C.R.M. geschokt en teleurgesteld Nieuwe toga voor bruidsparen Otoe Werkgroep zwemmen wil overdekt zwembad en sporthal in Tholen DEZE WEEK Beschaamd Beschaamd II Beschaamd III Bevolking reageert heftig op hoorzitting in stampvol dorpshuis s-JSfrtyY1 Donderdag 11 september 1975 /V' j l))l O 31e Jaargang no. 43 2EgU^ De bevolking van Stavenisse heeft zich dinsdagavond in een stamvol Dorpshuis op niet mis te verstane wijze uitgesproken tegen de plannen 300 Surinamers te huisvesten in leegstaande recreatiebungalows aan de Buurtweg. Met 50 tot 100 rijksgenoten wilde een meerderheid van de aanwezigen nog wel genoegen nemen. Bij grotere aantallen vreesde men moeilijkheden, onder meer omdat de Surinamers geen werk hebben en zich in Stavenisse zouden vervelen. Directeur J. Breddels van het Centraal Bureau Uitvoering Vestigingsbeleid Rijksgenoten zei echter, dat het ministerie van C.R.M. met de eigenaresse Blockinvest B.V. uit Rotterdam geen contract kan rond krijgen beneden een aantal van 300. Voor C.R.M. is 100 het minimum vanwege begeleiding op het gebied van medische verzorging en onderwijs. Dhr. Breddels zei aan het slot van de bijeenkomst dat hij de minister van C.R.M. ernstig zal adviseren geen rijksgenoten op het eiland Tholen te huisvesten. „Dat kun je die mensen niet aandoen", aldus dhr. Breddels. Hij was geschokt en teleurgesteld over het applaus dat sommige opmerkingen kregen. Verbijsterd In 38 plaatsen geen probleem Wij krijgen ellende 't Gaat om mensen Bang voor babelse verwarring De werkgroep Zwemmen Tholen houdt binnenkort een opiniepeiling in de gehele gemeente over de aanleg van een overdekte zwembad en sporthal met diverse accommodaties te Tholen. Na de opening van het zwembad aan de Zoekweg zag de werkgroep een groot deel van haar wensen vervuld. Bovendien nam de zwem- en polovereniging de Eendracht verschillende taken over. Daarom werd aan opheffing van de werkgroep gedacht, maar bij nader inzien besloot men toch door te gaan. De werkgroep constateeert dat op het eiland Tholen een grote behoefte bestaat aan een overdekte sportaccommodatie. Ook in de wintermananden kunnen dan de diverse zaal- en zwemsporten worden beoefend. Om bij de bevoegde instanties de plannen en wensen te kunnen verdedigen, wil de werkgroep nu de mening peilen van de Thoolse bevolking. Als vestigingsplaats is de kern Tholen gekozen omdat de werkgroep dit het meest rendabel en doelmatig vindt, o.a. uit het oogpunt van onderwijs, vervoer en recreatie. B. en W. van Tholen hebben plannen voor overdekking van het zwembad Haestinge in Sint-Maartensdijk. Hiervoor is al subsidie aangevraagd bij de provinicie. De Zeeuwse sportraad heeft Gedeputeerde Staten laten weten, dat vooralsnog geen advies kan worden verstrekt met betrekking tot de subsidie aanvraag van de gemeente Tholen inzake overkapping van het openluchtzwembad te Sint- Maartensdijk. Dit in verband met het lopende overleg met de gemeente Tholen en de vereniging van Nederlandse gemeenten. Hindoestanen ingetogen mensen Aantal te groot Mijn broeders hoeder Raadsfracties achter bevolking Vervolg op pag. 5 Eerste openbare vergadering raadscommissie financien Hel enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665 - .375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschynt elke donderdag. Abonnementsprys ió,25 per halQaar. Per post/ 12.00 Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heyboer. Is er reden zich te schamen wanneer men zich verzet, zelfs als het een heftig verzet is, omdat men van mening is dat een andere bevolkingsgroep de eigen structuur zal aantasten? Is er reden zich te schamen omdat men er eerlijk voor uitkomt bang te zijn voor gevolgen van vermenging van blank en gekleurd? Is er reden zich te schamen omdat men niet gelijk denkt als de Rijksoverheid wil? Vanzelfsprekend kunnen derge lijke vragen ontkennend worden beantwoord. Het wordt wel heel wat bedenkelijker als wordt gereageerd, zoals dinsdagavond in het dorpshuis te Stavenisse gebeurde op de uiteinde lijk toch concrete vraag: De naaste wel of niet helpen. Dan is het bijzonder spijtig dat de negatieve kanten daarvan blijven hangen en begrijpelijk ver over de Thoolse grenzen worden uitge dragen. Temeer spijtig omdat weliswaar die avond de negatieve tonen verre over stemden, maar toch ook nog wel tegen overgestelde meningen werden gehoord. Inderdaad slechts schuchter gefluister boven het geweld van een meegesleepte massa. Maar toch een gefluister dat niet gedoogd Stavenisse over een kam te scheren, zoals naar we vrezen dezer dagen in den lande zal voorkomen. In dat schuchter gefluister, we omschrijven het zo maar om de tegenstelling van die avond te accentueren, klonk de bekentenis door zich te schamen over de manier waarop ondanks alle gefundeerde bijkomstigheden, over medemensen werd gesproken. Een geuite schaamte, die we delen, die door de gehele streek eigenlijk moet worden gedeeld. Een schaamte, die zover zou moeten gaan, dat we de eerste jaren maar niet meer over naastenliefde moeten spreken of schrijven. Het zouden in vergelijking tot wat werkelijk menselijk beeld is, valse tonen zijn. Het conflict Stavenisse-Surinamers, zoals we de hoorzitting dinsdagavond liever omschrijven dan de naar onze mening ongepast gebruikte van Boeijen- Blockinvest show, heeft betrokkenen - en dat waren toch niet anders dan vluchtende Rijksgenoten - in een poel gesmeten waarin nood en commercie waren vermengd. Het spreekwoord van de een zijn dood is de ander zijn brood mag een onbestreden waarheid zijn, het kan wel de nodige conflichten met zich meebrengen. Dat was immers de in feite redelijke ondertoon van het bezwaar in Stavenisse het feit dat een maatschappij zijn recreatiebungalows niet snel genoeg kwijt kan, werd aanleiding om zogenaamd nood van mensen te lenigen, maar betekende tegelijkertijd risico's voor een sinds jaar en dag gevestigde bevolking. Deze bijkomstigheid werd in het geval Stavenisse een levensgroot monster, die elke redelijkheid verslond. Het vormde de prikkel voor een veel grotere tegenstand dan in werkelijkheid bestond. Daaraan werd bovendien geen goed gedaan door aanwezige CRM vertegenwoordigers, die niet vooraf, maar pas op het eind van de hoorzitting, daartoe ale het ware geprest door aanwezigen, voorde draad kwamen met de eis van de commercie, dat voor minder dan 300 Surinamers geen mogelijkheid van behuizing binnen het recreatiepark aanwezig was. Daardoor kreeg die commercie een veel grotere plaats dan de nood van de Rijksgenoten. Dat stuitte inwoners tegen de borsten daarin hadden ze geen ongelijk. Veel onredelijks had voorkomen kunnen worden, zoals een aanwezige opmerkte, wanneer dat aan het begin van de avond ronduit was gezegd. Dan zou discussie waarschijnlijk verder overbodig zijn geweest. Als er met een afweging van de nood der vluchtenden was gesteld: a hoeveel? dan zou de kans van opname van 50 - 100 Rijksgenoten groot zijn geweest. Die kans heeft de commercie belemmerd en daarmee de nood van 100 laten voor bestaan. Een beschamend gevolg. Degenen die zo'n jaar of twintig kennis konden nemen van onze commentaren, moeten er van op de hoogte zijn dat we geen blad voor de mond nemen als het gaat om een belangenbehartiging vanfonzer bevolkingsgroepen. Zelfs al gaat dat recht tegen de mening van de overheid in. In dit verband mogen we herinneren aan het stimuleren van initiatieven tot behoud van de haven in Stavenisse, evenals het vechten voor bewoonbaarheid van kleine kernen. Als aan de andere kant een bevolkingsgroep zich onredelijk opstelt tegenover de overheid, moet dat evenzeer gesignaleerd worden. Die onredelijkheid was er deze week van sommigen in Stavenisse afgezien nog van de uitwassen via spandoeken, vonden we verschillende verwijten onredelijk. Ook ongepast, ook onbehoorlijk. Met wel gemaakte fouten - ook wij zien een hoorzitting als een openbare bijeenkomst waarbij iedereen toegang moet hebben - heeft onze plaatselijke overheid in de kwestie Stavenisse - Surinamers alle beste bedoelingen gehad om niet zonder en Stavenisse wil geen 300 Surinamers we geen wanklank gehoord. ,t Gaat ook niet om zulke aantallen als hier genoemd worden van 500, 600, 700. ,t Gaat om 300 mensen en als we met 100 konden volstaan, deden we het, zei dhr. Breddels. De burgemeester bracht naar voren dat we elke dag geconfronteerd worden met een stukje ellende op Schiphol. ,,Als we de rijksgenoten laten komen, voelen we ons ook een stukje verantwoordelijk voor deze mensen. Als we dat niet samen kunnen opbrengen, dat moeten we er niet aan beginnen. Ten opzichte van onze achtergrond, zijn we echter wel iets verplicht tegenover mensen in nood. Als de huisvesting doorgaat, zou er een commissie moeten komen van inwoners en Hindoestanen om de zaak te begeleiden, aldus de burgemeester. Dhr. Hage zei dat er enorme spanning in Stavenisse heerste over de plannen tot huisvesting van Surinamers in de recreatiebungalows. Hij gaf het gemeentebestuur de schuld van die spanning, o.a. omdat men slechts een beperkt aantal inwoners voor de hoorzittning had uitgenodigd. We gaan er hard tegenaan, liet dhr. Hage weten. Dhr. J. Moerland bood vervolgens nog een aantal handtekeningen aan waardoor totaal 525 inwoners zich tegen de Surinamers uitspraken, zoals hij het zei. Heel Stavenisse was dinsdagavond in beroering. Voor het Dorpshuis waren tegen acht uur veel mensen samengestroomd. Ook waren er enkele spandoeken met teksten tegen de Surinamers en burgemeester J. E. van Boeijen, die met gejoel bij het Dorpshuis werd ontvangen. De stoelen waren gauw bezet, zodat er achterin de zaal nog velen moesten staan. Behalve B. en W. waren ook oe raadsleden aanwezig, alsmede enkele ambtenaren van C.R.M. en een tiental persmensen. Na een uiteenzetting van de burgemeester over de voorgeschiedenis kreeg dhr. Breddels het woord. Gezien het aantal mensen en de situatie bij het Dorpshuis met spandoeken betreurde hij het, dat aan deze zaak zo'n gewicht werd gegeven die het volgens de directeur van het Centraal Bureau Uitvoering Vestingsbeleid Rijksgenoten niet heeft. Aan de andere kant noemde hij het hartverwarmend dat een gemeenshchap zo meeleeft. De nood is hoog, aldus dhr. Breddels. Wij worden geconfronteerd met een beleid. Deze week komen er 3500 Surinamers ons land binnen. Het zijn Nederlanders met onze paspoorten. Ze zijn vergelijkbaar met emigranten naar Canada en Australië. De rijksgenoten staan hier op de stoep en met kunst en vliegwerk moeten wij voor hen een dak boven hun hoofd zoeken. Tijdelijkse huisvesting van mensen in nood zou geen problemen moeten geven. In 38 opvangcentra hebben we geen moeilijkheden. C.R.M. heeft 5% van de gesubsidieerde woningbouw geclaimd, maar die huizen zijn natuurlijk niet allemaal tegelijk klaar. Wanneer wij er niet in slagen u vanavond te overtuigen, heeft dat verstrekkendegevolgen voor onze beslissing. We moeten ons dan namelijk afvragen: wat doen we Stavenisse aan en wat de mensen die we hier tijdelijk willen huisvesten. Om tot een harmonieuze samenleving te komen, is van beide kanten medewerking nodig. Toen ik vanavond naar Stavenisse reed, dacht ik: waar zijn we mee bezig. Ik zie de moeilijkheden zitten, maar wij worden geconfronteerd met een beleid, aldus dhr. Breddels. Meerdere keren werd de spreker nu in de rede gevallen met opmerkingen als „„stuur ze terug op het vliegveld" en „dit wordt een tweede ramp". Een van de inwoners die zich het meest roerde was dhr. L. Hage, die - zoals hij het uitdrukte - „tot dinsdagmiddag vier uur wel over de inwoners te beslissen. Integendeel, de gekozen ver tegenwoordigers hadden zonder meer een besluit kunnen nemen, maar wensten de bevolking te horen. Als men dan nog moet slikken, wat dinsdag avond op het overheidsbord werd gedeponeerd, zou het niet verwonderen als die gekozenen reageren met: daar heb ik tabak van. Geen strooplikkerij, maar we scharen ons in dit opzicht vierkant achter het gemeentebestuur, die meer deed dan waartoe men verplicht was, meer dan men kon eisen. Spijtig daarom van zoveel onredelijkheid. Ook dat was beschamend. had moeten vechten om via radio en pers de hoorzitting openbaar te krijgen". In eerste instantie waren alleen bestuurders van verenigingen, vertegenwoordigers van kerkge nootschappen en oud-raadsleden uitgenodigd. Dhr. Hage zei dat de Surinamers in Nederland komen profiteren van de bijstand. Iedere gemeente moet naar rato een deel van de rijksgenoeten opnemen. Er zijn overal bungalows te huur. Blockinvest zit financieel in de puree en kan nu twee ton ontvangen, maar wij krijgen de ellende. Dr. P. R. van der Eist, onze huisarts die momenteel met vakantie in Spanje is, heeft bij Albert Schweitzer in Afrika gewerkt en maakte telefonisch uit Spanje een paar hele aardige opmerkingen. Hij heeft beqrip voor de moeilijke omstandigheden van de rijksgenoten, begrip voor de financiële problemen van Blockinvest, maar twee Surinaamse gezinnen op Stavenisse achtte hij voldoende. De rijksgenoten hebben geen werk, gaan zich vervelen en worden baldadig. We hebben in Stavenisse geen politie, zodat r kans is dat de bevolking zelf gaat optreden. Ook is er grote overlast voor naaste omwonenden. De geest verschilt ook dermate, dat de Surinamers niet in Stavenisse moeten komen, zo had dr. v.d. Eist dhr. Hage laten weten. Zelf voegde hij er nog aan toe, dat de bungalows feitelijk Aaar glasopstanden zijn. Straks bij wind en storm zullen de Surinamers zich niet happj voelen achter de dijk. U kunt ze beter opstapelen in de R.A.I. te Amsterdam", zei dhr. Hage. ,t Gaat om mensen. Mensen met kinderen die twaalf uur in een vliegtuig hebben gezeten, aldus dhr. Breddels. Het zijn Hindoestanen en uit de 38 opvangcentra waar er nu al zijn, hebben Dhr. Breddels zei verbijsterd te zijn over opmerkingen als „tegen Surinamers" e.d. Hij sprak van een onfatsoenlijke stellingname, die hem deed denken aan de situatie met de joden in de tweede wereldoorlog. De He4rvormde predikant ds. H. A. Samsom vond de zaak hopeloos. Hij sprak van een moeilijke situatie voor de bevolking van Stavenisse en de Surinamers. „De stemming vanavond betreur ik overigens heel erg. Een aantal mensen opvangen is onze Christenplicht", zei üs. Samsom. De predikant van de Oud Geref. Gem. ds. J. van Prooijen vond dat de Surinamers maar in hun eigen land moeten blijven waarbij Nederland dan wel steun dient te verlenen. „We hebben Oeen hele slappe regering, want regeren is vooruitzien. Er is hier veel werkeloosheid en dan nog zoveel Surinamers erbij. Het gemeentebestuur gaat gelijk een vader aan z'n kinderen vragen: wat willen jullie. Het bevreemdt me dat we zo'n prachtige brief voor de hoorzitting kregen, terwijl we destijds bij de aanleg van het sportveld in de buurt van onze kerk niets hoorden. We dachten nu: ze zijn zeker soepel geworden. Zou het gemeentebestuur Christelijk geworden zijn? Bij de komst van Blockinvest aan de Buurtweg is ons echter ook niets gevraagd. Surinamers zijn ook mensen, net als wij, dat staat voorop. We zijn allemaal verdoemelijk in Adam voor God. Maar ik ben bang voor een Babelse verwarring in Stavenisse. De Surinamers hebben geen werk. In Amsterdam en Rotterdam doen ze van alles wat niet orderlijk en redelijk is. Dat lezen we geregeld in de kranten. Stavenisse is altijd een vredig dorp geweest waar naar de waarheid wordt geleefd, maar als er zoveel Surinamers komen wordt het een Janboel. Wat te denken van onze meisjes. Zou ik kunnen geloven dat ze zich als mens gedragen, dan ben ik er niet bang voor. Maar nu denk ik: wie zal het eerste slachtoffer zijn van de moord. We hebben geen politie. Als mensen die zich uitleven in de zondde worden losgelaten op de bevolking, wordt het een plaag voor Stavenisse. We hebben een oorlog meegemaakt en een stormramp waar God &ons kwam bezoeken", aldus ds. van Prooijen. Dhr. Breddels zei dat de rijksgenoten die nu in Nederland komen voor 80 tot 90% Hindoestanen zijn. Dat zijn niet de mensen die in Amsterdam zitten. Het zijn Surinamers uit de kleine districten - waarbij Stavenisse een wereldstad is - die in Nederland in kleinere plaatsen willet, wonen. Het zijn ingetogen mensen, hele goede rijstbouwers. Je doet de mensen onrecht aan ze te vergelijken met Surinamers in de Amsterdamse Bijlmermeer. Onze eerste zorg is: de rijksgenoten begeleiden bij aanpassing aan de Nederlandse samenleving door middel van cursussen e.d. Als de bevolking aan de kant blijft staan, mislukt het", aldus dhr. Breddels. Dhr. J. van Oeveren distantieerde zich van de opmerkingen van actievoerder Hage en zei dat er geholpen moest worden. Oud-wethouder A. J. Smits meende, dat als Blockinvest niet aan de rand van het faillissement was gekomen door een verkeerd plan&logisch beleid, de inwoners van Stavenisse nu niet in het Dorpshuis hadden gezeten. Hij vond dat dhr. Breddels nogal op de sentimenten speelde. „Niemand roept de Surinamers naar Nederland. Waarom moet een kleine bevolking als Stavenisse heeft nu zo belast worden. Heel het dorp is in beroering. Misschien is het klimaat voor 20 k 30 Surinamers al bedorven. Dit is om moeilijkheden vragen", vond dhr. Smits. Wethouder C. J. Moerland zei het jammfer te vinden dat sommigen zeggen dat het gemeentebestuur te zwak is opgetreden. „Wij geven er totaal niets om als Blockinvest failliet gaat. Wij hebben geen enkele binding met dat bedrijf. Ze hebben aan hun financiële verplichtingen tegenover de gemeente voldaan", aldus dhr. Moerland. Hij deelde mee dat B. en W. en de fractievoorzitter in Oostkapelle een opvangcentrum van Surinamers in het C.N.V.-vakantieoord bekeken hebben. „We hebben ons daar verwonderd over de lieve mensen. De integratie is ook al ver. Kinderen gaan naar school en worden door de Nederlandse kinderen op de fiets afgehaald. Ik ben er heilig van overtuigd dat het andere mensen zijn dan in de Bijlvmermeer e.d.", aldus wethouder Moerland. Dhr. N. Knuist: „We willen ze niet". Dhr. Breddels: „Dat heb ik begrepen". Schoolfhoofd C. G. van den Hoek vergelijkt de situatie met 1672 en noemde Blockinvest reddeloos en de bevolking van Stavenisse redeloos. „Ik ken Stavenisse vanavond niet terug. Ik verklaar wel uitdrukkelijk dat ik niet getekend heb op een lijst tegen Surinamers, maar tegen het grote aantal. Bij 50 tot 100 zullen er enorm weinig bezwaren zijn. We moeten ook onze mensenplicht vervullen gezien de evacuatie en de ramp. Een aantal van 300 en meer is echter gewoon te groot", vond dhr. v.d. Hoek. Dhr. E. J. Joppe weet de grote opkomst en de tegenstand aan verkeerde berichtgeving. Hij wees erop dat hij in de ramp buitengewoon goed opgevangen was in een Katholiek gezin. Dhr. Joppe vond dat men een kleine aantal Surinamers in Stavenisse moest toelaten omdat dit toch vluchtingen zijn. Dhr. A. M. Gaakeer pleitte voor drastische beperking van het aantal: „we zullen zien of deze hoorzitting waarde heeft". Mevr. v.d. Slikke noemde sommige opmerkingen ongepast. „Het lijkt wel of het hier allemaal haviken zijn. Ik schaam me ervoor dat men niet zijn broeders hoeder wil zijn. In een Christelijk dorp als Stavenisse is de naastenliefde nu ver te zoeken. Erg jammer voor de toekomst. Hindoestanen waren al een beschaafd volk toen wij nog in berevellen liepen. We kunnen misschien nog veel van ze leren", aldus mevr. v.d. Slikke onder hoongelach. Een buurvrouw van het bungalowpark zag de toekomst zwaar tegemoet. Een ander was bang dat de Surinamers familie zouden meebrengen, zodat het aantal zou groeien. Dhr. Breddels zei onder de indruk te zijn van het beschavingspeil van de Hindoestanen. De mensen hebben een sterk gezinsbesef en zorgen zelf voor de i bejaarden. De directeur van het Centraal Bureau kon garanderen dat het huurcontract met Blockinvest maar voor 1 jaar aangegaan wordt. Een der aanwezigen zei geen enkel vertrouwen in zo'n contract te hebben, want de regering draaide ook de Oosterschelde beslissing terug. Dhr. Hage merkte op, geen bezwaar te hebben tegen 50 of 100 Surinameers in Stavenisse als ze geselecteerd zijn. Raadslid M. van Damme vroeg zich af, of er langs een achterdeur misschien toch geen Surinamers in de bungalows kunnen komen. Directeur Breddels zei dat het Centraal Bureau daar geen enkele medewerking aan zal geven. De burgemeester merkte op dat als het enigermate de reuk heeft van permanente bewoning, de gemeente proces-verbaal kan laten opmaken. De rechter zoekt het dan verder uit. Dhr. Hage daagde tenslotte de raadsleden uit hun standpunt kenbaar te maken. Wethouder Moerland zei z'n fractie te zullen adviseren tegen de komst van de Surinamers te stemmen. Raadslid van Damme vond dat hij primair moest zorgen voor de eigen mensen en zo'n aantal Surinamers kon hij de inwoners niet aandoen. Raadslid P. van Schetsen voelde zich wat beschaamd gezien de hoorzitting en zijn bezoek aan Oostkapelle. Hij zei dat het een eervolle taak zou kunnen zijn om een aantal Surinamers op te vangen. Wethouder L. J. Koopaman kon zich een klein beetje indenken waarom de Beschamend tijdens hoorzitting Stavenisse wenst geen 300 Surinamers CRM geschokt door houding bevolking Sint-Philipsland geeft ton voor aardgas Daar ook opnieuw woningbouw Rabobank Tholen/Sint- Phiiipsland matige winst Drie Thoolse Rabobanken gaan samen doen Actie voor overdekt zwembad Opening Schelde-Rijnkanaal -f- Jan Overeenkam...rare wereld -f- Gemeenteraad Tholen vergadert maandagavond Menige streekclub boekte dit weekend punten HET GEWETEN IS EEN KLOK?, DIE BU VELEN ACHTERLOOPT Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Thoolse bruidsparen kunnen binnenkort een ambtenaar van de burgerlijke stand verwachten die in een gloednieuwe toga met gemeentewapen hun huwelijk voltrekt. De gemeente heeft er 1100 gulden voor over om te zorgen dat de huwelijksplechtigheden in het Thoolse stadhuis nog luisterrijker worden. De meeste ambtenaren van de burgerlijke stand die huwelijken in Tholen voltrekken, gebruiken daarbij de toga die afkomstig is van de voormalige gemeente Tholen. Dit kleed vertoont echter diverse slijtagevlekken. Er zijn nog wel twee ander toga's, afkomstig van de voormalige gemeenten Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Maar die zijn ongeschikt voor „personen van korte tot normale lichaamslengte". Kennelijk zijn er in de nieuwe gemeente Tholen minder Enakskinderen, zodat b en w een nieuwe toga willen aanschaffen. Tegelijkertijd wordt op de andere twee het gemeentewapen aangebracht. De Thoolse gemeenteraad behandelt dit maandagavond om half acht in de maandelijkse vergadering. Er zijn dit j keer maar achttien agendapunten met op het oog geen halszaken. Het zou dus wel eens een vroegertje kunnen worden, hoewel de moderne bestuurders dikwijls een uur nodig hebben voor de notulen en de ingekomen stukken voordat men aan het eerste voorstel van b en w begint. De raad behandelt maandag avond o.a. een wijziging van de uitkerings- en pensioenverordening wet houders in verband met veranderingen in de algemene pensioenwet politieke ambtsdragers. B en w delen nog mee dat ze van 23 juni t/m 29 augustus geldleningen hebben afgesloten voor een bedrag van vijf Kleuterleidster Riet Moellker uit Tholen moest het vrijdag by haar huwelijk met Jacob Kloet uit Sint- Maartensdijk nog met de oude, versleten toga doen van ambtenaar van de burgerlijke stand raadslid mevr. J.M. Deurloo- van Broekhoven. Dit werd echter ruimschoots gecompenseerd door de aanwezigheid van de kleuters uit de Bijenkorf die met erebogen de huwelijksvoltrekking opluisterden. miljoen gulcjen tegen een rente van 3 1/8% t/m 4%. De overige voorstellen kunt u deze keer onder het plaatselijk nieuws vinden. De commissie financien van de Thoolse gemeenteraad houdt donderdagmiddag 18 september om drie uur de eerste openbare vergadering. Na de commissie voor ruimtelijke ordening en die voor Openbare werken, is dit de derde Thoolse raadscommissie die openbaar vergadert. Voorzitter is wethouder C. J. Moerland. Op de agenda staat als eerste punt bespreking van de subsidies voor de gemeentebegroting 1976, die vermoedelijk in de oktober raadsverga dering aangeboden zal worden. Als tweede onderwerp wordt een subsidie regeling besproken voor verbetering van gevels van panden die niet onder monumentenzorg vallen, maar het wel waard zijn om behouden te worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1