Eilandcup junioren voor Thol. Boys b en WHS c Dorpsminiatuur en avondmijmering (16) Dae' komme de trouwers!! (III) VOETBAL KONSALIK De woestijn is als een vrouw HEIJB0ER BOEKHANDEL-SINT ANNALAND Jeugddag Zebra in trek Ml l:,1 lïP'ltó Hl Zo maar enkele (Sint-Annaland)schetsjes, het eertijds leven dat vergleeddoor Han Dekker Donderdag 12 juni 1975 EENDRACHTBODE Vosmeer wint zelf WHS 2e in Wemeldinge Vosmeer 1 leed nederlaag Smerdiek 1 verloor 11 ZO MAAR EEN PAAR LOSSE VADERDAG IDEEEN VAN DAAR IS PAS KEUZE V In Poortvliet is zaterdag op het SPS- tcrrein het eilandcup toernooi voor junioren voortgezet. In de B-categorie werd ,s morgens Tholense Boys B winnaar en ,s middags was bij de C- jeugd WHS eerste. Zaterdag 14 juni wordt de derde ronde gespeeld voor A, B en C pupillen. Vanaf negen uur is iedereen welkom op het sportveld, de toegang is vrij. B-junioren. Thol. Boys B-Stavenisse 1-0. Smerdiek- SPS 2-2. Vosmeer-Thol.Boys 0-0, Stave- nisse-Smerdiek 2-1, SPS-Vosmeer 0-0, Thol.Bovs-Smerdiek 3-0, Stavenisse- SPS 0-0, Vosmeer-Smerdiek 2-0, Thol.Boys-SPS 1-0, Stave nisse-Vos- meer 0-0. Thol.Boys eerste met 7 punten, Vosmeer tweede met 5 en Stavenisse derde met 4 punten. C-junioren: Thol.Boys-SPS 2-0, WHS-Vosmeer 1-1, De jeugddag van de Zeeuws-Brabantse turnkring in Bergen op Zoom is zaterdag onder fraaie weersomstandigheden bijzonder geslaagd. Er waren 3000 deelnemers van 40 verenigingen waaronder ook veel Thoolse en Fliplandse gymnasten. Zestig juryleden beoordeelden de uitvoering van de attractieve spelletjes. De Flippers uit Sint-Philipsland behaalde een eerste prijs, Spido Oud- Vossemeer een eerste en een derde, WWV Sint-Maartensdijk 2 x een eerste, Kwiek Stavenisse 2 x een eerste, Wik Sint-Annaland 3 x een eerste, Excelsior Poortvliet 2 x een eerste, en Olympia Tholen 3 x een eerste prijs. SPS-WHS 0-1. Thol.Bovs-Vosmeer 1-3, SPS-Vosmeer 0-0. Thol.Bovs-WHS 0-4. De prijzen waren voor WHS (1) met 5 punten. Vosmeer (2) met 4 punten en Tholense Boys (3) met 2 punten. De wedstrijden werden geleid door de scheids rechters A. van Oers, P. Net's en mevr. C. Nefs. Vosmeer 4 heeft zaterdag het eigen toernooi gewonnen. Elftalleider en vice- voorzitter P. Hommel Jaczn. sprak zijn tevredenheid uit over het sportieve verloop en bood het vierde elftal van Vosmeer een wedstrijdbal aan, de eerste prijs. Tweede werd Tholense Boys 3, derde Smerdiek 4, vierde SPS 3 en vijfde Stavenisse 2, dat aan kampioen Vosmeer 4 een bloemetje aanbood ter gelegenheid van de promotie naar de derde klasse. De uitslagen: Vosmeer 4-Stavenisse 2 3- 0, Smerdiek 4-Thol.Boys 3 1-1, Vosmeer-Smerdiek 4 3-1, Stavenisse 2- SPS 2 0-1, Thol. Boys 3-SPS 2 0-0, Stavenisse 2Smerdiek 4 1-0, Vosmeer 4-SPS 2 4-0, Thol. Boys 3- Stavenisse 2 1-0, Vosmeer-Thol.Boys 3 0-0, Stavenisse-SPS 3 0-1. Het eerste elftal van WHS is zaterdag bij een toernooi in Wemeldinge tweede geworden. Breskens had een gelijk aantal punten, maar een beter doelge- middelde. De Sint Annalanders hadden veel jeugd in de ploeg en leverden goed spel, maar ze kwamen moeilijk tot scoren. De treffers die er vielen, waren fraaie doelpunten. WHS-Wemeldinge 1- 0. WHS-HVV 1-0, WHS-Breskens 1-1. De reserves deden het met een blunderende defensie slecht en eindigden met 0 punten op de laatste plaats. WHS 2-Wemeldinge 2 1-3, WHS 2-HVV 2 0-2, WHS 2 -Breskens 2 1-2. In het neder laagtoernooi van het Dinteloordse Divo heeft Vosmeer 1 met 4-2 verloren. Hans Vaders zorgde na vijf minuten wel voor een 0-1 voorsprong, maar vlak daarop was het al gelijk. Danny Polderman hield Vosmeer 5 minuten na rust weer aan een punt verschil: 1-2. Divo scoorde echter nog drie keer. Bij de reserves won Vosmeer 2 met 1-2 na een 0-0 rust stand. Divo schoot vijf minuten na de rust in eigen doel, maar scoorde even later bij Vosmeer: 1-1, Tien minuten voor tijd maakte Frans Havermans het winnende doelpunt: 1-2. Smerdiek I heeft de vriendschappelijke wedstrijd tegen Brouwershaven met 3-1 verloren. De reserves voetbalden in Tholen en bleven de Boys met 1-2 de baas. Het zaterdagelftal van de afdeling Noord-Brabant doet het goed. Er waren reeds overwinningen op het afdelingsteam van Nijmegen (3-0), VVN (5-1), Good Luck (2-1), SSC (3-2) en zaterdag tegen het afdelingsteam van Dordrecht met maar liefst 5-0. Wim Oudesluijs van SPS zorgde ook voor een goal. Na afloop van deze laatste wedstrijd van het seizoen was er in Oosterhout een koffie maaltijd waarbij zaterdagvoetbal voorzitter mr. L. Haverman uit Bergen op Zoom de spelers een speldje en een vaantje gaf. Behalve Wim Oudesluijs waren ook Serien Noordijke (SPS) en WHS'ers Kees Vroegop en Rien Fase in het zaterdagelftal opgenomen. Elftalleider A. de Jong uitte zijn grote waardering voor de opkomst en inzet van de Thoolse spelers tijdens de selectiewed strijden. De laatste competitierestjes worden moeizaam afgewerkt daar Smerdiek 3 niet moest aantreden. In de 4e klasse A is nu officieel nog niet bekend wie er kampioen wordt. Intussen is de tweede officiële overschrijving in de KNVB-cr gepubliceerd. Tholense Boys krijgt versterking van Frans Goedegebuure uit Borssele, die voor zijn Zuid-Bevelandse tijd in zijn geboorteplaats Sint Annaland een erkend kopspecialist en spil in het eerste elftal was. Oud Feyenoord-Irenehoeve (Sportterr. St. Maartensd.) Smerdiek 1-Honselersdijk 1 Smerdiek 2-Honselersdijk 2 Eilandcup pupillen A. B. C (SPS-terrein Poortvliet) uur 19.30 14.00 14.00 9.00 De Keisduif te St. Philipsland vanuit Survilliers op 7-6-75. In concours waren 137 duiven. Ze werden met Oostenwind gelost om 6 uur 20. De afstand bedroeg 304 km., snelheid eerste duif 1165.68 m/m, aankomst 10.40.18., snelheid laatste duif 1051.89 m/m, aankomst 11.08.39. W. Neele Ï.Th. Bakker 2,17 en 34. Jac. Geense 3 en 31. Joh. Qiiist 4,25, 27 en 32. Gebr. Fonteijne 5 en 8. K. A. Reijngoudt 6, 13, 20 en 29. A. v.d. Est 7 en 35. J. Verwijs Zn. 9 en 10. OIZ. Reijngoudt 11, 15 en 21. J. Zuidweg 12, en 16. A. S. Hooglander 14. J. C. Verwijs 18. A. Faasse 19 en 33. L. Reijngoudt 22. A. Verwijs 23, 24 en 28. M. Fonteijne 26 en 30. DE VEROVERING VAN HET WILDE WESTEN Het eerste, nieuwe boek van Dee Brown na zijn wereldseller 'Begraaf mgn hart bij de bocht van de rivier' - en éven grandioos! Een meeslepend epos over de pioniers en het Wilde Westen, hun heldendaden, triomfen én mislukkingen Met 150 unieke illustraties, deels in kleur. Prijs ƒ37,50 H. Meulenhoff - Baarn DE WOESTIJN IS ALS EEN VROUW In deze nieuwe Konsaltk vaart een passagiersschip vredig over het maanverlichte water langs de woestijnkust. Vier elegante heren dingen naar de gunst van rijke, jonge vrouwen. Maar de 'romantische' he ren ontpoppen zich als brute knapen! Toch zal onverwoestbare liefde redding brengen Prijs ƒ19,90 De Boekerij DE GROTE VAN DALE De belangrijke negende druk van de befaamde Van Dale Belangrijk, omdat het speciale Supplement van dit Groot woordenboek der Nederlandse taal (vooruitlopend op eenheid onder spellinghervormers) uitgebreid niéuw materiaal bevat: 12.000 woorden, toe passingen en betekenisnuances. Prijs 112,50 Martmus Nijhoff „Onderwijl de „trouwers" zo'n klein halfuurtje „boven" blijven „Die van de liefde zijn gesteken, En sien noch vlecken noch gebreken". (Uit: Liefdes Kort-sprake/Jacob Cats). Onderwijl de „trouwers" zo'n klein halfuurtje bij heer Hanssens boven blijven, verbeidt buiten een nu volkomen „in stemming" geraakt publiek het moment dat ze weer te voorschijn zullen komen. Aangetrokken door ,t gezellige drukke, scharrelen ook wij als bijna 6-jarige daar zo maar een beetje rond, heel bescheiden overigens, want bij 'n te veel voor de voeten lopen weten sommige dezer „oudjes" je snotpiek-honend naar je moeder te sturen.... We „schuilen" wat bestolings achter de brede ruggen van Bram en Merien, waar een gemeen soort tabaksrook aanhoudend de lucht vervuilt... Ze spuwen ran het hardst, en bij dit vaste kerngroepje heeft zich ook een jongeman gevoegd die vanwege een ongunstig „tiêë" (getij) vanmiddag niet om lamsoor kan. ,öe is noe op ,t oagenblik de krabbekwaek- (zeekraal) in lamsöore -pries?," informeert een zuinig genatuurde oud-schipper Maerten, waarop onze tuinman-van-'t-schorre „zes cent per zootje" noemt en grimmig nog aanvult: „Ze konkurrere de boel zo dööd as een stêenl..." ,t Zé' nog wel èrreger ,6re," voorspelt sombere-Merien moed gevend, en twee shag-rokende „werkverschaffings"-mensen, die vandaag aan een periodiek verplichte maar onbetaalde „rustdag" toe zijn en daar ongezouten ,t hunne van zeggen, raken in hevig debat met 'n andersdenkende huisschilder! Werk willen ze hebben!!, da's begrijpelijk, en vrijgezellejap, die vindt dat dit geuite, uiteraard zeer gerechtvaardigd verlangen nu toch wat él te luidruchtig wordt, laat eensklaps de Brouwse „wijsgeer" op ze los met een droogjes: „Die een jonck wijf heeft, en een oudt huys, heeft werek genoegh!" Als kind vindt je 't fijn dat ze ineens weer plezierig doen, alleen snap je glad niet waarom ze lachen.. 'n Constante lawine van vrouwenstemmen, telkens doorkruist door vrolijk-gillerige uitschieters, getuigt o.m. hoe onder de vele, hier wachtende „vrolliën" eveneens de juiste sfeer aanwezig is.... Vrij vooraan staat een flegmatieke Mina naast ,n veel kortere, uiterst driftige Dien, twee middelbare, ongehuwde dames, en Jap die hier vooral als er „getrouwd" wordt wel vaker last heeft van romantisch getinte Cats-inspiraties, raakt deze middag door het dolle heen... Zich met een plechtig „luuster ,es meid," naar Mina overbuigend, „beleert" hij haar onder ernstig vinger schudden: „Al beter van een man bekeven, Dan by een broeder wel te leven...," en gelijk hierna met ondeugend-twinkelende ogen Dien aankijkend, vervolgt hij speciaal voor deze: „Gy vryster, denck in dit geval. Dat wie den man mist, mist ,et al!," waarop Dien, als een op d'r staart getrapte fox-terrier, fel- giftig reageert met: „Ouw je bakkes, jie; joe zotte Cats-vint!!...." Het klaaglijk ,,rimmetiek"-gemopper van ,t ouwe Dimmetje wordt door lachen overstemd, en om beurten een meevoelende blik richtend op Dimme en Dien, citeert dan heel blijmoedig die onverstoorbaar blijkende Jap: „Quade beenen en goede wijven, Dienen wel in huys te blijven!........" In etappes zijn we tusseS al die bedrijven terechtgekomen tegenover trouwzaalramen wier laag-brede vensterbanken gevuld zijn thans met jeugdige „fêQsters"... Keurig gekleed en „zo gröös as een bezem" verdelen ze telkens hoofddraaiend hun aandacht tussen ,t plechtige binnen en ,t vrolijke buiten, en achter hen tekent zich vaag de figuur af van gemeentebode Arij Weijler. Straks zal deze bij wijze van „afsluiting" met een belletje klingelen, om direct daarop de mensen „het zakje" voor te houden als ,n diaken in kerk. We zijn er dan héél beslist van overtuigd dat dit centen voor de burgemeester zijnDie man moet tenslotte ook leven vinden we, en hoeft daarom al dat „getrouw" toch zeker niet voor niks te doen?! Door een toevallige familiesamenloop mochten we verschenen winter als piepjong bruiloftsgastje driemaal! achtereen mee"naar boven".... We zien het trouwbeeld daar dus levendig voor ons, in die vooral voor een kind zo imponerende kamer in grijsblauwe kazernekleur, met houten kraaldeeltjes en hekspijlen, en een deftige, groenbeklede tafel langs de ramen der kaaizijde. Er hangt een ingetogen, vreemdgemengde geur van ambtelijke muffigheid, sigarenrook en eau de eeuwwisseling tot genoemd tijdperk in de Herv. Kerk hier slechts sporadisch een kerkelijke huwelijksbevestiging plaats, terwijl het in de Geref. Gemeente tussen 1904 en 1928 geen enkele maal gebeurde.... Het was kortweg geen gewoonte toen! Wél algemeen gebruikelijk was dat beide partners de nieuwe, doorgaans donker getinte trouwkleren „van thuus meekrege", inclusief een hoge hoed, want hóe groot de geldzorgen vaak ook; er werd in deze maar zelden iets gehuud Zoals weleer bij de streekklederdracht, school in dit ouderlijk- traditionele schenkingsgebaar, naast het practische, als het ware ook een zekere symboliek van „gezinshoofdwijding", slechts éénmaal plaatsvindend en tot doel deze zaken gedurende het leven persoonlijk te gebruiken bij huwelijk, doop enbegrafenis. Een trouwjapon kwam op zo'n twintig gulden toen, met inbegrip van 3,50 maakloon, terwijl de daarbij passende, circa „Aangetrokken door ,t gezellige drukke....' „....inclusief een hoge hoed...." de cologne, en dicht in de buurt van koningin Wilhelmina doet aan de wand een knopjes-regulateur z'n slinger waardig heen en weer gaan. Wanneer schuifelende schoenzolen en stoelpoten er stilaan tot rust gekomen zijn, begint een monotoon stemgeluid van burgervader Hanssens, die in ,t midden achter tafel en recht tegenover het bruidspaar zit, zacht- kabbelend het vertrek te vullen, soms eventjes onderbroken nog door een enkel hardnekkig kuchje, of ,t bestolings snuffen van vrouwtjes die bewogen een stille gemoedstraan wegpinken.... Die aandoenlijk- plechtige sfeer, waarin een luidkeels „hid-op"-roepen door ,n met zijn wagen op de weegbrug staande voerman als „ongepast" ervaren wordt, en ,t ritmisch klokgetik steeds sterker schijnt te domineren.... Langzaam voelen we de climax naderen, zich ontplooien eensklaps in een pathetisch- stemverheffend: „Geeft nu elkaar de rechterhand!," en diep onder d'indruk schuiven we onwillekeurig wat dichter tegen ,n tante d'r linkerarm; ja zeker, ,t moet er tenslotte maar op aankomenHoe vreemd te moede ondergingen we toen dit alles, en nieuwsgierig wachtend thans voor de geopende, somber-kale gemeentehuishal, zien we de „trouwers" van deze middag daar voorzichtig afdalen langs het kleine trapje, dat. net als bij een woonwagen, met twee haakjes onder de kamerdeur zit vastgepikt Soms trouwde men daarna „ovér" in kerk. Uiteraard begon dit plaatselijk pas tegen de jaren dertig in zwang te komen, want voor zover bekend vond sedert Bij 'n schippersbruiloft werd doorgaans „geféést" In ,t ruum" (scheepsruim), en in de top van alle ter haven aanwezige scheepsmasten wapperde spontaan dan onze driekleur! Na ,t burgerlijk plechtige wordt stemmig hier kerkwaarts geschreden, over hobbelige Voorstraatklinkers, in één der „paradedagen onzer mannenbroeders".... vier gulden kostende hoed kon betrokken zijn van Wantje Stols of Mietje Goos... Na ,t burgerlijk (en kerkelijk) plechtige trok men aldus ter bruiloftviering; soms in eigen, toekomstige woning, maar meestal thuis bij de bruid, en in dat huisje der bruidsouders is het daartoe die morgen al een hele drukte geweest.... Tegen de zestig zijn deze mensen, die door ,t reeds eerder trouwen van zoons en dochters inmiddels grootouders werden over een schare van kleinkinders. Voor dag en dauw heeft grootvader .Keurig gekleed en zo groös as een bezem....' eerst de emmer van ,t uusje" geledigd, want „mee aol die wuven vandaege," zegt hij lachend. Alleman is druk bezig om 'de woonkamer ,t ontruimen. Voorzichtig worden bepaalde dingen ,,nae' solder gebrocht" of opgeborgen in een „lege bestie", en buiten staat al een steekkar gereed met planken en schragen van de timmerman. Twee lange tafels gaan dit worden; één voor vrouwen en één voor mannen! Aan weerszijden hiervan doen op korte schraagjes gelegde planken als zitplaats dienst, en de kinders mogen er straks in het „achter'uus fêêste"... Keurig worden beide tafels voorzien van wit papier, waarna enkel die der mannen asbakken krijgt en Igeleende) bekertjes vol sigaren en sigaretten. Bloemen en planten zien we maar weinig; alleen een enkel groen takje, waarin ,n knalrood -papieren roos verwerkt zit, siert de stoelen van ,t nieuwe bruidspaar, waarachter een tlinke, met zeep beschreven spiegel blij-verwelkomend „uitroept": Lefe de Bruit en Bruidehom!! „D'n ,uuzen, ,t achter'uus en ,t .uusje..." Ze zijn in feestelijke verwachting thans, en vanavond, wanneer deze dorpsbruiloft eerst goed „op gang" zal gekomen zijn, kunnen we ,t niet laten er êén minuutje heen te gaan Langzaam wennend aan stemlawaai en tabaksrook „bevinden" we ons ongezien in een hoekje der eivolle kamer, waar de vaste, aan een balk hangende petrolielamp net is opgestoken, en aan de bedsteekant twee blakertjes zorgen voor bijverlichting. Op de vrouwentafel staat bowl!! Een enorme stopfles vol, zoals gebruikelijk toen en waarvan ,t alcoholdeel van geval tot geval verschillen kon naar smaak, beginsel of zuinigheid.... Ze lusten er pap van, evenals van die eigengemaakte advocaat- met-schiftklonters! Sommige dames likken met de vinger telkens secuur hun glaasje schoon; alle hoofden lopen alsmaar roder aan en ,t is er een feestgekakel dat horen en zien je vergaat. In ,t vuur van een en ander schijnt iemand de „spuugkracht" te hebben onderschat, want foeterend bemerkt eensklaps een in „dracht" geklede „moeie" dat er een kersepit „in d'r musse" zitt Is toch frêêd mens; kom mar es ,ier!.„," roept de naast haar zittende oma, en onderwijl deze „mee ,n witté ondeklonje-neusdoek" hulpvaardig „poesend" de vlak él groter aan ,t maken is, wenden we nog even dan de blik ter mannentafel.... Ook déér is de praatsfeer geweldig, alleen héél anders dan „bie de vrolliën"; veel stoerder en zwaarwichtiger van inhoud.... Ze glimmen van zweet en consumpties, terwijl ze onder ernstvol knikken de spekdikte der laatste slacht bespreken. ,t Gaat over de stand van d'oorlog in Abessinië en de stand van ,t gewas in „Joppes'oek", en opa's pet staat vanavond méér naar achter geschoven dan gewoonlijk! Die pet zet hij alleen maar af bij ,t bidden, de barbier en ,t naar bed gaan, en tevreden z'n „brandewientje mee suker" omroerend, overziet hij glimlachend zo eens de „trouwfêêste"... Die kenmerkende opa van tóen, zoals hij daar zit in ,t wit-gestreepte „boezelóên" mèt mouwophouders, maar zonder boord. Het bovenste knoopje zit los, evenals bij de broeksband, en stil rust er zijn klei-verweerde rechterhand op tafel; zo'n eerlijke, voor ,t grote gezin zo machtigleel en hard gezwoegd /v/"rouwrand"de landwerkhand, voorzien van mishandelde -nagels en die vredig thans een sigaar omvat; een gelegenheids-Hofnar, met het bandje er nog om.... Een daverende dreun, gevolgd door gillen doen plotseling ieder opschrikken! „Da's „....in dat „gemoént'uus" waar de kaai b(j hoorde, de boerekarren...." in ,t achter'uus....," en wanneer dan gelijk met een schoonzoon ook opa overeind wil komen, meent opoe duidelijk verstaanbaar: „Bluuf jie noe mé' zitte; dat zé' daer ével wè' goed komme!," waarna ,t gezinshoofd zachtjes mopperend zich gelaten op z'n basis terugtrekt. Ouder „huwelijkservaren" in „d'n .uuzen" en jeugdige overmoedpret in het „achter'uus" met (symbolisch) daar tussen vóór de feestspiegel, onze inmiddels wat vermoeide „trouwers-van-de-dag" die, als elk nieuw echtpaar, vol moed en vertrouwen zijn om er toekomstig het allerbeste van te maken Zo „kwaeme de trouwers!!...." Sint-Annalandse bruidsparen van vóór de oorlog, in dat „gemêdnt'uus" waar de kaai bij hoorde, de boerekarren; waar de mensen hun „sfeer" brachten en de paarden hun „hopen", en welk gebouw verviel tot een wanklank in ,t huidig monumentenjaar.... Dat tot herinnering vergleden, zo levendig romantisch dorpstrefpunt, en bij het vallen der avondschemer kan het „dromend" gebeuren soms dat alles weer even terugkomt.... De eertijds-gezellige trouwbedrijvigheid, met een Mina, Dien, Jewannes en Vader Cats, die bij monde van ons aller Jap welwillend dan hier nog ten beste geeft: „Sy die een sot trout om sijn kot, Mistlicht het kot, maar houdt den sot; Dies, wilt gy trouwen t'uwer vreugt, Soeck boven al de ware deught! (Nadruk verboden) „....en nieuwsgierig wachtend thans voor de geopende, somber-kale gemeentehuis hal, zien we de „trouwers"met als één der eersten een bruidsboeket! V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 11