Weekmarkt Smerdiek verdwijnt Bonus-Sparen: 7% rente voor konstante spaarders. Raad beslist met 77 tegen 6 stemmen Herlers A Jmniskms Schaakkampioenschappen cTrouwringeti in echt goud m.d Donderdag 24 april 1975 EENDRACHTBODE In vijf punten belicht Aantrekken koopkracht Wie zijn dan de klanten? Geen geslaagde proef Uitdaging voor middenstand Wordt consumentenbelang wel gediend? SGP -fractie verdeeld PVDA -fractie voor <dVVaferW-}^pmutd£f Een weekmarkt roulering Het hemd de rok en de broek Standvastig is gebleven.... SINT PHILIPSLAND Bram Geense derde Burgelijke stand Beroepen Rommelmarkt Viering koninginnedag Voorjaarsrit Bonus-Sparen: voordelig voor elke konstante spaarder. Clubkompetitie Collecte Astma fonds U geeft toch ook bloed Op Tholen organiseert het Roode Kruis een bloedaf- name-avond op 27 mei 1975. Geeft u hiervoor op tyj: A. van den Hoek, Laban Deurloo- straat 2b, Scherpenisse, tel. 01666-624-794._ Aktie Steenbergen Eerste wedvlucht r In een al ver vooroorlogs verleden beleefde Tholen-stad een weekmarkt experiment. Ze ging ter ziele door gebrek aan publieke belangstelling. Het gebeurde In een periode dat Tholen in belangrijker mate dan nu en dan welke kern ook op Het eiland, een streekfunctle uitoefende. Er was het belastingkantoor, kantongerecht, deurwaarder, streekpostkantoor, mulo, huishoudschool en wat dies meer zty, maar voor het middagje of dagje uit bleef Bergen op Zoom groter aantrekkingskracht uitoefenen. Het kan met name voor de middenstand onplezierig zjjn het te moeten constateren, het was niet anders en Is nog niet anders. Tientallen jaren later heeft de marktgeschiedenis van toen zich herhaald. Weliswaar in wat andere vorm, maar in wezen vanwege hetzelfde principe. Die andere vorm is, dat de weekmarkt (vooralsnog) niet uit zichzelf ter ziele, ging, maar dat maandagavond het gemeente bestuur besloot aan de proefperiode van een paar jaar geen officiële status te geven. Met 6 stemmen voor en 11 tegen werd het voorstel van B. en W. verworpen om de weekmarkt te Sint Maartensdijk wel officieel in te voeren. Eer men tot die beslissing kwam was een uitvoerige discussie voorafgegaan. snelling van het nationale proces. Daarmee is de consument niet gediend, terwijl die gelukkig mans en mondig genoeg is om daar te kopen, waar het hem het beste past. De burger is geen filantroop. Dat mag de middenstander niet verwachten. Anderszijds moeten we evenmin vergeten, dat nimmer tevergeefs een beroep op de midden stand is gedaan voor allerlei liefdadige doeleinden of steun aan verenigingen, zoals voetbal, volleybal, visclubs, muziek- en zangverenigingen, enz. Het geheel resumerende stelde de VVD fractie dat een verhoging van het aantal verkooppunten, gestimuleerd door de plaatselijke overheid door het instellen van een weekmarkt slechts leidt tot een tijdelijke concurrentie. We houden ons hart vast voor de gevolgen, zei de heer Van Damme. Een verdere inkrimping van de middenstand kan leiden tot een monopolistische positie, waarvan de niet mobiele burger het eerst de dupe kan worden. Inclusief onze wethouder van middenstandszaken, zo besloot dhr. Van Damme zal onze fractie haar goed keuring aan het instellen van een week markt te Sint Maartensdijk onthouden. Met name de VVD fractie had zich in het wezen van een weekmarkt in ons gebied verdiept. Ze beet ook de discussiespits af bij monde van de heer M. van Damme. De VVD woordvoerder begon met zijn erkentelijkheid jegens B. en W. te betuigen om het voorstel vorig jaar september terug te nemen voor het inwinnen van adviezen. Bij constateerde daarbij, dat met name de consumenten te Sint Maartensdijk verdeeld waren in hun oordeel over een weekmarktbe hoefte. Gezien de streekfunctie die hieraan is gekoppeld, zou het beter zijn geweest, zo meende de heer Van Damme de eilandelijke overkoepelende organisaties advies te vragen. B. en W. hadden voor wat de consumenten betreft namelijk advies gevraagd aan de NVV vrouwenbond, de bond van platte landsvrouwen, afdeling Sint Maartens dijk en de Ned. Chr. vrouwenbond aldaar. Vermoedelijk zouden echter die adviezen gelijk zijn geweest aan de plaatselijke mening. De heer Van Damme had voorts geconstateerd, dat het advies van de middenstandsfederatie ronduit afwijzend was. Met het ontbreken van cijfers meende de heer Van Damme het instellen van een weekmarkt gevoels matig te moeten benaderen. Het VVD standpunt had hij in een vijftal vragen geformuleerd en daarop ook net antwoord gegeven. Een eerste vraag was voor de VVD fractie wat de functie is van een weekmarkt, zoals we die elders in den lande tegenkomen. Dat is dan het aan trekken van koopkracht van buiten de gemeente, waardoor ook de plaatselijke detailhandel kan profiteren. Daarvan is in Sint Maartensdijk geen sprake. Er wordt van over de brug geen koop kracht aangetrokken door de week markt in de Smalstad. Zo luidde de tweede VVD vraag en antwoord: De inwoners van Sint Maartendijk zelf, verder van Stavenisse en Scherpenisse en in mindere mate nog wat van Sint-Annaland en Poortvliet. Dat betekent dus verminderde koop kracht in een vijftal kernen, terwijl er voor de kern Sint Maartensdijk praktisch geen compensatie tegenover staat. Compensatie die dan trouwens ten koste zou gaan van de middenstand in dezelfde gemeente, zij het in de andere vier kernen. Volgens het pre-advies van B. en W. van augustus vorig jaar zou de proef in Sint Maartensdijk zijn geslaagd. Uit de vermindering van het aantal kramen blijkt echter het tegendeel. Er is geëxperimenteerd met de woensdag en de maandag, maar van een geslaagde proef is ons inziens geen sprake. Een vierde vraag of er werkelijk behoefte is aan een weekmarkt achtte de heer Van Damme moeilijk te beantwoorden. Volgens B. en W. wel, volgens de adviezen van de vrouwenorganisaties echter maar ten dele. Wat pleit er dan wel voor een weekmarkt? Zo luidde de VVD slotvraag. Zijn dat lage prijzen voor de consument? Proefondervinde lijk had dhr. Van Damme vastgesteld, dat dit maar heel betrekkelijk is. Menige koning klant zet daarbij ook vraagtekens, zo wist de VVD woord voerder te vertellen. Dat op de markt de gulden 'n daalder waard is, berust meer op kretologie dan op realiteit. Als men als motief het gezelligheidseffekt neemt zou hij daarmee nog akkoord kunnen gaan, evenals de toeristische attraktie, maar dat geldt dan maar voor enkele weken op een jaar. Dan is de toegenomen koopkracht juist een welkome aanvulling voor de plaatselijke middenstand. Onze fractie is van mening, zo rondde de heer Van Damme zijn betoog af,dat de burger, dus de consument, gebaat is bij een dagelijks in zijn omgeving zoveel mogelijk te kunnen kopen wat nodig is. Landelijke cijfers tonen aan, dat het aantal verkooppunten op Tholen nog ver boven dat gemiddelde ligt. Dat betekent dunne middenstandsspoeling. Niettemin blijft het een gemeentelijk belang dat iedere kern een gezonde middenstand heeft. Een goed geoutil leerde, service verlenende middenstand is onmisbaar, met name de niet mobiele-consument is daarvan afhanke lijk. Het vertrek van elke winkel op welke kern dan ook betekent een verarming. Door de grote mobiliteit van de consument gaat plaatselijk toch al veel koopkracht verloren. De Thoolse middenstand zal hierop zelf een antwoord moeten vinden. Voor die categorie van onze burgers is het een uitdaging. Langs natuurlijke weg is er een sterke afname van het aantal detaillisten. De grens van het nog net aanvaardbare is bereikt. Stimulering en verhoging van het aantal verkoop punten in onze gemeente leidt zonder meer tot uitholling van bestaande middenstanders en betekent een vet Keuze uit meer dan honderd modellen. Voegloos gesmeed uit extra gehard 14 karaats goud. Uw ringen worden prachtig gegraveerd. Ook als er t.z.t. een tweede datum bij komt. Neemt U eens een kijkje in onze étalage. diamantairs GROTE MARKT 5 - TEL. 35514 BERGEN OP ZOOM De CHU woordvoerder J. D. de Korte had wat de grote lijnen betreft vVel dezelfde mening als de VVD naar voren bracht. Daarom kon hij zijn betoog kort houden. Uit het oogpunt van een goed middenstandsbeleid zag hij het niet zitten om de weekmarkt officieel in te stellen. De vraag was voor hem bovendien, of ook de consument er wel zo bij gebaat is als wordt verondersteld. Gelet dan op de toekomst zijn we bang met het badwater het kind weg te gooien, zo kwam het betoog van dhr. De Korte naar voren. Zowel consument als middenstander leven met elkaar in de gemeenschap. Ik zou die middenstand willen adviseren: sla de handen ineen onder het devies; de klant is koning. Verder pleitte dhr. De Korte voor een goede gemeentelijke begeleiding en overleg met de middenstandsfederatie. Dan is het ook voor ieder van belang dat er op de kleine kernen behoorlijke voor zieningen blijven op dat terrein. Zou het zo aantrekkelijk zijn voor de inwoners van Scherpenisse en Stavenisse te zijn aangewezen op Sint Maartensdijk om dagelijks inkopen te doen. Om zoiets te voorkomen is een goede gemeentelijke begeleiding eveneens gewenst, zo vond de heer De Korte die zich ten aanzien van de weekmarktconclusie achter de VVD fractie kon scharen. Tenslotte informeerde hij nog of het juist is, dat de marktlieden maar 1,50 per kraam per dag moeten betalen, waardoor de gemeente dan wel niet uit de kosten zal komen. Bij de SGP waren ten aanzien van de weekmarkt twee meningen te be luisteren. Die van de fractievoorzitter Th. Aarnoudse week af van de over tuiging van zijn partijgenoten in de raad. De proefmarkt is niet ingesteld om te onderzoeken of er bij de midden standers behoefte was, maar vooral bij de consumenten. Op 10 april 1974 schreven B. en W, aan het horeca bedrijfschap dat gezien de bevredigende publieke belangstelling voor de markt een positief voorstel denkbaar zou zijn. Ik ben ook niet overtuigd dat de proefmarkt niet zou zijn geslaagd. Dat wil niet zeggen, dat ik geen oog zou hebben voor de bezwaren van de middenstand. In de commissie bestuurlijke aangelegenheden heb ik me uitgesproken vóór instelling van een weekmarkt te Sint Maartensdijk, maar tegen instelling van een markt in meerdere kernen. Daar wil ik me aan houden. Namens de meerderheid van de SGP fractie wees de heer M Dijke er op, hoe wethouder Koopman (eveneens SGP) zich van meet af tegen een week markt verklaarde. Aangezien de plaatselijke middenstand van Sint Maartensdijk destijds echter een andere mening was toegedaan, ging de heer Koopman overstag en gaf zijn stem aan de proefmarkt. Zowel middenstands vereniging ter plaatse als de bond van markthouders hadden een positieve opstelling. Het hoofd Bedrijfsschap Detailhandel stelde zich wat voor zichtiger op en schreef dat de opzet van een markt niet zo moet zijn, dat plaatselijke winkeliers een te zware con currentie ondervinden. Markt en gewone handel dienen elkaar aan te vullen. In de proefperiode is gebleken, dat wethouder Koopman gelijk had. De middenstandsfederatie verzette zich ook tegen instelling van een weekmarkt en was van oordeel, dat de behoefte bij de autochtone bevolking nauwelijks aanwezig is. Bij de Plattelandsvrouwen, de consument dus heeft men een soortgelijke mening en de Ned. Chr. Vrouwenbond had geen eensluidend standpunt. Het NVV afd. Tholen en de N.V.V. vrouwenbond afd. Sint Maartensdijk spraken zich daarentegen wel positief uit, maar daaruit blijkt dus ook van consumentenzijde geen eens gezind standpunt. De middenstandsfe deratie toonde aan, dat er nogal wat koopkracht door wegvloeit, wat voor de gevestigden een schadepost betekent. Een categorie die het toch al moeilijk heeft en poogt de consument redelijk aan zijn trekken te doen komen. De meerderheid van onze fractie zal dan ook tegen instellen van een weekmarkt stemmen, zo besloot dhr. Dijke. De heer P. van Schetsen zei het namens zijnfractie wel in grote lijnen eens te zijn met het betoog van dhr. Aarnoudse. Zulks te meer omdat ook onder de middenstand van Sint Maartensdijk een verdeelde mening leeft. Er zijn er voor er zijn er ook tegen. Men. mag ook niet vergeten, welk een grote trek er toch al is naar Bergen op Zoom. Dat is ook in het nadeel van de middenstand. Als een weekmarkt anderzijds een binding kan zijn ter plaatse te blijven, kan het ook wel een middenstands voordeel zijn. De heer De Korte kan dan wel mooi aanvoeren: middenstand, sla de handen ineen, maar in Sint Annaland kwam er toch kortgeleden ook 'n micromarkt als hevige concurrent, wat ten koste kan gaan van de kleintjes. Het algemeen belang kan soms vergen, dat een individueel belang wordt geschaad. advertentie IM advertentie IM. Wanneer men aan deze weekmarkt voor- en nadelen ziet voor middenstand en consument, zou men tot een roulering kunnen overgaan in de drie grote kernen, dus eenmaal per maand in Sint Annaland, Tholen en Sint Maartensdijk. Dan worden de voor- en nadelen ook gespreid, zo vond dhr. Van Schetsen. De eerste ronde was daarmee afgelopen en de voorzitter, burgemeester J. E. van Boeijen vond dat er nogal een en ander was gemotiveerd. Hij verzekerde dat B. en W. het ook niet makkelijk hadden voor het nemen van een beslissing. Als er dusdanige verdeelde adviezen liggen, als er belangen van verschillende categoriën tegenstrijdig lijken en mee gemoeid zijn, is het niet zo eenvoudig tot een beslissing te komen. Wanneer sommige fracties echter twijfelen of de proef geslaagd is of dat zelfs ontkennen, moeten B. en W. dat toch wel beves tigend beantwoorden. Zeker, gezien de deze winter zo miserabele weersomstan digheden. Een bijzonder verloop is het niet geworden. Bij goed weer kon het wel eens groei geweest zijn. In het geding is hierbij het belang van de middenstand en consument. De vraag kan evengoed gesteld of beider belangen niet met een weekmarkt gediend kunnen zijn. We zien een belangrijke uittocht, die regelrecht ten nadele is van de middenstand. De wens van veel consumenten is nu eenmaal een groter assortiment uan ter plaatse mogelijk is. Een weekmarkt kan ook 'n onder steuning zijn ter plaatse te blijven. Genoemd is dan ook reeds dat de middenstand in dat opzicht ook een verdeelde mening had. Als de weekmarkt weggaat en de consument iets gaat missen, kan de behoefte het elders te zoeken nog wel groter worden. Het zijn allemaal vragen die niet zo eenvoudig zijn te beantwoorden. Het verdwijnen van middenstanders, het economisch moeilijk rondkomen van de kleine middenstander, 'n algemene ont wikkeling, is het gemeentebestuur evenmin welgevallig. Maar dhr. de Korte ziet het toch wat té gemakkelijk, als hij meent daar als overheid veel aan te kunnen bijdragen dat te voorkomen. Of de consument bij eigen middenstand zal besteden kan een overheid niet dwingen. Het wil anderszijds niet zeggen, die burgers beletselen in de weg te leggen. Maar de consument heeft toch wel het laatste woord. De mid denstand zal zelf een antwoord moeten vinden op het probleem van afvloeiende koopkracht. Een gemeentebestuur zal aktiviteiten wellicht graag steunen. Gezien het groot consumentenbelang, gezien de niet eensluidende mening van de middenstand en gezien de toch ook wel aanwezige attraktie van een weekmarkt, menen we zonder de wij shied hieromtrent in pacht te hebben, te moeten adviseren tot het wel officieel instellen daarvan na de naar onze mening geslaagde proefperiode. Uiteraard moet de raad de beslissing nemen. Voelt de raad voor de door dhr. Van Schetsen gesuggereerde roulering, een wettelijk bezwaar zal daarvoor niet zijn. Het verdeelt de lusten en lasten. Het bezwaar van roulering kan zijn, dat men niet 1 X per 3 weken wil markten, maar elke week en dan dus naar de andere kernen gaat. Of dat de stroom naar Bergen zich nog uitbreidt, zo besloot de voorzitter zijn antwoord. nadat tevoren de wethouder van middenstandzaken, wethouder A. J. Scherpenisse had verklaard, dat het voor hem als college-minderheid wat moeilijk was dit B. en W. voorstel te verdedigen. Wethouder C. J. Moerland wilde ook nog wel aanvoeren, dat op Tholen het gemiddeld inkomen laag ligt. Relatief genomen dus veel mensen met mini mum inkomens, die de guldens moeten omdraaien voor ze uit te geven en dus wel van koopjes gediend zijn, maar voor »wie dat ook belangrijk is om rond te komen. De kosten van het levens middelenpakket liggen in ons gebied aan de vrij hoge kant. Koopjes halen op de markt is dus voor een aantal mensen niet alleen aantrekkelijk, maar nodig. Dat is voor mij ook een van de motieven om de weekmarkt officieel in te voeren. Het is niet voor niets dat het NVV Tholen en de NVV Vrouwenbond plus een gedeelte vah de Christen Vrouwen bond positief reageerde. De heer W. C. van Kempen (ARP) zei in de commissie van oordeel te zijn geweest de markt maar door te laten gaan, maar als hij nu alle voor en tegens hoort, moet hij toch wel tot conclusie komen, dat je je als ge meentebestuur in feite toch wat gaat afzetten tegen je eigen mensen (midden stand.) Moet je meehelpen de sanering van die categorie nog te versnellen? Uit eindelijk is het hemd (van onze eigen middenstand) toch altijd nog nader dan de rok (van de marktkoopman van elders). ,,En de broek dan van de kleine man", interrumpeerde wethouder Moerland. Dhr. van Kempen: ik zie toch wel voldoende concurrentie. We lopen ook de kans dat er eerst een paar middenstanders door de weekmarkt moeten stoppen en die weekmarkt straks zelf ook nog. Dan komen we van <ie_ «gen in de drup. Wethouder L. J. Koopman vindt er ook zijn zegje nog over te moeten doen, al kan hij verwijzen naar hetgeen daaromtrent reeds is opgemerkt door zijn fractie genoot M. Dijke. Hij is altijd al tegenstander van de weekmarkt geweest, maar bezweek toen de eigen middenstand er voor was. De woensdag is mislukt, de maandag loopt wel iets beter, maar ook daarin is al weer verloop. In 1970 was er in Sint Maartensdijk ook nog geen tweede supermarkt. Nu vechten er twee dusdanig, dat de consument wel aan zijn koopjestrekken kan komen. Als er blijkens de mening van de midden stand sfederatie via de weekmarkt wekelijks zo'n 20.000,koopkracht wegvloeit is dat een voor de midden stand behoorlijke aderlating. Het zou wel een miljoen per jaar betekenen, wat ik me nog niet kan indenken,verklaarde de SG P-wethouder. Zodra we als gemeente iets moeten kopen of aanbe» steden, zegt de gehele raad: je denkt toch wel aan de middenstand. Als wethouder Moerland het over mensen heeft met een minimum inkomen, moet hij daaronder ook menig midden stander rekenen. Een categorie, die de laatste jaren toch al in de hoek zit waar de slagen vallen. Ik ben altijd tegen de weekmarkt geweest en ben daarin nog altijd niet veranderd, zo maakte wethouder Koopman zijn uit te brengen stem duidelijk. De heer Van Damme herinnerde er nog eens aan cijfermatig niets te kunnen bewijzen, zoals ook de voorzitter had toegegeven. Hij voorzag dat twee supermarkts het in Sint Maartensdijk ook niet vol kunnen houden, al hoopte hij dan van wel. Als er nu echter de mogelijkheid is om als overheid iets voor de middenstand te doen, dan moet men dat ook niet nalaten. De VVD is van mening dat het meer verkooppunten kweken de verkeerde richting is. Met tenslotte de weerslag vooral voor de niet mobiele consument. De heer Van Damme vindt dat wethouder Moerland van de Sint Maartensdijkse weekmarkt een wat ver» keerde gedachte heeft. Als men Bergen op 'Zoom neemt, zijn daar talrijke textielkramen, kaaskramen of wat dan ook. Dat betekent concurrentie, maar in St.-Maartensdijk is 'r van elke branche maar één. Die behoeven onder elkaar niet te concurreren. Daarom is dat prijsvoordeel ook maar betrekkelijk. Die markt is er op maandagmiddag, niet persé de dag om koopkracht naar Bergen op Zoom af te remmen, want daarheen gaat men donderdag, vrijdag of zaterdag. Als VVD houden we het er bij, dat het geen goede zaak is, wanneer de overheid meer verkooppunten gaat creëren. Dhr. Aarnoudse: als de prijzen niet lager liggen op de weekmarkt, zal er ook wel niet voor 20 mille worden gekocht, zoals de federatie meent. Dhr. van Damme: die federatie ging uit van een 25 kramen, maar er zijn er maar 'n tiental meer. Mevr. Deurloo: gezien de naar de mening van B. en W. geslaagde proef, gezien de verdeeldheid van op vatting ook bij de middenstand, zal ik voor de weekmarkt stemmen. De voorzitter tenslotte: ook bij ons is het hemd nader dan de rok, maar we hebben wel onze twijfels of een week markt een negatief middenstandseffect theeft. Dat het aantal kramen is terug' gelopen komt omdat we hangende de raadsbeslissing open plaatsen niet hebben aangevuld. we kunnen er zelfs wel meer krijgen dan die 25. Inmiddels achtte de burgemeester alle aspecten wel voldoende belicht en bracht het voorstel van B. en W. om de weekmarkt officieel in te voeren in stemming. Het voorstel werd met 11 tegen 6 stemmen voor verworpen. Voor waren de PvdA fractie, SGPer Th. Aarnoudse en KVPster mevr. Deurloo Tijdens een wielerwedstrijd in Roosendaal zat Bram Geense al vrij snel in een kopgroepje van tien renners. Ze hielden hun voorsprong vast tot aan de finish, al lieten zich tenslotte nog enkele coureurs terugzakken. Geense werd derde in de eindklassering. Verschillende abonnees informeerden al bij onze bezorgster waarom de laatste maanden geen burgerlijke stand meer geplaatst werd, terwijl het van Tholen en Nieuw-Vossemeer wel maandelijks gepubliceerd werd. Het gemeente bestuur liet ons echter in december weten dat wij geen inlichtingen meer uit het bevolkingsregister krijgen. De rijks inspectie van de bevolkingsregisters had de gemeente erop gewezen dat het wettelijk verboden is om inlichtingen uit het bevolkingsregister aan de krant door te geven. Het gaat hier echter uitsluitend om de vertrokken en ingekomen personen. Het gemeentebestuur heeft ons nu toege zegd dat geboorte, huwelijk en over lijden in het vervolg weer verstrekt zal worden. Door een misverstand was dat niet eerder gebeurd. November en december 1974 houdt u nog tegoed, maar de gegevens van januari, februari en maart hebben we inmiddels binnen. Geboorten: Januari geen Februari Maria Helena dv G. Faasse en H. Leeuwestein Jacob Marinus z.v. J. F. Neele en E. Kaashoek Cornelis zv M. van Strien en A. van Leeuwen Maart Jacoba Cornelia dv. A. Verkerke en H. Verwijs Johan Theuna dv J. Quist en M. P. Wesdorp Johanna Maria dv. C. J. Overbeeke en J. J. Meester Lauwrens Jan Theunis zv A. Verwijs en J. J. Quist Wilhelmina Petronella Cornelia dv C. Reijngoudt en P. M. van de Par Huwelijken: januari A. Verwijs en J. H. Fasse C. L. Verstrate en J. W. Stols Februari A. Moerland en H.C. Reijn goudt H. P, Zweemer en S. Beneker maart J. Vidal Lucas en M. J. Quist Overiyden; januari A. A. Kaashoek, M. C. Reijn goudt februari P. C. Wagemaker, W. Wage- maker, A. L. Abrahamse Maart M. van Duuren De Gereformeerde gemeente van Sint - Philipsland heeft een beroep uitge bracht op ds. P. Blok uit Dirksland. De Hervormde jeugdvereniging Filippus haalt zaterdag materiaal op voor de rommelmarkt die 3 mei ten bate van kerk en zending gehouden wordt. Alles waarvan u denkt dat een ander er wel wat voor geven wil, is welkom. Geen waardeloze, kapotte dingen, maar artikelen die voor u geen waarde meer hebben en misschien al jaren in een kast of op zolder staan. Met de schoonmaak komt u ze toch tegen: boeken, glas, aardewerk, schilderijen en andere oude voorwerpen. De Oranjevereniging heeft voor Konin. ginnedag woensdag 30 april een feest programma vastgesteld. Om negen uur maakt de muziekvereniging Concordia een rondgang, waarna vanaf half tien kinderspelen volgen op het schoolplein, in De Wimpel en op het bouwterrein voor de Rozeboom. 's Middags om half twee zijn er spelen voor de jeugd vanaf 13 tot 18 jaar. De Motor- en Automo bielclub houdt om half drie een oriën- tatierit vanaf het Dorpshuis De Wimpel. Om half vijf treden het Flip- lands Mannenkoor en de zangvereni ging Maranatha op o.l.v. dirigent C. den Braber. Bij slecht weer treden de koren in De Wimpel op in plaats van in de muzieknis. Vanaf half zeven 's avonds zijn er volksspelen in de Voop straat en vanaf half negen een fakkelop tocht m.m.v. Concordia en de drum band. Om negen uur is er in De Wimpel een Oraniebal. De feestprogramma's worden een dezer dagen bij de inwoners gebracht, gelijk met een brief van de muziekvereniging Concordia. Daarin wordt de bevolking opgeroepen zich op te geven als lid of donateur. Volgens het bestuur is hier dringend behoefte aan, wil Concordia op een feestdag als Koninginnedag medewerking kunnen blijven verlenen. In verband met de Dodenherdenking is zaterdag 3 mei om acht uur een (declamatorium in de muzieknis m.m.v. het gemengd koor VZOS o.l.v. dirigent J. Wesdoro en organist J. Hage. Het ongunstige weer bracht vorig week end heel wat minder deelnemers aan de start van de voorjaarsrit dan gewoonlijk bij deze provinciale gebeurtenis het geval is. De deelname beperkte zich tot 100. Van het district "Hiolen en Sint-Philips- land was er een lste prijs voor mej. Els- acker uit Tholen. 2. P. M. Stouten te Scherpenisse, 3. P. H. v.d. Linden te Sint-Fhilipsland en 4. L. Markusse uit Thglca. Bonus-Sparen bij de NMB levert u 7% rente op. Dat is 21/2% meer dan op een gewone spaar rekening. En toch kunt u dagelijks over uw spaargeld blijven beschikken. Hoge rente en geen opzegter mijn,dat is interessant! Eris alleen één'maar': alsugeld opneemt wordt 1 van het opgenomen bedrag als retourrente in rekening gebracht. Dat betekent dat als u vaak geld opneemt, een Bonus-Spaarrekening wat minder gunstig kan uitvallen. Bent u echter een konstante spaarder, dan speelt die retourrentejrauwelijks_ een rol en geniet u een aantrekkelijke hoge rente. nederlandsche middenstandsbank Oud-Vossemeer en Fliplandse schakers doen ook dit jaar weer meer aan de open schaakkampioenschappen in Bergen op Zoom voor junioren en senioren. Het toernooi duurt zeven weken en wordt steeds op vrijdagavond gespeeld. De schaakvereniging Oud-Vossemeer brengt 15 van de totaal 36 junioren op de been, D.S.V.F. uit Sint-Philipsland 9. De laatste vereniging heeft nog een senior afgevaardigd dhr. P.Retyngoudt. De schakers worden via de E.B. elke week op de hoogte gehouden van de uitslagen en de loting voor de volgende wedstrijd. Uitslagen van de eerste schaakavond zijn: P. Wagemakers (ï>t.Ph)-Burgers(0-V),l- 0 M. de Looze(O-V)- Jos Vaders(O-V) 1-0 J.W.Hubert-J.van Oudenaarde(St.Ph) 1- 0, M. den Braber(St.Ph)—R.Visser 1-0, J.Kuerten-A.Aamoudse(O-V) 1-0, R. v.d. Jagt (0-V.)-J. Raats 1-0, J.Verwijs(St.Ph) - A. de Koning (0-V) 1-0, S. de Looze(0- V) - M.Reijngoudt (St.Ph) 1-0, S.Terghuis - J.W.Slager(O-V) l-O, M. de Haan-M.Bril (0-V) 1-0, J.Vaders(0-V.) 1- -M. Schoonen 1-0, M.Polderman (0-V.i- M. Velthoen 1-0, P. Backs (St.Ph.) - K.Heijboer(0-V.) 1-0; B.A.Vroege (0-V) - H.Roos 1-0, J.Mosch (0-V) - B.Noorthoek (St.Ph) '/j-'/j, H.Wagemakers(St.Ph) - A. van Oudenaarde(St."Ph) V1-V2. Bij de senioren verloor dhr. Reijngoudt zijn eerste partij, wat wel verrassend was omdat hij tot het laatst toe een goede stelling had en een flinke tijdwinst. Vrijdag 25 april moeten de volgende partijen gespeeld worden; eerstge- noemden spelen uit: 1. M. Suykerbuyk - S. de Looze 2.M. de Haan - J.Verwijs 3. J.Kuerten - M.Polderman 4. S.Berghuis - M. de Looze 5. B.A.Vroege - P.Backs 6. R. v.d. Jagt - J. Vogel 7. P. Wagemaker - Jack Vaders 8. J.W.Hubert - R.Visser 9. A. van Oudenaarde - J.Mosch 10. B. Noorthoek - H. Wagemaker 11. M.Reijngoudt - B.Onstenk 12, A. de Koning - M.Bril 13.M.Velthoen - A.Aarnoudse 14. H.Roos - J.W.Slager 15. J.Vaders - J.Raats 16. K.Heijboer - W.Burgers 17. J. van Oudenaarde - M.Schooen 18. R.Heijboer - M. den Braber. Van de eigen clubcompetitie van de Oud-VosSemeerse schaakvereniging zijn de volgende resultaten te melden bij de junioren M. Bril - S. de Looze 0-1, J.Vaders - B.A.Vroege 1-0, M. Polderman - M. de Looze 0-1, A. de Koning - W.Douw 0-1, J.W.Slager - K.Heijboer afg, P.Bevelander - J.v.d. Zande 1-0. Senioren J.Smits - R.Ravesteijn 0-1, A.W.A. de Looze -T. van Maanen '/j-'/j, G.Elsacker - J.Mosch 0-1, R. v.d. Jagt - J.Smits afg. A.W.A. de Looze - N.J.G.Jansen 1-0, A.Vermeulen -T. van Maanen 0-1, R. Ravesteijn - T. van Maanen 1-0. Laddercompetitie: J. Vaders M.Polderman 1-0, S. de Looze - M.Bril afg" -- 1.300.000 Nederlanders hebben, in meer of minder ernstige mate, moeilijkheden met hun ademhaling. Velen worden er invalide door (13% van alle invaliden) en moeten vaak hun werk verzuimen (20% van het totale ziekte verzuim). Het Nederlands Astma Fonds heeft tot taak de strijd tegen deze volksziekte te bevorderen, te koördineren en te financieren. Het is ieder jaar weer de grote zorg van het Nederlands Astma Fonds om het nodige geld bij elkaar te krijgen. Voor een (klein) deel komt dat uit overheidssubsidies, voor een ander deel uit giften van bedrijven, instellingen en particulieren, maar voor het grootste deel krijgt het Nederlands Astma Fonds zijn geld uit de jaarlijkse kollekte. Daarom doe ik een beroep op U om deze kollekte, die dit jaar wordt gehouden van 28 april t/m. 4 mei, tot een succes te maken. Als U bedenkt, dat één miljoen gulden voor 1.300.000 patiënten in feite nog maar nauwelijks 80 cent per patiënt is, dan begrijpt U, dat er veel, zeer veel nodig is. In ons aller belang is het nodig, dat de bestrijding van de volksziekte astma mede door Uw bijdrage steeds beter kan worden gevoerd. Mevr. A. v.d. Peijl-Dekker, Kaay 10 Tholen. De winkeliers van het N.K.O.V. te Steenbergen brengen tot en met 17 mei een lenteactie met aantrekkelijke aanbiedingen. Er doen in totaal 45 winkeliers mee, waarbij vrijwel elke branche is vertegenwoordigd. Die actie, die onder het motto Lentespel wordt gebracht, is erg eenvoudig. U gaat vlinders vangen.... en laat ze weer vliegen. Er moeten namelijk tien vlinders op een deelnameforumlier geplakt worden. Bij besteding van elke 2,50 ontvangt de koper een gratis vlinder. Tweemaal tijdens de actie worden er prijswinnaars getrokken uit de ingeleverde formulieren: op 6 en 20 mei. Dat gebeurt door de rondemiss van de kleine tour Steenbergen 's avonds om acht uur in Hotel Kruispoort te Steenbergen. Per trekking zijn er hoofdprijzen van 1.000, 500, 250, 100 en 50 gulden in de vorm van waardebonnen die bij de deelnemende winkeliers besteedbaar zijn. Als eeerste van de Thoolse en Fliplandse duivenverenigingen bereikte ons de uitslag van de opening van het vluchtseizoen van De Reisduif. De eerste wedvlucht ging op 12 april vanaf Strom beek over 72 tot 79 km. Er waren 59 duiven, die om 9.30 uur met regen en n.w. regen niet bepaald een gunstige start hadden. De vlucht had dan ook een traag verloop. Eerste prijs 11.19.14 u., laatste prijs 13.24.53 u. Uitslag J. Moerland, Stav. 1-5-6-7-10-13-12-18- 19. A. Riedijk 2-3-11-14-15. D. Men- heere 4, M. Deurloo 8, M. Goudzwaard Pvl. 9-17-20, A. Moerland 16. De collecte wordt met envelopjes gehouden die later worden opgehaald, zoals bijvoorbeeld in Sint Annaland door de Hervormde Meisjesvereniging.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1975 | | pagina 5