De Kubus" en „Benjamin" vormen de - Smerdiekse kleuterschooltweeling Gemeente haalt bakzeil in dakpannenzaak Bogert Inspecteur Verboom en burgemeester Van Boei jen doopten de !ÖV DEZE WEEK Meewerken aan opvang rijksgenoten Twee predikanten vertrekken Kort geding over verwijdering dakpannen in de Visstraat uitgesteld f/ „De Kubus" Gehecht aan het oude Gemeente vroeg uitstel Huiswerk De „Benjamin" Van een naar twee Niet om gevraagd Vervolg op pag. 5 Donderdag 25 sept 31e Jaargang no. 4 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phillpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 .375' Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschynt elke donderdag. Abonnementsprijs iö,25 per halQaar. Per post 12,00. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Woensdag 17 september 1975op dezelfde middag gingen in Sint- Maartensdijk de deuren van twee nieuwe kleuterscholen officieel open. De Smalstad is de gewenste integratie tussen kleuter- en basisonderwijs al een stap voor. De moeite waard om er voor over te komen, vond de inspecteur van het kleuteronderwijs in Zeeland, de heer H. Verboom. Ook een primeur in duplo, want terwijl sinds de onderwijsvrijheid (openbaar en bijzonder) menige gemeente eerder een strijd voerde om de eenheid te bewaren, werd het in Sint-Maartensdijk bestuurders als het ware met de paplepel ingegeven om maar meteen tot splitsing van die ene openbare kleuterschool over te gaan. Met de integratie in ,t zicht komt het er toch van, zullen insiders wellicht hebben vermoed. Een wellicht juiste veronderstelling, maar zo zie je dat ook in dat opzicht de tijden veranderen. Weliswaar werd de splitsing tijdens de ingebruikname nog door verschillende sprekers betreurd, maar duidelijk werd toch in feite wel, dat die strijd niet was gezocht door hen waarvan men kon aannemen, dat ze volop voorstanders van het bijzonder onderwijs, ook op de kleuterschool, zijn. Het kon allemaal teruggebracht worden tot een ministeriële-, tot een rijksoverheidswens om te komen tot onderwijsintegratie van kleuter- en basisschool. Sint- Maartensdijk kent niet anders dan de ene - in vroeger tijden - bewaarschool, later de al heel wat moderner openbare kleuterschool in de Radda Barnenstraat. Het ging altijd goed, want in Sint-Maartensdijk was men vooral op dit gebied bereid rekening te houden met de wensen van de bevolking. De wens aan ene zijde het op een eenheid te houden, de wens aan andere zijde om de overtuigingen niet voor het hoofd te stoten. In wezen was er niet zoveel reden tot ongerustheid in al die jaren. Het Sinterklaas-spelletje mocht niet door iedereen gewaardeerd worden, het had toch te weinig tegenwicht om het daartegenover staande vele goede er voor op te offeren. De andere kant moest misschien wat over het hart stijken voor wat het geestelijk onderricht betreft, maar ook die doorslag woog niet op tegen de voordelen van hetgeen wel gezamenlijk mogelijk was. Er waren wel eens prikjes en pogingen over en weer, maar werkelijk glashard werd er niet door de bevolking voor gevochten om tot een splitsing te komen. Nu werd de paplepel als het ware door de overheid voorgehouden. Doelstelling van die overheid is immers Integratie. Dan de kogel ook maar door de kerk. Aan de Frank van Borselenstraat staat de nieuwe kleuterschool, gedoopt als „De Kubus". Ze grenst aan „De Rieburch", de openbare lagere school die met haar voorzijde aan de Bloemenlaan uitkomt. Een directe verbinding bestond er vorige week woensdag nog niet, maar de beletselen daartoe beperken zich tot tegelpad en draadverwijdering. Het zag er rond 2 uur ondanks de regenspatjes feestelijk uit. De jeugd met fleurige mutsjes en miniatuur kubusjes aan het lijntje vormde de erehaag naar de toegangsdeur. Daar stond met grote kubus de kleine Anita Priem, wier moeder prijswinnares van de naamgeving was - al te wachten. Inspecteur Verboom wist uit de grote kubus de kleine sleutel te vissen en met de nodige hulp van de vijfjarige Anita zwaaiden de deuren van „De Kubus" officieel open. Burgemeester en mevrouw van Boeijen, de wethouders, de raadsleden Aarnoudse, Van Damme, Kloet, Bevelander, de secretaris, ook de directeur Rijks Pedagogische Akademie en menig bij het onderwijs ter plaatse betrokkene volgden de inspecteur voor bezichtiging van de nieuwe school. Met drie speel werklokalen en een ruime speelhal, met een „hoofdenkamertje" om naar huis te schrijven, een opbergruimte, toiletten, keukentje, kortom met alles wat men anno 1975 in een nieuwe kleuterschool aanwezig acht te zijn. Men keerde na bezichtiging terug in de gemeenschapszaal van „De Rieburch," waar de voorzitter van de ouder commissie, de heer L. K. Breure, die al eerder een welkomstwoord tot de genodigden had gericht, de inspecteur dank bracht voor de verrichte opening en hem nu ook als eerste spreker het woord gaf. De heer Verboom verklaarde met genoegen naar Sint- Maartensdijk te zijn gekomen, want het komt niet zo vaak voor, dat twee scholen op een middag geopend worden. Uiteraard had hij bij de totstandkoming hiervan ook een rol gespeeld. Het is een flinke operatie Het kort geding dat dhr. J. Bogert uit de Visstraat in Tholen tegen de emeente had aangespannen over dak pannen op zijn garage, is dinsdag morgen niet doorgegaan. De dak pannen mogen voorlopig blijven liggen mevr. Bogert was erg blij met dit nieuws van haar advocaat mr. J. G. W. Vreijling uit Sint-Philipsland. „We hebben zo'n akelig jaar achter de rug. We kregen niets als dreigbrieven van de gemeente dat de pannen binnen 14 dagen weg moesten zijn of anders zou et met behulp van de politie gebeuren. Dat was helemaal niet leuk en we vonden het ook ontzettend onredelijk. Er liggen dertien verschillende soorten dakpannen in de Visstraat", aldus mevr. Bogert. Vorig jaar April vroeg dhr. Bogert vergunning voor de bouw van een garage. Op de sneldakpannen voor het dak waren eerst geen aanmerkingen bij Welstandstoezicht, maar toen de vergunning kwam, werden er keramische dakpannen voorge schreven. De sneldakpannen waren toen echter al besteld. Er kwam een enorme stroom brieven over deze zaak en ten einde raad nam dhr. Bogert een advocaat in de arm. Mr. Vreijling bekeek de situatie in de Visstraat en vond het gewoon een zielige zaak. Hij schreef het gemeentebestuur een brief waarin mr. Vreijling zich o.a. afvroeg of de gemeente niet iets belangrijkers te doen heeft dan dit. Hij kreeg binnen de gestelde termijn geen antwoord en belde de gemeentesecretarie. „Gaat het kort geding door", vroeg mr. Vreijling. „Uiteraard, wat denkt u wel", zei de woordvoerder van het gemeente bestuur. Dhr. Bogert eiste in kort geding dat de gemeente z'n activiteiten zou staken om de dakpannen weg te krijgen aangezien dit als een onrechtmatig handelen werd beschouwd. Na een uitgebreid conclaaf van b en w met advocaat mr. i. J. van der Weel uit Middelburg vroeg de gemeentelijke raadsman maandag aan mr. Vreijling om het kort geding van dinsdagmorgen uit te stellen en de zaak veertien dagen aan te houden. Mr. v.d. Weel zou een brief schrijven waarin tot uitdrukking kwam dat dhr. Bogert zijn dakpannen mocht laten liggen, maar dat dit niet betekende dat hij gelijk had. De mededeling van mr. van der Weel is maandag niet door mr. Vreijling zelf ontvangen, maar door een medewerker op zijn kantoor. „Ik hou niet van dit soort dingen, het is eten of niet eten. Ik had het kort geding niet uitgesteld,,, aldus mr. Vreijling. Op de gemeentesecretarie verwees men voor inlichtingen naar mr. van der Weel. Deze zei ons dinsdagavond: „het kort geding heeft tot overleg geleid tussen beide partijen om de zaak in der minne te schikken. De zaak is een week of twee uitgesteld. Over een week of tien dagen kan ik mogelijk meer vertellen. Dit is wat ik er op dit moment van wil zeggen", aldus mr. v.d. Weel. Hij ging niet in op de vraag of het kort geding op verzoek van de gemeente was uitgesteld. geworden, vond de heer Verboom, waarvoor de voorbereiding wel zoveel tijd in beslag nam, dat een eerste lustrum gevierd kon worden. In december 1970 had hij een eerste gesprek gevoerd met het toenmalig college (voorzitter was nog burgemeester Bouwense) en op dat moment was het woord integratie nog niet uitgevonden. Reeds toen en ook later is me gebleken, dat er in Sint- Maartensdijk een grote gehechtheid was aan de Radda Barnenschool. Weliswaar een houten gebouw, maar men had ze na de ramp via het Zweedse Rode Kruis in Sint-Maartensdijk gekregen, in die tijd een pronkjuweel. Om dan als inspecteur te moeten zeggen, dat ze goed 20 jaar later toch niet meer aan de eisen voldoet, is niet zo leuk, maar wel waar. Van de kleuter leidsters zijn er eigenlijk nimmer klachten gekomen. De gedachten leefde door de inspectie-druk een nieuwe openbare kleuterschool te gaan bouwen, maar door herindeling gemeenten bleef het wat sudderen. In juni 1972 had ik, zo vervolgde de heer Verboom, een zeer goed onderhoud met de toenmalige wethouder van Onderwijs van Groot Tholen, wijlen dhr. Boender. Al ben ik in principe niet voor splitsingen en heb ik, veel liever dat men plezierig onder een dak woont, met het intussen al wel ingeburgerde woord integratie liet men de beslissing één algemene kleuterschool te bouwen, varen. In november 1973 werd het hollen en thans telt Tholen 13 kleuterscholen met 26 klassen, een respectabel aantal. Ik wil het gemeentebestuur vanwege deze gelegenheid, nog wel wat huiswerk meegeven, vervolgde de kleuterschool- inspecteur, Ik las reeds en hoop ook dat de openbare kleuterschool in Scherpenisse spoedig gerealiseerd zal zijn. Op mijn medewerking kunt u rekenen. De onder wijs-situatie in Tholen-stad vergt eveneens nog aanpak. Een nota waarin wordt aangegeven welke voorzieningen het gemeentebestuur voor de toekomst denkt te treffen, zou op zijn plaats zijn. Dan ben je tenminste van het lapwerk af. Voor elke kern is het in feite langzamerhand nodig een integratieschema samen te stellen. Hoewel op Tholen geen halszaken, ligt er voor het onderwijs een zware taak evenals elders met de ouderparticipatie, de her- en bijscholing, de relatie met het R.P.C.Z., de integratie, enz. Wat er ook gebeurt, de kleuterschool is beslist geen voorbereiding voor het lager onderwijs, maar moet een goede start en begeleiding zijn van het kind naar die overgang. De school is daartoe een middel, geen doel. Het gaat altijd om de kinderenm, nooit om de school op zich. Ieder kind verdient begeleiding. het kleuter- en lageronderwijs willen elkaar nu al zoveel handreiking doen om tot de integratie te komen. Met deze nieuwe kleuterschool, met de eigentijdse inrichting, met het jong en enthousiast personeel zijn er volop mogelijkheden, zo besloot inspecteur Verboom, om „De Kubus" een fijne school te doen zijn. Burgemeester Van Boeijen, met dank aan de inspecteur, wist niet dat de integratie al zover was doorgevoerd, dat „De sleutel krflgt u Doe vlug de deur maar open nu" zong de Benjamin kleuterklas burgemeester Van Boetyen toe, nadat deze de doping al had verricht. Met het men ook op de kleuterschool al huiswerk meegeeft, zoals de inspecteur dat deed voor het gemeentebestuur. Ook hij vond het een uitstekende nieuwe voorziening cv. meende dat het ieder bedanken zoveel tijd zou kosten, dat hij dit wel maar samengevat moet doen. Voor de verrichte opening kreeg de heer Verboom nog een van de zeldzame exemplaren „Tholen, stad en eiland" overhandigd. De heer L. A. C. Soeters feliciteerde namens de Rijks Pedagogische Academie, mevrouw J. Boot-Ketelaars namens het Openbaar Kleuteronderwijs op Tholen, die in een kubus een boekenbon had verpakt en de oude spreuk meegaf: Laat ons allemaal voor de kleuters leven. Mevrouw L. L. van Elsacker sprak namens de afdeling Tholen van de vereniging voor Openbaar Onderwijs en had een fraai bloemstuk voor de hoofdleidster. De voorzitter van de Chr. Kleuterschool de heer L. J. Koopman wilde naast zijn felicitatie nog eens hartelijk dank zeggen aan hen, die voorheen de kinderen in Sint- Maartensdijk zo goed wisten op te vangen en hoopte dat Gods zegen ook op het werk in de nieuwe kleuterschool zou rusten. Het hoofd van de Openbare Lagere School, de heer W. J. Brevet vond het gebouw uitstekend gerealiseerd om tot een toekomstige samenwerking te komen. De samenwerking tussen de Openbare Lagere- en kleuterschool kan op didactisch en organisatorisch gebied nu veel intenser zijn. De gehouden maandelijkse vergaderingen wijzen volop in die richting. Het gemeente bestuur heeft ons hiermee de mogelijkheden tot de integratie geboden. Men kan op een kleuterschool wegtrekken van de touwen werd zowel de naam als het fraaie wandplastiek van kunstenaar Henk Potters uit Olsterwyk zichtbaar. Bij opening van het tweeling- roer tje was de paraplu even nodig, minder prestatiegericht werken en dat bestempelt het lagere schoolwerk ook wel eens nadelig. Er staat ons nog veel te wachten, maar ik dacht dat we het in het belang van de jeugd kunnen -oir willen doen, aldus de heer Brevet die met een fraaie vaste plant voor de school kwam aandragen. De hoofdleidster mevrouw A. G. Hommen- van Driel was blij met de mooie school, het gemeentebestuur dankbaar voor de medewerking, de inspecteur voor de opening en ieder voor de felicitaties en cadeaus. Een slotwoord was bij monde van de heer Breure, die Anita Priem voor haar bijdrage een geschenk overhandigde, wat een oprecht dank u wel uit de kindermond opleverde en verder iedereen dank bracht voor de getoonde belangstelling. Onmiddellijk daarop volgde een soortgelijk gebeuren in de Chr. Kleuterschool, ook met belangstelling van de bewoners. ,„t Is feest, trala-la, ,t feest trala-la Wij zijn vandaag zo blij, ja, ja ,t Is feest, trala-la Hiep, hiep, hiep, hoera. Dat zong de klas toen de genodigden de nieuwe school naderden. De sfeer was er dan ook meteen, ondanks wat nattigheid uit de lucht. „De school is nu klaar, wij zijn heel vrolijk met elkaar". Wij blijven hier staan, tot straks de deur zal opengaan", luidde een volgend couplet en men ging door uit volle borst: „De school is naar onze zin. Hij draagt de naam van Benjamin." Maar toen was die naam al zichtbaar gemaakt door burgemeester J. E. van Boeijen. En de kleuters weer: „De sleutel krijgt Woensdag 17 september 1975 werden te Sint-Maartensdijk twee nieuwe kleuterscholen geopend. Het plaa^e toont, hoe de leidsters In de weer zijn om de jeugd in het gareel te tomen, terwijl de officials naderen, waaronder burgemeester en mevrouw Van Boeijen, inspecteur Verboom en andere zoals dat heet hoogwaardigheidsbekleders. Die openbare kleuterschool kreeg de naam van „De Kubus" en daarom ziet men de jeugd met de feestmutsjes op, maar ook met de kubusjes in talrijke kleurschakeringen. Met alle eerbied voor de officials vonden we dit plaatje nog veel leuker. maar dat deerde de jeugd met de feestmutsen niet. Op de achtergrond mevrouw Scherpenisse (juffrouw Jo, hoofdleidster) en mevrouw Van Boeijen. u. Doe vlug de deur maar open nu., doe maar open nu." Een leuke openingsceremonie, waarbij de dienst gemeentewerken er voor zorgde, dat de burgemeester tegelijkertijd het doek van voor de naam en de bedekking van voor het door kunstenaar Henk Potters uit Oisterwijk gemaakte wandplastiek aan weerszijden van de hoofdingang, kon laten vallen. Ondertussen kreeg mevrouw Van Boeijen bloemen en daarna de burgemeester via een drietal kleuters de sleutel. Hier twee werk- speellokalen en een speelhal. Daar kwamen de genodigden bijeen om de toespraken te beluisteren. Een volle bak. De heer L. J. Koopman, voorzitter van het bestuur van de „School met de Bijbel" sprak een welkomstwoord tot vrijwel hetzelfde gezelschap als eerder in „De Kubus" was begroet met nog enige aanvulling. Hier was ook statenlid Maljaars (S.G.P.) aanwezig als voorzitter van de Provinciale Vereniging voor Chr. Onderwijs. De heer Koopman las psalm 127 en ging voor in gebed. Hij verzekerde dat het bestuur van de Juliana van Stolberg (lagere) school blij is op deze 17e september 1975. Het is voor deze school een bijzondere gebeurtenis. Men kan hierbij vooral in Sint-Maartensdijk, waar zoveel jaren één kleuterschool was of nu zonodig gescheiden opgetrokken moest worden, is het gewenst dat in 1975 een Chr. kleuterschool tot stand komt? Het zijn vragen die leven, maar ik wil toch volgens Spreuken 22: 6 aantonen, dat we zonder het aanvankelijk te hebben gezocht, dit verplicht waren, het de jeugd al in het prille begin bijbrengen van Gods Woord is een noodzaak voor het latere maatschappelijk en zeker voor het leven na dit leven. De taak ligt er te onderwijzen op kinderlijke, op eenvoudige wijze. Het zijn gelukkige ouders en gelukkige kinderen, die door de Heere worden geleerd. Moge deze Benjamin daartoe van grote betekenis zijn. Wij hadden 2 jaar geleden ook niet gedacht, dat het nu zover zou zijn. Het is de Heere die bouwde en zorgde. Hem komt de lof toe. Daarnaast mogen we dank brengen aan de burgemeester voor de verrichte opening, aan het gemeentebestuur en zoveel anderen voor de grote medewerking. Inspecteur Verboom stak een pluim op de hoed van allen die zich voor beide kleuterscholen hadden ingezet. Hij onderstreepte nog eens, dat het bestuur helemaal niet om een Chr. kleuter school had gevraagd. We hebben die u als het ware opgedrongen vanwege komende integratie, maar dat u bereid was, getuigt van wijs beleid, is eigenlijk een voorschot op de toekomst. U had geen behoefte aan eigen initiatief, aangezien er hier toch al wat integratie was, want u hebt zich in Sint Maartensdijk altijd kunnen vinden in het compromis. Het is een nette boel in de nieuwe school, voorzien van alle faciliteiten die tegenwoordig in het kleuteronderwijs worden gebruikt. Zo'n 150 jaar geleden zag het er wel iets anders uit, vervolgde de heer Verboom, die uit een oud boekje de toestanden Sint-Maartensdijk kreeg twee nieuwe kleuterscholen. Kort geding tegen gemeente Tholen uitgesteld. Dakpannenzaak wordt In der minne geschikt. Fliplandse raad houdt aanleg jachthaven tegen. O. Sint-Philipsland tegen uitholling gemeentelijke taken. Eben Haëzerschool Tholen bestaat vtyftig jaar. Eerste openbare vergadering Thoolse commissie van financiën. Subsidie voor gevelverbetering. Gemeentelijke sluiten. zwembaden Kantongerecht over aan rijdingen, valse naam en leerplicht. Nieuwe weg Tholen-Halsteren. Thoolse statenleden over kern energie. .L De Toetssteen toch nog uit de personeelszorgen. Twee predikanten vertrekken. WHS bedwong de ridders zonder vrees of blaam. DENK EERST AAN HET WEILAND EN DAN AAN HET VEE. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Het bestuur van de streekfederatie Tholen van de Partij van de Arbeid heeft er behoefte aan, bekendheid te geven aan het standpunt over de recente hoorzitting in Stavenisse over de tijdelijke huisvesting aldaar van Rijksgenoten. Zij is van mening dat de gemeente de morele plicht heeft tenvolle mee te werken aan de opvang van in nood verkerende Rijksgenoten. Zij wil met klem bepleiten dat alsnog naar mogelijkheden wordt gezocht om Surinaamse medeburgers onderdak te verlenen als daartoe dringende behoefte bestaat en ondanks de bezwaren die in het recente verleden naar voren zijn gebracht, aldus de beslissing van de P.v.d.A. op haar bestuursvergadering van vorige week donderdag. De streek verliest twee predikanten: ds. C. Hegeman van de Gereformeerde Gemeente in Tholen en ds. K. M. Vogel van de Hervormde Buitengewone Wijk- gemeente in Wording te Sint-Maartens dijk. Beiden preken in de twee kerken op Tholen die de naam Rehoboth dragen. Ds. Hegeman heeft het beroep aange nomen dat hij uit Veenendaal ontving. Hij bedankte voor het beroep uit Goud swaard. Dat was het vijftiende beroep dat hij in ruim vijf jaar ontving. Op 6 juni was ds. Hegeman vijf jaar aan de Gereformeerde Gemeente van Tholen verbonden. Het is nog niet bekend wanneer de afscheidspreek wordt gehouden. Ds. Vogel uit Sint-Maartensdijk gaat met vervroegd emeritaat. Hij is precies zeven jaar aan de Rehobothkerk ver bonden geweest. De afscheidsdienst is zondagmiddag om drie uur. Ds. en mevr. Vogel gaan in Heusden aan de Maas wonen, waar hij 36 jaar geleden als predikant begon. Ds. Vogel was daar zes jaar. Consulent in Sint- Maartensdijk is ds. G.J. Voortman uit Oud-Vossemeer. i van de zogenaamde Maitresseschool uit die tijd opdiepte. De toenmalige „bewaarscholen" deden volgens illustratie Verboom meer aan jeugdgevangenisjes denken in vergelijking met de huidige kleuterscholen. Burgemedester Van Boeijen vond het plezierig, dat het allemaal binnen de gestelde tijdslimiet tot stand was gekomen. Ik hoop dat u vele generaties kleuters een goede voorbereiding voor het latere leven mag geven, was de wens van de burgemeester. Vanuit de oude school is juffrouw Jo naar de nieuwe meegeleverd, grapte de heer Van Boeijen. die vond dat ook het personeelsprobleem uitstekend werd opgelost. Hopeiijk heeft Sint Maartens-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1