote werken rond Moerdijk en Oosterhout. In 1976 moet er verder 150.000 ton mijnsteen naar Tholen, wat werk geeft aan zo'n 15 vrachtauto's. Als men ziet dat Emmerzaal 15 man plus 3 man op kantoor in dienst heeft, dan is dat toch ook niet weinig. Nu heeft dit bedrijf maar tot 15 december toestemming om in de werkhaven b'üve Daar ons er aiies aan geiegen is om dn bedrijf te behouden, dienen wij de volgende motie in. Kennis genomen hebbende van de positieve en hoopgevende prognoses met betrekking tot de werkgelegenheid voor het plaatselijk scheepvaartbedrijf, de plannen van het Kanaalschap de Eendracht'- tot vestiging van een jachthaven in de werkhaven, de bedenkingen en bezwaren tegen de plannen tot aanleg van een jachthaven van de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschap- en milieubescherming (in mei aan de Fliplandse raad gericht), overwegende dat elke verantwoorde vorm van werkgelegenheid en nijverheid die zich voordoet in het Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Qaus komt dinsdag naar Bergen op Zoom. In zijn functie van ere-voorzitter van het nationaal comité monument en jaar 1975 zal hij in het Markiezenhof onder scheidingen uitreiken aan gemeenten, instellingen en personen in Noord- Brabant die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de monumentenzorg. plaatsvinden en de zondagrust aantasten, in Sint-Philipsland op onoverkomelijke bezwaren stuiten, spreekt als zijn mening uit dat het werkgelegen heids+aspectmede doorslaggevend dient te zijn bij een keuzebepaling met betrekking tot het gebruik van de haven, onderschrijft volledig de bnkingen en bezwaren van de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan te Kloetinge tegen de jachthavenplannen, herhaalt zijn besluit van september om geen planologische maatregelen te treffen die het gebruik als jachthaven mogelijk zouden maken, wijst elke planwijziging in die zin onvoorwaardelijk af, verzoekt B. en W. deze motie ter kennis te brengen van de Staat der Nederlanden c.q. de Dienst der Domeinen, g.s. van Zeeland, het algemeen bestuur van het Kanaalschap de Eendracht, de stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, landschapen milieubescherming en gaat over tot de orde van de dag." De motie was ondertekend door de S.G.P.-raadsleden L den Engelsman, P. van Hekken en P. J. van Reest. Met de steun van S.G.P. - wethouder L. Walpot betekende dat een meerderheid. Wethouder A. A. Rijstenbil en dhr. C. den Braber (P.V.A.B.) en dhr. G. J. de Jager (P.C.G.) stemd en tegen. Wethouder Rijstenbil sprak de vrees uit, dat de gemeente in een rechtskundige proeicedure verzld zal raken' die ontzettend veel geld zal kunnen kosten. Er is destijds door Sint- Philipsland nu eenmaal een zakelijke beslissing genomen als gevolg van de plannen van het Kanaalschap. De klok terugdraaien kan geld kosten. Er is wel voor de Schelde-Rijnverbinding, maar niet voor Sint-Philipsland een nieuwe werkhaven aangelegd. Die tijdelijke werkhaven kon Wijven omdat het Kanaalschap z'n plannen op het ministerie had gedeponeerd. Die zijn niet zo maar door een gemeente terug te draaien. Ik vrees malheur, zo bleek uit het betoog van de P.V.A.B. wethouder. Dhr. den Engelsman begreep dat het voor B. en W. zeer moeilijk is om het bedrijfsleven voor industrievestiging te interesseren. Gezien de gehele afbraak van het bedrijfsleven is dat niet Het resultaat van de adviezen van de Thooise raadscommissie voor de finan ciën is, dat de straatbelasting inderdaad inder verhoogd wordt dan b. en w. oorspronkelijk van plan waren (10%). Vorige week meldden w|j u reeds dat b. en w. 27.000 gulden meer van de straat belasting te kunnen ontvangen, maar in het definitieve voorstel aan de raad is dat teruggebracht tot 20.750 gulden. Het eindoordeel van de gemeenteraad kunnen wij u nog niet melden, aan gezien dat gisteravond is gebeurd of misschien zelfs pas vanavond zal plaats hebben. Maandagavond begon de Thooise raad met de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1976: SGP 20 getypte velletjes waarvoor een uur lezen nodig was, PvdA 6 vellen dicht op raads „ouderlingen" hebben begrepen dat deze leeskerk niet interessant is. Noch voor henzelf, noch voor het college, noch voor een voortijdig leeg lopende tribune. Daarom zit het er dunkt ons in, ook al hebben we het antwoord van b. en w„ nog niet ver nomen, dat het de laatste leesdienst was. elkaar getypt, VVD 14 velletjes dicht op elkaar getypt met zelfs een inhouds opgave, CHU (De Korte en Versluijs) 21 geschreven vellen, KVP 4 geschreven velletjes, ARP 5 getypte velletjes. Om dit allemaal voor te lezen was ruim 3 1/2 uur nodig. Dinsdagavond was de Thooise raad „vrij" om te bekomen van de schrik, terwijl het ambtenarenapparaat en b. en w. dinsdag en woensdag overdag aan de antwoorden zwoegden. Gisteravond kwam het college met het resultaat voor de dag en gezien de omvangrijke beschouwingen van de raad, werd ver wacht dat woensdagavond te weinig zou zijn om de begrotingsbehandeling af te ronden. Na het antwoord van b. en w. kwam raad en college namelijk nog in tweede instantie aan het woord, waarna uiteindelijk over de begrotingsposten werd beslist. Het belastingvoor stel van b. en w. zag er als volgt uit: straatbelasting 1976 ver hogen tot 28% gebouwd en 14% onge bouwd opcenten personele belasting m.i.v. belastingjaar 76/77 verhogen van 325 naar 358. Pak huisvuilzakken verhogen van 14 naar 15 gulden. Stortingsrecht Tuttel hoekje verhogen van 5 naar 6, van 10 naar 11 en van 20 naar 22 gulden. Rioolbelasting en rioolafvoerrecht ver hogen met 5%. verwonderlijk. Het spook van de werkeloosheid waart alom zwaar door ons hele land. We kunnen ons wel zeer gelukkig prijzen dat onze bevolking doet wat ze kan. Zijn ze op de een of andere plaats zonder werk, dan proberen ze toch om weer maar zo vlug mogelijk ander werk te krijgen", zei de S.G.P.-fr actieoorzitter Raadslid den Braber liet weten dat industrievestiging in Sint-Philipsland voor hem een kreet blijft. Er is op een dergelijke klein industieterrein niets te verwezenlijken als men in de naaste omtrek grote terreinen aan spoor en water leeg ziet staan. Burgemeester G. van den Berg erkende dat industrievestiging een probleem is. Het is woekeren met het terrein. Er lopen nu twee aanvragen waarvan 1 op langere termijn. Er is pas een gesprek geweest met een potentieel gegadigde en die is erg positief. Hij wil wat halletjes bouwen op het industrieterrein. Een aantal zaken mislukkenl echter gewoon zoals het eerste plan van Emmerzaal. P.C.G.-raadslid G. J. de Jager hoopte dat het college dit soort zaken voortaan op een andere manier behandelt. Ik ben blij dat het niet doorgegaan is, want deze zaak was veel te slecht voorbereid. ,t Was een onrijpe zaak, de consequenties van een scheeps reparatie-en sloopbedrijf bij de haven in Anna-Jacobapolder waren veel te weinig overzien. Het moet overigens mijn collega den Engelsman tot de conclusie voeren dat hij niet te snel met complimentjes moet zwaaien naar het college. Ze waren uiterst voorbarig. Het lijkt me ook onjuist de schuld op rekening van het Water rchap te schuiven zoals B. en W. in hun begrotingsbrief doen. Het college dient te erkennen de gevolgen niet voldoende te hebben overwogen", aldus dhr. de Jager. De burgemeesvermoedde dat B. en W. zo enthousiast waren dat ze een stormpje teweeg brachten en het Gedeputeerde staten van Zeeland hebben in overleg met het Landbouw schap besloten volgend jaar weer een inzamelingsactie van restanten bestrijdingsmiddelen en medicijnen te organiseren. Dit is een vervolg op de actie die medio januari 1974 niet minder dan 34 ton op bracht. De verwachting is dat de in zameling nu veel minder zal opleveren. De kosten van de actie worden geschat op 20.000 gulden. Met Ingang van 1 januari a.s. Is de gemeentelijke plasticzak niet meer ver plicht bij de huisvuilophaaldienst Sint- Philipsland. Het huisvuil kan worden aangeboden in stevige zakken. Het is verboden kartonnen dozen met huisvuil aan te bieden. Gelijk met de nieuwe regeling worden de reinigingsrechten verhoogd tot veertig gulden, bejaarden betalen twintig griden. De Fliplandse raad had vrijdagavond totaal geen moeite met dit voorstel, iedereen ging ermee akkoord. „Dat het niet gegaan is zoals wij verwacht en gehoopt hadden is jammer, maar nu het niet anders kan, kunnen wij er ons zeer goed mee verenigen. Ik heb echter in dit verband wel eens gezegd dat de gemeente geen filantropische instelling is. Ook vinden wij die 40 gulden nog niet aan de bijzonder hoge kant, vooral niet als je het eindresultaat ziet. Er moet toch altijd nog goed 11.000 gulden bijgepast worden. Wat het grofvuil aan gaat, als het mogelijk zou zijn, - al was het maar om de veertien dagen want als men het nu iedere keer weer opnieuw ziet. Het is gewoon een verschrikking", aldus SGP-fractievoorzitter L den Engelsman De vuilnisophaaldienst in Sint- Philipsland wordt al ruim een jaar ver zorgd door Boon uit St. Laurens. B. en w. wezen er echter op, dat de gang van zaken niet ideaal is. Meerdere malen moest het grofvuil geweigerd worden omdat het niet goed gebundeld was of huisvuil was dat gemakkelijk in de plasticzak kon. Wekelijks ophalen van grofvuil en afschaffing van de gemeentelijke plasticzak zou een op lossing kunnen zijn. Dan moeten wel de reinigingsrechten verhoogd worden om geen inkomsten te derven. Het wekelijks ophalen van grofvuil bleek echter niet mogelijk zonder contractswijziging met Boon. Dit bedrijf is hiertoe wel bereid, maar de vergoeding zal belangrijk verhoogd moeten worden omdat men dan wekelijks minstens eenmaal de wagen moet lossen in Bavel. B. en w. meenden dat deze verhoging niet ver antwoord was. waterschapsbestuur misschien van stuk gebracht hebben. Bij de besprekingen, met de technici, kwamen er niet veel bezwaren, maar later blijkbaar van de hoofdingelanden wel, aldus de burgemeeste. De heer De Jager merkte op, de aanleiding tot deze motie wel goed te hebben begrepen. Men brengt er evenwel het Kanaalschap mee in een dwangpositie en zonder alle beslissingen van dat Schap te willen goedkeuren voel ik daar toch niet voor. De S.G.P. fractie maakt nu een dankbaar gebruik van de motieven van de stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschap en milieubescherming, maar vergeet dat de motivering van die stichting wel op andere basis lag dan waarop de S.G.P. haar standpunt in feite baseert. Ik ben met de S.G.P. bereid het aspect van de werkgelegenheid in onzz gemeente hoog aan te slaan en hoge prioriteit te geven. Maar ik ben niet bereid via die motie het Kanaalschap in een dwangpositie te manoeuvreren en wil jachthavenuit voering dan ook niet blokkeren. Ik vind de aotie van de S.G.P. bovendien overbodig omdat raadsmeerderheid al eerder besloot geen medewerking aan een jachthaven te geven. Wethouder Walpot: Ik steek m'n hals niet in de strop. We zitten wel in dat Kanaalschap, maar daarom behoeven we op alles ook nog geen ja en amen te zeggen. Als ik moet kiezen tussen werk- en jachthaven is die keuze niet moeilijk. Temeer niet, omdat met een jachthaven de zondagsrust in het geding komt en dan heb ik m'n beslissing al binnen de halve seconde genomen. Als we in een dwangpositie komen, zoals de heren Rijstenbil en De Jager vermoeden, dan moet de rechter maar uitmaken, hoe het moet. De heer De Jager: ik had liever gezien, dat de S.G.P. in alle eerlijkheid nogmaals had gesteld: we willen geen jachthaven en niet nu net doen of het gaat om de werkgelegenheid. De voorzitter vulde nog aan, dat de voor deze haven gegadigde jachtvereniging is gevraagd op zondag de haven dicht te houden, maar daar kon men niet op ingaan. Ik kan niet anders als vertegenwoordiger van de raad in de vergadering van het Kanaalschap de meerderheid van de raad vertolken. De uitslag van de motie was duidelijk. De S.G.P. verlangde hoofdelijke stemming. Die fractie was voor, wat 4 stemmen en de meerderheid opleverde. Tegen waren wethouder Rijstenbil, de Jager en den Braber. Politiek steekspel vergt geduld Een laatste „leesdienst"? W er khavenmotie ln Slnt- Philipsland Werkgelegenheids zorgln Thooise begrotingsbe- schouwingen Rampenplan voor Schelde- R ij n kan aal Sint traag van start, maar hij daalt zaterdag in Poortvliet Euterpe promoveerde naar tweede afdeling Waterschapsbond wil geen nieuwe Oosterschelde discussie Een bijzonder boekwertye voor Scherpenisse op stapel Kinderen die moeilijk leren hebben ook volop kansen Huldiging Oosterscheldevissers Duiven- en vogeltentoonstel lingen SINTERKLAAS: MEN MOET EEN GEGEVEN PAARD NIET IN DE BEK ZIEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De ideologén in de gemeenteraad van Sint-Philipsland konden het vrijdag avond bij de begrotingsbehandeling natuurlijk weer niet laten. Voor de zoveelste keer kruisten PCG-raadslid. G'J' de Jager en SGP=wethouder L' Walpot de degens. Dhr. Walpot moest het wat kalmer aan doen vanwege zware hoofdpijn, maar hij zei toch al hele maal. voor het harmoniemodel te zijn. De heer De Jager noemde het houden van algemene beschouwingen een zinvolle zaak om enkele zaken recht te zetten, sommige zaken van een waarde oordeel te voorzien en andere punten kritisch te beschouwen. Vervolgens maakte hij zich boos over zijn partij- aanduiding. „Het is kennelijk nog lang niet tot iedereen doorgedrongen dat ik hier zit namens de Prot.Chr. Groepe ring en met zoals nota bene voorin de begroting staat, namens de ARP. Ik zou willen dat daar binnen en buiten de raad goede nota van genomen werd. Wat die PCG wil, is in haar ver kiezingsprogram duidelijk tot uit drukking gebraccht: op basis vaü haar uitgangspunten gemeentelijke politiek voeren. Dat betekent o.a. in deze dynamische tijd de ontwikkelingen nauw volgen. Dat betekent dat we niet stil kunnen staan, want de tijd en de wereld gaan voort. Dat betekent ook dat we niet kunnen volstaan met het alleen maar getuigen of het opzeggen van teksten, dat is een zondige onduide lijkheid in de politiek. De uit gangspunten van onze PCG hebben we gekoppeld aan een program van waaruit getfacht wordt een beleid te voeren, inhoud gevende aan christelijke politiek. Hiermee heb ik aan willen geven dat niet de naam het belangrijkste is, maar de uitgangs punten vanwaaruit wij een beleid trachten op te bouwen. Dit betekent eveneens, dat we rekening dienen te houden met andermans opvattingen en dat het van hoogmoed getuigen zou, wanneer wij anderen onze mening op dringen. Onverdraagzaamheid acht ik een groot kwaad, wat altijd een nega tieve uitwerking heeft in het beleid. Op vrij essentiële punten moeten we trachten elkaar te vinden en geen partijpolitiek alleen voeren maar gemeentepolitiek", aldus dhr. De Jager. Nu had SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman voor het betoog van dhr. De Jager zijn algemene beschouwingen over de begroting 1976 besloten met Prediker 12 vers 14: „Want God zal ieder werk in het gericht brengen, met al wat verborgen is, hetzij goed, of hetzij kwaad". weten. „Hij heeft twee keer geschoten, een keer voor de boeg en een keer op onze fractie. Ik zeg: noem eens concrete voorbeelden dat wij anderen onze mening opgelegd hebben of onver draagzaam zijn geweest. De Jager spreekt ook over teksten, maar bij de wethoudersverkiezingen begon hij met teksten van Salomo. Waarom mogen wij het dan niet? „Ik kon De Jager weer niet helemaal begrijpen", liet wethouder De muziek vereniging Euterpe uit Sint- Maartens-dijk is zaterdag dankzij Mn eerste prijs op het KNF concours in Loon op Zand gepromoveerd naar de tweede afdeling. Euterpe is o.l.v. dirigent M. Gijzen uit Bergen op Zoom in stijgende lijn, want vorig jaar kwam men pas in de derde afdeling. Nu kwam men weer een stapje hoger dankzij 288 punten: 145 voor het verplichte werk en 143 voor het keuze werk. Juryleden waren J.P. Laro, P. Stalmeyer en dhr. Klaasen. Het inspeelnummer was de Burgerwehr Marsch van Peter Fihn, het verplichte nummer lm Marchen Land van J. Friedrich en het keuze werk Fête Languedocienne van L. Christol. Het federatief concours werd in zaal De Hoorn gehouden. Na de bekendmaking van de prijzen vertrok Euterpe naar de Napoleon waar de warme maaltijd werd gebruikt met nog enige consumpties. Dhr. De Jager verwonderde zich over het inhaken van wethouder Walpot op zijn betoog. Temeer omdat de wet houder die opmerkingen ten laste van de SGPfractie neemt. Maar dat heb ik helemaal niet gezegd. Ik zal het nog eens letterlijk citeren: dat betekent ook dat we niet kunnen volstaan met het alleen maar getuigendat we rekening dienen te houdendat wij anderen onze mening opdringen Walpot Als wethouder Walpot van oordeel is, dat dit voor de SGP bedoeld is, dan benadruk ik dat ik de SGP helemaal niet heb genoemd, maar over „wij" heb gesproken. Ik kan er dan ook slechts aan toevoegen: „Wie de schoen past, trekke hem aan," aldus de heer De Jager. Er zijn plannen om In Goes een school voor slechthorende en spraakge brekkige kinderen van de grond te krijgen. Zo'n school zal ln onze pro vincle in een behoefte voorzien. Het is verantwoord gemeenschapsgelden voor deze vorm van aangepast onderwijs uit te trekken. Tot die conclusie is een werkgroep gekomen waarin o.a. directeur-arts J.M.S. Mol van de provinciale raad voor de volksgezondheid zit. Aangenomen wordt dat de nieuwe school op den duur tussen de 81 en 108 leerlingen krijgt. Op dit moment is van groot belang dat ouders van kinderen met hoor- en spr aakmoeilijkheden in Zeeland laten weten of zij belangstelling hebben voor deze zaak. Zij kunnen dit melden bij mevr. P.M. van Rijswijk-Dooyewaard, Geert van der Veenstraat 42, Middel burg, tel. 01180-13741. Zij is informatrice van de Ned. Vereniging voor Slechthorenden en Spraak gebrekkige Kinderen. Een verkennende enquête bij kleuter-, basis- en buitengewoon onderwijs als mede de Mavo's in Zeeland leidde tot een voorlopig aantal van 21 slecht horende en 13 spraakgebrekkige kinderen. De rijksinspectie staat posi tief tegenover een dergelijke school in Zeeland. Goes is als vestigingsplaats ge kozen vanwege de centrale geografische ligging, ook ten opzichte van Tholen/Sint-Philipsland/West- Brabant, wat een zwaarwegende rol speelt. Het PCG-raadslid bracht nog naar voren dat het communicatiemedium televisie dit jaar voor het eerst in de Sint-Philipslandse raad is geweest, overigens zonder medeweten van de raadsleden. „Ik heb nooit begrepen, de principiële SGP-opvattingen daarom trent kennende, hoe leer en leven hier in overeenstemming zijn gebracht. Dat uitgesproken de KRO-TV hier optrad heeft weliswaar mijn instemmimg, maar heeft mij hogelijk verwonderd", aldus De Jager. Wethouder Walpot vond dat De Jager de SGPfractie bij herhaling van onjuist heden beticht. De SGP is voor persvrij heid en vrije meningsuiting. Daar zijn we nooit tegen geweest. Dat heeft met een wel of geen voorstander van televisie zijn niets te maken. Een openbare raadsvergadering is voor ieder toe gankelijk. Wij willen geen medium discrimineren. Overigens is ieder vrij al of niet "aar een TV-uitzending te kijken", zei wethouder Walpot. Burgemeester G. van den Berg vulde aan dat de KRO-TV deze zomer in het kader van een serie over provincie plaatsen een uitzending over Sint- Philipsland wilde maken. Omdat hij goede beeldvorming van zijn gemeente op prijs zegde de burgemeester z'n medewerking toe. Er werd een pro gramma uitgezocht met havenactivi teiten, het bejaardenwerk in Anna Jacobapolder, het lamsoren zoeken als een specifiek Zeeuws gebeuren, het ver enigingsleven via zangkoor Maranatha en solozang van raadslid Den Braber. We hadden niet over de raadsvergade ring gesproken, maar die viel precies in de week dat de TV-ploeg hier was. De programmamakers wilden toen ook de raadsvergadering filmen. Het lijkt me dat het goed is overgekomen. Er zijn leuke contacten uit voortgevloeid zoals een dirigentschap in Bruini8se voor dhr.. Den Braber. Bovendien zijn de kas van Maranatha en de bejaarden- ssoos gespekt", zei de burgemeester. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1