Bestuurlijke schaalvergroting vermindert burgerbelangstelling Gunstige ontwikkeling op Thoolse bouwmarkt VOORLICHTING OVER ARBEID PLATTELANDS JONGEREN GAAN ZESDE LUSTRUM VIEREN MODECENTRUM B en W Tholen zien weinig heil in voorgestelde reorganisatie binnenlands bestuur Verontreiniging Zeeuwse buitenlucht TH00LSE RAADSLEDEN pg delta v. d. RÏJTSTRAAT 5-9 BERGEN OP ZOOM TEL. (01640) 3 43 47 Taakverschuiving Afstand burger-overheid weer groter ^modehuis Vervolg van pag. 1 De viering Exclusieve herenkleding - modes Verandering direkt en gratis Donderdag 16 oktober 1975 EENDRACHTBODE VOOR Moderne Brilmonturen naar OPTIEK DROGISTERIJ BRUNING v/h BESLING Fortuinstraat 12 BERGEN OP ZOOM tel. 33467 Centralisering /al een afneming tot gevolg hebben van de rechtstreekse betrokken heid van de burger bij het bestuur en daardoor ook van de belangstelling voor het bestuur. Dit is een van de argumenten die burgemeester en wethouders van Tholen aan voeren als ze haar mening geeft over het concept-ontwerp van de wet voor de reorganisatie van het binnenlands bestuur. Dit concept is onlangs ingediend door de minister van Binnenlandse zaken, die wel graag de mening wil horen van de direct daarbij betrokkenen. Dat zijn de Provinciale- en Gemeentebesturen. Daarom kwam er een brief van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland by de gemeente besturen in dit gewest om hun mening over het concept kenbaar te maken. Nadat het gemeentebestuur van Sint Philipsland In onze streek al eerder haar (afwijzende) mening kenbaar maakte, ligt dat bij het Thools college niet veel anders. En maandag moet de raad beslissen of ze het met haar dageiyks bestuur In dit opzicht eens is. advertentie IM. Het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstechniek van T.N.O. heeft rapport uitgebracht over de verontreiniging van de buitenlucht in Zeeland door S02 (zwaveldioxyde) en standaardrook (donker gekleurd in de lucht zxevend stof). Het rapport behandelt de periode van 1 oktober 1973 t/m 31 maart 1974. Normaliter brengt IG-T.N.O. jaarrapporten uit. Dat dit rapport een kortere periode behandelt vloeit voort uit het feit, dar het instituut de meetperiode heeft "verlegd" teneinde korter na de wintere periode (waarin zich de hoogste concentraties voordoen) te kunnen rapporteren. Voor standaardrook noch voor S02 werd de door de Gezond heidsraad voorgestelde grenswaarde overschreden. Geconcludeerd wordt, dat een nadelige invloed op de gezondheid van mens, dier en plant uitgesloten mag worden geacht. Zoals gewoonlijk werden de hoogste waarden gemeten in de winterperiode bij de laagste temperaturen. Evenals in voorafgegane jaren was het standaard- rook-gehalte naar verhouding hoog. Een afdoende verklaring valt hiervan nog niet te geven. In vergelijking met voorafgegane meetjaren zijn de concentraties S02 en standaardrook op de meeste meetpunten wat gedaald en op enkele gelijk gebleven. Het hoogste jaarge middelde (hiervoor werd dus gebruik gemaakt van gegevens uit een reeds eerder gepubliceerde rapportage) werd gevonden in Vlissingen, n.l. 45,7 microgram (miljoenste gram) S02 en 20,6 microgram standaardrook per kubieke meter lucht. In de voorafgegane meetperiode waren deze cijfers resp. 55,3 en 22,7 microgram. Het meetnet is in oktober 1973 uitgebreid met meetpunten in Hulst, Sluiskil en Terneuzen. Hiervan konden uiteraard nog geen jaargemiddelden worden bepaald. De aanhef hierboven is overigens niet het enige motief, waardoor het Thools college een afwijzend standpunt inneemt. B en w vinden dat een paar hoofduitgangspunten van het wets ontwerp voor een groot deel buiten haar gezichtskring liggen. Dat is dan de noodzaak een groter aantal provincies te gaan vormen, waarbij uiteraard de grenzen van Zeeland ongewijzigd zullen blijven en de noodzakelijkheid van een systematische en ingrijpende herin deling van gemeenten. Het is het college wel bekend dat er knelpunten zijn door de huidige structuur, zowel ten aanzien van de begrenzing als het aantal van de huidige provincies, maar hoeveel en hoe groot die in de toekomst zouden moeten zijn acht het college buiten haar gezichts kring te liggen. Het meent voorts dat een nieuwe ingrijpende herindeling voor haar gebied evenmin opportuun genoemd kan worden, nu de nieuwe gemeente Tholen pas vier jaar geleden is gevormd. Van meer belang acht het college een derde hoofduitgangspunt van het ontwerp, namelijk een zeer sterke verschuiving van gemeentelijke taken naar de .nieuwe" provincies en een verschuiving van de provincie naar het rijk van de toezichthoudende funktie over die taken. In dat opzicht kan het college zich vrijwel geheel verenigen met de kritische stellingen die de vereniging van Nederlandse gemeenten daarover heeft gepubliceerd. Het college is van oordeel dat welke ver schuiving van taken men ook kiest er altijd zaken overblijven, die ook niet te regelen zijn binnen de grenzen van het nieuwe territoir. Om het voor het Thoolse gebied uit te drukken meent het dagelijks bestuur dat voor een aantal voorzieningen altijd een oplos sing buiten de eigen Provincie moet worden gezocht. Zelfs al worden ambulancevervoer en brandweer organisatie Provinciale taken, dan zullen die voor het Thoolse gebied toch niet binnen eigengewestelijke grenzen vervuld kunnen worden, of men zou de grens van de Provincie Zeeland Oostelijker (ten Oosten van Bergen op Zoom moeten leggen. De concentratie van een aantal taken bij de Provincie zal de afstand tussen burger en overheid zoveel langer doen zijn. Er worden in de brief aan het Provinciaal bestuur door het Thools college tenslotte nog een drietal opmerkingen gemaakt van algemene aard. In de eerste plaats is het college van oordeel dat de invoering van de wet in huidige vorm dermate hoge kosten met zich zal meebrengen, dat uitvoering alleen daarom op korte termijn niet realiseerbaar wordt geacht. In de tweede plaats vindt het college het toch wat opmerkelijk dat een groot aantal zaken worden opgesomd, die blijkbaar niet op de juiste wijze door de gemeentebesturen worden verricht. Wat sarcastisch stelt het college dat de kennis te dien aanzien blijkbaar bij de regering zeer groot is. Vreemd dan echter wel dat de kennis van zaken, die door het rijk zelf thans worden verricht en die beter gedecentraliseerd zouden kunnen worden uitgevoerd, nog blijkt te ontbreken, in dat opzicht moet men nog maar gaan studeren. De derde algemene opmerking is tenslotte dat er verschuiving in de uitvoering van taken wenselijk kan zijn, maar dat men bij de beoordeling daarvan niet zuiver technocratische- maar eerder daarbij democratische uit gangspunten moet betrekken. Ze acht het onjuist deze zaken in wettelijke lijsten van verboden onderwerpen vast te leggen. Het college is van oordeel dat in een goed stelsel van complementair bestuur veel meer tijd en omstandig heden bepalend zijn voor de aanwijzing van het orgaan, dat een bepaalde deel taak op zich zal nemen. Centralisering zal een afneming tot gevolg hebben van de rechtstreekse betrokkenheid van de burger, wat onder meer kan leiden tot bijvoorbeeld een dalende belangstelling voor vrij willige taken, zoals brandweer. Resumerende komen b en w tot de instemming met de stelling van de vereniging van Nederlandse gemeenten dat de door de regering voorgestelde drie-deling van de overheidsorganisatie in Rijk, Provincie nieuwe stijl en gemeenten weliswaar een bruikbaar uitgangspunt is, maar dat de uit werking zoals de in het concept-wets ontwerp voorkomt, onaanvaardbaar is. nta bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie-IM De geregistreerde arbeidsreserve van mannen op het het eiland Tholen (eind augustus nog 91nam gedurende de maand september met 6 toe, zodat er per eind september 1975 een totaal van 97 mannen waren ingeschreven. De vraag naar arbeidskrachten steeg van 26 tot 47. In vergelijking met de maand september 1974 daalde de geregistreerde arbeidsreserve van 104 tot 97. De vraag naar arbeidskrachten nam toe van 40 tot 47. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer in vergelijking met de overeenkomstige data van het vorige jaar. Beroepsgroepen aug. 74 sept. 74 aug.75 sept.75 Bouwnijverheid 17 23 8 5 Grondwerken 8 11 12 14 Chem. nijverheid - 5 2 Kledingindustrie 6 7 3 4 Metaalnijverheid 9 7 10 12 Handel 8 6 1 2 Niet varend verkeerspersoneel 2 3 4 6 Kantoor- en onderwijzend pers. 10 9 13 12 Los arbeiders 3 8 9 11 Personeel alg. dienst 7 7 3 4 Minder-geschikten 11 12 14 12 Overige beroepsgroepen 7 11 9 13 Geregistreerde arbeidsreserve 88 104 91 97 Vraag 42 40 26 47 clry - cleanirKj reinigt goedkoop zie maar kostuum4,75 mantel4,75 pantalon2,35 rok2,35 japon3,15 en nog goed ook probeer maar Tholen Stoofstraat Dertig jaar Philipsland advertentie IM Nederlandse gemeenten. Totaal kosten de raadsleden de gemeente Tholen in 1976 een ton. De ambtenaren nemen inclusief sociale lasten 1.937.759,06 voor hun rekening. De stichting Beter Wonen betaalt voor de administratie van 1600 huizen volgend jaar 112.000 gulden aan de gemeente. Het onderhoud van de twee gemeentehuizen kost 79.283,39. Representatie- en vergaderkosten worden in 1976 geraamd op 30.000 gulden. De brandweer vergt bijna twee ton waaronder 17.300 gulden voor de regionale brandweer. De twee gemeentelijke zwembaden kosten 381.615,49. In de kapitaaldienst staat een bedrag De torens van Sint- Annaland en Stavenisse krijgen volgend jaar een verfje van 21.000 gulden. De torens van Oud-Vossemeer en Scherpenisse wor&en voor 3250 gulden hersteld. De weg Stavenisse-Sint- Annaland wordt voor 800 m2 voorzien van een asfaltlaag. De Krokkeweg en Bitterhoekseweg krijgen een slijtlaag. De paden in het bosje van Tholen, gedeelte Zuid-Oudaan de Molenvlietse- straat, worden in 1976 geasfalteerd, wat 22.500 gulden vergt. Gemeentewerken heeft een nieuwe cirkelmaaier nodig, in Tholen komt er een ballenvanger op het sportveld, in Sint-Annaland wordt de veldafscheiding vernieuwd. Aan kunstvoorwerpen kan in 1976 achtduizend gulden besteed worden. Volgens de begrotingscijfers zijn de belastingen in 1976 onveranderd gebleven. Waarschijnlijk zal in de begrotingsbrief van B. en W. deze meevaller te niet worden gedaan. De algemene uitkering uit het gemeentefonds is volgend jaar maar liefst 8.389.225,85. Voor het Lager Onderwijs geeft het Rijk 1.527.237,00 aan de gemeente Tholen. De begroting 1976 wordt maandagavond om half acht aan de Thoolse gemeenteraad aangeboden. De behandeling volgt in november op drie avonden. afdeling Tholen en Sint- Plattelands Jongeren Zeeland. Men kan het nog wat breder overbruggen en schrijven van Marien tot Antoon Brooymans. Maar daartussen liggen meer dan dertig jaar en daartussen ligt een massa aktiviteiten van jongeren in onze streek. Daartussen liggen ook nogal wat naamsveranderingen, maar ook altijd weer initiativen. Voor het zesde lustrum is men springlevend en op zaterdag 25 oktober wordt het feestvieren in en rond Haestinge. Gaan we deze jongerenhistorie volledig uitdiepen, dan moeten we terug naar 1938, toen op initiatief van Marien Brooymans te Oud-Vossemeer en Bram Groenewege te Sint-Maartensdijk jongeren uit de landbouwverenigingen werden geformeerd om als het ware tot een zekere kadervorming te komen, die later taken van de oudere generatie zou kunnen overnemen. Het jeugdig vuur werd niet veel jaren daarna geblust door een Duitse bezetter, die er niet van hield dat er jongerenaktiviteiten waren buiten een fascistische ideologie om. Gelukkig was het vuur in die oorlogsjaren bij een Bram Groenewege niet geheel gedoofd en het laaide snel na de bevrijding weer op, want deze ook voor de landbouwgemeenschap te vroeg overleden streekbewoner onderkende met name het nut van een jongeren organisatie. Op 23 juli werd de eerste vergadering belegd, op 30 oktober 1945 was er de officiële oprichting van wat thans heet de Plattelands Jongeren Zuid afdeling Tholen en Sint-Philipsland. De heer A. L. C. Brooymans werd toen eerste voorzitter en onder de naam Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland ging men de historie in. Een afdeling alleen voor jongens bestemd. Dat liet het vrouwelijk deel niet op zich zitten en nog op 20 november van dat jaar ontstond ook een damesafdeling tot 1962, toen de P.J.Z. eenheid werd gesmeed. Thans telt de P.J.Z. 85 leden. Men trad na de oprichting al snel naar buiten op, want in maart 1946 werd een ontwikkelingsmiddag georganis seerd. Er meldden zich steeds nieuwe leden en om tot een wat handzamer groep te komen voor gesprekken en discussies werd in september 1946 de afdeling gesplitst, een groep met leden uit Scherpenisse, Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Annaland, een andere groep met leden uit Tholen, Poortvliet en Oud-Vossemeer. Contact was er snel tussen de afdelingen Tholen en Sint-Philipsland en daaruit werd een streekbestuur gevormd. Al spoedig werd de heer M. C. J. Kosten daarvan tot voorzitter gekozen, die het ruim 10 jaar uithield en daarna tot ere voorzitter werd benoemd. Na de heren Brooijmansen Kosten kwam er een wat sneller wisseling van de leiding en in de notulen zijn dan de namen te vinden van J. Noom, A. Breure, H. van Westen, J. van Daalen, D. Vermaas, H. van Gorsel, H. van Nieuwenhuizen, M. Geluk, T. Suurland en momenteel zwaait Antoon Brooijmans de voorzittershamer. Bij de vroegere meisjesafdeling onder de naam Zeeuwse Plattelands Meisjes waren de dames S. Noom en M. Noom grote gangmaaksters. In 1962 vloeiden L.G.J. en Z.P.M. ineen. Het bestuur bestaat thans uit de algenoemde voorzitter A. Brooijmans, uit Oud-Vossemeer, secretaris is M. Geuze uit Poortvliet, penningmeesteres mevr. W. Pot-Beeke uit Sint- Maartensdijk, vice voorzitter A. de Wilde uit Sint-Annaland en verder de bestuursleden (dames) K. Stoutjesdijk uit Stavenisse, W. Geluk uit Sint- Maartensdijk en M. Geluk uit Oud- Vossemeer. De aktiviteiten zijn talrijk. In de zomer ligt het accent op de sportbeoefening met als hoogtepunt de jaarlijkse P.J.Z. sportdag, in de winter doet men aan toneel, droppings, viswedstrijden, voor lichtingsbijeenkomsten en worden de Thoolse ploegkampioenschappen georganiseerd. Vrijwel steeds komen er dan ook deelnemers uit deze streek voor de Zeeuwse en zelfs nationale kampioensploegwedstrijden. Het jaarlijks schuurfeest is een ander feestelijk hoogtepunt in de P.J.Z. afdelingsgeschiedenis. Goede samenwerking is er met de afdelingen in West-Brabant met gezamenlijke voorlichtingsavonden, waarbij met name aandacht is geschonken aan de pro bedrijfsopvolging. Deze afdeling van de Plattelands Jongeren Gemeen schap Zuid bewees gedurende 30 jaar volop haar bestaansrecht en het zesde lustrum mag de mijlpaal zijn voor een onversaagde P.J.Z. toekomst. Geuze, J. v.d. Weele, J. A. Geluk, W. H. van Gorsel, mevr. Geuze-v.d. Zande, mevr. Kosten-Mol, mevr. Geluk-Quist. mevr. Rombouts-de Wit en de vervanger A. van der Stoel. Het P.J.Z. cabaret zal een declamatie op het tienjarig bestaan herhalen en voorts van Marientje die naar de beurs was, oom Bram die naar Amsterdam toog en de inlichtingendienst. Er komt voorts een stand met foto's en bekers van P.J.Z. aktiviteiten. Tenslotte is er bal met „Dora and the hearts". 30 jaar P.J.Z. afdeling Tholen en Sint- Philipsland. Men wil er zaterdag 25 oktober een vrolijk dagje van maken. bouwnijverheid De werkgelegenheid in de bouwnijverheid was bevredigend. Het aanbod van bouwvakarbeiders nam verder af en is gering. In vergelijking met de overeenkomstige data van het vorige jaar is er sprake van een zeer gunstige ontwikkeling op de bouwmarkt. Incidenteel is er vraag naar vakbekwame timmerlieden en metselaars. Grondwerken Door incidentele oorzaken nam de werkloosheid van grondwerkers iets toe. Tijdens de maand september konden verscheidene werkzoekenden uit andere beroepsgroepen als grondwerker geplaatst worden. De werkzaamheden worden echter hoofdzakelijk buiten het rayon Tholen uitgevoerd. Van de 14 ingeschreven mannen waren 6 mannen werkzaam op aanvullende werken. In vergelijking met september 1974 ligt de geregistreerde arbeidsreserve nu iets hoger. Toen waren er geen aanvullende werken in uitvoering. Aanverwante bedrijven (bouw) Bij de beton - houtverwerkende industrie heerst eveneens nog voldoende bedrijvigheid. Metaalnijverheid Het aanbod van metaalbewerkers nam iets toe. De plaatsingsmogelijkheden in eigen rayon zijn thans gering. Een werkgever was genoodzaakt werktijdverkorting aan te vragen. Kledingindustrie. Het aanbod is gering. De vraag naar personeel voor de kledingindustrie is nihil. Voeding - en genotmiddelenindustrie Tijdens de verslagmaand nam de suikerbietencampagne een aanvang. Verscheidene personen, die laatstelijk bij handelaren in zilveruien werkzaam waren, konden in dienst treden bij de suikerfabrieken. De vraag naar personeel voor de banketindustrie is nihil. Landbouw en aanverwante bedrijven De oogstwerkzaamheden zijn in volle gang. Het aanbod is dan ook nihil. Niet varend verkeerspersoneel Het aanbod van chauffeurs nam iets toe. Bij enkele enkele autotransportbedrijwen nam de werkgelegenheid toe door de aanvang van de suikerbietencampagne. Kantoor - en onderwijzend personeel Het aanbod bleef nagenoeg onveranderd. De vraag is steeds zeer gering. Los arbeiders Het aanbod van los arbeiders nam iets toe. In vergelijking met september 1974 ligt het aanbod nu iets hoger, aldus directeur J. P. M. van der Male van het arbeidsbureau Tholen. Wekenlang al zijn voorbereidingen getroffen door de bestuurders om er een gezellige lustrumviering van te maken op zaterdag 25 oktober in Haestinge. Om half vier start gekostumeerd dames-voetbal, gevolgd door een soortgelijke herenkamp tussen elftallen van de Z.L.M. kring en de P.J.Z. Na een borreluurtje zal om half zeven voorzitter Brooijmans de gezamenlijke maaltijd inleiden met een feestrede en zullen nog andere sprekers of spreeksters aan het woord komen. Dan zijn er ook wat voordrachten, o.a. Het verdwenen zigeunermeisje, dat in 1955 bij da tienjarig bestaan eveneens voor het voetlicht kwam. Dezelfde personen van toen zullen 25 oktober weer op de planken staan. n.l. I. C. Hage, M. A. Het overlegorgaan van de drie vak centrales heeft woensdagavond in ,t Ouwe Raed'uus te Poortvliet een voor lichtingsbijeenkomst georganiseerd over maatregelen voor de arbeidsvoor ziening. Na het welkomstwoord van NV V-districtsbestuurder W. Pel uit Middelburg kwam de hoofdinspecteur - directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, dhr. J. v.d. Gijp aan het woord. Hij gaf een uiteenzetting van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt en ging dieper in op de stijging van de werkeloosheid. In 1970 56.000 mensen zonder werk, in '71 69.000, in '72 115.000, in '73 117.000, in '74 143.000 en volgens de prognoses van het centraal planbureau in '75 200.000 en in '76 250.000 werklozen. Bij deze steeds stijgende tendens dient men rekening te houden met het feit dat steeds meer gehuwde vrouwen in het arbeidsproces zijn opgenomen. Zeeland steekt wel af bij het landelijk gemiddelde en Tholen ligt weer lager dan het provinciaal gemiddelde. Landelijk 4.9 proc., provinciaal 3.7 proc. Dhr. V.d. Gijp wees verder op de regeringsmaatregelen voor het scheppen van werkmogelijkheden voor iedereen door her-, om- of bijscholing in de centra voor vakopleiding. Er zijn ook studiekostenregelingen voor bedrijven die jeugdigen opleiden. Mogelijk in samenwerking met de centra. Ook is er een loonkostenregeling voor bedrijven voor wederopneming van langdurig werklozen in het bedrijf met 30 proc. rijkssubsidie. Dit percentage wordt voor werknemers beneden de 45 jaar over 26 weken verstrekt en voor werknemers boven de 45 jaar over 52 weken met een maximum van respectievelijk 5.000 en 10.000 gulden. Ook werd de tap-regeling besproken: tijdelijk arbeidsplaatsen in overheids diensten. Verder is er de loonsuppletie- regeling voor werknemers die een functie aanvaarden met een lager loon. De bedrijfsvereniging vult het loon aan, waarbij de leeftijd een rol.speelt in de duur van de uitkering. Ook hier treedt het arbeidsbureau als bemiddelaar op. Dhr. v.d. Gijp meende dat de taak en functionering van het arbeidsbureau nog al eens onderschat wordt. Zowel werknemer als werkgever maken er te weinig gebruik van, zeker wat betreft de bestaande regelingen. De H.I.D. behandelde vervolgens de migratieregeling bij verandering van werkkring waarbij men een tegemoet koming in de verhuiskosten kan krijgen. Ook de stimuleringsregeling voor het in dienst nemen van partieel- leerplichtigen werd uitvoerig besproken, evenals de harmonisering van werkplaatsen. Dit jaar is er al een heel bedrag voor aanvullende werkge legenheid verstrekt in Zeeland, waarvan ook Tholen zijn deel heeft gehad en nog krijgt: sportvelden, zwembad, Gasthuiskapel, enz. Bij de rondvraag kwam het onderwijs ter sprake en de werkgelegenheid voor schoolverlaters. De vraag met l.o. was 50 proc., het aanbod 5 proc. De vraag met uitgebreid lager onderwijs 38 proc., het aanbod zonder diploma 13 proc. en met diploma 36 proc. De vraag met middelbaar onderwijs 8 proc.en met hoger onderwijs 4 proc., het aanbod met diploma 6 proc.en zonder diploma 16 proc. Hieruit blijkt een steeds stijgend overschot van geschoolde werk krachten, wat betekent dat men in een lagere rang zal moeten beginnen in het arbeidsproces. Dhr. Pel sloot de bijeen komst. waar ook directeur V.d. Haven van het gewestelijk arbeidsbureau te Zierikzee aanwezig was, met een woord van dank. cus Advertentie IM "En ik." Hij keerde terug naar zijn stoel. "Zo. nu gaan we smullen van het gebak. Je koffie is tenminste overheerlijk. En dat meen ik voor honderd procent." Het meisje droogde haar tranen, een kleur van genoegen krijgend door deze lofuiting. "Dank je. Gert. Omdat je altijd zo optimistisch bent. Ik verwarm me er gewoon aan." Terwijl hij van de koffie en het gebak lepelde, keek hij haar nadenkend aan. "Waarom ga je niet wat meer uit? Je zit altijd maar thuis. Heb je dan geen hobby's?" "Mama heeft het liever niet. want dan zit ze zo alleen." Ze zuchtte. "Kun je dansen?" "Hm. Een beetje. Toen papa nog leefde, heb ik het geleerd, maar in jaren heb ik niet meer gedanst." "Ik zoek een tent op. Gaan we volgende week ergens dansen, ja?" Ze keek hem met grote ogen aan. "Met mij?" "Ja. Of je moet bezwaren hebben, omdat je moeder in het ziekenhuis ligt." "Och nee. dat is het niet. Maar.... ik weet het niet. Zo maar?" "Ja, waarom niet? Jij en ik, we zijn toch zeker jong" Jij moet eens wat meer genieten van het leven, jongedame. Je verpietert in huis." "Eerst afwachten, hoe het verder met mama gaat," besliste ze. "Dan zien we wel verder." Ze genoten van de koffie en het gebak, waarna Gert overeind kwam en zei: "Maak m'n ontbijt klaar, als je wilt en smeer 'm dan naar boven. Ik sluit de deuren wel." Doch op zijn kamer was hij Rienie alweer vergeten en dacht aan het karwei, dat hem de volgende morgen wachtte. In leder geval maar een envelop met honderd gulden klaarleggen in het kantoor. Ik weet niet. hoe deze opzichter is. maar de meesten accepteren in zulke gevallen een douceurtje. De kraan was zonder enige schade op het bouwwerk in Brasemsveld terechtgekomen. Onmiddellijk na aankomst werd met de opbouw begonnen. Intussen haalde Gert het personeel van de vroege trein in Leiden en reed de mannen naar het bouwterrein. Met vereende krachten had men de kraan om half elf overeind. Tegen elven draaide de wagen van de opzichter het terrein op. Gert liep hem tegemoet en gaf de man een stevige hand. "Het is voor elkaar, meneer. En fijn, dat u nog even gekomen bent. Daar ben ik u erg dankbaar voor." "Och ja." antwoordde de man. "jij hebt je goeie wil getoond, dan wil ik er wat tegenover stellen. Voor Diephuis had ik het vast niet gedaan." Hierop gaf Gert wijselijk geen antwoord. Gedurende een half uur kontroleerden de opzichter en Gert de kraan. Hij liet een der mannen het gevaarte draaien en rijden. De kettingen waren alle nieuw en de machine blonk iedereen tegen. Gert legde uit: "We hebben hem een half jaartje, meneer, en hij heeft in Velp al dienst gedaan. Hij is voortreffelijk; u ziet zelf wel, dat het 't nieuwste type is." "Duur ding. Treep;" "Ja. Maar met goeie spullen kun je ook goed bouwen, meneer." "Daar heb je gelijk in. Nou. ik keur hem goed. Zal ik het zwart op wit zetten?" "Graag, meneer." Hij wees naar het gebouwtje aan de weg. Het kantoortje is open. O ja. er ligt een envelop voor u op het bureau." voegde hij er met gedempte stem aan toe. De opzichter stak zijn hand uit. die Gert drukte. "Tot ziens, meneer, en hartelijk dank, dat u me op deze wijze wilde helpen. We gaan maandagmorgen meteen weer verder met de montage." Tien minuten later reed de wagen van de gemeente-opzichter het terrein af. Gert zei tegen zijn mensen, dat ze zich konden gaan verkleden. "Ik heb een hotel voor jullie van morgenavond af. Nu kunnen jullie met mij meerijden naar huis. want ik ga zelf ook. We „Allicht, meneer Treep," antwoordde de kraandrijver. „In orde. Knappen jullie je op. Met een halfuurtje rijden we weg.' In het kantoortje gekomen, zag Gert. dat de envelop verdwenen was Hij knikte tevreden. We begrijpen elkaar. Als het nog eens nodig is. zal ik op zijn medewerking kunnen rekenen. Er. dat is heel belangrijk. Wat Diephuis heeft verknoeid, is door de firma Matsers weer rechtgetrokken. Precies zo zei hij het die zaterdagavond bij Kees Matsers thuis, waar hij een summier verslag uitbracht over de gebeurtenissen der laatste twee" dagen. De oude baas antwoordde, dat hij Diephuis goed de waarheid had gezegd en dat hij zeifin de komende week een dag kwam kijken. „En dan ben ik er om vóór zevenen, Gert. En wee de Diepenhuizen, als er geen van hen aanwezig is. Dan zal ik ervoor zorgen, dat Brasemsveld op zijn grondvesten staat te trillen, dat verzeker ik je!" Zondagsavonds was Gert Treep weer bijtijds in Brasemsveld terug. Waarschijnlijk had Rinie Schollenberg gehoord, dat hij de sleutel in het slot stak. want ze stond hem in de deuropening op te wachten. „Hallo. Gert. wat ben je fijn vroeg!" Hij keek haar verrast aan, zijn koffer neerzettend. „Had je me nog niet verwacht?" „Nee. doorgaans kom je pas om een uur of elf. En het is nu net tien uur. Kom gauw verder, maak ik koffie klaar, ja?" „Dat doen we. meid. En? Hoe is het met je moeder?" „O. die gaat goed vooruit, gelukkig. Ik moet je vooral hartelijk danken voor de plant. Ik heb van jouw tientje een bloeiende plant gekocht. Ze neemt hem mee naar huis. als ze uit het ziekenhuis mag. „Heeft ze nog pijn?" „Ja. wel wat. Maar daarvoor krijgt ze injecties. Zeg. ik heb alles in huis. Voor de rijsttafel. Wachteerst de koffie." Hij stak een sigaret op. toen ze naar de keuken was gegaan. Is die even in een paar dagen vlotter geworden! En ze heeft ook een kortere rok aan. Gert wees ernaar, toen ze de koffie voor hem neerzette. „Moderner geworden?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 5