[optelsom J Uitbreiding kantoor Gemeentewerken Tholen dure noodoplossing 't Is wi verbie in Setaiiand Burgemeester: Onhoudbare situatie, men zit nu bij elkaar op schoot DEZE WEEK Donderdag 3 juli 1975 31e jaargang no. 33 Hoe ver met nieuwbouw Sint-Maartensdijk? Architect al gekozen Redelijke dienstverlening1 Smerdiekse weekmarkt stopt 1 september Middenstand moet antwoord geven Niet terzake kundig Tennisbaan en gymmateriaal Beëindiging erfpacht 4000 gulden Woningbouw Achterstand administratie Clandestiene bouw zie verder pag. 5 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 10,25 per halQaar. Per post^ 12,00 Lossé nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentleprljs 0 23 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4t68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Maandagavond klonk het „node" door de Thoolse raadszaal. Het is de afkorting van noodgedwongen. Het betekent dat er nauwelijks een andere keus overbleef. Dat node klonk niet alleen maar uit de mond van een of andere opposant in het raadscollege, het kwam zowel van deze als gene kant van de tafel. Een noodgedwongen voor B. en W., eveneens een noodgedwongen voor de raad. Het ging om nog een uit breiding van ruimte voor de dienst gemeentewerken. Niemand twijfelde aan de noodzaak daarvan. Alleen het tijdstip waarop dit nog moet gebeuren, riep de nodige vraagtekens op. Vorig jaar immers besloot het gemeente bestuur de zetel in Sint-Maartensdijk te vestigen. De bedoeling is daar alle gemeentelijke instellingen (administra tief en technisch apparaat) onder te brengen. Het gemeentehuis van Sint- Maartensdijk is daartoe meer dan onvoldoende. Zelfs in de overgangs situatie was het al nodig het voormalige hotel de Gouden Leeuw, waarin ook de bibliotheek is gevestigd, aan te kopen om een deel van het apparaat onder te brengen en het is allemaal nog beknopt wat de klok slaat. Terwijl gedokterd wordt aan de uitbreidingsplannen, moest weer een ander onderdeel van het gemeentelijk apparaat tussentijds worden uitgebreid. De raad zat een beetje aan te kijken tegen het daartoe toch weer noodzakelijke bedrag. Aanvankelijk leek de oppositie zelfs vrij groot, maar dat dient eveneens erkend, er was een vlotte verdediging van het B. en W. voorstel met argumenten die nauwelijks aanvechtbaar waren. Ondertussen duurt de overgangsfase niet alleen lang, maar het zal ook niet zo weinig kosten. Vier jaar passeerden inmiddels sinds de herindelingsdatum. De toenmalige suggestie in deze kolom: bouw ergens nieuw voor vijf miljoen op een qua verbindingen centraal eilandpunt, leek een lachertje voor die tijd. Het zal niettemin moeten blijken wat nu eigenlijk de beste keuze was, zowel voor de burger als voor wat de financiële kant betreft. Om van langdurig ongerief van het apparaat zelf maar niet te spreken. Als men in het schuitje is gestapt, moet men varen. Het lijkt een lange vaartocht te worden, want terecht merkte de voorzitter op, dat men voor wat die uitbreidingen betreft geen overhaast werk moet doen. Ondertussen was er wel wat ongeduld voelbaar in de raadszaal: wanneer kunt u ons inzicht over de eerste fase verschaffen. Er blijkt toch al een architect (zonder ons) te zijn benoemd. Het waren een paar opmerkingen uit verschillende politieke hoek, die aan het college niet voorbij konden fladderen. Het lijkt er op, dat raadsleden een afzonderlijk notitieboekje hebben om te noteren wat vanaf 1 juli het gemeentelijk apparaat qua huisvesting kostte met nog volop blanco pagina's om daar de nodige cijfers in de toekomst op te zetten. En die lege pagina's zijn voorlopig nog wel nodig. Vermoedelijk is de raad met ons benieuwd naar het uiteindelijke laatste cijfer. Dat zal nog wel even geduld vragen. Het wordt een lange optelsom. De Thoolse gemeenteraad heeft maandagavond node Ingestemd met de uitbreiding van het kantoor van de afdeUng gemeentewerken aan de Molenvlietaedyk in Tholen. Met algemene stemmen besloot men voor 67.000 galden een kontalnerge- bouw van Jarino te kopen dat later ab verplaatsbaar leslokaal b(j scholen gebruikt kan worden. Het enthousiasme was maar matig omdat de raad besloten heeft de definitieve bestuurszetel in Sint-Maardijk te vestigen en daar alle gemeentelijke diensten inclusief gemeentewerken te concentreren. Is het nog wel verantwoord dan nu zoveel kosten te maken? zoek een ander gebouw of benut het gemeentehub in Tholen, brachten de fracties van SGP, CHU en WD naar voren. Burgemeester J.E. van Boeijen voorkwam de schijnbare torpedering van het voorstel. HIJ zei dat b en w de zaak ook ernstig onder ogen hebben gezien, maar het kan echt niet meer langer. Vier man op'een kamer, het b geen 2 1/2 Jaar meer vol te houden. Splitsing van de afdelingen levert bezwaar op. Hoe ongaarne ook, b en w zjjn toch met dit voorstel gekomen, aldus de burgemeester. De raad ging er toen mee accoord. vanwege vakantie van de heren L. Kloet en W.C. van Kempen was de Thoolse gemeenteraad niet voltallig. Na 3 Va uur vergaderen besloot men allemaal vakantie te nemen tot 18 augustus, daar de julivergadering vervalt. Nu passeerden er nog een groot aantal voorstellen de revue, o.a. die van uit breiding kantoor gemeentewerken Tholen. SGP-woordvoerder M.P. van Dijke onderschreef de behoefte aan meer ruimte volledig, maar een kontainergebouw van 67.000 gulden vond hij een dure noodoplossing. Is er in Tholen geen ruimte waar de tekenkamer tijdelijk ondergebracht kan worden? Hopelijk is het gebouw binnen 2 a 2 1/2 jaar overbodig wanneer de uitbreiding van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk klaar is en dan is dit toch wel een dure oplossing. Dat het kontainergebouw dan bij scholen benut kan worden vinden we twijfelachtig omdat er dan, naar het zich laat aan zien, eerder overschot van dan gebrek aan leslokalen zal zijn", aldusSGP- woordvoerder van Dijke. Raadslid J. Versluijs (CHU) was het met hem eens. Moet dat nog?, vroeg hij zich af, evenals WD-woordvoerder M. van Damme. Overigens «prak de argumentatie om tot uitbreiding te komen hem wel aan, maar toch vroeg hij zich af of uitbreiding nu wel verant woord is. Dat er meer ruimte voor gemeentewerken moet komen staat buiten kijf. De bekrompen indeling geeft nu een rommelige indruk. Het gebrek aan spreekkamers verhoogt de drempelvrees van de burger. Wanneer men een bepaalde ambtenaar wil spreken, wordt dit gesprek haast altijd door andere ambtenaren bijgewoond. Zeker niet bevorderlijk voor de burger- om z'n hart uit te storten., aldus van Damme. De WD-fractievoorzitter vroeg ver volgens hoe ver het staat met de voor bereiding voor de nieuwbouw van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Zijn we op een punt aangeland voor inspraak van de raad? Kan al een bepaald jaar genoemd worden wanneer de nieuwbouw gerealiseerd kan worden? Was voor de tijdelijke oplossing voor gemeentewerken geen andere ruimte aanwezig zoals het gemeentehuis in Tholen? Mede door de daling van de rentevoet laat de financiële positie van de gemeente een financiële aderlating als deze wel toe? Toch vragen wij ons af, of gezien de miserabele toestand waarin ,s rijks kas zich bevindt, het niet beter was ook met onze uitgaven wat meer pas op de plaats te maken. Wanneer alle departementen zullen moeten bezuinigen, zal dan ook de kraan van het gemeentefonds een beetje nauwer gezet moeten worden? en wat zullen hiervan de gevolgen zijn voor de gemeente Tholen?, zei dhr. van Damme. De burgemeester antwoordde dat het minimaal nog wel 2 1/2 jaar duurt voordat de uitbreiding van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk gerealiseerd kan worden. We zijn nu aan het begin van het Nieuwbouwplan. Zodra we bij deze voorbereiding een afgerond geheel hebben, zullen we dit aan de raad voorleggen. In overleg met deskundigen zijn b en w nu aan een inventarisatie bezig. Het heeft geen zin om nu over organisatorische problemen te gaan praten", aldus de burgemeester. PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen herinnerde eraan dat de raad gevraagd heeft in een zeer vroeg stadium ingelicht te willen worden over de nieuwbouw- plannen. Zijn de geruchten van buiten het gemeentebestuur juist dat er reeds een architect is aangetrokken? De burgemeester bevestigde dat. Er is een architect gekozen die voor een vast afgesproken prijs b en w adviseert omtrent de inrichting van het uit te breiden gemeentehuis. Dhr. van Schetsen wees erop dat een architect toch ook de vormgeving behartigt. De burgemeester zei dat na afronding van de inventarisatie, de inrichting, een architect kan worden aangetrokken die het schetsplan maakt e.d. we haasten ons er echter niet mee, daar is deze zaak veel te belangrijk voor. Bovendien zijn we aan de voorzichtige kant met geld uitgeven, stelde de burgemeester. Terugkomend op de uitbreiding van het kantoor voor de gemeentewerken zei de raadsvoorzitter dat de tijd tot nieuw bouw in Sint-Maartensdijk niet overbrugd kan worden. In de omgeving is er ook geen ander gebouw beschikbaar en dan krijg je ook een Klompen, schorte in aekmusse ei moeder weer opheborrege, want de fieeste in Setaiiand is wi verbie. Wat aem ,m henote, vooral van de poppekaste in ,t Durrupsuus. Zo'n fieeste zei m'n moeder, em m'n nog nooit had. Ons ök nie. D& zumm'n ok nooit verhete.... enorme pendel, want de tekenkamer staat niet los van de andere afdelingen. In het belang van een goede werk situatie voor de ambtenaren en een redelijke dienstverlening voor de burgers is de uitbreiding nodig. Het is nu geen toestand, er is geen spreek- ruimte. B en w hebben getracht aan dit voorstel te ontsnappen, maar het kan echt niet langer meer. Het kontainer gebouw kan later als school lokaal gebruikt worden en met verlaging van het leerlingenaantal zal dat wel nodig zijn ook. Bovendien is het altijd bruikbaar voor een bf ander gemeen- schapsdoel, zeker in zo'n grote woon wijk als Dalempolder. Raadslid van Damme noemde als voor beeld een creche en zei overtuigd te zijn van de argumenten. Hij noemde het een dure maar noodzakelijke oplossing en Eoopte dat de welstandscommissie geen ezwaar maakt zodat het niet duurder wordt. Ook mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven(KVP) vond 67.000 gulden een fors bedrag, maar gezien de nood situatie wilde ze wel met het voorstel accoord gaan Dat deed heel de raad tenslotte, wat voor de wethouder van Openbare werken L.J. Koopman een meevaller was. Met 12 tegen 3 stemmen besloot de Thoolse gemeenteraad niet in te gaan op de protesten en verzoeken tot her ziening van het raadsbesluit de Smerdiekse weekmarkt op te heffen. In april besloot de raad al met 11 tegen 6 stemmen de markt te stoppen. Maandagavond was er een voorstemmer(W.C. van Kempen) en een tegenstemmer (L. Kloet) wegens vakantie afwezig, terwijl Th. Aarnoudse en mevr. J.M.Deurloo-van Broekhoven tegen de weekmarkt stemden terwijl ze in april voor waren. Persoonlijk zei dhr. Aarnoudse nog steeds voor de week markt in SintMaartensdijk te zijn, maar hij had bezwaar tegen protesten als van dhr. C.J. Bazen en 1500 inwoners van Sint-Maartensdijk. Acties na democratisch genomen raadsbesluiten ondersteunt de SGP niet, zei fractie voorzitter Aarnoudse. De CHU kwam ook niet terug op de in april genomen beslissing. Dhr. J.Versluijs zei dat zijn argumenten in gesprekken met diverse inwoners niet ontzenuwd waren. De kernen blijven gediend met een zo ruim mogelijk voor zieningenpakket op alle werkdagen. Daarvoor is een gezonde middenstand nodig. Trekken we nog meer koop kracht weg, dan kan er steeds minder sprake zijn van gezonde concurrentie omdat de middenstand wordt uitge dund. Mist bijvoorbeeld een zuivelbedrijf de verkoop van kaas, dan zullen andere produkten de maximaal toelaatbare prijs moeten opbrengen. De consument betaalt dan het gelag. Beleid moeten worden gevoerd op lange termijn In het belang van consument zowel als middenstander op langere termijn hebben we tegen de week markt gestemd. Het enige argument waar we wel begrip voor hebben is het gezellig heidsaspect van zo'n markt. Als dit bij velen een van de belangrijkste zo niet het belangrijkste aspect is, begrijpen wij niet waarom de suggestie van een zomermarkt direct van tafel is geveegd. In die tijd is er extra koopkracht vanuit de recreatie. De afweging van voor- en nadelen zou dan veel minder naar een kant doorslaan. Ons inziens het over wegen zeker waard, aldus de CHU- woordvoerder. VVD-fractievoorzitter M. van Damme verklaarde dat de protesten hem wel aanleiding gaven tot heroriëntatie maar jammer genoeg niet tot wijziging van het ingenomen standpunt. „Wekenlang heeft de weekmarkt ons bezig gehouden en ons achtervolgd. Honderden gesprekken met voor- en tegenstanders zijn gevoerd. Als raadslid moet je niet te trots zijn een ingeno men standpunt te wijzigen wanneer niet eerder naar voren gekomen aspecten of betere argumenten dit vereisen. We zijn onder de indruk gekomen van het grote aantal voorstanders van de weekmarkt, maar niet zo zeer over de aangevoerde argu menten. Begrijpelijk dat een groot aan tal mensen in actie komt wanneer de plaatselijke overheid een maatregel voorstaat die niet geheel parallel loopt met het „vermeende" individueel belang. Duidelijk is wel dat waar de protesten appeleren aan de niet - mobiele consument, het vooral deze consument was die een integrerend deel van mijn betoog in april uitmaakte. Indien de markt met een aantal kramen zal worden uitgebreid, vrezen wij een verdere sanering van de midden standszaken en daardoor een monopolie positie van de overgebleven midden stand. Met name de inwoners van de kleine kernen kunnen hiervan de dupe worden. In de aprilvergadering hebben wij de Thoolse middenstand uitgedaagd een antwoord te geven op de uittocht van mobiele consumenten die hun inkopen in Brabant doen. Het moderne onder nemerschap eist dit van hen. Protectie, bescherming, leidt tot niets. Indien een lauwe opstelling van de middenstand niet tot het door ons gewenste effect zal leiden, behoort een andere opstelling van de VVD fractie in de toekomst niet tot de onmogelijheden. Instelling van een zomermarkt of markten zoals in Renesse waarbij ook en vooral de plaatselijke middenstand, ook van de andere kernen, acte de presence geeft, zal indien daarvoor ver gunning wordt gevraagd, door onze fractie in positieve zin benaderd worden", aldus dhr. van Damme. De burgemeester constateerde dat een grotere meerderheid van de raad voor handhaving van het besluit was de weekmarkt in Sint-Maartensdijk te stoppen. Hij deelde nog mee dat de plaatselijke middenstandsv r nigi, an de middenstandseratvèg S e ból tad jt volgen, de weekmarkt op te heffen. PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen i vond het gezien de meerderheid weinig zinvol de zaak aan te houden omdat de raad niet voltallig was. Hij stelde voor te praten over rouleren van de weekmarkt in Tholen, Sint- Maartensdijk en Sint-Anna-land bijvoorbeeld 1 keer per maand. Hij merkte op dat de CHU in de commissievergaderingbijzonder geporteerd was voor die gedachtengang. Dhr. van Schetsen stelde tenslotte voor de huidige weekmarkt nog tot 1 september door te laten gaan. De heren Aarnoudse en Versluijs sprake zich tegen roulatie uit. Dhr. van Damme vond het persoonlijk wel een onderzoek waard. Dhr. de Korte zei inderdaad met de gedachte van roulatie gelopen te hebben, maar de drie kleinste kernen krijgen daarvan in de toekomst de klappen, zodat hij er niets meer voor voelt. De burgemeester wilde de marktkooplieden niet verder aan met lijntje houden door ze nog een sprankje hoop te geven en de zaak te laten slepen. Dhr. van Schetsen had geen behoefte aan een stemming over de roulatie, waarmee de burgemeester de zaak als afgedaan beschouwde. Tevoren was al per 12 tegen 3 stemmen besloten het raadsbesluit tot afschaffing van de weekmarkt te handhaven. Alleen de PvdA was tegen. Wethouder C.J. Moerland sprak zijn misnoegen en teleurstelling uit over de houding van de raad. „De raad heeft deze zaak niet ter zake kundig beoordeeld. Er.is een klein beetje misgegokt. Een grote meerder heid van de Smerdiekse bevolking is voorde weekmarkt. Het is een daad van goed bestuur dan nu te zeggen, we hebben misgekleund, we trekken het raadsbesluit in. Roulatie is een surogaat oplossing", zei wethouder Moerland. Niemand reageerde meer. Tholen kreeg van de raad zijn derde tennisbaan voor 28.000 gulden met de stemmen van de SGP tegen omdat de tennisvereniging Gods dag ontheiligt. Fractievoorzitter Aarnoudse had wel waardering voor de zelfwerkzaamheid van de vereniging om uit eigen middelen een oefen baan aan te leggen. Hij wierp verder de vraag op of het wel reëel is dat Tholen zijn derde tennisbaan krijgt terwijl de andere kernen (behalve Sint- Maartensdijk) er nog geen hebben. Dat zal bij de bevolking beslist vreemd over komen, aldus dhr. Aamcudse. CHU-raadslid de Korte vond de huur verhoging van 250 gulden per jaar niet veel. Hoeveel is de contributie? VVD- raadslid van Damme noemde de huur wel verantwoord gezien de investering. De burgemeester zei graag in redelijk heid tegemoet te willen komen aan wensen van het verenigingsleven. Er moet wel behoefte zijn. Eegedima draait bijzonder goed en heeft een goed bestuur. Men heeft zelf ook wat over voor de uitbreiding van de accommo datie. De huurverhoging is een redelijke bijdrage. Aan contributie betaalt men 55 tot 60 gulden. Eegedima is de grootste tennisvereniging op ons eiland. In Sint-Maartensdijk is een kleinere met twee banen. Voor de verenigingen is het een prettige zaak dat er ook uit de andere kernen komen tennissen. Van behoefte aan een tennisbaan elders is nog niets gebleken, aldus de burgemeester. Met algemene stemmen besloot de raad voor 21.000 gulden materiaal te kopen voor de gymnastieklokalen van Poortvliet, Oud-Vossemeer, Sint- Annaland, Stavenisse en Sint- Maartensdijk. SG P-fractievoorzitter Aarnoudse zei dit voorstel van harte te willen ondersteunen daar er op alle hoorzittingen om gevraagd is. Op een vraag van dhr. van Schetsen over nieuwbouw van het gymlokaal in Poortvliet, antwoordde de burgemeester dat de voorbereidingen op korte termijn afgerond worden. Bij de begrotings behandeling kan de raad concreter ingeleid. Met 9 tegen 6 stemmen besloot de Gemeenteraad de schadevergoeding bij beëindiging van erfpachten in saneringsplannen te bepalen op 4000 gulden per woning. VVD, CHU en KVP waren tegen omdat zij geen uniform bedrag wilden maar de kwaliteit en bouwkundige waarde van het pand wilden laten taxeren. De meerderheid wilde niet onverplicht tot betaling overgaan. In een zeer uitvoerige discussie passeerde deze drie jaar slepende zaak nog eens de revue SGPwoordvoeraer M. Dijke zei dat de erfpachter weet dat hij door het aangaan van de overeenkomst bij het einde geen enkele vergoeding voor gebouwen e.d. te wachten staat. In het Burgerlijk Wetboek is dat allemaal duidelijk geregeld. De erfpachters hebben ook ruimschoots gelegenheid gehad de erfpacht af te kopen. Dhr. Dijke waardeerde het dat B en W uit sociale overwegingen een tegemoetkoming van 4000 gulden willen geven. PVD A-fractievoorzitter van Schetsen was het volledig met Dijke eens en complimenteerde hem voor zijn voortreffelijk betoog. WD- woordvoerder J. L. van Gorsel vond dat erfpachtscontracten van 40 tot 60 jaar geleden niet meer in deze tijd passen, Tegenwoordig wordt er voor Af opstallen een volledige vergoedflg gegeven. Een uniform bedrag vond'ftij onrechtvaardig. Hij wilde bijvocfcbeeld 60% van de getaxeerde waarde fcfetalen. CHU-raadslid de Korte was zich ter dege bewust dat de gemunte niets verplicht ïs te betalen, m$ar het kan- beding noemde hij een unjAe clausule die in 1911 toch wel metjeen positieve bedoeling in het contracvgezet is. De tol voor het niet afkopen van het erfpachtsrecht (dk het wel deden kregen een aantrekkelijke prijs) noemde de Korte veel te hoog. Hij wees erop dat bij betaling van 4000 gulden de Gemeente zelf niets doet daar die 4000 gulden van het Rijk komen in de vorm van krotafbraakpremie. Persoonlijk had hij in deze zaak ook meer medewerking van de PVDA verwacht. Dhr. van Schetsen merkte op dat de Korte de grote jongen uithangt bij deze zaak. Maar dat de PVDA en met name het Raadslid Kloet niet blind was voor sociale overwegingen. Wij willen echter een stukje verantwoordelijkheid dragen om goed bestuur mogelijk te maken, aldus van Schetsen. Wethouder Koopman vond het jammer dat de raad verdeeld optrekt. Hij was het volledig met Dhr. Dijke eens dat de Gemeente de kans loopt door de rechter in het ongelijk gesteld te worden als men de weg van de VVD en CHU volgt. De wethouder zei dat de Gemeente nergens toe verplicht is en daarom al veel doet als men 4000 gulden geeft. De Raad kan mogelijk nog meer geven door inflatiecorrectie toe te passen. De betrokkenen hebben allemaal twee of drie keer bericht gehad om de zaak af te kopen. Het is onbillijk tegenover degenen die het wel hebben gedaan, nu de zaak te laten taxeren. De Burgemeester zei geen goedkeuring van G.S. te verwachten op het voorstel van VVD en CHU 60 of 75% van de waarde Van het pand te betalen. Als de Gemeente onverplicht tot betaling overgaat, zal dat de toezicht houdende pstanties met de wenkbrauwen doen •ywnsen, aldus de Burgemeester. De {Corte stelde nog voor de panden waarop het kanbeding van toepassing is te laten taxeren en voor de volle honderd procent te betalen met een minimam van 4000 gulden. Hiervoor "oelde de meerderheid niets, VVD en CHU pleitten er tenslotte voor, alle erfpachtatv in de Gemeente af te laten kopen. De raad nam een voorbereidingsbesluit voor wijzigingen van bestemmings plannen in Poortvliet, Stavenisse en Sint-Maartensdijk in verband met bouwplannen van de stichting Beter Wonen. Vanwege het type woning moeten de bestemmingsplannen gewijzigd worden. Raadslid de Korte vroeg zich, gelet op het grote verloop af, of de 14 huizen in Sint-Maartensdijk wel nodig zijn nu er al 20 in aanbouw zijn in plan Zuidhoek. Hij had de indruk dat Tholen en Sint-Maartensdijk te kunstmatig groeien. De factor werk gelegenheid gaat niet meer op om in de betrokken plaatsen huizen te bouwen. Daarom niet te geforceerd bouwen, vond de Korte. De burgemeester antwoordde dat de huizen pas in 1976 klaar zijn. Van overbebouwing is er in de verste verte De lange optelsom. Uitbreiding kantoor gemeente werken dure noodoplossing. Thoolse raad kocht nieuwe brandweerauto. Erfpacht historie afgesloten. Smerdiekse weekmarkt verdwijnt 1 september. Clandestiene bouw geeft proble men. Drommen in Sint Annul an die straten voor het feestbeslult. Afscheidsvloed by het onderw-ys. Sint Philipsiand leverde ruim 4000 liter levensbloed. De grote (vakantie >trek is begon nen. Instemming met plan d'Ee. Direktiewissellng in De Schotse. Rijwieldriedaagse had record deelname. De nieuwe competitie indeling. BEKOMMERNIS IN HET HART DES MENSEN BUIGT HET NEDER, MAAR EEN GOED WOORD VERBLIJDT HET. (Spr. 13 25). Dit nummer bestaat uit '12 pa gina*. geen sprake. Er is geen leegstand en honderd huurwoningen per jaar hebben we nodig. Dat is bepaald niet te veel. Er is ook steeds diepgaand overleg over de bouw tussen de wethouder van Volkhuisvesting en Beter Wonen. Wethouder Koopman zei dat er in Sint- Maartensdijk een vrij groot verloop is geweest, maar de huizen waren praktisch direct bezet door jonggehuwden. In Sint-Maartensdijk zitten we nu echt een beetje in de knel, zoals we in alle kernen thans een beetje overhoop zitten met gebrek aan woningen, zei wethouder Koopman. Raadslid de Korte had in het controle rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen over het le kwartaal 1975 gelezen dat er hier en daar nogal wat opmerkingen zijn over de gemeentelijke administratie. O.a. over het woningbedrijf, de rekening 1972 van Beter Wonen die ontbreekt evenals het feit dat er nog geen huurinvorderingsstaten zijn. Op de afd. Financiën werken ze hard, maar is er wel voldoende vakkundig personeel. Wat doen we aan de achterstand, vroeg het raadslid. Wethouder Moerland antwoordde dat het Verificatiebureau zelf is inge schakeld om de achterstand in te halen. Eerst moet de rekening 1971 klaar zijn voordat de rekening 1972 aan bod kan! komen. Binnen afzienbare tijd is het klaar. De burgemeester vulde aan dat de gemeente in 1976 denkt bij te komen. Er is wel eens overwogen het sneller te doen, maar we zijn -voorzichtig met personeelsuitbreiding. Straks gaat het gemakkelijker omdat de administratie dan in de computer staat. Overigens is de achterstand in de hele provincie. G.S. hebben pas een brief gestuurd1! waarin ze zich zorgen maken over de achterstand in het afwerken van gemeenterekeningen, aldus de burgemeester. De raad hield zich uitvoerig bezig met clandestiene bouw van de heren J. Bogert in de Visstraat te Tholen en C. van Winkelen in de Tuinstraat te Sint- Annaland. De eerste was zonder vergunning begonnen en toen er problemen waren naar wethouder Koopman gekomen. De zaak werd tot tevredenheid opgelost, Bogert ging met alles accoord maar hij gebruikte toch andere dakpannen. Dat klopt niet, zei wethouder Koopman, die vond dat hij zelf altijd zeer soepel optreedt ten aanzien van de welstand. De burgemeester voelde zich geflest en getergd: eerst clandestien gebouwd en toen de toezegging niet gestand gedaan. Men dient de regels in acht te nemen.j Het gemeentebestuur laat blijken dat ze niet met zich laat sollen. Dhr. van Damme pleitte voor een soepele opstelling om met overleg een' botsing met de burgers te voorkomen. Laat men ook tijdig bij bouw of verbouw contact met gemeentewerken opnemen om te voorkomen dat extra kosten worden gemaakt. Op deze aspecten kan door de overheid niet te vaak de aandacht gevestigd worden. Bij dit geval zie ik niet in dat juist de pannen van dhr. Bogert in de Visstraat, waar zoveel soorten gebruikt worden, zouderf

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1