DAAR GAAT Alleenwonenden betalen minder zuiveringslasten Belastingen met 5% omhoog Thoolse kleuterleidster versierd Rehabilitatie Sint-Philipsland DEZE WEEK I Ebbbbbbbbbb Concurrentie vervalsing Niet zo moeilijk Begroting 1976 Waterschap Tholen Heeft u pas telefoon? Donderdag 20 november 1975 32e Jaargang no. 1 Thoolse brug uitgeleide Schooljeugd deed oude Schevenings visserskoor zaterdag in Haestinge Geschot ook omhoog Niet bij voorbaat reserveren Reserves gemeente Tholen met 1.7 miljoen gulden gestegen Nationale reserve Tholen/Flipland Is het wel nodig? Vervolg op pag. 5 Modelwoning BEGROTINGS BEHANDELING Hct enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phillpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 Sint Annaland TeieToon 01665 J75 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs ^5 per halQaar. Per post 12,00. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm -f- btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Geen onneembare egrotings vesting Het bungalow prijsverschil 4- 0011 kapte andere brandweertjjden af Meer voorlichting in brandweerloze kernen 4- Hoorzitting over woonverbetering In Sint- Philips land 4- Vandaag vergadert Zeeuwse Waterschapsbond in de Wimpel 4- Brandweerdiploma's en onderscheiding De oude Thoolse brug uitgevaren 4- Het bruidspaar van de week 4- Thoolse begrotingsvragen 4- De entree van raadslid de Bres 4- Gouden jubileum zuster Egidla Een kampioen vogelhouder in Oud-Vossemeer Gemeente Tholen ruim in de slappe was 4- Gemeentelijke belastingen, zuiverlngslasten en dijkgeschot omhoog Bisschop Ernst In 75-jarlg Thools kerkgebouw 4- N.O.AJ). werkó zich uit degradatienesten 4- ER VERDRINKEN ER MEER IN HET GLAS DAN IN DE ZEE Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Het meest merkwaardige van de Thoolse november raadsvergadering was naar onsgevoel het feit, dat een nieuwbakken - en dit wat minder fraai gekozen woord toch met het nodige respeci voor de functie - raadslid de eerste de beste zitting tot de uitspraak komt - wat ons betreft mag men ook lezen: moet komen: dat eens, maar nooit weer. Dat raadslid was overigens niet de enige in het vroede gezelschap die zo dacht. Wel degene, die het verwoordde, maar tegelijkertijd volop bijval kreeg. Om niet in raadselen te vervolgen ging het over de verkoop van bungalowgrond. Die bouw wordt zelfs in een welvaartstijd nog min of meer als luxe beschouwd en vandaar dat er verschil is tussen een bungalowgrondprijs en een sociale woningbouwgrondprijs. Niet van vandaag of gisteren, maar al wat langer. Toch kwam daar maandagavond een voorstel om bungalowgrond te verkopen voor een prijs die gelijkwaardig was aan wat in hetzelfde gebied de sociale woningbouwgrond prijs had opgeleverd. Maandagavond werd duidelijk, dat het dagelijks bestuur in dat opzicht ook wat tegen haar voorstel zat aan te kijken. Een spontane wethoudersreactie onderstreepte zulks. Maar nog veel beter dan de twijfel van B. en W., voelen de raadsleden aan dat er waarschijnlijk onbedoeld, een luchtje aan zat van concurrentievervalsing. Zo heet dat althans in E.E.G. termen. Het werd temeer accuut omdat een volgend voorstel bungalowgrondprijAzen in Stavenisse betrof. Ietwat koortsachtig rekende het college voor dat het verschil toch niet zo groot was. Bovendien was er de dooddoener, dat bungalowbouw aan openbare werken zeker niet meer kosten vraagt dan Sociale Woningbouw. Dan is immers meestal ook nog de aanleg van een achterpad nodig. Een andere meer juridisch gebaseerde dooddoener was het feit, dat aan het exploitatie rendement niet tekort werd gedaan. Niettemin proefde iedereen in dit ogenschijnlijk onbelangrijke voorstelletje de bittere smaak van de scheve schaats. Het geheel wekte de indruk op een wat slordige ambtelijke voorbereiding. Uiteraard pleitten veel argumenten om in dit geval maar geen verdere brokken te maken. Eerstens is er ter stede geen andere mogelijkheid voor bungalowbouw, tweedens waren de gedane toezeggingen te omvangrijk (al was het dan behoudens raadsgoedkeuring) dat het niet leuk meer was ten halve te keren en derdens moet men eigenlijk blij zijn met particuliere bouwinitiatieven. Dat alles waste echter het water niet van de zee, dat het voorstel een onbevredigend gevoel achterliet. Bij deze stilzwijgende ontevredenheid, bij een ander een openlijk betuigde teleurstelling: dat eens maar nooit meer. Een uitspraak, zeker frapperend voor een debuterend raadslid. Temeer omdat als er een zo'n schaap over de dam is, het „nooit" zoveel moeilijker wordt. Wel een reden te meer om de gedachtengang van de raadsvoorzitter te volgen, dat een snelle gelijke grondprijsstelling voor de gehele gemeene een belangrijke-, zo geen dringende noodzaak is. Het bewijs daartoe werd maandagavond in het bijzonder geleverd. Het is vooraf zelden te voorspellen hoe het uitpakt, maar op het eerste gezicht lijkt de begrotingsbehandeling 1976 voor de Thoolse raad geen onneembare vesting. Weliswaar een sterke burcht van vragen en antwoorden, maar in feite baadt men zich weelderig in de financiën tot en met de reserves toe. Ook al is in deze tijden een hoog bedrag dan nog zo betrekkelijk. Voor wat belastingverhogingen betreft blijft het college van mening dat men beter de normale trend kan volgen, dan in soms nog ongunstiger tijden tot een grote (verhogings) sprong te moeten komen. Een standpunt dat vele fracties kunnen onderschrijven. Het Thoolse college is met belastings verhogingsvoor stellen zeker niet uit de band gesprongen. Wel kan het zijn dat zelfs een trendmatige verhoging meer dan tevoren aankomt, inzonderheid voor een categorie die zelf elke trend moet ontberen. Als beleid is het echter verkieslijker dan een „potverteren". Dit laatste kan een avondje veel plezier geven, maar de kater komt later. Dat wil het Thoolse college blijkbaar voorkomen. Niet ten onrechte. Maandag 16 november 1975. Via een vlotte operatie door het aannemersbe drijf de Groot uit Zwijndrecht is de oude Thoolse brug uit het stadsbeeld verdwenen. Ruim een maand geleden werd met het verwijderen van het beton uit het wegdek begonnen om het gewicht te doen verminderen. Heel wat Tholenaren hebben de operatie gevolgd. Vooral de jeugd was met de leerlingen van de lagere scholen ruim vertegenwoordigd. Een voor hen interessant gebeuren. Nu is het vooral voor de bewoners van de wal een kaal gezicht. Dat is nog wennen. De oude brug heeft zijn dienst gedaan. Sinds oktober 1928, nadat er in 1865 door de Kamer van Koophandel in Bergen op Zoom al een beroep op de minister van Binnenlandse Zaken was gedaan te bevorderen dat het Zeeuwse eiland aan een vaste oeververbinding zou worden geholpen. In 1871 vormde het een discussiepunt in de Thoolse raadsvergadering. Een boekwerk vol besprekingen en onderhandelingen, tol - en subsidiekwesties, eilandelijke mee- en tegenwerking volgde. Van de oude Thoolse brug zou inclusief de twee vernielingen in oorlogstijd een roman te schrijven zijn,. Ze heeft tenslotte nog enkele weken geleden dienst gedaan als decor in de televisiefilm oorlogswinter naar het boek van Jan Terlouw. Op de foto zwaait de brug de Eendracht uit, waar ze zoveel jaren de goede verbinding vormde met overig Nederland. Een kaal gezicht op dat Eendrachtpunt, maar een paar honderd meter verder ligt de al ruim in gebruik zijnde nieuwe vaste verbinding over de Eendracht. De meerderheid van de commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad heeft b en w geadviseerd de straaten rioolbelasting en het rioolafvoerrecht In 1976 met 5% te verhogen. De leges, zwem bad tarieven, be graafrechten en tarieven verenigingsgebuouwen zullen volgend jaar vermoedelijk met 10% omhoog gaan. Voor een pak vuilnis zakken gaat men een gulden meer betalen, voor stortingen in het Tuttel hoekje 10%. De opcenten personele belasting gaan van 325 naar 358. Deze adviezen gaf de raadscommissie financiQn maandagmiddag naar aan leiding van de voorlopige voorstellen van b en w, waarin als enige uitzon dering de straatbelasting op 10% meer was gezet. De Z.V.U. Tholen organiseert zaterdag 22 november om acht uur in Haestinge te Sint-Maartensdijk een optreden van het Schevenings Visserskoor. De ZVU laat dit koor van 56 mensen naar Haestinge komen omdat zij aan neemt dat juist bij de bloeiende muziek- en zangverenigingen hiervoor grote belangstelling zal bestaan. De ZVU hoopt dat velen de gelegenheid aan grijpen om dit unieke koor in de streek te beluisteren. Terwjjl de inwoners van Tholen en Sint- Philipsland hun eerste rekening zuive ringslasten nog thuis moeten krjjgen (vermoedelijk volgende maand) maakt het Waterschap Tholen in de begroting 1976 de tarieven voor volgend jaar reeds bekend. Om eerst met de mee vallers te beginnen: de 900 alleen wonenden in onze streek kunnen op hun verzoek in aanmerking komen voor een verlaging van de zuiveringslasten van 3 1/2 naar 1 i.e. (inwoner equivalent). In geld uitgedrukt, betekent dat geen 126 gulden maar slechts 36 gulden betalen. Het dagelijks bestuur van het waterschap stelt namelijk voor de zuiveringslasten 1976 te bepalen op 36 gulden per i.e. Voor 1975 is dat 26 gulden per i.e. „Het behoeft vanzelf sprekend geen betoog, dat deze stijging bijzonder hoog is. Wanneer nu de heffing 1975 nog zou moeten worden berekend, zou die 32,50 zijn in plaats van 26,00. Met nadruk stellen wij vast, dat door dergelijke stijgingen de zuiveringslasten binnen enkele jaren voor vele aanslagplichtigen ondragelijk worden", aldus het Waterschaps bestuur. De zuiveringskosten van het Water schap stijgen o.a. doordat aan het rijk 135.000 gulden (31.000 meer dan in 1975) moet worden betaald voor het lozen van ongezuiverd afvalwater op het buitenwater. Totaal zijn de zuiverings kosten geraamd op 688.500 gulden. Een tweede punt is, dat het aantal i.e.'s (inwonerequivalenten dus, de rekeneen heid waarmee aangegeven wordt hoeveel een persoon gemiddeld per jaar vervuilt) op Tholen en Sint-Philipsland drastisch verlaagd is van 25.000 tot 20.000i.e.'s. Minder i.e.'s (particulieren en bedrijven) moeten dus meer op brengen. Niet alleen het aantal i.e.'s voor alleen wonenden is namelijk op aandrang van de minister van verkeer en waterstaat verlaagd, ook de huishoudelijke ver vuilers worden minder belast: 3 i.e. in plaats van 3 1/2 i.e. Op basis van de tarieven '76 komt dat dus neer op 108 in plaats van 126 gulden. Hiertegenover staat dat de marge van 20 i.e. voor kleine bedrijven wordt teruggebracht naar 10 i.e. Dit houdt in dat deze bedrijven in principe zwaarder worden belast. Deze wijziging betekent eveneens voor de „grote" bedrijven een verzwaring van de lasten. Het Water schapsbestuur heeft vorig jaar reeds bij G.S. met klem aangedrongen op maximalisatie van de zuiveringsheffing en rijkssubsidie. Hierop is echter nog geen antwoord gekomen. Behalve de zuiveringslasten wil het dagelijks bestuur van het Waterschap ook het dijkgeschot met tien gulden verhogen. Deze stijging dient ook voor een groot deel te worden toegeschreven aan de reeds jaren voortwoekerende inflatie van 10 15%. Naast de stijging van lonen, materialen is er nog de buitengewone stijging van energie kosten van de gemalen. De verhoging van 10,00 per ha on gebouwd en 3% gebouwd komt voor Tholen neer op 105,- per ha en 35% gebouwd. Voor de polder Oude van Sint-Philipsland 108,80 per ha en 36,3% gebouwd en voor de overige polders in Sint-Philipsland 101,00 per ha en 33,7% gebouwd. De gewone dienst sluit met een bedrag van 7.963.1%,36 aan inkomsten en uitgaven met een post onvoorziene uit gaven voor de traditionele waterschaps- taken van ƒ60.111,37 en voor de zuive- ringstaak van 25.000 gulden. Maandagmorgen omstreeks negen uur werden grote drijfbakken onder de brug gevaren die al „los" op de wal lag. Toen het water opkwam ging de brug met de drijfbakken vanzelf de hoogte in. Geleidelijker en doeltreffender kon het niet. Uiteraard was er wel de nodige zorg, werkaanvulling en toezicht bij nodig, maar de gehele operatie vergde toch niet meer dan enkele uren. Toen de uitvaart omstreeks twaalf uur kon beginnen, zetten de vier sleepboten zich schrap. Het uitvaren heeft niet meer dan een goed half uur in beslag genomen. Half drie was de brug Stavenisse gepasseerd op weg naar de sloper in Hendrik Ido Ambacht. De brug kon niet door het Schelde-Rijn- kanaal omdat de nieuwe bruggen daarvoor niet hoog genoeg zijn. Men moest dus wel omvaren. B en w zullen hun definitief voorstel maken voor de begrotingsvergadering van maandagavond a.s. De commissie was het er unaniem over eens dat de gemeente Tholen met een post voor onvoorziene uitgaven van 400.000 gulden in de begroting 1976 een gezonde financiële positie heeft. M. van Damme(VVD): ,t liegt er niet om. J.D. de Korte (CHU): ,t is niet mis. De wethouder van financiBn C.J. Moerland sprak van een redelijke begroting. De als actieve „toehoorder", ook aanwezige burgemeester J.E. van Boeijen (hij maakt feitelijk geen deel uit van de commissie financien) zei dat de gemeente er inderdaad gezond en gunstig voor zit, maar Tholen loopt twee jaar achter op de belastingnormen van de minister. Dhr. van Dam me bracht naar voren dat er een behoorlijk aantal Zeeuwse gemeenten zijn die niet aan belasting verhoging doen. Wanneer de angst niet aanwezig was, dat de Rijkskraan wat dichtgedraaid wordt, dan was er helemaal geen ver hoging nodig op Tholen. Bij de reser veringen staat nu ook weer 100.000 gulden voor Openbare Werken. Vorig jaar hebben we dat ook gedaan uit het rekeningoverschot. Dat was een goede zaak voor financiering van ontsluitings- wegen in Tholen. Nu ga je het echter al bij voorbaat doen. Als je die 100.000 gulden wegstreept, is er geen belasting verhoging nodig, (zie staatje ontwerp begroting 1976: te dekken nieuwe kapitaalslasten 210.000 minus beschik bare dekkingsmiddelen 120.000 90.000 gulden tekort dat gedekt moet worden door belastingverhogingen, maar dan is er wel 555.000 gulden gereserveerd). De VVD pleit landelijk voor een lastenverlichting. Gezien de toestand van de economie moeten we een klein stapje terug doen. Met aan passing aan de trend(inflatie-correctie) ben ik het eens. Vorig jaar ging onze fractie daar als eerste mee accoord. Nu hebben we echter veel meer inzicht in de rekeningen '71 en '72. Er zijn behoorlijke reserves. Daarom nu niet bij vcorbaat reserveren voor Openbare Werken, vond dhr. van Damme. Donderdagavond 27 november wordt er om acht uur in ,t Ouwe Raed'uus te Poortvliet een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de heroprichting van een afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de Nationale Reserve. Er zijn al twaalf aanmeldingen binnen. Veertig mannen die hun militaire dienstplicht hebben vervuld en geen mobilisatiebestemming hebben, zijn aangeschreven om de bijeenkomst te bezoeken. Ook degenen die wel een mobilisatiebe stemming hebben, zijn welkom. Als men op vrijwillige basis tot de Nationale Reserve toetreedt, blijft men in tijden van mobilisatie dichtbij huis, in de eigen omgeving. Men wordt niet opgeroepen voor herhalingsoefeningen. Het samenwerken met vrijwilligers komt de sfeer en werkomstandigheden zeer ten goede, zo vindt het Provinciaal Militair Commando te Middelburg. Bij de Nationale Reserve (N.A.T.R.E.S.) verbindt men zich voor minimaal twee jaar. Minimaal moet men vijftig oefenuren per jaar meemaken. Enkele keren per jaar zijn er schiet- en veld dienstoefeningen. Voor oefenuren en reiskosten wordt een vergoeding betaald. Luitenant J. Mabelis uit Tholen heeft een belangrijk aandeel in de heroprichting van een N.A.T.R.E.S. afdeling Tholen/Sint-Philipsland. De gemeenteraad van Sint-Philipsland behandelt vrijdagavond om acht uur behalve de begroting 1976 ook een voorstel met betrekking tot de rehabilitatie(woningverbetering). In juli wees de gemeeNteraad Anna- Jacobapolder en een deel van Sint- Philipsland aan als rehabilitatiegebied. Huiseigenaren in dit gebied kunnen 35% subsidie krijgen voor de verbetering van hun woning. bestemmingsplannen dienen als interne richtlijnen gehanteerd te worden terwijl t.z.t. een voorbereidingsbesluit genomen kan worden. Voor al deze voorstellen dient de raad de nodige kredieten beschikbaar te stellen: 5% rehabilitatiesubsidie gemeente 6000 gulden, 14% instand houdingspremie gemeente aandeel 4200 gulden, jaarlijkse last modelwoning 4700 gulden. Is het wel nodig gezien de benarde economische situatie en de gezonde begroting om straat- en belasting te verhogen, vroeg dhr. de Korte zich af. De reserves zijn enorm gestegen: ten opzichte van 1975 met 1.7 miljoen gulden tot nu 4 1/2 miljoen gulden. De kapitaal reserve is met 300. Q00 gestegen. De saldireserve met 700.000. Aan de hele regeling zitten echter nog veel haken en ogen, zodat de raad morgenavond een beslissing moet nemen over een voorstel van ruim vijf velletjes. B. en W. stellen voor een hoorzitting te houden om de verlangens te vernemen van de bevolking in Sint-Philipsland betreffende de verbetering woonomgeving. Ten tweede wil het college naast de 35% Rijkssubsidie een aanvullende subsidie op de rehabilitatie verstrekken van 5%, doch in eerste instantie totaal maximaal 6000 gulden per jaar. Ten derde een subsidie verlenen van 14% in de instandhoudingskosten mits het Rijk 56% subsidieert. Ten vierde dient de raad volgens B. en W. een keuze te maken of de gemeente zelf een projectleider in dienst neemt (108.000 gulden) met alle consequenties van dien, of gezamenlijk met de gemeente Tholen, of een particulier aantrekt, of een commissie van bewoners aangevuld met enkele deskundigen. Vervolgens wordt voorgesteld de woning Prins Hendrikstraat 15 als modelwoning in te richten en eventueel te gebruiken voor tijdelijke huisvesting in voorkomende gevallen. Verder dient volgens B. en W. de nieuwbouw getemporiseerd te worden tot bijvoorbeeld tien woning wetwoningen per jaar en vijftien premiewoningen. Ook moet er een structuurplan vastgesteld worden voor de rehabilitatiegebieden. De ontwerp- De gemeenteraad van Tholen behandelt maandagavond om half acht de begroting 1976. Deze eerste avond ir uitgetrokken voor de algemene beschouwingen van de raadsfracties. B. en W. komen dan pas woensdagavond aan het woord. De dinsdagavond is er uit gelaten om het college gelegenheid te geven om grondig het antwoord voor te bereiden. Vorig jaar hebben B. en W. veel kritiek gekregen omdat de beantwoording van de algemene beschouwingen duidelijk te wensen overliet. Diezelfde avond komt de raad in tweede instantie aan het woord en eventueel B. en W. en de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting. Mocht het echter te laat worden (zoals bekend moet de Thoolse raad elf uur naar bed) dan wordt de donderdagavond ingeschakeld. Gelijk met de gemeentebegroting wordt de begroting van het gemeentelijk woningbedrijf en de verhoging van gemeentelijke rechten en belastingen behandeld. De gemeenteraad van Sint- Philipsland behandelt vrijdagavond de begroting 1976. De Fliplanders behandelen alles op een avond. Aangezien er verschillende telefooncentrales op het eiland Tholen zijn uitgebreid, zijn er onlangs in verschillende kernen heel wat aansluitingen bijgekomen. Nieuwe telefoonbezitters kunnen gratis een sticker krijgen met het alarmnummer 0011. Neemt u even contact op met dhr. Ph. v.d. Male van het gemeentesecretarie, tel. 01666 - 2955, en u krijgt een 0011 sticker. I« Dagen en dagen waren de kleuters van de zwerm in de Paddestoelstraat te Bergen op Zoom aan het werk geweest, maar vrijdag was het dan zover. Hun juf Margriet trouwde. Met talrijke ver sieringen gingen de kleuters per bus naar Tholen, waar na de huwelijksvol trekking door raadslid W.C. van Kempen de huwelijksinzegening volgde in de Gereformeerde Kerk aan de Doel weg. Na de kerkdienst mofest de hoofd leidster met haar helpsters heel wat op touw zetten om de versieringen op de straat. Ook de kleuters waren fraai op getuigd met mutsen, slingers en staven. Het bruidspaar was bijzonder verrast toen men uit de kerk het versierde pad betrad. Juf Margriet is al zeven jaar leidster aan de Bergse prot.chr. kleuterschool De Zwerm. Margriet Roggeband (26)en Wessel van Setten (27) uit Rotterdam blijven voor lopig in Tholen wonen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1