rk Thoolse raad wil fonds voor betaling door woonwagenbewoners aangerichte schade Vijftigduizendste in het Thoolse zwembad l/an Oord Werkendam maakt eerste Thoolse dijkversterking DEZE WEEK SGP blijft getuigen tegen ontheiliging van Gods dag, ook bij begroting 1976 Record waterverbruik tijdens hittegolf Donderdag 21 augustus 1975 31c jaargang no. 40 Raad stelt kermis in Uitkering schade woonwagenbewoners Waarschuwing wethouder Moerland Voetpad Sint-Maartensdi jk Sportveld Scherpenisse Verkoop landbouwgrond Drie gouden medailles Nieuwe leerkrachten BLO Kosten twee miljoen gulden per kilometer dijk Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phillpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 Sint Annaland - Telefoon 01665 - J75' Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 10,25 per halflaar. Per post 12,00. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Hid. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Hetyboer. Rood, wit, blauw, geel, rood wit, blauw. Met vereende krachten werden die kleuren maandagavond zichtbaar tijdens de eerste Thoolse raadsvergadering na de vakantie. Bode Abr. Goedegebuure, wethouder AJ. Scherpenlsse en directeur gemeentewerken P.A. Boot ontvouwden voor de raadsleden de gemeentevlag van de sinds 1971 nieuw gevormde gemeente Tholen. Met dit 17e eeuwse doek wordt de historische vlag van het stadje Tholen in ere gehouden. De Hoge Raad van Adel te ,s Gravenhage vindt dat prachtig. Ook de Thoolse raad vond het allemaal goed, al had PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen liever ook de andere vlag-adviezen os. van de gemeente-archivaris open baar gezien. VVD-fractievoorzitter M. van Darome liet echter weten dat Tholen nu toch geen rode vlag moet hebben. Zo was deze Thoolse raadsvergadering herhaalde keren attractief, al waren er geen uitspringende punten in de agenda. Op wethouder L.J. Koopman na (met oogstverlof) was de raad compleet. Men had al een uur nodig om de ingekomen stukken te behandelen, waarna in 1 1/2 uur de eigenlijke voor stellen werden afgewerkt om tenslotte met een uur rondvraag te besluiten. Na verschillende correcties in de notu len te hebben aangebracht, boog de raad zich over de brief van de Geref. Gemeente Tholen over de sluiting van alle sportaccommodaties op zondag. De SGP-fractie wilde dat schrijven niet zonder meer naast zich neerleggen zoals_ b en w hadden voorgesteld. „Met de inhoud van de brief zijn wij het van harte eens", liet fractievoorzitter Th.Aarnoudse weten. „Het is waar, dat deze besluiten om de sportgelegenheden en zwembaden op zondag open te stellen met meerderheid van stemmen genomen zijn, dus op democratische wijze tot stand gekomen. Aangezien het hier echter om hogere waarden gaat, namelijk de geboden Gods, achten wij het onze roeping te blijven getuigen tegen de ontheiliging van Gods dag. Wij vragen nu geen stemming, dat is gebeurd in december 1974 bij de begrotingsbehandeling. Wel hopen wij D.V. bij de algemene beschouwingen voor het begrotingsjaar 1976 op deze zaken terug te komen. De inhoud van de brief heeft echter onze hartelijke instemming", zo besloot dhr. Aarnoudse. Dhr. van Damme zei er over moeilijke zaken als deze het zwijgen te willen toedoen, maar één passage in de brief van de Geref. Gem. vond hij niet juist, namelijk daar waar gesproken wordt over de meerderheid van de bevolking. Het VVD-raadslid wees erop hoe voor de verkiezingen de zondag openstelling van sportaccommodaties door de SGP extra onder de aandacht van de kiezers gebracht is. Speciaal omdat de andere, confessionele partijen als CHU en ARP er anders over dachten dan de SGP. Dhr. van Damme vond dat de SGP met die leus wel iets heeft gewonnen, maar toch niet zoveel dat van een meerderheid van de bevolking gesproken kan worden. De SGP-raadsleden C.A.Rijnberg en Aarnoudse voelden zich door de VVDfractievoorzitter uit de tent gelokt en verwezen naar het rapport Ten Berge. Uit de enquete met het oranje boekje is gebleken dat van de SGP- kiezers 93% ontevreden was over de zondagsrust en van de CHU en ARP- kiezers elk 40%. Daarmee was de discussie ook afgesloten. Dhr. van Damme toonde zich ontevreden over de beantwoording van b en w van schriftelijke vragen over het niet toestaan van kermisattracties tijdens de braderie en wielerronde in Tholen. Hij vroeg zich af waarom in de grootste kern niet kan wat in Oud- Vossemeer en Sint-Maartensdijk wel wordt toegestaan. Het VVD raadslid had overigens in het antwoord van b en w gezien dat de kermis in Sint- Maartensdijk nu een officiële status heeft gekregen. Voorheen werd gesproken over zomerfeesten en attrac ties, maar nu zonder omwegen over kermis. Burgemeester J.E. van Boeijen zei dat als erkermissen moeten komen, de raad die dan maar moet instellen. B en w gaan niet langs omwegen en sluipwegen besluiten nemen die op de weg van de raad liggen. De grenzen van attracties en kermis zijn overschreden, wij hebben moeilijkheden gehad en leergeld betaald bij de attracties tijdens het muziekfeest in Oud-Vossemeer en het 500-jarig bestaan in Sint-Annaland.. Er is in het kermiswezen een kalender, waar Oud-Vossemeer en Sint- Maartensdijk officieel op vermeld staan. Die wordt doorkruist door andere attracties, aldus de burgemeester, Wethouder C.J.Moerland vulde nog aan dat het in Oud-Vussemeer en Sint- Annaland om specifieke jubilea ging. Dhr. van Damme was door die toelich ting van b en w meer geinformeerd en merkte nog op dat hij geen voorstel zal doen om ergens een kermis in te stellen. Een kort briefje van het ministerie van C.R.M. dat het rijk niet aansprakelijk is voor aangerichte schade door woon wagenbewoners gaf de Thoolse raad heel wat discussiestof. Namens de confessionele vier zei raadslid J.D. de Korte zeer onaangenamam getroffen te zijn door het briefje van CRM. „Men staat wel direct klaar als er een woon wagen in brand vliegt, maar nu geeft men nul op rekest. Er is sprake van een groot stuk rechtsongelijkheid. Het ministerie heeft duidelijk bewezen dat ze onbewogen blijven onder deze zaak. Laten we een brief aan gedeputeerde staten schrijven om te verzoeken een provinciaal fonds in te stellen om niet te verhalen schade, veroorzaakt door woonwagenbewoners, te vergoeden", aldus CHU, P, en ARP. Men had hierbij een concreet geval op het oog bij het woonwagenkamp Tholen waar een hond drachtige schapen had gedood 3000,- schade) waarvan proces-verbaal was opgemaakt, maar de schade bleek niet te verhalen: geen geld. VVD en SGP sloten zich direct bij het voorstel van de confessionele vier aan. De PvdA wilde de brief eerst aan de gemeen schappelijke regeling woon wagencentrum midden-Zeeland sturen om dan gezamenlijk tot actie over te gaan. Dhr. M.A.J.'v.d. Linde vond dat er ook een klein discriminerend tintje aan zat omdat er ook wel andere inwoners zijn die schade veroorzaken die niet verhaald kan worden. De burgemeester dacht dat g.s. niet meer kunnen doen dan de tongen los maken op nationaal niveau. Het is bij uitstek toch een zaak van CRM. Wethouder van sociale zaken C.L Moerland zei dat CRM er een heel eigen mening op na houdt. Het ministerie scheert alle inwoners over één kam. Als er bewezen is, wie schade veroorzaakt heeft, zijn er wegen voor om dat vergoed te krijgen. Eventueel de Algemene Bijstands Wet als men het zelf niet kan betalen. Raadslid J.L.van Gorsel (VVD) wilde zich niet bij de brief van CRM neer leggen. Hij stelde voor andere gemeen schappelijke regelingen van woon wagencentra in Nederland bij de zaak te betrekken. De burgemeester deed vervolgens de suggestie de Vereniging van Neder landse Gemeenten als knooppunt van belangen het probleem voor te leggen, evenals de afdeling Zeeland van de VNG. Wethouder Moerland waarschuwde ervoor dat er klachten over een bepaalde bevolkingsgroep naar hogerhand gestuurd worden. „De woonwagenbewoners zullen daar niet gelukkig mee zijn. We zullen de boontjes op ons bord krijgen. Het gaat maar om 1 hond van 1. woonwagen bewoner. Voor je iets doet, zou ik eerst een nadere motivatie van CRM vragen. We hebben een keer moeilijkheden gehad met het woonwagenkamp Tholen en nu al in geen 11/2 6 2 jaar meer", aldus dhr. Moerland,. Deze uitlatingen van de wethouder van sociale zaken spraken de PvdA-fractie bijzonder aan. Dhr. van Schetsenzei dan ook niet verder te willen gaan dan een brief aan de gemeenschappelijke regeling woonwagencentrum midden-Zeeland. ARP-raadslid W.C. van Kempen vond ook dat men voorzichtig moet zijn. Terwijl dhr. de Korte erkende dat gelukkig de meeste woon wagenbewoners te goeden trouw zijn. Dhr. van Damme vond dat alles gedaan moet worden om een oplossing voor deze beroerde zaak te krijgen. Ook dhr. Aarnoudse betreurde het dat inwoners hun schade nergens kunnen verhalen. De burgemeester zei dat de logica aan de redenering van CRM niet kan worden ontzegd, maar hij vermoedde dat er misschien een parallel is te trekken met het verkeersfonds. Met de stemmen van de PvdA tegen werd tenslotte besloten de VNG een brief te sturen over deze problematiek. Dhr. van Damme stelde nog dat de woonwagen bewoners wel nog meer bevoorrecht worden als de schade die ze veroorzaken uit een speciale pot of de Alg. Bijstands wet betaald wordt. Raadslid de Korte was teleurgesteld over een brief van b en w aan diverse bewoners van de Viermeistraat/Zonne- bloemstraat in Sint-Maartensdijk dat niet wordt overgegaan tot aanleg van een voetpad. In verband met de bouw van de Chr. Kleuterschool is de Pieter Werrecorenstraat afgesloten waardoor een aantal bewoners volgens dhr. de Korte onevenredig in hun belangen geschaad zijn. Hij pleitte ervoor alsnog een oplossing tot stand te brengen, wat niet veel geld zou kosten. Wethouder Moerland antwoordde dat deze zaak uit en te na bekeken is. Het plan voor de scholenbouw en afsluiting van de straat is destijds ter inzage gelegd, maar er kwamen geen bezwaren binnen. In feite gaat het alleen om woningen die destijds zo gebouwd zijn. Moeten de gemeente nu voor een voet pad zorgen? Als we dat toestaan, krijgen we in de hele gemeente wel 100 aanvragen. Bovendien zijn andere bewoners er absoluut tegen dat er een voetpad komt. We zouden grond van de school moeten kopen waardoor we angstig dicht bij de lokalen zouden komen, aldus wethouder Moerland. De mededeling van de Stichting Sport gemeenschap Volharding Scherpenisse dat men zelf een sportveld achter de Langeweg aanlegt, erd voor kennis geving aangenomen. Raadslid M. Dijke(SGP) wees op mogelijke bezwaren omdat het veld bij de begraafplaats ligt. Wethouder Moerland zag geen problemen aangezien er een ontzettend zware houtwal en een sloot tussen de begraafplaats en het sportveld ligt. De burgemeester rekende erop dat gebruikers van het sportveld zich bij begrafenissen aanpassen aan de plaatselijke situatie. Op vragen van dhr. van Schetsen zei wethouder Moerland dat b en w 5 februari aan Volharding hebben gevraagd wat de plannen zijn. Op 9 april is daar nogmaals naar gevraagd omdat antwoord uitbleef. De brief van Volharding kwam 21 april binnen, waarna er nog mondeling overleg is geweest. De stichting zou graag zien dat de jeugd van SPS weer op het veld in Scherpenisse komt spelen, maar wat precies de bedoeling is, weten we niet. Wel vervalt door dit particulier initiatief de toezegging van b en w aan de raad dat in Scherpenisse een speel veld aangelegd wordt. Dhr. J. Versluijs(CHU) had enige bedenkingen ten aanzien van de voorbereidingen voor aanleg van het sportveld. Zo is het terrein niet geegaliseerd. Hij zou M de gebruikers, die het sportveld tegen verder ien d t graag kostprijs huren, de opengevallen plaatsen in het stichtingsbestuur bezetten. Ondanks de activiteiten van Volharding vond dhr. Versluijs dat b en w toch een belofte hebben in te lossen tegenover de gemeenschap Scherpe nisse. De burgemeester achtte terughoudend heid op z'n plaats bij dit particulier initiatief. We schenken ons vertrouwen en willen Volharding een eerlijke kans geven. We zijn bereid particulier initiatief onze steun te geven, maar we kunnen moeilijk onze eigen adviezen opdringen. Als het Volharding niet lukt, herstelt zich natuurlijk de toezegging bij de begrotingsbehandeling dat b en w voor een speelveld in Scherpenisse zorgen, aldus de burgemeester. Hij betwijfelde of de lagere scholen van het sportveld gebruik zullen maken omdat de lichamelijke opvoekding in hoofd zakelijk in lokalen gebeurt en bij mooi weer op het Pluimpotterrein. Aan de Fa. Gebr. Verhees te Oud- Vossemeer verkocht de raad bij de zogenaamde Kievit drie percelen land bouwgrond. Twee pachters hadden afstand van hun rechten gedaan, waarop de pachter van belendend perceel (Gebr. Verhees) was gevraagd de grond te kopen. Raadslid Aarnoudse had geen bezwaar tegen de verkoop, maar stelde wel de vraag of b en w dit beleid in het vervolg gaan voeren. Volgens hem wordt de kleine landbouw er dan de dupe van. Wethouder Moerland zei dat deze zaken van geval tot geval bekeken worden. Dhr. Aarnoudse bracht verder Wethouder A. J. Scherpenisse zat maandagmiddag omstreeks half v(jf wat op hete kolen in de koffiekamer van het Thoolse zwembad. Andere werkzaam, heden wachtten hem, maar ook stond in het Thoolse zwembad de vijftig duizendste badgast(e) te komen. Dat kan niemand op een minuut of den voorspellen. Men was nog een 40 tal van de jubileum-zwemster of zwemmer verwijderd. Optimistisch, maar duidelijk ook realistische badmeester Jacob Jansen verzekerde de gemeente bestuurder en pers, dat het toch zou gaan gebeuren. Hij voorspelde dat het vijf uur zou worden. Het bleek een vrij minutieuze voorspelling te zijn. Mevrouw Jansen wenste achter het loket de wat haastige wethouder niet tegemoet te komen door een handje te lichten met het aantal bezoeken. Nee, het moest precies gaan volgens registratie, anders zou het ook niet eerlijk zijn. Toen gebeurde het: de 49.999ste: mevrouw Bout-Bout, de VUFTIG DUIZENDSTE: mevrouw Bout-de Vos, de 50.001 ste mej. Corrie de Heer. „1 Zat in de lucht" galmde badmeester Jansen tot de voornamelijk nu jeugdige zwemsten en zwemmers. Tegelijkertijd ging de driekleur omhoog boven de springplank. Het Thoolse zwembad brak een record. Vergelijkende zwembaden, zoals in Halsteren en Dinteloord hebben 98 dagen gewerkt om de vijftigduizendste te begroeten. Tholen deed er 85 dagen over. Of het ook in een behoefte voorziet! Aan dat laatste twijfelde ook wethouder Scherpenisse niet in het minst. Hij moest ter elfder ure de wethouder van sportzaken Moerland vervangen, die aan vakantievoorbereidingen toe was. Maar in een zwembad kan het evengoed met een wethouder van cultuur en recreatie. Dat harmonieert wel. De heer Scherpenisse verklaarde dat het ge meentebestuur vanzelfsprekend ook blij was met een zo grote aftrek van een project dat een flinke investering vergde. De mooie zomer, bijna op het eind, had er vanzelfsprekend belangrijk toe bijgedragen, dat men zo snel. zo ver was gekomen. Maar afgezien daarvan zit het Thoolse zwembad duidelijk in de running. De wethouder constateerde dat het in elk geval dit eerste seizoen al te klein is gebleken. De gemeente zou mogelijk wel tot uitbreiding bereid zijn, als subsidiërende instanties maar van die springplank willen duiken. Dan zijn er zelfs wensen voor een overdekt zwembad. Die woorden klonken als muziek in de oren van zwemsters en zwemmers en de wethouders woorden werden met luid applaus onderstreept, alsof er al een dak boven het Thoolse zwembad lag. De wethouder wist ook wel beter en hield het daarom vooral op de subsidiërende instanties. Niettemin was iedereen in het Thoolse zwembad blij op deze maandagmiddag 18 augustus 1975, dat men na een ingebruikname op 26 mei van dit jaar zo snel aan 50.000 loketpasseerders was gekomen. Het was allemaal keurig bijgehouden en nu waren er voor genoemde drie prijzen. De vijftigduizendste, mevrouw Bout-de Vos kreeg een cadeau van het gemeentebestuur in de vorm van een cheque van 50,Mevrouw Bout- Bout, die zo dicht bij deze finish lag werd bedeeld meteen prijs, beschikbaar gesteld door ,,'t Winkeltje" in de vorm van 2 baddoeken en mej. Corrie de Heer, die de eerste is van de tweede vijftigduizend kreeg van de werkgroep zwemmen een bon voor hetzij badpak, bikini of zwembroek. Men kon immers te voren niet weten of het een zwemmer of zwemster zou zijn. Er was vanzelf sprekend na de uitreiking van deze prijzen door wethouder Scherpenisse ook een felicitatie van badmeester Jansen, die met zijn staf al een applausje had mogen incasseren voor het zoveel verzette werk. Het kort officieel gebeuren had de zwemliefhebberij een moment onderbroken, maar zo heel veel geduld heeft de jeugd nu ook weer niet, zodat snel na de prijsuitreiking in het water werd gedoken. De temperatuur is immers nog steeds best, ook zonder hittegolf en het Thoolse zwembad levendig bezet. Ondertussen kreeg het Thoolse zwembad nog een mijlpaal, namelijk de uitreiking van 3 gouden medailles voor 25 kilometer zwemmen en dat met een maximum van 500 meter per dag. Het betekent dat men sinds mei niet veel dagen oversloeg. De medaille-winnaars zijn mevr. P. Schot-Schot, mevr. M. Dijkslag-Jansen en de 63 jarige heer Zandwijk. Zowel bij de 50.000ste als bij de 25 kilometer ligt het er dik bovenop dat we in het jaar van de vrouw leven. In de tijd dat het Thoolse zwembad open is, kwamen er gemiddeld zo'n 600 baders per dag met een record van 1628 toen het „zo warm was en zo ver." Op 13 september volgt de finale van het eerste seizoen. Met 's morgens diploma zwemmen voor alle onderdelen, dat wil zeggen diploma's van A t/m E. 's Middags wordt op wat feestelijke wijze gefinisht. De lange mooie zomer deed het best aan de Thoolse Zoekweg. naar voren dat het kadaster niet vlot werkt. Zo kocht dhr. van Poortvliet te Oud-Vossemeer in november 1974 grond, maar hij weet nog steeds niet precies tot hoever zijn tuin loopt. De burgemeester zei het kadaster op deze vertraging te zullen wijzen. De begroting 1975 van het Wezen Armbestuur te Sint Anna-land werd zonder discussie goedgekeurd. Dhr. D. van der Gouwe werd benoemd in de beheerscommissie van het Holland Huis te Scherpenisse. De raad besloot voor het Holland Huis nieuw meubilair te kopen en de inventaris aan te vullen voor totaal 21.700 gulden. Dhr. Versluijs stelde dat in ,t Ouwe Raed'uus in Poortvliet 5 stoelen bij 1 tafel staan en in het Holland Huis 7 1/2 bij 1. Hij wilde dat op het Poortvlietse niveau brengen, wat wethouder Scherpenisse met de beheerscommissie zal bespre ken. Voor de vuilnisstortplaats het Tuttelhoekje werd 18.000 gulden uitge trokken voor afrastering en het aan drukken en afdekken van de afval stoffen met grond Landbouwers en aardappelhandelaren kunnen altijd hun gzond op het Tuttelhoekje kwijt. Voor de BLO-school de Toetssteen te Sint-Maartensdijk werd de exploitatie vergoeding 1973, 1974 en 1975 bepaald respectievelijk 617,98, 706,09 en 690,23. Raadslid de Korte informeerde naar de personeelsbezetting nu al een leraar vertrokken is en in oktober het hoofd de Toetssteen verlaat. Wethouder Scherpenisse antwoordde dat twee nieuwe leraren benoemd zijn, maar ze hebben hun aanstelling nog niet aanvaard. In september gaat de burge meester met het schoolbestuur naar het ministerie om tot 1976 ontheffing te krijgen i.v.m. het aantal leerlingen. De inspecteur staat erachter, terwijl ook b en w hun volle medewerking geven, aldus wethouder Scherpenisse. De Eben Haëzerschool te Tholen vroeg de raad om medewerking om per 1 augustus 1978 een lokaal met gemeen schapsruimte te mogen bouwen. Men gebruikt nu een houten gebouw aan de Molenvlietsedijk. Raadslid M.P. van Dijke (SGP) was het opgevallen dat het verzoek 1 mei al gedaan was, terwijl in de juliraad besloten was het kantoor van gemeentewerken uit te breiden met een containergebouw omdat er anders geen mogelijkheden waren. Nu komt dit lokaal vrij. Wethouder Scherpenisse zei dat het huurcontract in 1978 afloopt en dat verplaatsing naar het kantoor van Gemeentewerken net zoveel kost als nieuwbouw. De burgemeester voegde er nog aan toe dat het hier om een oud type Jarino school gaat. Voor gemeente werken wordt er een gemakkelijk ver plaatsbare containerschool aangeschaft. De School met de Bijbel in Oud- Vossemeer mag de methode „Nieuwe leesvormen" kopen en de Openbare Kleuterschool in Sint-Maartensdijk mag zich voortaan De Kubus noemen In de Bosstraat te Tholen zijn de bewoners aangeschreven voor de bouw van een garage, maar er kwam nog slechts één gegadigde. Dhr. de Korte dacht dat de prijs van 100,per m2 Thoolse raad koos (oude) nieuwe gemeentevlag Wie schade betalen aanbrengt, moet Ook nlenwe gemeentehuizen vaak spoedig te klein nog voor het Welke mogelijkheden haven Stavenisse. Eerste dijkversterkingen aanbesteed. De vijftigduizendste in Thoolse zwembad. Naast biergebruik ook veel waterverbruik tijdens hittegolf. Veertig Jaar dorpsomroeper in Oud-Vossemeer. Succesvolle braderie en eerste Thoolse wielerronde WHS kreeg een federatieve berisping VELE WEGEN LEIDEN NAAR DE TOP VAN DE BERG, MAAR HET UITZICHT IS AL TUD HETZELFDE Dit nummer bestaat uit pagina's.. 10 een bezwaar was. In Sint-Maartensdijk is er al garagegrond voor 60,6 70,per m2. De burgemeester zei dat het om marktprijzen gaat zoals die ook in Dalempolder gelden. Voor vervanging van het gymlokaal aan de Bierensstraat in Sint-Annaland werd bij de scholen in de School- straat/Hoenderweg grond gekocht voor de bouw van een nieuw gymnastiek lokaal. De raad besloot van de provincie de Ten Ankerweg tot aan het Stenen Kruis en een deel van de Grindweg van de provincie over te nemen tegen ontvangst van 803.822 gulden. Raadslid van Gorsel vond dat de gemeente hiermee niet overbedeeld is, maar de burge meester zei dat het maximum eruit gehaald is. Er zijn landelijke norm bedragen voor. De zeer warme dagen in het begin van augustus, met voor Nederlandse begrippen bijna tropische tempe raturen, hebben voor een nieuw record in de waterafgifte gezorgd. In de periode 4 tot en met 8 augustus kwamen bij de N.V. Watermaatschappij Zuid- West-Nederiand (W.M.Z.) hoge tot zeer hoge dagafgiftes voor. Vrijdag 8 augustus was de absolute topdag toen de W.M.Z. totaal 152.289m3 door de pompstations afzette. Hoewel de vraag naar water erg groot was, deden zich in het systeem van winning-zuivering transport-distributie geen noemens waardige stagnaties voor. De flinke regenbuien tijdens het weekeinde van 9 en 10 augustus zorgden tijdig voor „verlichting". De wateraf gifte was maandag 11 augustus weer praktisch geheel tot het normale „maandag-peil" teruggevallen. Enkele cijfers over de zomerse topdagen bij W.M.Z. voor Tholen/Halsteren: 4 augustus 1975: 5.850 m3 8 augustus 1975: 6.670 m3 2 augustus 1975: 6.650 m3 Het aannemersbedrijf van Oord uit Werkendam maakt de eerste dijkver sterkingen in onze streek die nodig zijn vanwege de beslissing de Oosterschelde niet helemaal af te sluiten. Het bekende aannemersbedrijf, dat ook de Schelde-Rijnwerken bij Tholen voor zijn rekening nam, was woensdag om elf uur bij de aanbesteding in Hof van Holland te Tholen de laagste inschrijver met 10.280.000,00 exclusief B.T.W. Woensdag a.s. vindt de eerste werkbe spreking plaats tussen het Waterschap Tholen, het Bureau Dijkversterkingen Oosterschelde in Goes en de aannemer. Als het aan het Waterschap ligt, kan het werk in september al beginnen. Deze eerste Thoolse dijkversterking in de Muyepolder, Oudelandpolder en Noordpolder tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse is een buitengewoon kostbaar stuk omdat het werk vrijwel helemaal buitendijks wordt gedaan. De 5820 meter die onder handen genomen worden, kosten zonder B.T.W. rujm tien miljoen gulden dus totaal komt het neer op twee miljoen gulden per kilometer dijk. Het werk moet uiterlijk 15 november 1976 worden opgeleverd. Verwerkt worden o.a. 600.000 m3 zand, 130.000 ton mijnsteen, 58.000 m3 klei, 67.000 m2 betonblokken voor glooiingen, 800 m2 betonnen door- groeisteen, 5000 ton hoog enslakken en 3000 ton asfaltbeton. Deze materialen worden allemaal aangevoerd via de haven van Sint-Annaland, zodat er een druk verkeer van vrachtwagens zal komen van Sint-Annaland naar Sint- Maartensdijk. Er moet 270.000 m3 grondwerk worden uitgevoerd en 35.000 m2 natuursteen-glooiing worden opge nomen. De uitslag van de aanbesteding, waarvoor dertien inschrijvers waren, luidt als volgt: 1. Van Oord Werkendam 10.280.000. 2. Herings 10.836.000. 3. Baggermij. Hardinxveld 10.982.000. 4. Zincom 11.180.000. 5. Gebr. Romers 11.697.000. 6. Oisterwijk 11.898.000. 7. Schouwen-Duiveland 12.360.000. 8. Houkes 12.313.000. 9. 't Verlaat Hardinxveld 12.400.000. 10. B.V. Spaans 12.525.000. 11. Van Haaften 12.550.000. 12. Bree en v.d. Bout 12.900.000. 13. Van Oord Utrecht 12.347.000. 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1