pc delta CONSUMENTISME G. HEIJBOER KAA BEE Brigadier Piet en de semi-profs maP STmN' Vervolg plaatselijk nieuws SS «a«» |l foomx^^00^ "Awrwsou* SCHERPENISSE POORTVLIET SiNT-PHILIPSLAND Provinciaal monumentenfonds ■r Wt Donderdag 13 november 1975 EENDRACHTBODE 9 mcvbapoldeh De Toetssteen Verhuur kleuterschool Zonneschermen Prijzenregen Beplanting Bedankt Fietspad van een ton Kampioenschap De Makreel Schaken D.S.V.F. Burgerlijke stand Heling Vergoeding raadsleden Onroerend goed belasting Subsidies Herbestratingen pc delta reinigt goedkoop zie maar kostuum4,75 mantel4,75 pantalon 2,35 rok2,35 japon3,15 en nog goed ook probeer n^aar Tholen Stoofistraat 12 ESLAAGD.... DUS GEFELICITEERD VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD LEGO., met de LEGIO mogelijkheden. De complete sortering met ook alle nouveauté's. Het adres voor het betere speelgoed, waarmee de jeugd creatief bezig kan zijn. BOEK— EN KANTOORBOEKHANDEL SINT ANNALAND moeten er minder openbare werken (spitten en egaliseren van tuinen, aanleg tussen paden en parkeerhavens) worden uitgevoerd. Dat geeft een niet onaan zienlijke kostenbesparing. B. en w. willen de vergoeding vak onderwijs 1974 voor de chr. B.L.O. De Toetssteen voorlopig vaststellenop 18.894,81. Er is een voorschot van 13.450 gulden gegeven, zodat de school nog 5444,81 krijgt voor vergoeding van de bezoldiging van de assistente. Nu vijf verenigingen van de oude kleuterschool in de Radda Barnen straat gebruik willen maken, stellen b. en w. voor de voormalige kleuterschool als gemeentelijk verenigingsgebouw aan te merken. De fotoclub wil er gebruik van maken, de muziekvereniging Euterpe, de vereniging jeugdwerk (twee oehtenden per week kindercrèche), de hengelsportvereniging de Oosterscheldevissers en de vrouwen bond van het NVV. Er zijn drie lokalen, 1 van 78 m2 en 2 van 54 m2. Verder zijn er nog twee kleinere ruimten en een keukentje. De fotoclub die een van de kleinere ruimten als donkere kamer wil inrichten, moet daarvoor per jaar 250 gulden betalen. Huur van een klein lokaal van 19.00-23.00 u. kost een tientje, voor het grote lokaal moet 20 gulden betaald worden. Voor de vaste gebruikers is er een regeling ontworpen dat per jaar bij een malig gebruik gedurende maximaal 4 uur per week betaald moet worden: 50 gulden voor een kleine ruimte, 15Q voor een klein lokaal, 300 voor het grote lokaal. Tweemaal per week: 75, 250 en 500 gulden per jaar. Het bestuur van de bijzondere school op Gereformeerde grondslag heeft het gemeentebestuur medewerking gevraagd voor het aanbrengen van zonneschermen aan de ZuidOostgevel van de school aan de Laban Deurloostraat. Aangezien hiermee de normale eisen niet worden overschreden, willen B. en W. medewerking verlenen. Drukkery Llmovl heeft voor u een geheel nieuwe sortering, verlovlngs-, huwelijks- en geboortekaarten. Maak tijdig een keuze uit onze monster boeken, ook voor geboortekaartjes. Advertentie lm In de kleinste woonkern van de gemeente Tholen een ook kleine, maar actieve middenstandsvereniging Samen Sterk die ook dit jaar weer een winkel week organiseert. Het programma waarin de actie wordt aangekondig met een voorwoord van de wethouder van middenstandszaken A.J. Scherpenisse., wordt een dezer dagen verspreid. Het boekje toont de saamhorigheid want vrijwel alle deelnemers plaatsten ook advertenties met extra aanbiedingen. Vorig jaar kon men via een actie 2500 gulden reserveren voor een speeltuin. Die had er kunnen staan, ware het niet dat het gemeentebestuur poogt in het kader van bestrijding van de werkeloos heid, rijkssubsidie te krijgen. Met dat reservebedrag in kas voor een speel- gelegenheid gaat de middenstands vereniging de actie ditmaal geheel bestemmen voor prijzen ten gunste van de kopers. Hoofdprijs is 500 gulden aan waardebonnen. Verder een elektrische de ken,plaid .citruspers, schemerlanmp, bedset, tas bood schappen, enz. Bij de eerste trekking is al een dames- of herenrijwiel beschik baar, bij de tweede een bedsprei, bij de derde met vooral jeugdprijzen een plat en Wel er. Het motto hoe meer enveloppen in de bus, hoe meer prijzen, zal bij die trekkingen volop tot uitdrukking komen. Gemeentewerken wil in het bestemmingsplan West voor 2300 gulden beplanting aanbrengen. Het gaat hier om de grond bij de onlangs opgeleverde woningen aan de Hogendorpstraat. Dhr. K. L. Boer die als vertegenwoordiger van het plaatselijk jeugdwerk was benoemd in de Zeeuwse jeugdraad, heeft laten weten dat hij zijn zetel niet kan aanvaarden. De doortrekking van het fietspad in de Stoofstraat kost de provincie 107.120 gulden. Dit blijkt uit een voorstel van Gedeputeerde Staten dat in de staten vergadering van 19 december wordt behandeld. De verwerving van eigendommen is nu afgerond zodat tot uitvoering van het werk kan worden overgegaan. Gelijk met de aanleg van het fietspad wordt de hoofdrijbaan Herbestraat. Gezien de huidige toestand van het wegdek vinden G.S. dat gewenst. Verder moet er nog een particuliere garage verbouwd worden omdat de bestemming met het oog op de verkeersveiligheid dient te worden gewijzigd. J. Potappel is met 393 punten kampioen geworden van de Makreel na de vijfde onderlinge wedstrijd die zaterdag op de plaats bij de werkhaven werd gehouden. 2. T. Geuze 383 p. 3. J. Kaashoek 381 p. 4. A. M. den Braber 371 p. Bij de jeugd was S. J. van Naamen eerste met 397 p. De tweede plaats werd gedeeld door Marco Koolaard en Abr. Kosten met 389 punten, vierde was Leon de Jonge met 382 p. De laatste uitslag: 1. J. Potappel 347.7 cm. 2. A. M. den braber 205.9. 3. J. Ver kerke 181.6. 4. K. Mol 166.1 cm. 5. K. v.d. Berg 158.1 cm. 6. A. 5. Hooglander 152.5 cm. 7. J. Kaashoek 127.5 cm. 8. J. Quist 126.8 cm. 9. M. J. den Braber 124.6 cm. 10. C. van Moort 115 cm. Jeugd 1. Marco Koolaard 188.5 cm. 2. W. Kempeneers 113.3 cm. 3. Sj. van Naamen 103.3 cm. 4. Abr. Kosten 89 cm. 5. René de Jonge 83.1 cm. 6. C. Reijngoudt 67.5 cm. 7. P. C. Wagemaker 28.5 cm. Zaterdag 15 november is er in „Ons Dorpshuis" een verkoopmiddag t.b.v. de zending in Rwanda, van half 2 tot half 6. Er zijn diverse stands van gebakken boterbabbelaars tot gebreide textiel toe. Ook is er een pop om de naam te raden. Advertentie IM D.S.V.F. vervolgde op 30 oktober en 6 november de schaakcompetitie: A- groep: Jaap van Oudenaarde - Bram Noorthoek 1/2 - 1/2, Jaap Verwijs - Martin den Braber 0-1 (afgebr. pr.). Bram Noorthoek - Henri Wagemaker 0- 1, Jan v.d. Berg - Gerard Noorthoek 1- 0. B- groep: Gijsbert Remmerswaal - Jan Walpot 1-0, Marjolein Reijngoudt - Jaap Walpot 1/2 - 1/2, Peter Wagemaker - Ad van Oudenaarde 1/2 - 1/2, Peter Wagemaker Wim Kempeneers 1/2 - 1/2, Gijsbert Remmerswaal - Marjoleijn Reijngoudt 1-0 (afgebr. pr.), Wim Kempeneers - Gre Verwijs 1-0. oktober 1975. Geboorten: Jürgen Cent Anthonie, zv S. M. Quist en L. L. van Ast. Lena Johanna Elizabeth, dv Hoek, C. A. M. en van Westen, E. Annelijn Willemina, dv van den Hoek, B. A. en van Hoeve, S. A. J. Huwelijken: Burgers, Johannis en Voshol, Abramina Jacoba. Overlijden: Vernes, A. E. ev H. P. Kleppe, wonende te Bergen op Zoom. Vijf politiemannen van de korpsen Halsteren en Tholen hebben bij De B. in Anna Jacobapolder huiszoeking gedaan wegens heling. Er werden o.a. een aantal gestolen boortollen ge vonden. Na insluiting en het opmaken van een proces-verbaal wegens heling werd De B. op vrije voeten gesteld. Het ging om goederen die in West-Brabant rond Halsteren waren gestolen. Aan de hand van het zogenaamde rapport Merkx is de vergoeding van de raadsleden met ingang van 1 januari 1975 op 2000 gulden per jaar gesteld. Voor het bezoeken van commissiever gaderingen krijgt men 27,50. De wet houders krijgen volgens de begroting 1976 elk 8287,03. Dit staat o.a. in de gemeentebegroting 1976, die vrijdag 21 november be handeld wordt. B. en w. hebben ook 500 gulden geraamd voor onderhoud en aankoop van vlaggen. Voor rattenbe strijding 1500 gulden. Het vervoer van leerlingen van Anna Jacobapolder naar het gymnastieklokaal in Sint-Philips- land zal volgend jaar 9000 gulden kosten. De nieuwe onroerend goedbelasting die de gemeente per 1 januari a.s. invoert, zal bijna honderdduizend gulden op leveren. De grondbelasting en personele belasting komen te vervallen. De totale geschatte waarde van gebouwen e.d. is 30.290.000 gulden. De onroerend goed belasting is 9,80 per 3000,of 10.0% x 9,80 98.940,80. De honden belasting zal volgend jaar 2125 gulden opleveren (85 honden 25 gulden), de drank-en horecabelasting 1600 gulden, de woonforensenbelasting 3750 gulden (15 x 250,-), inning van de onroerend goedbelasting kost 7915,26. De algemene uitkering uit het gemeentefonds is in 1976 voor Sint-- Philipsland 1.061.949,62. Voor het lager onderwijs krijgt de gemeente daarboven nog 127.862,55. De on voorziene uitgaven zijn 74.062,89. Volgens de begroting 1976 krijgt het Groene Kruis 7500 gulden subsidie, Kon. Wilhelminafonds, Reumafonds, Astma Stichting, Nierstichting en Hart stichting elk 50 gulden. Het RPCZ Middelburg ontvangt een bijdrage van 4318 gulden: 340 leerlingen x 12,70. Van de plaatselijke verenigingen krijgt VZOS in 1976 een bedrag van 1123 gulden. Crescendo 513, De Flippers 1287,50, D.S.V.F. 575 gulden, jeugdbrandweer 52,50, bibliotheek 2000, Concordia 1475 gulden. Verder krijgt het streekmuseum 1545 gulden: 2060 inwoners k 75 cent. Het gemeentebestuur is van plan volgend jaar een gedeelte van de oude klinkers in de Stationsstraat te ver vangen door nieuwe betonklinkers. Dit kost veertigduizend gulden. Andere herbestratingsplannen zijn: Prins Hendrikstraat, gedeelte Oostdijk bij de bushalte, Oostdijk onder oostzijde vanaf Emmastraat (gedeelte), totaal wegen, straten, pleinen en paden 75.000 gulden. Voor beplantingen staat 5250 gulden op het programma. Onderhoud van de begraafplaatsen vergt 18.050 gulden, het sportterrein 12.800 gulden. clry cleamnti dry- cleaning Inleiding. advertentie IM <3 Op de te Goes gehouden examens Machineschrijven, slaagden onder staande personen voor hun Diploma M achineschr ijven Uit St. Maartensdijk: Mevrouw B. de Rijcke. Uit St. Philipsland: de heer P.C. Wagemaker. Uit Tholen: mejuffrouw I.A. Gaakeer en de heer J.J. Schot. Allen werden opgeleid door de heer Koetsdijk, Staatsgediplomeerd Leraar Machineschrijven. ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM De welvaart in ons land is na de tweede wereldoorlog sterk gegroeid. Kenmerkend zijn de reeële inkomensverhogingen sinds 1964. Het vrij beschikbaar inkomen steeg steeg in die tijd met 5% per jaar. Na 1971 is daar enige stagnatie ingekomen: het vrij beschikbaar inkomen steeg met nog maar 2,5% gemiddeld per jaar. De oorzaken moeten worden gezocht in de veranderende wereldeconomie. De prijzen van grondstoffen zijn vanaf 1971 sterk gestegen. Een gebeurtenis die kenmerkend is voor deze periode, is de oliecrisis. De invloeden van de prijsverhogingen die daarop volgden zijn nu nog te merken. Een conclusie die uit deze gebeurtenissen kan worden ontrokken is wel, dat de wereldeconomie bezig is zich te heroriënteren. Waren het vroeger de landen in West-Europa, de Verenigde Staten en Japan, die de wereldeconomie beheersten, nu zijn het de zgn. grondstoffenlanden die de enige macht bezitten en daardoor medeverantwoordelijk zijn voor de wereldeconomie. Nederland heeft een hoog welvaartsniveau bereikt. De welvaart is ondermeer te zien aan het in bezit hebben van duurzame verbruiksgoederen; vele gezinnen zijn in het bezit van verschillende electrische apparaten. Op een augustus van vorig jaar reden in Nederland 3.440.000 personenauto's rond d.i.op elke 4 inwoners een auto. Dit alles is schrille tegenstelling tot de toestand in andere landen m.n. landen uit de derde wereld waar de armoede nog overheerst. Daar zijn artikelen ter bevrediging van de eerste levensbehoeften nog schaars. Bij velen in ons land is een gevoel van onbehagen gekomen t.a.v. de consumptiemaatschappij. Volgens hen wordt de economische capaciteit Op 21 oktober 1975 was bij de provincie nog voor nieuwe toezeggingen beschik baar (rond) ƒ285.000,00 voor subsidie gerestaureerde monumenten. In de loop van dit jaar zijn door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk veel nieuwe subsidietoezeqgingen gedaan. Dit was, ondanks de subsidiestop bij de rijks dienst voor de monumenten zorg, mogelijk omdat aanzienlijke bedragen werden toegekend door het ministerie van sociale zaken in het kader van werkgelegenheidsbe vordering. Mede hierdoor is het aantal aanvragen om een provinciale bijdrage in de restauratiekosten in 1975 aanzienlijk groter dan in voorgaande jaren. Volgens de provinciale regeling kwamen op 21 oktober 1975 in principe aanvragen voor een provinciale bijdrage in aanmerking tot een totaal bedrag van (rond) 925.000,00. Er is nog beschikbaar (rond) 285.000,00 zodat, indien alle aanvragen zouden worden gehonoreerd, er een tekort is van (rond) 640.000,-. Op dit tekort zullen G.S. terugkomen in 'de. a.s. decembervergadering van de staten. verkeerd gebruikt en verspild aan onnodige producten. Zoveel materiële welvaart is voor hen niet nodig. Een andere wens is dat de welvaart beter verdeeld wordt over de wereld. Daarvoor is o.a. nodig dat het inkomen van de arme landen stijgt. Via de verhoging van de grondstoffenprijzen is daar reeds iets aan gedaan. Ook kunnen meer producten uit arme landen worden gebruikt. Een uiting van dit streven is de vestiging van de zgn. wereldwinkels waar producten uit de arme landen te koop worden aangeboden. Bovendien hebben strengere eisen t.a.v. het millieu invloed op de omvang van de toekomstige welvaartsgroei. Vestiging van werkgelegenheid verschaffende bedrijven is niet zo vanzelfsprekend meer als voorheen. De bovenstaande overweging hebben in meerderheid betrekking op de kwantiteit van de consumptie en welvaart. De kwaliteit van de aangeboden artikelen wordt ook kritisch bekeken. Door vergelijkend warenonderzoek wordt getracht consumenten inzicht te geven in kwaliteit, prijzen, technische mogelijkheden e.d.. Een ander voorbeeld is de veiligheid van verschillende verbruiksgoederen. De kritische kijk op de consumentenmaatschappij, de welvaart en de producten, kwantitatief en kwalitatief, hebben activiteiten die de ontevredenheid en onbehagen van de consumenten bij het kopen van goederen, wil wegnemen Deze gedachtengang en activiteiten worden aangeduid met de naam „consumentisme". Marketing en Consumentisme. In de eerste 5 k 10 jaren na 1945 kende de industrie geen problemen bij de afzet van consumptiegoederen Alles dat geproduceerd werd, ging vrij gemakkelijk van de hand. De oorzaak daarvan kan worden gevonden in de omstandigheid, dat de consumenten in de oorlogsjaren niet konden kopen wat zij wensten. Consumptiegoederen waren zeer schaars. Na de oorlog werd hen de kans geboden deze achterstand in te halen. De'productie was een tijdlang niet voldoende om aan de vraag te voldoen.De afzet werd moeilijker toen machines met grotere capaciteit in bedrijf werden genomen die de productie op grotere schaal mogelijk maakten. Massaproductie brengt afzetmoeilijkheden en uniformiteit met zich. Om de wensen van de consumenten te weten te komen, stond de industrie de informatie die de detailhandel hen gaf, ter beschikking. Door het verloren gegane contact met de consumenten te herstellen; wilden zij er achter komen, wat de specifieke verlangens van hun afnemers zijn. Dat rechtstreekse contact werd gelegd door mar ktonder zoekingen. Consumenten wensten meer differentiatie. Mogelijkheden werden hen geboden om eigen voorkeuren op het gebied van o.a. kleur, vormgeving en prijzen tot uiting te doen komen. Door producenten werden nieuwe verkoopmethoden tot ontwikkeling gebracht. De marketinggedachte deed haar intrede. Onder marketing verstaan wij de zienswijze dat, om de afzet te stimuleren en de consumenten gunstig te stemmen voor bepaalde producten en/of diensten, de afnemers actief of passief moeten worden beïnvloed. Marketing is consumenten gericht denken en handelen. Om de afzet te stimuleren werden gebruikers via reclamemedia over de artikelen gel' /informeerd. Het consumentisme wil consumenten behulpzaam zijn bij de keuze uit verschillende producten en bescherming bieden tegen misbruik en onzorgvuldigheid van zowel industrie als detailhandel. Dit kan worden bereikt door het geven van informatie en juridische bijstand. Ook kan er bij de regering op aangedrongen worden om wettelijke maatregelen te nemen. Vele wetten bestaan reeds om consumenten te beschermen. Toch is er een systematische aanpak van het beleid t.a.v. de rechten en plichten van de consument nog maar nauwelijks begonnen. Consumentisme en detailhandel Een van de oorspronkelijke functies van de detailhandel is voorlichting geven over de mogelijkheden en beperkingen van producten. Vooral bij technisch gecompliceerde goederen is dit noodzakelijk. Voor vele ondernemers is de technische ontwikkeling haast niet bij te houden. Producenten zijn zich gaan toeleggen op rechtstreekse informatieverschaffing aan eindverbruikers van hun producten. De detailhandel werd daarbij overgeslagen. Producenten vinden hun eigen producten natuurlijk altijd de beste. De voorlichting krijgt dan een subjectief karakter. Ook voorlichting van consumentenorganisaties kunnen eenzijdig en onvolledig zijn. Informatie gebaseerd op zeer grondige onderzoeken, worden dan noodzakelijk. Helaas zijn detailhandelaren in midden- en klein bedrijf niet in staat zulke onderzoeken zelf te ververrichten of te laten uitvoeren. Zij hebben daar onvoldoende technische mogelijkheden en financiële middelen voor. Toch zal de detaillist op de hoogte moeten zijn van de voor- en nadelen van producten uit zijn assortiment. Hij kan dat doen door verschillende informatiebronnen in te zien. Bijvoorbeeld vergelijkend warenonderzoeken, informatie van leveranciers en branchevakbladen zijn mogelijke inlichtingenbronnen. Ook kan hij bijscholingscursuesen volgen. Van klanten en collega's verneemt hij hun ervaringen met bepaalde producten en merken. Aan de hand van de verkregen kennis kan hij zijn assortiment aanpassen en de klanten goede voorlichting blijven geven. Op deze wijze hoeft de functievervulling van de detailhandel niet verloren te gaan. Van consumentenzijde blijven service en voorlichting gewenst. Wel moet worden ingezien, dat dienstverlening voor de ondernemer kosten met zich brengt, wat tot uiting kan komen in een hogere prijs. Tenslotte. Eerst was de consument uit op steeds meer materiële welvaart, nu roept materiële welvaart vragen op: Zijn deze goederen nog wel nodig: kunnen wij er niet buiten? Als wij ze nodig hebben, zijn zij dan wel goed van kwaliteit en zijn zij wel veilig? Moeten er geen nuttiger goederen gemaakt worden? Kunnen wij geen goederen kopen uit landen die het geld harder nodig hebben? Om op al deze twijfels beter te kunnen reageren, zou de consument bewuster moeten zijn van zijn rol als consument. Overheid, consumptie organisaties, industrie en detailhandel kunnen hem daarbij steunen. De detailhandel in het bijzonder kan zich nog meer dan voorheen voor de consument inspannen. Behalve goede voorlichting kunnen detaillisten meehelpen voorkomen dat schadelijke goederen worden doorverkocht. Meehelpen aan de bescherming van consumenten zou een nieuwe funtie voor de detailhandel kunnen zijn. Stemmen van lezers DAT MOET ME VAN HET HART. Een gebeurtenis van 4 november moet me ook langs deze weg van het hart, al heb ik daarvan reeds eerder kennis gegeven aan de commandant van de Rijkspolitie te Tholen. Op 4 november kwam ik ongeveer 11.45 uur ,s avonds in dichte mist tussen Steenbergen en Halsteren ter hoogte van de afslag Moerstraten met m'n auto bijna in botsing met een koe die de Rijksweg overstak. Met zo'n mist is het toch al riskant, laat staan dat je dan ook nog met overstekende koeien rekening moet houden. Ik was danig geschrokken en dacht dat het nu weliswaar nog goed was afgelopen, maar dat iemand die na mij kwam mogelijk het loslopend dier niet zou kunnen ontwijken of door de reactie een ongeluk kon overkomen. Ik beschouwde het daarom als mijn plicht de politie te waarschuwen. Ik reed dus naar het politiebureau in Halsteren, maar dat was gesloten. Daar ik op weg was naar Oud-Vossemeer, wilde ik het gevaar maar melden bij het bureau Tholen. Helaas was ook dat gesloten, maar er hing een bordje met een telefoonnummer wat gebeld kon worden. Ik naar de dichtstbijzijnde telefooncel en daar het nummer gedraaid. De dienstdoende politie vertelde mij dat hij niets aan deze zaak kon en wilde doen, daar het een Brabantse aangelegenheid was. Ik moest maar beLlen naar bureau Steenbergen of Halsteren. Ik verzocht de Thoolse politie dat te doen. maar dat werd geweigerd. De andere dag heb ik het bureau in Tholen gebeld, waar men mij vertelde, dat dit heus wel doorgegeven zou zijn aan bureau Halsteren of Steenbergen. Toen heb ik Halsteren, Steenbergen en Moerstraten gebeld, maar de politie wist van niets. Ik heb nu schriftelijk aan de Rijkspolitie te Tholen gevraagd: ,,is het voor ons als burgers nog de moeite waard om onze plicht te doen zoals een goed burger betaamt als de politie niet 163: Héél laat diezelfde avond stapte Bolle Bongers uit de trein aan de halte van Siebaltjebaarlo, de woonstêe van de wonderspeler Karei Kleuntjes. „Waar zou ik Karei Kleuntjes kunnen vinden?" vroeg hij aan de dienstdoende stationsbeambte, toen hij zijn kaartje afgaf. „Zo zomot je onze Karei hebben," zei de beambte. „Nou, dat treft dan, hè, want hij is weer een dagje thuus. Hij heeft dat rare leren broekie uutgetrokken en hij werkt weer op het land van zien va. Maar zoals gewoonlijk zul je hem nou wel in het „Peerd van Ome Loeks" kenne vinden. Da's een soort koffiehuis, vat je? Daar gaat-ie altijd een potje biljarten. Daar is-ie erg goed in." - „Bedankt voor tip, makker," zei Bongers. „Dan zal ik maar 'es op het Peerd van Ome Loeks afstappen." En zie, daar liep de Bolle al door de stille straatjes van het vriendelijke dorpje Siebaltjebaarlo. We zien trouwens ook, dat de stationsbeambte gelijk had gehad, toen-ie zei, dat Karei wel te vinden zou zijn in de herberg. Toen Bongers daar namelijk breed lachend en joviaal binnentrad, was Karei juist bezig een gave serie van 964 ballen af te sluiten met een losse band over de rooje. Dat scheen iedereen daar doodgewoon te vinden,, want een andere speler zei: „Zo, dat bennen er weer bijna dizend, jong. Nou ik." Meer zeggen ze daar in Siebaltjebaarlo niet en dat is ook niet nodig, want achter die paar simpele woorden steekt een warme, diepe vriendschap, die even sterk is als de klei van het wijde land bereid is duidelijk levensgevaarlijke situatie op te lossen? Ik wacht nu het antwoord af. A. Th. van Dijke, Onder de Molen 6, Oud-Vossemeer. Zangavond. Geachte redactie. Naar aanleiding van uw verslag over de gezamenlijke kooravcnd in de Ned. Herv. Kerk te Sint Annaland op 1 november jl. wil ik graag een enkele opmerking maken. In de eerste plaats dank voor uw waarderende woorden. Voor een dergelijk programma uitgevoerd kan worden, moet er heel wat werk gebeuren en het is fijn te merken dat het resultaat, althans de waardering daarmee in overeenz stemming is. Jammer is dat aan dit resultaat veel afbreuk werd gedaan door het ontbreken van een goed begeleidingsinstrument. Het speeftuig" dat in deze kerk staat opgesteld was reeds eerder aanleiding geweest om in deze kolommen er de aandacht op te vestigen dat een goed orgel in de kerk een onmisbare zaak is. Op deze kooravond kwam dit gemis weer eens des te duidelijker naar voren en het is te hopen dat hierin spoedig verandering komt. Het orgel is hard aan verranqing toe. Tot slot nog dit: alle koren kunnen nog best wat leden gebruiken. Het is niet de bedoeling hier alle repetities, tijden en plaatsen door te geven. Ieder in eigen omgeving kent vast wel iemand die lid is. Namens alle koren: welkom J. Jansens Stoofstraat 10 Poortvliet. DE RECREATIE De recreanten brengen een aardig centje bij de Thoolse middenstand evenals via de belasting bij de gemeente. Dat ze daar wat voor terug willen krijgen, is te begrijpen. Maar de wensen zijn niet gering: wegen verbreden (al rijden ze al te hard op de smalle wegen), speelgelegenheid, strandje afdammen en opspuiten, enz. Misschien willen ze over enige tijd ook nog een vliegveld of kabelbaan van Gorishoek naar Yerseke. Ze zeggen ook dat er te weinig ontspanning is op Tholen. Ik zou zo zeggen, ze zijn toch zelf gekomen. Niemand heeft ze geroepen. Moeten we er dan toch een miljoen tegenaan gooien? Mensen die aardappelen of uien kwijt raken zijn niet zo blij met al die vreemdelingen, hoewel men dikwijls door eigen luizen wordt gebeten. Men geeft tegenwoordig liever honderd gulden uit voor vakantie dan tien gulden voor een kist aardappelen. De recreatie is in. Terwijl men alles moet doen om 8of 10 huizen in kleine kernen te bouwen, wordt er voor de recreatie een heel bungalowpark gebouwd. Die kunnen ze dan ook nog niet kwijt. Wij als eilandbewoners betalen ook straat belasting en als men hier de Juliana- straat ziet liggenzeker het bovenste gedeelte is zeer slecht. K. Suurland Julian astraat 10 Scherpenisse I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 9