Klein gebied vergt honderd procent eensgezindheid Groene Kruis krijgt nog meer subsidie van gemeente Tholen DE STELPOST RABOBANKEN Vervolg van pag. 1 MODECENTRUM v. d. R1JTSTRAAT 5-9 BERGEN OP ZOOM TEL. (01640) 3 43 47 Exclusieve herenkleding - modes Donderdag 2 oktober 1975 EENDRACHTBODE 5 Bij wisseling Toetssteen leiding: Zorgen Met ervaring Ook de laatste twee procent nodig Tellen Bijkomstigheden negeren Vrees voor toekomst Zelfwerkzaamheid groter Begrip in Den Haag nodig Commissie financien adviseerde b en w over subsidie Meer voor Kankerbestrijding Muziekschool elitair S.G.P. tegen Peutersoeelplaats Verandering direkt en gratis door Cees Giesbeek 16 "We zijn er in ons kleine gebied op aangewezen de handen ineen te slaan. Voor het behoud van de b.l.o. school zal er honderd procent eensgezindheid moeten z(jn. Ik hoop dat het deze avond op de streek gedane beroep weerklank vindt." Dat zei donderdagavond 25 september burgemeester J. E. van Boegen by de wisseling van de bJ.o. schoolleiding. Er was een gaande en komende man(en vrouw), er was dankbaarheid voor wat de heer en mevrouw B Donker ruim 10 jaar wilden doen voor "De Toetststeen", er was ook reden tot blijdschap, nu opvolgers gevonden werden in de heer en mevrouw Huigens. Wat het personeel betreft kan de school weer blijven draaien. Ten opzichte van het leerlingengetal telt elk "toetasteentje" mee. Ook medewerking van de laatste twee procent van de scholen Is dringende noodzaak. Het afscheid en het welkom vond plaats in gebouw "Calvijn" te Sint Maartensdijk. Met niet alleen het hoofd van de burgerlijke gemeente of alleen het bestuur van "De Toetssteen". Ook met een flinke groep kinderen, met de ouders, met mevrouw den Haan, psychologe van de school, met vertegen woordigers van het onderwijs uit de streek en zelfs met de voormalige b.l.o. onderwijzer, de heer en mevr. De Korte, voor dit afscheid helemaal uit Den Haag gekomen. B en w van Sint Philipsland stuurden bericht van verhindering. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. J. Godee, hervormd predikant te Sint Annaland, opende met het lezen van het danklied ps. 138 en gebed. Ondanks het betreurde vertrek van de heer en mevr. Donker, van onderwijzeres mevr. Koppejan toch een festelijke avond vond de school voorzitter. Feestelijk vanwege het werk dat de scheidende krachten zo menig jaartje mochten doen, feestelijk eveneens nu de vakatures meteen zijn vervuld met de komst van de heer en mevr. Huigens. Ds. Codee deelde verder nog mee, hoe ook de oud-voorzitter W. C. van der Stel verhinderd was. Wanneer u de schoolgeschiedenis de laatste maanden volgde, weet u dat er nogal wat zorgen waren, zo vervolgde de voorzitter zijn welkomstwoord. Die zorgen spitsten zich toe, toen de complete personeelsstaf (3 personen) elders een benoeming aanvaardde of andere plannen had. Het gebouw waarin we zijn samengekomen draagt de naam van een groot kerkhervormer, maar tegelijkertijd ook iemand, die grote waarde toekende aan het onder wijs. Heel wat in ons gebied zullen eveneens overtuigd zijn van de noodzaak, van dit onderwijs en de grote waarde daarvan voor de kinderen, die deze school bezoeken. Na ruim 10 jaar aan "De Toetssteen" verbonden te zijn geweest, waarvan 5 jaar hoofd, is het dan ook spijtig, dat de heer Donker ons gaat verlaten, vond ds. Code. We hebben van u een geweldige trouw en grote liefde voor de school gezien. Hartelijk dank. Uw vertrek betekent voor ons een teleurstelling, maar u gaat zelf ook iets loslaten, wat jaren uw liefde had. We hopen dat u in Brielle opnieuw met vreugde en toewijding zult mogen werken, zo besloot ds. Codee zijn dankwoord tot de heer Donker en bood hem namens "De Toetssteen" het Zeeuws woordenboek aan "om het Zeeuws niet te verleren". Waarderende woorden waren er eveneens voor mevrouw Donker, die sinds 1971 werkzaam was aan de school en daarvoor toch ook veel indirecte steun verleende. Voor mevrouw Donker was er een set lepeltjes. Mevrouw Koppejan die een grote reis gaat maken begon in 1974 in de B afdeling, maar toen die afdeling dit jaar augustus werd opgegeven, bleef ze bereid nog door te gaan, vanwege het vertrek van onder wijzer De Korte. Het bestuur was daarom mevrouw Kopppejan eveneens bijzonder erkentelijk en zij kreeg een boek over land- en volkerenkunde. De voorzitter kon onmiddellijk na afscheidswoorden overschakelen op welkomstwoorden, want ook het nieuw benoemde schoolhoofd was met echtge note aanwezig. Het is lang geen vreemde grond, waarop u staat, zei ds. Codee tot de heer Huigens want u bent hier geboren. U wilt de laatste werk periode hier doorbrengen en daar zijn wij reuze blij mee. Al 35 jaar lang schoolhoofd weten we opnieuw iemand aan de leiding van "De Toetssteen" met ervaring. Mevrouw Huigens is al 15 jaar bij het onderwijs en staat dus evenmin vreemd voor de klas. We hopen samen een goede en gezegende tijd tegemoet te gaan en willen het welkom met bloemen onderstrepen. Bij het overhandigen daarvan, haakten verschillende leerlingen van de b.l.o. school in, door hetzij aan de scheidende mevrouw Donker, dan wel aan de komende mevr. Huigens bloemen aan te bieden. Een leuk moment. In zijn afscheidswoord stelde de heer Donker dat de b.l.o. school op Tholen een plaats veroverde in het opvoedings patroon. Hij wees er voorts op, hoe een aantal lagere scholen vanaf de begin periode meewerkten, anderen kwamen daartoe na enige aarzeling, sommigen zijn nog altijd niet zover. Hij waar schuwde de laatste,, dat men daarmee kinderen tekort kan doen. De mede werking van de hoofden der basis scholen is uiteraard zeer belangrijk, evenals de inbreng van de psychologe en het RPZC. We kunnen thans voor de nog ene groepering van wat moeilijk lerende kinderen drie groepen maken en dat werkt efficient. Vorig jaar kwamen er in één ruk 22 kinderen van onze school in aanmerking voor verder onderwijs en dat gaf een nogal fikse klap, want een evengrote aanvulling was er niet. We staan nu weer op een totaal van 28 en het is eigenlijk nodig, dat er nog 5 bijkomen. Ze zijn er wel, die baat zouden hebben bij het onderwijs op onze school. Daartoe is dan vooral ook de medewerking van de ouders nodig. Moet soms het eergevoel domineren boven het belang van het kind. Ook nog een ongegrond eergevoel. De heer Donker bracht dank aan de ouders, het gemeentebestuur, de teamleden en de schoolhoofden van de basisscholen voor 98%, want er rest nog een paar procent dat die medewerking niet geeft. De heer Donker bepleitte ook daarbij de gewenste medewerking. Hij was er van overtuigd, zijn opvolger met een gerust hart te kunnen introduceren. Tenslotte dankte de heer Donker het bestuur, die hij het op vrijwel elke vergadering wat lastig (moest) maakte (maken), zoals hij ook mevr. Koppejan dankbaar was voor haar medewerking en mede namens zijn vrouw voor de op deze avond zo gewaardeerde cadeaus. Het nieuwe schoolhoofd, de heer Huigens begon met een vrolijke noot, wat vooral de aanwezige jeugd deugd deed op een avond waar ook ceremonieel niet kon ontbreken. "Antiek is in", zo begon dhr. Huigens en met 40 schooldienstjaren kan enerzijds je waarde stijgen (antiek), maar zitten er toch ook krasjes op. Zeker, als je ook nog Ar ie van je voornaam heet. Laat ik me maar meteen aanbevolen houden bij de hier ook aanwezige burgemeester, vond dhr. Huigens, want het kan best zijn dat we hem veel voor onze school nodig hebben. Wanneer de ouders van ons verwachten, dat we hun kinderen iets leren, hebben ze gelijk. Ik wil er daarbij op wijzen, dat het gehele leven een tellen is. Ook in de Bijbel wordt daarover gesproken: Leer ons alzo onze dagen tellen. Dan staat er geen punt, maar er volgt: opdat we een wijs hart bekomen. De juiste vertaling is eiéenlijk dat we een wijs hart moeten thuisbrengen. Ik wil beginnen met te pogen dat bijbel woord in de praktijk te brengen, zo eindigde dhr. Huigens kort en krachtig zijn introductie. Burgemeester Van Boeijen verklaarde ter elfder ure te zijn ingevallen voor de wethouder van onderwijs, maar niettemin graag bij dit afscheid en ^modehuis rota bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM stemmen zijn die zich daar tegen ver heffen. Mogelijk zou het verspilling van leden zijn om in een keer de eilandelijke fusie door te drukken. Daarom is het nu beter met z'n drieën samen te gaan. Wat de een echter vandaag moet doen, moet de ander misschien overmorgen. Voor Scherpenisse als zodanig is het een zekere verarming. De kosten kunnen misschien ook zo hoog worden dat de service teruggebracht moet worden", zei dhr. Jagt. Voorzitter Elenbaas zag niet in dat de plaatselijke bank verdwijnt. "Onze bank werkt rustig door. We gaan gelukkig uit van drie gezonde banken en het is pertinent niet zo dat twee sterken een zwakke moeten dragen. We krijgen een nieuwe bank van 50 miljoen gulden. Een eilandelijke 'bank vergt organisatorisch veel", zei dhr. Elenbaas. Districtsdirecteur v. d. Schoor bracht naar voren dat een bank van 50-75 miljoen gulden balanstotaal in vele opzichten de bank is waarnaar men zoekt. Zo'n bank is goed bestuurbaar en daar kan ook een slagvaardig beleid worden gevoerd. Dhr. Hage vroeg of er nog contact was geweest met de Rabobanken Poortvliet en Sint-Annaland, die nu als enige twee nog zelfstandig overblijven. De voor zitter antwoordde dat de twee banken tijdig van de fusieplannen in kennis zijn gesteld. Dhr. A. L. G. van Doorn wierp de vraag op waar de grens van een fusie ligt. Hij vreesde dat de voor de drie banken gehanteerde argumenten ook gelden voor een grotere of veel grotere fusie. Het contact, de voeling met de woon kernen is belangrijk. We zien nu dat de andere banken zich in Tholen en Sint- Maartensdijk ook proberen te vertakken. Het contact, een positief element van de Rabobanken, gaat verloren als in een niet al te verre toekomst bij een nog grotere fusie de zaken vanuit een computer in Utrecht geregeld worden. We zien nu in de ontwerpen voor bestuurlijke reorgani satie dat de gemeentebesturen een soort postagentschappen worden. Bij de bibliotheken ook zo. Er zijn er drie op Tholen en de andere uitleenposten hangen erbij en krijgen rommel. Ook bij de bank is het niet uitgesloten dat uit h^t oogpunt van kostenbesparing de service minder wordt, zei dhr. Van Doorn. De voorzitter wees erop dat de zelf werkzaamheid van de plaatselijke banken niet aangetast wordt. De auto nomie is wel behoorlijk aangetast, maar als afzonderlijke bank kunnen we de solvabiliteit ook niet meer opbrengen. Bij de vergaderingen van de centrale bank en de kringen is geen sprake van centralisatie, maar meer van bespreken van beleidsoverwegingen. De zelfwerk zaamheid van de banken kan juist groter worden. Wat aan de plaatselijke bank gelaten kan worden, moet gelaten worden. Dat is altijd ons sterkste punt geweest. Een van de verliezen van de fusie zal het vergader bezoek zijn. Dat loopt nog \erder terug, Ik vraag me af, of we niet een klein beetje naar het regenten systeem gaan. Wat is de verhouding nog .van leden, bestuur en raad van toezicht? De ouderen op de vergade ringen worden niet opgevolgd door jongeren. Het spijt me dat van de 217 leden zo weinigen zijn opgekomen. Een fusie is toch eén zeer belangrijk iets. In feite had ik meer mensen verwacht, maar het zijn in feite de vertrouwde leden die geen vergadering missen. Je wordt langzamerhand als bestuurslid of lid van de raad van toezicht gekozen door nog geen 10% van de leden. De leden besteden eigenlijk te weinig aandacht aan hun eigen vereniging", vond dhr. Elenbaas. Op een vraag van dhr. Jagt over de vergaderplaats na de fusie, zei de voor zitter dat hierover nog geen besluiten genomen zijn. Dhr. J. Wesdorp meende dat men beter nu tot fusie kan overgaan nu het nog vrijwillig kan. Directeur v. d. Hoek legde tenslotte nog het een en ander uit over de werkwijze na de fusie en wees erop dat een bijkantoor van 15 miljoen gulden als Scherpenisse momenteel nog uniek is in ons land, een zeldzaamheid. welkom aanwezig te zijn. Ingaande op het antiek van dhr. Huigens verwees de burgemeester naar het oudste klokje in Tholen, dat ondanks zijn vijf eeuwen nog welluidende klanken laat horen. Hij verzekerde het bestuur en het personeel, dat in de komende begrotingsbrief de b.l.o. school een belangrijke plaats inneemt, omdat het voltallig gemeentebestuur overtuigd is van de noodzaak van dit onderdeel van het onderwijs op Tholen. Persoonlijk verzekerde de burgemeester alles te zullen doen tot het in stand houden van "De Toetssteen",. Vandaar ook zijn directe bereidverklaring op te trekken naar Den Haag. We zijn als gemeentebestuur zeer bezorgd, wanneer dit onderdeel van het Thoolse onderwijs in gevaar komt, zo vervolgde de heer Van Boeijen. Anderszijds zitten we met wetmatig heden, die hun basis vinden in het dichtbevolkte westen, maar op het platteland niet te hanteren zijn. Er moet in Den Haag begrip voor zijn, zo meende Tholens eerste burger, dat we ook hier die voorzieningen willen hebben, die de wet biedt. Papieren regels moeten dan bij de praktijk worden aangepast. Uiteraard gaat het om het kind. Als we daarvoor ten strijde moeten trekken, zal het gemeente- bestunr aan uw zijde staan. We willen rijksgaranties op langere termijn voor het bestaansrecht van "De Toetssteen". Ik hoop dat ook de 2% in ons eigen gebied die noodzaak inziet, want we zijn als klein gebied aangewezen op honderd procent eensgezindheid. Tenslotte bracht burgemeester Van Boeijen dank aan de heer en mevr. Donker, evenals aan mevr. Koppejan voor het werk aan de kinderen van "De Toetssteen." De omstandigheden waren bepaald niet ideaal, waaronder u moest werken. Ik hoop dat het u in Brielle wel ga en dat mevr. Koppejan een fijne reis zal maken en wil namens het gemeente bestuur graag alle steun toezeggen aan de opvolgers dhr. en mevr. Huigens. Verder werd nog het woord gevoerd door het hoofd van de chr. school te Sint Annaland, de heer Koppejan, die namens de prot. chr. hoofdenkring het woord voerde bij verhindering van dhr. Fondse uit Tholen. Aangezien we weten wie er weggaat r inden we het spijtig, verzekerde dhr. Koppejan, want de hoofdenkring had bewondering voor de manier waarop uw leiding gaf aan De Toetssteen en de manier waarop u voor deze school pleitte. Hij wist dat er wat drempelvrees bestond bij de ouders in dit gebied, al neemt de tijdsomstandig heid daar gelukkig telkens wat van weg. Voor ouders kost het vaak moeite een zodanige beslissing te nemen, maar de ervaring leerde, dat het juist in het belang van het kind is. De heer Koppejan wenste het gezin Donker alle goeds toe in de nieuwe woonplaats en vond de komst van dhr. en mevr. Huigens van inmens belang voor deze school. Ook hij verzekerde dat de nieuwe leiding op de mede werking van deze hoofdenkring kon rekenen. Namens die kring overhandigde hij dhr. Donker een boekenbon en waren er bloemen voor mevr. Donker. De heer W. J. J. Brevet uit Sint- Maartensdijk sprak namens de hoofdenkring van de openbare lagere scholen op Tholen. Hij verklaarde dat ook zijn kring de B.L.O. school en dus ook haar voortbestaan van groot befang achtte voor de streek. Er is de jaren door met de heer Donker een goede samenwerking geweest, aangezien ook het thans vertrekkende B.L.O. schoolhoofd begrip had voor het feit dat zijn school als het ware een compromisschool voor de streek moest zijn. De waardering voor het werk van dhr. Donker werd met overhandiging van een mooie plant onderstreept. Namens de B.L.O. school in Bergen op Zoom werd het woord gevoerd door de heer V. V. A. A. van Osta. De kinderen van de Sint-Maartensdijkse b afdeling zijn dit jaar op zijn school gekomen. Ze maken het uitstekend, verzekerde de heer van Osta, die evenens waarderende woorden had voor de heer Donker en hoopte dat het huidige B.L.O. op Tholen zou kunnen voortgaan. Na het officiële gedeelte sloot ds. Codee de bijeenkomst met dankzegging en tenslotte was er door de aanwezigen nog het persoonlijk afscheid van de heer en mevrouw Donker, van mevrouw Koppejan en de begroeting van de heer en mevrouw Huigens. in dc eerste openbare vergadering van de Thoolse Raadscommissie voor Financiën is B. en W. geadviseerd de subsidie voor het Groene Kruis Tholen met 17.000 gulden te verhogen. Er wordt reeds 86.000 gulden subsidie gegeven. Overigens krijgt de gemeente 80% van deze kosten terug via dc Rijksuitkering Sociale Zorg. Het subsidiepercentage, dat aan de hand van de contributie gegeven wordt, stijgt van 50 naar 60%. De bedoeling is dat ook het onderhoud van de wijkgebouwen nog aan de orde gesteld wordt voor een gemeentelijke bijdrage. Het Groene Kruis wil verder z'n erkzaamheden uitbreiden door in samenwerking met Oost en Zuid- Beveland een hoofdwjjkverpleeg- kundige aan te stellen. Per v(jf wijkver pleegkundigen kunnen er dan drie ziekenverzorgters benoemd worden, die volledig door het Rijk gesubsidieërd worden. Wethouder C. J. Moerland, tevens voorzitter van het Groene Kruis Tholen, deelde dat mee in de Commissie Financiën. Aangezien er nogal wat nieuwe subsidie aanvragen waren, lieten B. en W. zich in verband met de gemeentebegroting 1976 eerst adviseren door de raadscommissie. De samenwerkende reclasseringsver- enigingen Zeeland vroegen subsidie vanwege een tekort van 5500 gulden in 1975 en 6200 gulden in 1974. Tholen subsidieert nu de reclassering van het Leger des Heils met 1150 gulden. Het werd de commissie niet duidelijk wat de samenwerkende reclasseringsvereni gingen Zeeland nu eigenlijk doen. Gaat het alleen om een bureau dat coördineert en niet werkelijk aan reclassering doet? Raadslid M. van Damme (V.V.D.): ik weet het niet, ik wil deze zaak eerst nog eens bestuderen. Wat doet de reclassering eigenlijk op Tholen? Raadslid M. A. J. M. van der Linde (P.v.d.A.): ik weet ook niet wat het is. Raadslid M. Dijke (S.G.P.): wat doet het bureau eigenlijk? Ik weet een paar gevallen op Tholen, maar ik geloof eerder dat men met de reclassering achteruit gaat dan vooruit. Wethouder Moerland zei dat B. en W. al besloten hadden wel subsidie te geven. Voor de herindeling gaf Tholen 25 gulden aan de samenwerkende reclasseringsvereni- gingen Zeeland. Raadslid J. D. de Korte (C.H.U.) ging als enige accoord met het voornemen van B. en W. De commissie had geen moeite met 1 cent per inwoner voor de Ned. Ver. Bescherming Voet gangers, die altijd nog neen heeft gekregen van de gemeente Tholen. De vereniging Nederlandse Blindenwezen, een nationaal overkoepelend orgaan, vroeg 2 1/2 cent per inwoner. Dhr. van Damme vond dit veel 12a gulden in vergelijking met andere subsidies. Hij wilde geven omdat het er anders teveel uitspringt. Wethouder Moerland vond het luttele bedragen in vergelijking met de begroting. De voorzitter bracht verder naar voren dat vorig jaar verschillende bedragen verhoogd zijn van 100 naar 125 gulden, zodat B. en W. die nu willen handhaven. U moet de subsidies aan Hart-en Nierstichting e.d. ook meer als een sympathiebetuiging zien, vond wethouder Moerland. Raadslid van Damme noemde het Koningin Wilhelmina Fonds (Kankerbestrijding) een nationale zaak. Hij wilde een forse verhoging omdat dit volgens hem een kettingreactie teweeg brengt. Dit jaar is op Tholen ook de collecte verdubbeld. Chef-financiën C. Meertens liet doorschemeren dat de pagina van de begroting met subsidies voor het K.W.F. e.d. al klaar is. Toch wilde de commissie meer geven. Men dacht aan een begrotingswijziging om de pagina niet meer opnieuw te moeten typen. Na enige discussie stelde dhr. de Korte voor het Reuma, Astmafonds, de Hart en Nierstichting elk 25 gulden meer te geven dus nu 150 gulden en het Kon. Wilhelmina Fonds (dat nu 375 gulden krijgt)50gulden meer. Iedereen stemde daar mee in, hoewel raadslid van Damme met name voor het K.W.F. nog meer wilde verhogen. "De 35.000 gulden subsidie voor de Zeeuwse muziekschool vond dhr. van Damme veel te veel voor wat de Thoolse gemeenschap eraan heeft", 't Is gewoon elitair, zei het V.V.D.-raadslid. Wethouder Moerland antwoordde dat de burgemeester met de directeur van de muziekschool zal spreken om de zaak wat te activeren. Dhr. van Damme wilde de 400 gulden voor schoolconcerten voortgezet onderwijs verhogen zodat ook de 5e en 6e klas van de lagere scholen naar een concert kunnen. Hij pleitte ervoor te onderzoeken of dat 1 keer per jaar kan. Dhr. v.d. Linde sloot zich daarbij aan. Raadslid de Korte had als 13-jarige een schoolconcert meegemaakt en hij vond het verschrikkelijk. Nu vindt hij het mooi, maar voor de 5e en 6e klas van de lagere scholen achtte dhr. de Korte geen schoolconcert nodig. Dhr. Dijke sloot zich daarbij aan. Het Zeeuws studiefonds krijgt 7 cent en vroeg 20 cent per inwoner. De commissie ging accoord met een dubbeltje. Het R.P.C.Z. wil 14 gulden per leerling, dat is 20% hoger dan in 1974. De raadsleden Dijke en de Korte verklaarden op zich niet tegen het R.P.C.Z. te zijn. Als het bijzonder onderwijs echter in de nieuwe structuur van het R.P.C.Z. kan worden aangetast, wilden zij hun stem voorbehouden bij deze subsidie. Raadslid Dijke liet vervolgens een aantal keren "tegen" horen. Dat gebeurde o.a. bij de drie gulden per vormingsdag per deelnemer in het vormingscentrum Hedenesse te Cadzand. Wethouder Moerland geloofde dat het hier om een onschuldige zaak ging, conferenties. Dhr. Dijke: ik weet van nabij wat daar gebeurt en ik kan er beslist niet achter staan. Raadslid de Korte zei eerst informaties te willen inwinnen. Dhr. Dijke was ook tegen de Z.V.U. subsidie. Dhr. de Korte onthield zich nog vpn een standpunt. De S.G.P.- vertegenwoordiger verklaarde zich verder tegen de subsidie voor de jeugdcommissie wieier belangen Zeeland. Ook de 141.000 (in plaats van 124.000) gulden voor de Thoolse openbare bibliotheekstichting kon de goedkeuring van dhr. Dijke niet wegdragen, evenmin als de 15 cent per inwoner voor de streek V.V.V. eiland Tholen. Tenslotte maakte raadslid Dijke bezwaar tegen subsidie voor de Nederlands- Belgische vereniging. De 750 gulden subsidie voor de peuter speelplaats de Fabeltuin in Tholen kreeg algemene goedkeuring van de commissie. Raadslid v.d. Linde wees erop dat er een lange wachtlijst is zodat er eigenlijk een groter gebouw moet komen. Wethouder Moerland deelde mee dat in Oud-Vossemeer ook plannen zijn om een peuterspeelplaats in 't leven te roepen. Het Streekmuseum de Meestoof krijgt weer een gulden per inwoner. De muziekverenigingen ontvangen volgens de landelijke Somnoregeling in 1976 Gl&S een verhoging van 20%. Dit komt o.a. omdat de verenigingen groter geworden zijn. Raadslid Dijke onthield zich nog van een uitspraak bij de muzieksubsidie. De Zeeuwse Stichting voor Revalidatie krijgt nu 7 cent en wil 10 cent per inwoner. Als alle Zeeuwse gemeente, meedoen, komt het op 8 cent uit en daarom wile de commissie niet meer geven. Voor School- en Beroepskeuze mag de bijdrage per leerling verhoogd worden 17,50 naar 20,-. Bij de begroting 1975 is de subsidie voor de vereniging Milieuhygiëne Zeeland door een meerderheid van de raad gestaakt vanwege uitlatingen in de V.M.Z.-krant over Oud-Commissaris der Koningin mr. J. van Aartsen en burgemeester J. E. van Boeijen. Raadslid v.d. Linde vond de V.M.Z. toch een bijzonder nuttige vereniging. Het is goed dat er een vereniging is die de bestuurders hinderlijk volgt, zei de P.v.d.A.-vertegenwoordiger. E)e raadsleden de Korte en Dijke waren tegen, terwijl dhr. van Damme de zaak eerst nog wilde bekijken. B. en W. zullen dat ook doen, liet wethouder Moerland tenslotte weten. Advertentie fM 'advertentie IM Ons goede landje. De Partij van de Arbeid wil toch nog iets gaan doen aan het opnemen van Surinamers. Het is een vervelende situatie waar die mensen ginds in verkeren en als je dan weg kan komen naar een land van melk en honing, moet je het natuurlijk nooit laten. Een land waar men veel reclame maakt voor geboortebeperking vanwege overbevolking, een grote werkloosheid en een miljardentekort op de rijksbegroting. Prijsstijging hier en belastingverhoging daar en dan moeten er ook nog duizenden mensen bijkomen. Zeker gedachtig het spreekwoord, hoe meer zielen, hoe meer vreugde, maar er is ook het spreekwoord dat hoe meer varkens hoe dunner de spoeling wordt. Als er zo'n honderd mensen naar Stavenisse waren gekomen, had men waarschijnlijk niets gehoord. Ze moeten er geen doekjes om winden, want het moest het hele bungalowpark zijn of niets. Dan zou men niet meer hebben geweten dat men in Stavenisse dan wel in Surinisse was. Er kan inderdaad te veel zijn gezegd, maar als het om naastenliefde gaat zijn we snel uitgepraat. Daar hoeft een Surinamer niet eens bij te komen. Laten we bij ons zelf beginnen, hoe een Nederlander tegenover een Nederlander staat. Dan leest men vaak genoeg: jongen schiet vriend dood, oude vete met mes beslecht, oude vrouw vermoord, enz. daarvoor krijgt men dan een paar jaar gevangenisstraf met lekker eten, t.v. kijken (liefst kleur) en als de politie een keertje hard of liever flink optreed, moet hij oppassen niet zeifin de cel te komen en de misdadiger wordt vrij gesproken. Zo gaat dat in ons goede landje, dus veel hebben we elkaar niet te verwijten K. Suurland Julianastraat 10 Scherpenisse Zonder zich verder aan vader en z»on te scoren, begon hij te draaien en had binnen een minuut Kees Matters aan de telefoon. Op rustige toon zette hij uiteen, wat er die morgen was gebeurd, dat de kraan van Diephuis door de gemeente-opzichter van Brasemsveld was afgekeurd en dat hij - Gert - voorstelde, dat een hunner kranen in de late avond vanuit Velp naar Brasemsveld gedirigeerd zou worden en het nodige personeel mee zou komen. „Als hij er morgenvroeg bijtijds is, bouwen we hem op en waarschuwen de gemeente-opzichter. Zodra hij hem gekeurd en geen bezwaren meer heeft, gaan we verder. Onze mensen brengen we zolang onder in een hotel en intussen zoeken we kosthuizen. Gaat u ermee akkoord?" Kees Matsers vloekte een keer hartgrondig, maar gaf zijn hoofdopzichter verder blanco volmacht. „In orde, Gert. Ik bel de politie hier en vraag begeleiding tot de autobaan. Verder waarschuw ik de Rijkspolitie in Driebergen. Als jij nu Bodegraven, Alphen en Leimuiden inlicht, en natuurlijk ook Brasemsveld, kan dat ding er om een uur of vijf, zes zijn. De mensen stuur ik morgenvroeg met een der eerste treinen. Kijk even na, hoe laat die in Leiden kunnen zijn en haal ze daar af. Verder laat ik alles aan jou over. Wat zegt Diephuis Ervan?" „Ze zijn hier beiden, meneer. Ik geef ze u meteen door. Vindt u het goed, dat ik zaterdagmorgen dan de kraan bedrijfsklaar laat maken? Zodat we maandagmorgen meteen kunnen beginnen? Ik kom dan zaterdagavond bij u aan. Volgende week maak ik wel een uitgebreid rapport." „In -orde, Gert. En geef me nu die beide lapswansen maar Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken, overhandigde hij de hoorn aan de oudste Diephuis, waarna hij het kantoortje verliet. Buiten snoof hij de frisse lucht in. Terwijl hij naar de kraan liep, zei hij tot de mannen, die erbij hoorden: „Breek hem maar af en voer hem terug naar Leiden. Hij kan hier niet meer gebruikt worden. Morgenochtend hebben we hier een kraan uit Velp." „Morgen is het zaterdag," merkte een der mannen op. „Dat weet ik. Doch dat zal niet verhinderen, dat onze mensen hem morgenochtend opbouwen, zodat we maandag meteen door kunnen gaan met de montage. Als het nodig is, zijn wij niet te beroerd om er een zaterdagmorgen voor door te werken." "Maar wij vertikken het." Gert knikte, de beide mannen met koude ogen aankijkend. "Daarom kunnen jullie met je kraan naar Leiden gaan. Ik heb jullie hier niet meer nodig." "O nee? Als u maar weet, dat meneer Diephuis onze baas is en niet u!" "Ik ben hier de hoofdopzichter, heren, en uiteindelijk neem ik de beslissingen. De groeten in Leiden." Gelijk draaide hij zich om en negeerde de mannen volkomen. Eén van hen reageerde, de hoofdopzichter nakijkend: "Niks waard, twee bazen op één werk." "Ik vond hem niet ongeschikt. Als dat gelazer met die kraan niet was voorgevallenMaar Kuinders kwam naderbij en beval: "Afbreken. Jullie hebben nu lang genoeg staan kijken. Weg met dat ding! Of moeten er eerst nog meer ongelukken gebeuren?" Wat Matsers met Diephuis besproken had, kwam Gert niet te weten, maar vader en zoon reden die morgen weg zonder te groeten en lieten zich de rest van de vrijdag niet meer zien. In de loop van de middag belde Gert de gemeente-opzichter en legde hem uit, dat er de volgende dag - zaterdag dus - een andere kraan zou zijn. Uit Velp. "Onze kranen zijn de modernste, meneer. Met een beetje geluk staat hij om elf uur overeind. Doet u ons een plezier en komt u hem kontroleren, zodat we maandagmorgen vroeg meteen weer kunnen doorwerken." "Je vraagt me nogal wat. Op zaterdag! We waren juist van plan een lang weekeind er van door te gaan, Treep." "Als u nu om een uur of twaalf wegrijdt, meneer, maakt dat veel verschil? U zult er geen spijt van hebben, meneer." "Ik zal wel eens zien, wat ik kan doen," was het antwoord. En toen wist Gert, dat het goed zat. Pas op het moment, dat hij om kwart voor zes de sleutel in het slot stak, realiseerde hij zich weer, dat zijn hospita in het ziekenhuis lag. Inplaats van door te lopen naar boven, zoals hij gewoonlijk deed, ging hij naar de keuken en zag het meisje met een rood hoofd van inspanning bezig met het eten. "Hallo. En? Hoe is het met moeder?" "De operatie is in elk geval geslaagd. Ik heb om half één gebeld." "Kijk eens aan. Proficiat. Dat is al een mooi ding, Rienie. Je gaat zeker vanavond op bezoek?" "Ja. Wat zal ik meenemen? Bloemen maar. he?" "Ze zal voorlopig wel een streng dieet krijgen, dusja, bloemen lijkt me ook het beste. Zeg, ik rijd je naar dat ziekenhuis. Zelf moet ik ook op bezoek, naar het Academisch. Is dat niet in de buurt van het station?" "Ja. Net voor het viaduct rechts. Wat moet u daar doen?" Gert vertelde in het kort van het ongeluk, dat die morgen op het werk had plaatsgevonden. "Ik wil weten hoe het met ze is. Daarom neem ik ook maar een bloemetje mee. Zeg. hoe gaat het met je kokerij?" Ze keek hem schichtig aan. "Ik probeer er het beste van te maken, meneer." "Meneer?" Hij keek haar verstoord aan. "Nu ja, Gert dan. Moeder vindt het vast niet goed." "Je moeder is er nu niet. Jij bent nu de hoogste instantie hier in huis, dus jij beslist. Kan ik je ergens mee helpen?" "Ja, door niet op mijn vingers te staan kijken. Je maakt me zenuwachtig." Hij lachte. "Ik ga me opknappen. Met een kwartiertje ben ik beneden." Hoewel de aardappelen niet helemaal gaar waren en het vlees ietwat verbrand, prees hij haar kookkunst en zei: "Dat zit wel goed met jou.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 5