Tholen waardeert nieuw zwembad Toch weer een feuilleton Theo Fase en Piet van Daalen voetballen tegen oud-Feyenoord Reeds 818 bezoekers op 1 dag DEZE WEEK In ere houden Burgemeester J. E. van Boeijen opende op zonnige dag belangrijke voorziening SPOEDEISENDE THOOLSE RAAD Donderdag 12 juni 1975 31 c Jaargang no. 30 Bijna grijze haren Voortreffelijk opgenomen Clubvlag de Eendracht Duik- en showgroep Goede moed op overdekt bad Koop zaterdag nog kaartjes in uw woonplaats Streekmuseum heeft nu 300 leden Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschynt elke donderdag. Abonnementsprys 9,75 per halflaar. Per post/ 11,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprljs 0 23 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Wie de woordvoerders van de Thoolse veehouderij deze week een toelichting hoorde geven op het programma van de negentiende Thoolse dagen beluisterde op de achtergrond een wat depressieve toon. Een teleurstelling omdat het aantal inschrijvingen voor het vee dat ter keuring wordt voorgeleid minder was dan vorig jaar en sommige vooraf gaande jaren. Een teleurstelling die werd verwoord in een niet zo bedoeld maar wat vaag klinkend dreigement dat men bij een nog verdere daling van deelname in de toekomst de fokveedag als afgeschreven kon beschouwen. Dan immers, zo werd gesteld, zou het omvangrijke voorbereidende werk niet meer opwegen tegen wat er als resultaat valt uit te halen. Er bleek bij die teleur stelling overigens wel begrip te zijn voor de moeilijkheden bij de veehouders, die hun voor deelname wat doet huiveren. Aangezien die moeilijkheden een zo duidelijk teken des tijds zijn, willen we er hier in wat meer algemene zin dieper op ingaan. Het niet meedoen wil immers niet zeggen, dat men de fokveedag als een nutteloos gebeuren ziet, maar is veelal een gevolg van overmacht. Overmacht dat zich als het ware bij iedere zelfstandige ondernemer manifesteert: De boer, de tuinder, de veehouder, de middenstander. De noodzaak van bedrijfsvergroting, produktie- en omzetvermeerdering met de daartegen over te hoge loonkosten hebben van nog veel meer zelfstandige ondernemers dan voorheen eenmansbedrijven gemaakt. Die eenmansbedrijven zijn uiterst gevoelig buiten het spoor te treden. Met een hard ploeteren en het vele uren maken valt het hoofd boven water te houden dan wel het bedrijf te runnen. Maar in wezen wel noodzakelijke bijkomstigheden kan men er nauwelijks of niet bij gebruiken. Wat betekende het 20 jaar geleden om met 'n vier- of vijftal medewerkers in het bedrijf mee te doen aan een fokveedag? Er waren helpende handen genoeg voor wat nog als een uitje werd gezien. Dat is er niet meer bij en de economische ontwikkeling heeft er ongewild toe bijgedragen dat het tot een soort nationalisatie is gekomen. Duidelijk een doodsteek voor het particulier initiatief. De wil kan dan nog aanwezig zijn, maar de mogelijkheid ontbreekt. Zo zien we in den lande veel waardevols verloren gaan. Het zou en voor de veehouderij in het bijzonder en voor de streek in het algemeen spijtig zijn, dat de traditionele Thoolse dagen, de ontmoetingsdagen van velen in de streek ook vanwege die landelijke-, zo niet internationale tendens met zoveel anders tot het ver leden zou gaan behoren. Zo ver is het niet. We zouden willen aansporen met desnoods extra inspanning, extra moeite en tijd, dit gebeuren toch in ere te houden in ons gebied. Niet alleen afwegende het economische- het kennisverrijkende nut van dat gebeuren, maar zelfs alleen maar als de ontmoeting van mens tot en met mens. Van de confrontatie eveneens van mens en dier. Daarom het petje af voor hen die nog steeds, nu en ook voor de twintigste maal, bereid zijn moeite te doen hun en dat algemeen belang op die manier te willen dienen. In ere houden. Onder fraaie weersomstandigheden heeft burgemeester JJE. van Boeyen zaterdagmiddag het nieuwe openluchtzwembad aan de Zoekweg in Tholen officieel in gebruik genomen. Alles werkte er aan mee, dat deze opening een feest werd. De koninklijke muziekvereniging Concordia, het mqjorettenpeleton in fleurige, nieuwe uniformen, de jeugdleden van zwem-, voetbal- en gymnastiekvereniging, de vele belangstellenden, de wapperende vlaggen, het was by elkaar een kleurryk schouwspel onder een zomers voorjaarszonnetje. Daar tussen in kabbelde het verfrissende, heldere water van het zwembad, dat meteen by de opening al te klein bleek om iedereen naar hartelust te kunnen laten zwemmen en duiken. Op 1 dag boekte het Thoolse zwembad al 818 bezoekers. De burgemeester werd daarmee direct op zyn wensen bediend toen hy zei dat de beste beloning voor het gemeentebestuur is, dat het zwembad zich in een geweldige aftrek zal mogen verheugen. Het openingsprogramma startte om kwart voor twee op de Markt- waar Concordia met drumband en majoretten, gevolgd door jeugdleden van drie sportverenigingen, naar het zwembad aan de Zoekweg gingen. De genodigden en vele belangstellenden stonden daarvoor het hek te wachten op Neptunus(Gerard Gravestein) met zijn zeemeerminnen Adriana van Dijke en Ike Timmer uit Tholen en Cisca de Jonge uit Poortvliet. Neptunus overhandigde vervolgens de sleutel van het hek aan dhr. W.C. van der Stel, de nu in Middelburg woonachtige ouddirecteur van het Welzijnsorgaan Tholen die de werkgroep zwemmen Tholen vanaf het begin begeleid heeft. Dhr. v.d. Stel noemde het zwembad een belangrijke voorziening voor de recreatie en het welzijn van Tholen, waarna hij de sleutel aan burgemeester J.E. van Boeijen overhandigde. Deze opende het hek, waardoor de belangstellenden naar binnen stroomden. De muziek-vereniging marcheerde de zonneweide op en de genodigden namen in het zonnetje plaats op speciaal voor deze gelegen heid aangevoerde stoelen. Na een welkom van secretaris A. Boxhoom van de werkgroep zwemmen-, hield de burgemeester vanaf de „commandotoren" z'n openingstoespraak. Hij zei op deze zonnige dag bijzonder blij te zijn een zo belangrijke De duik- en showgroep Icarus uit Rotterdam oogstte zaterdagmiddag veel succes bij het openingsfeest van het openluchtzwembad aan de Zoekweg in Tholen. De vele belangstellenden volgden met grote animo de capriolen van de met beschilderde gezichten en in oude badpakken opererende groep van zes zwemmers. Ze maakten vanaf de duikplank ook een „vrye val" waarmee Icarus de afwezige parachutisten goed verving. Ze hadden zelfs beloofd precies in het zwembad te zullen dalen, maar wegens een defect aan het vliegtuig moesten de parachutisten op het vliegveld Midden-Zeeland aan de grond blijven. Met Icarus was er op deze zonnige dag echter genoeg plezier. voorziening air het zwembad aan de Zoekweg te kunnen openen. „Ik heb er echter bijkans grijze haren van, want als we onze welzijnsvoorzieningen allemaal met tien jaar voorbereidingstijd moesten openengelukkig is het er toch gekomen. In april 1965 vroegen we advies aan het technisch bureau van de vereniging van Nederlandse gemeenten. De Heidemij. maakte een schetsplan en aan G.S. van Zeeland vroegen we in 66- 67 subsidie uit het bijzonder regionaal welzijnsbeleid. In april 1970 kregen we de principiële toezegging en op Koninginnedag deed ik die verheugende mededeling aan de inwoners. We waren zo dankbaar, dat we een telegram naar G.S. stuurden, maar later bleek dat we toen nog maar halverwege waren, er is geen zwembad wat zo goed van tevoren bekeken is dan dit. Vlak na de herindelinghakte de gemeenteraad de knoop door. Het zwembad was intussen als maar duurder geworden. We begonnen met 7 ton en zijn geëindigd over de twee miljoen gulden. In het kader van het scheppen van extra werkgelegenheid kregen we nog meer sub&idie, zodat het bad de gemeente uiteindelijk toch weer 7 ton kostte. Zo ziet u, dat de tijd nog wel eens rechtvaardigheid betracht aan een gemeentebestuur die het moeilijk heeft met de totstandkoming van gemeenschapsvoorzieningen. Het bad is reeds voortreffelijk opgenomen in de Thoolse samenleving. Op 1 dag hebben we zelfs al 818 bezoekers gehad. Het gemeentebestuur is daar ontzettend gelukkig mee. Wij zijn veel dank verschuldigd aan de hoofdinspecteur directeur van de werkvoorziening in Zeeland dhr. v.d. Gijp, de DACW in Den Bosch, de Provincie Zeeland, CRM, de Heidemij die een goed, fijn bad maakte, aannemer Leys uit Kapelle-Biezelinge die een bijzonder natte winterperiode meemaakte, de werkgroep zwemmen die zo geduldig heeft gewacht en sinds 1971 ons in de rug heeft gesteund, de gemeentesecretarie en de gemeentewerken. Dit zwembad is in opzet ook gebouwd voorde inwoners van Poortvliet en Oud- Vossemeer. De beste beloning voor het gemeentebestuur is, dat dit bad zich ir. een geweldige aftrek zal mogen verheugen", zo besloot de burgemeester. Een vertegenwoordiger van het adviesbureau Arnhem zei ook bijzonder blij te zijn dat op deze zonnige dag de officiële opening kon plaatsvinden en feliciteerde ieder van harte met deze accommodatie. Voorzitter Heuseveldt van de winkeliersvereniging dankte het gemeentebestuur voor dit prachtige zwembad, wat hij een nuttige aanwinst voor Tholen noemde. Als blijk van waardering bood hij een elektrische buitenklok aan. Heuseveldt feliciteerde dhr Jansen met zijn benoeming en gaf hem het compliment van een uitstekend badmeester. De kinderen zijn bij bij hem in goede handen, aldus dhr.Heuseveldt. Het openingsfeest was eigenlijk ,s morgens om acht uur al begonnen met de zwemmarathon, waarvan de zwemen polovereniging de Eendracht een jaarlijks terugkerend evenement wil maken. Vier groepen van twaalf man en een extra groep met instructeurs en hele jonge zwemmers (de jongste was 6, de oudste 72 jaar) waren vier uur in ,t water. De winnende groep zwom 10 km en 300 m en Ans Goorden nam de wisselbeker in ontvangst van de burgemeester, samen met haar ploeggenoten Tanja Jansen, Anja Hommel uit Oud-Vossemeer, Jos Kodden uit Sint-Annaland, Kees de Nijs, Gerrit Koeteeuw, Piet Jansen Marco Rijstenbil, Andy v.d. Velde en Jos Jansen, voorzitter F. Hommel van de zwemvereniging de Eendracht was ingenomen met deze mooie uitbreiding vandesport-en recreatieaccommodatie. Hij hoopte dat de uitbreiding verder zal gaan-, want om al de .activiteiten te kunnen verwezenlijken is er een overdekt zwembad nodig. We zitten nu in Gageldonk te Bergen op Zoom, maar dat geeft nog al financiële consequenties, aldus dhr. Hommel. Hij bracht tenslotte dank aan de werkgroep zwemmen voor de bijdrage tot een gezonde lichamelijke opvoeding van de jeugd. Thijs Bakker uit Tholen, Anja de Koning, Leon Havermans, Anita Hommel, Marja Voortman en Kees Goudzwaard uit Oud-Vossemeer „Bij de variatie die we in Uw blad vinden, missen we de laatste maanden toch een. vervolgverhaal. We grepen altijd het eerst naar het feuilleton". Deze en soortgelijke reacties dwarrelden inderdaad de laatste maanden nogal eens via de bezorgers op ons bureau of werden ons persoonlijk aangezegd. Het heeft wat tijd gekost om ón een voor velen in onze streek geschikt, maar daarnaast ook wat spannend verhaal te vinden. We menen dat gevonden te hebben in ons nieuwe feuilleton, waarmee we in dit nummer starten. Veel plezier daarmee in de komende maanden, al is het dan elke week maar een kwartiertje. Om enige indruk van het geheel te geven, laten we hieronder een korte Inhoud van het verhaal volgen. In de bouwwereld is het gewoonte om in Bestek en Voorwaarden één of meer stelposten op te nemen. Ter verrekening van bepaalde onderdelen van het karwei, bijvoor beeld ,t hang- en sluitwerk, maar ook om onvoorziene bijkomstigheden te kunnen financieren. Het gaat er om ieder risico-element zoveel mogelijk uit te sluiten. Dit is het achtergrond-thema van ons nieuwe feuilleton, want Kees Matsers, de directeur van een bouwbedrijf in Velp, is een succesvolle zakenman, die ieder risico elimineert en zijn rechterhand, de hoofdopzichter Gert Treep, moet onverwacht die taak overnemen, als Matsers tengevolge van een hartaanval overlijdt. Gert beseft - ook later, als hij zelf plotseling voor moeilijkheden komt te staan, hoe belangrijk een stelpost commercieel gezien ook mag zijn, het opnemen van DE STELPOST in je eigen levenspatroon véél en véél belangrijker en noodzakelijker is, mdar dat je dit juist vergeet. Er verschijnen vrouwen in Gert - een knappe, dus aantrekkelijke vrijgezel - zijn leven en daardoor worden de problemen nog ingewikkelder. Natuurlijk komt alles in orde en uiteindelijk vindt Gert de vrouw van zijn dromen, nadat hij geleerd heeft, hoe belangrijk het opnemen van een stelpost in je leven is. DË STELPOST is een eenvoudig streekverhaal. maar met vele onverwachte momenten, waardoor de spanning er tot het einde in blijft. U zult het zeker met veel genoegen lezen! DE REDAKTIE. kwamen vervolgens met de clubvlag van de zwemvereniging de Eendracht aandragen die mevr. Hermus namens de werkgroep zwemmen o overdroeg. Samen met voorzi^pr Hommel hees zij de rode vlag in top. Toen werd? indelijk het zwembad werkelijk in gebruik genomen. Leden van de zwemvereniging doken het water in om vervolgens plaats te maken voor de beschilderde en in oude badpakken gestoken zes leden van de duiken showgroep Icarus uit Rotterdam. Zij kregen wel de meeste aandacht bij dit openingsfeest met hun komisch optreden, maar ook met serieuze, moeilijke sprongen. Icarus wist de vele belangstellenden die het zwembad omzoomden, buitengewoon te boeien. Andere luchtacrobaten, parachutisten, konden niet optreden omdat hun vliegtuig bij Arnemuiden aan de grond bleef wegens motorstoring. Niettemin had iedereen genoten van dit openingsfestijn, dat door de genodigden in 4 (meenschapsruimte van de O.L.S. Ter Tolne aan de Zoekweg werd besloten. De burgemeester maakte hier melding van de cadeaus: een wandbord van het comité Oesterput, een buitenthermometer van het adviesbureau Arnhem, een elektrisch kooktoestel van Yzermans B.V. uit Bergen op Zoom, 'n abonneeteller van Geton roestvrijstaal, en bloemstukken van de Vries en zn. Arnhem, sportfondsen bad Haltteren en de zwemvereniging de Eendracht. De burgemeester zei van harte te hopen dat het gauw mogelijk zal zijn een overdekt zwembad op het eiland te openen. „Ik heb er goede moed op dat we binnen afzienbare tijd een stapje verder zijn. Het zal geen tien jaar meer duren", aldus dhr. vanBoeijen. Desgevraagd deelde hij nog mee dat het overdekte bad er binnen vijf jaar zal zijn. Gedacht wordt aan overdekking van een van de twee bestaande zwembaden in Tholen of Sint- Maartensdijk of de aanleg van een derde, overdekt bad in een andere kern of bij een van de twee openluchtbaden. De subsidiemogelijkheden en financiële gevolgen voor de gemeente zullen bij de beslissing een belangrijke rol spelen. Het zwembad aan de Zoekweg in Tholen. tegenover het gymnastieklokaal en de sportvelden, is een machtig complex met een groot parkeerterrein (waarvan ook voetbalsupporters gebruik kunnen maken), een royale zonneweide, een stafruimte en machinekamer bij de ingang, twee groepen open kleedhokjes met in't midden een ruimte voor de kleding een toko met frisdrank e.d., een kikkerbad en het^ligenlijke zwembad van 25 x 12 m en 42 x 10 m. De grootste diepte is 3.80 m bij de twee duikplanken. en de startblokken. Bij het zwembad is ook een „commandohut" met omroepinstallatie, waar badmeester J.Jansen een overzicht heeft over zijn badgasten. DhnJ Jansen wordt geassisteerd door zijlvrouw, die als cassiere optreedt, en mevr. M. de Vet- Boschman uit Moerstraten. Na de vakantie zullen de scholen uit Tholen. Oud-Vossemeer en Poortvliet het zwembad in gebruik nemen voor het schoolzwemmen. Burgemeester J. E. van Boeyen opende niet alleen het Thoolse zwembad complex, maar reikte ook de eerste wisselbeker uit van de zwem- en polo vereniging de Eendracht. Dat gebeurde aan de winnende groep van de zwem marathon die *s morgens vanaf acht uur gezwommen was en waarby de ploeg van Ans Goorden in 4 uur 10 km. en 300 m. in het water aflegde. Thoolse dagen in ere houden Vanuit Welzynsorgaan veel hulp in nood Ruiters domineren op Thoolse dagen Meer vogels en wild dankzy bebossing Pas geopend zwembad heeft veel aftrek Spoedeisende raadsvergadering Dae komme de trouwers!!! Twee Thoolse voetballers tegen Oud-Feyenoord .Stemmen van lezers Examen- en reis-tyd Fliplandse raad praat over nieuw uitbreidingsplan Voetbaltoernooien Zaterdag braderie in Slnt- Philipsland Jan Overeenkam.... vader(dag) heeft zich er uitgeprijsd ONRUPE GERST PRUZEN HEEFT GEEN ZIN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De verdedigers Theo Fase (W.H.S.) en Piet van Daalen (Smerdiek) zyn in het elftal van camping Irenehoeve opgenomen dat zaterdagavond in Sint- Maartensdijk om half acht tegen Oud- Feyenoord speelt ten bate van de geesteiyk gehandicapte kinderen op Tholen. De organistoren adviseren iedereen voor zaterdag nog kaartjes te kopen, daar er anders vertragingen worden verwacht by de ingang van Haestinge. In Iedere woonkern op Tholen en Sint-Philipsland zyn een of meer voorverkoopadressen. Ook als u niet naar de wedstryd komt, kunt u een kaartje kopen om het doel te steunen. Inmiddels zijn de selecties voor beide elftallen bekend geworden, al is de preciese opstelling nog niet bekend. Het elftal van camping Irenehoeve uit Stavenisse opereert met een sterk middenveld en wil uit de tweede lijn voor doelpunten zorgen. In het doel staat Sjaak van Gelderen en de veldspelers zijn Theo Fase (W.H.S. Jos Deken die een helft wisselt met Piet van Daalen (Smerdiek). Sjaak Swart (Ajax). Bennie Muller (Ajax), Tonnie Pronk (Ajax), Haverkamp (F.C. Amsterdam), Werner Schaaphok (F.C. Amsterdam), Berry van Tilborch die een helft wisselt met Eddy Vermeiren, Jean Vermeiren en Fred Lensen. Oud-Feyenoord kan kiezen uit Eddy Pieters Graafland als doelman, Piet Romeyn, Gerard Kerkum, Guus Haak, Hans v.d. Hoek. Piet Steenbergen, Frans Bouwmeester, Rini Bernaars, Piet Vrouwdeunt, Coen Moulijn, Rini van Woerden, Nico de Bruyn, Aad Bak, Wim de Kreek. Rinus Panen en Bert van Kick. Scheidsrechter is Frans Derks (eredivisie) geassisteerd door de grensrechters Kees Heijboer uit Sint- Annaland en Toon Gaakeer uit Stavenisse. Voor de wedstrijd en tijdens de rust speelt de muziekvereniging Euterpe o.a. Hand in hand kameraden. Men wil eenzelfde sfeer kweken als in de Rotterdamse kuip. Het „personeel" loopt ook met de petten en armbanden van de Feyenoord supposten. De aftrap wordt verricht door de burgemeester van Rotterdam, Dhr. A. van der Louw, terwijl ook de commissaris der Koningin in Zeeland dr. C. Boertien en het Thoolse gemeentebestuur aanwezig zullen zijn. Aangezien een grote drukte wordt verwacht, doet elke belangstellende er goed aan voor zaterdag in eigen woon plaats nog kaartjes te kopen en tijdig voor de wedstrijd aanwezig te zijn. Het steekmuseum Tholen en Sint- Philipsland heeft driehonderd leden. Dhr. de Vos uit de Kotterstraat te Tholen maakte dit getal vol. De Meestoof heeft verder nog giften te vermelden van de fam. v.d. Reest uit Scherpenisse en de fam. Lanooij uit Sint-Annaland. Wie de tentoonstellingen „Oud testamentische plantenwereld" of niet gezien heeft, Paarden" nog kan nu nog terecht: dagelijks van 3 tot 5 uur behalve zondag en maandag. De gemeenteraad van Tholen komt dinsdagavond zeven uur in spoedeisende vergadering bijeen vanwege de bouw van het Dorpshuis in Oud-Vossemeer. Bij de onderhandse aanbesteding was bouwbedrijf Uytdewilligen B.V. uit Oud- en Nieuw-Vossemeer de laagste, waardoor het tweede uitgenodigde bedrijf Suurland B.V. uit Scherpenisse er buiten viel. In verband met verande ringen aan de vloer e.d. moest nog ver schillende keren overleg worden gepleegd met Uytdewilligen, maar nu alle gevolgen bekend zijn, kan de raad beslissen. Het bouwplan werd reeds eerder goedgekeurd. Aangezien de gebruikelijke raadsvergadering van 23 juni was verzet naar 30 juni i.v.m. de viering van het 500-jarig bestaan -van Sint-Annaland, besloten B. en W. eerder te vergaderen omdat 30 juni wat te lang duurde voor het Oud- Vossemeerse Dorpshuis. Dinsdagavond komt tevens de aankoop van een nieuwe vuilnisauto en een nieuwe vrachtwagen met kraan aan de orde. De commissie Openbare Werken adviseerde reeds beide voertuigen aan te schaffen, al hield men de beslissing over de vrachtwagen met kraan aan, toen vlak voor de vergadering bleek dat een Thools bedrijf (Fa. J. Elenbaas uit Poortvliet) deze wagen ook kon leveren maar geen prijsopgave was gevraagd. B. en W. hebben nu echter besloten de zaak niet naar de commissie D.W. terug te verwijzen, maar direct met een voorstel aan de raad te komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1