Hoge Koninklijke onderscheiding voor Gedeputeerde J. van den Bos te Tholen Fliplander W.J. Beurkens kreeg goud Na ruim veertigjarig dienstverband DE LES EN DE PRAKTIJK Flipland de beste bij brandweerwedstrijd c t Ridder in de Orde rail de Nederlandse Leeuw Vier lintjes Goud voor adjudant Eekman E.B. volgende week op woensdag 7 mei Zilver voor Marinier W. van Vossen Uienveiling Self-made man Landbouw niet verloochend Ook de kleine punten Sint Annalands belang wel E. van TUYN Tandarts Donderdag 1 mei 1975 31e Jaargang no. 24 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phlllpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad - Postbus 5 -Sint Annaland - Telefoon 01665 - 375 Postgiro 12.44.07- Rabobank 30.30.05.556 Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 9,75 per halfjaar. Per post/ 11,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur Adver tentieprljs 023 par mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 4,68 Incl. btw. contant, op rekening 5,20 Incl. btw Hoofdredacteur - uitgever G. He|jboer. Het ligt voor de hand dat een herden king, een jubileumviering gedachten oproept aan de oorzaak daarvan. Ver gelijkingen worden getrokken met toen en nu. Een balans wordt gemaakt van wat werd verwacht en wat de werkelijk heid opleverde. Niet anders is dat met een dertigjarige bevrijdingsherdenking. Het werd anders dan voor dertig jaar werd gehoopt en verwacht. Nederland was in nood. Vijf jaar lang, een geleide lijk steeds groter wordende nood. Nood leert bidden, daarom volle kerken. Nood leert ook: je één voelen, elkaar helpen. Dat was er ook. Vandaar dat er thans ook die neiging bestaat om die reden de bezettingstijd wat meer te idealiseren dan verantwoord. Als men niets heeft en iets krijgt is de dankbaar heid en vreugde nu eenmaal veel groter dan als men bij het vele wat men toch al heeft nog wat krijgt. In die tijd waren alle gedachten er op gericht in leven te blijven, te blijven leven omdat heel in de verte toch iets gloort van een weer mogelijke vrijheid. Dat hoopt ieder nog mee te maken, die vreugde weer te smaken. Geen gehakketak op elkaar. Niet kijken naar iemands geloof of wel stand of politieke kleur. We hebben allen dezelfde zorg: in leven te blijven, de vrijheid zien te halen. En waar er nog aandacht overblijft voor de tijd na de bevrijding, daar zegt men: niet meer dan van vóór de oorlog, met al die politieke partijtjes, het zo gescheiden zijn door godsdienst en stand, het te grote verschil tussen rijken en armen. We willen het na de oorlog allemaal beter doen. Als we het mogen bleven. Daarvoor eerst gezorgd. Ja.... zo was het toenl In het gijzelaarskamp in St. Michiels gestel zitten honderden Nederlanders bijeen. Vogels van diverse pluimage, ook vooroorlogse politici, ook zij die juist door oorlog en gevangenschap politieke belangstelling hebben ge kregen. Minder gekweld door eigen zorg voor het dagelijkse hapje - waar men weinig aan toe of af kan doen - heeft men daar wel tijd om aandacht te schenken aan een nieuwe politieke conceptie voor het Nederland na de be vrijding. In> SDAP kringen wil men af van het arbeiderspartij zijn en hoopt men te groeien naar een bredere volkspartij op socialistische grondslag. De protes tanten zouden, al zal het moeilijk zijn, wel één partij willen gaan vormen. Daarnaast dan nog een katholieke- en 'n liberale partij. Men wil de com munisten, zeker in die tijd, niet bij voo*. baat uitsluiten, want ze beleefden dezelfde nood en levensdrang, maar het zou zo toch mogelijk zijn om tot een veel eenvoudiger en overzichtelijker partij systeem te komen, waaruit een duid» lijke, wilskrachtige regering kan voort, komen. Zo was het ruim dertig jaar geleden. Daarna. Op uitgelaten wijze hebben we de bevrijding gevierd. De bevrijders, Amerikanen, Engelsen, Canadezen met uitzinnige vreugde begroet. De Duitsers met al lang opgekropte haat en hoon overladen, zien aftrekken uit een toen weer vrij Nederland. Onze hoop en verwachtingen konden in daden worden omgezet. Niet alles direct. Er moest eerst worden opge bouwd. Solidair. Het verkeer mogelijk gemaakt. Ook nog een korte periode van militair gezag, een benoemde nog geen gekozen gemeenteraad en parle ment. De democratie kon nog niet on middellijk in werking treden. Maar daarna konden we toch de in de oorlog geboren gedachten over onze samen leving gaan uitwerken en in praktijk brengen. Ja, dat konden we. Maar we hebben het niet gedaan. Toen de nood was wegge vallen, de honger niet meer"knaagde en de vrees was overwonnen, zijn we de saamhorigheid maar 'n beetje gaan ver geten. We splitsten ons weer op in groepen en groepjes, naar politieke en godsdienstige en standsoverwegingen.i. We gingen zorgen voor het heil van onze groep en lieten het algemeen belang over aan de regering of wie er zich verder voor interesseerde. Als het be lang van onze eigen groep daarbij in het gedrang dreigde te komen, dan gaf ons dat onmiddellijk aanleiding om daar flink tegenaan te schoppen. Onze bevrijders werden imperialisten, van onze nationale vrijheid in 'n demo cratisch bestel maken we een lachertje door de versplintering en het eigen be lang tot in het absurde door te voeren. Geen gelijk en geen eerbied voor de andere en zijn ideeën, alleen onze mening is goed en moet gelden. Daar ging wat een tweede toren van Babel bleek te zijn. Als leem stortte ze in elkaar. Nee, we hebben de les uit de bezettings jaren niet in praktijk kunnen brengen. Met het uitreiken van de versierselen behorend b|J de ridderorde van de Neder landse Leeuw aan gedeputeerde J. van den Boa, viel dinsdagmorgen een streekbe- woner een bijzondere Koninklijke onderscheiding ten deel. De tweede op Tholen. Eenzelfde onderscheiding kreeg eerder Ir. MA. Geuze uit Poortvliet. Menig streekbewoner en zeker menig Slnt-Annalander zal daarmee evenzeer z|jn Ineenomen ah de familie van den Boa zelf. Men zal het de gedeputeerde en oud-burgemeester ook van harte gunnen en hem z|jn persoonlijke of schriftelijke felicitatie doen toekomen. Dinsdagavond was dat al het geval ln huize van den Boa met de Zeeuwse C.D.A.-top, met burgemeester en mevrouw van Boe|jen en met statenlidG. J. de Jager en echtgenote en een paar Slnt-Annalanders. In Middelburg onderbrak de commissaris der Koningin dinsdagmor gen plotseling de vergadering van Gedeputeerde Staten om tot een plechtig gebeuren te komen. Daarbij waren ook aanwezig mevrouw van den Bos en dochter, evenals burgemeester J.E.van Boeijen. Voor de commissaris de ver sierselen opspelde, zei hij, hoe de heer van den Bos het type is van een selfmade man. Zijn verleden ligt op het land. Hij heeft met zijn handen in de grond gewroet en vandaar uit zijn leven opge bouwd. Dr Boertien wees er vervolgens op, hoe de heer van den Bos al jong in de gemeente-administratie zat: vanaf 1934- 1945 ambtenaar en later gemeenteont vanger van Bruinisse, een jaar ambtenaar in Middelburg, van 1946 tot 1952 gemeentesecretaris van Sprang Capelle, een jaar burgemeester van Amemuiden en bijna 9 jaar van Sint Annaland. In 1958 werd hij gekozen in de Provinciale Staten voor de ARP en in 1962 tot lid van Gedeputeerde Staten. De commissaris wees er vervolgens op, hoe de heer van den Bos naast zijn ambtelijk werk nog verschillende andere aktiviteiten ontplooide. Zo heeft hij zijn affiniteit met d^.land- bouw nooit verloochend en van 1960- 1969 was hij zelfs voorzitter van de CBTB Zeeland. Verder noemde de commissaris hoe hij al jarenlang docent is aan de Zeeuwse bestuursschool. "Ik ken de heer van den Bos al jaren en heb met name zijn geestelijke instelling, de diepere dimensie bij van den Bos altijd gewaardeerd, zo besloot dr. C. Boertien zijn toespraak en felicitatie, waarna hij de versierselen opspeldde. Vier brandweerkorpsen uit de streek hebben zaterdag meegedaan aan wedstrijden in Prinsenbeek, Sint Philipsland is daarbij met 551 punten en een vijfde prijs als beste uit de bus gekomen. Sint Maartensdijk was tiende met 518 punten, Sint Annaland twaalfde met 514 en Tholen veertiende met 503 punten. Alle vier korpsen kwamen uit in klasse 2, waar men maximaal 635 punten kon halen. Oud Gastel werd winnaar met 580 punten. De brandweerploegen bestonden uit negen man. Opdracht was het bestrijden van een brand in een timmer- fabriekje. Gespoten werd er bij deze wedstrijden niet. De korpsen kregen een half uur voor de opdracht, maar de meesten waren in ruim een kwartier klaar. De saamhorigheid hebben we laten varen om ons druk te gaan maken in de eigen groepjes. Daar is immers meer eer mee te behalen dan op een be scheiden plaatsje mee te werken aan het algeméén welzijn. Uit lijfsbehoud zorgden we wel voor meer welvaart voor de meesten van ons, maar hebben bij de verdeling daarvan het eigenbelang niet uit het oog verloren en de zaken wel eens wat scheef laten groeien. De meer derheid beslist, nietwaar, en het lot van de minderheid gaat ons nu minder ter harte dan in de oorlogsjaren. Is er dan wel zoveel aanleiding om na 30 jaar de herdenking van de bevrijding nog vreugdevol te vieren? Voor ons zelf niet, maar wel voor de gedachte er van. De idee van de vrijheid en de blijheid daarover is van alle tijden. Over de toe passing zou wat minder verschil van mening dienen te bestaan, zou men liefdevoller en saamhoriger moeten denken. Maar we hebben tenminste de kans om dat van onze samenleving te maken. De kans om de les van de ge schiedenis te leren. Waar die kans over blijft, is er de hoop dat het eens zal lukken. In zijn dankwoord haalde de heer van den Bos nog herinneringen op aan zijn periode thuis, toen hij na de lagere schooltijd in de landbouw moest be ginnen. Dat was in de crisisjaren, dus dan weet iedereen wel hoe aantrekkelijk dat was. Toen ik in Bruinisse volontair werd, zo vervolgde de heer van den Bos weer op zijn bekende wijze, kreeg ik overal te horen dat het een geweldige functie was, hoewel de_ financiële gevolgen negatief waren." Over zijn werk bij de overheid zei de nieuwe ridder: "Ik heb geprobeerd in die meer dan veertig jaar het belang van de medemens te dienen, soms op kleine punten. Of ik daarin geslaagd ben is niet aan mij te beoordelen." Als men vanuit Tholen mag oordelen, zal men vaststellen dat de heer van den Bos er in ieder geval in slaagde het Sint Annalands belang te dienen, daarom moge het wel zo zijn, dat de hoge onder scheiding een haast natuurlijk gevolg is van een minstens 12 jarig lidmaatschap van het dagelijks bestuur der Provincie Zeeland, het geeft voor Tholen en met name voor Sint Annaland toch wel bijzondere betekenis. Uiteraard bekend als vooraanstaand Zeeuws politicus weet men op Tholen immers vooral, dat het hier om "een van ons" gaat. Een populair figuur ener zijds, die vooral graag mens onder de mensen is, maar tegelijkertijd een persoon, waarmee men iets kan bereiken. Dat laatste kan inzonderheid Sint Annaland bevestigen. Daar was de huidige gedeputeerde, burgemeester in de periode 1953-1962. Op 18 november 1953 werd hij door de toen bijna 80 jarige wethoüder G.Goedegebuure geïnstalleerd. Op 21 juni 1962 nam hij afscheid in het onaer zijn leiding tot stand gekomen dorps huis. Een ontmoetingscentrum waar de Sint Annalanders al heel wat meer plezier van hadden, dan de negentig mille die er voor op tafel moest komen en waar men toen wel tegen aan keek. Het was lang niet de enige voorziening in die 8Vi jarige Sint Annalandse van den Bos periode. Realisering van de uit breidingsplannen Cureelanden en achter de Bogerd. Bouw van 150 woningen, waaronder die met 25 jarige herverkavelingspremie, muziektent, nieuwe haven, nieuwe riolering en gemaal om een aantal uitspringers te noemen. Toen, zo kort na de februari- ramp, een krachtige nieuwe impuls voor Sint Annaland, welke heden ten dage nog heimwee oproept. In een commentaar bij het afscheidsver slag werd openlijk getuigenis afgelegd van de teleurstelling, dat de heer van den Bos Sint Annaland ging verlaten. Enkele jaren later hield menig inwoner het hart vast, toen haar het bericht bereikte, dat haar voormalige burge meester, die inmiddels weer van Middelburg naar Tholen was verhuisd, door een ernstige hartinfarct was ge troffen. Immers, ook als medeburgers had het gezin van den Bos zich in de burge meestersperiode Sint Annaland een plaats veroverd, die minder met woorden, maar met des temeer gevoel was verweven. Begrijpelijk dat de streek deze week verheugd kan zijn over wat een van haar ten deel viel. Gefeliciteerd. Ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin zijn aan vier streekbe- woners koninklijke onder scheidingen uitgereikt: Ridder in de- Orde van de Nederlandse Leeuw werd J. van den Bos uit Tholen (lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland). De eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud kreeg N.V. Eekman uit Tholen (oud-adjudant der Rijkspolitie), evenals W.J. Beurkens uit Sint Philipsland (commercieel assis tent bij Cebeco Zuid-West). Deeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver met de zwaarden kreeg W. van Vossen uit Scherpenisse (sergeant-majoor der Mariniers). erpenisse A ariniers). Adjudant Eekman maakte in zijn Thoolse periode ook menige ronde van Oud Vossemeer mee, waarbij hij er voor zorgde dat de huldiging van de winnaar kon plaatsvinden. Nu kreeg hij zelf koninklijke hulde: de gouden eremedaille. De huldiging die vorig jaar Juni dhr. W. J. Beurkens In hotel de Druiventros ln Sint-Philipsland ten deel viel vanwege een veertigjarig dienstverband b|j de land bouwcoöperatie, is dinsdagmiddag op koninklijke w|jze onderstreept door de uitreiking van de gouden medaille in de orde van Orapje-Nassau. Burgemeester G. van den Berg speldde de onderscheiding op ln de kleine zaal van dorpshuis de Wimpel. Dat gebeurde ln tegenwoordigheid van de familie Beurkens, vertegen woordigers van Cebeco Zuidwest en speciaal het Rayon Tholen, Sint-Philipsland, West-Brabant, ds. H. Harkema en wethouder A. A. RQstenbil. De burgemeester zei in zijn felicitatie hoe vorig jaar reeds de uitgebreide staat van dienst van dhr. Beurkens naar voren was gebracht, zodat men nu maar niet in herhaling moest vallen. Wel moest het hem van het hart, dat dhr. Beurkens zich niet slechts beperkte tot zijn dagelijks werk, maar dat hij ook in belangrijke mate de gemeenschap diende waarin hij leefde. Verschillende jaren als raadslid, nog langer als ouderling of diaken van de Hervormde kerk heeft iedere inwoner hem leren kennen als een principieel man die vanuit zijn beginsel bereid was te helpen besturen. Er zijn er zovelen met kritiek maar die blijven dan wel aan de kant staan. Beurkens zat er zelf middenin. Als hem daarvoor hulde toekomt, mogen we niet vergeten hoe zijn vrouw ook achter zijn werk heeft willen staan, anders gaat het niet. Dan zou ook dhr. Beurkens niet al die functies hebben kunnen vervullen Prettig vond de burgemeester het, dat ook de schoon ouders van de gedecoreerde bij deze plechtigheid nog tegenwoordig konden zijn. Hij besloot zijn felicitatie met de wens, dat God de familie Beurkens nog gezondheid zou schenken om zich ook dit gebeuren nog lang als een waarde vol beleven te herinneren. Felicitaties volgden hierna nog van dhr. Nederhof namens de directie van Cebeco Zuidwest die dhr. Beurkens al zo'n 25 jaar kent als iemand die zich aan zijn woord houdt. Namens de Hervormde gemeente wilde ds. Harkema ook wel met goud karakteriseren als een man van het Woord, die het Woord met een hoofdletter eveneens zag als een gouden bezit. Namens het rayonbestuur van Cebeco zei dhr. J. C. Kooijman dat iedereen van Cebeco met deze onder scheiding werd geëerd: het doet ons allemaal wat. Rayondirecteur J. de Boer herinnerde eraan hoe dhr. Beurkens Sint-Philipsland altijd zag als de parel in dit Cebeco Rayon en dit nu zelf met goud ziet onderstreept. Hij feliciteerde eveneens namens al het personeel. In een dankwoord zei dhr. Beurkens dat het in de eerste plaats God is, die hem deze dag wilde geven, terwijl hij ook H.M. de Koningin dankbaar was voor de onderscheiding en iedereen die ertoe had willen bijdragen. Hij dankte tenslotte ook de sprekers van deze middag en mede namens zijn vrouw ook voor de fraaie bloemstukken die de Wimpelzaal sierden. De in februari gepensioneerde groeps commandant van de Rijkspolitie Tholen, Oud adjudant N.V. Eekman, heeft de gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau gekregen vanwege zijn talrijke verdiensten als politieman. In rijn nieuwe woonplaats Hulst speldde burgemeester P.J.G. Molthoft' de medaille op in aanwezigheid van adjudant A.W. van Zweden uit Tholen en wethouder C.J. Moerland uit Stavenisse. Van politiezijde was verder districtscommandant overste W. D. Lanting aanwezig en de stafofficier speciale diensten kapitein A. Pipping. Dhr. Eekman werd in 1942 als marechaussee in Hulst gearresteerd en naar het kamp Amersfoort gebracht, waar hij ter dood veroordeeld werd. In 1944 moest hij naar het concentratiekamp Neuengamme in Duitsland, waar dhr. Eekman elf maanden verbleef. Direct na de oorlog kwam hij bij de politieke recherche in Sluiskil, vanwaar hij in 1947 werd overgeplaatst naar de verkeersgroep van de Rijkspolitie in Temeuzen. Dhr. Eekman ging in 1953 naar de verkeersgroep Middelburg, in 1961 als groepscommandant naar Hulst en in 1968 als groepscommandant naar Tholen tot februari 1975. Zowel in Hulst als in Tholen was adjudant Eekman een geziene figuur die als open en mild persoon algemene bekendheid verwierf. In verschillende takken van het maat schappelijk leven was hij actief, maar sinds zijn pensionering heeft hij het grootste deel van zijn activiteiten ter zijde gelegd. Jaren was dhr. Eekman ook bij het bondswerk van de politie •betrokken. Diverse bestuurslidmaat schappen van de Ned. Politie Bond leverden hem het erelidmaatschap op. De oud-adjudant is nu nog tweede voorzitter van de afdeling Zeeland van de vereniging van ex-politieke gevangenen. In verband met Hemelvaartsdag zal de Eendrachtbode volgende week woensdag 7 mei verschijnen. Ook vanwege bevrijdingsdag dienen berichten en advertenties voor de E.B. van 7 mei uiterlijk zaterdag opgestuurd te worden. Denkt U ook om de Moederdag-advertenties. Zorg dat U niet te laat bent. Aan sergeant-majoor der mariniers W. van Vossen, uit Scherpenisse werd op Koninginnedag in Vlissingen de eremedaille in zilver, met de zwaarden, behorende tot de orde van Oranje Nassau uitgereikt. Aangezien dat pas 30 april plaatsvond en geen tijdig contact met betrokkene kon worden gemaakt voor het afdrukken van dit nummer, hopen we daarop een volgende week nog terug te komen. Inmiddels ook de sergeant majoor van Vossen gefeliciteerd met het koninklijk zilver. |Sint-Annaland, 29 april 1975 13 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 13,29. Sint-Maartensdijk 10 ton uien 14,50 tot 12,50. zal. op woensdag 30 april Koninginnedag maandag 5 mei Bevrijdingsdag donderdag 8 mei Hemelvaartsdag van 10.00 - 10.30 uur op Hoogstraat 15 in Tholen zijn voor pijnklachten en spoedgevallen. Voor spoedgevallen of pijnklachten op andere tijden bellen 01645-2388 of 09-3231667262 Precies op de dag van de dertigjarige bevrijdingsherdenking is het echtpaar H. Quaak en C. Quaak-Bijl te Tholen 55 jaar getrouwd. De 82 jarige bruidegom en rijn 76 jarige bruid mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Op wat men kan noemen krasse leeftijd was de niet alleen maar in eigen woonplaats bekende expediteur Quaak nog volop aktief. Eerst toen de B.T.W. zijn intrede deed en omdat hij toen toch ook de 75 al was gepasseerd, vond hij het welletjes, behoudens dan nog een enkel kort ritje als een invaller op het eiland nodig bleek. Het werkzaam leven begon als boerenknecht, het werd als chauffeur vervolgd en het werd in 1934 een zelfstandig expeditiebedrijf dat het ondanks ook op dat terrein grote concurrentie de jaren door wist te runnen. Zelfs tot 1969 onder bekwame leiding van de vijf mei bruidegom. Met 1 zoon en 1 dochter, beiden ook in Tholen getrouwd en woonachtig en met veel genoegen door de kleinkinderen, heeft men nog jaren van de rust kunnen genieten en mag men dat nog steeds doen. Voor de vele klanten stond expediteur Qua^k bekend als een vlotte bediener en een betrouwbaar uitvoerder van de opdrachten. Op zo'n leeftijd staat het hoofd er niet naar nog veel van een jubileum te maken. Bovendien is het toch Bevrijdingsdag. Maar naast felicitaties van uit de Eendrachtbode zal er ongetwijfeld toch menige schriftelijke gelukwens huize Quaak rond de vijfde mei bereiken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 1