Thoolse raad maakte met grote bedragen korte metten Pastoor A. Vermeulen 40 jaar priester Zwembad Thoien in vakantie hele dag open Ruim 7000 gulden voor Philadelphia DEZE WEEK Verbinding Tholen- Sint Philipsland nog beter Vijf eeuwen Sint-Annaland Dorpshuisverbouw Vossemeer van de grond \V-k jaar aan Oud-Vossemeerse Sint Willibrordusparochie verbonden Vrachtwagen met kraan Wekelijks grof vuil Samenwerking met Protestanten Nog niet met pensioen Donderdag 19 juni 1975 |H| 31e Jaargang no. 31 JÉ0ÈL 8 m ^f§Él êéndRACHT Hel enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Postbus S Sint Annaland Telefoon 01665 - .375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 VerschJJnt elke donderdag. Abonnementsprijs 9,75 per halfjaar. Per post£ 11,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Wat verschijne, wat verdwijne, ,t Hangt niet aan een los geval. In 't verleden, ligt het heden, in het nu, wat worden zal." Met Bilderdijks onvergetelijke waarheid heeft de voorzitter van het herdenkings comité Sint Annaland in een programma boekje een poging gedaan de zin van het herdenken zinnig te doen zijn. Het is. zo hebben we het ook bij de viering van Thoien 600 jaar stad, aangeroerd zinvol de historie niet te vergeten. We herinneren ons hierbij een uitspraak van een welbekend en welbemind streekbewoner, de Thoolse wethouder wijlen C. Boender toen hij in zijn verdediging voor de handhaving van een zelfstandige gemeente waarschuwde het historisch gegroeide niet zo maar overboord te gooien. Als men aan de vooravond staat van een 500 jarig herdenken zullen inwoners dat ongetwijfeld verschillend benaderen. De een met heimwee aan wat was, de ander om het plezier dat een feestweekje kan bieden, een derde weer omdat hij het waardevol acht inwoner te zijn van zo'n dorp. Er is nog wel wat meer. In hetzelfde programmaboekje formuleerde Tholens en daarmee ook Sint Annalands eerste burger het treffend met de volgende passage: „Sint Annaland wordt gekenmerkt door een hechte band met het verleden en een nog immer gekoesterde onderlinge verbondenheid. De positieve kracht, die daarvan voor het plaatselijk maatschappelijk leven uitgaat, wordt weerspiegeld in een bloeiend verenigings- en organisatieleven". Burgemeester van Boeijen benaderde daarmee êén van de zeven kernen in zijn gemeente in bijzonder positieve zin. Juist in die samenhang is het echter wel de vraag of het de meest positieve kern is. We menen dat zelfs met enig recht van spreken te moeten betwijfelen. In de periode na de door de rijksoverheid opgelegde samenvoeging van Thoolse gemeenten lijkt ons met name deze woonkern het meest eigengereid. Eigengereid dan in zoverre dat ze 500 jaar lang meende haar eigen boontjes te kunnen doppen en in haar binnenste die mening nog is toegedaan. Daarbij ook nuchter beseffend dat ze moeilijk in de Thoolse collectiviteit meer van haar neus zou kunnen maken dan zelfstandig, maar tegelijkertijd vergelijkbaar met gemeenten van dezelfde orde, mogelijk was. Een karaktertrek, die mogelijk haar oorsprong kan hebben in de ter plaatse de eeuwen door levende drang naar zelfstandigheid van vele zoals dat ook nu nog wel wordt genoemd: kleine boertjes Die minder zakelijk verstandig, bereid zijn wat welvaartsgenot prijs te geven voor de met wat meer armoe omringde vrijheid. Het is ondoenbaar dat in kort tijdsbestek te wijzigen. Tenslotte nog een wat meer sentimentsaspect van herdenken Als kind kan heel lang bijblijven wat in jeugdjaren als bijzonders in de omgeving van het leefmileu voorviel. Het wordt in dit nummer zelfs benadrukt onder de rubriek stemmen van lezers door meerdere inzenders. Het waardevolle van dat herdenken voor de jeugd kan snel worden onderschat. Niet alleen het waardevolle voor het individu, eveneens het waardevolle voor de gemeenschap. Juist dat wordt dezer dagen door Sint Annaland ervaren van hen, die er al zo lang niet meer wonen. Een eens gesmede band wordt niet meer verbroken zolang men het leven heeft. Dat brengt ons terug tot Bilderdijk zonder herhaling. Moge het voor Sint Annaland en die zich daarbij betrokken weten, een waardig en waardevol herdenken worden. De dorpshuisbouwcommissie Oud- Vossemeer kan haar draaiboek voor wat de verbouwplannen betreft dicht* klappen. Die verbouw werd dinsdag avond In de Thoolse spoedeisende raadsvergadering gegund aan B.V. Uytdewilligen te Oud- en Nieuw- Vossemeer en aan de firma van den Hoven te Thoien. Die Vossemeerse bouwcommissie heeft nog wel even tyd om aan de Inventaris te denken, maar over een jaar zal men toch wel een eind op streek ztyn. De Thoolse raad was dinsdagavond trouwens toch gul met voteren. Uiteraard niet zonder het nodige vooroverleg. Maar by de beslis sing hoefde er niet zoveel meer te worden gepraat. Er komt een nieuwe huisvuilkraakperswagen en een vracht wagen met kraan voor gemeentewerken. Een optelsommetje leert dat er binnen het half uur voor een dikke zes ton was verorberd. De Thoolse raad maakt trouwens geen landelijke uit zondering, dat er gewoonlijk langer wordt gediscussieerd över een duizend gulden meer of minder voor herbe steding, om een voorbeeld te noemen, dan wanneer met een bepaald voorstel., tonnen zjjn gemoeid. Het overgrote merendeel toonde zich verheugd over de drie B. en W. voorstellen van deze spoedeisende agenda-afwerking. Het bracht iemand tot de niet zo hardop uitgesproken conclusie, zoals wel eens zwaardere broeders van lichtere zusters denken: het ïykt v 1 een juichend christendom. t- Een spoedeisende raadsvereniging werd uitgeschreven om haast te kunnen maken met de verbouw van het voormalig gemeentehuis te Oud-- Vossemeer tot Dorpshuis, een al geruime tijd papieren planning. Bij tiende begrotingswijziging dienst» Het nieuwe zwembad aan de Zoekweg in Thoien is tijdens de schoolvakantie elke dag (behalve zondag) van 10.00 tot 17.30 uur open. Deze regeling gaat zaterdag 28 juni in. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de wensen om met het gezin een dagvullend uitstapje te maken. Er is een grote zonneweide en een consumptietent aanwezig. Na drie weken zwemmen heeft het Thoolse bad de 10.000ste bezoeker kunnen begroeten. Dat was mej. W. Baay uit Thoien, die woensdag een cadeaubon kreeg. Het bezoekersrecord op 1 dag is inmiddels ook gebroken, want woensdag 11 juni werden er maar liefst 1133 bezoekers geteld. Toen was het ook 23 graden warm. De volleybal vereniging Amigos uit Oud- Vossemeer heeft een buitenuitrusting beschikbaar gesteld om op de zonneweide het volley» balspel te beoefenen. De voetbalwedstrijd Camping Irenehoeve Oud-Feyenoord heeft zaterdagavond 7198,00 opgebracht voor PhUadelphia Thoien en Sint- Philipsland, de Po. Chr. Oudervereniging van geesteiyk gehandicapten. Er waren 1815 betalende bezoekers die totaal voor 5445 gulden zorgden. Via de collecte tijdens de wedstrijd kwam 850 gulden binnen en tijdens een gezellig samenzijn in de bar van Camping Irenehoeve te Stavenisse nog 903 gulden aan giften. Rotterdams burgemeester André van der Louw (links op de foto), die de aftrap voor de wedstrijd verrichtte en na afloop Smerdiek-voorzitter A.L.Hage de bal met handtekeningen overhandigde, bracht ,s avonds hulde aan camping eigenaar en organisator Hans Hoven jr De eigenaar van Camping Irenehoeve is met enkele medewerkers een jaar geleden begonnen met het op touw zetten van deze gebeurtenis en was nu bijzonder blij met het geslaagde evenement, al waren zyn verwachtingen ten aanzien van belangstelling en opbrengst nog hoger gespannen geweest. jaar 1975 werd door de raad voor die realisering 410.000,beschikbaar gesteld. B. en W. zouden pogen een zo groot mogelijke rijkssubsidie op dit werk te krijgen. Het college deelde dan ook via haar pre-advies verheugd mee, dat maximaal 330.000,van het Rijk tegemoet gezien kon worden op deze verbouwkosten.Echter, de aanbesteding was na ruim een jaar vanaf de eerste raming niet zo meegevallen. Er was prijsopgaaf gevraagd bij de aan nemingsbedrijven Suurland B.V. te Scherpenisse en bij Uytdewilligen B.V. te Nieuw-Vossemeer. Laatstgenoemde was de laagste voor 286.420, exclusief B.T.W. daarnaast is de firma van den Hoven te Thoien bereid spant- konstrukties en tribunes te maken voor 317*000,- ook exclusief BTW. Met aankoop van hardhouten vloeren, stoelen en tafels, gordijnen, stoffering, serviesgoed en dergelijke kwamen B. en W. afgerond op 444.000,ook inclusief architektenhonorarium. Er was dus op de tiende begrotingswijzi ging nog een aanvullend krediet nodig van 34.000, De heer J. L. van Gorsel (V.V.D.) con stateerde dat het Vossemeerse Dorps huis al meermalen in de raad is besproken. Het is een duur geval, maar de V.V.D. heeft toch geen bezwaren en zal blij zijn als het 1 maart 1976 klaar kan zijn. De S.G.P. woordvoerder Th. Aamoudse herinnerde er aan, hoe zijn fraktie al in een eerder stadium had gezegd de opzet te duur te vinden en nu er nog geld bij moet kan men van die zijde moeilijk een juichkreet verwachten. De heer M. van Damme (V.V.D.) was ook wel blij dat het nu zover was, maar vond dat de rijkssubsidie toch nog wel anders uit de verf is gekomen dan B. en W. suggereerden. Er was destijds immers sprake van 83 procent van de kosten, maar nu is het 330.000, maximaal geworden. De voorzitter verzekerde dat CRM van 83 procent sprak, maar dan over een toen bekende raming. C.H.U.-er J. D. de Korte informeerde van wanneer die raming dan wel was. Dat bleek zo'n anderhalf jaar geleden te zijn. De voorzitter vond dat men ook niet moest vergeten, dat er hardhouten vloeren zijn bijgekomen, nu de proef daarmee in het Poortvlietse Dorpshuis als zeer geslaagd mag worden beschouwd. Bezwaren waren er verder niet bij de raad. zodat het meerdere bedrag werd gevoteerd en het werk werd gegund aan Uytdewilligen en van den Hoven. De voormalige gemeente Thoien kocht oktober 1968 een Bedford vrachtwagen, die thans te kostbare reparaties zou vergen om ze bruikbaar te houden. Het B. en W. voorstel was om een nieuwe vrachtwagen te kopen en daarop een los- laadkraan aan te brengen. Toen dit voorstel in de commissie openbare werken werd besproken, bleek er voor levering van kipperbak en kraan behalve Netam N.V. te Rotterdam ook een eilandelijke leverancier te zijn, nl. het carosseriebedrijf Elenbaas te Poortvliet. Het prijsverschil was gering, zodat B. en W. dinsdagavond het voorstel op tafel bracht een Bedford vrachtwagen bij de firma Crusio te Bergen op Zoom te bestellen en een kipperbak met kraan bij carosseriebe drijf Elenbaas te Poortvliet voor een totaal bedrag van 52.470,04. De heer J. D. de Korte (C.H.U.) vond het juist dat de nieuwe wagen er komt. Zijn collega's waren het daarmee eens, zodat hiertoe unaniem werd besloten. Een eveneens belangrijke aankoop was die van een nieuwe huisvuilkraakpers wagen. Een in augustus 1967 gekochte nieuwe huisvuilwagen is namelijk aan het eind van zijn latijn. Nu toch ver nieuwing aan de orde is, geven B. en W. er de voorkeur aan een zodanige wagen aan te schaffen dat wekelijks zowel huis als grofvuil kan worden meegenomen. Na verschillende demonstraties kreeg een aanbieding van Geesink B.V. te Emmeloord voorkeur. Het gaat wel de lieve som van 128.980,40 kosten. De heer J. D. de Korte (C.H.U.) vond het belangrijk dat wekelijks zowel huis als grofvuil kan worden meegenomen. Het is wel een dure aanschaffing, maar verantwoord. Het publiek zal het waarderen. Hij acht het wel gewenst de burgers duidelijk te maken wat huis- en wat grof vuil is. anders gezegd, datgene wat in de gebruikelijke zak moet en wat als grof vuil kan worden gebonden. De heer van Damme constateerde dat wanneer hij de cijfers vergelijkt met wat men in de commissie zag en wat nu op papier staat wethouder Koopman zijn naam eer aan deed. Hij heeft er (aan korting) uitgehaald wat er in zat. De heer Aamoudse was 't met vorige sprekers eens, dat het wekelijks meegeven van grof vuil verlichting betekent voor de burger en daarom goed zal werken. Mevrouw M. J. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.) informeerde wanneer de nieuwe wagen in gebruik komt. Wethouder Koopman verwachtte dat de levertijd 2 maanden zal zijn. Hij wees er vraagstellers met nadruk op. dat er in de voorwaarden, cq de bepalingen van hetgeen huisvuil en grofvuil is geen verandering komt. Eenvoudig gezegd: wat in de zak kan is geen grof vuil. Als men hem complimentjes geeft voor een verkregen voordeel is dat niet meer dan zijn plicht. Hij moet omgaan rpet gemeenschapsgelden en dan moet dat zo zuinig mogelijk gebeuren, vindt de wethouder van Openbare Werken. De heer Aamoudse zou er bij inge bruikneming van de nieuwe wagen de bevolking toch wel graag nog eens op attent willen maken, waaraan ze zich te houden heeft ten aanzien van grof- en huisvuil. De voorzitter wil er eveneens strikt de hand aan houden, anders zou het fout lopen. Hij is het met de raad eens dat het een enorme verbetering voor het publiek kan zijn wekelijks het grof vuil te kunnen meegeven. Unaniem besloot de raad hierna tot aankoop van de nieuwe huisvuilkraakperswagen. De heer de Korte had al eerder gelanceerd een juiste afschrijving toe te passen en aan tijdschrijven te gaan doen om de rentabiliteit van dit dure materiaal te kunnen beoordelen. De voorzitter zou dat ook een goede oplossing vinden, maar om het voor alles te doen zou veel papier en tijd vergen. Ten aanzien van de nieuwe wagen met kraan vxk- gemeentewerken zou het dit jaar toch te proberen zijn. Die toezegging kwam er dan ook. Op 30 juni krijgt de raad de maande lijkse agenda te verwerken. Sint-Annaland maakt zich op voor de herdenking van het 500-jarig bestaan van zaterdag 21 tot en met 28 juni. By de ingang van het dorp aan de Spuistraat is een poort geplaatst, evenals aan het begin van de Voorstraat tegenover de N.H. Kerk. Bovendien is de Voorstraat met bomen opgesierd. ,s Avonds zijn de poorten feesteiyk verlicht. In de afgelopen maanden is er door veel inwoners heel wat werk verzet om de medeburgers en de gasten straks een afwisselend programma te kunnen aanbieden,. Bij de optocht zaterdagmorgen half elf zal biyken wat er achter de schermen allemaal aan wagens en voorstellingen gemaakt zyn. Ook met naald en draad is er heel wat tot stand gebracht aan Oude Thoolse dracfrt, haakmutsen, enz. De tweeling Hanna en Henny Theunisse en Jans van Iwaarden hebben hun creatie in elk geval klaar en poseren hier voor het nonnetjeshuis in de Voorstraat, dat voor het feest helemaal is opgeverfd. Gisteren, woensdag, werden de vensters aangebracht. Bij goed weer zal er zaterdag en de volgende week ongetwijfeld veel belangstelling zijn voor de Sint- Annalandse feestweek. Zin van herdenken. Thoolse raad gul met aankopen Verbinding Tholen-Slnt Phillpsland nog beter Sint Annaland viert 500 jarig bestaan met folklore en o.a. donderdagavond Luchtmacht- Kapel Vosmeers dorpshuis kan nu van de grond Camping Irene, Oud Feyenoord en een talrijk publiek brachten ruim 7000 gulden voor gehandicapte Thoolse jeugd Vrijdag en zaterdag Thoolse dagen met veekeuringen en ruitersport Rabobank Scherpenisse in 1974 tien mille minder winst, in Sint Maartensdyk gezonde bankgroei Nog honderd werklozen...is te eel Zaterdag jubileert Vosmeers Pastoor Vermeulen Een wisselbeker, maar ook teleurstellingen op vocaal bondsconcours De tweede braderie in Sint Phillpsland Een reeks geslaagden Ook B.L.O.ers waren op schoolreis Stemmen van lezers met een kritische voetbalnoot, een biyde (Sint Annalandse) herinnering en een koppeltye-nop maniak. Uit de Sint Annalandse historie Smerdiek 3 ook kampioen IN DE JEUGDJAREN REEDS BESLIST MEN OF MEN AANVOERDER, MEDESPELER OF SPELBEDERVER Zaju WORDEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Zaterdag 21 juni wordt In Oud- Vossemeer het jubileumfeest van pastoor A. Vermeulen gevierd, die zondag 15 juni 40 jaar priester was en 12,5 jaar herder van de Sint Willebrordusparochie. Om half drie is er in de R.K. kerk aan de Dorpsweg een plechtige eucharistie viering. Daarna geeft rond kwart voor vier de Oud- Vossemeerse muziekvereniging een serenade voor de pastorie. Om half vyf begint in Hof van Holland de receptie voor de genodigden en van zes uur tot half acht krijgt de bevolking gelegenheid pastoor Vermeulen geluk te Pastoor Vermeulen werd op 24 september 1906 in Leur geboren en was de middelste uit een gezin van 3 kinderen. Na de lagere school, 2,5 jaar voortgezet onderwijs in Huijbergen en zes jaar klein seminarie aan de Ypelaar in Ginneken, volgden zes jaar groot seminarie in Hoeven. Op 14 juni 1935 werd hij door bisschop Hopmans van Breda tot priester gewijd. Daarna volgden 2,5 jaar als kapelaan in de parochie St. Georgius in Kruisland en een mensenleeftijd, zoals de pastoor het zelf uitdrukt (25 jr.) in de parochie van de Martelaren van Gorkum in Stampersgat. Hier vierde hij zijn zilveren priesterfeest om 2,5 jaar later naar de Sint Willibrordusparochie in Oud-Vossemeer te gaan. Steeds wilde hij wel op zijn oude standplaats blijven, maar Oud-Vossemeer was qua verbindingen altijd nog dichter bij Brabant dan Zeeuws-Vlaanderen. De overgang naar het Zeeuwse gebied viel pastoor Vermeulen mee. In het begin kreeg hij nog veel aanloop van mensen uit Stampersgat. Vooral als de Schutters tegen Vosmeer kwamen voetballen, stond de hele Dorpsweg vol met auto's. Nu is dat wat afgezwakt, al krijgt de pastoor nog regelmatig uitnodigingen van verenigingsjubilea in Stampersgat. De oorlogstijd was de moeilijkste periode in zijn veertigjarige priester loopbaan. Zijn superieur pastoor Wijgert wilde zo snel mogelijk vluchten, maar kapelaan Vermeulen bleef al was het wel gevaarlijk. Op zeer korte afstand kwamen drie mensen bij een bombardement om het leven. Met veel genoegen denkt pastoor Vermeulen terug aan de verhouding tussen de katholieke en niet-katholieke bevolking in Oud-Vossemeer. Bij zijn komst stond de samenwerking nog in de kinderschoenen. maar met de hervormde»predikant ds. Leenmans en' de gereformeerde predikant ds. Van Dijk werd de eerste gezamenlijke kerkdienst in de gymzaal gehouden. De plaats zinde de pastoor niet zo en bij de komst van ds. G.J. Voortman werd bij toerbeurt de N.H. kerk, Ger. kerk en R.K. kerk gebruikt voor de gezamenlijke diensten. De betrekkingen zijn goed, wat nog eens wordt bevestigd door het gezamenlijk lidmaatschap van de schaakvereniging. Competitiewed strijden worden soms bij elkaar thuis afgewerkt. Gesterkt door een grote bewondering voor de koninklijke familie en koningin Juliana in het bijzonder, heeft pastoor Vermeulen veel bijgedragen tot herop richting van de Oranjevereniging waarvan hij nu voorzitter is. Op 30 april kunnen de kinderen van de kleuter- en lagere scholen steeds van een uitgebreid programma genieten. Wat de veranderingen in de R.K. kerk betreft, zegt pastoor Vermeulen tussen de conservatieven en de progressieven in te zweven, al heeft hij het op de voor lopers heel wat minder begrepen. Hij is er zich echter goed van bewust dat niet alles bij het oude kan blijven. Enkele jaren terug zegende hij met ds. Voortman een gemengd huwelijk in, wat voordien een heet hangijzer was in de R.K. kerk. De veranderingen vallen in Oud-Vossemeer echter niet zo op als in de grote steden. Het kerkbezoek loopt ook belangrijk minder hard terug dan elders en dat stemt pastoor Vermeulen bij zijn jubileum toch wel tot grote tevredenheid. Hoe lang de nu 68-jarige pastoor nog voor de Sint Willibrordusparochie behouden blijft, is onbekend. Allereerst is het met de priesterroepingen dun gezaaid en het is zelfs goed mogelijk dat alles straks op de schouders van pastoor Van Osta uit Thoien komt. Daarom haast pastoor Vermeulen zich niet voor zijn afscheid zolang hij nog goed gezond is. Gezien de goede verzorging door zijn huishoudster Drika Vlamings zijn er ook wat dat betreft geen problemen. Velen zullen ongetwijfeld pastoor Vermeulen met zijn jubileum gaan feliciteren. Pastoor A. Vermeulen 40 jaar priester en 12'/i jaar pastoor in Oud-Vossemeer. Zaterdagmiddag vindt de jubileum viering plaats. Rijkswaterstaat, in casu het bouw bureau Schelde Rijnverbinding is bezig de dam Tholen-Sint-Philipsland voor wat de rij breedte betreft met een meter te verbreden. Deze dam destijds nodig voor kanalisatie betekende tegelijkertijd een werkweg en nadien als eenrichtings verkeer een lokale verbinding tussen twee voormalige eilanden. Als echter straks het nieuwe kanaal in gebruik komt zou de huidige een richtingsver binding van Thoien naar Sint- Philipsland die langs de Zeedijk onder de Slaakdambrug doorloopt bij verkeer over die weg in de avonduren en nacht moeilijkheden voor het scheepvaartver keer kunnen opleveren vanwege de koplichten van de auto's. Daarom wordt de dam-rijbreedte uitgebreid tot 4 meter en dat maakt dan ook het verkeer in beide richtingen over deze dam mogelijk. De verbreding op zich is al vrijwel voltooid, maar men zal nog wat moeten wachten op de asfaltering. Toch is het de bedoeling de tweerichtingsbaan voor de bouwvakantie (11 juli) in gebruik te kunnen nemen. Uiteraard wordt dan de weg langs Zeedijk en onder Slaakdambrug voor het openbaar verkeer afgesloten. Deze noodzaak voor de scheepvaart betekent anderzijds in het lokale een nog betere (kortere) verbinding Tholen- Sint-Philipsland. De veiligheid zal er ook niet minder om zijn, aangezien de weg naar en onder de brug zowel vanwege mogelijk tegemoetkomend landbouwverkeeren vanwege straks ook nu en dan een vloed die de weg onbe rijdbaar kan maken, een vrij griezelige verkeersaangelegenheid was en kan zijn. De nieuwe oplossing slaat twee vliegen in een klap.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1