Thoolse brug vanavond nog op de t.v. Eerste aanzet voor nieuwe rondweg bij Poortvliet RABOBANK SMERDIEK ACCOORD MET FUSIE Commissaris en mevrouw Boertien keken in Thoolse spiegel In zes jaar op Tholen 132 ondernemingen minder DEZE WEEK So VEILINGBERICHTEN Op 20 oktober naar de sloper E. VAN TUYN Tandarts Invalidenbond afdeling Tholen/Sint-Philipsland Donderdag 9 oktober 1975 31e Jaargang i*o. 47 rtn Of) nUtnhor f» 1 S I MH II Bill JMËJI Waterschapswegen Vanavond, donderdag 9 oktober, is de oude Thoolse brug het decor voor de VARA t.v.-serie oorlogswinter. Dat zijn dan tegelijk historische beelden, want na 20 oktober zal de stalen boog uit het Thoolse landschap verdwenen zijn. De Groot uit Zwijndrecht heeft de slopershamer reeds in het wegdek gezet en omstreeks 20 oktober wordt de brug van z'n pijlers gehaald en naar een werf bij Dordrecht gebracht. De sloopwaarde is 70.000 gulden. Oorlogswinter Hoofd boven water houden Gelijke vertegenwoordiging Fusie noodzakelijk Sloop twee panden GEEN SPREEKUUR Aan het orgel De Commissaris der Koningin in Zeeland en mevr. Boertien Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 Sint Annaland - Telefoon 01665 375' Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs ió^5 per halQaar. Per post 12,00 Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Provinciale Waterrtaat heeft de eerste aanzet gemaakt voor een nieuwe rondweg bij Poortvliet. Men is aan het verkennen en meten geweest, terwijl ook het voorlopig tracé is bepaald. Daarbij is de weg ten zuiden van Poortvliet geprojecteerd tussen de boerderijen van ir. N. A. Geuze (de Zandhoevej en van fruitkweker W. C. van Kempen aan de Kruytenburgseweg. Het is allemaal nog in een voorlopig stadium. Volgens het provinciaal vijf jarenplan kan de nieuwe Poortvlietse rondweg ook pas na 1977 aan bod komen, zodat men nog voldoende voor bereidingstijd heeft. Intussen is verlenging van het fietspad in de Stoofstraat te Poortvliet wel een stap dichterbij gekomen. De grond is nu allemaal eigendom, zodat waarschijnlijk dit jaar nog met het werk begonnen wordt. Er komt een fietspad met trottoir vanaf de Lange Zandweg tot voorbij café Tolrust richting Scherpenisse. Daardoor hoeven fietsers, bromfietsers en voetgangers volgend jaar niet meer twee keer de drukke Stoofstraat over te steken. Provinciale Waterstaat heeft het af gelopen jaar weer verschillende wegen op Tholen verbeterd. De nieuwe rond weg bij Tholen moest ook al onder handen genomen worden vanwege ver zakkingen die ontstaan waren door de slechte draagkracht van de grond. Voor 7 Oktober Sint-Annaland. Bintje 31,- - 33,-. Doré 42,-. Eigenheimer 43,-. Spartaan 22,-. Bonken 18,-. Aanvoer 15 ton. Uien 40 op kl. 2 N.L. 35,70. Drielingen maat 30/40 31,70. Aanvoer 80 ton. Sint-Maartensdijk. Bintje 1 33,20 - 33.70. Apart 22,10. Bonken 30,40. Eigenheimers 33,-. Aanvoer 8 ton. Uien 40 op klasse 2 N.L. 35,70 tot 36,-. Aanvoer 15 ton. zwaar geladen vrachtwagens was er dreigend gevaar, maar dat is nu wegge nomen door het noodverband. Provin ciale Waterstaat hoopt dat de ergste zettingen achter de rug zijn. Binnen kort worden op de nieuwe asfaltlagen nog witte strepen aangebracht. Vanaf Scherpenisse is er op de Provin ciale.weg tot voorbij Sint-Maartensdijk een slijtlaag aangebracht. Tussen Oud- Vossemeer en Sint-Annaland werd 800 m klinkerweg geasfalteerd, terwijl er in de Broekseweg tot de boerderij Candia ook een fietspad werd aangelegd. Op het eiland Tholen zijn er nu nog twee stukken Provincialeweg niet ge asfalteerd: de Molendijk bij Oud-- Vossemeer en de Vierde Dijk bij het rampmonument tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk. Deze stukken krijgen pas in 1977 een asfaltlaag, want volgend jaar worden op beide trajecten eerst de bermen verbreed. De grond kan zich dan opnieuw zetten, waarna een jaar later de asfaltlaag volgt. Het Waterschap Tholen heeft op het ogenblik de verbetering van 5 km polderweg onder handen. Het gaat hier om verbreding van de smalle asfalt wegen tot 4.50 m. Aan weerskanten komt er 75 cm bij. Het Waterschap heeft hiervoor geen extra subsidie ge kregen, zodat men de financiën uit de Wet Uitkering Wegen (WUW) moet putten. Daarom gebeurt het werk in fasen: dit jaar de verbreding en volgend jaar de deklaag. Bij Tholen wordt hiervo de ver binding tussen het Oudeland en Strijenham onder handen genomen. Het gaat om de Ceresweg, Veerweg, Gortzakweg, Vermuydenweg en v. d. Slikkeweg. Bij Oud-Vossemeer wordt de Vogelsangsedijk verbreed. Voor het verkeer zal dit een hele verbetering zijn, aangezien het o.a. vanwege de steeds breder wordende landbouwmachines soms moeilijk passeren is. Het Water schap heeft intussen een ander traject van 5 km wel voor subsidiëring in gediend. Hoewel we ter onderscheid van de nieuwe Thoolse brug over het Schelde- Rijnkanaal steeds spreken over de oude Thoolse brug, is hij niet oud geworden. Mog geen vijftig jaar. Op 10 oktober 1928 kreeg het eiland Tholen immers z'n vaste verbinding met Brabant via de toen officieel geopende brug. Tijdens de tweede wereldoorlog werd de brug twee keer opgeblazen: in 1940 en in 1944. Januari 1971 werd de brug afgedankt, aangezien Tholen toen een royale entree kreeg met een moderne brug. Dit was een van de ingrijpende ver anderingen die de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal voor onze streek met zich meebracht. De werken zijn nog niet klaar, want momenteel is men bezig met de aanleg van de vluchthaven bij Tholen. De meerpalen zitten er al in, nu de loopbruggen nog. Volgend jaar april moeten de drie steigers gereed zijn. Er kunnen schepen afmeren voor slecht weer of om het weekend te rusten. Verder zijn er mogelijkheden voor vier parlevinkers. Bestortingen van de oevers van het kanaal en onderhoud van het eilandje bezorgen Rijkswaterstaat nog tot oktober volgend jaar werk bij Tholen. Vanavond is de oude Thoolse brug nog op de televisie te zien: vna van half acht tot acht uur op Nederland 2, waar de De leden van de Rabobank Sint- Maartensdijk ztyn maandagavond In grote meerderheid accoord gegaan met de voorgenomen fusie met de Rabobanken Stavenisse en Scherpennisse. Van de 35 uitgebrachte stemmen (waarvan een volmacht) waren er 33 voor en 2 tegen. De laatste twee kwamen van de heren P. J. van Houdt en L. v.d. Berg, maar zij noemden geen motieven voor hun tegenstem. Aangezien het in Sint-Maartensdijk maandagavond in café P. J. van Houdt alleen om wijziging van de statuten ging en niet om ontbinding van de vereniging zoals in Stavenisse en Scherpenisse, kon alles in een avond worden afgewerkt. Er was statutair een voldoende aantal, voorstemmers van de aanwezigen, zodat er geen tweede vergadering meer hoeft te worden gehouden. In Stavenisse en .Scherpenisse is dat op 20 en 21 september wel het geval. Van die uitslag zal afhangen of de fusie per 31 december kan doorgaan. De vergadering in Sint-Maartensdijk, die door 34 leden en dhr. Jacobs van de Centrale Bank uit Eindhoven werd bijgewoond, stond onder leiding van voorzitter G. D. Kloet. Deze gaf ter inleiding een overzicht van de voorafgaande gebeurtenissen. Dhr. Kloet hield de leden voor, dat de kostenstijgingen het kleinere banken steeds moeilijker maken om het hoofd boven water te houden. Bij een grotere bank kan het personeel zich beter specialiseren, wat tot een deskundiger voorlichting moet leiden, vooral ten aanzien van bijkomende bankdiensten; Het vertrek van directeur Ista uit Stavenisse is de directe aanleiding geweest voor opening van de fusiebe sprekingen. Er is steeds als uitgangspunt aangehouden, dat de service aan de klanten van de drie banken beslist niet mag achteruitgaan. De organisatiestructuur zal hierop worden afgestemd en de openingsuren van de drie kantoren zullen ongewijzigd blijven. Dhr. Kloet was verheugd dat de opzet om in het bestuur en de raad van toezicht tot zo klein mogelijk colleges te komen (elk drie man) was geslaagd. Dhr. L. J. Koopman stelde de vraag, of een gelijke vertegenwoordiging per kern in de statuten of het huishoudelijke reglement kan worden opgenomen. De voorzitter zei dat daarbij de besprekingen steeds van uitgegaan is. Vastlegging in de statuten is volgens de juridisch adviseurs van de Centrale Bank echter moeilijk. De vergadering liet echter duidelijk blijken dat men dat wilde vastleggen. De twee andere banken zullen van die wens in kennis worden gesteld, zodat in de nieuwe structuur een bepaling kan worden opgenomen in het huishoudelijk reglement. Ook kan de nieuwe algemene vergadering eventueel een bindend besluit nemen ten aanzien van de vertegenwoordiging. Hieraan werd zoveel waarde gehecht opdat een monopolie positie van een van de drie banken in de toekomstige colleges wordt voorkomen. Gezien het aantal leden zou Sint-Maartensdijk daar het eerst voor in aanmerking kunnen komen, zodat voorzitter Kloet deze opstelling van zijn leden bijzonder waardeerde ten opzichte van Stavenisse en Scherpenisse. De leden van de Smerdiekse bank waren aanmerkelijk meer enthousiast voor de fusie dan vorige week hun collega's in Scherpenisse en Stavenisse. Men zag de noodzakelijkheid in en wilde niet wachten tot het nodig was. Er werd op gewezen dat de drie banken nu nog gezond zijn. Dhr. Bil, reeds 55 jaar lid Van de 61-jarige bank, was erg voor de fusie geporteerd. Hij vond het de oplossing om nog sterker naar voren te komen. De discussie was erg opbouwend, zodat het een hele prettige vergadering werd in een goede sfeer. De stemming liep uit op 33 voorstanders van de fusie en 2 tegenstanders. Voorzitter Kloet deelde nog mee, dat de panden Markt 15 en 16 (eigendom van de bank) van de monumentenlijst zijn geschrapt en zo spoedig mogelijk zullen worden gesloopt. Een pand wordt nog tijdelijk aan de N.H. kerk verhuurd in verband met de restauratie van het interieur. De ruimte kan als bouwkeet worden gebruikt. Wat de bank met de vrijkomende ruimte gaat doen als de twee panden gesloopt zijn, is nog onzeker. Eerst wordt in elk geval afgewacht wat de Rabobanken Stavenisse en Scherpenisse over de fusie beslissen. De nieuwe bestuurscolleges kunnen dan eventueel een besluit nemen voor uitbreiding van het kantoor (wat momenteel niet noodzakelijk gevonden wordt), bouw van een woning of verkoop van de grond. VARA deel 2 van de uit dertien afleve ringen bestaande serie Oorlogswinter uitzendt. Het programma is gebaseerd op het gelijknamige boek van Jan Terlouw (fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer maar ook schrijver van jeugdboeken) die hiervoor in 1973 werd bekroond met de gouden griffel. Terlouws boek werd voor televisie bewerkt door Wim Povel. Aart Staartjes voert de regie van deze reeks, die vooral is bestemd voor de wat oudere jeugd. Oorlogswinter vertelt over het leven van Michiel, in de laatste barre winter '44- '45 van de tweede wer 'doorlog. Vijftien is Michiel, zoon van de burgemeester van een dorp aan de IJssel in de buurt van Zwolle. Michiel raakt betrokken bij het verzet tegen de Duitsers. De taak die hij te vervullen krijgt, is haast te zwaar voor een jongen van zijn leeftijd. En hij moet het, om niemand in gevaar te brengen, ook doen zonder anderen in vertrouwen te nemen. Jan Terlouw over zijn bekroond werk: "Oorlogswinter is geschreven als antwoord op een steeds terugkerende vraag van mijn kinderen en van andere kinderen aan hun ouders: Hoe was het om een oorlog mee te maken? In de vraag klinkt een vleugje sensatielust door - oorlog is misschien gevaarlijk maar toch ook wel opwindend. In het boek heb ik geprobeerd de jeugd te vertellen dat oorlog lelijk en angstig is en verder heb ik getracht te schetsen hoe het was, hoe de sfeer was, hoe het voelde. Ik vertrouw dat het wezenlijke hiervan ook in de televisieserie te vinden is. De ouderen zullen de gebeurtenissen herkennen. De jeugdige kijkers zullen - hoop ik - blij zijn dat het directe contact met oorlog hen tot nu toe gespaard is gebleven en zich de verwerpelijkheid van oorlogen, zoals die elders woeden, sterker bewust worden", aldus Jan Terlouw. De belangrijkste medespelers in de t.v.- serie zijn: Paul Rottger (21) als Michiel, Leontien Ceulemans als zijn oudere zusje Erica, Lies Franken als Michiels moeder, André van den Heuvel als de burgemeester (Michiels vader), Peter Winter als de Engelse piloot, Ton Lensink als oom Ben, Andrea Domburg als barones, Piet Kamerman als schafter, Cees Linnebank als Dirk, Arnold Gelderman als Duitse onder officier en Pim Dikkers als de Orts- kommandant. De opnamen voor Oorlogswinter werden gemaakt in het dorp Zalk (bij Zwolle), Tholen, het kasteel Laag- Zuthem en in de NOS-studio's. De VARA zendt de dertien afleveringen tellende serie elke donderdagavond uit van 19.30 tot 19.55 uur. Een dag Tholen voor commis saris der koningin Mogelijk nog dit jaar Poortvllet's rij Hiel pad Ook Rabobank Sint-Maartens dijk accoord met fusie Oude Thoolse brug verdwtynt via t.v .-uitzending -+- Ouders bezichtigden de Kubus Wisseling wijkverpleegsters In Sint-Phillpsland en Tholen Belangrijke daling aantal Thoolse ondernemers Gemeentebestuur laat Thoolse dakpannen rusten Subsidie voor restauratie van N.H.Kerk Sint -Maar tens djjk en 't Huis Vermuyden Jeugdclubs in Poortvliet en Scherpenisse Smerdiek scoorde in Dlnteloord waardevolle trtóffer HET IS EEN SLECHTE BRUG, DIE KORTER IS DAN DE RIVIER BREED Dit nummer bestaat uit 10 pagina's houdt op maandag 13 en dinsdag 14 okt. Eventuele pijnklachten melden op spreekuur in St.-Maartensdijk en Tholen. Bij acute klachten bellen: 01645—2388 Advertentie IM Een dagje Tholen betekende voor de Commissaris der Koningin dr. C. Boertien en mevr. J. B. Boertien-Velema een indruk opdoen van de variatie in deze samenleving. Kerkeiyke en Maatschappeiyke en Sociale vertegenwoordigen van Tholen gaven onder leiding van burgemeester en mevrouw van Boejjen de gasten een indruk van deze gemeenschap. De mannelijke gespreksgroep had zich inclusief de gemeenteraad in het Thoolse stadhuis genesteld, de vrouwelijke helft in t Ouwe Raedhius te Poortvliet, waarna men ln de Gasthuiskapel ln Tholen weer een combinatie vormde. Men zou uit vragen die dhr. en mevr. Boertien stelden haast geloven, dat ze zelf al een tijdje op Tholen hadden gewoond. Ook van wat verder af, valt het wel en wee van een gemeenschap te volgen. Maar de persooniyke aanwezigheid kon toch nog wel bjjdragen tot wat meer kennis van land en mensen in dit stukje Zeeland. Naar beide richtingen leek het een geslaagd kennismakingsbe zoek. De Thoolse dag begon voor de Commissaris met een gesprek in het stadhuis met de gemeenteraad. De raadsleden P. van Schetsen en J. C. Bevelander waren door omstandigheden verhinderd. Een belangrijk deel van het eerste gespreksuur was gewijd aan het voorstel van Minister de Gaay Fortman met betrekking tot de bestuurlijke herindeling van provincies. Ter sprake kwam voorts het beleid ten opzichte van de kleine kernen met daarbij de wetenschap dat Gedeputeerde Staten binnen afzienbare tijd met een nota komen bij Provinciale Staten. Aan de orde kwam verder de volksgezondheid, in het bijzonder het preventief kanker onderzoek. De eerste bijeenkomst werd onmiddellijk gevolgd door een gesprek met vertegenwoordigers van de kerken op Tholen, landbuw, industrie, Tussen 1968 en 1974 verminderde het aantal ondernemingen op Tholen van 588 tot 456. Daarby gaat het om de zaken in het midden- en kleinbedryf zoals detailhandel, ambachten en dienstverlenende bedryven. De sterkste terugval werd genoteerd by de brand- stoffenhandel (komst aardgas), levens middelenzaken en bakkeryen. De sanering, vooral van eenmanszaken, heeft zich de laatste jaren sterk door gezet. Alleen het aantal garage bedrijven verminderde niet: dit getal nam zelfs nog wat toe. Bij vrijwel alle andere branches was ef eert dalihg. Voor een deel betrof het eeh ftatUUtlijke sanering, voor een deel gedwongen sluiting vanwege de onrendabele uit komsten. Het aantal ondernemingen, dat in 1968 nog onder kruideniers waren geregistreerd stond bedroeg 63 en in 1974 waren het er nog 41. Het schilders- en rijwielreparatiebedrijf moest eveneens een geduchte veer laten. Dat geldt ook voor schoenreparatie bedrijven en slagers. Per kern waren er in 1968 in Tholen nog 138 ondernemingen, in Poortvliet 45, in Scherpenisse 56. in Sint- Maartensdijk 104, in Stavenisse 63, in Sint Annaland 112 en in Öud-Vosse- meet 70. werknemers, welzijnsorgaan en middenstand. Ter sprake .werden gebracht het wat zonniger oogst- en prijsbeeld van de landbouw in vergelijking met vorig jaar, de wat vraagtekens oproepende industrie-ont wikkeling, de werkeloosheid en de pendel, de kerkelijke verhoudingen, de sanering in de middenstand, kortom in een uur een indruk opdoen van hoe men werkt, leeft en woont. In Poortvliet was er onder leiding van mevr. van Boeijen een gesprek met mevr. Boertien door vertegenwoordigers van schoolraad, bibliotheek, kruiswerk, welfarewerk, gezinsverzorging, bejaardenwerk, kerkelijk jeugdwerk, fruitteelt, middenstand en woningstichting. Iedere aanwezige vertelde wat over haar werk. afdeling of branche. De gestelde vragen maakten het tot een plezierige discussie, die evenals in Tholen nog wat verder uitliep dan het strikte protocol toeliet. Na de lunch in de Stadsherberg te Sint- Maartensdijk ging het gezelschap, nu bestaande uit de Middelburgse gasten, B. en W. mevr. Boertien en mevr. van Boeijen, het eiland door voor zover dat nog niet bekeken was. Dat was dan Stavenisse. Sint-Annaland en Oud- Vossemeer, waar een wat langere pauze was voor bezichtiging van het in aanbouw zijnde Dorpshuis. Architect en aannemer zorgden voor een toelichtingHet volgend programmapunt was de Hervormde kerk in Scherpenisse, waar ds. A. G. Haring, met leden van kerkeraad en kerkvoogdij en enkele dames voor de ontvangst en de thee zorgden in de consistorie. President-kerkvoogd Dijke gaf een toelichting op de kerkhistorie en restauratie. De Cortimissaris zette zich daarna even achter het orgel om het metterdaad te proberen. Het was toen volop tijd voor het laatste onderdeel: de Gasthuiskapel in Tholen. Vanzelfsprekend een bezichtiging, maar ook nog een uur ongedwongen onderhoud met weer een 25 tal andere burgers uit de gemeente, afkomstig uit alle kernen. Kerkelijke- en onderwijs vertegenwoordigers, arts en dijkgraaf, mensen uit de sport-en culturele sector, kortom weer een brede schakering om op die wijze binnen de beschikbare tijd vele indrukken te kunnen opdoen. Een leerzaam en plezierig kennis makingsbezoek, vonden de Commissaris en mevr. Boertien. Het genoegen was wederzijds. De afdeling Zeeland van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (AMIB) heeft op 27 september in een der zalen van de Gereformeerde Kerk in de Hofstraat te Tholen een vergadering gehouden. Tien inwoners van Tholen en Sint- Philipsland waren reeds ingeschreven als lid van de AM1B. Tijdens de bijeen komst werden nog een aantal personen genoemd die belangstelling hebben voor het lidmaatschap. De voorzitter van de afdeling Zeeland, dhr. S. Paauwe uit Middelburg, was met enkele andere provinciale bestuursleden aanwezig en gaf een overzicht van het doel en de mogelijk heden voor invalide mensen, in welke vorm dan ook. De leden op Tholen en Sint-Philipsland vormen de vijfde groep, aangezien er reeds groepen zijn in Middelburg e.o., Vlissingen e.o., Noord- en Zuid-Beveland en Zeeuws Vlaanderen. In elke groep fungeren een aantal mensen als contactpersoon. Voor de groep eiland Tholen zijn dat: dhr. G. J. van Alphen, Kotterstraat 59, Tholen, mevr. H. F. Koning. Haven 36, Sint- Maartensdijk en dhr. P. Wagemaker, Wilhelminastraat 43. Sint-Philipsland. De bedoeling is in november de Zeeuwse algemene ledenvergadering te hoiiden ih Goes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1