Thoolse middenstand voorkeur bij winkelvestiging Dalem lino ARP/CHU voor Oesterdam Thoolse raad bespreekt weekmarkt in commissie Nieuwe dienstregeling Record bezoek Streekmuseum GELUK Speelterreintjes in alle Thoolse kernen Plan d!Ee Poortvliet biedt plaats aan tachtig huizen DEZE WEEK Brandje in Smerdiek Gemeenteraad verkoeld grond aan Bemar Nederland II. V. &/CHh tSSER Meer dan 1500 handtekeningen aangeboden om besluit te herroepen Besluitvaardigheid Tien terreintjes Thoolse raadsleden komen terug op Wemeldingedam Draaien zo maar niet Zekere hoop wekken Spontane actie Donderdag 29 mei 1975 31e Jaargang no. 28 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phllipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland - Telefoon 01665 - .375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt donderdag. Abonnementsprijs 9.75 per halflaar. Per post 11,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprijs 023 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Ind. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. elke Dit woord viel maandagavond in de Thoolse raadszaal. Er waren eerder al belangrijke discussies geweest. Een nog niet eens begonnen raadsvergadering gaf daartoe reeds aanleiding, want vanaf de publieke tribune werd een vrij omvangrijk pakket aan de raads voorzitter overhandigd. Daarin komen ruim 1500 handtekeningen voor van burgers uit de gemeente, die met het zetten van hun naam bezwaar maakten tegen stopzetting van een weekmarkt. De grenzen van de inspraak hielden niet op bij de Thoolse brug. Een maand eerder had een overgrote raads- meerderheid die beslissing genomen. Verder was er die avond een van alle raadsfracties vrij gedocumenteerd betoog over het rapport mr. ten Berge, wat tijdens de Poortvlietse hoorzitting, althans van raadswege, wat in de mist was gegaan. Zelfs het benoemen van beheers commissies was niet zomaar het invullen van een stembriefje en klaar is Kees, nee ook daarbij werd de vinger op het wondje gelegd. Tenslotte een diepe bezinning over het al dan niet verkopen van winkelbouw grond aan een beleggingsmaatschappij. Kortom, men zou de raad tekort doen, als men haar zou verwijten, dat ze zich geen extra inspanning wil getroosten om ter raadsvergadering beslagen ten ijs te komen. Het is trouwens geen publiek geheim, dat een paar dagen voor zo'n ver gadering fractie-overleg plaatsvindt en dat zelfs een gedachten wisseling niet het partijbestuur geen zeldzaamheid is. De raadsvoorstellen zijn dan immers al bekend. Niettemin viel het woord besluit, vaardigheid. De klank waarmee het in de raadszaal overkwam, gold als een waarschuwing. Een waarschuwing omdat weer ergens twijfel rees, omdat weer uitstel werd gevraagd van een voorstel dat al zo lang op resultaat wachtte. Het was de raadsvoorzitter zelf, die dat woord liet vallen en daarmee tegelijker tijd aangaf, dat een hinken op twee gedachten uit den boze is. Het is buiten discussie dat een goede besluitvaardigheid de positie versterkt Of dat nu een directeur is of een zelfstandig ondernemer. Een dokter of een boer, een hoofdonderwijzer of een directrice. De werkster of de voorman, de burgemeester of het raadslid. Besluiteloosheid daarentegen verzwakt de positie. Ook in een raadszaal of misschien wel vooral juist daar. Daar moet immers altijd een keuze worden gedaan. Een keuze die zo gemakkelijk kan zijn, dat het ja alleen voldoende is, soms ook een keuze waarbij bepaalde belangen fifty-fifty kunnen liggen. Een beslissing nemen vraagt wel kennis van zaken. Die kennis kan toenemen door onderzoek, voorlichting, vaak ook nog tijdens de discussie zelf. Van een raadslid mag worden verwacht, wordt in feite zelfs geeist dat de beslissing wel overwogen is. Anders zou het een on juist besluit kunnen zijn. Daarbij is er toch wel een grote marge. Van bijvoorbeeld niet eerder ontdekte lichtpunten tot niet eerder ontdekte ver duisteringen toe Elke medaille heeft nu eenmaal twee kanten. Het is geen schande eens verkeerd te kiezen. Er zijn geen mensen zo'nder fouten. Als twee voetbalelftallen elkaar bestrijden worden door de 22 spelers gemiddeld meerdere fouten gemaakt, die voor winst dan wel verlies behoor lijke gevolgen kunnen hebben. Zodra echter de scheidsrechter zich in die 90 minuten eenmaal vergist, zeker met aanwijsbare gevolgen, zijn alle misgrepen van de 22 spelers vergeten. Dan resteert die ene scheidsrechterlijke fout zowel binnen als buiten de lijnen. Raadsleden zijn in dat opzicht ook arbiters. Hun fouten worden veel zwaarder aangerekend dan misgrepen van de kiezers. Veel erger is evenwel als die scheids rechter geen beslissing weet te nemen. Dan ondermijnt hij spel en mentaliteit. Zo ligt het ook bij bestuurders. Welnu, die klank proefden we maandagavond uit de raadsvoorzitterswaarschuwing, toen hij op zeker moment stelde: wat moet men wel niet gaan denken van onze besluitvaardigheid. Het mossel noch vis is inderdaad heel wat erger dan een ondeugdelijke mossel of een ondermaatse vis. Besluiteloosheid kan erger zijn dan een verkeerde beslissing. Een goede besluitvaardigheid bevordert een gezond beleid. Unaniem hakte de Thoolse gemeente raad maandagavond laat de knoop door: Bemar Nederland B.V. mag In de nieuwbouwwijk Dalemplder in Thoien een winkelcentrum stichten. Deze ont wikkelingsmaatschappij kreeg bij de grondverkoop van de raad echter wel twee voorwaarden mee: 1. Dat de Thoolse middenstand de voorkeur heeft voor huur of koop. 2. Dat de wethouder van midden» standszaken A. J. Scherpenlsse bemid delend optreedt. In oktober vorig jaar werd de grond- verkoop aangehouden omdat de raad een rapport wilde over het marktondep. zoek van Bemar. De Middenstands federatie stemde daarmee in en het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (C.I.M.K.) te Amsterdam boog zich over de zaak. Het C.I.M.K. noemde het oprichten van het geplande winkelcentrum in Dalempolder alles zins wenselijk en gezien de omvang van het verzorgingsgebied ook noodzakelijk. Op grond daarvan wilden B. en W. tot grondverkoop aan Bemar overgaan. A.R.P.-raadslid W. C. van Kempen dacht dat in de commissie bestuurlijke aangelegenheden besloten was dit C.I.M.K.-rapport eerst met de midden stand te bespreken. Hij vond dat zinvol op korte termijn te doen. Burgemeester J. E. van Boeijen was niets van zo'n afspraak in de commissie B.A. bekend. Hij zag ook geen reden voor een nieuwe procedure omdat het C.I.M.K. het Bemar rapport bevestigt. „We hebben nu zekerheid gekregen. De zaak kan z'n beslag krijgen". V.V.D.-fractievoorzitter M. van Damme vroeg of de mogelijkheid open ligt dat de plaatselijke middenstand zich in het winkelcentrum kan vestigen. De burgemeester antwoordde dat dit aan de middenstand en aan Bemar ligt. Bemar was eerste gegadigde en ver klaarde zelf in een brief van 17 april 1973 dat men Thoolse middenstanders de voorkeur zal geven voor huur of koop. De opmerking van dhr. van Damme dat de middenstand weinig tijd kreeg om het C.I.M.K. rapport te bestuderen, wees de burgemeester van de hand. „De conclusie is drie regels, meer hoef je niet te lezen. Voor die simpele constatering is geen verdere studie nodig", zei de burgemeester. Rijdende win hels C.H.U.-raadslid J. D. de Korte stelde dat de gevolgen van de grondverkoop zich vooral toespitsen rond de rijdende winkels. „Wanneer het winkelcentrum is gerealiseerd, kunnen ze naar mijn stellige overtuiging geen normaal brood meer verdienen. Ze hebben grote in vesteringen gedaan om de mensen huis- aan-huis van dienst te zijn. Dit is een loffelijk streven en vooral voor die be woners in de nieuwe wijken die niet mobiel zijn de moeite waard. Er dient geen echt winkelcentrum te komen in Dalempolder daar dit het bestaansrecht van de Thoolse winkeliers aantast en de leefbaarheid en mogelijke ontplooiingskansen van het hart van Tholen ernstig in gevaar kan brengen. Stel alles in het werk om door overleg met de Thoolse middenstand, en de rijdende winkels al datgene te doen wat zowel in het belang is van de consument in dat gebied als van de Thoolse middenstanders", aldus dhr. de Korte. Hij wees er nog op dat er inmiddels dertien serieuze gegadigden zijn onder de Thoolse middenstand die het winkel project zelf ter hand willen nemen. Geef ze nog een maand volledig de kans. Als ze dan niet inhaken, is het hun eigen De nieuwe dienstregeling die zondag 1 juni ingaat verandert weinig bij de Thoolse autobus diensten. Op de lijn Stavenisse/Bergen op Zoom (Krijger) wijzigt er niets. Op de lijn Sint Annaland/Bergen op Zoom (v.d. Klundert) worden de vertrektijden met drie minuten vervroegd. In plaats van zeven voor het hele uur, vertrekken de bussen vanaf 1 juni tien minuten voor het hele uur. Uit Bergen op Zoom vertrekken de bussen ook drie minuten vroeger: 23 in plaats van 26 minuten over het hele uur. Bij de Spoorwegen wordt de trein RoosendaalNijmegen-Zwolle versneld door onderweg korter stil te staan en tussen Zutphen en Nijmegen als sneltrein te rijden. De grote winst zit >in de versnelling die tussen Roosendaal en Zwolle praktisch een half uur bedraagt. In het algemeen blijven de aansluitingen goed. In Den Bosch is sprake van een wat langere overstaptijd. schuld, vond het C.H.U.-raadslid. Dhr. de Korte merkte tenslotte nog op, dat het C.I.M.K. het Bemar-rapport alleen maar heeft bekeken en daarvoor nog 1800 gulden heeft gevraagd, terwijl om een geheel zelfstandig onderzoek was verzocht. Weloverwogen besluil 't Lijkt wel aardig wat de Korte zegt, maar ik ben het er niet mee eens zei P.v.d.A.-fractievoorzitter P. van Schetsen. Door het uitstel heeft de gemeente al rente verloren en het C.I.M.K. rapport geeft nu dusdanige zekerheden, dat een weloverwogen besluit genomen kan worden. Anders kunnen we alweer op een hand tekeningenactie wachten, nu van de consument in Dalempolder. Ik geloof niet dat dit zinvol is. Nu grond ver kopen, aldus van Schetsen. Mevr. J. M. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.) voelde evenals raadslid van Kempen voor een bespreking met de middenstand in de commissie B.A. S.G.P.-woordvoerder M. Dijke vond het C.I.M.K. rapport alleszins redelijk. Een woongebied met 1500 en straks 3000 mensen kunnen we moeilijk eert winkel centrum onthouden. Daar bestaat be hoefte aan. Volgens een artikel in Elseviers weekblad moet er voor de service van de rijdende winkels een hogere prijs worden betaald. Wij willen een centrum met verschillende winkels zoals bakker, slager, etc. met parkeer terrein. Verder met de voorwaarde dat een of meer gegadigden uit onze gemeente voor vestiging in aanmerking komen, aldus Dijke. Raadslid van Damme zei niet zo enthousiast over het voorstel te zijn. Hij noemde het C.I.M.K. rapport een doublure van het Bemar onderzoek en stelde dat het C.I.M.K. geheel voorbijgaat aan het verlies van koopkracht naar Bergen op Zoom. Beslissing n ent en De burgemeester noemde deze zaak gezien de grote voorgeschiedenis (vanaf 25 juli 1972) niet zo eenvoudig, maar stelde wel nadrukkelijk dat er een be slissing genomen moest worden. „We hebben er niets aan beslissingen vooruit te schuiven voor overleg. Misschien moeten we straks naar een internatio naal orgaan om een rapport te laten maken, maar dat heeft geen zin. We kunnen aan Bemar de uitspraak voor leggen, dat we voorkeursrecht vragen voor een Thools bedrijf. Dat betekent versterking van de eigen middenstand. De uitbreiding van de rijdende winkels, waarover de Korte sprak, is gebeurd nadat de oude Thoolse raad de beslis sing nam om een winkelcentrum in Dalempolder te vestigen. Het C.I.M.K. rapport zegt verder duidelijk dat de rijdende winkels slechts een aanvulling zijn. Ze kunnen geen permanente winkel vervangen, want het assortiment is beperkt en ze zijn er onregelmatig. Het een kan naast het andere bestaan is in de praktijk gebleken. In het centrum dienen wel meerdere winkels te komen. Alles bij elkaar is er nu voldoende De tentoonstellingen "Oud Testamentische plantenwereld" en "Paarden" in het streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland lopen boven alle verwachtingen. Op tweede Pinksterdag werd een record bezoek van bijna 300 bezoekers genoteerd. De mensen stonden buiten in de rij. Het streekmuseum is dagelijks van drie tot vijf uur geopend behalve zondag en maandag tot en met 6 september. Inmiddels zijn in en rond Sint-Annaland overal bordjes aange bracht om bezoekers gemakkelijker de weg te kunnen wijzen naar de Meestoof in de Bierensstraat. Het streekmuseum Tholen en Sint- Philipsland telt nu 299 leden. Wie zich het eerst meldt om de 300 vol te maken kan op een bescheiden, aandenken rekenen. TRICOTAGE Markt 7 Tholen tel. 2575 advertentie IN inzicht bijeen vergaard om niet opnieuw gespreksprocedures te beginnen. De Thoolse middenstand zal voorkeur krijgen om de winkels in koop of huur te krijgen", aldus de burgemeester. Eind is zoek Wethouder L. J. Koopman merkte op dat er verschillende burgers in Tholen zijn die het de raadsleden zeer moeilijk maken. „Het eind is zoek. Drie in woners hebben de gelegenheid gehad om de grond in Dalempolder voor winkelvestiging te kopen. B. en W. toonden hun bereidheid, maar de onderhandelingen liepen op niets uit. Gezien de beslissing over de weekmarkt eerder op de avond, heb ik er geen bezwaar tegen na het uitstel voor de consument, nu uitstel voor de midden stand te geven. Toch twijfel ik aan de besluitvorming van de raad. Raadpleeg voor de vergaderingen de organisaties e.d.", aldus wethouder Koopman. De burgemeester: „die kant moeten we niet op. De raad mag zich wel volledig laten informeren, maar niet verder rekken. Bij deze zaak dreigen we weer verder te blijven discussieren, maar we moeten een beslissing nemen. Wat maken wij voor indruk ten opzichte van de buitenwereld. Geen besluitvaardige indruk", vond de Thoolse burgemeester. Unaniem ging de gemeenteraad tenslotte met de grondverkoop aan Bemar accoord onder de genoemde voorwaarden. De wethouder van middenstandszaken, A. J. Scherpenisse, was wegens vakantie afwezig. De Thoolse gemeenteraad heeft maandagavond van harte ingestemd met de plannen van b en w in alle kernen speelterreintjes aan te leggen. Wethouder CJ.Moerland hoopte dit jaar nog wat van de lijst te kunnen verwezenlijken. Het hele werk wordt nameljjk aange meld als zogenaamd E-object om er rijkssubsidie voor binnen te krijgen in het kader van de bestrijding van de werkeloosheid. Het DACW-bureau in Den Bosch dat hierover gaat, heeft het echter ontzettend druk. Geld is er wel voor, zei wethouder Moerland. Raadslid J.D. de Korte (CHU) hoopte dat de kinderen de speeltoest :n ook intact zullen houden. Hij informeerde verder naar de plannen met de speeltuin aan de Oostsingel in Sint-Maartensdijk. Mogelijk iets voor een trapveldje? Wethouder Moerland antwoordde dat deze zaak woensdag (28 mei) door b en w wordt behandeld. De speeltuin vereniging Prinses Margriet heeft alle cijfers op tafel gelegd en wil de speeltuin overdoen aan de gemeente. Er is een nieuwe gegadigde voor, aldus de wethouder van sport- en jeugdzaken. De raadsleden J.L. van Gorsel (VVD) en Th. Aarnoudse(SGP) hadden er bezwaar tegen van het mooie groene hoekje in de Secr. Rijstenbilstraat in Oud-Vossemeer een speelterreintje te maken. Dhr. van Gorsel noemde als alternatief, de hoek Pr. Mauritstraat de dr. Renesstraat naast Hommel B.V. en de hoek M.Lindhoutstr. Marehoekstraat. Wethouder Moerland erkende dat de geplande plaats mooi groen was, maar dat blijft grotendeels ook zo. Er moet alleen een rozeperk verplant worden omdat er een zandbak moet komen. De speelwerktuigen komen tussen de bestaande beplanting. We hopen dat de jeugd de rest spaart, want dit is een geschikt hoekje voor speelterrein. De andere punten zijn bestemd voor woningbouw of parkeer- strook, aldus wethouder Moerland. Raadslid M.Dijke(SGP) vroeg of er toch rekening gehouden is met waardevolle adviezen inzake de veiligheid van speel toestellen en de definitieve plaats van speelterreintje. Wethouder Moerland liet weten, dat er geen beweegbare speeltoestellen bij zijn. De plaatsen zijn zoveel mogelijk definitief. Alleen in Scherpenisse komt op de plaats van het geprojecteerde speelterreintje een nieuwe kleuterschool, maar dan is er weer ergens anders plaats voor de speel werktuigen. De plaatsen van de speelterreintjes zijn zodanig gekozen dat zij gunstig liggen ten opzichte van de bebouwing. Tholen 2: Dalempolder achter de Hoogaarsstraat en einde Pr. Bemhard- straat bij de Grindweg Poortvliet 1: achter de Julianastraat Scherpenisse 2: tegenover de scholen aan de Laban Deurloostraat en aan de Beatrixlaan tegenover Schuttershof Stavenisse 1: aan de Schoolstraat waar voorheen de speelplaats van de school was gelegen Sint-Annaland2: aan de Tienhoven tegenover de Julianastraat en aan de Raiffeisenstraat tussen de School- en Nieuwstraat. Oud-Vossemeer 2: hoek Raadhuis- straat/Bou Kooijmanstraat en bij de Secr. Rijstenbil-/Dr. Renesstraat in aangelegd plantsoen. In Sint- Maartensdijk zijn er reeds speel terreintjes aanwezig. TT De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad heeft het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan d'Ee Poortvliet donderdag gunstig ontvangen. In het uitbreidingsplan ten noorden van de Deestraat kunnen tachtig huizen komen: 30 woningen twee onder één kap en 50 r(jenwoningen. Logischerwijze zou de verdere uit breiding van Poortvliet in het gebied[ dat begrensd wordt door de Deestraat en Paasdijkstraat moeten plaatsvinden, stelde stedebouwkundige J.Kelderman. De 2 onder 1 kap woningen komen achter de bestaande huizen aan de Paasdijkstraat vanaf de hoek Deestraat tot aan de afslag Paasdijkweg. Achter de doodlopende stukje Paasdijkstraat, waaro.a. dhr. S.W. Quist woont, is een bedrijfsterrein gepland voor een agrarisch-technisch-, transport- of ander bedrijf dat zich daar wil vestigen. Richting sportveld gaande, ligt de riool waterzuiveringsinstallatie waarbij een speelterrein met trapveld is geprojecteerd met daaromheen nog 2 onder 1 kap woningen. Het plan d'Ee (ten noorden van de Deestraat) loopt tot net even voorbij de afslag naar de Noordstraat. In het plan zijn ook 13 r.utoboxen opgenomen. Tp.v.d.A.-raadslid P. van Schetsen informeerde naar de mogelijkheid van bejaardenwoningen in twee lagen zoals in Sint-Maartensdijk, Oud-Vossemeer en Tholen zijn gebouwd. Burgemeester J.W, van Boeijen gaf de voorkeur aan het invullen van de kom met bejaarden- woningen, laagbouw rond de kerk. Hoe meer bejaarden we dichter bij de voor zieningen kunnen brengen, hoe liever ons dat is. In de dorpskom kunnen nog veertig huizen komen. Met plan d'Ee grijpen we daarom erg ver vooruit! 10-20 jaar), maar we willen niet klem komen te zitten. Plan d'Ee is een ontsnappingsmogelijk heid", aldus de burgemeester. De grond is praktisch allemaal al in gemeentelijk bezit de inwoners krijgen nog gelegenheid op een hoor zitting informaties in te winnen en bezwaren te maken. Goede besluitvaardigheid belangrijk Sint-Philipsland koos voor praktische compartimentering Oosterschelde 1500 handtekeningen voor weekmarkt behoud Oud-Vossemeer muziekfeest beleefde gevarieerd Beheerscommissie voor Holland Huis en Gasthuiskapel Doe mee aan zoekwedstrijd de monumentenfoto- Bouwgrond verkocht winkelvestiging Tholen Speelterreintje in aile Thoolse kernen Dae komme de trouwers (500 jaar Sint- Annaland) Slnt-Annalandse miljoen veiling minus een Plan Buitengebied en plan Poortvliet in commissie R.Ó. d'Ee Vrachtauto met kraan Tholen worden gekocht kan ook op Dames Amigos kampioen Tholense Boys moest K.N.V.B. voetbal laten glippen VELE HERINNERINGEN ZUN WATERPLANTEN DIE VAN TRANEN LEVEN. Dit nummer bestaat uit 12, pagina's. Dhr. W.C. van Kempen heeft maandagavond in de Thoolse gemeenteraad namens ARP en CHU gezegd, dat een Oesterdam hem een betere oplossing lijkt voor compartimentering van de Ooster schelde dan een Wemeldingedam. "Ik heb er wat moeite mee, dat de meerderheid van de Thoolse gemeente- Mevr. Knulst-Mahn uit Slnt- Maartensdijk heeft maandagavond voor de raadsvergadering meer dan 1500 handtekeningen aangeboden en het gemeentebestuur dringend verzocht terug te komen op het besluit om de SmerMekse weekmarkt per 1 juni niet langer voort te zetten. De Thoolse gemeenteraad ging er voorlopig nog niet op in, maar besloot de zaak eerst in de commissie bestuurlijke aangelegen heden te bespreken. Tijdens de raadsvergadering kwam de weekmarkt ter sprake naar aanleiding /an twee brieven van dhr. C. J. Bazen uit Sint-Maartensdijk bij de ingekomen stukken, waarin geprotesteerd werd tegen het vorige maand genomen raadsbesluit en gepleit werd voor her roeping. Op voorstel van B. en W. nam de raad ze voor kennisgeving aan. P.v.d.A.-fractievoorzitter P. van Schetsen vroeg of de handtekeningen bij de twee brieven in de discussie betrokken konden worden. Burgemeester J. E. van Boeijen zei van niet, mits een meerderheid van de raad het wel wilde. J. Versluijs (C.H.U.) en M. van Damme (V.V.D.) wilden de handtekeningen eerst onderzoeken en dan de zaak nog eens bekijken. Van Damme en W. C. van Kempen (A.R.P.) stelden-voor hangende deze situatie het besluit om de weekmarkt per 1 juni te stoppen, op te schorten. De burgemeester zei daar zelf geen behoefte aan te hebben omdat B. en W. alleen het raadsbesluit hebben uitgevoerd. Hij was echter wel bereid op voorstel van de raad de markt tot nader order door te laten gaan en de hand tekeningen in de commissie bestuurlijke aangelegenheden te bespreken. Wethouder C. J. Moerland had een beetje gehoopt dat de raadsleden al een mening over deze zaak gevormd zouden hebben. Van Damme: „We draaien zo maar niet van de ene op de andere dag terug. We doen geen overhaaste uit spraken maar bekijken deze zaak voor zichtig en goed op z'n merites, anders zou de stemming nu precies zo uitvallen als vorige maand", zei de V.V.D.- fractievoorzitter. J. D. de Korte (C.H.U.) wilde de zaak voor 1 juli rond hebben: „Ik ben bang dat 't anders op de lange baan geschoven wordt en 1500 hand tekeningen is niet niks". De burgemeester: „U kunt niet over de agenda van de voorzitter beschikken. Ik zeg snelle behandeling in de commissie b.a. toe, maar ik bind me niet aan een datum. We kunnen in tijdnood komen en dan is het verstandiger geen tijd te noemen", aldus de burgemeester. Van Schetsen wachtte na het onderzoek van de handtekeningen geen nieuwe feiten, daar elk raadslid wist dat de handtekeningen voor deze vergadering aangeboden zouden worden. Hij was het met de Korte eens dat deze zaak geen 3 4 maanden mag gaan duren. U gaat bij de exploitanten en de voorstanders van de markt nu al een zekere hoop wekken", vond de P.v.d.A.-fractievoorzitter. Wethouder L. J. Koopman zei ze persoonlijk geen enkele hoop te geven. „Wat er nog moet veranderen na het inzien van de hand tekeningen, weet ik niet. De raadsleden wisten wat er vanavond gebeurde. Na een kleine schorsfing hadden we een beslissing moeten durven nemen", meende wethouder Koopman. Dat gebeurde niet. De raad ging accoord met bespreking van de hand tekeningen in de commissie b.a. en daarna in de openbare raadsver gadering. Bij de overhandiging van de hand tekeningen aan de burgemeester stelde mevr. Knuist met nadruk dat de hand tekeningen niet afkomstig zijn van een of meer groepen van de Thoolse samen leving, maar dat de spontane actie wordt gedragendoor mensen van allerlei opvatting en gezindte van de eigen bevolking. „Men wil eenvoudig de markt niet meer kwijt. Het is een stuk van het gemeenschapsleven geworden. Zelfs ondanks de slechts weersom standigheden van de afgelopen periode is de markt levensvatbaar gebleken. Vooral ook voor de bejaarden is de markt een ontmoetingspunt waar het goed toeven is. Zelfs 75 bejaarden van Sint-Maartenshof tekenden het protest. Wij hopen van harte dat de raadsleden die hun stem gaven aan beëindiging van de markt, bereid zullen zijn op dit standpunt terug te komen. Wij kunnen ons eenvoudig niet voorstellen dat men de hartgrondige wens van zovelen uit de bevolking om de markt te behouden, zal willen negeren. Wij laten het hierbij in de stellige overtuiging op uw positieve medewerking te kunnen rekenen", aldus mevr. Knuist. raad enkele maanden geleden een wat ander geluid heeft laten horen dan de andere Zeeuwse gemeenten. Misschien was de uitspraak anders geweest, als we toen het rapport van de commissie compartimentering erbij op tafel hadden. De oplossing met een Oesterdam, Philipsdam en een verbeterd kanaal door Zuid-Beveland(model C3 van de commissie compartimentering) lijkt me beter. Over de Oesterdam kan ook een weg komen naar Zuid-Beveland, al is de afstand naar overig Zeeland groter dan via een Wemeldingedam. Ik sta nog achter de brief van enkele maanden geleden aan het provinciaal bestuur, maar ik heb vrede met de Oesterdam. Ik ben er wel bang voor dat hieruit consequenties vloeien voor de recreatie, met name een eventuele jachthaven bij Tholen", aldus het ARP-raadslid. Burgemeester J.E. van Boeijen antwoordde dat zo gauw de regering over de compartimentering beslist heeft, de gevolgen voor de Thoolse recreatie plannen worden bekeken. Hij was het niet met raadslid van Kempen eens dat de uitspraak over een Wemeldingedam anders zou zijn geweest, wanneer het rapport van de commissie binnen was geweest. "B en w zijn niet verrast door dat rapport. Uit een eerder rapport was al duidelijk af te leiden dat de Oesterdam de keuze zou worden. Op voorhand was voorspel baar. dat de Wemeldingedam weinig steun zou krijgen. We hebben dit zien aankomen", zei de burgemeester. Gistermiddag woensdag 28 mei, rond half drie ontstond er een brandje bij Woninginrichting van Houte en Zn. op de Markt in Sint-Maartensdijk. Bij werkzaamheden aan het dak was de vlam van een mastiekbrander tussen het plafond geschoten. Met een brandblusser van buurman M. v. d. Maarl werd het vuur geblust. Intussen was via 0011 de brand gewaarschuwd. Het korps van Sint- Maartensdijk hoefde echter niet meer op te treden, terwijl dat ook gold voor het tegelijk gewaarschuwde brandweerkorps van Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1