Bergse braderie '75: Drukker kon het niet Ternauwernood gered Orgelbespeling in Tholen gevaarlijk voor fietsers Vijf en zestig procent rea. geerde ai positief op aardgas in Anna Jacobapolder Thools college acht uitbreiding kerm isaktiviteiten ongewenst DEZE WEEK Geen brokken Gemeentewapens Tholen en Sint-Philipsland in 't Vierkantje Veilingberichten 30 juli Donderdag 31 juli 1975 31e jaargang no. 37 Oude ambachten en kunstmarkt met fijne sfeer Thoolse wapenvaandels in 't Vierkantje Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Stnt-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 Sint Annaland Telefoon 01665 - J75 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 10,25 per halQaar. Per post 12,00 Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm 4- btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. In het Thoolse gemeentelijk bestuur lijke hebben een paar commissies zo'n jaartje in het openbaar gedraa+d. De commissie ruimtelijke ordening al wat langer, de commissie Openbare Werken nog wat»korter dan een jaar. Voldoende proeftijfÜ echter om een tussentijds balansje op te maken. Openbaarheid van commissies had immers geen onverdeelde raadsinstem- ming, terwijl ook het merendeel van het dagelijks bestuur geen groot enthou siasme etaleerde. Zelden zal het doorbreken van tradities gepaard gaan zonder verzet. Een samenleving of een gedeelte daarvan zet zich gewoonlijk schrap tegen nieuwig heden. Er is altijd wel een bezwaren oproepende categorie en dat is niet onbegrijpelijk, noch onbillijk, want aan elke medaille zitten nu eenmaal twee kanten. In het onderhavige geval waren er bezwaren, dat de openbaarheid een vertragende uitvoering zou kunnen betekenen, bezwaren ook van een minder openhartige gedachtenwisseling en bezwaren dat gemeentelijke belang en daardoor wel eens geschaad zouden kunnen worden. De bezwaarden trokken vergelijkingen met wat in de meer particuliere samen leving plaatsvindt, waarin besturen van organisaties of verenigingen evenmin in het openbaar vergaderen, behoudens de jaarlijkse zogenaamde algemene leden vergadering. Er is echter nog wel enig verschil tussen die particuliere vereniging en een gemeentebestuur. Die burgers vormen de gemeente. Ze kiezen uiteraard hun vertegenwoor digers om te besturen, maar willen dan wel op de hoogte blijven van het gevoerde beleid. Inderdaad zijn daartoe bij een gemeentebestuur nogal wat mogelijk heden. De openbare raads vergaderingen om te beginnen, daarnaast ook de kiesverenigingen, waar men de gekozenen zonodig op het matje kan roepen. Een zo goed moge lijke beoordeling kan evenwel slechts plaatsvinden door het zoveel mogelijk openbaar kunnen volgen van het beleid. Zelfs een krantenredactie mag de laatste zijn te beweren, dat alles en nog wat direct en beslist open baar moet zijn vanwege het algemeen belang. Zo kunnen vcorbereidinoen tot bijvoor beeld grond, aan- en verkopen in een eerste fase wel eens binnenskamers op gang gebracht moeten worden, om de privacy niet te schaden. Dat hoeft niet, maar dat kan om ons hier tot slechts een enkele zaak te beperken. Maar veel meer gemeentelijke zaken vergen een spoedige, zo niet directe openbaarheid in het belang van het geheel. Na een jaar of wat langer openbaarheid van de hierboven genoemde commissies mag worden vastgesteld, dat die open heid geen brokken, laat staan grote brokken veroorzaakte. Het lijkt er na de nog betrekkelijk korte periode en voorzover het dan deze commissies betreft, eerder op, dat de belangen van de burgers meer zijn gediend dan tevoren. Vooral ook omdat men zich daarbij meer betrokken wist, vanuit de verte ook mee kon denken en zelfs indirecte inbreng leveren. Ieder oudere weet hoe men vroeger nogal op geheimhouding zat vastge prikt. Die ouderen zullen zich ook weten te herinneren, hoe bijvoorbeeld een poldervergadering het „burgerdag licht" niet mocht aanschouwen. Nu vindt ieder de openbaarheid van een waterschapsvergadering een zo vanzelf sprekendheid, dat niet meer aan beslotenheid wordt gedacht. Uiteraard is het waterschapslichaam ook zoveel omvangrijker geworden dan de voor malige talrijke kleine polderbestturtjes. In gemeentelijk bestuurlijk opzicht is dat niet anders. De kleintjes in ons gebied zijn verdwenen, waar het wat gemakkelijker afging en ook vaak minder ingrijpend was, als zich zo het een en ander achter gesloten deuren afspeelde. Men was bij zoveel anders toch al zo dicht betrokken, dat zulks nauwelijks opviel. Met een verder verwijderd zijn van bestuurder en bestuurde, is de behoefte des te groter voor een zo breed mogdlijke informatie. Als krant is het dan ook met enige voldoening te mogen constateren, dat het jaartje gemeentelijke commissie openbaarheid niet tot zodanige frustra ties aanleiding gaf, dat meer bestuur lijke schade ontstond dan burgerbelang gediend. Het lijkt ons dat ook de tegenstanders van de openarheid van toen, dit willen beamen. Vooral - en dat nogmaals omdat de burgers de gemeente zijn. Van het eerste tot het laatste braderie-uur was Bergen op Zoom weer een volle stad. Voor de elfde maal, maar nu meer dan ooit vol. Voller kon het eigenlijk niet. Zeker niet op de pteknren: donderdag- en zaterdagmiddag. Voor een groot deel van de bezoekers werd het een schuifelende braderie-deelname. Maar dat hinderde nauwelijks. Men is er by. Men wil er een keer by zijn. Die ene keer in bet Jaar kan men het Markiezaat niet voorbygaan. Zeker niet, wanneer de middenstand zich manifesteert als het op de braderie 1975 heeft gedaan. Met heel wat rand-attrak- ties, maar wat er by het publiek vooral als koek inging, met ook echte koop-uttrak- ties. In een braderie organisatie kent Bergen op Zoom in den lande haar geiyke niet. Van heinde en verre, met ook vele honderden uit onze contreien, was men donderdagmiddag op het braderie openingsuur al in het Krabbegat. Zwart van de mensen leek de Grote Markt, toen de voorzitter van de stich ting Bergen op Zoomse winkeliers, de heer W.Besling op het bordes van het stadhuis constateerde: „juist nu, in deze mceilijkfc tijd, is het noodzakelijk de binnenstad zo aantrekkelijk mogelijk te maken om daardoor zoveel mogelijk publiek te trekken. We moeten de voor uitgang koppelen aan een historisch gezellige sfeer." Burgemeester drs L.van de Laar onderkende de verlangens die bij de middenstand leven voor verbetering van het koopmilieu en verklaarde dat de handen jeuken om aan de slag te gaan ook al zijn middelen en mogelijkheden beperkt. Met betrekking tot industrialisatie zei deburgemeester dat tot dusver eigenlijk alleen maar is opge vangen door het aantrekken van nieuwe industrieën, wat door het wegvallen van andere bedrijven verforen dreigde te gaan. We zijn nog niet eens kunnen toekomen aan het verhogen van het aantal arbeidsplaatsen. Met de wens op een weer druk bezochte braderie verklaarde de burgemeester het drie daags Bourgouuuch festijn voor geopend. Die verklaring van de eerste burger werd onderstreept door stads omroeper van Raam, die op verschillende punten in de stad het begin van het evenement 1975 aan kondigde. Toen reeds schuifelde men voetje voor voetje door de binnenstad. Zelfs die eerste avonden, toen het in de omgeving lang voor tien uur gutste uit enkele onweersbuien, bleef Bergen op Zoom droog tot het braderiesluitings uur. Al elf jaar achtereen heeft de. Bergse braderie wat de weersom standigheden betreft een ruim positief Nederlands gemiddelde en dat was in 1975 niet anders. Een belangrijke factor is ook, dat er steeds meer deelnemers zijn. Nu lag het al boven de 260 en dat betekent voor het publiek niet alleen een groter terrein, maar ook een veel groter aantal attrakties bij de winkeliers zelf. Zo zmllen de bedrijven in de Sint Joseph- straat er geen spijt van hebben dat ze voor de eerste maal, maar dan ook met volop enthousiasme hebben mee- gedaam. Men kan zich trouwens nauwelijks voorstellen dat een braderie winkelier spijt heeft jaarlijks aan dit evenement volop mee te doen, ook al zijn de vele tienduizenden bezoekers lang niet allen kopers in 260 braderiestands. Daarnaast zijn er nog zoveel neven- attrakties tot wat kermisattrakties en een oliebollenkraam toe, dat het gewoon gezellig is enige tijd in het Markiezaat te vertoeven tijdens de grote driedaagse. Overigens had men ditmaal wel enkele uren nodig om het geheel te kunnen beleven. Van die nevenattrakties vormen kunstmarkt en oude ambachten toch wel de hoogste puntengociers. De door ook op Tholen bekende Aad Weijsters georganiseerde kunstmarkt en oude ambachten had een allure als nooit tevoren. Een variatie van schilders, edelsmeden, etsers, wandkleedkunste naars, keramiek-klei- en brons kunstenaars, ho-grafen, batikschilders, beeld houwers, houtdraaiers, pottenbakkers, dichters, ze waren er in Bergen op Zoom. Vanuit Amsterdam en uit het Belgische Gent. Uit Limburg en uit Antwerpen. Ze kregen volop bekijks, ze kregen ook kopers, drie dagen lang. Niet minder attraktief waren de demonstraties van de oude ambachten. De pottenbakkersdraaischijf, maar ook het draaien van doedelzakpijpen met daarbij ook nog een echte (Belgische) doedelzakspeler. Een kantklosdemonstratie en een weverij, het mandenvlechten, het klom pen- en ook hoedenmaken, een bijenkorfvlechter, een kaarsen maakster, een spinster, wie het zag en ook dat zijn er tienduizenden geweest, hebben genoten. De Bergse middenstand gaat niet zo maar een tentje buiten zetten en daarmee klaar. Nee, de entourage moet het doen, zo weten zij maar al te goed. Vandaar de fraai versierde straten, de Middeleeuws „verklede" gevels, evens verkoopsters en verkopers. Ditmaal in het Vierkantje ook de vaandels met de originele wapens van de omliggende gemeenten. Van Tholen waren zelfs de wapens van alle kernen vervaardigd en uitgehangen. Ook daarvoor was Aad Weijsters verantwoordelijk. Elk vaandel, elk wapen is heraldisch juist wat kleur, afmeting en afbeelding betreft De bedoeling is trouwens die vaandels als blijvende versiering in het vierkantje te handhaven, zodat de Tholenaars die het in de braderiedrukte niet is opge vallen, daar altijd nog kennis van kunnen nemen. ,s Avonds was er met de feestverlichting een bijzondere sfeer van Lievevrouwen- Doré 1 f 41,— - 42,— doré 2 40,—, apart 37,tot 39,bonken 33,— tot 37,—, drielingen 25,— tot 29,—, kriel 31,— tot 32,—. Bintje/ 35,tot 37,gloria 38, tot 39,Alckmaria 34, eigenheimers 48,tot 49, lekkerlander 35,aanvoer 300 ton. Doré 1/41,40 -ƒ 43,10, doré 2 38,— tot 41,40, apart 35,30, bintjes 1 36,90 - 38,60, bintje 2 35,80 - 36,90, bonken 31,70, drielingen 36,—, kriel 35,—, doré bonken 31,70, aanvoer 80 ton. Opnieuw is deze week bewezen, dat het in de zogenaamde hoek van het Poldertje (Anna Jacobapolder) gevaarlijk zwemmen is voor kinderen en voor ieder die niet volledig de zwemkunst machtig is. Dinsdag is het elf jarig zoontje van de heer G. van Herk daar aan de dood ontsnapt. In dat water zijn diepe kuilen die altijd niet te zien zijn, afhankelijk van het tij. Daarom ook blijft het voor kinderen gevaarlijk en menig ouder waarschuwt er ook voor. De elfsjarige Ba4 Jan van Herk heeft er de schrik van zijn leven opgedaan, toen hij met nog enkele kinderen daar in de hoek van het Poldertje in het water was. Plotseling verdween hij in een kuil en ging een paar maal kopje onder om dan weer boven te komen. De 12 jarige Cora ten Hove, wel meer in de zwemkunst bedreven had de moed en tegenwoordigheid van geest Bas Jan bij zijn hoofd te grijpen en dat boven water te houden tot een oudere omstander de knaap naar de kant kon brengen. Meteen werd kunstmatige ademhaling toegepast en de dokter gewaarschuwd. Later is Bas Jan nog naar het Zieken huis Lievensberg ge bracht, maar het zag er naar uit dat er verder geen ernstige gevolgen te wachten waren. Fijn voor Bas Jan dat het nog zo is afge lopen, want de mensen in de Polder weten dat zich in dat Hoekje al eerder verdrinkingsgevallen hebben voorge daan, waarvan een met dodelijke afloop. Het kan voor de jeugd een plezierig plekje zijn om er in het water te vertoeven, maar met dergelijk gevaar kan men er toch beter weg blijven, zonder goed te kunnen zwemmen. toren tot Peperbus toe. Met ook telkens het optreden van orkesten en vrijdag avond de verkiezing van Miss Braderie. Dat werd mevrouw J. Hagens(werkzaam bij gebr. Elich) die met 97 punten de hoogste ogen gooide bij de jury. Ze werd op de hielen gezeten door mevr. Doornen met 94 punten.Bij de heren won de heer J.Wolkenfeld met 99 punten en bij de kinderen Syvia Wolkenvfeld met 102 punten, gevolgd door Jacqueline van der Heijden met 89 en Paul Wolkenfeld met 88 punten. Bij deze toekenning was vooral de middeleeuwse kleding doorslaggevend. Er waren in de stand trouwens ook veel meer „poorters en poorteressen" dan vorige jaren. De Steenbergsestraat werd voor de derde achtereenvolgende maal winnaar van de stratenprijs en evenals vorig jaar werd ook nu de Pui van de gebroeders Elich beloond met de eerste prijs. Zaterdagmiddag was er op sommige punten geen doorkomen aan. Het kostte menig zweetdruppeltje, niet in het minst voor de standwerkers in de Lieve Vrouwenstraat. De jury bekroonde standwerker Pieters uit Gorkum als de beste, gevolgd door de Bergenaar H. te Pas. Voor het publiek weer een extra attraktie op deze elfde braderie. Dat was ook de Belgische groep sinaas appelmannen, die waren gecontracteerd door de winkeliersvereniging van de Sint Josephstraat. Ook zij kregen met hun show en met het uitdelen van sinaasappelen volop kijkgrage en grijp grage klanten. Op de Grote Markt werd de Belgische mandenvlech ter uitgeroepen als de beste vertolker van het oude ambacht. Bezienswaardigheden zveral, want op het eind van de Steenbergsestraat werd tussen twintig heren en tien dames strijd geleverd om de snelste tijden op de hometrainer. Zaterdagavond tien nar was het welletjes. Het driedaags Bourgondisch festyn in Bergen op Zoom was weer voorby. De honderden auto's ronkten weg, het publiek ging op huls aan of nog even de droge keel lessen de middenstand in het markiezaat had het beste beentje 1975 weer voorgezet. Het werd gewaardeerd. Getuige de tienduizend bezoekers van heinde en verre, van huis of vanuit de nab(Je contreien..Geen tienduizenden maar in die drie dagen honderdduizenden, vant ook een paar honderdduizend Is meervoud. En een meervoudig record heeft de elfde braderie ln Bergen op Zoom dit Jaar beslist wel opgeleverd. Op zaterdag 2 augustus as. zal ln de hervormde kerk te Tholen een orgelbe speling worden gegeven door Frans van Tilburg. Aanvang: 20.00 uur. Het programma voor deze avond vermeldt ojn. de volgende werken: Bewerking over psalm 148 van Frans van Tilburg, Concerto I van J.S.Bach/A. Vivaldi, Concerto V van. G F. Handel, Gavotte van C. Saint Saens, Toccata van Grison Bewerking Psalm 99 van Jan Bonefaas. Ook staat samenzang op het programma vermeldt. Volledige programmal kunt u ,s avonds verkrijgen aan de kerk. Toegang is vrfj. Kerk open: om 1930 uur. „Met betrekking tot de kermisattrakties hebben wij besloten geen standplaats vergunningen meer te verlenen voor incidentele kermissen. Slechts de jaarlijkse kermissen te Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk zullen worden toegelaten." Deze duidelijke uitspraak laten burgemeester en wethouders van Tholen horen, als antwoord op een schriftelijke vraag die door de V.V.D. raadsleden M. van Damme en J. L. van Gorsel werd gesteld op 30 juni. Het ging daarbij om de geplande zomerfeesten in de kern van Tholen-stad. „Wij Van de 120 door het gemeentebestuur van Sint-Philipsland verzonden formulieren over aanlsuiting op aardgas in Anna Jacobapolder zijn er 95 ingevuld terugontvangen. Het moet voor het gemeentebestuur toch wel een mee valler zijn dat van de 95 ingevulde formulieren 76 positief voor aardgasaanleg hebben gekozen. In het verslag van de hoorzitting te Anna Jacobapolder (EB 26 juni) gaf de kop boven het artikel reeds aan dat het merendeel van de bewoners wel aan sluiting wenst op het aardgas. Een be vestiging hiervan kwam binnen via de ingevulde formulieren. Overigens zal het de gemeente wel geld blijven kosten. Niet alleen de ton die voor de aanleg naar de Polder op zich moet worden bijgedragen, maar ook wat betreft de gevraagde garantie door de P.Z.E.M. Onze provinciale nutsin- stelling ging uit van een 110 aan sluitingen (afnemerspercelen). Dat haalt men in geen geval, want van de 120 ver zonden formulieren kwamen er 15 negatieve reacties binnen. Resteren dus nog 105, waarvan zich al 76 voor het aardgad hebben uitgesproken en 4 weekend woningen of in totaal 80. De 25 percelen, c.q. gezinshoofden die niet reageerden zullen nog via het gemeente bestuur worden bezocht evenals de 15 negatieve reacties, waarvan men nog graag de motieven zal horen en de eventuele mogelijkheid later op het net aan te sluiten. De algemene indruk mag zijn, dat de positieve reacties toch aan de hoge kant liggen, want meer dan dit percentage is vrijwel nergens bij een eerste enquête gehaald, 't Zou teleurstellend zijn als de direct 75 positief reagerenden op nieuw teleurgesteld moesten worden, al mag niet worden ontkend dat het voor het gemeentebestuur een vrij kostbare aangelegenheid blijft. Daar is echter in deze kolommen al eerder op geattendeerd, een algemene Nutsbe- leidskwestie die moeilijk valt te door breken, maar die we daarom nog niet als de meest billijke kunnen zien. In wezen wordt met een beslissing Anna Jacobapolder van aardgas te voorzien ook gekozen voor een handhaving, c.q. verdere ontwikkeling van dit Sint Philipslands gemeentelijk gebied. Dat is bovendien gebleken, toen de gemeente raad koos voor riolering en bestrating Noordweg. Die keuze opent een blijvend perspectief voor huidige en eventueel toekomstige bewoners. vernamen dat het college bezwaren maakt tegen de opzet van de in de kern Tholen geplande zomerfeesten, zo hadden de V.V.D. raadsleden in hun brief gesteld. „Althans op onderdelen van de planning zou het college haar goedkeuring onthouden. Op welke punten leven er bij het college bezwaren en wat is de aanleiding hiertoe?" Zo informeerden de heren van Damme en van Gorsel. B. en W. stellen in hun antwoord, hoe het verenigingsleven in Tholen-stad uit haar midden een aktiecomité vormde, dat tot doel heeft jaarlijks een zomer feest te organiseren. Voor 1975 is een programma opgesteld (augustus) waarin de volgende aktiviteiten worden vermeld: wielerronde voor amateurs, een brandweerdemonstratie, braderie, het uitnodigen van muziekkorpsen en het des avonds laten optreden van enkele bandjes. Tevens was men voornemens enkele kermisattrakties aan te trekken om de kosten te drukken. B. en W. is van mening, dat aan laatstvermelde aktiviteiten geen mede werking moet worden verleend, omdat ze uitbreiding van de kermisaktiviteiten ongewenst acht. Aktiviteiten in de zin van een braderie met sportmanifestaties en vakantiewerk kunnen bij de organisatie wel op de steun van B. en W. rekenen. Openbaarheid zonder brokken commissie* In Anna Jacobapolder by ,t zwemmen op ,t nippertje gered Thoolse coDege wil geen uitbrei ding kermisaktiviteiten Voor fletsere Is verbinding Poort vliet Sint-Annaland riskant, meent SGP fractie De drukste Bergse braderie Anna Jacobapolder ln grote meerderheid voor aardgasaanleg Braderie Scberpenlsse had leuke attrakties In Stavenlsse stopte vrachtver voerder Van Driel Bibliotheken gaan ook platen uitlenen Orgelconcert ln Tholen Thijs Fase en Bram Geense weerden zich best in 27ste Vosse- meerae ronde Voetballers laten het oefenleer rollen JALOEZIE ZIET WEL DE PELSJAS, MAAR NIET DE MOTTEN. Dit nummer bestaat uit 8 pagina^. Drie leden van d$ S.G.P. fractie in de Thoolse raad, t.w.de heren T. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer, J. C. Bevelander uit Poortvliet en M. Dijke uit Scherpenisse hebben het college gevraagd te onderzoeken of het mogelijk is een fietspad aan te leggen langs de rijbaan van de verbinding Poortvliet - Sint-Annaland. De drie raadsleden horen namelijk herhaaldelijk dat deze verbinding erg gevaarlijk is voor bromfietsen en fietsen. De weg is smal en het verkeer wordt steeds intensiever. Vooral ook voor de schoolkinderen die per fiets naar Tholen of Sint-Maartensdijk rijden is het een zeer gevaarlijke weg, zo vinden de drie raadsleden. Het college blijkt daarop niet direct en zelfs niet binnen de termijn die het reglement van orde aangeeft voor een schriftelijke vraag, antwoord te kunnen geven, want zo schrijft het dagelijks bestuur der gemeente Tholen letterlijk: binnen de in het reglement van orde voor de raad gestelde termijn kan op deze vraag geen antwoord worden gegeven, omdat wij het terzake uitgebrachte advies wensen te bespreken in de vergadering van de commissie bestuurlijke aangelegen heden. In de 27ste ronde van Oud-Vossemeer werd fikse strfjd geleverd door de amateurprominenten, maar ook door onze streekrenners Th(js Fase en Bram Geense. Tegen het einde zaten 14 renners op kop en op het plaatje zien we daarvan vooraan winnaar Matje Dohmen, ThlJs Fase en Iets verder naar achter Bram Geense met de anderen voor een laatste krachtslnspanlning na byna 100 kilometer. Een talrfjk publiek omzoomde het parcours.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1