Ontplooi nu, waai uit nu. een eigen Thoolse vlag ZIEKENHUISBUS VRIJ CONSTANT Zeeuwse expositie in Antwerpen Oudere jeugd' in Thools zwem bad bij schoonheidswedstrijden SPUIT STRANDJE G0RISH0EK VOORDELIG MET ZAND OP Thoolse raad houdt geen rekening met Gods gehoon Grondaankoop voor Sint-Annaland 's gymlokaal Acht deelnemers van bijna (gezamenlijk) 500 jaar DEZE WEEK HEERLIJK KOEL IN DE MEEST00F Veilingberichten Springplank De wedstrijd Provinciale wegvakken Grond voor Sint- Anna lands gymlokaal BLO school Voorzieningen vuilnisstortplaats Confessionele vier vragen b en w van Tholen: Gereformeerde Gemeente Tholen over zondag openstelling zwembad: Donderdag 14 augustus 1975 31c jaargang no. 39 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phllipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - .375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs ió,25 per halfjaar. Per post/ 12,00 Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm btvv. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Voor het Thoolse gemeentebestuur zit de vakantie er op. De toegezonden raads stukken zijn nog weliswaar door de Wnd burgemeester C J. Moerland ondertekend, maar het burgemeesterlijk verlof is om, zodat mag worden aangenomen, dat by het lezen van deze raadsaankondiging de eerste burger het strydperk weer is binnengetreden. Maandag wacht hem dan om half acht leiding te geven aan de augustusraadsver- gadering. Een agenda waarop wel ruim 70 ingekomen stukken staan vermeld en dat zijn merendeels goedgekeurde raadsbesluiten, maar zich overigens meer beperkt tot kemvoorstellen. Een streekaangelegenheid is wel het voorstel over te gaan tot de aanschaf van een eigen gemeentevlag. De keuze Is gevallen op het eerbiedwaardig Thoolse doek, de vlag van Tholen-stad, die reeds door Smallegange in zyn Cronyck wordt genoemd. Een 17e eeuws gemeentedoek. Als volgt omschreven: „zeven banen, waarvan de hoogten zich verhouden als 1: 1: 1: 3: 1: 1: 1, rood, wit, blauw, geel, rood, wit en blauw. Een vriendeiyk aanloopje zo na de vakantietyd, dit voorstel. Daar hoeft geen ruzie over te ontstaan. Trouwens waarover zou men ruzie moeten maken na een tyd van uitblazen, na weer geheel ontspannen zenuwen en een via 32 graden hitte ver zamelde frisse moed. Het startsein klinkt. Ten aanzien van die gemeentevlag dan, vindt ook de Hoge Raad van Adel te .s Gravenhage, dat men toch wel het beste de vlag van Tholen-stad kan nemen, want er zijn er maar weinig in den lande, waarvan de geschiedenis terug gaat tot de 17e eeuw. Oud is tegen woordig in. Waarom dan volgens het oude doek geen nieuwe vlag maken? Er zijn toch niet zoveel mededingers. Van de voormalige gemeenten op het eiland hadden alleen Sint Maartensdijk en Tholen een officieel ingestelde vlag. De historische keuze is dus niet bepaald groot. En dan springt Tholen-stad er met kop en schouders bovenuit. B en w kunnen zich dan ook geheel verenigen met het advies van de Hoge Raad van Adel en stellen voor te besluiten tot het instellen van een gemeentevlag, over eenkomstig die van de voormalige gemeente Tholen. We kunnen al een vraag van de raad. voorkomen door te veronderstellen, dat er inderdaad wel zeven van die vlaggen besteld zullen (moeten) worden, als de raad het voor stel van b en w goedkeurt. Tenslotte moet iedere kern een keer de gemeente vlag kunnen laten wapperen. Na de totstandkoming van de nieuwe brug over de Eendracht en de open stelling van de rondweg Tholen wordt het voor het eiland bestemde verkeer geheel buiten Z om de kern Tholen gevoerd. Het karakter van zowel Ten Ankerweg als de verbinding tussen Ten Ankerweg en de rondweg is daardoor sterk gewijzigd. De Ten Ankerweg werd destijds met een bijdrage van de voormalige gemeente Tholen door de provincie aangelegd. Het was in onderhoud dan ook een provinciale verbinding. Gedeputeerde Staten zien nu geen reden om zelfs tot reconstuctie van de Ten Ankerweg over te gaan, wat de gemeente wel zou willen. G.s. willen dan ook de Ten Ankerweg, lang 1285 meter, de tertiaire weg die naar de nieuwe rondweg leidt en het binnen de bebouwde kom van de kern Tholen gelegen gedeelte Tholen-Oud- Vossemeer (95 meter) aan de gemeente in eigendom en beheer overdragen. Het provinciaal college wil daarvoor 803.822,betalen. De gemeente ontvangt tot dusver een jaarlijkse bijdrage van 7562,vcorzover zij onderhoudsplichtig is. Nu zit de gemeente echter wel met het feit, dat de onderhoudstoestand van de Ten Anker weg en het slechte profiel daarvan niet kan worden gereconstrueerd uit de afkoopsom. Daar zal nog wel 410.000,bij moeten of jaarlijks 61.000,B en w onderzoeken of er een mogelijkheid is subsidie in de uitvoeringskosten te krijgen via aan vullende werken. Alle gevolgen van een voortgaande inflatie komen cok voor gemeenterekening, maar daar kan moeilijk bij verkoop rekening mee worden gehouden. Ben w stellen voor genoemde weggedeelten van de provincie over te nemen en daartoe een 121ste wijziging van de gemeente begroting 1975 vast te stellen. In de kern Sint Annaland is behoefte aan een tweede gymnastieklokaal, zo schrijven b en w aan de raad in een pre advies. De voormalige gemeente bouwde destijds een aan minimale eisen voldane sporthal, maar beschikt niet Vergelijkende cijfers, die het Thoolse gemeentebestuur via de secretarie bereikten over de gemiddelde passagiersbezetting van de ziekenhuis bus over juni 1974 en juni 1975 alsmede over het tweede kwartaal 74 en 75, maken het ook ons mogelijk de lezers daaromtrent weer eens wat nader te informeren Die cijfers maken duidelijk dat er gemiddeld niet zoveel variatie inzit. Per dag (middag- en avondrit) maken zo'n 25 mensen gebruik van deze mogelijk heid tot bezoek aan Lievensberg en het algemeen burger gasthuis. De variatie die er inzit moet wellicht alleen worden toegeschreven aan het getal patiënten dat uit onze contreien in die inrich tingen moet verblijven. Daardoor is de variatie Lievensberg ook wat groter dan het ABG. Om wat cijfers te noemen, zien we hoe de route Stavenisse - Bergen op Zoom met 5 Thoolse kernen in juni 1974 een gemiddelde bezetting had van 13,1 passagiers en in juni 1975 van 13,2. In het tweede kwartaal stak april er bovenuit met in 1974 een gemiddelde van 17,9 en in 1975 een gemiddelde van 16,9 passagiers. De andere route Stavenisse - Sint Annaland Tholen leverde in juni 1974 een gemiddelde op van 7,6 en in juni 1975 van 7,8. Het totaal van beide diensten in juni 1974 lag op 25,8 en in 1975 op 24,1. Het stuk aan de Thoolse raad geeft ook aan wat het de gemeente in de juni maanden 1974 en 1975 kostte. In het tweede kwartaal 1974 waren de bus- kosten 5313,36, de opbrengst van de passagiers was 2051,50, zodat de gemeente er in 1974 (juni) 3261,86 moest bijpassen. In juni 1975 waren de buskosten 5378,25, de opbrengst van passagiers was 2144,90, zodat de gemeente er over juni 1975 moest bij passen 3233,35. Dat was nog iets minder dan in juni 1974. De eindconclusie mag zijn, dat de gemiddelde passagiers bezetting vrij constant blijft en daarmee ook de gemeentelijke bijdrage. In totaal zijn er in juni 1975 toch altijd nog 630 mensen met de ziekenhuisbus gereisd. Het leeuwenaandeel hiervan eist Lievensberg op met 552 en het ABG met 78 personen. Uiteraard zijn deze cijfers van belang, omdat de gemeenteraad bij de nieuwe begroting (1976) weer zou bezien in hoeverre de ziekenhuisbus een nog verantwoorde begrotingspost is. over een dermate geoutilleerd gymlokaal als bijvoorbeeld te Oud- Vossemeer en Stavenisse. In overleg met de stedebouwkundige werd een geschikte ruimte gevonden bij de bestaande lagere scholen aan de Schoolstraat. Voor scholierengebruik een optimale plaats. Met de eigenaren van de gronden daar werd overeen stemming bereikt, zodat er nu het voor stel van b en w ligt om die gronden aan te kopen. Om „De Toetssteen" te Sint Maartensdijk een sluitende begroting te geven, is er meer nodig,- dan hst voor 1973 vastgestelde bedrag van 375, per leerling. Dit bedrag is ook in 1974 en 1975 aangehouden als voorschot. Voor 1973 zou het moeten zijn 617,98, voor 1974 706,09 en voor 1975 640,23. B en w willen deze bedragen voteren. Gedeputeerde staten hebben eind 1973 een hinderwetvergunning verleend voor de vuilnisstortplaats te Scherpenisse onder voorwaarde dat het terrein moet zijn afgerasterd met een gaas van ongeveer 2 meter en met betrekking tot het aandrukken en afdekken van de afvalstoffen. Wat de omheining betreft moet nog 150 meter worden aangebracht. Met inbegrip van de andere kosten wordt hiervoor een bedrag van 18.000,gevraagd. De andere voorstellen die de raad maandagavond behandeld kan men terugvinden onder het plaatselijk nieuws voorzover het de betreffende woonkern aangaat. Ter gelegenheid van de opening van het ScheldeRijnkanaal op 23 september a.s. zal de provincie Zeeland zich op verzoek van Belgische zijde van 12 tot en met 26 september in Antwerpen presenteren met een tentoonstelling, die voor een aantal culturele, folkloristi sche en toeristische aspecten de aan dacht zal vragen. De tentoonstelling, waaraan de Kredietbank aan de Eiermarkt gast vrijheid zal verlenen in de grote publieksruimte op de benedenver dieping, zal op de avond van vrijdag 12 september officieel worden geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, dr. C. Boertien, in aanwezigheid van de Gouverneur van de provincie Antwerpen, de heer A. Kins bergen. 32 graden Celsius wees de thermometer in het stampvoUe Thoolse zwembad. De bloedhete woensdag 6 augustus 1975. Een datum om te noteren. Te noteren vanwege maximum temperaturen in de augustus hittegolf-week. Te noteren eveneens omdat de oudere Thoolse jeugd, zoals de veteranen zwemsters en zwemmers zich graag noemen, *n schoonheidswedstrijd leverden onder het oog van de ook niet jongste Thoolse bewoners uit Ten Anker. Een wedstrijd met acht wetteiyke deelnemers. Een gemiddelde leeftyd van 62 jaar. De nestor van 77 en het „broekje" van 59 jaar, die in feite onreglementair meedeed, want de leeftyd moest voor deze schoonheidswedstryd eigenlijk vanaf 60 jaar en ouder Uggen. Voor dat ene jaartje enige clementie. Zwembadleider Kees Jansen en K.N.Z.B. consul C. Kuyten uit Breda hadden er met tientallen kykers plezier aan. In de zwembadcontrole kamer gutste het zweet van het gezicht. Daarvoor een ry stoelen, waarop inwoners van Ten Anker. Verder een entourage van vooral echte jeugd, die het Thoolse zwembad al weken bevolkt. Die het eerste seizoen van het nieuwe zwembad aan de Zoekweg tot een eclatant secces maken. Wat wil je ook met een zomer als die van L975. „Zwemmen kun je het langst van alle sporten volhouden", verzekerde official van de Koninklijke Nederlandse Zwem bond, de heer C. Kuyten uit Breda. Hij heeft wel enig recht van spreken, want hij is al 33 jaar badin- structeur te Breda en heeft op zwemgebied al vele sporen verdiend en achter zich gelaten. Het bewijs van zijn uitspraak werd niet lang daarna geleverd in een gedeelte van het Thoolse zwembad, toen een achttal deelnemers aan de schoonheidswedstrijd een baantje trokken. Hun gemiddelde leeftijd was 62 jaar. Eer de grote slag van de middag begon werden de supporters uit .Ten Anker" en andere belangstellenden boeiend beziggehouden met een aantal demonstraties van Thoolse jongeren Eilandbewoners en camplnggasten kunnen zich mogeiyk volgend jaar vermaken op een prachtig opgespoten strandje bij Gorishoek. Nu nameiyk 20 augustus de dykversterkingen in de Muyepolder 'worden aanbesteed, doet zich de gelegenheid voor tegeiykertyd het strandje met zand op te spuiten. Er is een kans dat t Ryk 75% van de kos ten betaalt uit de subsidiepot voor toe risme. De confessionele vier in de Thoolse gemeenteraad wijzen B. en W. in schriftelijke vragen op de mogelijk heden voor het strandje aan de zeedijk bij Gorishoek, dat ook dit zomerseizoen door recreanten druk tot zeer druk wordt bezcht. „Reeds vele jaren bestaat voor dit strandje grote belangstelling. Voor de bevolking van de aangrenzende kernen en de zeer vele campinggasten is het van grote betekenis. Het strandje valt niet meer weg te denken. Niettegenstaande de toename van het aantal recreanten (vooraT dagjesmensen) wordt toch veelvuldig de klacht vernomen, dat het verre van plezierig is om bij laag water de droog gevallen slikken over te steken. Men; moet als het ware op diverse plaatsen tot boven de enkels door het drabbige slik baggeren. Hierin kan vermoedelijk verandering ten goede komen. Op 20 augustus wordt in het kader van de dijkversterking Oosterschelde de ongeveer 6 km. vanaf het strandje tot de Noordpolder aanbesteed. Gezien de grootte van dit werk (vele miljoenen) zou het misschien juist nu tot de mogelijkheden behoren tegelijkertijd het strandje met zand op te spuiten. Realisering in samenhang met het grote werk zal aanmerkelijk minder kosten dan wanneer het als apart werk zou worden uitgevoerd. Gaarne geven wij B. en W. in overweging dit plan nader in studie te nemen en te bekijken of dit te verwezenlijken is. Misschien behoort het tot de mogelijkheden 75% Rijkssubsidie te krijgen voor deze externe infrastruc turele voorziening ten behoeve van het toerisme. In de Staatscourant van 11 juli staan hierover richtlijnen. De reactie van B. en W. zien wij binnen redelijke termijn met grote belang stelling tegemoet" aldus de raadsleden J. D. de Korte (C.H.U.). J. Versluijs (C.H.U.), J. M. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.) en W. C. van Kempen (A.R.P.). vanaf de springplank. Onvoorstelbaar, wat in korte tijd sinds men in Tholen zwemmen en duiken leerde, gepresteerd kan worden. Daarvoor is men dan ook jong. Talrijke variaties vanaf die springplank werden door Kees Jansen aangekondigd en door de daartoe aangewezen subliem uitge voerd. In allerlei variaties. Met salto of in duet. Een buiteling met handen aan de voeten of een correcte zweefdijik. Menig Ten Anker bewoner, die genoeglijk toekijkend onder overigens wel hoge temperaturen moesten erkennen, dat hun „zwemjeugd" er toch wel heel anders heeft uitgezien. Gepensioneerd politieman Evertse kon er van getuigen, dat het vroeger meer een stelend-zwemmen was. buiten toestemming van ouders om, dan wat hij nu met verbazing kon aanschouwen. Het grootste deel van zijn leeftijdsgenoten uit Ten Anker had zelfs nooit zwemmen geleerd. Ondanks de hitte was het een „uitje" voor die toeschouwers dit te mogen bekijken. Enige tijd later was er zelfs een collectief applaus, toen directrice zuster Engelvaart, overigens mededingen aan prijzen, ook deelnam aan de schoon heidswedstrijden van de oudere Thoolse jeugd, waar ze nog lang niet bijhoort in het zwembad, want op dat terrein is ze haar jeugd prestaties nog lang niet verleerd. kwamen er van die leuke intermezzo's. Zoals van de vierjarige Francaise, die opa Geluk (77 jaar) m het zwembad de kus voor de nester schonk en tenslotte het ere-rondje van de 8 deelneemsters en deelnemers plus zuster Engelvaart Maar die wedstrijd werd er toch een van alle ernst. Met een zorgvuldig noterende K.N.Z.B. consul. Met tenslotte een over de drie onderdelen eerste prijs met 21 Vt punt voor de heer Van Sandwijk. Op de tweede plaats gevolgd door mevr. van Sluijs met 18+ punten. De derde plaats werd door nestor Geluk uit Oud-Vossemeer gedeeld met mevr. Mast uit Tholen, die 18- punt haalden. Vierde mevr. van Rossum 17Vj punt. Op 5e, 6e, 7e en 8ste plaats de dames Boot, Van Sandwijk Vos en Van Belle, in leeftijd variërend van 59 tot 65 jaar. Om te zwemmen is men niet snel te oud. Daarvan werd deze 6e augustus getuigenis afgelegd Op de foto is de oudere zwemjeugd aan het uitblazen na de wedstrijd of (onder) het ere-rondje aan het afleggen met Nestor Geluk haantje de voorste en reeds op het eind van zijn baantje. Na een vlot applaus voor wat Kees Jansen en zijn medewerkers de Thoolse jeugd op de springplank had weten te leren, kwam het hoogtepunt van de hete middag voor die oudere jeugd: de schoonheidswedstrijden. Vanzelfsprekend ging het hierbij niet meer om snelheid, maar om datgene wat op zo'n leeftijd nog mogelijk was. Een baantje school- en een baantje rugslagen tenslotte nog enkele minuten watertrappen. Dat alles onder regie van K.N.Z.B. consul Kuyten die ijverig punten noteerde en tenslotte mej. Engelvaart een tweede prijs toekende, maar dat viel buiten de mededingen van de acht oudere „jeugdleden" van het Thoolse zwembad. Zo nu en dan Maandag nieuwe gemeentevlag in Thoolse raad. Grond voor Annaland. gymlokaal in Sint- Oudere jeugd zwembad. In het Thoolse Eerste diploma's voor Thoolse Jagers. Nieuw dierenasyl in Bergen op Zoom. Ziekenhuisbus vrij constant. Strandje Gorishoek voordelig opspuiten. Streekmuseum nog de moeite waard tot 6 september. Geref. Gem. Tholen vraagt zon dagsluiting zwembad. Premiere wielerronde Tholen. Vrijdag braderie in Tholen. Brandweer druk in de weer. BETER ALS EEN BOER TE PAARD GEZETEN DAN ALS EEN HEER TE VOET GAAN. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. De hitte lokt velen eerder naar de waterkant dan naar het Streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland. Toch is het, speciaal beneden, heerlijk koel. We zitten nu midden in de oogst, doch daarna verwacht het Streekmuseum nog veel boeren en oude paardenknechts op de speciale tentoon stelling „paarden". Er zijn er al veel geweest, maar ook nog heel wat niet. Het bestuur van het Streekmuseum weet dat de expositie „paarden" ze zeer zeker zal interesseren. Verzuimt u straks die kans niet, want 6 september a.s. sluit het Streekmuseum met de tentoonstellingen „paarden" en „Oud-Testamentische plantenwereld". De Meestoof kreeg van de fam. A. J. van Heel-van Dissel uit Goes een geschenk uit 1787, waarop later nog wordt teruggekomen. 13 augustus. Sint-Annaland. Doré 1 49,tot ƒ51,Apart 46,Bonken 32,Drielingen 32,Kriel 65,Lekkerlander 2 35,Bintje 34,tot 39, Bintje bonken 1 42,Bintje bonken .2 30,—. Gloria 38,— tot 40,—. Eigenheimers 47,tot 50, Aanvoer 190 ton. Sint-Maartensdijk.' Bintje 1 38,90 tot 40,20. Bintje 2 34,tot 38,90. Apart 30,10 tot f 33,90. Bonken 2 36,10. Drielingen 31,— Herstel 21Kriel 64,80. Doré 1 47,90 tot 50,10. Bonken 25,Eigenheimers 48,10 tot 50,Drielingen 25,Aanvoer 41 ton. De Gereformeerde gemeente van Tholen heeft in een brief aan de gemeenteraad aangedrongen op sluiting van alle sportaccommodaties op zondag. B en w adviseren de gemeente raad, die maandagavond vergadert, de brief voor kennisgeving aan te nemen. De Gereformeerde gemeente schrijft met grote ontsteltenis waar te nemen dat door een besluit van de gemeente raad na de tennisbanen ook het zwem bad in Tholen op zondag is opengesteld. „Dit geeft ons reden u inzake de zondagheiliging op uw onbijbels beleid te wijzen. Met de openstelling van het zwembad betuigt u andermaal geen rekening te houden met Gods geboon. Bovendien negeert u het al eerder gedane verzoek met de Godsdienstige opvattingen van het overgrote deel van ons volk rekening te houden. Hoe duidelijk spreekt God in het vierde gebod van de decaloog, waarin ver borgen lagen een ceremonieel en moreel element, hoe men de zondag moet vieren. Met de komst van Christus heeft het ceremoniële opgehouden maar het morele, zedelijke blijft voor ieder tot de jongste dag toe van kracht. Door alle eeuwen heen heeft de Nieuw- Testamentische Kerk aan de zondag een bijzonder karakter gegeven. Het heeft God behaagt een rustdag op zes dagen van arbeid, reeds bij de Schepping van Hemel en Aarde, in te stellen. De rustdag is dus Gods dag, die hij zich tot zijn eer en dienst heeft geheiligd. Het is dan ten zeerste wenselijk dat in onze plaats door uw bestuur de zondag op waardige wijze tot Gods eer en ons welzijn mag gevierd worden en dat door uw beleid het overgrote deel der Thoolse bevolking in hun Godsdienstige gevoelens niet zullen worden gekrenkt. Ziet in dit schrijven geen verwijtend, maar een onderwijzend en vermanend woord, in het licht van onze roeping. De heere schenke u als dienaresse gods uw roeping te doen verstaan, tot intrekking van uw raadsbesluit en hij verlene u wijsheid en kracht ons volk naar de wet en getuigenis te mogen besturen", aldus de kerkeraad van de Gereformeerde gemeente Tholen. De brief, die al op 18 juli aan de gemeenteraad is gestuurd maar nu pas openbaar kwam, is onder tekend door praeses ds. C. Hegeman en scriba C. v.d. Jagt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1