Slagvaardig optreden brandweer te Oud-Vossemeer ten volle verzekerd Recreanten besteedden dit jaar vier miljoen gulden op Tholen Oud-Vossemeer wil eigen brandweer terug DEZE WEEK Brandweer schrijft raad Vraagstelling confessionele vier berust op geheel verkeerde gegevens „Juist deze brand heeft zeer duidelijk aangetoond dat te Oud-Vossemeer een slag vaardig optreden van de brandweer bij de huidige re organisatie ten volle is ver zekerd." Dat is het antwoord van b. en w. van Tholen op de schriftelijke vragen van de confessionele vier over de volgens hen late daad werkelijke hulp bij de brand in de Gankelhoeve in Oud- Vossemeer op zaterdag 25 oktober. Snelle werkwijze Uitstekende alarmering Vignetwedstrijd Mee leren leven Enquete gezamenlijke campinghouders en streek VVV eiland Tholen Recreatiebelasting Rust en vissen STREEK VVV EILAND THOLEN WIL MEER AKTIVITEITEN Toevoerwegen goed 65% koopt in dorpswinkels Vervolg op pag. 5 Verslag Thoolse Katholieke kerkgebouw op pag. 7 Comité voert handtekeningenaktie na brand Gankelhoeve Fouten gemaakt Donderdag 6 november 1975 31e jaargang no. 51 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-PhUlpsIand, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 Sint Annaland - Telefoon 01665 .375' Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verachynt elke donderdag. Abonnementsprys ^,25 per halQaar. Per post 12,00. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertentie* dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 0 23 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdrede fteur - uitgever G. Heiboer. Mee Ier ai leven Sint Philipsland met sluitende begroting, bouwaktiviteiten en nieuwe bestemmingsplannen Oud-Vossemeer wil eigen brand weer (terug) Thools college: Slagvaardig brandweer opt reden Gankel- hoeve Tien miljoen bij Poortvlietse Rabobank Thoolse R.K. Kerk 75 jaar Zangavond weer goed Recreanten tasten goed in de beurs. Rust en vissen trek pleisters Meetpunt Tholen voor Bergse I ucht veront reiniging Geen provinciale steun in extra gasaan leg kosten Stavenisse en Sint Philipsland Minder drukke n^jaarsbeurs Sint Philipsland Thoolse winst bi goede streek der by WAAR HET SMEULT TREFT MEN OOK ALTUD WEL EEN BLAASBALG AAN. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's „Duidelijk is, dat de vraagstelling op geheel verkeerde gegevens berust, wat wij betreurenswaard achten, omdat juist hierdoor gevoelens van onrust zijn opgewekt en geheel onverdiend de brandweerlieden en hun organisatie zijn geblameerd," aldus b. en w. in hun snelle antwoord op de vragen, die 27 oktober door de KVP, ARP en CHU raadsleden in de Thoolse gemeenteraad werden gesteld. „Het bevreemdt ons ook, dat uit de vraagstelling niet blijkt, dat tenminste êén der vraagstellers toch ten minste reden tot twijfel aan de gegevens had op grond van door de eigenaar (Abr. van Westen) persoonlijk verstrekte gegevens. De eigenaar heeft namelijk behalve aan één der vraagstellers ook aan de voorzitter zijft" tevredenheid betuigd over de snelle werkwijze van de brandweer. Aangezien de meerderheid van de vraagstellers ook kortgeleden bij een bezoek aan de alarmcentrale te Bergen op Zoom persoonlijk van de werkwijze van de centrale heeft kennis genomen, is het ook jammer dat niet de moeite is genomen om de tijdstippen die op de band zijn vastgelegd te contro leren. Hierdoor had onrust, indien die nu is ontstaan, voorkomen kunnen worden", zeggen b. en w. in hun antwoord. Het college wijst er nog op, dat het een ieder duidelijk zal zijn dat een op het moment van de brandmelding reeds uitslaande brand van een landbouw- schuur die met riet is afgedekt, on mogelijk door blussen kan worden be houden. B. en w. komen ook met de exacte tijden. Alle tijdstippen vanaf de alarme ring worden namelijk via mobilofonisch contact centraal bepaald en op de band geregistreerd. Bij de alarmcentrale 0011 te Breda is op zaterdag 25 oktober j.l. om 13.42 u. melding gemaakt van de brand te Oud- Vossemeer, nagenoeg tegelijkertijd door de eigenaar en een andere inwoner van Oud-Vossemeer. Nog tijdens het gesprek met dhr. Van Westen zijn de sirenes te Tholen en Sint-Annaland in werking gesteld om 13.44 u. De eigenaar heeft dat zelf kunnen waar nemen. De uitruktijden van de korpsen van Tholen en Sint-Annaland waren respec tievelijk 13.47 en 13.48 en de tijd van aankomst bij de brand 13.53 en 13.55 uur. De brandbestrijding werd direct na aankomst op adequate wijze ter hand genomen. Het korps Tholen begon direct met de hogedrukspuit aanwezige gasflessen te koelen en beide korpsen hadden binnen vijf minuten na aan komst ook water via de lagedruk- spuiten. Tot het sein „Brand meester" werd water gebruikt uit de aanwezige vijver. Daarna schakelde Tholen over op de brandkraan in de Coentjesweg, waarvan de plaats (met de in de wagen aanwezige kranenkaart) reeds op weg naar de brand was vastgesteld. Uit het vorenstaande blijkt dat de alarmering uitstekend heeft gewerkt en dat de beide korpsen binnen de alles zins aanvaardbare tijd van ruim tien minuten na de brandmelding bij de brand voor hulpverlening aanwezig waren en direct op goede wijze de brandbestrijding hebben ingezet. Tot zover het antwoord van b. en w. van Tholen op de vragen van de raadsleden mevr. Deurloo en de heren Van Kempen, De Korte en Versluijs. De Algemene Bank Nederland organiseert voor de lezers van de Eendracht bode, in dit nummer een wedstrijd, waarvoor door haar kantoor Kaaistraat 17, St. Maartensdijk een 25- tal aantrekkelijke prijzen, bestaande uit boekwerken over het eiland Tholen, depositoboekjes enz., beschikbaar zijn gesteld. In de advertentiepagina's van dit nummer, komen een aantal malen de letters „ABN" voor. Het is uw taak het juiste aantal, op een briefkaart vóór 20 november in te zenden aan ABN, Kaaistraat 17, St. Maartensdijk. De uitslag wordt bekend gemaakt in de Eendrachtbode van 4 december a.s. De letters „ABN" in deze mededeling tellen niet mee voor de wedstrijd. Een uitdrukking die in onze tijd met name op het terrein van de volksgezondheid nogal eens wordt gebruikt en gehoord. Het komt er meestal op neer dat men na een of andere lichamelijke of geestelijke inzinking weer in zoverre terugkeert in de maatschappij, zelfs in het arbeidsproces, dat men zich alleen nog op bepaalde onderdelen moet ontzien. Men moet daarmee dan leren leven, is de uitdrukking. We zouden hetzelfde kunnen overbrengen voor wat het brand weer wezen betreft. Een onderdeel in onze samenleving die al meer dan een jaar meer dan gewone belangstelling krijgt. De oorzaak daarvan is een gemeentelijk doorgevoerde reorganisatie. Niet met onverdeelde instemming, maar na een zorgvuldig afwegen - in elk geval uitgebreid debat - heeft de raad de moeilijke, bestuurlijke echter wel democratische beslissing genomen. Een juichtoon daarover kwam ook van onze kant niet voor in deze kolommen. In het algemeen zijn we ten aanzien van schaalvergrotingen toch voorzichtig, misschien wat behoudend. Maar na de gevallen beslissing geldt ook hier dat men er als het ware mee moet leren leven. Nu wordt dat tegen een vrijwel herstelde patiënt meestal gezegd door een gezonde, hetzij arts, specialist of buurman. Door allen goed bedoeld, maar het advies is wat gemakkelijker dan betrokkene ervaart. De kernen waar nog wel brandweerkorpsen gestationeerd bleven, kunnen het tegen hun brandweer loze buurtkernen eveneens gemakkelijk stellen: je moet er mee leren leven. Nog des te moeilijker is zoiets over te nemen als men daarvan zelf het slachtoffer is. Bij al de begrijpelijke, soms ook wel wat impulsieve weerstanden die de brand weervernieuwing opriepen en nog oproepen, moeter wel de waarschuwing komen dat feiten niet al te lichtvaardig aan de kant gezet mogen worden. Neem de jongste brand in Oud- Vossmeeer. Er lijkt geharrewar te zijn ontstaan en van wat blijvende aard te zijn, omtrent tijdsnotities. Het gaf enkele raadsleden aanleiding tot het stellen van vragen, het gaf B. en W. op haar beurt aanleiding tot een op feiten gebaseerd hard antwoord. De feiten met betrekking tot de tijden berusten op de schier niet aan te vechten gegevens. Misverstanden daaromtrent kunnen nogal beroering opleveren en toch al bestaande onrust vergroten. Er wordt bovendien een categorie bij betrokken, die duidelijk toont vol ijver te zijn om elke onrust weg te nemen, namelijk de brandweerkorpsen zelf. Het beroerde van de nieuwigheid is, dat het nog niet zo vaak is voorgekomen, dat het allemaal vlekkeloos verliep. Maar ook zonder reorganisatie komt dat menigvuldig voor bij calamiteiten. Het geeft bij elkaar toch onrust die niet overeenkomstig de werkelijkheid is. Als we hiertoe het gebeuren rond de jongste brand ontleden, moet een buitenstaander met verwondering hebben geconstateerd hoe snel een tweetal korpsen paraat uitrukte. Hoe snel ook onder goede weersomstandigheden de plaats van de brand werd bereikt. Dat neemt niet weg dat voor degene die wacht, elke minuut er een te veel is. Dat echter in het onderhavige geval een plaatselijk gevestigd korps meer had kunnen voorkomen dan op de Gankelhoeve gebeurde, lijkt onwaarschijnlijk. Waarmee we de nadelen van de reorganisatie niet willen wegcijferen. Altijd werd reeds gesteld, dat het overbruggen van een bepaalde afstand, hoe dan ook, altijd een tijd kost. Maar dat mag niet naar de andere kant worden overtrokken. Dat kan ook averechts werken, in zoverre zelfs averechts, dat er op deze voortgang in de toekomst niemand meer voor dit vrijwilligerswerk te krijgen zal zijn. De zaak ligt teer, voor meerdere partijen. Er dient aan gewerkt te worden om het geheel zoveel mogelijk te vervolmaken. In zoverre de vernieuwing dat althans toelaat. Die kans moet er blijven. We zullen er mee moeten leren leven. Hier niet gezegd als dooddoener, maar als een poging om er gezamenlijk van te maken wat mogelijk is. Niet eenvoudig, maar dat was al bekend, toen de beslissing viel. De recreanten hebben dit jaar op de elf Thoolse campings en in de dorpskernen vier miljoen gulden besteed. Hierbij is men uitgegaan van ongeveer 12,50 per overnachting, terwijl in overig Zeeland vorig jaar reeds 19,00 werd aangehouden. Dit blijkt uit een enquete van de gezamenlijke campinghouders en de streek V.V.V. eiland Tholen die deze zomer gehouden is. In totaal ztyn 1280 formulieren op de kampeerterreinen uitgereikt. Daarvan zijn er 541 of 42.3 terug ontvangen. De uitslag van de enquete is aangeben aan het gemeentebestuur van Tholen. Uit de enquete blijkt verder dat er op de Thoolse campings 60 mensen werken: 11 een heel jaar, 25 een halfjaar in de weekends en in de vakantie, 24 als losse vakantiehulpen. Totaal maken ze zo'n 55.000 manuren. In 1975 waren er op de Thoolse campings ongeveer 320.000 over nachtingen. De campinggasten brengen gezamenlijk 80.000 gulden aan recreatiebelasting op. Het waterver bruik is 15.000 m3. De 4700 vaste gasten komen uit Nederland(3000), Belgie (1650) en Duitsland(50). Aan passanten en huurders van diverse objecten voor kortere of langere termijn komen hier nog 6000 personen bij. Kampeer middelen tijdens de enquete: Stacaravans 568, tourcaravans 526, bungalows-huisjes 161 en tenten 25. Een algemene opmerking van de recreanten was. geen .ccreatiebelasting heffen, er staat van gemeentewege niets tegenover. Anderen meenden weer: Recreatiebelasting graag gebruiken voor wegverbreding en boothelling voor iedereen, toeristenbelasting te hoog voor het weinige „vermaak" dat Tholen biedt, strandje Pluimpot afdammen en zand opspuiten, boten tot 500 m buitendijks niet harder dan 10 km p/u, plaatsen aanwijzen voor waterskieën, brommers op dijken verbieden vanwege de rust, parkeerplaatsen t.b.v. dag recreanten aangezien nu de dijken vol zijn waardoor het verkeer vastloopt, berghokken alleen met bouwver gunning?, rare zaak, vuilnisbelt verplaatsen, „heren" niet overal staan plassen als hondjes. De recreanten vonden dat het volgende op de campings aangelegd, geplaatst of gedaan moet worden: Tennisbaan, trampoline, kinder badjes, benzine pomp, betere wegen, meer verlichting, grote winkels, meer kinderspelen, kantine, winkel en friture voldoende openstellen. Van de 541 terug ontvangen enquête formulieren (42.3%) kwamen er van de Striene Poortvliet 30%, Gorishoek Scherpenisse 44,4, Pluimpot Scherpenisse 49.7 - Muye Sint Maartensdijk 60, Stavenisse 64, Irenehoeve Stavenisse 64, Quaak Stavenisse 49, De Zeester Scherpenisse 7, Oude Hoeve Scherpenisse 11.6, Suzanne Sint-Annaland 8.3, Oosterschelde Poortvliet 8 Bij de berekeningen van de gemiddelde percentages bij de uitslag van de enquete heeft men de laatste vier campings laten afvallen. De organisatoren meenden dat deze vier het totaalbeeld te veel zouden kunnen vertekenen. De op- en aanmerkingen en suggesties van deze vier zijn wel steeds vermeld. Bijna dertig procent van de recreanten kiest Tholen vanwege de rust, eenzelfde percentage vanwege het vissen, 18% omdat het dichtbij huis is, 14% vanwege de watersport, 6% om het landschap en 3 procent om andere redenen. De meesten kamperen in een sta caravan (55%), toercaravan 25, De streek VVV eiland Tholen, die donderdag 20 november in Tolrust te Poortvliet de algemene vergadering houdt, wil de geschenkbon meer onder de aanaandacht brengen van consument en winkelier. Doel is de koopkracht op het eiland Tholen te be houden en te stimuleren. De VVV wil nu een groot aantal winkeliers geschenkbonnen van 25, 15 en 10 gulden in depot geven om de geschenk bonnenactie tot een succes te maken. Het aantal deelnemende winkeliers is nu nog beperkt. Men moest lid zijn van de VVV en jaarlijks een bedrag betalen ter dekking van de drukkosten van de geschenk bonnen. De VVV wil nu het lidmaatschap als voorwaarde loslaten en de jaarlijkse bijdrage beperken tot een tientje. Voor de huidige deel nemende winkeliers wordt een regeling ontworpen dat ze niet gedupeerd worden. De VVV wil verder een lijst samen stellen voor het nieuwe seizoen met ver- huuradressen van huisjes en kamers. Opgave bij de VüV-medewerker dhr. Otto, tel. 01660-3177 b.g.g. 01666-2753. De VVV wil ook een lijst maken met evenementen zodat de recreanten op de hoogte gesteld kunnen worden van ver schillende activiteiten. Mede om doublures op bepaalde dagen te voorkomen, doet men er goed aan bij het plannen van evenementen eerst contact op te nemen met de streek VVV eiland Tholen, dhr. Otto. bungalow 17 en tent of vouwcaravan 3%. Voor het kopen van een bungalow zijn 29 liefhebbers, voornamelijk in de prijsklasse 15 tot 30.000 gulden. De gasten komen voor 96 per auto naar de campings, Het gemiddeld aantal overnachtingen per gezin is 225. zo'n 78 verblijft 25 weekends plus de vakantie op de camping, 5% uitsluitend de vakantie, 8% bij goed weer, 3% gedurende 25 weekends. Van de 541 recreanten is 87% tegen afsluiting van de Oosterschelde. Na eventuele afsluiting blijft de helft toch op Tholen, 38% vertrekt. Van de recreanten vindt 42% de wegen vanaf de Thoolse brug naar de camping goed, 26% matig, 20% landelijksedijk wordt een snelheidsbeperking met voet pad gevraagd. De polderwegen zouden ook met een meter verbreed moeten worden. Andere wensen zijn: verlich ting op kruisingen en meer fietspaden. .Van de campinggasten maakt 28% geen gebruik van Openbare recratieve gelegenheden buiten de camping, 24% van horecabedrijven, 17% zwembad, voetbalvelden en jachthavens elk 10% en 1% van tennisbanen. Een 4% zou willen dat er o.a. een dancing, bioscoop, bowling, enz. kwam, een restaurant wordt zelfs drie keer genoemd. Bij het bezoeken van activiteiten buiten de camping zijn markt en braderie gewild met respectievelijk 36 en 32%. Een 13% gaat naar de kermis, 11% gaat nergens heen, 5% naar wielerwed strijden. Gewenst worden o.a. evene menten die zouden leiden tot ver broedering met de inwoners van Tholen. Van de recreanten bezit 34% een boot, terwijl er 43% van een jachthaven gebruik zouden maken als die accommodatie er in de nabije omgeving van de camping was. Van de kampeerders op het eiland Tholen koopt 65% veel in de dorps winkels, 25% af en toe, 8% niet. Daarvan profiteert Sint-Maartensdijk het meest met 49%, gevolgd door Stavenisse met 21%, Poortvliet en Scherpenisse met elk 9%, Tholen met 5%, Scherpenisse met 3%, Oud- Vossemeer nul procent en 4% elders. Van de winkels is de slager het meest in trek met 23%, bakker en kruidenier met elk 22%, groenteman 16%, electrazaak 6 en overige 10%. De recreanten kopen in de dorps winkels voornamelijk vanwege de gezelligheid (29%), omdat het goedkoper is en om andere redenen elk 21%, meer keus 18%, betere kwaliteit 6%. Andere redenen zijn o.a.: contact met de bevolking, behoeven niets van thuis mee te nemen, niet op elke camping is een winkel aanwezig. De meesten besteden per jaar 1500 gulden en meer (23%), 1000 gulden (19%), 500 en 1500 elk 13%, 250 en 750 elk 12%. Per gezin wordt het meest uitgegeven op camping Quaak in Stavenisse (1426 gulden) en het minst op de Zeester in Scherpenisse (750 gulden). Het gemiddelde voor zeven van de elf De vereniging van Bevelvoerenden van de vrijwillige brandweer op het eiland Tholen heeft maandagavond tijdens de maandelijkse vergadering aandacht besteed aan de verwikkelingen rond de brand op de G?*1 keihoeve in Oud- Vossemeer. Besloten werd een brief aan de gemeenteraad te schrijven waarin de grieven kenbaar worden gemaakt over het noemen van onjuiste tijden e.d., zoals dat o.a. door de confessionele vier gedaan is. Waarschijnlijk komt deze brandweer kwestie aan de orde tijdens de begrotingsbehandeling van de Thoolse gemeenteraad op 17, 18 en ^9 november. In Oud-Vossemeer is er een comité op gericht om weer een eigen brandweer corps te krijgen. Via een hand tekeningenaktie wil men de gehele bevolking voor dit idee winnen. De eerste resultaten wijzen uit dat iedereen het met de brandweeractie van het comité eens is. Zaterdagavond om zeven uur vergadert het comité over het verloop van de actie. De handteke ningen wil men aan het gemeente bestuur overhandigen. Initiatiefnemer is tuinder A.A.J. Hommel, tweede kandidaat op de KVP- lijst voor de Thoolse gemeenteraad. In het comité zitten verder mevr. M.J.T. Versluijs-Sybrandy (achtste op de ARP- lijst), I.J. van Gorsel (achttiende op de SGP-lijst), L. de Wilde, Jac. Verhees Het comité heeft medewerking van 25 vrijwilligers die alle inwoners boven de zeventien jaar willen laten tekenen op een lijst om hun ernstige verontrusting uit te spreken over het feit dat bij de brand van 25 oktober bijna een uur verstreek tussen het alarmeren van de brandweer en de start van het blussen. Met de meeste klem wordt aange drongen op maatregelen die een snelle brandbestrijding in de toekomst in Oud-Vossemeer opnieuw mogelijk maken. Volgens dhr. Hommel betekent dat weer een eigen brandweerauto omdat die sneller ter plaatse kan zijn dan een wagen uit Tholen of Sint- Annaland. Hij vraagt zich af. of er eerst ongelukken moeten gebeuren voordat er maatregelen worden genomen. Dhr. Hommel vindt dat de branden bij dhr. Van Daalen Onder de Molen en dhr. Van Westen Gankelweg de bewijzen hebben geleverd dat de huidige brand weerregeling onverantwoord is voor de veiligheid van Oud-Vossemeer. Initiatiefnemer Hommel wijst erop dat de confessionelen als tegenstanders van de brandweerreorganisatie extra attent zijn bij brandenOok bij de brand in de Gankelhoeve zijn er tijden bijgehouden door mensen die vroegtijdig bij de brand waren. De vragen van de con fessionele vier, die vorige week in de E.B. stonden, zijn op die gegevens ge baseerd. De tijden van de brandweer worden daarmee in twijfel getrokken, zoals in januari 1974 ook raadslid Th. Aarnoudse door eigen waarneming bij de brand Van Daalen Onder de Molen de officiële cijfers aanviel. Volgens mevr. Versluijs zijn er bij de brandbestrijding op zaterdag 25 oktober fouten gemaakt. Ze is het overigens niet eens met de omschrijving „bijna een uur", want volgens haar zijn er hooguit veertig minuten verstreken tussen het tijdstip van alarmeren en de start van het blussen. Mevr. Versluijs kan de tijd tussen melding en aankomst van de korpsen Tholen en Sint- Annaland nog wel respecteren, maar het voornaamste bezwaar is dat het daarna nog twintig minuten duurde voordat er goed water kwam. Het waaide die zaterdag niet, maar anders had er in de bebouwde kom wel een straat kunnen afbranden. Gezien die praktijk is het een beetje verdrietig dat ze ons de brandweer hebben afgenomen die de eerste slag had kunnen op vangen. We willen nu honderd procent aandacht van het gemeentebestuur vragen en het liefste hebben we weer een eigen brandweer terug, maar dat zal niet kunnen. We hopen echter dat de handtekeningen niet van tafel geveegd worden. Tevens hopen we dat de nieuwe brandweergarage in Tholen aan een invalsweg komt zoals bij de veiling en niet aan de Minneputtestraat, aldus mevr. Versluijs. Dhr. Hommel is het daarmee eens. Hij wijst er verder op dat er in Oud- Vossemeer genoeg vrijwilligers zijn die een brandweerauto willen bemannen om bij brand de eerste slag te slaan totdat andere korpsen arriveren. Het comité wil bereiken dat alles optimaal geregeld wordt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1