Spaarders komen geen cent te kort SCHELDE MET RIJN VERBONDEN Meerderheid b en w voor jachthaven in Sint-Philipsland DEZE WEEK Inkomens nivellering ten spijt Trieste zaak Fraude ontdekt na overname Nutsspaarbank Tholen door Bondsspaarbank Breda Donderdag 18 september 1975 31e Jaargang no. 44 Geen bevolkingstoename eerste halfjaar 1975 De beheerder van het kantoor Tholen van de Bondsspaarbank, de 54-jarige J. van E., is dinsdag 16 september overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg nadat hij had bekend fraude te hebben gepleegd. De grootte van de verduistering is nog niet precies vastgesteld, maar zal tenminste 200.000 gulden bedragen. De fraude is ontdekt vrij kort nadat de Nutsspaarbank Tholen is overge nomen door de Bondsspaarbank te Breda, waarvan de over dracht op 7 februari 1975 heeft plaatsgevonden. Daarna kwam al snel aan het licht dat de directeur J. van E. malversa ties had gepleegd. Van directiezijde (Breda) werd ons verzekerd dat geen enkele spaarder behoeft te vrezen, dat de malversaties voor hem of haar nadelige financiële gevolgen zal hebben. De schade wordt door de verzekering gedekt. Moeilijk te ontdekken Wanneer en hoe ontdekt Groot vertrouwen Geen klant gedupeerd Dienstbetoon gaat onverminderd door Rijkssubsidie voor Kanaalschap ligt al klaar Aanbieding begroting Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 .375' Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs iö,25 per halQaar. Per post 12,00 Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tent lep rijs 023 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdrede cteur - uitgever G. Heiboer. Welke kleurschakering een regering ook wordt toegerekend, maatregelen te moeten nemen in een tijd van economische neergang zijn niet plezierig. Kunnen ook nooit iedereen, veeleer heel weinigen bevredigen. Die economische neergang is er de laatste paar jaar voor de gehele Westerse Wereld, ook voor ons land. Wel wordt nu en dan de goegemeente een vette kikker voorgespiegeld dat de opleving in het nabije verschiet ligt, maar het is niet meer dan een luchtballon, die bij het minste prikje leegloopt. Verwonderlijk is daarom niet dat de plannen van het kabinet den Uyl voor 1976 een stroom van kritiek zouden krijgen. Eerstens omdat het onprettige maatregelen moeten zijn, tweedens omdat men over de manier om gaten te dichten nu eenmaal zeer verschillend denkt. De oude waarheid blijft dat de tering naar de nering gezet moet worden. In dat opzicht hebben we gezamenlijk nogal wat aan potverteren gedaan. In magere jaren willen we nauwelijks geloven. De broekriem strakker aanhalen wordt vanuit de gezondheidszorg-sector weliswaar als gewenst voorgehouden, want overtollig vet belast de organen extra, maar veel moeilijker blijkt dan toch daarvoor het extra snoepje te moeten laten liggen. In de jongste miljoenennota duizelen niet alleen de getallen, maar wordt er ook mee gegoocheld. Die truc kan lang niet iedereen bekoren. Noch aanhangers, noch tegenstanders van de regering. Tegenstanders vinden bijvoorbeeld dat inkomensnivellering - wat grof geschetst - initiatieven doodt. Geen initiatieven van het bedrijfsleven of particulieren betekent een meer parasiteren op de gemeenschap, tegelijkertijd eerder een kans voor een werkloosheidstoe- dan afname. Voorstanders zijn teleurgesteld als zo'n inkomensnivellering hun in werkelijkheid niets oplevert, omdat het extraatje weer in de overheidsmolen verdwijnt. De broekriem strakker,. Jawel, als er nog een gaatje over is. Het moeten zelfs meerdere gaatjes overschot zijn, anders kunnen de getallen duizelingwekkend zijn, maar is het tegelijk een miljardenflop. Die richting lijkt het voor meerderen in den lande uit te gaan. Inkomensnivellering ten spijt. Een na vorige week (Stavenisse) opnieuw trieste zaak in deze kolommen. Wel van geheel ander makelij. Onze gemeenschap Is nu eenmaal zo overzichtelijk, dat vrijwel iedereen iedereen kent. Daarmee worden zowel goede, als kwade zaken geaccentueerd. In die ge meenschap zitten een aantal burgers in wat men kan noemen glazen huisjes. Een burgemeester, een predikant, een dokter, een gemeentebestuurder om het tot enkele voorbeelden te beperken. Ook een bankdirecteur. Zijn functie brengf'mee, dat hij een bijzondere ver trouwenspositie inneemt, ook moet in nemen. Het buiten het boekje gaan wordt hem zwaarder aangerekend dan wanneer de gewone burger, die noch die verantwoordelijkheid draagt, noch dat vertrouwen heeft, een slippertje maakt. Daardoor is het echter ook een te meer trieste zaak, als feiten aan het licht komen als deze week door een bank directeur zijn erkend. Dat reikt trouwens heel wat verder dan het slippertje. Het zich toe-eigenen van andermans bezittingen is een niet geringe zaak. De schuld wordt zelfs zwaarder in moreel opzicht althans, als dat gebeurt door iemand die juist het vertrouwen heeft voor die bezittingen zorg te dragen. In dit opzicht dus geen misverstand omtrent een zwaar wegende over treding. Niettemin tegelijk ook een trieste zaak. Triest temeer vanwege zoveel verdiensten anderzijds. Triest voor een gemeenschap vanwege een geschokt vertrouwen, triest voor vrienden, die dat nauwelijks kunnen geloven en daarin node kunnen berusten. Triest niet in het minst voor naaste familie. Triest tenslotte eveneens voor betrokkene zelf. Zonder dat met het signaleren van die trieste gevolgen een poging wordt ge dacht de overtreding te bagatelliseren. Dat recht dient ook in deze zijn loop te hebben. Niettemin als geheel een trieste zaak. Met in het eerste half jaar 1975 een Zeeuwse bevolkingstoename van 2569 mensen, is dat voor Tholen en Sint- Philipsland beperkt gebleven tot 1 inwoner meer dan op de eerste januari. Van de Zeeuwse gebieden boekte Tholen en Sint-Philipsland als enige een vertrekoverschot en wel van 44 Thoolse bankdirecteur verduisterde minstens 2 ton Volgens eigen verklaringen zou J. van E. slechts een klein gedeelte van de gelden ten eigen bate hebben aangewend. Wat er echter dan met het overige geld is gebeurd, werd niet duidelijk. Voor de directie was voorts ongeloofwaardig dat er reeds vanaf 1946 gefraudeerd zou zijn. Zoals J. van E. tegenover de politie zelf verklaarde. Het onderzoek duurt echter nog voort en zal ook nog geruime tijd in beslag nemen, nu de gehele administratie ook tot 1946 toe zal worden uitgespit. Deskundigen verzekerden ons, dat directeursfraude op een wijze als in Tholen gebeurde, bijzonder moeilijk te ontdekken is. Met toch een jaarlijkse interne en externe accountantscontrole en een zelfs maandenlang onderzoek in 1968/1969 is de fraude toch pas aan het licht gekomen na de overname door de Bondsspaarbank Breda. Een overname bovendien, waaraan de vroegere Thoolse bankdirecteur volledig zijn medewerking verleende. De noodzaak in groter verband op te gaan was bij de Thoolse Nuts, latere Bondsspaarbank aanwezig,omdat een vrij grote behoefte aan leningen bleek te bestaan in de regio die de betrekkelijk kleine bank over het hoofd groeide. Tot aan de overname werd het beleid uitgestippeld door het bestuur van de stichting Nutsspaarbank, waarvan dokter P. J. Duinker de jarenlange vertrouwde en betrouwbare voorzitter was. Dat beleid werd gevoerd met inachtneming van de richtlijnen van de Nederlandse Bank (wet op het kredietwezen). Een beleid dat uiteraard in nauw overleg met de directie tot stand kwam. Toen eind mei van dit jaar de officiële overdracht zijn beslag had gekregen, kwamen de administratieve richtlijnen vanuit Breda en de directie daar kwam al spoedig tot wat vraagtekens, zij het dat men die vooralsnog van uitsluitend administratieve aard achtte. Het was wel het begin van een nadere attentie voor wat de gehele gang van zaken betrof. Daarbij stuitte men op wat in de bankwereld als onjuist en gevaarvol wordt aangemerkt, namelijk het buiten de normale zittingen om in ontvangst nemen van gelden. De eerste vraagtekens lagen er met het constateren van het buiten de zittingen om in ontvangst nemen van gelden. Toen eind juni J. van E. door ziekte was uitgeschakeld, was er een voortzetting van interne controle. De ziekteperiode werd gevolgd door een vakantie van de directeur en in die tijd, nu een dag of veertien geleden, werd een spaarbank boekje ten kantore van de Thoolse Bondsspaarbank aangeboden, dat niet geregistreerd bleek te zijn. Verder was een doorgevoerde automatisering een van de redenen, dat de fraude werd ontdekt. De grote vraag blijft hoe het mogelijk was dat met een periodiek terugkerende interne en externe accountantscontrole jarenlange malversaties mogelijk waren, in de eerste plaats is nog niet definitief om welk bedrag het in totaal gaat en nog minder om welk bedrag het per jaar is gegaan. In feite ook nog niet over hoeveel jaren het zich uitstrekte. Naast een op zich al moeilijk te ontdekken directeursfraude, in tegenstelling met een gewoonlijk snel aan het licht komende verduistering door lager personeel, is overbekend dat de Thoolse bankdirc..;ur groot ver trouwen genoot. Dat niet zonder reden. In de eerste plaats heeft hij zich vele jaren beijverd de voormalige Nuts spaarbank flink op te werken, vervolgens maakte hij zich in de plaatselijke gemeenschap verdienstelijk door zich in te zetten voor het verenigingsleven (muziek, kleuter school, Oranjecomite. Stichting Gemeenschap Eiland Tholen en de Miljar denflop Trieste zaak Thoolse bankdirecteur erkent verduistering Stavenisse/Surlnamers In de Regionale- en Landelijke pers start Schelde Koninkiyke Rijnkanaal Hondsgedoe besproken In Thoolse raad Marldezaat presenteert Promotie 75 Zestigduizend Thoolse zwembadpassanten Langzamerhand naar winterselzoen(verenlglngsnieuws) Stemmen van lezers over Stavenisse-Surinamers Schaarse puntenoogst tijdens voetbalweekend ARMOE IS GEEN ONDEUGDRIJKDOM GEEN DEUGD. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Stichting Philadelphia dagverblijf Tholen). activiteiten die ongetwijfeld nog met meerder aangevuld kunnen worden. In het dagelijks werk goed leiding gevend aan het personeel en daarvoor ook op de bres staand, kortom een medeburger, die niet alleen als bank-, directeur het vertrouwen van velen had. Die ook bereid was naast zijn dagelijks werk meer voor die gemeenschap te doen. Het bleek voor sommigen aanleiding te zijn tot een schier onbeperkt ver trouwen, waarbij men zelfs zakelijke aspecten uit het oog heeft verloren. Daarbij kwam ook nog dat geen klant er tot dusver door gedupeerd is. In hoeverre het ene gat met het andere gedicht moest worden, ligt nog in de onderzoeksfase. Zeker is dat niet alleen geen klant werd gedupeerd in directe „Ter verbetering van de verbinding tussen de Schelde en de Rijn wordt een vaarweg aangelegd, welke bij Zandvliet aansluit op het Antwerpse Zeehaven complex, vervolgens naar de Oosterschelde loopt, deze laatste ongeveer in Noordelijke richting door kruist, zich voortzet door de Eendracht, vervolgens de Slaakdam en de Prins Hendrikpolder ten Oosten van Sint Philipsland doorsnijdt en uitmondt in het Krammer." wR Zo luidt de tekst van de belangrijkste bepaling uit een verdrag dat op 13 mei 1963 werd gesloten tussen Nederland en Belgie en dat geheel betrekking had op het maken van een Scheepvaartver binding tussen de Schelde en Rijn. Een lang gekoesterde Belgische wens is thans in vervulling gegaan. De Schelde- Rijnverbinding is er nu en de officiële opening ervan door de Koningin der Nederlanden en de Koning der Belgen samen geeft duidelijk aan dat de tot stand koming van het kanaal door beide landen als een mijlpaal wordt gezien. Het gaat komende dinsdag gebeuren. Bij dit kanaal was ook ons gebied nauw betrokken. De Schelde Rijn verbinding valt immers vrijwel samen met de loop van de Eendracht, de rivier werd plaatselijk verbreed. Drie bruggen werden gebouwd, een dam op het eind van het kanaal aangelegd. Het smalle deel van Sint Philipsland werd doorgra- ven en het kanaal snijdt door Slaakdam en Prins Hendirikpolder. Het zal niet bij deze veranderingen blijven, maar tot dus ver was wel een grote verandering dat het pontje bij Oud-Vossemeer plaatsmaakte voor een brugverbinding tussen Oud- en Nieuw Vossemeer. Het leek in 1963 allemaal nog zo veraf. Het is er nu, ook de Vossemeerse brug zoals deze plaat toont met een kanaal gedeelte. Het kantoor van de voormalige Nutsspaarbank, nu Bondsspaarbank geheten sinds februari van dit jaar, aan de Hoogstraat te Tholen. In Dalempolder is er nog een houten by* kantoor. zin, maar het onderzoek wees met zekerheid uit, dat het overig personeel (2 vrouwelijke en 1 mannelijke medewerker) niet de minste blaam treft bij de ontdekte malversaties. Ze zijn alleen maar diep geschokt door wat aan het licht kwam. Het vertrouwen in J. van E. was zo groot, dat zelfs de laatste dagen tijdens het ingestelde onderzoek de klanten niet bereid bleken te zijn, na legitimatie van de controleurs, het spaarbankboekje onder andere ogen te laten komen dan die van directeur J. van E. Nogmaals, voor de clienten van de spaarbank Tholen, heeft deze fraude geen enkel gevolg. Niettemin is het gewenst, dat een volledige controle mogelijk is, waartoe niet alleen de bank in Tholen alle gewenste medewerking zal verlenen, maar ook de directie te Breda is bereid de Thoolse clientele alle gewenste inlichtingen te verschaffen, indien iemand zou twijfelen of er met betrekking tot spaargelden van betrokkenen onjuistheden zouden hebben plaatsgevon8en. Kortom, iedere bondsspaarbank klant kan zijn boekjes laten controleren en informeren of dat alles gelijk is aan de registratie. De Bredase directie verzekerde ons, dat niemand van de Thoolse clientele zich bezorgd hoeft te maken over het toekomstig dienstbetoon. Integendeel, daarmee houdt men zich nu reeds intensiever bezig dan tevoren. Met thans een waarnemend directeur zal zo spoedig mogelijk worden voorzien in een definitieve benoeming, terwijl al enkele weken de districtsdirecteur de heer P. Lange uit Breda supervisie uitoefent. Voor de klant is er de de zekerheid, dat het eigen geld veilig is. Er is thans een permanente interne controle aanwezig. De economische recherche is niet voornemens met het oog op het bankgeheim zich te belasten met het administratieve onderzoek. Dat is een zaak van externe en interne controle. Het accountants-onderzoek zal nog wel geruime tijd vergen. De gemeenteraad van Sint-Philipiland houdt vrydagavond om zeven uur een tussentydse vergadering om drie brandende kwesties te behandelen. Het Kanaalschap de Eendracht heeft een verzoek aan het gemeentebestuur gericht om zodanige planologische maatregelen te nemen, dat van de werkhaven by de Krabbenkreekdam een jachthaven kan worden gemaakt. De meerderheid van B. en W. van Slnt- Phiüpsland (burgemeester G. van den Berg en wethouder A. A. Rijstenbll) wil dat verzoek inwilligen door een zogenaamd voorbereidingsbeslult te nemen voor wijziging van het bestem mingsplan. De werkhaven wordt dan omgezet in jachthaven. Wethouder L. Walpot (S.G.P.) heeft daar principiële bezwaren tegen vanwege recreatie op zondag. Alles draait op het ogenblik om de beslissing van Sint-Philipsland, aangezien de subsidie voor de aanleg van de jachthaven al klaar ligt. Het regionaal coördinatiecollege voor Openbare Werken in Middelburg (voorzitter Gedeputeerde A. J. Kaland) heeft namelijk al een rijkssubsidie toegezegd in het kader van de stimulering van de werkgelegenheid. Het Kanaalschap heeft het overleg met de domeinen al afgerond betreft de overname van de gronden. Ook het contract met de toekomstige pachter van de jachthaven, de watersportvereniging de Eendracht uit Tholen, staat al op papier. Gezien de verhoudingen in de Fliplandse raad is de kans echter groot dat vrijdagavond geen medewerking aan het verzoek van het Kanaalschap gegeven wordt.Het meerderheidsvoor- stel van B. en W. zal namelijk vermoedelijk met 4 (S.G.P.) tegen 3 (P.V.A.B. en P.C.G.) stemmen verworpen worden. Als dat zo zou uitpakken, treedt er volgens de bepalingen van het Kanaalschap een procedure in werking waarbij het algemeen bestuur van het Kanalalschap aan G.S. van Noord- Brabant kan verzoeken het gemeentebestuur van Sint-Philipsland bindende aanwijzingen te geven. Hierbij worden G.S. van Zeeland gehoord. Als de raad dan nog weigert, dan kunnen B. en W. bindende aanwijzingen gegeven worden. Ook de wijziging van het bestemmingsplan moet echter de normale procedure volgen met termijnen van ter inzagelegging enz. hierbij kunnen tot aan de kroon toe bezwaren worden ingediend. Aangezien de stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur, Landschaps- en Milieubescherming te Kloetinge al bezwaren bij de gemeente raad van Sint-Philipsland heeft ingediend, ziet het er niet naar uit, dat de aanleg van de jachthaven van een leien dakje loopt. Vertraging van de procedure zou eventueel gevolgen kunnen hebben voor de subsidie, aangezien de regering op het oog heeft met de rijksgeklen snelle effecten voor de werkgelegenheid te krijgen. Vrijdagavond zal blijken, hoe de Fliplandse raad beslist. B. en W. van Sint-Philipsland bieden de raad verder de gemeentebegroting 1976 aan. Er kunnen alleen nog maar cijfers meegedeeld worden, aangezien de begroting pas over een paar weken in druk gereed is. Ook de begeleidende brief van B. en W. met een investerings schema voor de eerstkomende jaren wordt dan bekend. Nog even geduld dus. De raadsleden kunnen zich wel laten horen over een rapport van zes pagina's over de bestuurlijke reorganisatie. B. en W. hebben dit stuk gemaakt met het oog op een bijeenkomst van de V.N.G. begin oktober in Goes. Bij hun commentaar op de plannen van de regering tct wijziging van de provinciale indeling, noemen B. en W. het een pluspunt dat de provincie Zeeland niet aangetast wordt. Ze vinden het wel dringend gewenst dat het rijk een aantal taken overhevelt. De Fliplandse raadsvergadering begint vrijdagavond om zeven uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1