Raadslid L. Kloet stopt er mee -3 DEZE WEEK Dinsdag bezoek van Commissaris der Koningin en van mevr. Boertien aan Tholen Opvolger opnieuw uit Sint-Maartensdijk? Zware taak E. VAN TUYN Tandarts Donderdag 2 31e Laatste maand voor inzendingen foto- en diawedstrijd Twee banken ontbinden Beheerder in Stavenisse Verarming Kredietmogelijkheden groter In Scherpenisse 1 'm tegen Boekhoudkantoor Niet voordeliger Geen grote colleges Eilandelijke fusie Vervolg op pag. 5 GEEN SPREEKUUR Voorheen gemakkelijker Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - J75' Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschynt elke donderdag. Abonnementsprijs ió,25 per halQaar. Per post/ 12,00. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 inci. btw. contant, op rekening 5,20 Inci. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Bij de beslissing die het Thoolse gemeenteraadslid L. Kloet deze week kenbaar heeft gemaakt, hebben we ons gerealiseerd hoe zeer de oude garde, de mensen van het eerste herindelingsuur in dit bestuur al zijn uitgedund. In wezen gaat het immers om neg maar één zittingsperiode (van 1971 tot 1974, dus nog niet eens de gebruikelijke vier jaar). De ploeg van dat eerste uur is niet alleen sterk uitgedund, het geldt in nog grotere mate voor hen die eerder bij het kleinere, plaatselijk bestuur betrokken waren en in de nieuwe situatie na de herindeling ook weer van de partij waren. Nog afgezien van ziekte en ouderdom, dat op zich al drie mutaties opleverde, komen we in het Thoolse gemeentebestuur ook niet meer de namen tegen van Smits, Geuze, Van Engelen en straks ook Kloet. Menig streekbewoner zal zich weten te herinneren, hoe eertijds meerdere bestuurders tien, twintig jaar tot zelfs het zilveren jubileum als zittend raadslid of wethouder beleefden. De verwachting van een grotere bestuurs kracht is dus veel meer de werkelijkheid van een veel zwaardere taak geworden. Als zich binnenkort het raadslid Kloet uit Sint-Maartensdijk losmaakt van zijn gekozen plaats, zien we dat opnieuw als een verlies. Niet omdat wie ook onmis baar zou zijn. Wel omdat een toch weer ervaren bestuurder met nog voldoende kennis van de achterban, van datgene wat eertijds was, gaat verdwijnen. Bekend is, hoe dhr. Kloet behoorde tot wat we kunnen noemen gematigde PvdA'ers. Hij ging er vanuit dat het in een kleine samenleving, die zelfs Groot Tholen nog is (temeer vanwege de bestaande zeven kernen), nodig is samen te werken. Een compromis te vinden. Zijn Smerdiekse periode als wethouder is daarvan mede een bewijs. Hij had destijds als collega de ook nu nog SGP-wethouder L. J. Koopman. Het duo, uitgaande van breed uiteenlopende standpunten, was het met name als het over principiële zaken ging, lang niet altijd of liever gezegd, zelden eens. Men kon elkaar echter in zakelijk opzicht niet alleen goed vinden, maar ook goed verdragen. In de weten schap, in de overtuiging, dat beiden van hun uitgangspunt toch het beste met hun gemeente voor hadden en hebben. Het geldt evenzeer voor anderen. Voor ieder komt een tijd van terug treden, maar het kan niettemin worden betreurd. De motivatie van dhr. Kloet toont verder aan, dat het raadslid maatschap niet meer het al lang ver vlogen erebaantje is van weleer. Zeker, men heeft het zelf gewild. We behoeven ook niet met tranen in de ogen te staan omdat die raadsleden het zo zwaar zouden hebben. We mogen toch vast stellen dat het een gemeenschap dienende, maar ook veel tijd veréende functie is. Dit mag niet alleen nog eens op de voor grond worden geplaatst nu er een bestuurderswisseling aanstaande is, maar evenzeer omdat we tegelijkertijd aan de vooravond staan van de begrotingsbehandeling. Een altijd al zware, een steeds in omvang toe nemende kluif. Bestuurders, waarvan dan ook, worden in onze tijd niet licht meer in de watten gelegd. Het is ook niet nodig. Het is wel goed bij al onze kritiek te beseffen, dat het raadslid maatschap geen lichte taak is. Met veelal, zeker in onze tijd, stank voor dank. Het is niet onwillekeurig, maar meer vanzelfsprekend dat we one dan weer herinneren hoe met veel verve werd ver kondigd, dat schaalvergroting een schier evenredige vergrote bestuurs kracht zou betekenen. Al eerder waren we daarvan niet overtuigd. Wel van het feit dat niet alleen de gewone burger er weinig bij kan winnen, maar dat ook bestuurders er bepaald niet op vooruit gegaan zijn. Al zouden alleen de mutaties van raadsleden daarvan het bewijs moeten leveren. Begin april van dit jaar hebben we de fotoen diawedstrijd "Het monument op het eiland Tholen" aangekondigd. Er kwamen al enkele inzendingen binnen. Toeristen en eigen burgers hebben daartoe in de oktobermaand nog de gelegenheid. Het gaat om foto's en of dia's die dit jaar zijn gemaakt. Denk niet te gauw dat uw plaatje niet in aanmerking komt. Het gaat uiteraard wel om een Thools monument, maar dan in de ruimste zin van het woord. Men mag net zoveel foto's in zwart-wit of kleur dan wel dia's insturen als men wil. Foto's niet opplakken, dia's wel graag inramen (plastic). De beginnende als de gevorderde foto-amateur maakt een prijzenkans. Er is een eerste prijs van 150,-, een tweede van 100,-, een derde van 50,- en van de vierde tot de tiende prijs het "Prentenboek van Tholen en Sint Philipsland" ter waarde van 17,50. Inzendingen tot 31 oktober aan "Gemeente Tholen, Markt 1-4, Sint Maartensdijk" met op de adreszijde te vermelden: foto-wedstrijd. Nu niet te lang meer wachten, want de maand is zo om. Rabobanken Stavenisse en Scherpenisse accoord met fusie Hoofdkantoor Rabobank Sint-Maartensdijk Zonder dat een stutalre stemming mogelijk was, want daarvoor zou 3/4 van de leden aanwezig hebben moeten ztyn, hebben zowel de leden van de Rabobank te Stavenisse als te Scherpenisse zich neergelegd by het bestuursvoorstel tot fusie met de Rabobank "Sint Maartensdijk". De banken In de twee kleinere kemen worden als vereniging, ontbonden. Gepoogd wordt de nieuwe stuctuur per 31 december van dit jaar te realiseren. Dan is er tevoren nog wel een ledenvergadering nodig, waarop de definitieve beslissing by hoofdeiyke stemminq tot stand komt. Gepland is daartoe 20 oktober in Stavenisse en 21 oktober te Scherpenisse. Dan doet het aantal aanwezigen er niet meer toe, maar van degenen, die dan de presendeiyst teienen zullen wel 3/4 het bestuursvoorstel moeten steunen. Er ïyken weinig beletselen meer te zyn, want zonder dat ergens groot enthousiasme te bespeuren viel, werd in het algemeen de noodzaak van het samengaan wel onderkend en erkend. In Stavenisse tekenden maandag 29 september zo'n 30 leden de presentie lijst en dat betekende eigenlijk een goede opkomst, want normale leden vergaderingen trekken de laatste jaren niet zoveel publiek. Voorzitter J. van Beveren kon zich met een bijzonder welkomstwoord richten tot de districts inspecteur Oudkerk uit Goes. De Rabobankvoorzitter wees er op, dat onmiddelijk nadat directeur Istha mee deelde, een benoeminé in Zevenhuizen te hebben aangenomen, de vraag bij het bestüur rees: wat nu? Ook de Centrale Bank vroeg zich af of het wel verstandig zou zijn nog een nieuwe directeur te gaan benoemen. Het is buiten elke discussie, dat we niets liever allemaal zelfzstandig zouden blijven, dat is ook het meest ideale, vond de heer van Beveren. Maar dan moet het ook verantwoord zijn. Gezien de kosten stijgingen, gezien de geringe mogelijk heden ter plaatse voor een omvang rijker ontwikkeling van de kern, gezien vooral ook de noodzaak voor het bestuur om de mensen zo goed mogelijk te kunnen blijven helpen, werd na breed overleg besloten geen oproep te plaatsen voor een nieuwe directeur. Uiteraard vallen er bij fusiebesprekin gen en daarmee ook voor het tot stand brengen van een fusie nogal wat moeilijkheden te verwerken. Een niet onbelangrijke factor daaibij kan de directeur zijn, zoals in meerdere gevallen is ervaren. Die moeilijkheid zat er bij ons dus niet meer in. Er kwam overleg tot stand met de Rabobanken van Tholen/Sint Philipsland, met Sint Maartensdijk en Scherpenisse en toen bleek toch ook al vrij snel dat men een nog verder gaan, (één bank op Tholen) in dit stadium nog niet zag zitten. Een te grote stap. Een soepeler overgang is gewenst. Vele besprekingen werden gevoerd en daarbij kwam ons bestuur en Raad van Toezicht toch wel tot de conclusie dat bij een fusie de kans groter is als bank op het gewenste peil te blijven, dat de basis beter is door de schaalvergroting en men hoopt voorts wat kostenbesparend te kunnen werken, althans op langere termijn. In de circulaire aan de leden was gesteld, dat door fusie een verdere uit bouw van het dienstenpakket mogelijk wordt, daar in een grotere organisatie het aantrekken van gespecialiseerde functionarissen mogelijk zal zijn. De drie banken hadden als hoofdmoot dat een fusie nimmer ten nadele van de leden of het personeel zou mogen strekken. De conclusie van die besprekingen kreeg tenslotte zijn afronding in het voorstel, zoals het thans ter tafel lag. De besturen waren namelijk van mening, dat het aangaan van een fusie en het voor de toekomst gezamenlijk verder optrekken ter voordele zou strekken van alle betrokken partijen. Wettelijke bepalingen bij een fusie vergen dat één partij of in het onder havige geval twee banken besluiten tot onbinding en haar bedrijven aan de andere partij overdraagt. Vandaar het voorstel tot ontbinding van de vereniging Coöperatieve Raiffeisen- Boerenleenbank "Stavenisse" en "Scherpenisse". Uiteraard bepaalt iedere kern zich tot eigen gebied wat dit betreft. Het betekent niet, zo werd in Stavenisse de leden voorgehouden, dat Stavenisse door die fusie een minder sterke positie inneemt dan Sint Maartensdijk. Er is verder overeengekomen, dat van elk der drie banken een lid uit de huidige besturen als kandidaat voor het nieuwe bestuur wordt voorgedragen. Het zijn respectievelijk de heren J. van Beveren te Stavenisse, G. D. Kloet te Sint Maartensdijk en J. L. Noom te Scherpenisse. Voor de nieuwe Raad van Toezicht de heren L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse, L. C. J. Potappel te Stavenisse en J. Priem te Sint Maartensdijk. Dit alles hier dan alfabetisch gerangschikt. Verder werd overeengekomen dat de directie van de nieuwe bank zal bestaan uit de heren B. S. Tack en A. van den Hoek van respectievelijk Sint Maartensdijk en Scherpenisse. Een paar wijzigingen in de statuten zijn nodig, maar in het algemeen gelden de toch al vrij uniforme bankbepalingen zoals elke bank die ook nu heeft. Voor Stavenisse is het de bedoeling zo snel mogelijk een beheerder te benoemen, die dan ook de woning bij de bank weer zal betrekken. In deze tijd, zo rondde de heer Van Beveren, zijn inleiding af, stormen talrijke problemen op ons af. Dit is er één van. Als het getij verloopt moeten de bakens worden verzet. Deze avond zal welis waar geen beslissing kunnen vallen omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig is, maar we kunnen toch wel de mening van de aanwezigen horen. Het bestuur en de raad van toezicht wil een beroep op u doen dit voorstel te steunen. Een bijkomstigheid, maar wel wat treffend was, dat de secretaris hierna de notulen las van de 65ste leden (jaarergadering, waarbij de voorzitter nogal wat uit de historie van de bank memoreerde. Toen de voorzitter de zaal gelegenheid gaf zich uit te spreken vond de heer N. M. Klippel, dat de fusie dan wel nood zakelijk kan zijn, maar in elk geval weer een verarming is voor Stavenisse. Het gemeentebestuur verdween, de veiling is weg, geen eigen Groene Kruis meer, nu ook de Rabobank. Is dat nu persé nodig, zo vroeg dhr. Klippel zich af, al schijnt dan een kassier te duur te zijn. De heer J. Wesdorp wilde graag nader geinformeerd worden wat de fusie precies inhield. Districtsinspecteur Oudkerk verklaarde de opmerking van dhr. Klippel te kunnen begrijpen en billijken. Het bestuur en ook wij van de Centrale bank zijn het met u eens, dat het een verarming is. Anderzijds mag het zakelijke niet uit het ook worden verloren. Was directeur Istha hier nog, dan zou er waarschijlijk deze avond nog geen fusie voorstel hebben gelegen. Dat zou nog wel even zijn aangelopen. Hoe lang zou ik ook niet kunnen zeggen. Die vakature hield noodwendig in een zich nu ook beraden. Kostenstijgingen zijn dan pas minder erg of niet erg meer, als ze zonder moeilijkheden opgevangen kunnen worden Dan moeten daartoe echter wel mogelijkheden zijn. Niet alleen de Stavenisse bank zit met dit probleem, ook vele anderen. De vraag dringt thans evenwel hoe het belang van de leden te kunnen blijven dienen. Zoals hier reeds 65 jaar lang gebeurde. Naar onze mening, kan dat het beste door aansluiting te zoeken. De beide andere partners staan er als het ware precies zo voor. Als het voor Sint Maartensdijk op dit moment evenmin direct nodig zou zijn, dan toch wellicht over enkele jaren. Een groter concentrazoals ook werd geïnformeerd zou thans te ver gaan. Ik zie het fuseren graag zo beperkt mogelijk, aldus dhr. Oudkerk. Er liggen dan ook wat meer moeilijk heden, want voor 2 directeuren zou er geen emplooi zijn. Nu is wel een goede taakverdeling gevonden. Een fusie over een te groot aantal banken heeft zijn nadelen, tenzij het als een geleidelijke overgang verder wordt uitgebouwd. De leden zullen er overigens niet veel van merken, want ze kunnen evenals tevoren ter plaatse terecht. De lokale bankfaciliteiten moeten minstens gelijk blijven. Juridisch wordt Stavenisse en Scherpenisse als bank ontbonden en de inwoners zullen straks opnieuw moeten tekenen om lid van de nieuwe bank te worden. Bestuur en Raad van toezicht moesten eveneens een veer laten, maar dat is tussen de drie dacht ik, goed opgelost. Op een vraag van de heer N. M. Klippel of de kredietmogelijkheden groter zouden worden, meende de heer Oudkerk dat dit door de inbreng Sint Maartensdijk inderdaad het geval kan zijn. De heer B. M. Suurland had vernomen, dat er een algemeen streven is tot banken te komen, die aan een bepaald balansminimum voldoen. De heer Oudkerk zei dat een struktuurscommissie inderdaad wel aan de grootte van een miniumbank denkt aan de hand van de eisen voor een bestaansmogelijkheid. Eisen, waarbij ook de Nederlandse Bank door haar verantwoordelijkheid invloed heeft. Iedere bank zal een reserve voor bijzondere bedrijfsrisico's moeten kunnen kweken en daarvoor is dan een bepaalde winst nodig, anders kan men niet reserveren. Concreet zal het wel een minimum van een 12 1/2 miljoen balanstotaal moeten zijn. Daarbij moet dan ook nog met een gemiddelde groei van 15% rekening worden gehouden. Dat zit er voor Stavenisse niet in. De heer Stouten informeerde of dezelfde zetelverdeling in bestuur en raad van toezicht gehandhaafd zal bijven. De heer Oudkerk, antwoordde dat zulks een kwestie van statuten was. Hierna kwamen er nog wat vragen los over het verschil van leden en spaarders en de twijfel of ieder huidig Stavenisse lid straks ook lid van de nieuwe bank zal worden of dat men zich tot het spaarder zijn zal beperken. De vraag rees ook of het nog wel gewenst is lid te moeten zijn om een krediet te krijgen. In Stavenisse zijn thans nog zo'n 250 leden, maar veel meer spaarders dan deze kern inwoners heeft, namelijk 1836. Daar iedereen voldoende ingelicht bleek te zijn, constateerde de voorzitter dat de vereiste 185 leden niet ter vergadering waren, dus geen (stem) beslissing kon volgen. Daarom nog een volgende vergadering. Ondertussen gingen de aanwezigen wel akkoord met een definitieve doorgang van de fusie de Sint Maartensdijkse bank aan te wijzen als wat men kon noemen executeur testamentair. Er was ook de vraag of bestuur redelijke hoop had, dat de fusieplannen ook in Scherpenisse en Sint Maartensdijk positief zouden worden ontvangen, wat bevestigend werd beantwoord. Voorzitter Van Beveren constateerde tenslotte dat de vergaderinq zich wel achter de voorstellen wilde scharen, zodat op 20 oktober de definitieve beslissing kan vallen. Op de 69e algemene vergadering van de Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleen- bank Scherpenisse hebben zich maandagavond in de Gouden Leeuw 17 van de 18 aan wezige leden zonder enthousiasme positief opgesteld ten aanzien van een fusie met de Rabobanken Sint- Maartensdijk en Stavenisse. Dhr. A. Kloet was tegen: "Ik ben voor zelfstandigheid zolang het kan en het niet verplicht wordt". Ook voorzitter L. A. M. Elenbaas betreurde het dat hij zijn 65e jaar niet kan halen in de plaatselijke bank, maar hij wees erop, dat regeren vooruitzien is. Als voorname reden om op korte termijn door te pakken met de fusie noemde de voorzitter het vertrek van directeur Ista uit Stavenisse. Dhr. Henbaas noemde verder drie redenen voor de fusie: 1. De bank is een tamelijk arbeids intensief bedrijf, de loonkosten zijn tamelijk hoog in vergelijking met de omzet. Dankzij de computer is het personeel niet uitgebreid, maar de computer kost ook behoorlijk wat geld. 2. Door maatregelen van de Nederlandse Bank om de zekerheid van de klanten veilig te stellen, is het toezicht van de accountantsdienst behoorlijk verscherpt. Voor 70% moet dit door de plaatselijke bank worden betaald. Bij een grote bank als nu gaat ontstaan, wordt langzamerhand aan interne controle gedacht, zodat de accountantskosten beperkt worden. 3. Het gemiddelde bedrag aan spaar gelden in Scherpenisse ligt hoog. Praktisch 95% van de bevolking zit bij de Rabobank. Uitzetting van het geld is echter moeilijk daar er in Scherpenisse geen industrie is en wéinig woningbouw. De verschillen tussen credit en debet rente wordt daarom geringer. In een groter geheel kan het geld meer rendabel belegd worden. De Rabobank Stavenisse zit ook met dat probleem, de Rabobank SintMaartensdijk minder vanwege industrie, woningbouw en grote landbouwbedrijven, aldus dhr. Elenbaas. De voorzitter bracht naar voren dat de Rabobank Scherpenisse met de Rabobank Sint Maartensdijk besprekingen had gevoerd over uit breiding van het boekhoudkantoor. De bedoeling was, dat op dezelfde wijze te organiseren als het assurantiekantoor Rabobanken Tholen. Het gesprek is toen doorgegaan over fusie. Later is contact gezocht met de voorzitter van Stavenisse. In eerste instantie was iedereen positief. De besprekingen onder leiding van de centrale bank leidden echter niet direct tot besluiten. De zaak ging in de doofpot, waarna mede op advies van de districtsinspectie de gesprekken hervat werden. Het is toen tamelijk snel gegaan. De raden van toezicht en de besturen van de drie banken hebben zich in z'n geheel voor de fusie uitgesproken. De service is van tevoren zeer goed bekeken. Voor leden en klanten verandert er niets. Door de fusie krijgen we hier en daar nog iets meer mogelijkheden om de service uit te breidenrDe bezetting van de kantoren zal misschien wel wat veranderen. Directeur A. van den Hoek zal 's morgens in Scherpenisse zijn en 's middags in Stavenisse. Er is volledige overeenstemming bereikt tussen dhr. v. d. Hoek en de directeur in Sint- Maartensdijk, dhr. B. S. Tack. Ze zijn reeds met enthousiasme bezig aan hun taak die per 1 januari wacht. Het hoofdkantoor komt in de grootste bank, die ook in het centrum van de drie ligt: Sint Maartensdijk. In Scherpenisse wordt dhr. M. A. Andriesse beheerder, aldus de uiteen zetting van voorzitter Elenbaas. Dhr. A. Kloet verklaarde zich tegen de fusie. "De resultaten waren de laatste jaren bevredigend behalve in 1974 - met een winst van zo'n 25.000 gulden. De reserves zijn steeds gestegen, evenals het balanstotaal en de spaargelden. Ik ben niet zo fusie-achtig, want ik zie er weinig voordelen in. Het waterschap en de gemeente hebben na de samen voeging ook niet voordeliger gewerkt. Ze verhogen jaarlijks hun lasten. Hoe groter de fusie, hoe minder overzichte lijk, hoe meer fouten. Een kleine bank is veel mooier. Verder vind ik 1 lid van de raad van toezicht en 1 bestuurslid in plaats van 3 veel te weinig. Dat lijkt me niets. Er zijn nog niet eens plaats vervangers. Het moeten er van elk minstens 2 zijn. In kleine vertegen woordigingen heb ik minder vertrouwen", aldus dhr. Kloet. Voorzitter Elenbaas prees zich gelukkig dat er jaarlijks nog groei zit in de Rabo bank Scherpenisse. De groei is echter heus niet zo groot, want de inflatie van 10% per jaar telt ook mee. Bovendien gaan de kosten zwaar drukken op de kleine banken. De accountantskosten en de arbeidskosten. Ik wil niet verhelen dat door de fusie van de centrale banken in Utrecht en Eind hoven de arbeidskosten iets sterker zijn gestegen dan normaal. We gaan nu de resultaten van die fusie zien. Wat de raad van toezicht en het bestuur betreft, ben ik persoonlijk geen voor stander van grote colleges. Iedereen vindt het niet zo prettig dat een tamelijk grote commissie over de financiële positie van een klant oordeelt. Mede uit het oogpunt van concurrentie vind ik drie leden in elk college voldoende, aldus dhr. Elenbaas. Dhr. J. J. Hage was het volledig met de voorzitter eens. Het was een pak van m'n hart dat er geen vijf bestuursleden en vijf leden in de raad van toezicht komen. Het is altijd een zwak punt van de Rabobank geweest dat er teveel mensen oordelen over de financiën, zei dhr. Hage. De voorzitter merkte op dat Sint- Maartensdijk bijna net zo groot is als de Rabobanken Scherpenisse en Stavenisse samen, maar Sint-Maartens dijk heeft nooit een punt van de ver tegenwoordiging gemaakt. Adjunct districtsdirecteur v. d. Schoor zei verder in antwoord op vragen dat het statutair niet vast te leggen is dat er in het bestuur en de raad van toezicht steeds uit elk dorp 1 man komt. Wel is daarvoor een afspraak te maken. Als er een bestuurslid ziek wordt, treedt een lid van de raad van toezicht als invaller op. De leeftijdsgrens wordt 65 jaar. Bij de Rabobank Sint-Maartensdijk is dat nu nog 70 jaar. Dhr. P. Jagt, die pp de laatste alg. vergadering nog een pleidooi had gehouden voor het bestaansrecht van de kleine plaatselijke bank, was er nu zeker van dat de fusie doorgaat. "Ik Gemeenteraadslid: geen lichte taak Raadslid Kloet stopt er mee Commissaris en mevr. Boer tien dinsdag op Tholen Rabobanken Stavenisse en Scherpenisse eens met fusie In Sint-Philipsland waren PvdA/PPR statenleden op bezoek Ds. K. M. Vogel nam afscheid in Rehobothkerk Jubilerende Eben Haezerschool aarschuwt voor socialistische invloeden op onderwys Afscheid en welkom onderwyzers De Toetssteen Subsidies gemeente Tholen op de weegschaal Wereldrecord voor Lia Duine Alleen Vosmeer veroverde twee punten DE ZWIJGENDE WORDT VEELAL VOOR VER STANDIG GEHOUDEN Dit nummer bestaat uit l2 pagina's vind het wel jammer dat het moet gebeuren, maar ik zie de noodzaak dat het niet anders kan. Ik sta achter het voorstel, maar ik vind het jammer dat een klein gebied als het eiland Tholen niet in 1 klap kan samengaan. Het blijkt dat er op andere plaatsen nog wel houdt op maandag 13 en dinsdag 14 okt. Eventuele pijnklachten melden op spreekuur in St.-Maartensdijk en Tholen. Bij acute klachten bellen: 01645—2388 Advertentie IM Dinsdag 7 oktober is er een kennismakingsbezoek van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland dr. C. Boertien en van mevrouw J. B. Boertien-Velema aan Tholen. Burgemeester en mevrouw van Boeijen zullen de gasten omstreeks 10.00 uur ontvangen en begroeten in het stadhuis te Tholen. Enkele minuten later vertrekken mevrouw Boertien en mevrouw van Boeijen naar het Dorpshuis te Poortvliet waar een bespreking met de beheerscommissie zal volgen en het Dorpshuis worden bezichtigd. Daarna is er een gesprek met een aantal die werkzaam zijn in de verschillende sectoren van het maatschappelijk leven op Tholen. Dr. Boertien zal in het Thoolse stadhuis van kwart over tien tot kwart over elf een gesprek voeren met de raadsleden en van kwart over elf tot kwart over twaalf met vertegenwoordigers van kerken en van enkele maatschappelijke organisaties. In de stadsherberg te Sint- Maartensdijk wordt de lunch gebruikt. Om half drie wordt een rondrit gemaakt via Stavenisse - Sint-Annaland naar het in aanbouw zijnde Dorpshuis te Oud-Vossemeer met bezichtiging op de bouwplaats. Via Poortvliet gaat het dan naar Scherpenisse voor het bekijken van de gerestaureerde Hervormde kerk aldaar met een rondleiding dooi; de Kerkeraad. Omstreeks half elf zal het gezelschap in Tholen terug zijn voor bezichtiging van de Gasthuiskapel in de Kerkstraat en een ontmoeting met de Beheerscommissie en nog een aantal vertegenwoordigers van het Maatschappelijk Leven. Het Thoolse gemeenteraadslid Laurens Kloet uit Sint-Maartensdyk heeft burgemeester J. E. van Boeyen meegedeeld er na de oktober vergadering een punt achter te willen zetten. Het wordt hem te zwaar. Inmiddels zyn ook de fractievoorzitters op de hoogte gesteld, nadat uiteraard de mutatie al veel eerder in de eigen P.v.d.A.-fractie op tafel kwam. Opvolger op de P.v.dA.-kandidateniyst is dhr. A. Goudzwaard uit Oud-Vossemeer, die in de vorige raadsperiode reeds zitting had in de Thoolse gemeenteraad. Daarna staat de 58-jarige J. de Bres uit Sint-Maartensdyk op de nominatie. Met Sint- Maartensdijk nog altyd als P.v.d.A.- bolwerk op Tholen, zou zowel het scheidende raadslid Kloet als de eilandeiyke P.v.d.A. van mening zyn, dat er opnieuw een kandidaat uit Sint-Maartensdyk in de raad zitting zou moeten krijgen. Raadslid Kloet (59) zou zijn tiende zittingsjaar ingaan. Een vijfjarige wethoudersperiode was er vanaf 1 september 1966 in zijn geboorteplaats en voormalige gemeente Sint- Maartensdijk. Bij de herindeling werd hij per 1 juli 1971 raadslid en fractie voorzitter van de P.v.d.A. in de Thoolse gemeenteraad. De laatste functie gaf hij een dik jaar geleden over aan zijn jongere fractiegenoot P. van Schetsen uit Sint-Annland. Bij de kandidaatstelling voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1974 was er al aarzeling bij dhr. Kloet om zich opnieuw voor de zware taak beschikbaar te stellen. Hij bezweek opnieuw voor de wensen van zijn kiesvereniging en bezette de derde plaats. Daarmee zeker van verkiezing. In de laatste fractievergadering deelde dhr. Kloet mee er nu toch liever mee te willen stoppen. Hij motiveerde zijn beslissing tegenover ons dinsdagavond als volgt: "'t wordt me te zwaar. Bij mijn dagelijkse werkzaamheden (klein landbouwer) vergt het raadslid maatschap meer dan ik in feite aan kan. Dat is eigenlijk al die tijd zo geweest sinds ik in groot Tholen bestuurder ben. Het wordt er niet minder op naarmate je zelf toch een dagje ouder begint te worden. Ik kan er niet voldoende aandacht aan schenken en ik ben er niet de man naar het alles voor een fractiegenoot te laten liggen. Met het weer grote jaarstuk (de begroting 1976) in zicht, achtte ik het zowel voor de partij als voor mezelf gewenst er nu mee op te houden. De verantwoording wordt me eigenlijk ook te zwaar. Ik ben geen man die ergens zo gemakkelijk overheen kan stappen en lig 's nachts wakker als er problemen zijn." Het raadslidmaatschap van de gemeente Tholen is voor mij zwaarder dan vroeger het wethouderschap in Sint-Maartensdijk. Met een veel kleiner gebied was het alles zoveel overzichtelijker, zo dichtbij. Je leefde er midden tussen en wist op een haar wat er schortte en wat gewenst was. Dat is na de herindeling veel moeilijker. Ik pieker er te lang over als ik over iets heb moeten beslissen waarvan ik in feite onvoldoende wist. Dan moet je meer afgaan op ambtelijke gegevens of op de kennis van je partners, maar hoe goed ook, die bekijken het elk vanuit hun visie. Heel logisch, maar dat lag me altijd wat zwaar. Overigens was het een goede tijd, een bijzonder leerzame tijd ook. Ik zal er nog wel eens met heimwee aan terugdenken, maar het is toch beter er nu een punt achter te zetten", zei ons dhr. Kloet. Dhr. Kloet werd in Sint- Maartensdijk geboren en werkte en woonde zes jaar (van 1944 tot 1950) in Hedel (Gelderland). Hij was bestuurslid van de federatie Tholen van de P.v.d.A. en van de Smerdiekse afdeling. Verder secretaris van de Agrarische Voedings Bedrijfsbond van het N.V.V. en penningmeester van de bestuursbond Tholen van het N.V.V. Bij de jongste raadsverkiezingen (1974) haalde hij op Tholen als derde kandidaat 192 stemmen. Daarvan 178 in Sint- Maartensdijk. De volgende Smerdiekse kandidaat J. de Bres kwam aan 196 stemmen op Tholen, waarvan 173 in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1