Muzikaal gedeelte ver leende gouden glans SINT-MAARTENSDIJK NIEUWE BRANDWEERAUTO KRIJGT NU AL Bel bij brand 0011 5öQ JAAR ST.AMALAUb 1W28 Kantoor gemeentewerken Tholen wordt toch nog uitgebreid DEZE WEEK Maandagavond half acht gemeenteraad Tholen Abonnement 2e halfjaar 1975 Donderdag 26 juni 1975 31e jaargang no. 32 Officiële herdenkingssamenkomst 500jaar Sint-Annaland Lief en leed bracht tot elkaar Bronnen mede dienstbaar maken Historie Al voor derde keer Gouden slot Blieje daje gekomme b»nne m, Uitbreiding kantoor gemeentewerken Aanvulling gymmateriaal Derde tennisbaan Tholen Erfpachten Vervolg op pag. 11 Voor een goede alarmering moet U daarbij het volgende melden: UW NAAM HET TELEFOONNUMMER VANWAAR U OPBELT WAT ER AAN DE HAND IS WAAR (HET JUISTE ADRES) DE HULP NOODZAKELIJK IS. Spreek duidelijk en niet te snel. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 Sint Annaland - Telefoon 01665 - .375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschynt elke donderdag. Abonnementsprys 10,25 per halQaar. Per post 12,00 Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Onbetwist zullen de ruim 700 belangstellenden maandagavond in de grote tent op het Sint-Annalands havenplein het er over eens zyn dat het door het gemeentebestuur officieel herdenkingsgebeuren een gouden glans kreeg door het optreden van het plaatseiyk muziekkorps en zangkoor. Een van elke vereniging weliswaar kort, maar cultureel hoog peil bereikend optreden werd in een slotfase nog overtroffen door een gecombineerde uitvoering van het „Naher, mein Gott, zu Dir (E. Ruh.) en Die Ehre Gottes (Beethoven)". Besloten werd met het gezameniyk zingen van twee coupletten van het Zeeuwse volkslied. Mede door de aanwezigheid van de commissaris der Koningin en mevrouw Boerden, ambachtsvrouwe De Casembroot-van der Feltz, en talryke oud Sint- Anna lander s kreeg vooral het laatste deel van de avond byzondere entourage. Er was enig vertraagd begin, omdat de organisatoren nog het hoopje hadden, dat de commissaris der Koningin, na een lange statenzitting nog tijdig van de partij kon zijn. Dat tijdig was er niet bij maar hij was er wel met echtgenote. Ondertussen had burgemeester Van Boeijen een bijzonder welkomswoord gericht tot gedeputeerde J. van den Bos, tevens oud-burgemeester van Sint- Annaland en ook voormalig burgemeester met echtgenote W. Baas en H. J. Smith (uit Nunspeet). Dat bijzonder welkomstwoord was er ook voor mevrouw de Casembroot als ambachtsvrouwe van het jubilerende dorp. Het comité 500 jaar herdenking hoorde eveneens een bijzondere begroeting van Tholens eerste burger, nu het zich zo had ingezet aan de organisatie van de herdenkingsweek. Bergen werk verzet en talloze moeilijk heden overwonnen. Daarom verleende het gemeentebestuur u gaarne morele en materiële steun en hoopt daarmee zorgen te hebben verlicht. Begroet werden voorts de oud-raads leden van Sint-Annaland, vertegen woordigers van het plaatselijk verenigingsleven en hen die in het verleden leiding gaven aan deze gemeenschap. Door een komen van heinde en verre blijkt u met deze gemeenschap nog nauw verbonden, vond de burgemeester. Tenslotte voor Tydens de toespraak van oud burgemeester Baas werd achterin de feesttent door een enkeling hinderiyk lawaai veroorzaakt. Knudde dat het gebeurde, knudde ook dat het kon gebeuren. De lawaaimaker werd later door de politie verwyderd. ieder aanwezige een welkomstwoord, overtuigd van het hartelijk meeleven met Sint-Annaland en de viering van haar vijfde eeuwfeest. De dank ging vanzelf ook uit naar de Koninklijke fanfare „Accelerando" en het Chr. gemengd koor V.Z.O.S. en wie ook meewerkten tot het geheel van het programma. „In de vijf vervlogen eeuwen, zo vervolgde burgemeester Van Boeijen", is dit dorp en zijn inwoners menigmaal in zijn bestaan bedreigd geworden en .toch gespaard gebleven. Van geslacht op geslacht hebben de in een zeker isolement levende burgers zich verenigd en lief en leed tesamen willen en kunnen delen. Daaruit is een gemeenschapsge voel, een saamhorigheid gegroeid, die tot op de dag van vandaag nog haar weerspiegeling vindt in samen doen en een goed funktionerend organisatie- en verenigingsleven. Juist ook hier is het verlies van de burgerlijke zelfstandigheid diep betreurd en als een aanslag op het eigene ervaren. Het gemeentebestuur brengt daarvoor begrip en respect op. Sint-Annaland levert dezer dagen naar buiten en aan zichzelf het bewijs, dat het als gemeenschap wellicht bedreigd, maar niettemin ook nu onaangetast is gebleven. Wij allen kunnen ons daarover slechts in hoge mate verheugen. Zo daarover in ons hart ook maar enige twijfel zou zijn gerezen, dan wordt ook de geschiedenis bevestigd, dat de hechte gemeenschap van Sint- Annaland vanuit het verleden gespaard is gebleven en verdient te blijven voortbestaan." Burgemeester van Boeijen besloot zijn openingswoord aldus: „Voor de toekomst van dit eiland zal Sint- Annaland van grote betekenis kunnen zijn als het zijn bronnen van levenskracht mede dienstbaar maakt aan en doet uitstralen naar de andere levensgemeenschappen op Tholen. Ik heb vertrouwen dat daartoe de be reidheid aanwezig zal zijn en zie voor Sint-Annaland en zijn burgers een ge wichtige taak weggelegd. Wervelend vlogen hierna Accelerando's tonen door de zaak via een tweetal nummers, waarbij inzonderheid de „Bandietenstreken" een staaltje was van vaandel-afdeling muziek in het populair genre. In een 20 minuten vergend overzicht was er hierna een stuk Sint- Annaland historie in vogelvlucht dat werd gebracht door oud-burgemeester Baas, die vrij onverwacht een Zeeuws historicus moest vervangen. In een goede samengang van verledentijds ge beuren en hedendaagse ontwikkeling, wist de oud-Sint-Annalandse burgemeester overigens met wat stembandenlastontstaan, groei en bloei, teleurstelling en depressie, vast beradenheid en zegen in kort bestek te brengen en zij die het geheel konden volgen, constateerden een frivole binding van historische feiten naast ter plaatse immer gekoesterde ver wachtingen. Het bouwen in oude tijden zonder de vergunningen- en papieren romslomp is velerlei resultaten nog niet eens zo slecht uitgepakt, hield burgemeester Baas zijn gehoor onder andere voor. Ten aanzien van de historie bracht hij begrijpelijk veelal datgene, wat via deze kolommen al onder de aandacht van de lezers is gebracht. In een korte, maar welsprekende felicitatie zei de commissaris der Koningin, in Zeeland, dr. C. Boertien hoe hij zich na de laatste hamerslag van de maandagstatenzitting naar Sint- Annaland had gespoed en nu tot zijn eigen verbazing constateerde, dat hij in zijn nog korte Zeeuwse tijd al voor de derde maal in dit dorp van zijn gewest vertoefde. Eerst om 'n honderdjarige te feliciteren, vervolgens bij het bezoek van de Israëlische ambassadeur aan het streekmuseum ter plaatse en nu bij de herdenking van het 500 jarig bestaan. Laat ik het er maar op houden, dat dit komt omdat mijn vrouw ook (joh)ANNA heet, zei de heer Boertien, die al was opgekomen voor de microfoon onder hartelijk applaus van het publiek. In dat opzicht toonde de zaal trouwens een bijzonder meeleven met een op tijd (klappend) huldeblijk. Dat openbaarde zich eveneens bijzonder door het met zo grote aandacht het optreden volgen van het zangkoor „V.Z.O.S." onder leiding van de heer J. Wesdorp. Door het ontbreken van een soliste moest weliswaar het nummer van Shelly vervallen, waarvoor in de plaats kwam het weinig minder mooie „Daughter of Zion" van Clark. Het eerste nummer was „Rejoice in the Lord al way" van Rathbone. Met volop bewondering voor het afzonderlijk optreden van Sint- Annalands verenigingstop, kreeg de muzikale omlijsting van de officiële avond een gouden slot door de combinatie van zang en muziek in een tweetal nummers. Het „Naher, mein Gott, zu Dir" van E. Ruh en „Die Ehre Gottes" van L. van Beethoven kregen in deze combinatie een harmonische uitvoering, die tenslotte tot een ovationeel applaus leidde van de dik 700 luisteraars. Elk van de twee dirigenten had een nummer voor zijn rekening s». De herdenldnsgsweek 500 jaar Sint- Annaland werd zaterdagmorgen op het zonnige kerkplein geopend door burge meester J.E. van Boeyen die de ftaverheks onthulde als symbool van ,t Toaverkot Se tall and. Links comitevoor- zitter M.C. Kooijman, oud-burge meester W. Baas met zijn echtgenote, de comité-leden mevr. J. Snoep- Overbeeke en J.Vroegop en Acceierando-voorzitter AJ. Boogaard. VZOS en Accelarando zorgden daarna voor een gezamenlijk concert waarvoor grote belangstelling bestond. Mede dankzij de gunstige weersomstandig heden was de optocht daarna een groot succes. genomen om daaraan leiding te geven. Oud-Sint-Annalanders vooral beluisterden een muzikale vooruitgang van beide verenigingen, die men ondanks hooggespannen verwachtingen niet voor mogelijk had gehouden. Het verleende inderdaad een gouden glans aan het officieel gebeuren. Comité voorzitter J. C. Kooijman hield zijn slotwoord in de stijl van het her denken: Burregemiester in z'n vrouwe, commissoaris ok k mé z'n vrouwe, eeren van het provincioal bestuur, de gemieenteraedsleden met d'r vrouwe in oale andere anwezige, ik bin blieje daje gekomme binne. De heer Kooijman dankte het gemeentebestuur voorde uitnodiging en alle anderen, vooral die van ver gekomen waren voor hun aanwezigheid. „Het werrek dat'r vo hedaen is, is geweun onbegriepelijk vö dez'n tied. Van d'n optocht ei ieder nog kunne lieere. Zoals van die vaoder me vuuf kinders, daerat setalland d'r ieen van was. De rest kuje wè begriepe." De heer Kooijman deponeerde tegelijkertijd nog wat St.-Annalandse wensen als groter dorpshuis, gymzaal, zwembad, e.d. „Je tuug mot ieest hoed weze in tövere kum'n nie mieer." Voor de burgemeester was er een aandenken aan dit gebeuren in de vorm van een miniatuur heks en voor de commissaris een tegel van het nonnetjes huis, terwijl de dames van bloemen werden voorzien. „M'n ebbe het vrieed op pries hesteld daje ier was", zo besloot de comité voorzitter zijn dankwoord, waarna door allen staande twee coupletten van het Zeeuws volkslied werden gezongen, inderdaad uit volle borst maar ook met steun van zangkoor en muziekkorps. Terwijl volgens de planning vernieuw5ing pas in 1977 of 1978 zoo gebeuren, behandelt de Thoolse gemeenteraad maandagavond een voorstel van b en w om nu ai een nieuwe brandweerauto voor Sint-Maartensdyk aan te schaffen. Dankzy de gunstige financiële positie van de gemeente kan dit jaar reeds de investering van 92.000 gulden gedaan worden. Het gaat om een manschappenwagen met hogedruk autospuit van 76.500 gulden en een aanhanger met lage- drukspult van 15.500 gulden zoals ook de vrywillige brandweer in Tholen die pas in gebruik heeft genomen. Sint-Maartensdijk maakt nu gebruik van een trekkermanschappenwagen (lage drukspuit) uit Scherpenisse van 15 jaar oud en een tankautospuit hoge druk uit Poortvliet van 21 jaar oud. Volgens de planning vernieuwing brandweer-materieel zou Sint- ?Vv-- attraktief was het programmaonderdeel op de Thoolse dagen „historische aan spannen", waarvan hier een opname van amateur-fotograaf C. Poot uit Sint Maartensdijk. Verslag en uitslagen van veekeuringen en het zaterdaggebeuren vindt men elders in dit nummer. Maartensdijk in 1977 of 1978 aan de beurt komen, afhankelijk van de financiële mogelijkheden. Inmiddels is echter wel gebleken dat bij het huidige materieel, in het bijzonder aan de tankautospuit, de kans op storingen erg groot is, wat voor een slagvaardig optreden bij brand bij zonder bezwaarlijk is. Daarbij moet worden gesteld, dat de vernieuwing door ons college op een later tijdstip was gesteld dan door de brandweer was geadviseerd. Vervanging was door de brandweer namelijk als noodzakelijk gesteld in 1976. Nu de financiële positie van de gemeente het mogelijk maakt om eerder tot vervanging over te gaan, meent ons college, dat het alleszins wenselijk is om de adviezen van brandweerzijde op te volgen. Het behoeft geen nader betoog, dat met name brandweermaterieel, dat op zeer onregelmatige tijdstippen onmiddellijk moet kunnen worden ingezet, aan hoge eisen van bedrijfszekerheid moet voldoen", aldus b en w in hun voorstel aan de raad. Het college wil verder de vergoedingen aan het personeel van de vrijwillige brandweer verhogen. De jaarvergoedin gen worden voor een adjunct hoofd brandmeester eilandelijk commandant 2515 gulden, adjunct hoofdbrand meester korpscommandant 2215 gulden, brandmeester tevens ondercommandant 1550 gulden, adspi- rant officier 250 gulden, brandmeester 290 gulden, onderbrandmeester 250 gulden, adspirant onderbrandmeester 200 gulden, hoofd brandwacht 225 gulden, brandwacht le klasse 205 gulden, brandwacht 2e klasse 190 gulden, adspirant brandwacht 175 gulden. De uurvergoedingen worden 15,00 voor opkomst bij brand en hulpverlening en 7,50 voor wacht diensten, oefeningen, cursussen. In de begrotingsbrief 1975 maakten b. en w. er reeds melding van, dat het kantoor van gemeentewerken aan de Molenvlietsedijk in Tholen zodanig bezet is, dat er behoefte is aar meer ruimte. Daarbij wordt in het bijzonder gedacht aan twee spreekkamers voor bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken. Nu ondervindt men ernstige storing van het voeren van gesprekken met derden op overvol bezette kamers, terwijl het bezwaar wordt gevoeld van te geringe mogelijkheden voor vertrouwelijke gesprekken met het publiek. Hoewel in het kader van de nu in voorbereiding zijnde bouwplannen tot uitbreiding van het gemeentehuis te Sint Maartensdijk voor dit huisvestingsprobleem een definitieve oplossing zal worden geschapen, achten b. en w. het voor een verantwoorde huisvesting nodig nu een incidentele voorziening te treffen. Er is een plan ontworpen om aan de noordkant van het bestaande gebouw een prefabgebouw van ongeveer 75 m2 te plaatsen. In deze uitbreiding kunnen de tekenkamer, lichtdrukkamer en berging worden ondergebracht. In het bestaande gebouw kunnen de werkruimten van het bureau bouw- en woningtoezicht en onderhoud gebouwen worden uitgebreid en spreekkamers voor gemeentewerken en bouw- en woningtoezicht beschikbaar komen. B. en w. geven er de voorkeur aan om voor de uitbreiding een kontainergebouw van Jarino aan te schaffen omdat een dergelijk verplaatsbaar gebouw te zijner tijd kan worden benut voor uitbreiding van leslokalen bij scholen en dergelijke. Het college stelt de raad tenslotte voor, 67.000 gulden voor uitbreiding van het kantoor gemeentewerken uit te trekken. Al geruime tijd bestaat er in diverse gymnastieklokalen op het eiland Tholen een tekort aan materiaal. De inspecteur van de lichamelijke opvoeding oordeelde dat er in Poortvliet, Oud Vossemeer, Sint Annaland, Stavenisse en Sint Maartensdijk een tekort is aan het zogenaamde kleine materiaal. B. en w. vinden het een eerste vereiste dat in elk gymlokaal een basispakket leermiddelen, nodig voor het basisonderwijs, aanwezig moet zijn. In een later stadium kan dan overgegaan worden tot aanschaffingen meer bestemd voor verenigingsgebruik. Volgens de offerte van Janssen en Fritsen B.V. te Helmond, die het merendeel van de gymnastieklokalen op Tholen heeft ingericht, zullen de totale kosten 20.709,53 bedragen. Hierbij wordt afgezien van de aankoop van 3 viervaks klimramen voor Poortvliet zoals de inspecteur had geadviseerd. Dit is namelijk een vrij kostbare uitgaaf, terwijl het voornemen bestaat om in de nabije toekomst een nieuw gymlokaal in Poortvliet te bouwen. De tennisvereniging Eegedima in Tholen heeft b. en w. om medewerking gevraagd voor realisering van een derde tennisbaan, wat 28.000 gulden voor de gemeente kost. De meerderheid van het college stelt de raad voor dat bedrag beschikbaar te stellen (wethouder L.J. Koopman heeft principiële bezwaren vanwege de zondagopenstelling). Volgens b. en w. verheugd de tennisvereniging zich nog steeds in een toenemende belangstelling van leden. Aangezien de bestaande banen nu al optimaal in gebruik zijn, heeft men zich genoodzaakt gezien vanwege een accommodatietekort een ledenstop in te voeren. Eegedima heeft een bijdrage geleverd in de aanleg van de tweede baan en realiseerde uit eigen middelen de bouw van de oefenkooi. De voorspoedige groei van Eegedima geeft b. en w. de overtuiging dat in deze tak van sport behoeften onvervuld blijven indien niet tot uitbreiding van de accommodatie wordt overgegaan. De vereniging beschikt nu niet over de financiële mogelijkheden om een bijdrage in de aanlegkosten te verstrekken. Eegedima heeft echter Grote drukte Annaland in feestend Sint- Officiële herdenkingssamen komst met commissaris en am bachtsvrouwe Vervroegde aanschaf brandweerauto voor Sint- Maartensdyk Discussie rond uitbreidingsplan in raad Sint-Philipsland Anna-Jacobapolder wil wel aardgas en woningbouw Thoolse dagen met zon en ruiters Ook in dit nummer een reeks geslaagden Het jubileum van pastoor Vermeulen In Sint-Philipsland voor 40ste keer bloed geven De eerste veilingen Thoolse voetbalfederatie besprak overschryving spelers OOK MET KROMME BENEN KAN MEN RECHTUIT LOPEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Onze bezorgers gaan starten met het ophalen van het abonnementsgeld voor het tweede halfjaar 1975. Om te voorkomen dat de nieuwsvoorziening behoorlijk beperkt zou moeten worden, waren wij genoodzaakt de prijs van een bezorgabonnement te stellen op 10,25. Voor deze verhoging van nog geen twee cent per krant gaf de minister van economische zaken ons toestemming. U krijgt voor de 10,25 weer 26 weken lang elke donderdag Uw eigen nieuwsblad Eendrachtbode in Uw bus. U kunt onze bezorgers ook met de groene (bank)betaalcheque of blauwe (giro)betaalkaart betalen. Bij voorbaat dank voor Uw vlotte medewerking. Postabonnees kunnen afwachten totdat zij een geadresseerde stortingsaccept girokaart ontvangen. Die kaart dient U alleen van Uw handtekening en bank- of postrekeningnummer te voorzien en kunt U bij Uw bank inleveren of naar postgiro opsturen. verklaard gaarne bereid te zijn een huurverhoging tot 1.000 gulden (nu 750 gulden) per baan te aanvaarden. Volgens gemeentewerken kost een tennisbaan 28.000 gulden inclusief BTW. In die prijs is 8.000 gulden grondwerk, zandfunderimg en beplanting begrepen. Een zeer uitvoerig voorstel aan de Thoolse gemeenteraad betreft de beëindiging van erfpachtsrechten. Dit speelt voornamelijk in Sint Maartensdijk en met name in de Bosstraat en Achter ,t Bos. waar enkele bewoners vergaten dat het erfpachtsrecht afliep en daardoor hun woning aan de gemeente verloren. Medio maart 1972 werd op voorstel van de raadscommissie onroerende zaken aan de betrokkenen 2.500 gulden gegeven ter compensatie van het verlies van hun pand. Dit uit sociale overwegingen en volgens b. en w. niet volgens enig wettelijke of contractuële verplichting. Op deze manier werden vijf erfpachtsovereenkomsten in de Bosstraat en omgeving te Sint Maartensdijk beëindigd. Een erfpachter van grond aan het Achter ,t Bos maakte echter bezwaar tegen de geboden vergoeding. Sindsdien sprak de commissie onroerende zaken uitvoerig over deze zaak. Daarbij kwam ook het „kan" -beding in de erfpachts- advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1