Streekmuseum de Meestoof trots op vriendschappelijke gift van Israël SAMENSPRAAK OVER COMMISSIES EIGEN TAAL DEZE WEEK GOED BEDOELD E. VAIM TUYN Tandarts Hoorzitting over rapport Ten Berge in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet 0 0* Ambassadeur Hanan Bar-On opende tentoonstelling Oiul-Teslamentisrlie planten Gedurfd verzoek Buurden Samenspraakcommissie Dorpsgemeenschappen Bredere betrokkenheid Opbouwwerker vervolg op pag. 5 Donderdag 15 mei 1975 31e Jaargang no. 26 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665 - .375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 9,75 per halfjaar. Per post 11,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver- tentieprijs 023 par mm 4- btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. Heiboer. Er was grote verwondering bij de eerste Christengemeente op de eerste Pinksterdag,toen ieder de voorgangers in eigen taal hoorde spreken. De aan wezigen vonden het een bijzonderheid, dat ze konden begrijpen wat er werd gezegd. „En de menigte verbaasde zich want een ieder hoorde hen in zijn eigen taal spreken". We verwonderen er ons ook nu nog over als we begrijpen wat God tot ons zegt. Dat komt dan omdat we daardoor eerder doof waren. Wanneer de mensen vandaag de dag in de kerk komen en niet, zoals op die eerste Pinksterdag, vanuit alle bevreemding het gesprokene begrijpen, dan is hetl975 jaar later toch geen Pinksteren. Spreken wij zo, dat wij de woorden van toen slechts herhalen, dan zullen weliswaar velen hun goede geweten bewaren, maar Pinksteren is het dan evenmin geweest. Daarom de noodzakelijke bede: Laat toch heden, waar wij Uw stem horen, onze harten zich niet verharden. Schenk ons Uw waarheid in de taal van vandaag, dan is het Pinksteren. Slechts zes procent van de bevolking is bereid om lid te worden van de gemeenteraad. Tot die conclusie komt mr. J.B.J.M. ten Berge in zijn rapport: Het platteland: proeftuin voor gedecentraliseerd bestuur? Afgaande op de belangstelling van dinsdagavond in Poortvliet zou men moeten vast stellen, dat die zes procent zelfs nog aan de hoge kant ligt. Voor de wel aan wezigen was het die avond nog beroerder, dat in de discussie de feite lijke rapportbespreking nauwelijks uit de verf kwam. Temeer jammer vanwege de goede bedoelingen van allen daar tegen woordig. Aanwezig in de eerste plaats omdat er interesse is voor de relatie bestuur-bestuurde, belangstelling daar door tegelijkertijd voor een goed draaiende gemeenschap, interesse tenslotte voor de problemen die er in die gemeenschap leven. De goede bedoelingen waren alom. Van een burgemeester en secretaris die het discussiestuk leverden. Van een van ver opgekomen Mr. Ten Berge, van een raad die vrijwel compleet present was, van groeperingen en individuelen die schier krampachtig poogden resultaten te behalen. Het mocht alles niet baten. Was de kluif te omvangrijk of was er het onderbewuste dat de probleemstelling groter was dan de praktijk uitwijst? Vier hoofddiscussiepunten hadden b en w aangedragen: voorlichting, bereik baarheid bestuur, inspraak en decentralisatie bestuur. Het eerste punt werd vrijwel niet aangeroerd, terwijl de burger nog altijd het meest via de voorlichting bij het bestuur wordt betrokken. De bereikbaarheid van het bestuur (bestuursorganen) bleek toch ook niet zo'n knelpunt te zijn, dat men zich daarover warm maakte. Ten aanzien van de inspraak kwam men tot de suggestie dat een verdere openbaarheid van de commissies gewenst wordt geacht. Voor wat het zwaartepunt van 't rapport ten Berge betreft, de decentralisatie van het bestuur, tekenen zich wat duidelijker twee stromingen af. Een groep die een voorzichtige bestudering hetzij instelling van (functionele) commissies bepleitte en een groep die in dat opzicht al verder meent te kunnen gaan door aanwijsbare behoefte. Dat het ene het andere niet hoeft dwars te zitten vergde heel wat tijd en woorden. Het kan zijn dat een der oorzaken van die kortsluiting was de passage in de nota van b. en w.: „Wij stellen ons voor deze nota te behandelen in de hoorzitting van de raad, waarbij ook anderen de gelegenheid zullen .kriieen hun mening te kennen te geven". De praktijk van de avond was, dat de anderen volop aan hun trekken kwamen, maar dat de raadsleden zelf zich vrijwel tot luisteren bepci Men. Zelfs ondanks de gelanceerde uitdaging. Wel de weg van de minste weerstand, wel misschien de juiste verkenning voor een latere besluitvorming, maar voor de discussieavond op zich een afgang. Ten spijt van al die goede bedoelingen. Ten spijt ook van een op zich toch wetens waardig rapport Ten Berge. Deze avond was eerder een dieptepunt in de historie van dat rapport. Er kwamen toch nog een paar ver meldenswaardige aantekeningen: wie in de knijp zit, zal zich wel laten horen. De behoefte dus tot een bundeling van onderaf. De andere opmerking: bezorgdheid voor de gewone burger, die mede door de verdere afstand van het bestuur in bijvoorbeeld bouwperikelen geraakt, die gemakkelijk voorkomen kunnen worden als er een voor de man of vrouw begrijpelijke voorlichting en bereikbaarheid kan worden geschapen. De hoorzitting een dieptepunt? Inderdaad. Alle goede bedoelingen ten spijt. Maar vanuit die bodem kan men alleen maar stijgen, van het slop gloort het licht. Dus Excelsior. Groot was onze vreugde toen het ktreèkmuseum dit voorjaar een brief kreeg dat 14 panelen met planten, voorkomende ln de Heilige Schrift, op de Israëlische ambassade gearriveerd waren en te onzer beschikking stonden. Wty z(Jn trots op deze vriendschappelijke gift". Dat zei de voorzitter van het streekmuseum Tholen en Sint-Philipsland „De Meestoof", Ir. M. A. Geuze, woensdagmorgen b(j de opening van de tentoonstelling Oud-Testamentische plantenwereld door de ambassadeur van Israël Hanan Bar-(Jn. De openingshandeling in de Meestoof te Sint-Annaland bestond uit het omdraaien van de lichtschakelaar in de voormalige raadszaal van het oud gemeentehuis, waarin het streekmuseum is ondergebracht. Ir. Geuze wees er in zijn toespraak op (in het Engels) hoe de Meestoof twee jaar geleden, toen een kleine groep op Tholen en Sint-Philipsland begon met het stichten van een streekmuseum, maar arm was. „Zeker, we hadden een kleine collectie om op voort te bouwen en we hadden de hulp van gemeentezijde. Maar we hadden geen illusies tot een deftg museum uit te groeien, vergelijkbaar met die van zelfs betrekkelijk kleine steden met veel historie in de nabijheid. Wij toch werden gedurende ons leven door verschillende rampen getroffen die veel materiaal vernietigden, dat juist in historisch opzicht interessant was: evacuatie in 1944/1945 en de ramp van 1953. Dus wensten wij niet het door andere musea gebodene te copiëren. Wij wilden een eigen koers varen", aldus Ir. Geuze. „Het was nogal gedurfd van ons naar de Israëlische ambassade te schrijven om planten, voorkomende in de Heilige Schrift, te vragen, doch wij kregen een positief antwoord. Het zou wel tijd vergen wegens de verschillende groeiperioden van de planten. Bovendien begon de vom Kippuroorlog en wij begrepen dat ,sraël belangrijker zaken aan het hoofd had. De 14 panelen arriveerden dit voorjaar en het resultaat ziet u in dit zaaltje. Niet alleen op theologisch niveau hebben onze volken veel gemeen. In ons museum is een kleine afdeling die toont hoe in Tholen 6 eeuwen lang, van 1280 af, een verfstof (meekrap) werd gefabriceerd uit de wortel van Rubia Tindorum. In Israël vonden archeologen in grotten o.a. de resten van een 1840 jaar oud kleed, toebehorend aan Simon Bar Kockba en zijn medestanders, die de tweede en laatste vrijheidsoorlog tegen de Romeinen vochten. Excellentie, dit kleed was geverfd met meekrap. De verbinding tussen twee concrete activiteiten van onze volken werd hier in de kamer op eenvoudige wijze getoond, niettegenstaande de sprongen in tijd en afstand", aldus ir. Geuze. Nadat de ambassadeur de openingshandeling had verricht, bood de voorzitter mevr. Bar- On een kleine Zeeuwse broche aan. Burgemeester J. E. van Boeijen, die zich zeer vereerd toonde met dit bezoek en de aanwinsten voor het streekmuseum, bood de ambassadeur het boekwerk Tholen, Stad en Eiland aan. De ambassadeur wees in zijn toespraak op de goede relaties tussen Israël en Nederland en de overeenkomsten. Beide landen vechten sinds hun bestaan tegen" de natuur: Nederland tegen het water en Israël tegen zand en stenen. De dijken, die hij op weg van Middelburg naar Sint-Annaland had gezien, herinnerden dhr. Bar-On aan de irrigatiewerken in zijn land. Onder leiding van ir. Geuze en burgemeester van Boeijen bezichtigde de ambassadeur en zijn echtgenote vervolgens het streekmuseum met de expositie Oud-Testamentische planten wereld en de tentoonstelling Paarden Ook de kamer met Thoolse klederdracht werd niet overgeslagen. Mevr. M. Mol gaf hier een toelichting. Tenslotte tekenden de gasten in het bezoekersboek. Ook de commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, gedeputeerde J. van den Bos, bestuur ders van het streekmuseum en de gemeenten Tholen, Sint-Philipsland en Nieuw-Vossemeer waren bij deze openingsplechtigheid aanwezig. In verband met de aanwezigheid van de Israëlische ambassadeur en zijn echtgenote waren er uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen, waarbij ook verschillende politiemannen in Burgemeester J.E. van Boeijen ontvangt voor het streekmuseum De Meestoof in Sint Annaland de Israëlische ambassadeur Hanan Bar-On met zijn echtgenote en de commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Woensdagmorgen opende de ambassadeur de tentoonstelling "Oud-testamentische plantenwereld" die met de expositie "Paarden" tot en met 6 september in De Meestoof te zien is. burger waren ingeschakeld. Na het bezoek aan de Meestoof ging het gezelschap per boot vanuit de Sint- Annalandse haven naar de Kreekraksluizen. De voorzitter van het streekmuseum Tholen en Sint Philipsland, ir. M.A. Geuze, geeft de echtgenote van de Israëlische ambassadeur een kleine, zilveren Zeeuwse broche ten geschenke. Excellentie Bar-On kijkt toe, evenals de commandant van de rijkspolitie in Zeeland, overste W.D. Lanting, burgemeester J.E. van Boeijen, dhr. A.C. van Heusden uit Scherpenisse (ervaren Israël bezoeker die veel voorwerpen voor de tentoonstelling beschikbaar stelde) en raadslid J. Versluijs. Naast de tentoonstelling van Oud testamentische planten en Joodse vooiu werpen, die mede tot stand kwam dankzij de medewerking van de fam. van Heusden uit Scherpenisse en de fam. Renes uit Thplen, is tot en met 6 september ook de expositie Paarden te zien. Voorde Tweede Wereldoorlog was er op Tholen en Sint-Philipsland bijna één paard per gezin. De oudere inwoners van onze streek hebben allen met die grote „huisdieren" (de „Belgen") geleefd en zeer velen gewerkt. Vele jongeren zijn op een nieuwe manier in paarden geïnteresseerd. Op de kleine tentoonstelling in De Meestoof kan men het paard in velerlei situaties en verbanden terugvinden. Tot 150 jaar geleden, toen de spoortrein opkwam, was het paard het belangrijkste transportmiddel voor de mens. Op de expositie kan men kennis maken met de rol van paarden in het dagelijks leven, het paard in de kunst, paardenrassen, paardentuig, paard en werktuigen, hoef beslag, veterinaire aspecten en de dagelijkse omgang en genegenheid.. Medewerking verleenden o.a. de commissaris der koningin in Zeeland, het Zeeuws museum, het gemeentelijk museum Aardenburg, de koninklijke vereniging het Nederlandsch Trekpaard, de Suiker Unie, de stallen Brooijmans en de families Kemperman, Bolijn, Van Malland, Steketee, Kaufmann, Kugel en vele andere leden Pinksteren ook hedendaagse taal Met goede bedoelingen toch stroeve hoorzitting Samenspraak- en functionele commissies Israëlische ambassadeur in De Meestoof Zaterdag begint gouden jubileumviering Oud-Vosseme» •rse muziekvereniging Meer daden na woorden verzocht Fliplands raadslid Oude Thoolse Rondweg wordt geasfalteerd Vrijspraak voor verdachte brandstichting Sint-Annaland Werkweek Amersfoorters Hoog cultureel niveau in Sint- Annalands dorpshuis WHS prolongeert tweede kl asserschap Zaterdag Eendrachtcupflnale ONZE GEEST IS VAAK GEWILLIG, MAAR HET VLEES IS ZWAK GOEDE PINKSTERDAGEN GEWENST Dit nummer bestaat uit pagina's. 14 zal op tweede Pinksterdag (19 mei) van 11.00 tot 11.30 uur in Hoogstraat 15 in Tholen zijn voor pijnklachten en spoedgevallen. Voor spoedgevallen of pijnklachten op andere tijden bellen 01M5 - 2388 of 09- 3231667262 Op elke woensdag is er te Tholen spreekuur van 1.30 tot 3.30 uur. Advertentie IM eü inwoners van onze streek. Het streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland is tot en met 6 september geopend: dagelijks van 3 tot 5 uur behalve zondag en maandag, maar wel op Tweede Pinksterdag. Ook deze nieuwe expositie zal menigeen van nabij en ver weten te boeien. Als het bestuur kans blijft zien, zoals de laatste paar jaar, telkens weer het streek museum in de nationale aandacht te brengen (vorig jaar t.v. uitzending, nu de Israëlische ambassadeur), dan zal dit stukje gemeenschappelijk streven in ons gebied een goede plaats gaan innemen in de lijn van streekmusea, zoals het al bij menigeen in het gebied zelf een bijzondere plaats inneemt. Dank zij vooral bijzonder stimulerende bestuurs- aktiviteiten. Zo'n 3Vi uur is er dinsdagavond in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet gesproken over het rapport Ten Berge en de nota bestuurlijke decentralisatie van de burgemeester en secretaris. Er waren buiten de vrijwel voltallige gemeente raad veertig belangstellenden. Een aan tal groepen bleek zich behoorlijk in de materie verdiept te hebben en spuide wat voorstellen en opmerkingen zoals de federatie van Thoolse PvdA afdelingen, de sectie samenlevingsopbouw vanjiet Welzijnsorgaan Tholen, de dorpsge meenschap Scherpenisse, een discussie groep uit Poortvliet en het Thoolse bedrijfsleven. De PvdA pleitte voor de instelling van een samenspraakcommissie )SSC) die initiatieven tot verbetering van de ver houding inwoner-gemeentebestuur moet stimuleren. De anderen gaven voorkeur aan directe, concrete resultaten als een commissie bedrijfsleven, sport- en culturele raad. Burgemeester J. E. van Boeijen bracht aan het eind van de hoorzitting zijn teleurstelling onder woorden over deze openbare behandeling van het rapport Ten Berge en de nota van burgemeester en secretaris. „We hebben talloze vragen neergelegd en verwachtingen ge koesterd, ook voor wat een grotere op komst betreft." De burgemeester geloofde niet dat de burger tevreden is met een SSC. Hij wil daden, kleine concrete maatregelen, opdat een burger zich bijvoorbeeld bij de bouw van zijn garage niet meer stoot aan voorschriften waarvan hij niet op de hoogte was. Om dat soort zaken be kommer ik me meer. Ik heb helemaal geen moeite met een SSC, maar ik wil niet wachten totdat alles door de zeef van de SSC is gegaan", aldus burgemeester Van Boeijen. De Poortvlieter S. W. Quist geloofde dat men het op de hoorzitting te inge wikkeld zocht. „Een voornaam punt is dat de burger weet waar hij met zijn klachten naar toe kan en dat ze be handeld worden." De PvdA hield een pleidooi voor de in stelling van een samenspraakcommissie (SSC). Het werd onder woorden ge bracht door de heren J. Joose en F. Tielens, beiden uit Tholen. Ze vonden dat het rapport Ten Berge een aantal mogelijkheden biedt tot betere verhou dingen tussen bestuur en bestuurde, maar dat in de nota van b en w beper kingen waren aangebracht, zoals het weglaten van het onderdeel openbaar heid, klachten- en ideeënbussen afge wezen, enz. De raad moet kiezen voor het opwekken van de behoefte aan decentralisatie, maar decentralisatie op zich is nog alleen iets wat bekeken moet worden. Je moet voorzichtig omspringen met de in stelling van dorpsraden, e.d. om teleur stellingen te voorkomen. Ons bezwaar tegen de nota van b. en w. is, dat er krenten uit het rapport Ten Berge zijn gepikt, de grote lijn verdwijnt. Daarom eerst een SSC die initiatieven neemt in samenwerking met een opbouwwerker om de bevolking te aktiveren en te sti muleren. Niet nu in 't wilde weg raden gaan oprichten. Dan heb je kans op een doodgeboren kind. Op dit moment daarom ook geen functionele com missies (sportraad, culturele raad, e.d.) instellen. De Pvd A heeft er weinig be hoefte aan om de vragen in de nota te beantwoorden, maar wil eerst de SSC. Die samenspraakcommissie zou uit 9 leden moeten bestaan, a-politiek, uit alle kernen. Niet gericht op represen tatie, maar wel op het feit of ze capabel zijn. Van de 9 moeten er 4 raadsleden zijn en 5 burgers. Mr. Ten Berge noemde als eis voor de leden, dat ze enthousiast moeten zijn om aan deze klus te werken. De SSC omschreef hij als een stimuleringscom missie die initiatieven begeleidt en in de dorpen kijkt of er iets leeft dat losge« maakt kan worden. „Het mooiste zou zijn, als de SSC zichzelf overbodig maakt", stelde de heer Tielens. De burgemeester wees op de tegenstrijdig heid van a-politieke samenstelling en toch 4 raadsleden in de SSC. De heren A. van den Hoek (voetbalfederatie) en A. van Gurp (industrie, middenstand, landbouw, recreatie) meenden dat de SSC uitgroeit tot een soort schaduw- raad. Raadslid J. D. de Korte voelde zich daarbij ook in zijn taak aangetast, terwijl raadslid M. van Damme ook niet geloofde dat de kloof burger-bestuur overbrugd wordt door de SSC. PvdA- voorzitter J. de Brés verduidelijkte dat de raadsleden en politieke partijen hun taak blijven behouden. Met de SSC wordt dit niet uitgehold. Namens de dorpsgemeenschap Scher penisse voerde de heer A. L. G. van Doorn het woord. Hij had waardering voor rapport en nota. B. en w. hebben uitstekend gebruik gemaakt van de adviezen in het rapport Ten Berge. De heer Van Doorn pleitte voor het geven van alle gemeentelijke voorlichting via de Eendrachtbode, maar dan wel afge scheiden van het andere nieuws. Verder was de dorpsgemeenschap Scherpenisse voorstander van een jaarlijkse uitgave van een gemeentegids, het plaatsen van publicatieborden in alle woonkernen waarop de gemeentelijke publicaties worden bevestigd, spreekuren van wet houders in alle kernen en hoorzittingen niet alleen over bestemmingsplannen. De SSC kwam de dorpsgemeenschap Scherpenisse als niet urgent voor. De commissie bedrijfsleven en de culturele- en sportraad hoeven echt niet door de SSC te worden uitgevonden, zei de heer Van Doorn. Namens dezelfde dorpsgemeenschap verklaarde de heer M. C. Hage zich tegen de instelling van dorpsraden en het uitbouwen van beheerscommissies van dorpshuizen. Hij pleitte voor een dorpsgemeenschap, a-politiek met een zo breed mogelijke samenstelling zonder raadsleden en wethouders. Hij was voluit voorstander van een com missie bedrijtsleven, sport- en culturele raad. Namens een Poortvlietse discussiegroep van predikant, kerkeraadsleden, schoolhoofden en raadsleden sprak de heer E. Ph. Nieuwkerk. Aanleiding tot het samenkomen van die groep was eigenlijk de berichten over de afrem ming van de woningbouw in de kleine kernen en de gevolgen daarvan voor kerk, school en middenstand. De groep was tot de conclusie gekomen, dat een dorpsraad te zwaar en niet zo doelmatig zou zijn om druk te kunnen uitoefenen en problemen en verlangens op tafel te leggen. Men kwam er niet uit wat dan wel het transportmiddel moet zijn om de Poortvlietse wensen naar de be slissende organen over te brengen. Welk instrument is er naast de dorpsraad passend voor bredere betrokkenheid van de bevolking?, zo vroeg de heer Nieuwkerk zich af. Hij wilde dit alles .wel benaderen vanuit de persoonlijke en centrale positie van de mens in de schepping: de kleinste cel in onze samenleving die optimaal moet kunnen functioneren via kerk, school, vereni ging en dorpsgemeenschap. Tenslotte pleitte de heer Nieuwkerk voor de bouw van woningen in het aan getaste hart van Poortvliet. De heer A. P. van Gurp bracht naar voren dat industrie, middenstand, land bouw en recreatie al voor het rapport Ten Berge de behoefte hadden aan een commissie bedrijfsleven. Een groep van negen man heeft deze zaak reeds bestu deerd en een concept verordening is klaar. De heer G. Heijboer (midden standsfederatie) vulde aan dat het ge meentebestuur niet moet wachten op resultaten van de SSC, maar praktisch aan het werk kan gaan met de instelling van een commissie bedrijfsleven. Dan is er in elk geval voor die categorie al de mogelijkheid de afstand bestuur- bestuurde te verkleinen. Daarnaast kan de theoretische studie in de SSC door - gaan. De sectie samenlevingsopbouw van het WelzijnsorgaanTholen had ook degelijk studie gemaakt van de problematiek en haar mening reeds schriftelijk aan b. en w. gezonden, wat de burgemeester veel genoegen deed. De heer J. Mabelis lichtte als lid van genoemde sectie nog toe, dat men na 2 jaar studie tot de overtuiging is gekomen, dat een op bouwwerker nodig is. Hij stelde dat de bevolking nu niet weet wat er op bestuurlijk niveau gebeurt. Door middel van informatieverstrekking en het stimuleren van deelname aan het maat schappelijk leven moeten de onderbouw, kansen worden geboden. Drs. E. W. H. Broekhuis (Stichting Zeeland) vulde aan dat geprobeerd moet worden vanuit de bevolking meer bestuurskader en betrokkenheid te krijgen. Wethouder L. J. Koopman wilde weten hoe het welzijnsorgaan het model van de opbouwwerker zag. De heer Mabelis: geen ruige jongen die alles onderste boven gooit, een brugfiguur, iemand op deze gemeenschap ge-ent, die taken als onderwijs, vormingswerk, recreatie, jeugdwerk, geestelijke volksgezondheid, enz. behandelt in gezamenlijk overleg binnen het Welzijnsorgaan Tholen, waarin een doorsnee van de bevolking zitting heeft met alle geestelijke en sociale stromingen. Volgens de heer Nieuwkerk moet een opbouwwerker de grote animeerjongen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1