Zeeland presenteert V Opening Schelde-Rijnkanaal Bergse aangelegenheid De kloof van de honger VAKBONDEN WERKEN SAMEN Groene Kruis verhoogt contributie Vervolg plaatselijk nieuws Recepten Donderdag 11 september 1975 EENDRACHTBODE J muff SINT-PHILIPSLAND Jaarvergadering D.S.V.F. M.A.C. rit D.S.V.F. begon competitie Auto verongelukt Bram Geense brak sleutelbeen Zakjes actie Bezwaar tegen jachthaven Geen museumweertje, toch Meestoof-record ZO OF ZO? ZO OF ZO? Acht eerste prijzen voor schapenfokker van Hemert (hartig) 11 OUD- „utAJ^O %'jl SINT. MOSStWttR POORTVLIETf V«~/ MAARTENSDIJK JACOBAP De Dam- en Schaakvereniging Flipland heeft z'n jaarvergadering gehouden, waarbij 31 leden en 1 donateur aanwezig waren. Voorzitter Remmerswaal bedankte in zijn openingswoord wedstrijdleider P. Kreeft, die sinds de oprichting deze functie uitoefende maar wegens drukke werkzaamheden deze baan nu moest overdragen aan dhr. J. Noorthoek. De notulen van secretaris M. v.d. Velde werden ongewijzigd goedgekeurd. Schaakleider P. Reijngoudt liet in zijn verslag uitkomen dat het aantal schakers en de kwaliteit sterk is toegenomen. Er zijn 16 jeugdschakers en slechts 2 senioren, zodat de laatsten niet aan de competitie kunnen meedoen. Jan v.d. Berg werd voor de tweede keer kampioen. In het open kampioenschap van Bergen op Zoom werden diverse prijzen in de wacht gesleept en in Roosendaal kregen Martin den Braber en P. Reijngoudt een eervolle vermelding en een geschenkenbon. De heren Remmerswaal en P. v.d. Est werden dank gebracht voor het beschikbaar stellen van hun auto. Damleider J. Noorthoek maakte ook melding van veel activiteiten. D.S.V.F. organiseerde het sneldamkampioenschap voor Noord- Zeeland, terwijl men voor de eerste keer meedeed aan de Zeeuwse damcompetitie. Men werd van de 1ste tien verenigingen achtste met zes punten. Helaas liep het aantal dammers terug van 38 tot 29. Vooral onder de jeugd is er veel verloop. De kampioenen bij de a- en b-senioren en a- en b- adspiranten waren respectievelijk J. v.d. Velde, J. Suurland, A. Noorthoek en A. Mol. Penningmeester L. ten Hove meldde dankzij de gemeentelijke subsidie een rooskleurig financieel beeld. De begroting 75/76 sluit slechts met een tekort van 24 gulden. Kascommissielid J. Joppe had alles in orde bevonden. In de plaats van secretaris M. v.d. Velde werd A. Verwijs jr. met 22 van de 29 stemmen tot nieuw bestuurslid gekozen. De andere kandidaat was J. v.d. Velde. In de kascommissie volgde dhr. J. den Braber de aftredende J. Joppe op. Na de prijsuitreiking volgde de rondvraag. Op voorstel van dhr. P. Kreeft besloot wedstrijdleider J. Noorthoek in de b- poule senioren te gaan spelen zodat de verhouding met poule a beter wordt. Dhr. Kreeft pleitte verder voor contact met lagere en middelbare scholen om de schaak- en damsport te stimuleren, het aantrekken van een simultaanspeler en damwedstrijden voor de jeugd tegen andere clubs. L. v.d. Velde waarschuwde voor een tijdige afwerking van de competitie: speel desnoods twee keer achter elkaar tegen dezelfde tegenstander. De leden machtigden het bestuur Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Meegedeeld werd dat bij vernielingen in de Wimpel de schuldige aansprakelijk is. Tenslotte zei de voorzitter dat hij samen met P. Reijngoudt een cursus voor bestuurs functionaris gaat volgen. Dit kan D.S.V.F. ten goede komen. De Motor- en Automobielclub M.A.C. Sint-Philipsland heeft zaterdag een orienteringsrit georganiseerd. Er waren negentien deelnemers. De eerste prijs was voor J. Renes uit Tholen met 6 strafpunten. 2. J. Neele St. Philipsland 22 p. 3. C. van Ostaijen Sprundel 39 p. 4. mej. J. W. ten Hoven Bergen op Zoom 99 p. 5. v.d. Berg Steenbergen 101 p. 6. A. Verwijs Sint-Philipsland 106 p. 7. mevr. van Westen Oud- Vossemeer 107 p. 8. mevr. Overbeeke Tholen 111 p. 9. P. v.d. Slikke Sint- Maartensdijk 116 p. 10. A. Vos Tholen 141 p. 11. L. J. Havermans Oud- Vossemeer 144 p. 12. mevr. van Reijen uuji; Oudenbosch 149 p. strafpunten. De prijsuitreiking vond plaats in Dorpshuis de Wimpel. De Dam-en Schaakvereniging Flipland is dinsdagavond met de competitie begonnen. Door nachtdiensten waren weinig leden aanweziq. De eerste twee punten werden in de wacht gesleept door adspirant W. Kempeneei;s. Bij de A-senioren won kampioen J. vjd. Velde na een mooie partij van zijn rivaal J. Joppe die vorig jaar als tweede eindigde. Dhr. P. Maas, lid van de Perscommissie van de KNDB en schrijver van de dam- rubriek in het Brabants Nieywsblad, was bij de start aanwezig. Hij zegde toe een keer per maand naar DSVF te komen. Aangezien hij veel partijen analyseert, kan de vereniging wellicht nog veel van hem leren. Uitslagen: A-senioren: J. v.d. Velde - J. Joppe 2-0; M. v.d. Velde - J. Suurland 2- 0; B-senioren: P. Reijngoudt - R. Tichem 0-2, P. v.d. Est - C. v.d. Berg 2- 0; Junioren: A. Noorthoek - A. Kosten 2-0; R. Neele - J. Walpot 2-0; Adspiranten: P. Wagemaker - W. Kempeneers 0-2; R. Noorthoek - H. Quist 2-0. Raadslid P.J. v.d. Reest is vrijdagavond op de Haringvlietbrug bij een verkeers ongeluk betrokken geraakt. Gelukkig kwamen de inzittenden met de schrik vrij, maar de auto was zwaar be schadigd. Dhr. v.d. Reest kwam van zijn werk op een scheepswerf. Amateur wielrenner Bram Geense heeft dinsdagavond bij een wedstrijd in Sas van Gent zijn sleutelbeen gebroken waardoor hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Woensdag werd hij geopereerd. Eerder had Bram nog mooie prijzen veroverd. Zo werd hij in Sluis 6e in het avondcriterium en 9e in de middagwedstrijd. In Moerdijk leek hij zelfs te gaan winnen, maar in de laatste ronde werd Geense nog ingesloten, zodat hij vierde werd. Zaterdag houdt de muziekvereniging Concordia de jaarlijkse zakjesactie. Er wordt om half elf gestart in Anna Jacobapolder en daarna komt Sint Philipsland aan de beurt. Burqerlijke stand. Loop der bevolking over augustus 1975. Geboorten: Johannes Jan, zv J. J. Verwijs en J. C. v.d. Jagt. Arent, zv P. J. v.d. Reest en A. J. Vaders. Huwelijken: G. de Klerk en M. A. Quist. M. M. van Nieuwenhuijzen en E. J. A. van Iwaarden. Overlijden: Iriks, P. A. M. wonende te Roosendaal. De Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschags- en milieube scherming te Kloeting'e heeft bij de Fliplandse gemeenteraad bezwaren ingediend tegen de aanleg van een jachthaven in de Krabbenkreek door het Kanaalschap de Eendracht. Een safschrift is gestuurd naar de Thoolse gemeenteraad, zo blijkt uit de ingekomen stukken voror de raadsver gadering van manandagavond in Tholen. B. en W. stellen de raad voor, de brief van het Coördinatieorgaan voor kennisgeving aan te nemen. Van 15 tot en met 26 september a.s. zal in de grote publieksruimte op de benedenverdieping van de Kredietbank aan de Eiermarkt in Antwerpen de tentoonstelling „Zeeland presenteert" worden gehouden ter gelegenheid van de officiële opening van de Schelde- Rijnverbinding op 23 september a.s. Deze op verzoek van Belgische zijde te organiseren tentoonstelling zal een indruk geven van enkele culturele, folkloristische, landschappelijke en toeristische aspecten. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, dr. C. Boertien, zal op vrijdag 12 september des avonds om 8 uur de officiële opening verrichten, in aanwezigheid van de gouverneur van de provincie Antwerpen, de heer A. Kinsbergen, tijdens een ontvangst door de directie van de Kredietbank. Aan de voorbereiding en de organisatie van de tentoonstelling hebben, behalve de bureaus culturele zaken en voorlichting van de provincie Zeeland, aktief meegewerkt de directies van het Zeeuws Museum en van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. Ook het Nederlandse consultaat-generaal te Antwerpen en de rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten in Zeeland waren nauw betrokken bij de voorbereidingen. Het Nationaal Zuivelbureau zal tijdens de ontvangst op 12 september a.s. een aantal zuivelprodukten doen aanbieden door dames in de Zeeuwse klederdracht. De tentoonstelling „Zeeland presenteert" zal uit een aantal onderscheiden elementen worden opgebouwd. Zo zal er uit het bezit van het Zeeuws Museum een costuumopstelling komen bestaande uit een zestal levensgrote poppen, die het Zeeuwse costuum (Walcheren, Cadsand, Arnemuiden, Nieuwland) van omstreeks 1860 tot heden zullen tonen, tesamen met een aantal mutsen, hoeden, doeken, beuk, schort en rok. Daarbij zullen in enkele vitrines oude Zeeuwse gouden en zilveren sieraden en wat kleinere voorwerpen van oud textiel en houtsnijwerk worden getoond. Er komt verder, eveneens uit de verzameling van het Zeeuws Museum, De afdelingen Poortvliet, Sint- Philipsland en Steenbergen van de Christelijke bond van Vervoers- personeel zijn samengevoegd om versnippering van werkzaamheden te voorkomen. Voorzitter van de bij het C.N.V. aangesloten nieuwe afdeling is dhr. J. C. Vos uit Steenbergen, secretaris dhr. J. Uyl uit Poortvliet en bestuurslid dhr. J. van Dijke uit Sint- Philipsland. Voorde pendelaars naar de Rotterdamse haven zijn bovendien een aantal contactmannen aangesteld. In bus 50 van Sint-Philipsland, voor Progress zijn de heren J. van Dijke en M. Geluk aangesteld, voor bus Terminal 1 en 2 dhr. J. Uyl, voor bus Tholen van de S.H.B. Dhr. L. Hage, voor de bus Progress Tholen dhr. A. Slager en voor de bussen Seaport Terminals dhr. C. Pot. Intussen is er bij Terminal ook wijziging in het vervoer gekomen. Men is overgeschakeld op kleine busjes, waardoor de fa. v.d. Klundert uit Oud- Vossemeer voor twee chauffeurs en twee bussen werk verloor. De betrokken chauffeurs G. C. Goedegebuure uit Sint-Annaland en J. van Tiggele uit Poortvliet zijn ontslag aangezegd. Bij Terminal werken ruim 40 Thoolse werknemers. een twintigtal kleine modellen van boerenwagens met paarden. Voorts zullen er enkele schilderijen en andere werken van beeldende kunst uit het museumbezit te zien zijn, o.a. schilderijen en grafisch werk van Charley Toorop, B. Kunst, J. Heyse, Cor de Wolff en R. Kimpe. Enkele kaarten van het oude en meer recente Zeeland worden eveneens opgehangen. De bezoeker zal vervolgens een twintigtal grote kleurenfoto's, die de Middelburgse fotograaf Wim Riemens in opdracht van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. heeft gemaakt, te zien krijgen. De foto's geven een veelzijdig beeld van o.a. het Zeeuwse landschaps- en stedeschoon. Het ligt voorts in de bedoeling tijdens de openingsuren van de bank permanent een serie dia's van de provincie Zeeland te tonen. Zij zijn vervaardigd door de Middelburgse fotograaf-cineast Jaap Wolterbeek en hebben betrekking op de Zeeuwse waterkant, het Zeeuwse landschap en het Zeeuwse monument. De laatste zaterdag, die het Streek museum „De Meestoof' te Sint-Anna- land geoperid was - 6 september leverde nog een topdag met liefst 100 bezoekers. In totaal werden de beide speciale tentoonstellingen, die een kleine vier maanden open zijn geweest, bezocht door 1923 bezoekers. In het voorseizoen waren dat er nog 59, zodat wanneer de kersttentoonstelling over 500 jaar Sint Annaland nog kan door gaan, het bezoekers aantal van vorig jaar - even 2000 - ruim overschreden kan worden.. v Zoals reeds eerder werd opgemerkt zijn juist in de toeristenweken veel mensen rpetde hitte aan de waterkant gebleven. Daarmee rekening houdend - en alle musea hebben van de hitte „geleden", heeft De Meestoof het er nog niet zo slecht afgebracht. Geschenken en bruiklenen werden o.a. nog ontvangen van mevr. Buys en de heer Kasse te Sint- Annaland, de heer Dronkers te Tholen en de heer J. Uyl te Scherpenisse. De Alêemene Ledenvergadering van het Groene Kruis Tholen heeft dinsdag avond in het Dorpshuis te Sint Annaland besloten de contributie voor 1976 te verhogen tot 31 gulden. De leden op Tholen en Sint Philipsland betalen nu 28 gulden. De verhoging was noodzakelijk om de kostenstijging enigszins op te vangen. Voorzitter C.J. Moerland was afwezig vanweée de hoorzitting in Stavenisse over de huisvesting van Surinamers. Daarom leidde vice-voorzitter M.C. Noorthoek uit Sint Philipsland de ver gadering. In de plaats van het aftredende bestuurslid dhr. W. Baas werd uit Sint Annaland dhr. C. van Dijke als opvolger gekozen. Op de vergadering werd er voor gepleit, de leden meer te informeren, bijvoorbeeld door een periodieke publicatie. Op de begroting 1975 en 1976 en de rekening 1974 komen we nog nader terug. EEN FOTOTIP VOOR U, MEVROUW 'n Onscherpe foto jammer Fotograferen is niet moeilijk als u maar denkt om de afstand. Dat geldt niet voor sommige kassette- kamera's, want die hebben een lens, waarmee foto's gemaakt kunnen worden, die altijd scherp zijn. Mits u niet te' dicht bij het onderwerp komt (zo'n 1% meter afstand tussen kamera en onderwerp is meestal genoeg). Maar de meeste kamera's hebben een afstand-instelling en dan is 't even oppassen geblazen. Al wordt het u bij diverse typen kamera's heel gemakkelijk gemaakt, omdat die voor het in stellen van de afstand voorzien zijn van enkele symbooltjes (een poppetje, een bergje en derge lijke). Maar denkt u erom vooral op kórte afstan den komt het er op aan, dat u de juiste afstand instelt. Kijk maar naar de foto links, die van circa 3 meter afstand is genomen. De muur staat er scherp op, het kind is onscherp. Bij de rechterfoto is 't net omgekeerd: kind goed en muur wazig, maar dat is niet erg. Op korte afstanden kunt u daaruit konkluderen moet de instelling van de juiste afstand zo zuiver mogelijk gebeuren om on scherpe foto's te voorkomen. EEN FOTOTIP VOOR U, MEVROUW 'n Plaatje voor de „vrouw-en-foto-van-het-jaar Nee, we bedoelen niet de foto met de drie in de' lens kijkende kinderen ook al is t-ie best leuk. Maar we hebben 't over de tweede foto, waarbij de kinderen zijn verdiept in hun spel en de fotograaf helemaal zijn vergeten. Zo'n leuke, ongedwongen foto maakt 'n beste kans in de fotowedstrijd „de-vrouw-en-foto- van-het-jaar". U weet toch wat dat is? In dit jaar nodigt de Stichting Amateurfotografie iedere vrouw uit om zelf te fotograferen en maximaal drie van haar leukste foto's vóór 15 oktober 1975 in te zen den voor deze wedstrijd. De jury, bestaande uit Martine Bijl, Sonja Barend, Tiny Carmiggelt en Maartje van Weegen, zal de 75 mooiste „vrouw-en- foto's-van-het-jaar" bekronen en er is een prijzen- pot van 10.000,De hoofdprijs: een 14-daagse reis voor 2 personen naar een door uzelf te kiezen bestemming plus 500,zakgeld. Hebt u belang stelling? Een folder met wedstrijdvoorwaarden ligt klaar bij uw fotohandelaar of kan worden aange vraagd bij de Stichting Amateurfotografie, Sin gel 32 in Amsterdam. O ja, er mogen alléén vrou wen aan deze wedstrijd mee doen. De officiële ingebruikname van het Schelde-Rijnkanaal wordt omgeven met tal van activiteiten in Bergen op Zoom. Alleen de openingshandeling door Hare Majesteit de Koningin en Zijne Majesteit de Koning der Belgen zal geschieden op het grondgebied van de Zeeuwse gemeente Reimerswaal, aan De mensheid leeft op één aarde maar in twee verschillende werelden - die uitspraak van Dr. Addeke Boerma, directeur-generaal van de wereld- voedingslorganisatie F.A.O., komt vcor in één der artikelen in het juni-nummer van de Unesco Koerier dat gewijd is aan de kloof die gaapt tussen die twee werelden op één aarde. Sinds de weredldvoedselconferentie van verleden jaar is er geen gebrek geweest aan 'n Goed advies: flits ook eens buiten Dat lijkt een vreemd advies, want voor zo'n zon nige foto heb je toch geen flitser nodig Dat denkt u. Want bekijk die linkerfoto's eens goed. 't Jonge tje heeft donkere oogholten, 'n gevlekt snuitje en een grillig gestreept truitje aan. Dat komt door de zon en de schaduw van de takken. En het geheel is om een mooi modewoord te gebruiken niet „gaaf". En nu de foto rechts. Die is gemaakt onder aezelfde zonnige omstandigheden, maar wel met een flitsje. Dat kunt u zien aan dat lichtpuntje in de ogen, aan het schaduwloze kopje en aan de tak ken, die geen strepen meer tekenen op de trui. Er is, door die flits, licht ingevuld op de plaatsen, waar dat nodig was. Eén ding: als u van zo dichtbij flitst, wordt de achtergrond wel wat donkerder. Maar dat is in de meeste gevallen geen probleem. sombere rapporten over honger in Bangla Desh, Sahelgordel en Ethiopië en over ondervoeding van allerlei soort in diverse streken. Een overvloed van statistieken is beschikbaar om anan te tonen hoe desastreus de toestand vo vooral in de armste ontwikkelings landen is. Maar zulke statistieken betekenen niet dat ook precies bekend is hoe de toestanden van honger en ondervoeding zijn ontstaan, noch dat er eenvoudige methoden zijn aan te geven voor een oplossing. Hoe moeilijk het is het probleem te bestrijden blijkt bijzonder duidelijk uit een artikel van de Braziliaan Nelson Chaves over de „verborgen honger" in het Noord- Oosten van zijn land; de statistieken zijn hier ook weer duidelijk: in een district van het suijkergebied bijvoorbeeld vertoonde 76% van de kinderen tot vijf jaar verschijnselen van slechte voeding, bij 58% zelfs in zeer ernstige mate. In vijf centra werden mde meeste bedriegde kinderen met een zorgvuldig samengestelde voeding teruggebracht tot normale gezondheid, waarvoor ze vier maanden lang van dinsdag tot zaterdag in het centrum logeerden. Na hun terugkeer thuis werd gezorgd voor aanvullende voedingen en ook werd hun moeders voorlichting gegeven, niet alleen wat de voeding aangaat maar ook over hygiëne e.d. De resultaten van hei niet zeer kostbare proefproject werden beschreven als zeer hoopgevend. Toch werd de proef die bedoeld was als een model voor het gehele gebied avan Noord- Oostelijk Brazilië niet voortgezet, schrijft Chaves, die vaststelt dat grote massa's die honger lijden de oorzaken niet begrijpen en daardoor dook te weinig bewust zijn van de noodzaak om samen te werken bij het zoeken van oplossingen voor het probleem. De Egyptenaar Sayed Ahmed Marei stelt vast dat voedsel- giften wel verlichtning van onmiddellijke nood kunnen zijn maar geen oplossing van het honger- probleem, zoals ook het ontwikkelen van nieuwe plantenvariëteiten met een grotere opbrengst belangrijk is, maar dat vele andere maatregelen nodig zijn om van dergelijke ontwikkelingen ook profijt te hebben juist in die gebieden waar diet het hardst nodig is. Om het wereldvoedselprobleem doeltreffend aan te pakken is een opzet nodig, schrijft hij, naar het model van het Marshall-plan van 1947 wwaarmee de V.S. het geteisterde Europa hielpen hun economieën weer gezond te maken. De nodige financiën en ook de technische kennis voor een dergelijke aanpak zouden voorhanden moeten zijn. De Fransman Roné Dumont constateert pessimistisch dat geen van beide tot dusver in toereikende mate beschikbaar zijn gesteld. Hij haalt schattingen aan dat jaarlijks 100.000 kinderen in het Verre Oosten blind worden door een gebrek aan vitamine A, iets wat voor een betrekkelijk gering bedrag voorkomen kan worden. Voor ongeveer drie miljoen dollar per jaar zouden honderd miljoen kinderen over de hele wereld de vitaminecapsules kunnen krijgen die hen beschermen /tegen de oogziekte xerophthalmie, dat is één driehonderdduizendste van wat jaarlijks aan bewapening wordt uitgegeven. Dumont acht eveneens een aanpak van het hongerprobleem zinloos tenzij tevoren economische en sociale dus politieke - veranderingen plaats grijpen. De F.A.O.-specialist Marcel Ganzin vraagt zich af of er wel enige hoop is om ooit een bevredigende oplossing te vinden voor een probleem dat zo gecompliceerd is. Tot dusver is naar zijn mening voornamelijk aan de symptomen gecureerd, een bezighedid die de wereld heeft gebracht in de huidige misère. boord van het M.S. Flandria 16 in de Kreekrakslulzen. Op Tholen en Sint- Philipsland zijn er geen festiviteiten gepland. In Bergen op Zoom is een comité opgericht o.l.v. burgemeester drs. L. J. M. van de Laar met onder meer vertegenwoordigers van het verenigings leven, de V.V.V., het bedrijfsleven en de gemeente. Minister van Verkeer en Waterstaat drs. T. E. Westerterp opent zaterdagmiddag half drie in de hofzaal van het monumentale Markiezenhof in Bergen op Zoom de tentoonstelling „Schelde en Rijn verbonden" en de expositie „Marineschilders". De eerste tentoonstelling kan men van 13 september t/m 26 oktober dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur bezichtigen, de tweede van 13 september t/m 15 oktober maandag t/m donderdag van 13.30 tot 17.00 uur, vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21 uur en zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.30 uur. In hotel Piet Mulders is t/m 25 september dagelijks van 10 tot 22 uur de aquariumtentoonstelling aqua flora te zien. De stichting Promotie Bergen op Zoom organiseert van 20 t/m 28 september in de tentoonstellingshallen op het Plein 13 de handels- en industrietentoon stelling Promotie '75. Men kan .er dagelijks van 14.00 tot 2.30 uur terecht. Op 24 en 25 september vertoont Promotie '75 de film: „Marnix Gijzen achterna" om 14.30 en 16.30 uur en 25 september nog om 20.00 en 22.30 uur. Dagevenementen. Naast de meerdaagse evenementen zijn er op verschillende dagen nog speciale activiteiten. 19 sept.: Taptoe Grote Markt 21.00 tot 22.30 uur. 20 sept.: Turndemonstraties Grote Markt 15.30 tot 17.00 uur. 21 sept.: Promotie Plein 13 schaak- en damdemonstratie plus simultaanpartijen 13.30 tot 17.00 uur, toeristische fietstocht 10 uur, Schelde- Rijnloop vanaf de Stoelemat 13.30 tot 16.00 uur, Vlaamse kermis Grote Markt 13.30 tot 16.00 uur. 23 sept.: Ontvangst officiële genodigden in het Markiezenhof 11.00 tot 12.15 uur. 24 sept.: Grote Markt stadsbeiaardier 19.30 tot 20.30 uur. 27 sept.: Brandweerdemonstraties Plein 13 van 15 tot 19 uur. Music (h)all festival in de Stoelemat 14 tot 24 uur. Dhr. J. A. van Hemert uit Sint- Maartensdijk heeft op de fokfdag in Goes met al zijn acht ingestuurde schapen eerste prijzen gewonnen. De drie rammen en vijf ooien kwamen uitstekend voor de dag. Er waren nog meer Thoolse inzenders, zoals M. A. Geuze uit Oud-Vossemeer, die vijf eerste prijzen won alsmede twee tweede prijzen en zes derde prijzen. L. A. M. Elenbaas en J. Poot uit Scherpenisse veroverden 1 eerste prijs, 1 tweede prijs en 4 derde prijzen. D. J. van Gorsel uit Tholen had een eerste en een tweede prijs. G. M. Geluk uit Sint-Maartensdijk met een ooi een eerste prijs. Mevr. A. Rinses uit Scherpenisse 2 tweede prijzen. LAMSVLEES KASSEROL Het onderstaande gerecht wordt niet vaak in Nederland gegeten. Jammer, want het is erg lekker. U moeter wel rekening mee houden dat niet elke slager lamsvlees in voorraad heeft. Het verdient dus aanbeveling om het vlees al een paar dagen van te voren te bestellen. 600 gram lamsvlees in blokjes; 2 middelgrote uien; 2 eetlepels bakolie; 2 eetlepels meel; 2 theelepels zout; 1/4 theelepel peper, 1 dl. bouillon (koud); blaadje laurier; voor het deeg: 5 eetlepels meel, 1 theelepel bakpoeder, Vi theelepel zout, 1 theelepel tijm, 4 eet lepels boter of margarine, wat melk. Braad het vlees bruin in de olie. Voeg de uien erbij en bak ze glazig. Schep vlees en uien uit de olie en doe dit in een be hoorlijk grote vuurvaste schaal. Voeg aan de overgebleven olie twee eet lepels meel toe en laat die bruin worden. Giet er dan de koude bouillon bij, de peper, het zout en het laurierblaadje. Laat het gerecht op een zacht vuurtje (eventueel op een vlamverdeler) twee uur stoven. Zeef dan voor het deeg de 5 eetlepels meel, voeg hieraan het bakpoeder, het zout en wat tijm toe. Snipper de boter en wrijf deze zorg vuldig door het meel. Giet hier al knedend wat melk bij totdat u een glad deeg hebt. Neem de schaal van het vuur. Schep met een lepel telkens wat van het deeg en leg deze hoopjes bovenop het vleesgerecht. Zet de schotel dan 20 minuten in de oven totdat het deeg gaar is. Boontjes of sla en aardappelen vormen een goede kombinatie met dit gerecht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 11